تجربه‌ی من در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی دغدغه‌ی بسیاری از ماست. بسیار پیش آمده که از من می‌پرسند زبان را چگونه بیاموزیم؟

قبل از اینکه توضیحات آموزشی بدهم چند نکته لازم است:

۱)  من تا کنون نتوانسته‌ام کلاس آموزش زبان انگیسی شرکت کنم. زمانی پولش نبود و این روزها وقتش. البته همیشه از همکارانم برای شرکت در این کلاسها حمایت کرده‌ام. بنابراین، اگر از یادگیری زبان بدون کلاس حرف می‌زنم، چیزی است که حداقل خودم در زندگی تجربه‌اش کرده‌ام.

۲) مهارت من در زبان انگلیسی هنوز هم خوب نیست. بنابراین شاید توصیه‌های من بهترین نباشد. البته یک بار از هم از روی بیکاری تافل دادم که تا آنجا که به خاطر دارم از ۱۲۰ نمره حدود ده نمره کم آوردم که ظاهراً میگویند خیلی بد نیست. اما در حرف زدن لهجه‌ی مزخرف مخصوص خودم را دارم! (نه آمریکایی نه بریتیش) و در نوشتن گاهی خطاهای گرامری دارم. اگر چه واقعیت این است که در خواندن متون انگلیسی از فارسی سریع‌تر هستم.

۳)‌ روشی که من اینجا مطرح می‌کنم کاملاً شخصی است. نمی‌دانم برای دیگران هم مفید است یا نه. اما من از راهنمایی با این روش شروع کردم و از زمانی که در حدود ۲۰ سالگی با گروههای مختلف از کشورهای دیگر مواجه شدم تا امروز، همیشه جلساتم را خودم مدیریت کرده‌ام و بسیاری از اوقات نیز نقش مترجم همزمان را داشته ام. بنابراین در مکالمه زبان انگلیسی هم، حداقل کارم در جلسات مذاکره بین‌المللی راه می‌افتد.

با همه‌ی این مقدمات و ذهنیت‌ها، گفتم در اینجا نکته‌ها و روش هایی را توضیح دهم که فکر می‌کنم برای هر کسی که علاقه‌مند به یادگیری خودآموز زبان انگلیسی است مفید باشد.

گام صفر: در یادگیری زبان انگلیسی وسواس را کنار بگذارید.

افراد زیادی آماده‌اند تا برای شما در یادگیری زبان انگلیسی (آگاهانه یا ناخودآگاه)‌ مشکل ایجاد کنند!

سریع از شما می‌پرسند: از روی کدام کتاب می‌خوانی؟ کدام کلاس می‌روی؟

لهجه‌ی آمریکایی را ترجیح میدهی یا بریتیش را؟ وااااای! لهجه‌ات فاجعه است! لحنت خراب است. Big با Large فرق دارد! ‌کاربرد Between و Among متفاوت است و …

شاید حرفهای این دوستان درست باشد.

اما یک مشکل وجود دارد. ما در زبان خودمان هم هزار جور غلط و اشتباه داریم.

کلمات فارسی را با پسوند عربی جمع می‌بندیم. تلفظ‌های متفاوت داریم. کنایه‌ها و ضرب‌المثل‌هایی داریم که صد کیلومتر آن طرف تر کسی متوجه نمی‌شود. لهجه‌های اقوام دیگر را مورد شوخی قرار می‌دهیم! پس اینها نمی‌تواند مانع یادگیری باشد. دوستی داشتم که یک بار به من گفت: در تلفظ کلمات راحت باش. هر چقدر که پرت و پلا هم تلفظ کنی میتوانی روستایی را در آمریکا یا انگلیس بیابی که آن واژه را مثل تو تلفظ کنند!

ضمناً اگر مصاحبه‌های بی بی سی و سی ان ان و شبکه‌های بزرگ جهان را ببینید خواهید دید که بسیاری از افراد با اعتماد به نفس کامل و با نادرست ترین و غیر قابل فهم ترین لهجه صحبت می‌کنند. پس اعتماد به نفس داشته باشید! به من هر وقت می‌گویند آمریکن صحبت می‌کنی یا بریتیش؟ میگویم: ایرانیش!

اگر هنوز این مسئله به باور درونی شما تبدیل نشده، یک راهکار ساده اما اثربخش برای شما دارم.

نام نسیم طالب را در وب جستجو کنید.

نسیم طالب یکی از بزرگترین نویسندگان و نظریه پردازان معاصر در حوزه اقتصاد است که کتابهایش (از جمله قوی سیاه) شهرت جهانی دارند و در وال استریت و بسیاری از مراکز بزرگ اقتصادی جهان سخنرانی دارد و دستمزد سخنرانی او در هر ساعت چند ده‌هزار هزار دلار است.

