دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

کافه آنلاین،اتوبوس جهانگردی و میوه درخت مشکلات

هم نسل های من، مثالی داشتند به نام «اتوبوس جهانگردی». فکر میکنم این مثال را اکثر مخاطبان این سایت شنیده باشند.

داستان، ماجرای خیابان متروکه ای بود که هیچ ماشینی از آن عبور نمیکرد و یکی از ساکنین هم به غریبه تازه رسیده ای گفته بود که: «با خیال راحت از اینجا عبور کن که خیابان خالی از ماشین است». ظاهراً آن فرد، دقیقاً در لحظه عبور با ماشینی روبرو میشود و تصادف میکند. بعدها وقتی آن غریبه گلایه میکرد، ساکن قدیمی محله گفت: «یادم رفته بود بگویم که سالی یک بار، یک اتوبوس جهانگردی از این خیابان عبور میکند!».

از آن پس، به رویدادهایی که احتمال وقوع آنها بسیار اندک است، اما دقیقاً در آن لحظه که نباید، روی میدهند، «اتوبوس جهانگردی» گفته میشود. از همین دست بود رویداد دیشب برای من!

پرده اول ماجرا:

دیشب قرار بود در کافه آنلاین در مورد «هدف گذاری و برنامه ریزی و فاصله اقدام تا عمل» حرف بزنیم. من هم مطالب زیادی را آماده و تایپ کرده بودم تا با Copy و Paste سریعتر بتوانم حجم مطلب بیشتری را مطرح کنم.

دیشب به دلیل یک مسئله کاری، مجبور شدم در ساعت مقرر خارج از منزل و دفتر کارم باشم. اما اصلاً نگران نبودم. از دو منبع مختلف اینترنت داشتم. یکی رایتل و دیگری مبین نت.

در طول مدت زیادی که از این دو استفاده میکنم، به یاد ندارم بیشتر از چند دقیقه، خدمات آنها دچار اختلال شده باشد. اما رأس ساعت ۱۰، پوشش رایتل به طور کامل قطع شد و مبین نت هم به من پیام داد که: «به دلیل نامشخصی دسترسی شما به اینترنت محدود شده است». بگذریم که مبین نت داخل قسمت مشتریان سایت، نوشته بود: «اعتبار حساب شما از دی ماه ۱۳۹۱ تا بهمن ۱۴۸۷!»

به این ماجرا اضافه کنید این رویداد شگفت انگیز را که رأس ساعت ۱۲ هر دو تأمین کننده، دوباره خدمات خود را ارائه کردند و با سرعتی بیشتر از همیشه، آغاز به کار نمودند.

این میشود مصداق کاملی از اتوبوس جهانگردی. رویدادی که به ندرت پیش می آید. در آن لحظه ای که نباید! قانون مورفی البته چنین رویدادی را تأیید میکند. یادم باشد یک بار برایتان از مورفی بنویسم!

پرده دوم ماجرا:

در زمان دبیرستان، در کلاسهای علامه جعفری شرکت میکردم. ایشان درس شگفت انگیزی به ما دادند که هنوز، در خاطرم – با همان لهجه شیرینی که داشتند – مانده است. میگفتند: برای من از مشکلات نگویید. از محصول مشکلات بگویید. هر مشکلی مانند یک درخت است. اگر درست با آن برخورد کنید، میوه هایی میدهد که حاصلش یک عمر میماند و در غیر این صورت، نهالی میشود هرز، روییده در باغ ذهن شما.

چنین بود که من وقتی به اجبار کار، بیابان نشین شدم، تصمیم گرفتم میوه این درخت سخت، «مطالعه ده ها کتاب ارزشمند در حوزه روانشناسی و علوم رفتاری و مدیریت باشد» که حاصل نهایی آن، کتابهایی بود که بعدها تألیف کردم.

همچنین وقتی به اجبار روزگار، تصادفی شد و پایم شکست و سال گذشته، چند هفته ای خانه نشین بودم، «رادیو مذاکره» متولد شد و «درخت پا شکستگی من» میوه هایی داد که هنوز طعم آنها را می چشم و لذت می برم.

گله ها و انتقادهای دوستان در شهرهای دور، که از مسافرت نکردن من به شهرهایشان دلگیر بودند و گاه نامه هایی سراسر انتقاد برایم می فرستادند، به حضور مجازی بیشتر و  TrustZone منجر شد: «ناحیه امنیت و اعتماد». میوه آن همه انتقاد و شکایت، چیزی شد که امروز، بیشتر از هر زمان دیگری، به ضرورت پایه گذاری آن پی برده ام و میدانم در آینده، بستری برای فعالیتهای گسترده بسیاری از همفکران من خواهد بود.

پرده سوم ماجرا:

وقتی دیشب، اتوبوس جهانگردی از روی ما عبور کرد (و ما با رویدادی مواجه شدیم که احتمال ریاضی بروز آن نزدیک به صفر است)، با خودم فکر کردم که چه میتوان کرد تا چنین رویداد تلخی دوباره روی ندهد و دوستان خوب مجازی من – که مهمترین ثروت و داراییم هستند و همیشه نزد دیگران، به داشتن این ثروت ارزشمند، می بالم- دوباره از چنین رویدادهایی آزار نبینند.

میوه این مشکل در تعامل و همفکری با دوستان، نهایتاً تولد یک «گاه نوشته» بود!

ز این به بعد، هر از چند گاهی با کمک همکارانم، بر اساس دغدغه هایی که دوستانم در سایت مطرح میکنند، گاهنامه ای کوچک آماده خواهم کرد و به آدرس ایمیلی که دوستان در سایت ثبت نام کرده اند ارسال خواهم کرد.

نخستین گاهنامه با موضوع: «تعویق» فردا شب برای همه کاربران ارسال خواهد شد. چه میشود که ما انجام برخی کارها را به تعویق می اندازیم و شکاف بین برنامه ریزی تا عمل چگونه ایجاد میشود؟

 پستی را هم در وبلاگ اختصاص خواهم داد تا در قالب کامنت و پاسخ آن، بحث بازتر شود. به این شکل از پراکنده گویی هایی که در محیط چت ناخواسته روی میدهد هم جلوگیری میشود. ضمن اینکه فضا برای بحث در روزهای آینده باز خواهد ماند.

بنابراین، فردا شب ایمیل خود را برای مطالعه نخستین «گاه نوشته!» بازدید فرمایید.

فقط یک توضیح:

۱) برای ثبت نام در سایت میتوانید از این لینک استفاده کنید.

۲) کسانی که تا کنون برای ثبت نام مشکلی داشته اند، همین امشب نام کاربری آنها پاک خواهد شد و می توانند فردا دوباره ثبت نام کنند.

۳) در صورتی که هر مشکلی در این خصوص داشتید، میتوانید به آدرس rahbar@parscmc.com ایمیل بزنید.

 

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


34 نظر بر روی پست “کافه آنلاین،اتوبوس جهانگردی و میوه درخت مشکلات

 • مجید محمودی گفت:

  من از اولین پستهاتون شروع کردم به خوندن تازه اینحا فهمیدم میشه و باید توو این روزنوشته ها هم جدای از متمم ثبت نام کرد.چون گزینه ثبت نام ندیده بودم و فقط عضو خبرنامه بودم!

 • علیرضا گفت:

  سلام
  عذر میخوام که بی ربط هست. در سایت متمم سعی کردم کامنت بگذارم که نشد
  چندتا مطلب:
  ۱:بعضا سخت هست که یادمون بمونه کدوم قسمت سایت چه کامنتی گذاشتیم .امیدوارم امکان دریافت پاسخ گروه یا سایر اعضا در جواب کامنت ما از طریق ایمیل فراهم باشه نه همه کامنت هایی که زیر مطلب نوشته میشه.
  ۲:کتابی رو در زمینه تصمیم گیری معرفی نمایید.سرفصلهای کتاب ۵۳ اصل تصمیم گیری مهندس شعبانعلی رو نتونستم پیدا کنم روی نت. اگر امکان داره سرفصل ها و قسمت هایی از کتاب رو بر روی سایت قرار دهید تا راحت تر تصمیم بگیریم.
  سپاس

 • سوشیانت گفت:

  سلام
  من از طریق یکی از دوستانم دورادور با شما و سایتتون آشنا شدم.
  امروز برای دریافت گاه نوشته های شما ثبت نام کردم. اما هیچ ایمیلی دریافت نکردم. آیا برای من از این به بعد ارسال می شود؟

 • گل پیاز گفت:

  این اتوبوس جهانگردی خیلی وقتا به منم زده ولی من همیشه با خودم فکر می کنم اگه مجهزتر بودم این اتفاق نمی افتاد
  اگه با محیط های برنامه نویسی بیشتری آشنا بودم اول کار استرس نمی گرفتم و شکست رو برا خودم و هم تیمی هام رقم بزنم
  اگه تمرین بیشتری حل کرده بودم احتمالن به نکته ای که تو امتحان باعث شد نمره از دست بدم برخورد می کردم و …

 • بهار گفت:

  سلام اقای مهندس من به تازگی با شماو سایتتون بوسیله یکی از اساتید در دانشگاه اشنا شدم و از این بابت خیلی خوشحالم دوست دارم با شما وفعالیت هاتون بیشتر اشنا بشم و دقیقا نمیدونم در این قسمت کافه چیکار میکنین خیلی دوست دارم من هم در فضای مجازی با شما در ارتباط باشم ممنون

 • hadis گفت:

  سلام
  افتخار می کنم که مخاطب سایتتون هستم.

 • صفورا گفت:

  سلام
  خداروشکر که اون شب نیومدید چون برای من کاری چیش اومد نتونستم بیام کلی ناراحت شدم الان اومدم خوندم کلی ذوق کردم شاید فکر کنید خودخواهم اما …
  خب هستم دیگه منم دوست داشتم باشم

 • abbas گفت:

  سلام مهندس
  شما گفته بودید که با توجه به مشکلات عدیده در دوران دانشجویی، دو زبان خارجی رو کامل یاد گرفتید ممکن توی این مورد ی توضیح مخنصری بدین؟؟
  ب خاطر رشته م (م پزشکی) خیلی لازم دارم انگلیسی رو، ولی در یادگیری زبان خیلی مشکل دارم…

 • کربلایی گفت:

  مرسی همیشه به نوعی نظر شما واستاد جعفری رو داشتم ولی انگار گاهی یادم میره “میوه درخت مشکلات” عنوان بسیار جامع وکاملی بود که امروز یکی از چراغهای ذهن منو روشن کرد . متشکرم

 • رادين گفت:

  با سلام
  ببخشيد ايميل “گاه نوشته ” قرار بود جمعه ارسال گردد ؟
  در اين صورت براي من ارسال نشده است .

 • زهرا گفت:

  سلام
  شبتون به خیر
  اتفاق اتوبوسیتون چقد بامزه بود:))
  مطلب میوه درخت هم که نوشتید خیــــــــــــــــــــــلی برام الهام بخش بود.
  من خیلی از مطالبتون -فایل های صوتی -کتاب صوتیتون- حتی دیدگاهتون به عنوان یک انسان موفق تو موقعیت های مختلف که مینویسید شخصا ایده میگیرم و لذت میبرم.

  ممنونم

  و خیلی خیلی از آشناییتون خوش وقت هستم.

 • شیدا گفت:

  سلام
  چند روزی هست با سایت شما آشنا شدم، لذت بردم از نوشته هاتون، ادامه نوشته ها رو دنبال میکنم
  موفق باشید

 • دلارام گفت:

  گاهنامه رو فرستاديد؟ اگر جواب مثبت هست من چيزى دريافت نكردم

 • میترا گفت:

  فوق العاده ای همین. جز تشکر برای این همه محبت تو چی میشه نوشت؟

 • حمیده گفت:

  سلام
  عدو شود سبب خیر!
  منتظر “تعویق” هستیم.

 • سارا گفت:

  خیلی خوشحالم و خیلی خوششانس ک مشکل اونشب اینترنتی شما باعث شد با اتوبوس جهانگردی آشنا شم و از همه مهمتر جمله علامه راجع ب محصول مشکلات
  سپاسگزارم از خداوند و از شما

 • الهام گفت:

  ممنون که خبر دادی ، نگران شدم
  و ممنون از اینهمه وقتی که میذاری
  من وقتی میام اینجا و می بینم یکی که شاید هیچ وقت منو نبینه و منم هیچ کاری نمیتونم واسش بکنم که جبران شه اینقدر داره وقت میذاره واسم از خودم شرمنده میشم که واسه خودم اینقدر کم تلاش میکنم
  و از طرفی بهم انرژی میده و انگیزه

 • مسعود نصیری گفت:

  سلام آقای شعبانعلی….
  ما یه مثلی داریم برای مواقعی که بد شانسی میاری:
  آدم بد شانس رو، توی حموم تراکتور لهش می کنه.
  یا مثل دیگه:آدم بد شانس،باید کنار دریا با آفتابه بره.

 • Elham گفت:

  چه جالب ..
  آدمی که این طرز فکرو داره حتی اشتباهات و مشکلاتشم دوست داشتنی ترش میکنه .. 🙂
  .
  بابت همه چیز ممنون 🙂

 • MReza گفت:

  مطالبی که در مورد میوه ی درخت مشکلات نوشتید، بینهایت تاثیرگزار بود و …
  نمیدونم درسته یا نه، ولی آدم تو شرایط سخت و مشکلات هست که بیشترین بازدهی رو داره و در واقع نتیجه هایی می گیره و کارایی انجام میده که اگر اون مشکل، حالا چه فشار درسی، چه جسمی/روحی … نبود، انجام نمی شدند.

  در مورد وبسایت ولی، هر چند با توجه به یکی از کامنت هاتون در مورد هزینه های بالای سرور وبسایت، و پهنای باند ماهیانه ی فوق العاده و … اون نوشتید، فقط خواستم با سواد ناقص خودم چن تا پیشنهاد بدم:
  ۱- اگر که بخش “روزنوشت” ها رو بتونین روی یه هاست معمولی جدا منتقل کنین، مثلن ۱G T-100G B، که بنده هزینه ی کمی”سالی ۳۶ت” میدم واسش، به نظر میرسه، لود شدن صفحات روزنوشت و … بهتر بشن.
  ۲- از روزگار قدیم، صاحبان وبسایت ها سرویس های چت روم و حتی پشتیبانی آنلاین رو ی جورایی دور میزنن، ینی از چت روم های بر پایه ی سایت های دیگه و سرویس های نیمه آنلاین پشتیبانی استفاده می کنن، که به خاطر Down/Off نشدن سیستم هاست، ۴شنبه شب، من چند بار خواستم وارد سایتتون بشم، ولی کلّن گویا خارج از دسترس شده بود.(با چند ISP چک کردم)
  پ.ن. ۱: الان گویا ب هر دلیلی سرعت بهتر از قبل شده.
  پ.ن. ۲: ی دنیا ممنون که با وجود زمان و هزینه ی گزافی که این سرویس ها دارن، همچنان ادامه میدین…

  • shabanali گفت:

   ببین. کلا با این اوضاع سایت، من باید یه سری تغییراتی رو شبیه کارهایی که تو گفتی بدم،
   راستش من سوادم تو این حوزه نزدیک به صفره. تو فکر بودم تو هفته های آینده یک پست بگذارم و از بچه ها راهنمایی بخوام. چون تو دوستای اینجا میدونم خیلیا مثل تو این حوزه رو میشناسن

 • سعیده ( ) گفت:

  ممنون از این پست…

  من اولین بار که کتاب زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام ، اثر علامه جعفری رو خوندم ، واقعا متحیر شدم، قبلش کتابهاب زیادی درباره مقوله فلسفه ی زیبایی شناسی خونده بودم، بعد که این کتاب رو خوندم فهمیدم که علامه جعفری حقیقتا فراتر از اون چیزی هستن که خود من و خیلی های دیگه فکر می کنیم، مطالبشون خیلی قوی هست، استعداد و نبوغ خاصی داشتن .
  ای کاش در حوزه ی دین از این دست افراد خیلی زیاد داشتیم.

  راستی آقای مهندس البته شاید مرتبط نباشه ولی اگه خودتون هم علاقه داشتید امکانش هست در یکی از پستهاتون کمی به آرا و نظرات نیچه بپردازید، خیـــــــــــــــلی دلم میخواد دیدگاه شما رو درخصوص رویکرد نیچه بدونم.

  واقعا سپاسگزارم.

 • نوید گفت:

  شما خودتون یه اوتوبوس جهانگردی هستی ماشالا
  به ندرت رخ میده همچی آدمی با این توانایی و طرز فکر تازه بیاد مراحل و روش های خودساختگیشو مطرح کنه بی دریغ بی چشم داشت دوستانه و یکرنگ!!!!!

 • اشكان گفت:

  يادي از زنده ياد علامه جعفري كردي!
  راستش منم چند باري از نزديك ملاقاتشون كردم.

  نظرات و عقايد ايشون در حوزه هاي هنري واقعا اعجاب انگيزه !!
  نميدونم اگه از نتايج مطالعات اخير علوم اعصاب مطلع ميشد
  باز هم با نظرات جزمي خودش گوهر افشاني ميكرد يا نه ؟!

 • رها(اسفند) گفت:

  مطمئنا میوه ی گاه نوشته طعم فوق العاده ای خواهد داشت.
  بی صبرانه منتظرش هستم….

 • rezaA گفت:

  اینقدر قشنگ مینویسی که ادم ترجیح میده فقط بخونه و فکر کنه به حرفات و چیزی نگه..که نوع نگارش و نوشتنت نشون میده حاصل چقدر کتاب خوندن و چقدر تفکر و تدبیرته تو کارات..

 • Neda.sh گفت:

  سلام استاد
  خيلي ممنون كه اين رويدادهاي ديشب رو توضيح داديد من نتونستم به خاطر مشكل ثبت نام شركت كنم
  اومدم بعضي از بحثها و كامنتها باز شد و خوندمش و يه حس گنگي داشتم معلوم نبود برام از چي صحبت ميشه!!و مخاطب و گوينده كيه احساس ميكردم صحبتها پراكنده است و ربطي به موضوع مورد بحث نداره بيشتر فكر ميكنم به خاطر عدم حضور خودتون بود تو كافه
  اما با اين توضيحات شما حسم برطرف شد بابت گاه نوشته هم از تون تشكر ميكنم
  راستي استاد من رو حذف كنيد دوباره ثبت نام ميكنم

 • دلارام گفت:

  ممنون خبر دادید. دل نگران شده بودیم

 • javad گفت:

  سلام محمدرضاجان
  شکلات های بعد از مشکلاتی که تو راه شما قرار میگیره – البته زاییده از ذهن و فکر خلاق شما – و از شهد اون به مخاطبات میدی شاید بسیار بیشتر از زمان عدم بروز آون ها کام ما رو شیرین کنه .
  در هر صورت ممنوووووووووووووووووونتیم .
  در ضمن یه غلط املایی هم ازت میگیرم . البته نمره ات همچنان بیسته ها .
  …..تا در قالب کامنت و پاسخ ها …. غلط املایی غالب به جای قالب .
  البته میدونم که لپی بوده و ناشی از اشتیاق استاد و فوران وجود مشتعل او در بیان مطالب ……

 • مرتضی گفت:

  بنظر من اتفاقاً قطع شدن اینترنت در دیشب بهترین درس برای برنامه ریزی و مشکلات احتمالی و پیش بینی نشده بود!

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser