دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)

گزارش چهار سالگی متمم

امروز، دوم بهمن ماه ۹۶، متمم چهارمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت.

رابطه‌ی دوستان متممی با متمم چنان نزدیک و پیوسته است که جزئیات فعالیت‌ها، چالش‌ها، ضعف‌ها و بهبودها را بهتر از هر کس دیگری می‌دانند و روند رشد و توسعه متمم را نیز کاملاً زیر نظر داشته‌اند.

با این حال، صرفاً به عنوان حفظ سنت سالیانه، بر برخی از تغییرات و بهبودهایی که در سال گذشته در متمم به وجود آمد اشاره می‌کنم.

لازم به تکرار و تأکید است که رشد متمم، کاملاً ارگانیک است و مانند هر رشد طبیعی دیگری، همزمان با گذر زمان، در کنار طراحی و توسعه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جدید، گهگاه مسیرهای اشتباه یا نادرستی هم رفته و می‌رود که معمولاً می‌کوشیم با توجه به بازخورد دوستان متممی، آنها را اصلاح کنیم.

برخی از مهم‌ترین تغییرات و بهبودهای سال گذشته به شرح زیر هستند:

توزیع امتیازات

ما در سال گذشته نیز مانند قبل، تلاش کردیم تا توزیع امتیازها بین تمرین‌ها و دیدگاه‌ها منصفانه‌تر شده و نظرات همه‌ی عزیزان، از فرصت بیشتری برای دیده شدن برخوردار باشند. قطعاً هنوز تا شرایط ایده‌آل (اگر فرض کنیم می‌توان چنین شرایطی را تعریف کرد یا به آن رسید) فاصله داریم. اما بررسی توزیع امتیازها نشان می‌دهد که هم‌اکنون نسبت به سال‌های گذشته، قطعاً در نقطه‌ی بهتری قرار داریم. برخی از تغییرات انجام شده در راستای این هدف، به شرح زیر هستند:

 • نمایش دیدگاه و تمرینی که بیشترین امتیاز را کسب کرده در زیر هر درس
 • انتشار گزارش هفتگی فعالیت دوستان متممی
 • معرفی فعال‌ترین دوستان متممی – بر اساس تعداد دیدگاه‌ها – در ستون جانبی متمم
 • تفکیک برترین دوستان متممی در درس‌های اختصاصی و عمومی (قبلاً‌ یک فهرست واحد وجود داشت)
 • محاسبه متممی‌های برتر بر اساس فعالیت در شش ماه گذشته (نه از زمان تأسیس متمم)

تلاش برای تقویت روابط در جامعه متممی‌ها

امسال، برخی فرایندها و قابلیت‌ها با هدف رشد و تعمیق رابطه میان دوستان متممی طراحی و اجرا شد که اثر آن در کیفیت یادگیری و افزایش شوق یادگیری و پیگیری درس‌ها و تمرین‌ها، هم به صورت شهودی و هم در قالب شاخص‌های عملیاتی متمم، کاملاً محسوس و ملموس بوده است.

از جمله‌ی این فرایندها و قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعلام کسانی که برای نخستین بار در متمم تمرین حل کرده‌اند یا اظهار نظر کرده‌اند تا دیگر دوستان متممی زودتر آنها را در جمع خود بپذیرند و جذب کنند.
 • اعلام کسانی که به دیدگاه هر از یک دوستان متممی پاسخ داده‌اند یا درباره‌ی آن اظهار نظر کرده‌اند.
 • اعلام آخرین کسانی که به دیدگهای هر یک از دوستان امتیاز داده‌اند.
 • در زیر هر درس، تعدادی از علاقه‌مندان دیگر هر درس به دوستان معرفی می‌شوند.

سفارشی‌سازی و افزایش پویایی در فضای متمم

ما در گذشته نیز با قابلیت‌هایی نظیر تولید محتوای داینامیک (پویا) سعی کرده‌ایم که سطح سفارشی‌سازی یا Customization در فرایند آموزشی را متمم را افزایش دهیم.

در سال گذشته، در همین راستا فعالیت‌های جدیدی هم انجام شد. موارد زیر از جمله فعالیت‌هایی هستند که در این حوزه انجام شده‌اند:

 • طراحی صفحه‌ی تنظیمات تا هر یک از دوستان بتوانند ترجیحات و سلیقه‌ی خود را در آن صفحه تعیین کنند. ظرفیت این صفحه و قابلیت‌هایی که در اختیار ما قرار میدهد، بسیار فراتر از وضعیت امروز آن است و در آینده، فرصت‌ها و قابلیت‌ها و امکانات بسیار بیشتری در این صفحه قرار خواهد گرفت.
 • دریافت ایمیل هفتگی از جمله مواردی است که انتخاب آن به صورت کاملاً مشخص و دقیق در اختیار دوستان است و از مکانیزم سنتی Subscribe و Unsubscribe که در خبرنامه‌ی بسیاری از سایت‌های قدیمی وجود دارد فاصله گرفته‌ایم. اکنون هر یک از دوستان دقیقاً‌ در هر هفته می‌تواند مستقلاً در مورد اینکه آیا می‌خواهد ایمیل آن هفته را دریافت کند یا نه؛ تصمیم بگیرد.
 • زیر هر یک از درس‌ها، به دوستان عزیز اعلام می‌شود که آیا در بحث مربوط به آن درس مشارکت داشته‌اند یا نه. کم نبودند کسانی که به ما می‌گفتند بعد از یک یا دو سال، به درسی سر زده‌اند و بعد از صرف زمان و انرژی فراوان و حل تمرین، متوجه شده‌اند که قبلاً هم در آنجا تمرین داشته‌اند.
 • دوستان متممی صفحه‌ای در اختیار دارند که می‌توانند در آن آخرین تمرین‌ها و دیدگاه‌ها را به تفکیک موضوع مورد علاقه‌ی خود پیگیری کنند. این کار هم به نفع کسانی است که می‌خواهند دیدگاه دیگران را پیگیری کنند و هم برای کسانی که تمرین حل می‌کنند مفید است. چون فرصت دیده شدن تمرین‌ها و کامنت‌ها دیگر به ستون کنار متمم محدود نیست.
 • دوستان متممی می‌توانند فهرستی از درس‌هایی که مورد علاقه‌‌شان بوده و آنها را علامت‌گذاری کرده‌اند در یک صفحه‌ی مستقل مشاهده کنند و به عبارتی، مجموعه درس‌های مورد علاقه‌ی خود را از کل متمم جدا کرده و آرشیو کنند.
 • با توجه به اینکه برخی دوستان حوصله‌ی جزئیات دقیق علمی را نداشتند و برخی دیگر اصرار داشتند که هر درس را با جزئیات فراوان بخوانند، امکان انتخاب فرمت درس برای دوستان فراهم شده است (با جزئیات بیشتر؛ بدون جزئیات بیشتر)

اقدام‌های مربوط به بهبود کیفیت محتوا

در زمینه‌ی بهبود کیفیت محتوا هم برخی فعالیت‌ها انجام شده که قاعدتاً آنها را مشاهده و تجربه کرده‌اید:

 • بخش اهداف آموزشی به تدریج جای خود را در ساختار درس‌های ما باز کرده است. ضمن اینکه امسال در درس مهارت یادگیری، مدل بلوم را هم آموزش دادیم تا اهداف آموزشی به شکل بهتری قابل درک و بررسی باشند.
 • بخش مهم دیگری که در کادر اهداف آموزشی وجود دارد، فشار ذهنی مربوط به هر درس است تا اگر دوستان خسته هستند، از همان ابتدا بتوانند در مورد مطالعه کردن یا نکردن هر درس، بسته به انرژی و سطح تمرکز خود تصمیم بگیرند.
 • میزان جهت‌گیری درس‌ها به سمت کسب و کار یا به سمت زندگی و نیز نیاز به مشارکت در هر درس، اکنون در بالای بسیاری از درس‌ها نمایش داده می‌شود.
 • بخش پیام اختصاصی فعال‌تر و غنی‌تر از گذشته شده و علاوه بر ایده متمم که بیشتر و منظم‌تر از قبل منتشر می‌شود، اخبار پراکنده هم اعلام می‌شود که بسیار مورد استقبال دوستان متممی قرار گرفته است.
 • یکی از گلایه‌های دوستان متممی، ناپیوستگی بین برخی از درس‌ها بود که حتماً این تجربه را داشته‌اید که اخیراً این پیوستگی به شکلی بسیار بهتر از گذشته رعایت می‌شود.
 • ضمناً به شدت مشغول بازسازی و بازآفرینی محتواهای گذشته بوده‌ایم که این کار دو کارکرد ارزشمند داشته است: نخست اینکه درس‌هایی که در گذشته تولید شده‌اند، از نظر استاندارد به درس‌های جدید نزدیک می‌شوند و مطالعات و تحقیقات روز هم به آنها اضافه می‌شود. کارکرد دوم هم این است که درس‌ها دوباره به صفحه اصلی متمم باز می‌گردند و دوستانی که در گذشته در درسی اظهار نظر کرده یا تمرین حل کرده‌اند، دوباره دیدگاه‌شان در معرض نمایش قرار می‌گیرد و این کار خود به توزیع منصفانه‌تر امتیازها کمک کرده است.

با وجود همه‌ی نکاتی که گفته شد، متمم هنوز در هر سه حوزه‌ی فرایند آموزشی، کیفیت محتوا و ساختار تا نقطه‌ای که حداقل رضایت ما را تأمین کند، فاصله‌ی قابل توجهی دارد و امیدواریم که مانند گذشته،‌ با حمایت و همراهی دوستان متممی بتوانیم آهسته ولی پیوسته در این مسیر گام برداریم.

در پایان، اجازه بدهید مانند هر سال تعدادی تشکر و قدردانی از طرف من و همکارانم داشته باشیم.

به طور خاص، می‌خواهم از آفاق رحمانی و معصومه خزاعی عزیز تشکر کنم.

آفاق رحمانی عزیز که در یک سال گذشته آن‌قدر اشتراک ویژه خریده است که تا ۲۰۲۸ کاربر متمم محسوب می‌شود‌ (آفاق جان. سپتامبر آن سال باید تمدید کنی).

بنابراین همه شاهد باشید که اگر من زودتر از این تاریخ مُردم، آفاق یکی از وراث محسوب می‌شود و بخشی از دارایی من (که عمدتاً از جنس قسط و بدهی است) به او تعلق دارد.

معصومه هم بعد از آفاق، دومین حامی مالی بزرگ متمم در سال گذشته محسوب میشه.

در کنار آفاق و معصومه، باید از سیما سلیم زاده و شهرزاد و طاهره خباری و سامان عزیزی نیز تشکر کنم که از نظر مجموع پرداخت‌ها به متمم در سال گذشته با سایر دوستان متممی فاصله‌ی چشم‌گیری داشتند.

در کل اگر هیچ کس اعتبار خود را در متمم تمدید نکند و به تدریج همه‌ی ما Expire شویم، با توجه به گزارش سیستم ما، در آن آخرالزمان همچنان آفاق رحمانی، سامان عزیزی، شهرزاد، سکینه شفیعی نژاد، معصومه خزاعی، سیما سلیم‌زاده، نیکی و طاهره خباری یک جایی در متمم باقی می‌مانند و با هم محشور می‌شوند 😉

اما در کنار این فهرست، همواره لیستی از دوستان فعال متممی در یک سال گذشته را منتشر می‌کنیم که امسال بازه‌ی زمانی  دوم بهمن ۹۵ تا همین لحظه را پوشش می‌دهد.

ما فهرست زیر را بر اساس شاخص فعالیت (که خودمان معمولاً مرده و زنده بودن متممی‌ها را به کمک آن پیگیری می‌کنیم 😉 ) مرتب کرده‌ایم که مواردی مانند زمانی که صرف مطالعه‌ی درس‌ها می‌شود، تعداد دفعات سر زدن به متمم، مطالعه دیدگاه‌های دیگران، حل تمرین درسها، امتیازهای کسب شده در درس‌ها و امتیاز دادن منصفانه به سایر دوستان در آن لحاظ شده است.

۱- احمد عباسی

۲- شهرزاد

۳- طاهره خباری

۴- مهدی بابایی

۵- جواد عزیزان

۶- نادر زند رحیمی

۷- مریم رئیسی

۸- محمد حسن مازار اتابکی

۹- مختار راد

۱۰- سارا حق بین

۱۱- مریم آزاد

۱۲- ناهید عبدی

۱۳- نیلوفر شیری پور

۱۴- داود کیخسرو کیانی

۱۵- آفاق رحمانی

۱۶- آمنه آخوندزاده

۱۷- مهشید محمدی

۱۸- سامان عزیزی

۱۹- محسن سعیدی پور

۲۰- حمید طهماسبی

۲۱- علیرضا داداشی

۲۲- بهمن محمدی

۲۳- احمد

۲۴- مهدی کیانی

۲۵- زهره

۲۶- پریسا حسینی

۲۷- شبنم

۲۸- شیروانی

۲۹- غلامرضا افضلی

۳۰- حسن کشاورز

۳۱- مژگان پیوندی

۳۲- علی اختری

۳۳- معصومه شیخ مرادی

۳۴- کبری حسینی

۳۵- پوپک جهانشاهی

۳۶- محمد مقیمی

۳۷- یاسمن احمدیان

۳۸- علی کریمی

۳۹- معصومه خزاعی

۴۰- امین جباری اصل

۴۱- ساجده ممتازیان

۴۲- کیوان بشاش

۴۳- احسان کارگزارفرد

۴۴- محمدرضا پارسایی

۴۵- محمد رمضانی

۴۶- علیرضا

۴۷- محمدرضا شعیبی

۴۸- علی آزاده

۴۹- حسن یاقوتی

۵۰- محمد صالح کمرودی

۵۱- علی فکور

۵۲- سمانه سجادی

۵۳- یاور مشیرفر

۵۴- ماجد قاضی

۵۵- فرید آقاجانی

۵۶- هیوا

۵۷- محمد مهدی ترحمی

۵۸- سینا شهبازی

۵۹- آذین شريفي

۶۰- حجت زندی

۶۱- هما

۶۲- نیلوفر کشاورز

۶۳- مهشید افشایی

۶۴- علیرضا محمدی

۶۵- علی رسولی

۶۶- احسان بیرانوند

۶۷- شهرام مرادپور

۶۸- سعید محمدی

۶۹- عزیزه تیموری

۷۰- سکینه شفیعی نژاد

۷۱- امیرقربانیان

۷۲- مرضیه مصلی نژاد

۷۳- امین محمدی

۷۴- وحید قاسمی

۷۵- داود شاکری

۷۶- علی طاعتی مرفه

۷۷- منصور سجاد

۷۸- رحیمه سودمند

۷۹- ریگار تارگرین

۸۰- سید کمال آزادمنش

۸۱- میلاد حسین زاده

۸۲- نرگس ارسطویی

۸۳- لیلا

۸۴- مهدی پورعلیا

۸۵- سوسن نظری

۸۶- آرزو

۸۷- زینب دستاویز

۸۸- هایده باقری

۸۹- متین

۹۰- رضاشاد امروز

 

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار91 نظر بر روی پست “گزارش چهار سالگی متمم

 • محسن صالحی کمرودی گفت:

  ای بابا، اسم رو زدن رو بورد که! اما خوشبختانه اسمم رو غلط زدن، من «محمد صالح کلمرودی» نیستم، اون یکی از بازیکنان لیگ دسته دوم امارات هست.
  از شوخی گذشته، بسیار سپاسگزارم محمدرضا شعبانعلی عزیز.

  • محسن جان. من رو ببخش.
   لیستی که بچه‌ها دادن رو چند بار خوندم. اما تو رو کمرودی خوندم و اصلاً اون «ل» اضافه رو ندیدم.
   حتماً می‌دونی یک تحقیق‌هایی هست که می‌گه انسان شکل کلمات (و به طور خاص حروف اول و آخر اونها) رو می‌بینه و کلمه رو می‌خونه و کل کلمه‌ رو حرف به حرف نمی‌خونه. به همین علت، حتی اگر حروف کمی جابجا بشن اگر چه کمی سرعت کاهش پیدا می‌کنه؛ اما در کل بدون مشکل – و گاه بدون درک اینکه خطایی وجود داره – مطالعه می‌کنه.
   یادت باشه ده پونزده سال پیش هم چنین جمله‌ای خیلی دست به دست می‌شد:
   it deosn’t mttaer in waht oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoetnt tihng is taht the frist and lsat ltteer be at the rghit pclae
   خلاصه همه‌ی اینها رو گفتم که اشتباه خودم و همکارانم رو توجیه کنم و تأکید کنم که من کلمرودی رو حداقل سه بار با دقت به صورت کمرودی خوندم و نفهمیدم که غلط تایپی داره.
   باز هم معذرت می‌خوام.

   • محسن صالحی کمرودی گفت:

    از بزرگواری شما آدم حیرت زده میشه. موضوع مهمی نبود، فقط اون رو بهانه ای کردم برای شوخی با شما استاد عزیز. سلامت باشی.

 • محمد گفت:

  مرسی که هستید
  خدا رو شکر که هستید

 • محمد تقی امینی گفت:

  با سلام به محمد رضای عزیز
  و تمام بر و بچه های گمنام متمم که با تلاش خودشان این یادگار ارزشمند را در این چهار سال خلق کردند .
  اجازه میخواهم به نوبه خود به تمامی دوستان دست مریزاد بگویم
  پر توان باد اندیشه های پویای تان
  آفرین بر همت والایتان
  چون دوستان خوب متممی ( منصور سجاد و فواد انصاری عزیز و… )
  از سختی مسیر حرکت که بدون عشق واقعی و ایمان به کار ، هرگز خلق چنین کاری متصور نیست ،
  گفتنی ها را بخوبی یاد آوری کردند . لذا اجازه می خواهم سخن کوتاه کرده و فقط
  یک خواهش در جهت پویایی حرکت مجموعه داشته باشم و آن افزودن یک سر فصل به مطالب با عنوان :
  اقتصاد رفتاری ( آشنایی با الفبای اقتصاد رفتاری ، سوگیری های رفتاری )
  به سر فصل های موجود کنم .
  بر قرار و پایدار باشید .

 • امین جباری گفت:

  سلام
  محمدرضای عزیز.
  ازت صمیمانه ممنونم که یک سال دیگه این فرصت رو برای ما ایجاد کردی که در کنار تو و بستری که ایجاد کردی به یادگیری سپری کنیم.
  از بین همه چیزهایی که متمم بهمون هدیه داده، به نظرم ارزشمندترینشون، بلندتر شدن لیست نادانسته‌هامون بوده.
  وقتی می دونی که چه چیزهایی رو نمی دونی، تلاش می کنی برای فهمیدنشون.
  گاهی این شکاف رو به حدی بزرگ حس می کنم که ناامیدی میاد به سراغم ولی همین شکاف، من رو به حرکت وا میداره.
  گاهی وقتها با خودم فکر می کنم اگر متمم نبود، چند سال طول میکشید به همین نقطه از زندگیم برسم؟
  نقطه ای که خیلی خیلی با استانداردهایی که تو ذهنم هست، فاصله داره.

  یکی از نقاط ضعفم، همین ضعف در برون ریزی احساسیه ولی در همین حد بدون که احساس رضایتی که از زندگیم در این لحظه دارم رو مدیون تو و متمم هستم.
  ممنون برای همه لحظات سرشار از امیدی که مسببشون بودی

 • مهدی میرزابیگی گفت:

  کامنت گذاشتن پس از مدتها در روزنوشته ها حس و حال عجیبی برام داره .
  چه زمانی بهتر از تولد چهار سالگی متمم عزیز .
  بالاخره فرصت خوبیه که ما شاگرد تنبل های متمم هم حرف بزنیم .
  با اینکه تقریبا از روزهای اول متمم باهاش بودم ولی اصلا از خودم به نسبت حضورم رضایت ندارم و حق شاگردی متمم و محمدرضای عزیز رو به درستی به جا نیاوردم .
  امیدوارم بتوانم بعد از این حضور جدی تر و موثرتری در متمم داشته باشم تا در تولد پنج سالگی متمم حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشم .

  آرزوی رشد و توسعه همه اعضای متمم در کنار هم و خداقوت به محمدرضای عزیز و تیم پرتلاش متمم .

  • مهدی جان. خیلی خوشحال شدم اینجا اسمت رو دیدم و خوشحالم که از این به بعد، احتمالاً بیشتر می‌بینم.
   اتفاقاً حدود سه چهار هفته پیش که داشتم سعی می‌کردم چند تا نوشته‌ی مربوط به هنر خواندن جملات کوتاه رو یک‌پارچه کنم (یک جا نوشتم که تا این لحظه تلاش ناموفقی بوده؛ به خاطر پرگویی‌های اون موقع) کامنت تو رو زیرش دیدم و رفتم نشستم سرگرم خوندن حرف‌هات توی متمم شدم.
   البته تو مستقل از تعداد حرف‌ها و اظهارنظرها، از نظر کیفی همیشه وسواس داری که عالی و دقیق و مرتبط بنویسی. خودِ این خیلی مهمه. طبیعتاً اگر کمیت هم به اندازه‌ی کیفیت بیشتر بشه که چه بهتر.
   منم خودم هم در پنجمین سال متمم قصد دارم حتماً هفته‌ای دو تمرین در متمم انجام بدم.
   فقط ایرادی که خودم دارم پراکنده‌خوانی هست (که به همه می‌گم نداشته باشید) و نمی‌دونم بتونم این عادتِ بد رو رفع کنم و یه سری رو از اول تا آخر برم یا نه.

 • داوود کیخسروکیانی گفت:

  سلام
  همیشه آدمهایی در زندگی ام هستند که باعث شرمساری ام شده اند. شرمساری از انسان نامیده شدن.
  اما دسته دیگری نیز هستند که باشدت بیشتری باعث شرمساری من شده اند. شرمساری از انسان نبودن.
  محمد رضای عزیز و دوست داشتنی. از معدود انسان های حیات من شده ای که با نگاه به دغدغه ها و رسالت هایی که برای خود متصوری، حس میکنم که معنای انسانیت را در ذهن کوچکم فرسنگها ارتقا بخشیده ای. و متمم، خانه ای چهار ساله با همراهانی از جنس خودت، از امن ترین جاهای دنیا برای من شده و حسرت میخورم چرا سهم من فقط نزدیک یک سال همراهی بوده .
  جسارت من برای خطابی با نام و بدون ذکر استاد رو ببخشید چون خودت و با ادبیات ساده وبدون تفاخر های امروزی، بزرگترین عامل این خطاب هستید.
  استاد عزیز، متممی شدنم کمترین حقی است که بر گردنم داری و امیدوارم مستدام بماند.
  بهترین آرزوها برای خودت، متممت و متممی هایت.
  یک دانش آموز اصفهانی

 • معصومه خزاعی گفت:

  تولدت مبارک متمم ام
  بدیهی است یکی از افتخاراتم در مسیر پر فراز و نشیب زندگی، چهار سال شاگردی، همراهی، همنشینی و عضویت در قبیله متمم است.
  محمدرضا از زحمات بی دریغ و حمایت بی شائبه ات برای اعتلا و توسعه شاگردانت و متمم صمیمانه سپاسگزارم.
  همچنین از سمیه تاجدینی عزیز و کلیه دوستان پشت صحنه در تیم متمم تشکر می کنم.
  پی نوشت: طی دو روز گذشته نایب الزیاره همه ی دوستان در مشهد مقدس بودم
  سلامت و برقرار باشید.

 • بهروز مطیع گفت:

  گزارش ۱۰۰۱ روز حضورم در متمم :
  ترم مقدماتی را که شامل درسهای تفکر سیستمی ، ارزش آفرینی ، مدل ذهنی ، تصمیم گیری ، مهارت یادگیری ، و سیستم‌های کنترل مدیریت بود را خوب کار کردم .
  از ترم پایه هم مقداری مذاکره را کار کردم . اما یک سالی هست که دارم درجا می‌زنم .
  یک اشتباهم این بوده که کلا ۶ ماه متمم را کنار گذاشتم
  تازگی‌ها دارم به روزی یک درس صبح‌ها فکر می‌کنم ، دارم تلاش می‌کنم عملیاتی‌اش کنم . و نسبتا موفق بوده‌ام . هرچند که احتیاج به کار بیشتری داره
  یک ایراد دیگه این بوده که اکانتم را ماهیانه می‌خرم و وقتی اکانتم تموم میشه برای تمدیدش اقدام نمی‌کنم . این باعث میشه متوقف بشم و عادتی که به زحمت توی من شکل گرفته کم رنگ بشه
  قانون هر سری درس متمم یک کتاب مرتبط را سعی کرده‌ام رعایت کنم
  کتاب محمدرضا را قرار بوده بخونم اما تنبلی کرده‌ام
  دارم صبح‌ها روزی ۲ دقیقه زودتر بیدار میشم . امیدوارم کم کم بتونم ساعت بیداری‌ام را برسونم به ۵ و یا حتی کمی زودتر

  در کل متمم تاثیر خوبی روی زندگیم داشته و از درس‌هاش استفاده کردم .
  یک بار تجربه پریدن از این درس به اون درس رو دارم . هنوز هم وسوسه دارم این کار رو تکرار کنم
  اما برنامه‌ام اینه که درس‌های MBA را به ترتیبی که متمم معرفی کرده بخونم
  برنامه ایده‌آل‌ام برای ۲۰۰ روز آینده متمم خوندنم اینه که ۲۰۰ تا درس بخونم و تمرین حل کنم . اما به ۱۵۰ درس هم راضی هستم .

  چهار سالگی متمم رو به همه کسانی که برای جلو رفتن متمم زحمت میکشن تبریک میگم

  • بهروز جان.
   خوشحالم گزارش ۱۰۰۱ روزت رو نوشتی.
   البته چون من خودم هم کم و بیش، نوشته‌ها و حرف‌های تو رو در متمم و گه‌گاه کامنت‌های تو رو در وبلاگ بچه‌های متممی می‌خونم؛ تا حد خوبی مسیر تو رو می‌بینم و پیگیر هستم.
   در مورد اکانت یک ماهه هم حرف تو رو می‌فهمم. من در چند سرویس مختلف آنلاین عضو هستم و اکانت‌هایی با مدت متفاوت خریداری می‌کنم.
   تجربه‌ی من هم این بوده که وقتی اکانت خیلی کوتاه مدت (مثلاً یک ماهه) یا خیلی بلندمدت (مثلاً یکساله) می‌خرم، کمتر به استفاده از اون سرویس وفادار می‌شم.
   اینه که به تدریج دارم اکثر اکانت‌هام رو به تمدیدهای سه ماهه یا شش ماهه تبدیل می‌کنم. مثلاً سرویس اصلاح خطاهای گرامری Grammarly رو نمی‌دونم یک ساله خریدم یا دو ساله. اما به هر حال انقدر با تمدیدش فاصله پیدا کرده که خیلی وقت‌ها یادم میره عضو این سرویس هستم. بارها هم پیش میاد که به علتی Extension اون رو غیر فعال می‌کنم و اصلاً یادم می‌ره فعال کنم. معمولاً ایمیل‌هام با غلط‌های گرامری و دیکته‌ای ارسال میشه و بعداً می‌بینم و ناراحت می‌شم.
   کتاب پیچیدگی رو خوشحالم که هنوز وقت نکردی دقیق نگاه کنی. اینطوری نسخه‌های بهتر و تمیزتر با غلط‌های کمتر رو می‌بینی و من حس بهتری دارم.
   نمی‌دونم الان روزی چند ساعت می‌خوابی و چند ساعت بیداری؛ اما هم‌چنان بر این باور هستم که ما اون‌قدر در زمان بیداری‌مون ساعت‌های تلف شده داریم که عموماً لازم نیست برای مدیریت بهتر زمان، از خواب‌مون کم کنیم. البته اگر ساعت خواب‌مون در حدی زیاد باشه که خودمون رو آزار بده یا حس‌مون رو بد کنه ماجرا خیلی فرق می‌کنه. اگرچه حس من – صرفاً از شواهد و قرائن – اینه که تو وقت بیداریت رو به شکل مفیدی استفاده می‌کنی و در مورد صرف زمان روزانه‌ات حساسیت داری.
   همون‌طور که در جاهای دیگه هم اشاره کرده‌ام، یک سالِ پیش رو برای متمم، بیشتر به فرایندسازی و بهبود فرایندهای موجود و یکپارچه کردن محتوا می‌گذره و معتقدم که اگر بتونیم این کار رو به شکل درست و حرفه‌ای انجام بدیم، باید بارِ برنامه‌ریزی برای مطالعه درس‌ها، یادگیری و تمرین‌ حل کردن، سبک‌تر بشه. مدیریت و غلبه بر وسوسه‌ی پریدن از این درس به اون درس، بیش از اینکه به دقت و توجه و تمرکز متممی‌ها برگرده، به این مسئله برمی‌گرده که هنوز تکامل فرایند آموزشی در متمم، مراحل ابتدایی خودش رو طی می‌کنه.
   الان بخشی از فشار ضعف در فرایندها، به شکل محسوس و نامحسوس بر عهده‌ی دوستان متممی هست که البته ما در تلاش دائمی برای برداشتن این بار از دوش دوستا‌ن‌مون هستیم.

 • احمد عباسی گفت:

  سلام خدمت همه دوستان متممی عزیز ( بهتره بگم همخونه های عزیز یا خیلی اگربخواهیم چالش های کلامی را رعایت کنیم هم دانشگاهی های عزیز ( دانشگاه متمم منظورم بود . ) . ) . ببخشید با چند روز تاخیر دارم تبریک میگم .
  من هم به نوبه خودم تولد ۴ سالگی متمم رو اول از همه به محمد رضای عزیز تبریک میگم که واقعا دریچه علمی و اموزشی با اهداف متعالی و کیفیت بالا را در ایران باز کرده اند . ( البته به عنوان سرپرست گروه متمم از محمد رضای عزیز تشکر کردم وگرنه همیشه قدردان گروه متمم هستم . )

  نکته بعدی اینکه اندک تغییراتی هر چند کوچک و ناچیز اگر در زندگی ام ( در تمام جهات )پس از آشنایی با متمم حاصل شده همه و همه را مدیون متمم هستم و اگر توانسته ام تاثیر بسیار کم بر رفتار و گفتار دیگران بگذارم بازهم از متمم بوده است که توانسته با تولید محتوای مناسب ، درخور و شایسته مخاطبان خودش را راهنمایی کند.
  نکته مثبت آشنایی من با شما ، روی پدر و مادرم بیشتر تاثیر گذاشته است . پدرم شیفته پادکست ها وفایل های صوتی محمدرضاست . با هم که گوش می کنیم اخرش میگه : راست میگه ها … چقدر خوب میگه … ( اخرش هم به من میگه یاد بگیر!!! ) از این جهت واقعا خوشحالم .
  و در آخر از همه دوستان متممی که علاوه بر تیم متمم باعث رونق ، پیشرفت و بهبود فضای فکری می شوند تشکر میکنم .

 • جليل شجاع زاده گفت:

  سلام
  من هم با تاخير دور روزه تولد متمم را به همه متممي ها تبريك مي گم. در اين ۸۹۲ روزي كه در متمم هستم يكي از حسرت ها و افسوس هاي من اينه كه چرا زودتر با متمم و محمدرضا آشنا نشدم و الان اگر بخواهم زندگي خودم را به دو قسمت تقسيم كنم بايد بگم دوره ي قبل از متمم يا دوران جاهليت خاموش كه نمي دونستم جاهلم و دوره بعد از متمم يا دوره ي آگاهي از جهالتم. گرچه محمدرضا به تشكر من احتياج ندارد ولي من به تشكر از محمدرضا نياز دارم. در فرصتهاي ديگه مخصوصا متمم با توجه به قوانين كامنت گذاري، جرات تشكر ندارم ولي حالا كه فرصتي پيش آمده به خاطر تمام چيزهايي كه متمم و محمدرضا به من دادند از او و همكارانش تشكر مي كنم.

 • رضاسبحانی گفت:

  سلام محمدرضاجان. تولد ۴سالگی متمم رو به تو و دوستان و همکاران محترم و زحمتکشت تبریگ میگم و براتون بهترین ها رو آرزو میکنم.
  راستش دوست داشتم یه درد دل هم بکنم. من متمم و مطالبش رو خیلی دوست دارم و کاربردی هم میدونم. ولی مدتیه که به علت فشار کاری و همین طور زن و بچه و مسئولیت وقت گذاشتن براشون، واقعا کم وقت میکنم به متمم سر بزنم و مطالب رو بخونم و تمرین حل کنم. و این موضوع واقعا از لحاظ روانی داره اذیتم میکنه. اینکه بچه های متممی دارن از مطالب خوب استفاده میکنن و لذتشو میبرن و من خیلی عقب موندم. حتی تو مطالبی که بهشون خیلی علاقه دارم، مثل مذاکره، سخنرانی، تصمیم گیری، پرورش تسلط کلامی که خیلی ضعف دارم، زبان انگلیسی و…
  امیدوارم اوضاع بهتر بشه و منم برگردم.
  شاد و سلامت باشی همیشه استاد خوبم

  • رضا جان. ممنون از لطف و محبتت.
   فکر می‌کنم مسئله‌ای که تو مطرح کردی، مشکلِ بسیاری از ماست.
   طبیعی هم هست که بسیاری از کارها و فعالیت‌ها، یا فوری‌تر هستند؛ به این معنا که لازمه در زمان مشخصی انجام بشن و یا ضروری‌تر؛ به این مفهوم که اولویت بالاتری دارند.
   فکر می‌کنم بخشی از ماجرا عملاً اجتناب‌ناپذیره. اما بخش دیگه می‌تونه با بهبود فرایندها در متمم، کم‌رنگ‌تر بشه.
   مثلاً طبق بررسی‌های ما اخیراً بخشی از دوستان متممی که شلوغ‌تر هستند، در طول هفته صرفاً در حد اخبار پراکنده‌ی پیام اختصاصی به متمم سر می‌زنند و یکی دو روز در هفته به شکل متمرکزتر مطالعه می‌کنند. اینطوری هم این حس رو دارند که در متمم حضور دارند و هم وقت کمتری براش می‌ذارن.
   یکی از مهم‌ترین کارکردهای اخبار پراکنده، عملاً ایجاد همین حس در دوستانی بوده که برنامه‌ی متراکم‌تری دارند.
   من به شخصه امیدوارم این «هدف‌های یک‌هفته‌ای» هم که اخیراً اعلام کردیم بتونه کمک کنه. یه مدتی طول میکشه تا کامل دست‌مون بیاد که چجوری و به شکلی می‌تونه حداکثر رضایت رو برای دوستان‌ متممی ایجاد کنه. اما یه نکته‌ی مهم وجود داره. با وجودی که زمان پیشنهادی ما برای هر هدف یک هفته است؛ محدودیت رسمی برای اونها در نظر نمی‌گیریم و ممکنه کسی که شلوغ‌تره، دو هفته رو به یکی از هدف‌های دلخواهش اختصاص بده.
   به هر حال، حرف کلی من اینه که شلوغی تو و بقیه رو می‌فهمم. این حس منفی رو هم می‌تونم تصور کنم. چون خودم هم تجربه‌های مشابه دارم.
   اما این رو هم می‌فهمم که متمم به عنوان یه فضای آموزشی، تا حدی باید کمک کنه که حتی با سر زدن کم به متمم هم، دوستان متممی حس بهتری تجربه کنند.
   عمده‌ی این مسئله به طراحی و بهبود فرایندها برمی‌گرده. کاری که ما به شدت روی اون متمرکز هستیم و امیدوارم وقتی پنجمین سال متمم می‌رسه، تو و بقیه‌ی دوستان تأیید کنید که حداقل یک قدم در این زمینه برداشته‌ایم و جلو‌تر رفته‌ایم.

 • پیمان اکبرنیا گفت:

  معلم عزیزم سلام

  فکر می‌کنم دوستان اکثر حرفها و گفتنی‌ها را گفتند. من میخوام یک نکته دیگه هم اضافه کنم. در کنار تمام مزایای آموزشی که متمم برای من داشته و آشنایی من با شبکه‌ای از دوستان که دغدغه یادگیری و رشد دارند، اثر مهم دیگری هم هست که به راحتی قابل مشاهده و اندازه‌گیری نیست.

  متمم در خیلی از روزها که از شرایط اجتماعی و برخی شرایط دیگه نا امید میشم، بهم کمک می‌کنه
  امیدوار بمونم. باقی موندن و رشد متمم در این چهار سال باعث شده بتونم این اعتقاد رو در خودم حفظ کنم که میشه در شرایط سخت هم کار بسیار با کیفیت، متمایز و ممتاز انجام داد. وقتی مثل سواری گم شده، در بیابان دغدغه‌ها و افکار پریشان سرگردان هستم، متمم اون کاروان سراست که دیدنش در غبار روزمرگی‌‌ها ناگهان امید رو بهم بر می‌گردونه.

  از محمدرضای عزیز و کل تیم متمم برای ایجاد همه این حس‌های خوب تشکر می‌کنم.

  • فرید آقاجانی گفت:

   فکر کنم اکثر ما همین طوریم
   وقتی از زمین و زمان به خصوص شبکه های اجتماعی بی هدف و بی محتوا خسته می شویم
   به متمم پناه می بریم
   و دوباره با چک کردن متمم، قوا می گیریم و بلند می شویم
   صبور باشید
   آینده ای نه چندان دور، هنوز خیلی آثار مثبت و پایدار فوق العاده را در جامعه ما، درباره متمم نشان خواهد داد
   من مطمئنم

 • منصورسجاد گفت:

  انگیزه ام برای ادامه فعالیت کانال یک ناشر چندین برابر شد.عاشق شیوه معلمی ات هستم که میدانی چطور به شاگردان انگیزه بدهی

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام.
  خودم را عادت داده ام که وقتی حالم خوش نیست یا به اندازه ی کافی خوش نیست ، چیزی ننویسم.
  دست کم چیزی که کسی دیگر قرار باشد بخواند، ننویسم.

  اما، نمی شود برای متمم و در جشن تولدش هیچی ننوشت.
  دوست داشتم در وبلاگم و در اینجا، چند هزار کلمه بنویسم؛ اما عذر تقصیر دارم.
  چیزی که انکار ناپذیر است، تاثیر شگرف متمم بر من و در واقع بر «مدل ذهنی» من است.
  متمم ، برای من یک اعتیاد نیست، نه یک اعتیاد سیاه و نه یک اعتیاد سفید.
  متمم، نیاز روحی من است.
  چه دوره ای که -در آغاز راه – چند بار در روز به متمم آمده ام، چه حالا که گاه شده چند روز یکبار به متمم بیایم، برای درمان دردی آمده ام و برای یافتن گم شده ای.
  من در لابلای صفحات متمم، دنبال گمشده ای می گردم که هر بار در بخشی از این فضا، نشانه هایی قوی از آن گمشده را پیدا می کنم. آن قدر که هر بار تا مدتی شادمانم از این یافتن.
  جالب اینکه این جست و جو همیشه نتیجه دارد. تازه، گاه به یافته هایی می رسم که خیلی انتظارشان را نداشته ام.
  لازم نیست فهرست بلند بالایی از آموخته هایم را بنویسم، ولی من در فکر کردن، در انتخاب و تصمیم گیری، در برنامه ریزی، در حل مسأله، در مواجهه با هر رویداد و روندی، به شکل ملموس در پای متمم را می بینم.
  دیگر اینکه، گرچه متمم یک محصول قوی از یک تیم قوی است، گرچه از تک تک اعضای متمم، بسیار می آموزم، ولی واقعیت این است که اصلاً نمی توان متمم را بدون «محمدرضا شعبانعلی» تصور کرد.
  حتی روزهایی که او دنبال کار و سفر و مأموریت است تا خرج متمم را درآورد (خودش یک بار به خودم گفت)، اینجا، چراغ متمم روشن است و البته همچنان رد پای محمدرضای نازنین به وضوح دیده می شود.
  خدای من می داند که به سبب توفیق حضور در فضای متمم و جمع متممی ها ، به شکل جداگانه و به طور خاص او را سپاس گزارده ام.( با «ز»)
  برای «متمم» که به پر تکرارترین واژه ی ذهنی من تبدیل شده، و برای کسانی که چراغش را روشن نگه می دارند، از تولید کنندگان محتواهای اولیه تا تولید کنندگان محتوا در غالب کامنت، خوش وقتی و خوش یمنی و رضایت مندی آرزو می کنم و امیدوارم دست تقدیر باز هم آب زلال نطلبیده ای نصیب کند و محمد رضا را ولو اتفاقی از نزدیک ببینم.
  دل است دیگر، تنگ می شود.
  برقرار باشید.

 • وحید نصیری گفت:

  محمدرضا عزیز سلام
  هر جوری بخواهم از بختیار بودن و داشتن این اقبال که به متمم و روزنوشته ها دسترسی دارم بی اندازه خوشحالم و چهار سالگی متمم را به شما و دوستان متممی و البته خودم تبریک می گم
  امیدوارم حداقل بتوانم با عملی کردن آموخته هایم از متمم نماینده خوبی از یک نمونه دانش آموز متممی باشم.
  از هر جهت کوتاهی من در استفاده از مطالب و پشتیبانی نه چندان قوی از مجموعه متمم را ببخش.

  • وحید جان.
   اگر بخت و بخت‌یاری به صورت عینی و کمّی قابل سنجش بود، بی‌تردید و بی‌تعارف من بیشتر از هر کس دیگری در متمم و روزنوشته‌ها، از بخت و اقبال برخوردار بوده‌ام و تا این لحظه هم هستم که این فرصت رو دارم که دوستان و هم‌زبان‌های بسیاری داشته باشم.
   «استفاده از مطالب» رو نمی‌دونم، اما در «پشتیبانی از متمم» قطعاً زحمت فراوان کشیدی. چون مهم‌ترین شکل پشتیبانی، اظهار نظرها و مشارکت‌های ناشی از فکر و تجربه است و می‌تونم بگم که تقریباً تمام حرف‌های تو در متمم حداقل برای من دوست‌داشتنی و آموزنده بوده.
   چند هفته پیش وقتی در جمع کوچکی از دوستان، در مورد ترویج خشونت و افراطی‌گری حرف می‌زدیم، صحبت تو رو در مورد اینکه محرومیت و محدودیت می‌تونه موجب بروز رفتارهای افراطی و حرکت‌های خشونت‌آمیز بشه (توی یکی از درس‌های تفکر سیستمی گفته بودی) داشتم نقل می‌کردم. موارد دیگه‌ای هم بوده که گاه و بی‌گاه در بحث‌ها و صحبت‌ها، حرف‌های تو برام تداعی شده.

   نمی‌دونم برنامه‌ات برای ادامه تحصیل به کجا رسیده و چه تصمیمی برای میان‌مدت و بلندمدت داری.
   اما فکر می‌کنم – مستقل از اینکه در کدوم کشور و در چه رشته‌ای – تحصیل کنی، قطعاً فعالیت آکادمیک تو می‌تونه خیر و برکت داشته باشه. چون کم نیستند آدم‌هایی که در فضای دانشگاهی دچار «بیماری انفصال از واقعیت بیرونی» شده‌اند و سرگرم جمع‌آوری سابقه و امتیاز و پر کردن رزومه‌ هستند و کم‌تر به تاثیر فعالیت‌های آکادمیک بر کیفیت زندگی بیرونی مردم فکر می‌کنند.

   پی نوشت: سرت شلوغه قبول. اما چرا پیام اختصاصی خودت رو گاهی دو هفته چک نمی‌کنی؟ 😉
   حداقل باز کن خبرهاش رو بخون.

   • وحید نصیری گفت:

    محمدرضا جان
    در جایی در یک کامنت نوشته بودی که انقدر به کامنتهایی که در روزنوشته های نوشته می شوند احترام می گذاری که بلاخره دیر یا زود همه اش را می خوانی و در صورت لزوم پاسخ می دهی.
    از این رفتار محترمانه و همدلانه ات بسیار ممنونم
    راستش را بخواهی باید بگم خیلی خوشحالم از پاسخی که دادی به ویژه که برایم غیر قابل پیش بینی بود.
    ادعای سرشلوغی با مشاهده سرشلوغی شما و دوستان و درعین حال این چنین زحماتی که می کشید باید برای من خجالت آور باشد ولی بهرحال امیدوارم دیگر منتظربهتر شدن شرایط از هر لحاظ نباشم و هر طور شده مجددا از مطالب مورد نیازم در متمم استفاده کنم.
    ( محمدرضا یک خودافشایی در اینجا باید بکنم : این چیزی که اینجا نوشتم تنها بخشی از آنچه که نوشتم بود، هست و چون دیدم باید حیا داشته باشم و حالا که شما لطف کردید و در زیر پست متمم پاسخی با محوریت شخص مخاطب دادید این موضوع را کش ندهم و باقی مطالبم را یا در پست مناسب دیگری مطرح کنم یا در وبلاگم بنویسم با این وجود بازهم این کامنت بلند شد : ) )
    این را نمی گفتم نمی شد : یقین دارم که موفقیت و ارزش آفرینی تک تک دوستان متمم و روزنوشته ها در جامعه کل یا جامعه ای خاص واقعا برای محمدرضا مسرت بخش است و تبریک و پی جوی هایش از وضع دوستانش بلاشک تعارفی ظاهری نیست همه اش خالص است چون در رابطه معلم و شاگری ( که در روزنوشته ها صدق می کند ) یا والد و فرزندی و روابطی از این دست بهرحال والد یا معلم می داند که حتی در حد خیلی حداقلی ( چه بسا در حد زیاد )سهمی در ذهن و ضمیر فرزند و شاگرد خود داشته و با این حساب موفقیت او بی شباهت به موفقیت او نیست.
    بی اندازه ممنونم از شما

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser