آیا بیرحمی پیشنیاز تربیت است؟

زندگی در تنهایی، آنقدر خسته کننده شد که تصمیم گرفتم حیوانی بخرم و در خانه نگهداری کنم. تحقیقات زیاد، قانعم کرد که خوکچه های هندی گزینه خوبی هستند. برای کسانی که این حیوان را نمیشناسند بگویم که اینها نه به خوک شبیه هستند و نه هندی! از گینه می آیند و از خانواده موش و سنجاب هستند.

تصمیم گرفتم نام آنها را «لاکی» و «لوک» بگذارم و حالا مسئله مهم، تربیت آنهاست…

مردی که حیوانها را به من فروخت، یک خوراکی خاص به من داد به نام «هویج تشویقی». هویج نیست اما شکل هویج است. خوکچه ها عاشق آن هستند. مرد به من گفت هر وقت کار خوبی کردند، برای شرطی کردن و آموزش آنها میتوانی این هویج را به آنها بدهی. مثلاً صدا کن «لاکی» و هر وقت لاکی به سمت تو آمد هویج را به عنوان جایزه به او بده. اینطوری حتی اسم خود را هم یاد میگیرند.

با خیال راحت به خانه آمدم و فعالیت های تربیتی را آغاز کردم!

صدا کردم: «لاکی». لوک به سمت من آمد. دلم نیامد که هویج را به او ندهم.

صدا کردم: «لوک» و لاکی به سمت من آمد. دلم نیامد و هویج را به او دادم.

صدا کردم: لاکی و لوک! هر دو فرار کردند. دلم نیامد و هویج را به سمتشان پرت کردم تا بخورند.

ظاهراً تربیت، پیشنیازی دارد و آن بی رحم بودن است.

من نمیتوانم یک مربی خوب باشم…

 

 95 نظر بر روی پست “آیا بیرحمی پیشنیاز تربیت است؟

 • Nasim... گفت:

  من يه زمانى يه لاكپشت كوچيك گوش قرمز داشتم و دو ماه كامل سعى كردم تربيتش كنم و در نهايت ۲-۳ تا كار خيييييلى كوچيك انجام ميداد…با توجه به هوش و استعداد و تلاشى كه براى كودن به نظر اومدن ميكرد كارم موفقيت بزرگى بود…يه روز كه توى حمام سعى داشتم ببين م سرعت شنا كردنش تو آب تميز و آب و مواد شيمياى مثل شامپو چقدر با هم فرق داره و اون متوجه آلودگى آب ميشه يا نه,سطل آب واژگون شد و لاكپشت با تمام قوا فرار كرد و چون حفاظ راه آب سرجاش نبود لاكپشتم رفت توى راه آب فاضلاب!!!!
  خب…يكى ديگه از شرايط تربيت فراست و مراقبته…
  مراقب باشى كه انقدر بهش سخت نگيرى كه ترجيح بده ليز بخوره و غرق شه
  عميقن(اين نوع املا عمدى ست) اميدوارم زنده باشه:(((((

 • آماندا گفت:

  من فکر میکنم مخاطب هاتون کلا متوجه منظور شما از ارسال این نوشته نشدن!
  کامنت ها دلیل بر صدق این ادعاست!!!!!

 • اکبری گفت:

  شرمنده از مزاحمت مجدد

  نمی دونستم کجا بنویسم این رو ….راستش محمدرضا من از ۴ تا ۱۱ فروردین با خانواده عازم کربلایم…نیستم در این بازه زمانی……یک جورایی توفیق و قسمت نصیب شده ….قرار جمع شدن بچه ها رو در این تاریخها نگذاری که من م بتونم بیام..شرمنده اگه بی ربط ه….

 • اکبری گفت:

  یک نکته :

  وقتی می خواهند حیوانات رو تربیت کنند از شرطی سازی استفاده می کنند ، مثلا حیوانات سیرک ، می خواهند حیوان از روی طناب بپره ، اول طناب رو می گذارند کف زمین اگه حیوان رد شد بهش غذا می دهند و طناب رو کمی بالاتر می بندد اگه دوباره رد شد مثلا یک موز یا یه پاداش دیگه بهش می دهند لازمه اش این که بی رحم باشی و حداقل تا مدتی حیوان گرسنه مونده باشه متاسفانه وگرنه نتیجه لازم حاصل نمی شه یعنی در تربیت حیوانات ، غذای جسم شون مهم ه …ولی خب من تجربه خودم رو می گم در آموزش به آدمها حالا چه جسمی و ورزشی و چه آموزش هایی مثل نوشته های شما ،باید غذای روح فراهم کرد با چاشنی محبت ، توجه و صبر و حوصله……زمان هم مهم ه….
  شرایط همه مثل هم نیست …تجربه خودم رو می گم در باشگاه ، کارآموز ۷ ساله داشتم تا ۵۰ ساله….مربی باید همه رو در نظر بگیره هم کل رو ببینه هم تفاوتهای فردی رو …..مثلا یک نفر هماهنگی دست و چشمش خیلی عالیه و مربی این رو باید ببینه و بهش بگه مثلا در ژیمناستیک موفق نمی شی ولی در پینگ پونگ اگه بری موفق می شی ….انگیزه آدم ها هم فرق می کنه یکی از سر تفریح کلاس می آد یکی برای اینکه از وقتی فهمیده سرطان داره واسه اینکه خودش رو نبازه سر کلاس می آد…به هر دو نفر باید توجه بشه اگه یکی دو روز نیومدند ، زنگی ، اس ام اس یادآوری بهش بکنه من(مربی) هستم من به فکرت م.حواس م هست نبودی . چرا نمی آیی؟ حالت خوبه ؟…..یادمون بشه امام اول که مربی اول و آخر انسانها بودند و هستند می گه دلهای مردم مثل حیوانات وحشی رمیده است ، پس با محبت رام ش کنید …..آدمها بنده محبت هستند

 • مرضیه گفت:

  مدت کمی هست که با شما اشنا شدم وشعی میکنم هر شب به ساییتتون سر بزنم داشتم نوشته هاتون رو بررسی میکردم که به این پست رسیدم جرا اقای مهندس چرا تنهایی شما بااین همه تلاش و اراده !!!!!!!!!! در اوج جوانی چرا تنهایی رو انتخاب کردید حتما یکی پیدا میشه که درکتون کنه و لیاقتتون رو داشته باشه تازه حودتون گفتین که همسر سابقتون رو هنوز هم دوست دارید .در ضمن شما که نباید تمام زندگیتون رو وقف دیگران کنید شما هم حق لذت بردن از حیاتتتون رو دارید البته میدونم که کار کردن برای شما لذت بخشه در هر صورت از اینکه تنهایید ناراحتم بهترین ها رو براتون ارزومندم

 • محسن رضایی گفت:

  تعدادی از پیامهاروخوندم …چقد جالبه که کسی به این اشاره نکرد که آقای محمدرضا اولا از سر بی حوصلگی حیوان خانگی خریدی دوما از سر بی حوصلگی غذا دادی و….بعد هم اسمشو تربیت می ذاری؟شرط تربیت صبرو حوصلس…

 • کوروش گفت:

  بچه ها بیاین برا محمدرضا آستین بالا بزنیم. موافقین؟

 • کوروش گفت:

  محمدرضا اینا کجاشون خوشگله؟
  ارسال کنندگان دیدگاه اینا کجاشون خوشگله؟

 • پروانه گفت:

  salam ostad khaste nabashid- shoma ba in hame mashghale kari vaght darin ba lucky va louk saro kalle bezanid?

 • دانشجو گفت:

  سلام

  … و خداوند همان عشق است

  محبت است و مهربانی

  و برترین مربی

  پاینده باشید و برقرار

 • دیدگا هاشون منو کشته
  🙂

 • لیلا گفت:

  سلام آقای شعبانعلی حالا چرا تنهایی؟

 • atiyeh گفت:

  کاش بود کسی که به یادش سر در چاه می بردم…
  همین که ته ذهن و قلب آدم کسی باشه اما خودش نباشه یعنی احساس نیاز، یعنی هر لحظه بیشتر دوستت دارم
  عشق یعنی نرسید و رسیدن، یعنی دوست داشتن عمیق زندگیت خیلی قشنگه…بهت تبریک می گم!

 • آیدا(نوجوان توانگر) گفت:

  دلیلشون رو خودتون گفتید دیگه.تربیت دل بی رحم میخواد که شما ندارید.
  دلم خیلی خیلی براتون تنگ شده.
  شادزی.

 • بهاره گفت:

  محمدرضا این بی رحمی رو که می گی قبول دارم کاملا،ولی با تجربه ای که خودم دارم اگر طرفی که باید آموزش ببینه،عدم آموزشش بهت صدمه بزنه ناخود آگاه بی رحم میشی، چون حس می کنی این آموزش به نفع همزیستی تونه(من اینو از همزیستیم با ۲ تا توله سگی که دارم میگم).الان یاد گرفتن که کلمه ی ((نه))یعنی چی،البته بعد از کلی داد و بیداد و گریه ی من بیچاره 😉

 • خاطره گفت:

  بیخود نیست اونوری ها میگن:
  you have to be cruel to be kind

  قضاوت نمیکنم که اشتباهه تنهایی رو با حیوون پر کردن یا درسته یا هر چی
  فقط نمیدونم چرا این کارت رو دوست نداشتم 🙁 اصلا انتظارشو نداشتم

 • صبا گفت:

  سلام ، حس خیلی خوبی نسبت به شما پیدا کردم ، شاید این مطلب شما آن وجهی از من را به من یادآوری کرد که شبیه هستیم ، من هم با بیرحمی موافق نیستم ، هرچند که دلایل بسیار زیادی دال بر ضروری بودن آن برای درست و سالم زندگی کردن وجود دارد ، ولی من این ضرورت را دوست ندارم و مثل خیلی از دوست نداشتن های دیگرم ، هزینه اش را هم پرداخت می کنم . این مهربانی شما ، ستودنی است .

 • ocean گفت:

  چه خوشگلن ، چرا من همیشه فکر میکردم خوکچه هندی زشت و بیریخته اینا که خیلی نازن

 • ندا گفت:

  vay khoda khoda che ooooooooooshelan khoda ziadeshoooon kone 😉
  بیرحم هم نباشید بهتون نمیاد 😉

  چند وقت پیش یه بحثی دقیقا در همین مورد داشتیم توی کلاسمون یکی از همکلاسیام گفت من بهترین معلم های زبانو گرفتم کلی هم هزینه کردم ولی زبانم افتضاحه چون هنوز ترسی که اولین معلم زبانم تو مدرسه بهم وارد کرد تو جونمه با اینکه میدونم خیلی لازمه که بلد باشم ولی حالم ازش بهم میخوره.
  یه استادی داشتیم تو دانشگاه حتی بچه های ارشدو هم به بدترین نحو ممکن تحقیر و تنبیه میکرد و به شخصه با چشمای خودم میدیدم که هیچ چیزی جز استرس مرگبار و تنفر از دزسی که میخوننو بهشون تزریق نمیکرد .
  در مورد حیوانات دقیقا نمیدونم ولی آموزش و تربیت آدما به بیرحمی و خشونت احتیاج نداره چون میفهمن و دقیقا به دلیل درک خشونت نباید ازش استفاده کرد به نظرم یه مربی و یه معلم اولین چیزی که باید بدونه اینه که چطوری ایجاد انگیزه کنه به بچه ها یاد بده که از اون مطلب لذت ببرن و بعد متد تدریس متناسب با هدف.
  معلمی شغل انبیاست ولی قبل از هر چیز باید دقت کنیم که آیا به اندازه آنها صبر انگیزه و خلاقیت برای اینکار داریم یا نه.
  با توجه به سالهایی که در این سیستم آموزشی درس خوندم متوجه شدم که متاسفانه خیلی از معلما اصلا خلاقیت ندارن وتمامی دروسو به روش های ۳۰ سال پیش تدریس میکنن .تنها خلاقیتی که میشه دید اینه که چیکار کنیم که سریع تر تست بزنیم که اونم دلیلش بازار اقتصادی خوبه این زمینه هست نه آموزش که باتوجه به وضعیت مالیه معلما قابل توجیه.

 • Setareh گفت:

  استاد
  به خاطر داشتن این ۲ تا موجود خوشگل بهتون خیلی تبریک میگم.
  کارتون واقعا” شایسته ی تقدیره.
  تو این سرما ،سرپناهی از جنس بهشت براشون فراهم کردید و این واقعا” زیباست،همین کافیه ،برای اثبات اینکه بی رحمی ای وجود نداره.

 • fereshteh گفت:

  hatman rahi peyda mishe. saboor bashid 🙂

 • اسماء گفت:

  بی رحمی پیشنیاز تربیت نیست .
  میشه به جای بی رحمی گفت…

  رابطه بین شما و این دو موجود
  مثل رابطه مربی و متربی (بین انسانها ) نیست…
  شاید این کار برای حیوانات که تربیت سودی براشون نداره بی رحمی انسان به حیوان به شمار بیاد.

  به نظر شما وقتی رابطه بین خدا و انسان را نگاه کنیم…
  خدا می خواد انسان با تربیت به کمال برسه و در این مسیر درگیر آزمایشات آسان و سختش میکنه…
  آزمایش سر بریدن اسماعیل توسط پدرش ابراهیم
  خدا بی رحم بود؟
  خدا میخاد انسان به نهایت خودش برسه (خدایی بشه)
  و این مسیر مسیر سختیه
  از پس خیلی بی رحمی ها باید بر بیاد…

 • Neda.sh گفت:

  اين مطلبي كه در پاسخ به اسماء جان عنوان كردي خيلي خيلي ناراحتم كرد
  محمد رضا جان دركت ميكنم
  يه لحظه به فكر رفتم كه چرا آدمها مسائل مهم زندگيشون رو دير ميفهمن و چرا قدر داشته هاشون رو تا زماني كه از دست ندن نميدونن(اين مطلب خطاب به هر كسي ميتونه باشه)
  به تجربه ثابت شده هر چيزي ميتونه جايگزين داشته باشه اما عشق، احساس و دوست داشتن فقط يكبار در قلب انسانها متولد ميشه
  اميدوارم زندگيت به اون سمتي كه آرزوشو داري پيش بره

 • فایزه گفت:

  سلام .این لوک و لاکی کلا موهاشون اینطوریه؟اگه من صاحبشون بودم که در اولین وهله موهاشون را کوتاه میکردم!
  من هنوز تنهایی را به مدت زیادی مثل تو تجربه نکرده ام پس نمیتونم درباره کاری که انتخاب کردی دیدگاه واقعی ای بگذارم چون با چنین موقعیتی مواجه نبوده ام اما در حال حاضر فکر میکنم لوک و لاکی هم حرف تو را نمیفهمند در ضمن وقتی که صرف تربیتشان خواهی کرد داده ی توست امید انکه داشته ی خوبی برایت به بار اورد
  تربیت یه ادم یا تربیت یه خوکچه هندی؟!؟کدام داشته ی بهتری است؟ادم شدن اون یا ارام شدن تو؟
  راستی تاحالا فکر میکردم اینقدر کار میکنی که وقتی برای درک تنهایی نداری!

 • ص.ش گفت:

  چقدر پشمالو هستن.
  منم حیوانات رو خیلی دوست دارم.

 • کیا گفت:

  بیا با هم بریم خودکشی اینقدر حال میده – از بالای کوه

 • فاطمه گفت:

  باسلام در مورد سؤالتان ايا بي رحمي پيشنياز تربيت است؟ خدمتتان عرض كنم با توجه به تجربه سالهاي خود : بله اگر اگاهانه باشد ددرست است اگر نباشي اشتباه است و خيلي غمگين تر و ناراحت تر از زماني كه واكنش به موقع انجام نددادي را خواهي شد خيلي و قتا مهربان نبايد بود بايد انچه لازم است را انجام داد البته شما خود استاديد اگر ياد ندهيم و يادد نگيريم فاجعه خواهد بود قسمت اخر مربوط به انسانهاست البته كه با حيوانها راحت تر و بهتر ميشود كنار امد وشما بهتر از هر كسي اين را مي دانيد

 • (N.B)علیرضا گفت:

  سلام استاد
  بیرحم نیستی فقط بعضی وقتا ترسناک میشی خصوصا وقتایی که پستای قرمز میزنی من که به شخصه واقعا مو به تنم راست میشه یادمه دفعه اول که وارد سایتتون شدم مرداد ماه بود یه پست زده بودید این مطلب رو هم قرمز نوشته بودید که این پستو نخونین اصلا از این سایت برین بیرون …یادمه با سرعت هر چه تمام تر رفتم بیرون که هیچ کامپیوترم خاموش کردم رفتم بیرون خونه نشستم
  حالا این که شوخی بود امیدوارم به دل نگیری ولی شما حیطه کاریتون تربیت انسانهاست نه حیوانات
  خوش باشی

 • صفورا گفت:

  سلام حال لاکی و لوک خوبه؟
  خوشحال شدم این مطلبو خوندم چون منم دنبال این بودم حیوان خونگی داشته باشم البته نه سگ و گربه چون چندشم میشه میخواستم مرغ و جوجه بگیرم توی حیاط احساس میکنم حتما به اونا نیاز دارم روزا با امید اونکه به اونا دونه بدم از خواب بیدار بشمو بعد هر جا هستم حتما عصر برگر دم خونه
  یه جور هدفمند میشه زندگی

 • saly گفت:

  سلام، خیلی خوشگلن. اگر تجربه موفقی به عنوان یه حیوان آپارتمانی ازشون داشتی به من هم بگو. من گربه خیلی دوست دارم ولی تو آپارتمان واقعا سخته هم واسه من هم واسه گربه. ضمنا به نظر من تو اینارو آوردی از تنهایی درت بیارن. فکر کنم اینقدر که تو از هویج دادن به اون ها لذت می بری اون ها از خوردنش لذت نمی برن. از بهشتشون بیرونشون نکن به خاطر اینکه اسمشونو یاد نگرفتم. آدم ها که با بیرون شدن از بهشت آدم نشدن. اینها که خوکچه هندین!

 • fahimeh گفت:

  سلام , این پست شما باعث شد من بعد از مدتها از ته دل بخندم , واقعا از این بابت ممنونم . در مورد حس شما از تنهایی کاملا با شما هم عقیده هستم …

 • بهنام گفت:

  من که از ظاهرشون به دلم نچسبید.
  هر کس یه سلیقه ای داره.تبریک میگم بهتون محمد جان.
  راستی محمد چرا هزینه کلاسهات اینقد گرونه؟ما ها که پول نداریم همش باید حرص بخوریم و نتونیم بیاییم کلاستون؟
  دروره تبریز رو میگم

 • آناهیتا گفت:

  سلام
  خیلی تبریک میگم چون دنیای حیوانات خیلی جذابه. حالا باید منتظر رفتار های خیلی با مزه شون باشید. من قبلا تجربه داشتن یک جفت همستر بامزه ویک طوطی لوس مامانی رو داشتم واقعا به لحظاتی که باهاشون هستی جذابیت میدن.اما اینرو هم بگم که حفظ بهداشت وسلامت آنها گاهی از یک بچه آدمیزاد هم سخت تره. یادتون نره وقت زیادی باید برای این قضیه بذارید.

 • علیرضا طائی گفت:

  سلام مهندس عزیز
  …برای حل این مشکل عظیم خوک چه های هندی که نه خوکن و نه هندی صد در صد باید به متافیزیک معتقد بشی .

 • الهام گفت:

  حالا فعلا زوده برای تشخیص اینکه بیرحم هستی یا نه ..
  بذار یکم احساسات اولیه که معمولا خیلی هم لطیف هستن بخاین ،
  بعد که یکم حوصله ت سررفت و خسته شدی خودت بیرحمی رو انتخاب میکنی ،
  و تازه میفهمی که کتک درمانی اونقدرا که میگن هم بد نیستا ..
  و به عظمت استفاده از کمربند هم پی میبری .. 🙂
  🙂

 • حمیده گفت:

  جالبه
  گذشته از همه تحلیل ها،من احساس میکنم حیوانات و ادمها خیلی جاها فضای مشترکی دارند.
  و راحت میشه الگوسازی کرد.لااقل فکرکنم هنوز معصومن!

 • اسماء گفت:

  راستی اگه بچه دار شدن اسمش چی میشه؟

 • اسماء گفت:

  پدر مادرتون نظرشون چیه ؟

 • اسماء گفت:

  جا خوردم
  بازگشت به دوران کودکی زیباست.
  ولی می ترسم

 • سمانه گفت:

  «از اینکه بخوام وقتم رو برای کسی صرف کنم که حرفم رو نمیفهمه، بیزارم»!
  خب اين دوتام شايد حرفتنو نفهمن اما شما هم انتظاري ازشون نخواهيد داشت
  گاهي انتظار ما نسبت به همه كه زنگي رو برامون سخت ميكنه واحساس بيزاري ميكنيم
  واينكه تو خونه شمافکر میکنند که خداوند به خاطر کارهای خوب، اونها رو برده بهشت!)نون ميده كه اين آدم مهربون هيچ وقت نميتونه بيرحم باشه
  درباره ي اين پست خيلي جدي ميشه فكر وصحبت كرد فعلا بيشتر درمورد ظاهر قضييه وجذاب بودنش صحبت ميشه

 • hadis گفت:

  سلام
  تبریک می گم چقدر خوب، خیلی هم خوب انتخاب کردین، البته درمورد آوردنشون. ولی در رابطه با تربیتشون! آخه اینا که قرار نیست تو جامعه ای زندگی کنن که نیاز به یادگرفتن داشته باشن ، شرطی بشن و … اگه صرفا قراره که اونا تنهاییتون رو پرکنن، همین که پیشتون باشن کافیه. شاید لازم باشه شما یاد بگیرید چطوری با اونا رفتار کنین. ولی کلا موجود زنده به همراه خودش اُنس میاره، خیلی خوبه که ی نوعش پیشتون باشه. بازم بهتون تبریک می گم

 • Farzaneh.P گفت:

  من حيوونا رو دوست دارم اما از اينكه بخوام وقتمو واسه كسي صرف كنم كه حرف منو نمي فهمه بيزارم، شايد چند سال ديگه كه تنهاي تنها شدم(تنها تر از حال) من هم دست به چنين كاري بزنم، ولي ترجيح ميدم كه كاسكو نگهدارم تا خوكچه هاي هندي!!!
  در ضمن اگه براي فرار از تنهايي سراغ آدما ميرفتي بهتر نبود؟
  كسي كه دوستت داره و شايد تو هم دوستش داشته باشي…

  • shabanali گفت:

   در پاسخ به این جمله که:
   «اگر برای فرار از تنهایی سراغ آدمها میرفتی بهتر نبود؟»
   جمله خودت رو مینویسم:
   «از اینکه بخوام وقتم رو برای کسی صرف کنم که حرفم رو نمیفهمه، بیزارم»!

   • Farzaneh.P گفت:

    شايد نحوه ي سؤال پرسيدنم طوري بوده كه فكر كردي بايد در برابر من جبهه بگيري و…
    اگه بگردي پيدا ميشه.
    پيدا ميشه كسي كه بتونه دركت كنه.
    پيدا ميشه كسي كه…
    و تو يه بار اين تجربه رو داشتي.
    دوستيت با “ماريو” رو ميگم.
    مطمئنا كسي نميتونه جاي اون رو براي تو، تو زندگيت پر كنه اما ميتونه برات دوستي كنه، كمي كمتر از اون…

   • الناز دهقان زاده گفت:

    استاد نوشته تون ساده -زیبا و تامل انگیز بود.
    انسان ها شما رو میفهمن و اینو خیل کثیر شاگرداتون میگه -آدم ها همشون همدیگر وخوب میفهمن فقط گاهی دوست ندارن بفهمن تا خودشون فهمیده بشن…

   • میترا گفت:

    لایک

   • معصومه گفت:

    حالا این دوتا حرفتو می فهمند ؟
    اگه باهاشون حرف های دلتو بزنی اونها فقط بهت زل می زنند و نگات می کنند و تازه این بیشترین کاریه که برات می کنند.

    حدود ۲ یا ۳ سال پیش بود که دکتر ابراهیم میثاق در تلویزیون صحبت می کرد و می گفت یکی از مراجعه کنندگانم مردی است حدود ۷۰ ساله که دارای کارخانه و وضعیت مالی بسیار عالی ای دارد به من می گفت در دوران جوانی که پله های ترقی را یکی یکی طی می کردم و به اطرافیانم کم اهمیت باعث شد همسرم مرا ترک کند و بچه ام هم به خارج رفت.

    حالا هر چه بخواهم می توانم داشته باشم ماشین آخرین مدل – غذا سفارش دهم تا از بهترین رستورانها برام آورده شود اما من اینها را نمی خواهم فقط و فقط دلم می خواهد یک نفر با عشق به من یک لیوان آب میوه بدهد مرا دوست داشته باشد فقط همین.

    دوست خوبم محمدرضای عزیز یک کاری کن در ۷۰ سالگی همچین آرزویی نداشته باشی

   • عباس گفت:

    خوکچه ها هم نمیفهمند وهم نمیتونن حرف بزنن
    شاید هم نمیخوای صدای کسی جز خودتون رو بشنوید شاید!

   • کوروش گفت:

    دکتر نترسون ما رو. یعنی پیدا نمیشه؟

 • sanam گفت:

  سلام،
  این پست برخلاف پستهای دیگه حس خوبی بهم نداد. البته نکته های خیلی جالب و ریزبینانه و هوشمندانه ای داشت اما وقتی فکر میکنم آدمی مثل شما که تو سن کم تونسته به اینهمه موفقیت برسه برای رهایی از تنهایی به این دوتا موجود ریز که حتی برای انجام همون چندتا کار غریزی شون هم تو دنیای ما نیاز به تربیت و صرف انرژی از طرف ما دارن، پناه آورده دلم میگیره.
  پ ن: معتقدم جای این جور حیوونا تو همون مکان طبیعیشونه و زندانی کردن اونا رو برای نیازهای خودمون درست نمیدونم. معتقدم بهترین مکان برای هرموجودی زیستگاه طبیعیشه.

  • shabanali گفت:

   سلام.
   چند تا نکته:
   این حیوون ها در طبیعت وجود ندارند و چیزی به نام زیستگاه ظبیعی براشون وجود نداره. چون در مسیر تکامل خیلی ضعیف شدن و زندگی در طبیعت به سرعت اونها رو به خوراکی سایر حیوونها تبدیل میکنه. الان در دنیا فقط زندگی خانگی دارند.
   ضمناً در خونه من در شرایط بسیار خوبی دارند زندگی میکنند (احتمالاً فکر میکنند که خداوند به خاطر کارهای خوب، اونها رو برده بهشت!)
   نکته سوم اینکه:
   در تحلیل رفتار متقابل در روانشناسی، بحثی داریم به نام «دریافت نوازش و اقتصاد نوازشی». در اونجا بحث میشه که برخی انسانها نوازش یا Stroke رو از انسانها دریافت میکنند، بعضی از گیاهان و برخی از حیوانات و برخی از جمادات.
   بنابراین اینکه کسی تنهاییش رو با آدمها پر میکنه نشون دهنده این نیست که خوشبخت تر از کسیه که تنهاییش رو با «یک گلدان گل» پر میکنه.
   اتفاقاً تاریخ و تحقیق نشون میده که آدمها در مسیر رشد به جایی میرسن که آدمهای دیگه نمیتونن تنهاییشون رو پر کنن.
   به همین دلیله که می بینیم، تنهایی «امام علی» رو «چاه» پر میکرده. چون بیشتر از اطرافیانش درک داشته و حداقل میتونسته حرفهای ایشون رو تکرار کنه.

   • امیر گفت:

    با این نکته ی آخر موافقم : )
    “اتفاقاً تاریخ و تحقیق نشون میده که آدمها در مسیر رشد به جایی میرسن که آدمهای دیگه نمیتونن تنهاییشون رو پر کنن.”

   • اسماء گفت:

    سلام
    چرا ما از ائمه فقط اون قسنتی رو که لازم داریم بر می داریم
    چرا کامل ازشون بهره نمی گیریم؟
    امام علی علیه السلام تا وقتی زهرا رو داشت غم نداشت.
    همه ما زمین خورده های عالم وقتی می خوایم از زمین پاشیم (لفظی و معنوی) می گیم یا علی
    چه قدرتی می گیریم.
    اما وقتی امام علی زهراشو گذاشت تو قبر وقتی می خواست بلند شه نتونست باید چی می گفت…
    درد دل با چاه…

    • shabanali گفت:

     اسماء عزیز.
     به عنوان یک تحلیل سطحی ازت میپذیرم.
     اما من دوست داشتم به عنوان خواننده سایت من عمیق تر فکر کنی و مقایسه کنی،
     و حدس بزنی که من هم شاید روزی «فاطمه» ای داشته ام که امروز کنارم نیست و سر در «چاه» می کنم!

     • اسماء گفت:

      ببخشید…

     • اسماء گفت:

      من از همون اول که شما رو تو برنامه ماه عسل دیدم
      دوست داشتم “”خانوادتون “”رو بشناسم
      نمی دونم چرا -الانم خیلی دوسد دارم بدونم
      پدر-مادر-“”فاطمه “”ای که باید حدس میزدم روزی بوده -چرا نیست-فرزندی که ندارید-و تنهایی که الان دارید باهاش زندگی میکنید-
      و چرا های فراوان ذهن من
      توی مصاحبه خیلی کم از خانواده گفتید
      میشه خاطراتتون رو بدونم
      دلیل دارم
      میخام بدونم کسی که الان ۳۳سالشه و جایگاش اینجاست
      با خانواده “همسر و فرزند” به اینجا نمی رسید
      من ازدواج که کردم یه چیزایی رو از دست دادم
      و خیلی چیزا رو به دست آوردم
      الان رو کره خاکی هیچ کس نیست که شریک زندگی شما باشه با همون ویژگی هایی که شما بخاین
      همراه باشه
      زن مانع پیشرفت مرده؟

      یه قولی قبلا به من دادید
      من همچنان منتظرم بدانم

   • sanam گفت:

    ممنون از پاسخ علمی و قانع کننده تون،
    شغل من جوریه که هرچی بهتر آدمهارو بشناسم و بتونم عمیقترتحلیلشون کنم، موفقترم. از دیدن نوشته های شما لذت میبرم چون علم وتحلیل و اندیشه پشتشونه. برام ادم جالبی هستین چون عرض زندگیتون چندین برابر طولشه.
    موفق باشید و همیشه بهترین

 • شیما گفت:

  گاهی بی رحم بودن عین مهربانیه!

 • Elham.B گفت:

  سلام استاد˛وقت بخیر
  • خیلی جالبه و تامل برانگیز که زندگی در تنهایی یا بعضی شرایط دیگه باعث میشه بعضی از انسانها کارایی بکنن که شاید در گذشته هیچ وقت تصور نمیکردن که یه روز اون کارا رو انجام بدن…(بقیه انسانها هم حتی در شرایط بدتر هم جرات نمیکنن شرایطشونو تغییر بدن)
  • من این شیوه تربیتی رو در مورد نهنگ ها خونده بودم که با استفاده از این شیوه تشویق بوسیله غذا ˛نوازش و… به این سمت هدایت میشن که کارایی رو انجام بدن که ما میخوایم.حرکات نمایشی زیبا و البته سخت! جالبی این شیوه اینه که باهاش حتی انسانها رو هم میشه تربیت کرد…(البته تشویق فقط در زمان انجام کار درست)
  • خوب میشد لاکی و لوک حتی اگه اسماشون رو یاد نمیگرفتن “از شما” یاد میگرفتن که جرات و شهامت متفاوت بودن رو داشته باشن اون خیلی مهمتر از یادگرفتن اسماشونه˛واقعا” چه اهمیتی داره لاکی˛لوک باشه و لوک˛لاکی؟ بقیه میدونن که فرق داره ولی مهم اینه که برای خودشون فرقی نداره و میتونن خودشون باشن. بقیه هم میتونن فکر کنن که کارمند اداره ثبت احوال ˛اسماشون رو اشتباه ثبت کرده…
  • تربیت در زمان حال شاید بیرحمی باشه ولی اگه + گذشت زمان بشه =دوست داشتن˛ آینده نگری برای دیگری و خیلی چیزهای دیگه ست.

 • علي ناجي گفت:

  تربيت كردن چيست؟

  تربيت كردن، مثل راه است؛‌ طي بايد كرد.

  تربيت كردن، مانند مسأله است؛‌ حل بايد كرد.

  تربيت كردن، مانندباغباني است؛‌ عشق بايد كرد.

  تربيت كردن، دشوار است؛‌ تحمل بايد كرد.

  تربيت كردن، تعهد است؛‌ عمل بايد كرد .

  تربيت كردن، راز است؛‌ كشف بايد كرد .

  تربيت كردن، هديه است؛‌ قبول بايد كرد.

  تربيت كردن، تفريح است؛‌ بازي بايد كرد .

  تربيت كردن، دراز مدت است؛‌ صبر بايد كرد.

 • Neda.sh گفت:

  يه نتيجه گيري ديگه هم ميشه گرفت اينكه اسمها تحميلي بوده دوست نداشتن
  بعد محيط جديد بوده براشون
  ديگه اينكه شرطي شدن كمي زمان لازم داره طفلي سگ پاولوف هم بعد از چندين بار تكرار شرطي شد و در آخر وقتي اسمها رو باهم صدا زديد فكر كردن منظورتون اين بوده كه بريد بازي كنيد 🙂 اونام رفتن چيزي نيست همش سوء تفاهم بوده 🙂 راستي يه راه ديگه ايي هم هست
  مذاكره …:)(يه لحظه فكر اين دوتا نيم وجبي بشينن پشت ميز مذاكره….

 • امیر گفت:

  صبر کنید.صبر کلید حل مشکلات است.

 • آرزو گفت:

  استاد شما بي رحم نيستيد و نمي تونيد اونها رو اين مدلي تربيت كنيد
  شايد بهتره دوباره در مورد تصميمتون فك كنيد
  استاد اگه جاي شما بودم حيوون تو خونه نگه نمي داشتم ممكن كتابا يا پرزنتيشن هاتون رو گاز بزنن شايدم كثيف كنن
  ببخشيد اما خندم مي گيره لاكي و لوك!!!

 • بیتا گفت:

  ازین مامان بابا با موهای فشن چه بچه هایی به دنیا بیان.تربیت اونا سخت تره…

 • Neda.sh گفت:

  سلام شب به خير
  خوكچه هاي بانمكي هستن
  احساس ميكنم كلمه ي “بي رحم” كمي صقيل و سنگين باشه من فكر ميكنم پيش نياز تربيت منطق باشد نه احساس اما بازهم بستگي به تربيت شونده ها داره جنس،سن ،اجتماع، و خيلي چيزهاي ديگه
  محمد رضا مهربان بودن و مهر ورزيدن ستودني تر از نامهربان بودنه
  حالا جاي نگراني نيست با شناختي كه من به عنوان يك استاد از شما دارم تا چند وقت ديگه لاكي و لوك رو چنان تربيت ميكنيد كه تو فيس بوك پروفايل درست كنند، براي خودشون وبلاگ بسارند و يا حتي كامنتهاي مارو تاييد كنن 🙂 يا رد !! 🙂 اينطور نيست استاد مهربان؟؟؟

 • سارا.ر گفت:

  از چشماشون معلومه غریبی میکنن 🙂 ولی احتمالا زود زود به خونه جدیدشون عادت میکنند

 • سارا.ر گفت:

  سلام حالا کدومش لاکی کدومش لوک؟
  قهوه ایه با مزه تر به نظر میرسه.

 • مینا گفت:

  اختیار دارین آقا شما بی رحمی های خاص خودتون رو دارین …..

 • سیما ولی زاده گفت:

  🙂 هردو اسم’ را بلدند. لاکی’=لوک. لوک’=لاکی و در نهایت (لاکی و لوک)’=تهی. ‘ هم نماد مجموعه متمم ه. D:

 • الناز گفت:

  به نظرم این نوشته چند بخش اساسی داره !بحث فراوان میخواد.

 • بهرنگ گفت:

  به خوکچه هندی که نو خوکه نه هندی، هویج تشویقی میدی که هویج نیست! انتظار داری صداشون میکنی بیان؟ خوبه وقتی گفتی لوک، اصغرشون نیومده سراغت!!!

 • پویا گفت:

  با این کار حس خوب رسیدن به هویج در پی به سمتت آمدن را از انها گرفتی، این یک بی رحمی بلند مدته…

 • النا گفت:

  عزیزم….چه ناز…..

 • رضا مرسلي گفت:

  واقعا زره زره حرفاتون اندازه دنيا ميشه روش فكر كرد به خودم افتخار مي كنم شاكرات بعدم

 • Neda.sh گفت:

  سلام شب به خير خوچكه هاي با نمكي هستن
  احساس ميكنم كلمه ي “بي رحم” كمي صقيل و سنگين باشه من فكر ميكنم پيشنياز تربيت منطق باشد نه احساس اما باز هم بستگي به تربيت شونده ها داره
  جنس،سن،و خيلي چيزهاي ديگه
  اما محمد رضا مهربان بودن و مهر ورزيدن ستودني تر از نامهربان بودن
  حالا جاي نگراني نيست با شناختي كه من به عنوان يك استاد از شما دارم لاكي و لوك رو چند وقت ديگه چنان تربيت ميكنيد كه تو فيس بوك پروفايل درست كنن ،براي خودشون وبلاگ بسازند و يا حتي كامنتهاي ما رو هم تاييد كنن 🙂 يا رد!!:) اينطور نيست استاد مهربان؟؟؟

 • جواد گفت:

  سلام محمدرضا
  قیاس مع الفارقی داشتی استاد.
  از همین یه صحنه چنین نتیجه ای گرفتن از استادی به والا مقامی شما خیلی بعیده !!!!

 • shirin گفت:

  وایییییی چقدر خوشگلن…. نه چرا بی رحمی ..البته من تا بهحال حیوان نداشتم ولی فکر نمی کنم اسمش بی رحمی باشه حداقل در مورد انسنها بی رحمی بیشتر نتیجه عکس داده

 • سعیده گفت:

  تمیزن؟؟؟!!!!خونه رو کثیف نمیکنن؟

 • سمانه گفت:

  بي رحم نشو
  تربيت ميشوند حتي اگر نامشان را باهم بگويي وفرار كنند
  حتي اگر لاكي به جاي خودش ولوك به جاي خودش سمت تو نيايند !

  اگه هم تربيت نشدن بفرستينشون براي من تو آزمايشگاه بهشون احتياج دارم !
  چنان ادبشون كنم كه روزگار كسي رو اينجوري ادب نكرده باشه
  پ ن ۱:كاري كه من با لوك ولاكي ميكنم كاريه كه تو جامعه به عينه ديده ميشه و اون مورد آزمايش قرار دادن ديگرانه
  اما به چه قيمتي ،نميفهمم!
  پ ن ۲:من هرگز چنين كاري نميكنم ،شمام بي رحم نشو كه اصلا به شما نمياد !
  پ ن ۳:راستي چرا به اين فكر نميكنين كه شايد لوك شما لاكي بوده ولاكي شما لوك (شايد اونا اينجوري دوست داشته باشن )
  نميشه هركي هرجور دوست داره باشه ؟
  بزار بد تربيت بشن اما بهشون بي رحمي نكن كه بي رحم بودن رو ياد بگيرن وبي رحم بار بيان اينجوري شايد لوك غذاشو با لاكي بده وبالعكس اما اگه بي رحم باشن فقط به خودشون فكر ميكنن !!!

 • saeed گفت:

  عالی بود
  من از این سیرک ها و پارک ها که دولفین و شیر دریایی ها رو برای نیم ساعت تفریح آدم ها گرسنگی میدن متنفرم
  تو اروپا مدت هاست مردم تحریم کردن این نمایش های مسخره رو
  تو آمریکای شمالی هم داره این جنبش شروع میشه، نمونش سیرک مونترال: cirk de soliel که حیوونا رو از نمایشا حذف کردن
  منون از این پست

  • سیما ولی زاده گفت:

   خاستگاه سیرک دو سُلی چیز ِ دیگه ای ه. ایده اش استفاده از ژیمناست ها و برترین های حرکت های نمایشی بوده. برای دوست هایی که نمایش هاش را ندیدند نمونه کارهاشون رو یوتیوب هست و اتفاقا خیلی هم جالبه. نمایش اَمَلونا یکی از کارهای تقریبا جدیدشونه که توصیه می کنم چک اش کنید. اما تا اونجا که من دیدم تو امریکای شمالی هم نمایش حیوونات هست. مثل همون نمایشی که ما تو کیش ِ عزیز داریم، ساده ترش را البته، ونکوور هم داره. خیلی هم افتخار می کنند که بچه ها بیاند و از نزدیک ببینند حیوون ها را.

 • امیر گفت:

  :))) اولش سخته استاد

 • فاطمه یوسفیان گفت:

  تجربه ثابت کرده معلم خوبی هستی البته برا آدما در مورد این دوتا نیم وجبی نمیدونم از الان که دارن خنگ میزنن اما تو سعی خودتو بکن هویج مفت لاکی و لوک هم مفت

 • پگاه گفت:

  در ضمن اصلا به اون پیشنیاز فکر هم نکنید…محبت محبت و محبت….Just it!!!!

 • سانی گفت:

  خیلی خوشگلن خوکچه ها. منم بودم دلم نمی اومد هویج تشویقی رو ندم بهشون :))
  به خاطر همینه که بچه های آدم ها هم بی تربیت از آب در میان این روزا. چون مادرای مهربون دلشون نمیاد به خاطر اشتباهاتشون تنبیهشون کنن یا تذکری بدن.

 • پگاه گفت:

  :))))….
  عجب خوکچه هایی بشن این لاکی و لوکی خب بیچاره ها یه جورایی حق دارن اسماشون خیلی بهم شبیه به فرض اینکه مشکل شنوایی هم نداشته باشن خب ممکنه گاهی درست نشنون :)))
  اگه در مورد حیوون خونگی که می خواستین بخرین پست میذاشتین من ماهی رو پیشنهاد میدادم بی سرو صدا…کثیف کاریشون هم تو محیط خودشونه و اینکه ماهی کلا انرژی خوب یداره تو فنگ شویی هم تنها حیوونیه که نگهداریش تو خونه باعث ایجاد انرژی مثبت میشه به علت اون حرکت آرام و زیباش در آب…:) ماهیهایی که گوشتخوار نباشk ترجیحا سیاه یا قرمز و به تعداد سه یا پنج تا کلا فرد باشه تعدادشون…سلام برسونید 😉

 • ناهید گفت:

  من نمیتوانم یک مربی خوب باشم نه!من نمیتونم بی رحم باشم!!
  اصلاح کن آقامحمدرضا!

 • الف گفت:

  شب بخیر

  نمی شد همون موقع که جابه جا آمدند اسمهاشونو عوض می کردید ؟ انتخاب اسمو به سلیقه خودشون می گذاشتید.

  احتمالا با (لاکی و لوک ) مثل یک اسم جدید برخورد کردند.