حالا ده دقیقه وقت بگذارید و یک مصاحبه‌ به زبان انگلیسی از نسیم طالب را که برای شما انتخاب کرده‌ام گوش بدهید (مفهوم مهم نیست. فقط به تسلط کلامی او توجه کنید):


 دانلود نمونه مصاحبه نسیم طالب – تحلیل گر برجسته اقتصادی

سوال کننده انگلیسی زبان Native است و نسیم طالب هم طرف مقابل اوست.

این سطحی از سخنوری است که برای دنیا مطلوب است و پادکست آن هم عرضه می‌شود و شنیده می‌شود.

فکر نمی‌کنید بسیاری از ما انتظار بیشتری از خود داریم و واقعاً گرفتار کمال طلبی شده‌ایم؟

گام اول: نقش کلمات در مکالمه به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر

به هر حال بدون شناخت کلمات نمی‌توان به زبان دیگری حرف زد! اما اینجا آن قانون معروف ۸۰-۲۰ وجود دارد. با ۲۰٪ تلاش نسبت به حرفه‌ای ترین کسانی که به زبان خارجی مسلط هستند، می‌توانیم ۸۰٪ توانمندی آنها را کسب نماییم. پیشنهاد من قبل از هر کاری، مراجعه به لیست ۱۰۰۰ کلمه‌ی پرکاربرد زبان انگلیسی است.

فایل PDF هزار کلمه پرکاربرد در آموزش زبان انگلیسی را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

هزار کلمه که در زبان انگلیسی بیش از سایر کلمات کاربرد دارند

یک سوم کل نوشته‌های انگلیسی جهان فقط با همان ۲۵ کلمه‌ی اول لیست اشغال شده است!

اگر ۱۰۰ کلمه‌ی اول را بدانید نیمی از کل متون انگلیسی جهان را می‌فهمید! و ۳۰۰ کلمه‌ی اول ۶۵٪ از کل نوشته‌های مکتوب زبان انگلیسی را به خود اختصاص می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنم ترجمه‌ی تک تک این لغت‌ها را پیدا کنید و به تدریج آنها را حفظ کنید.

اگر لیست هزار کلمه‌ای فوق، به نظر شما ابتدایی و ساده‌ است و یک لیست حرفه‌ای تر را برای یادگیری زبان انگلیسی ترجیح می‌دهید، پیشنهاد می‌کنم لیست زیر را دانلود و مطالعه کنید:

سه هزار کلمه پرکاربرد انگلیسی (به تفکیک گفتاری – نوشتاری)

در این لیست، کنار هر کلمه، علامتهای S1 و S2 وS3 و W1 و W2 و W3 را مشاهده می‌کنید. S اول کلمه Spoken و مربوط به میزان استفاده در زبان انگلیسی شفاهی است و W مربوط به کلمه Written و مربوط به میزان استفاده در زبان انگلیسی مکتوب است. بنابراین مثلاً S1 در کنار یک کلمه، یعنی این کلمه در هزار کلمه پرکاربرد زبان انگلیسی است و W2 در کنار یک کلمه، یعنی آن کلمه از نظر کاربرد مکتوب در زبان انگلیسی، رتبه‌ای بین هزار و دو هزار دارد.

گام دوم: یادگیری زبان انگلیسی از طریق دفتر خاطرات روزانه 

یکی از مشکلاتی که در آموزش زبان انگلیسی و سایر زبانها به شکل رسمی وجود دارد این است که نخستین درسهای آموزش زبان انگلیسی در اکثر کتابها با مراجعه به فرودگاه و هتل و تاکسی و پاس کنترل و … آغاز می‌شود.

این درحالی است که ما به ندرت به این مکالمات نیاز داریم. به همین دلیل، این مکالمات خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شوند.

اگر گام اول را انجام داده‌اید (حالا نمی‌گویم هر هزار کلمه اما لااقل ۳۰۰ کلمه‌ی اول را حفظ هستید) هر روز یک پاراگراف گزارش کار روزانه‌ی خودتان را به زبان انگلیسی بنویسید.

اینکه از صبح چه کار کرده‌اید. کجا رفته‌اید. چه اتفاق‌های خوب یا بدی افتاده و …

هر جا هم که لغت خاصی را نمی‌دانستید آن را فارسی بنویسید. مثلاً میخواهید بنویسید فکر می‌کنم خیلی بی‌ادب بودم… اما معادلی برای بی ادب نمی‌شناسید. بنویسید:

بی ادب I think I was so

شاید به نظرتان این کار مسخره باشد. اما اثر مهمی دارد:

شما به تدریج می‌فهمید که در زندگی روزانه‌ی خود به کدام واژه‌ها بیشتر نیاز دارید.

ضمن اینکه ممکن است فرصت کنید و از داخل دیکشنری‌های فارسی به انگلیسی واژه‌ی مناسب را پیدا کنید. اگر هم نشد مهم نیست. همیشه جایی در مغز شما باز می‌ماند که: «من معادل انگلیسی بی ادب را نمی‌دانم!».

اولین بار که یک جا در یک متن با این واژه برخورد کنید به دلیل اینکه مغز شما مدت طولانی در ناخودآگاه منتظر این واژه بوده، بلافاصله آن را میبیند و به خاطر می‌سپارد و بعید است به زودی آن واژه را فراموش کنید.

البته این توصیه، برای شروع کار و مراحل اولیه یادگیری زبان انگلیسی است. اما بهتر است به محض اینکه کمی پیشرفت کردید، برای یادگیری کالوکیشن‌ها وقت بگذارید.

این کار، سرعت و کیفیت یادگیری زبان را افزایش خواهد داد (در متمم مطلبی درباره کالوکیشن هست که اگر با این مفهوم آشنا نیستید، به نظرم بد نیست چند دقیقه وقت بگذارید و آن را بخوانید).

پیشنهاد جدی من این است که اگر در یادگیری زبان انگلیسی کمی پیشرفت کردید و احساس کردید که حتی می‌توانید در حد چند جمله هم بنویسید، یک وبلاگ انگلیسی کوچک راه اندازی کنید.

این کار چند خاصیت دارد.

مهم‌ترین آن این است که شما را وادار به نوشتن می‌کند. مطمئن باشید دیر یا زود گوگل در برخی جستجوها نوشته‌های شما را معرفی خواهد کرد و وبلاگ شما پس از ده یا بیست مطلب، بازدیدکنندگان غریبه هم خواهد داشت. دیدن تعداد بازدیدکننده‌های روزانه به یک بازی تبدیل می‌شود و احساس می‌کنید که باید بیشتر بنویسید.

اجازه بدهید که صادقانه بگویم که من هم چنین کاری کرده‌ام. چند وقت پیش وبلاگ Webmindset را راه اندازی کردم.

شاید برایتان جالب باشد که با وجودی که خواندن و درک مطلب من خوب بود، برای نوشتن اولین مطلب که بسیار ساده و کوتاه است، چند ساعت وقت گذاشتم. تازه می‌دیدم که چقدر به واژه‌ها بی‌تفاوت بوده‌ام. چقدر کلمه‌ها را همیشه خوانده‌ام اما برای به کار بردن آنها در جملات مشکل دارم. این روزها هنوز برای بهتر شدن زبانم هفته‌ای دو یا سه مطلب در آنجا می‌نویسم. هنوز هم می‌دانم که اشتباهات مختلف در انتخاب کلمات و گرامر دارم. اما برایم مهم نیست. اگر نتوانم بدون خجالت و با غلط در مقابل دیگرانی که نمی‌بینم حرف بزنم، چگونه می‌خواهم بعداً در مقابل کسانی که می‌بینم، حرف بزنم و صحبت کنم؟

گام سوم: نقش گرامر در یادگیری زبان انگلیسی

کمتر فارسی زبانی را می‌بینید که بتواند گرامر زبان خودش را توضیح دهد. هنوز هم تفاوت ماضی استمراری و حال ساده و ماضی بعید و … را خیلی‌ها نمی‌دانند.

به نظر می‌رسد یادگیری گرامر به صورت مجموعه‌ای از فرمول‌ها، کاری زمان‌بر و کم خاصیت باشد. ضمن اینکه به شدت فرّار محسوب می‌شود.

ما در زبان مادری خودمان، گرامر را از روی زشتی و زیبایی جملات می‌فهمیم: «دلم خواهد خواست برویم ساندویچ می‌خوردیم!» جمله‌ی نادرستی است. نه فقط به دلیل عدم تطبیق زمان افعال. بلکه به دلیل اینکه این جمله «زشت» است و ما تا کنون آن را ندیده‌ایم.

من برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی از اول راهنمایی تا امروز، روزانه یک پاراگراف متن انگلیسی را از روی کتاب یا مجله یا اینترنت، بازنویسی می‌کنم. با این کار به تدریج ذهنم قضاوتی در مورد زشت و زیبا بودن جملات پیدا می‌کند که می‌تواند در درست‌تر حرف زدن کمکم کند.

اگر هم برای یادگیری زبان انگلیسی و گرامر آن حوصله‌ی بیشتری دارید، گزینه‌ی جالبی هم دارم:

در سایت BestAnwer فهرستی از سرویس های رایگان آنلاین اصلاح گرامر نوشته های زبان انگلیسی شما ارائه شده است:

فهرست بهترین نرم افزارهای اصلاح گرامر در زبان انگلیسی

هر کدام از آن پنج سرویس، ویژگی های خود را دارند. اما برای آموزش زبان انگلیسی به نظرم گزینه های اول و دوم (Paperrate و Grammarly) بهتر هستند.

گرامرلی، نسخه‌ی پولی هم دارد که می‌گوید نکات پیشرفته تری را به شما خواهد گفت. من دو سال است که نسخه پولی آن را هم امتحان کرده‌ام. در حدی نیست که بخواهید پولش را بدهید یا اگر از نسخه‌ی رایگان استفاده می‌کنید، احساس بدی داشته باشید. به نظرم نسخه‌ی رایگان کاملاً کافی است.

گام چهارم:  ایجاد انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی

خواندن متن‌های طولانی خیلی انرژی و حوصله می‌خواهد.

به نظر من برای یادگیری زبان انگلیسی از متن‌های کوتاه شروع کنید. در آموزش زبان انگلیسی نقل قول‌ها عالی هستند. اگر موضوع خاصی مورد علاقه‌ی شماست یا فرد خاصی مورد علاقه‌تان است در سایت‌های نقل قول، جملاتی مربوط به آن فرد یا موضوع را پیدا کنید و یادداشت کنید. ممکن است بعضی جملات را متوجه نشوید. مهم نیست. بدون نگرانی به سراغ جملات دیگر بروید.

من برای نقل قول انگلیسی معمولاً سراغ یکی از این سایت‌ها می‌روم:

Brainy Quote     Good Reads    WikiQuote  Quote Garden

در یک مطلب جداگانه چند مورد از این سایت‌ها و ویژگی‌های هر کدام را معرفی کرده‌ام که اگر قصد دارید برای زبان انگلیسی وقت بگذارید، پیشنهاد می‌کنم برخی از آن‌ها را در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان بگنجانید:

معرفی چند سایت جمله های کوتاه برای تقویت زبان انگلیسی

نکته‌ای درباره یادگیری زبان انگلیسی در منزل

نکته‌ی کوچک دیگری هم مانده که به نظرم برای تقویت زبان انگلیسی خوب است به آن توجه کنیم.

بخش قابل توجهی از وقت ما در منزل می‌گذرد و منطقی است برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل هم برنامه داشته باشیم.

البته احتمالاً می‌گویید که این وقت، یا به خواب می‌گذرد یا به مسائل خانوادگی. در غیر این صورت هم، می‌خواهیم به خودمان استراحت بدهیم و فشار یادگیری زبان را در این حداقل ساعت‌های استراحت تحمل نکنیم.

اما یک کار خوب که می‌توانید با کمترین فشار انجام دهید، پخش کردن پادکست های انگلیسی در خانه است.

اگر تنها هستید، یا بقیه‌ی اعضای خانواده هم علاقه‌مند به یادگیری زبان هستند، می‌توانید پادکستها را با صدای بلند پخش کنید.

اگر هم می‌خواهید مزاحم بقیه نباشید، می‌توانید یک هدفون بلوتوث ارزان قیمت بخرید و یکی از گوشی‌هایش را در گوش‌تان بگذارید تا دائماً به موبایل‌تان وصل باشد و بخشی از وقت خود را خانه، با یک گوشی در گوش بگذرانید (اگر سایر اعضای خانواده، فضایی ایجاد کنند که هر دو گوشی را در گوش بگذارید، عالی است. اما یک گوشی در گوش و یک گوشی برای خانواده، واقعاً قابل تحمل است و اعتراض جدی ایجاد نمی‌کند).

می‌دانم که بسیاری از ما فیلم دیدن را به عنوان روشی برای یادگیری سریع زبان به‌کار می‌گیریم. قطعاً فیلم دیدن ارزشمند است. اما پادکست ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد.

از جمله این‌که در فیلم، مجبورید تمام وقت تصویر را هم نگاه کنید. ضمناً گاهی اوقات داستان فیلم باعث می‌شود از کلمات و یادگیری غافل شوید.

گوش دادن پادکست (اگر با هدفون بلوتوث یا موبایل در جیب باشد) فرصت حرکت کردن و کارهای عادی را از شما نمی‌گیرد و این خود مزیتی بزرگ است.

ضمناً اصلاً خودتان را مقید نکنید که همه‌ی واژه‌‌ها و جمله‌ها را بفهمید. حتی اگر در یک پادکست بیست دقیقه‌ای، یک جمله‌ هم متوجه نشدید، مهم نیست. همین که گوش‌تان با تلفظ کلمات آشنا شود، دستاورد بزرگی است. اگر عادت کنید پادکست ها را چند بار گوش بدهید، به تدریج با جمله‌ها و ساختار آن‌ها هم آشناتر می‌شوید.

انتظار خودتان را تعدیل کنید. هدف‌تان از گوش دادن، فهمیدن نباشد. هدف این است که مدت زمان معینی در روز، صدای پادکست در گوشتان باشد. همین.

مجموعه‌ای از فایل‌های رایگان مدیریتی را از بزرگان مدیریت در متمم انتخاب و معرفی کرده‌ایم که به نظرم می‌تواند نقطه شروع خوبی برای گوش دادن به پادکست زبان انگلیسی در خانه باشد:

پادکست های یادگیری زبان انگلیسی

من مطلب دیگری را هم در زمینه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی نوشته‌ام که اگر دوست داشتید می‌توانید بخوانید:

بخش دوم این مطلب در مورد یادگیری و آموزش زبان انگلیسی

ما در متمم هم به تدریج یک سری آموزش زبان راه‌اندازی کرده‌ایم که به درد کسانی می‌خورد که در محیط کار دوست دارند تسلط بهتری بر زبان داشته باشند.

می‌توانید درس‌ها و خدمات مربوط به آموزش زبان انگلیسی در متمم را از طریق لینک زیر ببینید:

 معرفی خدمات آموزش زبان انگلیسی در متمم

یک سایت جالب در این زمینه هم Free Rice است که میتوانید از طریق این لینک با آن آشنا شوید: معرفی سایت Free Rice

توضیح تکمیلی: دوستان عزیز متممی، تجربه‌های خود را در آموزش زبان انگلیسی و یادگیری زبان انگلیسی در متمم بیان کرده‌اند که ممکن است برای شما هم مفید باشد (البته باید کاربر آزاد متمم باشید):

عادتها و تجربه‌های آموزش زبان انگلیسی و یادگیری آن

پی نوشت خیلی نامربوط: عذر می‌خوام که این مطلب رو اینجا می‌نویسم. اما چون خیلی از دوستان از طریق سرچ گوگل به این صفحه می‌رسند، لازمه توضیح بدم که فعالیت اصلی من، آموزش زبان نیست و در حوزه مذاکره تجاری فعالیت می‌کنم و طبیعتاً تجربه‌ی من در زبان، صرفاً‌ به مذاکره‌هایی که در نقاط مختلف دنیا انجام می‌دهم مربوطه. اگر با فضای اینجا آشنا نیستید، شاید براتون جالب باشه که بدونید من معمولاً فایل‌های صوتی زیادی رو به صورت رایگان در حوزه‌‌ی مهارت ارتباطی و مذاکره ضبط می‌کنم و روی سایت قرار می‌دم. شاید دوست داشته باشید بهشون سر بزنید.

طبیعیه که شکل فایل‌ها خیلی هم حرفه‌ای نیست و خیلی‌هاش با موبایل ضبط شده. چون یک کار تجاری نیست. ولی خودم دوستشون دارم و فکر می‌کنم گوش دادنشون بد نباشه. فایل‌های صوتی مذاکره رو به اسم رادیو مذاکره گذاشتم و فایل‌های صوتی توسعه مهارتهای فردی رو به اسم رادیو متمم.

سایر مطالب مرتبط با یادگیری نوشتن و خواندن و مکالمه زبان انگلیسی

آیا تسلط بر زبان انگلیسی، توانایی درک و تحلیل ما را افزایش می‌دهد؟

یادگیری زبان انگلیسی به روش جان برین

فهرست بهترین دیکشنریهای آنلاین انگلیسی به انگلیسی

صفتهای پرکاربرد انگلیسی در مکالمه های روزمره

صفتهای پرکاربرد انگلیسی در مکالمه ها و محیط کسب و کار

تقویت مهارت خواندن انگلیسی

+2465
  
فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال


813 نظر بر روی پست “تجربه‌ی من در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

 • mr.last گفت:

  سلام رفیق ، کارت عالی بود باورت نمیشه از بس پول کلاس خصوصی دادم هر کدومشونم واسه خودشون حرف های همدیگه رو رله میکنن ، از روش هیچ کدومشونم خوشم نمیاد ، ایول داری حال کردم
  ایام به کام.

 • nader گفت:

  سلام عالی بود…منم بخاطر مذاکرات تجاری باید زبان یاد بگیرم..ممنون بابت راهنمایی

 • FAR گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 • mohsen گفت:

  mer30 very good

 • rezvaneh گفت:

  خیلی ممنون،
  پیشنهاد دفتر خاطراتتون خیلی خوب بود.
  میشه بگین کسی که سالها مشکل آموختن زبان داشته و از این شاخه به اون شاخه زیاد رفته و از بچگی هم کمی متنفر بوده با چه روشی باید ایجاد انگیزه تو خودش کنه تا بتونه یک تلاش مستمر داشته باشه.

  • جلیلی گفت:

   همیشه به این فکر کن که تو میتانی به هدفت برسی چراباید اینکه تا حالا نتانستیم حالا هم فکر میکنیم نمیتانیم اصلا هیچ میدانی فرق شما با کسی که کامل زبان مکالمه میکنه چیه اینه که به خودش قبولانده که میتونه یاد بگیره اما شماتا به مشکلی برخورد کردید زبان را کنار گذاشتی به شاخه ای دیگه پریدید پس بقول دوستمان وسواس رو کنار بذارو دوباره شروع کن انگار این اولین تجربه اموزش زبانته از سایت هم کمک بگیر شک نکن یاد میکیری و حتی در اینده نیز مدرس خواهی شد انشاالله پیروز باشی

 • na30m گفت:

  سلام
  ممنون از راهکارهاتون
  گاهی ادم یه سری هدف تو ذهنشه که نمیدونه چطوری باید بهشون جهت بده ، مرسی که تجربتونو در اختیارمون گذاشتین

 • لیلا عباسی گفت:

  سلام خوب بود نکته هایی که گفتید چیزهایی بودن که تا به حال انجام نداده بودم امتحان میکنم ممنون.

 • رضا گفت:

  آقا خیلی خوب و خودمونی و در عین حال کاربردی بود… ممنون و سپاس.

 • فاطمه گفت:

  جالب بود

 • مجید صبوری گفت:

  بسیار ممنونم.فوق العاده بود.منتظر مطالب دیگتون هستم.

 • مهدی گفت:

  دوستان عزیز، توصیه می کنم چه دوستانی که می خوان زبان تدریس کنن و چه دوستانی که می خوان زبان یاد بگیرن، حتماً ویدیویی که در این آدرس:
  http://bekhanim.com/how-to-learn-any-language-in-six-months/
  هست، تماشا کنن (قابل دانلود). صحبت های بسیار جالبی در این ویدیو مطرح میشه که به قول خارجی ها بسیار «چشم بازکنه».

 • محبوبه گفت:

  سلام
  من زبانم زیاد خوب نیست ولی خیلی دوست دارم یاد بگیرم ، حالا به توصیه شما گوش میدم ببینم چی میشه…

 • رسول غروبی گفت:

  اول یه سوال انتقادی که چرا لینک وبلاگ انگلیسی شما در همین صفحه باز شد >؟ 😐 🙂

  دوم اینکه خیلی عالی توضیح دادین – مخصوصا توضیح شما در مورد لغات مورد نیاز اعتماد بنفسم رو زیاد کرد چون همشو بلدم اما در صحبت فوق العاده خجالتی و بی اعتماد بنفس!

  سوم اینکه در بحث لحجه یک معلم زبان هندی الاصل داشتیم که می گفت : ” بچه ها از رییس آموزشگاتون می پرسم تو با چه لحجه ای انگلیسی حرف می زنی ؟ گفت معلومه امریکن ! بهش گفتم من که زبان دومم انگلیسیه با لحجه ایندین انگلیش حرف می زنم شما چطور مدعی صحبت با امریکن هستید ! “

 • رضا گفت:

  hi dear friend
  your idea is very useful , I try to do your recommended from tomorrow .

 • سلگی گفت:

  سلام
  مطالبت خیلی خوب بود به خیلی از سوالاتم پاسخ و راهکار ارئه کردی ممنون

 • رضا گفت:

  سلام واقعا عالی بود .. ممنون

 • الهه ناز گفت:

  با سلام
  من در یکی از رشته های علوم پایه دکترا دارم. زبان تخصص ام بد نیست اما اصلا اعتماد به نفس صحبت کردن رو به هیچ عنوان ندارم. از امروز می خوام شروع کنم با گام های که معرفی کردید برم جلو. آینده رو درخشان می بینم اینکه کاری که در زمینه رشته ام شروع کردم پیشرفت کنه و حتی نیاز باشه خارج از کشور برم پس باید بتونم حرف بزنم.
  دوست دارم یه روز در زبان به جایی برسم و کامنت بذارم و ازتون تشکر کنم بخاطر گام هایی که معرفی کردید
  خدا حفظتون کنه

 • فاتیما گفت:

  عالی – خیلی مفید

 • tareq گفت:

  سلام.مطالبتون عالی بودن. اگه زحمتی نیس یه روش خوب برا تدریس زبانکده

 • ناهید گفت:

  خیلی ممنون از مطلبی که گذاشتید-من لذت بردم مخصوصا از یادداشت های روزانه

 • ava گفت:

  سلام ممنونم از مطالب جالبتون …
  میخواستم بپرسم آیا میتونملینکتون رودر وبلاگم قرار بدم…؟؟؟؟
  با تشکر …

 • ناوان گفت:

  hello Mr tank you very much

 • fahimeh گفت:

  واقعا عالی بود.من همیشه در مقابل یادگیری زبان انگلیسی مقاومت می کردم.ولی بعد از خواندن مطالب خیلی فکرم عوض شد.متشکرم

 • مونا گفت:

  عالی بود متشکرم

 • فرهاد گفت:

  خیلی عالی و امیدوار کننده و واقع بینانه بود

 • آزاده گفت:

  با سلام.
  و تشکر فراوان…

 • حسن گفت:

  با تشکر.بسیارعالی وسازنده.

 • Yasna گفت:

  Thanks so much. Very perfect & useful

 • داوود گفت:

  با سلام
  ممنون از صداقت و صراحت متنتون بسیار عالی بود برای بنده خالی از فایده نیست.
  موفق باشید.

 • قباد اکبری گفت:

  مرسی عالی بود.

 • امیر گفت:

  ممنون که وقت گذاشتین…..
  thanks for you bicos time گذاشتید…(این هم اولین تمرین من و مطمنم با این روش شما به جایی که خودم انتظار دارم می رسم) بازم ممنون و بقول دوستمون که اشاره کردن ذکات علم و دانشتون رو عالی پرداخت کردین. جمله ی بالا رو هیچ وقت فراموش نمیکنم و همین الان درستش رو به ملکه ی ذهنم میسپارم.
  thank you for taking the time…
  شاد باشین و سلامت…

 • طهورا گفت:

  واقعا ممنون که تجربیاتتونو با ما به اشتراک میزارید، وممنون به خاطر کمک های خوبتون..ان شاءالله که با پیشنهادای فوق العادتون ما هم به اون جاییکه مدنظرمونه برسیم.

 • المیرا گفت:

  شما آدم بسیار باهوش و در عین حال پر تلاشی هستید، من راه شما را نمی توانم بروم! چون انقدر کار خوب برای افزایش مهارت ها هست که همه می گویند هروز این کار را انجام میدهم که روز من با احتساب خواب به بیش از ۲۴ ساعت می رسد! ولی فکر کردن به یک روش اپتیمم یادگیری شخصی کار بینظیری هست که شما انجام می دهید.

 • رضا گفت:

  سلام
  بی شک نشر تجربه های شما مصداق پرداخت زکات علم است و موجب برکت برای استفاده کنندگان و خودتان خواهد بود. مثل یک ساقه جدا شده حسن یوسف که خود برای دیگری رشد می کند و بالنده می شود و شما نیز.
  من به احترام شما از جا بر می خیزم و برایتان دعای خیر دارم.

 • لیلا جهانگیری گفت:

  Hi guys
  I am so glad to see there are lots of students who long for learning English.
  I wish we could chat with each other online
  to teach every thing we know

 • حامد گفت:

  مطالبتون بسیار پر معنی و بدربخور هستند.
  امیدوارم بتونم ازشون بهره بگیرم…سایت خیلی عالی دارین….موفق باشین.یا علی

 • فلورا افرندنيا گفت:

  سپاس فراوان از شما.
  از راهنمائیها و مطالبتون بسیار بهره بردم.
  شاد و پیروز باشید

 • یسنا آذری گفت:

  hi
  tanks a lot for this text
  ii enjoyed from it
  i hope i beable doing it and learning english very vel
  دس مریزاد

  • Amin گفت:

   Hi
   I enjoed it Not ” enjoed from ”
   We can’t use “from ” after the verb “Enjoy” ! You need to focus on words using a good dictionary to avoid these common mistakes , Best regards

 • شیما گفت:

  روشتون عالیه خیلی وقت بود دنبال یه همچین چیزی می گشتم خیلی بهم کمک کرد. ممنون

 • صدیقه عرفاویان گفت:

  با عرض سلام خدمت استاد عزیز
  علاقه بسیار زیادی به آموزش زبان انگلیسی داشتم و برای دانلود کتاب گفتگو با خدا که ترجمه این کتاب را شما انجام داده بودید ،به صورت اتفافی با این مطلب بسیار فوق العاده شما مواجه شدم که از این روش آموزش چنابعالی شگفت زده شدم ، و انشاالله از فردا صبح شروع به تمرین میکنم و از شما سپاسگزارم بابت این لطف بزرگ که درحق من انجام دادین . درپناه حق شاد و سلامت و ثروتمند باشید .

 • سید مهدی گفت:

  از مطالب زیبای شما استفاده بردم
  من هنوز در یادگیری انگلیسی وسواس دارم
  نمیدونم باید بریتیش کار کنم یا امریکن
  برای من گرفتن مدرک تافل یا آیلتس واقعا ضروریه و هردوشون در شرایط من معادل همه
  فکر می کنم نمره گرفتن در آیلتس، شش و نیم، ساده تر از تافل هشتاد و شش باشه
  لطفا در این زمینه راهنمایی کنین

 • محمد گفت:

  از متنت لذت بردم پس سه بار خوندم

 • مسعود روان سالار گفت:

  عالی بود ممنونم

 • ایرج گفت:

  عالی عالی با طعم پرتغالی

 • کمال گفت:

  متشکرم بابت نکات خوبی که گفتید

 • مهدی گفت:

  تشکر به خاطر زحماتتون

 • رضا گفت:

  باتشکر از نکاتی که گفتید برای اموزش انگلیس ، یک سوال دارم که اگر بتوانید بگویید که چطوری وباچه شیوه ای همین اموزشها را اجرا کنم ،منظورم این است که فقط گوش کنم یا یک کلیپ را چند بار گوش کنم وبنویسم وخلاصه نحوه یادگرفتن چطوری بهتر است… باتشکر

 • یوسف گفت:

  دمت گرم 🙂

 • Saye Soda گفت:

  من تصمیم گرفتم انگلیسی یاد بگیرم با توجه به اینکه وقت کلاس رفتن ندارم امیدوارم بتونم از تجربیات شما استفاده کنم.ممنون

 • Austa گفت:

  خیلی عالی استاد عزیز مصدر خدمت بزرگی برای ما واقع شدین امیدوارم همین طور ادامه بدین .دردنیایی که همه چیز بر معیار پول سنجیده میشه خوشحالم که کسانی چون شما وقت گرانبهایشان را برای خدمت میگذارن .سپاس فراوان.

 • محسن گفت:

  خدا خیرت بده استاد..

 • زهرا گفت:

  از راهنماییتون ممنون فوق العاده بود

 • مسعود گفت:

  باسلام
  مطالبتون عالی بود.

 • a گفت:

  با سلام و تشکر فراوان
  منتظر نکات مهم دیگر در زمینه مکالمه انگلیسی هستیم.
  پاینده باشید.

 • mdi گفت:

  hi;
  thanks
  (: i am very use

 • عرفانه گفت:

  سلام. از نکات آموزندتون سپاس گزارم. من حدود ۲ ساله که کلاس میرم اما واقعا خسته شدم و میخوام خودم ادامه بدم. از راهنماییهاتون استفاده می کنم. موفق و پیروز باشید.

 • پریسا گفت:

  سلام من تازه تصمیم گرفتم زبان رو یاد بگیرم لطفا اگه پکیج خوب سراغ دارین معرفی کنین ممنونم

 • کشاورز گفت:

  باسلام :
  از قدیم گفته اند چیزیکه از دل براید بر دل نشنید ، چقدر خوب وبی تکلف نوشته اید آرزو میکنم همیشه سالم وتندرست باشی و در این ره که آغاز کرده ای همچنان دلگرم وپوینده باشی ،دعای خیر ما بدرقه راهت ای ایرانی بزرگ منش که بدون هیچ چشم داشتی هر چه تجربه نموده ای در طبق اخلاص گذاشتی وتقدیم کردی . من چیزی ندارم تا تقدیم نمایم اما شعری را از باغ گنجینه شاعران بزرگ مهینم انتخاب نمودم تا خاطر خطیر شما را لحظه ای با آن مسرور نمایم ارادتمند کشاورز
  سالها دل طلب جام جم از ما میکرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد

 • فرشته گفت:

  سلام من یه سوالی داشتم جواب مناسبی براش پیدا نکردم می خواستم از شما بپرسم شاید شما بتونید به من کمک کنید من به فردی برخورد کردم که اهل ایرانه ولی در اینگلیس بزرگ شده می تونه کم وبیش فارسی بفهمه ولی نمی تونه بنویسه یا صحبت کنه دوست داره یاد بگیره منم دوست دارم بهش یاد بدم ولی نمیدونم چجوری یعنی از کجا شروع کنم تا بهش اموزش بدم می خواستم نظر شما رو بدونم و ازتون خواهش کنم جواب سوالم رو برام ایمیل کنید ممنون که وقت با ارزش تون رو به خوندن نظرم اختصاص دادین

 • Mahshid گفت:

  مطالبتون عالی بود خیلی عالی امیدوارم با درک و استفاده از این مطالب گرانبها که مطمئنم وقت زیادی صرف تامین ان نموده این بتونم به بهترین نتیجه ویادگیری زبان برسم.

 • علی حسینی گفت:

  لذت بردم، تا بحال را های بسایر امتحان کردم ولی نکاتی که اینجا گفتین عالی بود. ممنون

 • امیربابک گفت:

  that’s good idea for learning English , I think this is very interesting.
  I had the same experience and also I think this is very good idea when you forget something about Accent

 • Mohammad گفت:

  Great
  I want be best

 • سارا گفت:

  عالی بود

 • taghi.davodi گفت:

  Was perfect.mrsy

 • ali khosravi گفت:

  ممنون از آقای محمدرضای شعبانعلی عزیز و بسیار دوست داشتنی;من همیشه دنبال راهی جدا از رفتن به کلاس زبان برای یادگیری زبان بودم;ولی چون به نتیجه دقیق و نقشه راه خوبی نرسیده بودم میخواستم فردا برم یکی از اموزشگاه های زبان و از سطح تسلطم به زبان رو بالا ببرم ولی خدا رو شکر امشب با این مطلب اشنا شدم و اصلن مسیر تغییر کرد.
  بازم از صمیم قلب از محمد رضا ی بزرگوار ممنونم که الان ۱ ماهی هست وجودش زندگی رو برای من جذاب تر کرده…

 • فاطمه گفت:

  کاش منم یه روزی بشم یکی مثل شما ولی من کجا شما کجا! منی که همیشه تو سری خوردم که بشین یه جا! تا الان ۲۳ سالمه دارم از غصه دق میکنم هس میکنم میتونم هر کاری تو دنیا انجام بدم عاشق تجارتم عاشق درسم عاشق جستجو و چیزای تازم ولی پشتیبان که ندارم هییچ دختری ام توی یه خونواده ی ساده و مذهبی که باید بشینم یه جا و همه ی ارزوهامو به گور ببرم مرسی حرفاتون خیلی امیدوارم کرد دوس دارم زبان یاد بگیرم از توی خونه تلاش میکنم حالا که نمیزارن بیرون برم!

 • reza گفت:

  I came here بصورت ناخواسته and تصادفی

  Frankly speaking it was amazing
  thanks alot

 • عبدالغفور گفت:

  سلام.خیلی ممنون.بعضی معلما انگلیسی رو سخت تعریف میکردن.من علاقه ی خیلی زیادی به انگلیسی دارم.این صفحه رو ذخیره کردم.ان شا الله یک بار دیگه می خونم.موفق باشید.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از 150 امتیاز)

  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *