آیا بیرحمی پیشنیاز تربیت است؟

زندگی در تنهایی، آنقدر خسته کننده شد که تصمیم گرفتم حیوانی بخرم و در خانه نگهداری کنم. تحقیقات زیاد، قانعم کرد که خوکچه های هندی گزینه خوبی هستند. برای کسانی که این حیوان را نمیشناسند بگویم که اینها نه به خوک شبیه هستند و نه هندی! از گینه می آیند و از خانواده موش و سنجاب هستند.

تصمیم گرفتم نام آنها را «لاکی» و «لوک» بگذارم و حالا مسئله مهم، تربیت آنهاست…

مردی که حیوانها را به من فروخت، یک خوراکی خاص به من داد به نام «هویج تشویقی». هویج نیست اما شکل هویج است. خوکچه ها عاشق آن هستند. مرد به من گفت هر وقت کار خوبی کردند، برای شرطی کردن و آموزش آنها میتوانی این هویج را به آنها بدهی. مثلاً صدا کن «لاکی» و هر وقت لاکی به سمت تو آمد هویج را به عنوان جایزه به او بده. اینطوری حتی اسم خود را هم یاد میگیرند.

با خیال راحت به خانه آمدم و فعالیت های تربیتی را آغاز کردم!

صدا کردم: «لاکی». لوک به سمت من آمد. دلم نیامد که هویج را به او ندهم.

صدا کردم: «لوک» و لاکی به سمت من آمد. دلم نیامد و هویج را به او دادم.

صدا کردم: لاکی و لوک! هر دو فرار کردند. دلم نیامد و هویج را به سمتشان پرت کردم تا بخورند.

ظاهراً تربیت، پیشنیازی دارد و آن بی رحم بودن است.

من نمیتوانم یک مربی خوب باشم…

 

 

+111
  
فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال


95 نظر بر روی پست “آیا بیرحمی پیشنیاز تربیت است؟

 • Nasim... گفت:

  من یه زمانى یه لاکپشت کوچیک گوش قرمز داشتم و دو ماه کامل سعى کردم تربیتش کنم و در نهایت ۲-۳ تا کار خیییییلى کوچیک انجام میداد…با توجه به هوش و استعداد و تلاشى که براى کودن به نظر اومدن میکرد کارم موفقیت بزرگى بود…یه روز که توى حمام سعى داشتم ببین م سرعت شنا کردنش تو آب تمیز و آب و مواد شیمیاى مثل شامپو چقدر با هم فرق داره و اون متوجه آلودگى آب میشه یا نه,سطل آب واژگون شد و لاکپشت با تمام قوا فرار کرد و چون حفاظ راه آب سرجاش نبود لاکپشتم رفت توى راه آب فاضلاب!!!!
  خب…یکى دیگه از شرایط تربیت فراست و مراقبته…
  مراقب باشى که انقدر بهش سخت نگیرى که ترجیح بده لیز بخوره و غرق شه
  عمیقن(این نوع املا عمدى ست) امیدوارم زنده باشه:(((((

 • آماندا گفت:

  من فکر میکنم مخاطب هاتون کلا متوجه منظور شما از ارسال این نوشته نشدن!
  کامنت ها دلیل بر صدق این ادعاست!!!!!

 • اکبری گفت:

  شرمنده از مزاحمت مجدد

  نمی دونستم کجا بنویسم این رو ….راستش محمدرضا من از ۴ تا ۱۱ فروردین با خانواده عازم کربلایم…نیستم در این بازه زمانی……یک جورایی توفیق و قسمت نصیب شده ….قرار جمع شدن بچه ها رو در این تاریخها نگذاری که من م بتونم بیام..شرمنده اگه بی ربط ه….

 • اکبری گفت:

  یک نکته :

  وقتی می خواهند حیوانات رو تربیت کنند از شرطی سازی استفاده می کنند ، مثلا حیوانات سیرک ، می خواهند حیوان از روی طناب بپره ، اول طناب رو می گذارند کف زمین اگه حیوان رد شد بهش غذا می دهند و طناب رو کمی بالاتر می بندد اگه دوباره رد شد مثلا یک موز یا یه پاداش دیگه بهش می دهند لازمه اش این که بی رحم باشی و حداقل تا مدتی حیوان گرسنه مونده باشه متاسفانه وگرنه نتیجه لازم حاصل نمی شه یعنی در تربیت حیوانات ، غذای جسم شون مهم ه …ولی خب من تجربه خودم رو می گم در آموزش به آدمها حالا چه جسمی و ورزشی و چه آموزش هایی مثل نوشته های شما ،باید غذای روح فراهم کرد با چاشنی محبت ، توجه و صبر و حوصله……زمان هم مهم ه….
  شرایط همه مثل هم نیست …تجربه خودم رو می گم در باشگاه ، کارآموز ۷ ساله داشتم تا ۵۰ ساله….مربی باید همه رو در نظر بگیره هم کل رو ببینه هم تفاوتهای فردی رو …..مثلا یک نفر هماهنگی دست و چشمش خیلی عالیه و مربی این رو باید ببینه و بهش بگه مثلا در ژیمناستیک موفق نمی شی ولی در پینگ پونگ اگه بری موفق می شی ….انگیزه آدم ها هم فرق می کنه یکی از سر تفریح کلاس می آد یکی برای اینکه از وقتی فهمیده سرطان داره واسه اینکه خودش رو نبازه سر کلاس می آد…به هر دو نفر باید توجه بشه اگه یکی دو روز نیومدند ، زنگی ، اس ام اس یادآوری بهش بکنه من(مربی) هستم من به فکرت م.حواس م هست نبودی . چرا نمی آیی؟ حالت خوبه ؟…..یادمون بشه امام اول که مربی اول و آخر انسانها بودند و هستند می گه دلهای مردم مثل حیوانات وحشی رمیده است ، پس با محبت رام ش کنید …..آدمها بنده محبت هستند

 • مرضیه گفت:

  مدت کمی هست که با شما اشنا شدم وشعی میکنم هر شب به ساییتتون سر بزنم داشتم نوشته هاتون رو بررسی میکردم که به این پست رسیدم جرا اقای مهندس چرا تنهایی شما بااین همه تلاش و اراده !!!!!!!!!! در اوج جوانی چرا تنهایی رو انتخاب کردید حتما یکی پیدا میشه که درکتون کنه و لیاقتتون رو داشته باشه تازه حودتون گفتین که همسر سابقتون رو هنوز هم دوست دارید .در ضمن شما که نباید تمام زندگیتون رو وقف دیگران کنید شما هم حق لذت بردن از حیاتتتون رو دارید البته میدونم که کار کردن برای شما لذت بخشه در هر صورت از اینکه تنهایید ناراحتم بهترین ها رو براتون ارزومندم

 • محسن رضایی گفت:

  تعدادی از پیامهاروخوندم …چقد جالبه که کسی به این اشاره نکرد که آقای محمدرضا اولا از سر بی حوصلگی حیوان خانگی خریدی دوما از سر بی حوصلگی غذا دادی و….بعد هم اسمشو تربیت می ذاری؟شرط تربیت صبرو حوصلس…

 • کوروش گفت:

  بچه ها بیاین برا محمدرضا آستین بالا بزنیم. موافقین؟

 • کوروش گفت:

  محمدرضا اینا کجاشون خوشگله؟
  ارسال کنندگان دیدگاه اینا کجاشون خوشگله؟

 • پروانه گفت:

  salam ostad khaste nabashid- shoma ba in hame mashghale kari vaght darin ba lucky va louk saro kalle bezanid?

 • دانشجو گفت:

  سلام

  … و خداوند همان عشق است

  محبت است و مهربانی

  و برترین مربی

  پاینده باشید و برقرار

 • دیدگا هاشون منو کشته
  🙂

 • لیلا گفت:

  سلام آقای شعبانعلی حالا چرا تنهایی؟

 • atiyeh گفت:

  کاش بود کسی که به یادش سر در چاه می بردم…
  همین که ته ذهن و قلب آدم کسی باشه اما خودش نباشه یعنی احساس نیاز، یعنی هر لحظه بیشتر دوستت دارم
  عشق یعنی نرسید و رسیدن، یعنی دوست داشتن عمیق زندگیت خیلی قشنگه…بهت تبریک می گم!

 • آیدا(نوجوان توانگر) گفت:

  دلیلشون رو خودتون گفتید دیگه.تربیت دل بی رحم میخواد که شما ندارید.
  دلم خیلی خیلی براتون تنگ شده.
  شادزی.

 • بهاره گفت:

  محمدرضا این بی رحمی رو که می گی قبول دارم کاملا،ولی با تجربه ای که خودم دارم اگر طرفی که باید آموزش ببینه،عدم آموزشش بهت صدمه بزنه ناخود آگاه بی رحم میشی، چون حس می کنی این آموزش به نفع همزیستی تونه(من اینو از همزیستیم با ۲ تا توله سگی که دارم میگم).الان یاد گرفتن که کلمه ی ((نه))یعنی چی،البته بعد از کلی داد و بیداد و گریه ی من بیچاره 😉

 • خاطره گفت:

  بیخود نیست اونوری ها میگن:
  you have to be cruel to be kind

  قضاوت نمیکنم که اشتباهه تنهایی رو با حیوون پر کردن یا درسته یا هر چی
  فقط نمیدونم چرا این کارت رو دوست نداشتم 🙁 اصلا انتظارشو نداشتم

 • صبا گفت:

  سلام ، حس خیلی خوبی نسبت به شما پیدا کردم ، شاید این مطلب شما آن وجهی از من را به من یادآوری کرد که شبیه هستیم ، من هم با بیرحمی موافق نیستم ، هرچند که دلایل بسیار زیادی دال بر ضروری بودن آن برای درست و سالم زندگی کردن وجود دارد ، ولی من این ضرورت را دوست ندارم و مثل خیلی از دوست نداشتن های دیگرم ، هزینه اش را هم پرداخت می کنم . این مهربانی شما ، ستودنی است .

 • ocean گفت:

  چه خوشگلن ، چرا من همیشه فکر میکردم خوکچه هندی زشت و بیریخته اینا که خیلی نازن

 • ندا گفت:

  vay khoda khoda che ooooooooooshelan khoda ziadeshoooon kone 😉
  بیرحم هم نباشید بهتون نمیاد 😉

  چند وقت پیش یه بحثی دقیقا در همین مورد داشتیم توی کلاسمون یکی از همکلاسیام گفت من بهترین معلم های زبانو گرفتم کلی هم هزینه کردم ولی زبانم افتضاحه چون هنوز ترسی که اولین معلم زبانم تو مدرسه بهم وارد کرد تو جونمه با اینکه میدونم خیلی لازمه که بلد باشم ولی حالم ازش بهم میخوره.
  یه استادی داشتیم تو دانشگاه حتی بچه های ارشدو هم به بدترین نحو ممکن تحقیر و تنبیه میکرد و به شخصه با چشمای خودم میدیدم که هیچ چیزی جز استرس مرگبار و تنفر از دزسی که میخوننو بهشون تزریق نمیکرد .
  در مورد حیوانات دقیقا نمیدونم ولی آموزش و تربیت آدما به بیرحمی و خشونت احتیاج نداره چون میفهمن و دقیقا به دلیل درک خشونت نباید ازش استفاده کرد به نظرم یه مربی و یه معلم اولین چیزی که باید بدونه اینه که چطوری ایجاد انگیزه کنه به بچه ها یاد بده که از اون مطلب لذت ببرن و بعد متد تدریس متناسب با هدف.
  معلمی شغل انبیاست ولی قبل از هر چیز باید دقت کنیم که آیا به اندازه آنها صبر انگیزه و خلاقیت برای اینکار داریم یا نه.
  با توجه به سالهایی که در این سیستم آموزشی درس خوندم متوجه شدم که متاسفانه خیلی از معلما اصلا خلاقیت ندارن وتمامی دروسو به روش های ۳۰ سال پیش تدریس میکنن .تنها خلاقیتی که میشه دید اینه که چیکار کنیم که سریع تر تست بزنیم که اونم دلیلش بازار اقتصادی خوبه این زمینه هست نه آموزش که باتوجه به وضعیت مالیه معلما قابل توجیه.

 • Setareh گفت:

  استاد
  به خاطر داشتن این ۲ تا موجود خوشگل بهتون خیلی تبریک میگم.
  کارتون واقعا” شایسته ی تقدیره.
  تو این سرما ،سرپناهی از جنس بهشت براشون فراهم کردید و این واقعا” زیباست،همین کافیه ،برای اثبات اینکه بی رحمی ای وجود نداره.

 • fereshteh گفت:

  hatman rahi peyda mishe. saboor bashid 🙂

 • اسماء گفت:

  بی رحمی پیشنیاز تربیت نیست .
  میشه به جای بی رحمی گفت…

  رابطه بین شما و این دو موجود
  مثل رابطه مربی و متربی (بین انسانها ) نیست…
  شاید این کار برای حیوانات که تربیت سودی براشون نداره بی رحمی انسان به حیوان به شمار بیاد.

  به نظر شما وقتی رابطه بین خدا و انسان را نگاه کنیم…
  خدا می خواد انسان با تربیت به کمال برسه و در این مسیر درگیر آزمایشات آسان و سختش میکنه…
  آزمایش سر بریدن اسماعیل توسط پدرش ابراهیم
  خدا بی رحم بود؟
  خدا میخاد انسان به نهایت خودش برسه (خدایی بشه)
  و این مسیر مسیر سختیه
  از پس خیلی بی رحمی ها باید بر بیاد…

 • Neda.sh گفت:

  این مطلبی که در پاسخ به اسماء جان عنوان کردی خیلی خیلی ناراحتم کرد
  محمد رضا جان درکت میکنم
  یه لحظه به فکر رفتم که چرا آدمها مسائل مهم زندگیشون رو دیر میفهمن و چرا قدر داشته هاشون رو تا زمانی که از دست ندن نمیدونن(این مطلب خطاب به هر کسی میتونه باشه)
  به تجربه ثابت شده هر چیزی میتونه جایگزین داشته باشه اما عشق، احساس و دوست داشتن فقط یکبار در قلب انسانها متولد میشه
  امیدوارم زندگیت به اون سمتی که آرزوشو داری پیش بره

 • فایزه گفت:

  سلام .این لوک و لاکی کلا موهاشون اینطوریه؟اگه من صاحبشون بودم که در اولین وهله موهاشون را کوتاه میکردم!
  من هنوز تنهایی را به مدت زیادی مثل تو تجربه نکرده ام پس نمیتونم درباره کاری که انتخاب کردی دیدگاه واقعی ای بگذارم چون با چنین موقعیتی مواجه نبوده ام اما در حال حاضر فکر میکنم لوک و لاکی هم حرف تو را نمیفهمند در ضمن وقتی که صرف تربیتشان خواهی کرد داده ی توست امید انکه داشته ی خوبی برایت به بار اورد
  تربیت یه ادم یا تربیت یه خوکچه هندی؟!؟کدام داشته ی بهتری است؟ادم شدن اون یا ارام شدن تو؟
  راستی تاحالا فکر میکردم اینقدر کار میکنی که وقتی برای درک تنهایی نداری!

 • ص.ش گفت:

  چقدر پشمالو هستن.
  منم حیوانات رو خیلی دوست دارم.

 • کیا گفت:

  بیا با هم بریم خودکشی اینقدر حال میده – از بالای کوه

 • فاطمه گفت:

  باسلام در مورد سؤالتان ایا بی رحمی پیشنیاز تربیت است؟ خدمتتان عرض کنم با توجه به تجربه سالهای خود : بله اگر اگاهانه باشد ددرست است اگر نباشی اشتباه است و خیلی غمگین تر و ناراحت تر از زمانی که واکنش به موقع انجام نددادی را خواهی شد خیلی و قتا مهربان نباید بود باید انچه لازم است را انجام داد البته شما خود استادید اگر یاد ندهیم و یادد نگیریم فاجعه خواهد بود قسمت اخر مربوط به انسانهاست البته که با حیوانها راحت تر و بهتر میشود کنار امد وشما بهتر از هر کسی این را می دانید

 • (N.B)علیرضا گفت:

  سلام استاد
  بیرحم نیستی فقط بعضی وقتا ترسناک میشی خصوصا وقتایی که پستای قرمز میزنی من که به شخصه واقعا مو به تنم راست میشه یادمه دفعه اول که وارد سایتتون شدم مرداد ماه بود یه پست زده بودید این مطلب رو هم قرمز نوشته بودید که این پستو نخونین اصلا از این سایت برین بیرون …یادمه با سرعت هر چه تمام تر رفتم بیرون که هیچ کامپیوترم خاموش کردم رفتم بیرون خونه نشستم
  حالا این که شوخی بود امیدوارم به دل نگیری ولی شما حیطه کاریتون تربیت انسانهاست نه حیوانات
  خوش باشی

 • صفورا گفت:

  سلام حال لاکی و لوک خوبه؟
  خوشحال شدم این مطلبو خوندم چون منم دنبال این بودم حیوان خونگی داشته باشم البته نه سگ و گربه چون چندشم میشه میخواستم مرغ و جوجه بگیرم توی حیاط احساس میکنم حتما به اونا نیاز دارم روزا با امید اونکه به اونا دونه بدم از خواب بیدار بشمو بعد هر جا هستم حتما عصر برگر دم خونه
  یه جور هدفمند میشه زندگی

 • saly گفت:

  سلام، خیلی خوشگلن. اگر تجربه موفقی به عنوان یه حیوان آپارتمانی ازشون داشتی به من هم بگو. من گربه خیلی دوست دارم ولی تو آپارتمان واقعا سخته هم واسه من هم واسه گربه. ضمنا به نظر من تو اینارو آوردی از تنهایی درت بیارن. فکر کنم اینقدر که تو از هویج دادن به اون ها لذت می بری اون ها از خوردنش لذت نمی برن. از بهشتشون بیرونشون نکن به خاطر اینکه اسمشونو یاد نگرفتم. آدم ها که با بیرون شدن از بهشت آدم نشدن. اینها که خوکچه هندین!

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از 150 امتیاز)

  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *