دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

هنر خواندن جملات کوتاه (قسمت سوم)

پیش نوشت اول: تا کنون دو مرتبه در مورد جملات کوتاه نوشته‌ام. نخستین مطلب، صرفاً به پیش نوشت‌ها محدود شد و اصل بحث شروع نشد. توضیح دادم که چرا با وجودی که همیشه مخالف جملات کوتاه بوده‌ام، تصمیم گرفته‌ام در موردش بنویسم.

در دومین مطلب، توضیح دادم که جملات کوتاه – لااقل در نگاه من – بیش از آنکه حکمت فشرده شده باشند، اشیاء زیبا یا زشتی هستند که می‌توانند در گوشه‌ای از ذهن و زبان ما جا بگیرند. اطمینان دارم که می‌پذیرید که با این نگاه، هدف من کاهش ارزش این جملات نیست. بلکه تغییر کاربری آنان است.

پیش نوشت دوم:  پیش نوشت سوم خیلی نامربوط است. اگر از دوستانی هستید که به تازگی افتخار میزبانی شما را دارم، پیشنهاد می‌کنم که مستقیم به سراغ اصل مطلب بروید.

پیش نوشت سوم: این نوشته و نوشته‌های بعد، در مقایسه با سایر نوشته‌های من، طعم شخصی‌تری دارند. بنابراین ممکن است برای خواننده‌ای که به تازگی مهمان این خانه شده است و هنوز دوستی‌ عمیق بین مان شکل نگرفته است، خسته کننده باشد. چون فقط دوستان نزدیک هستند که از دیدن و شنیدن و دانستن شخصی‌ترین رفتارهای دوستان خود، لذت می‌برند. برای من چندان مهم نیست که فلان بازیگر یا فلان فوتبالیست، چه لباسی می‌پوشد یا چه شغلی دارد. اما تو دوست نزدیک من هستی، حتی دانستن اینکه دمنوش بابونه را به دم نوش نعنا ترجیح می‌دهی، برای من یک دانش مهم است. مهم‌تر از بسیاری از دانش‌هایی که به ضرب و زور به من آموخته‌اند و دانستنش را با برگه‌ای ممهور به مهر برجسته، گواهی کرده‌اند!

حالا برای من، انتخاب بین نعنا و بابونه، انتخاب بین دو گیاه نیست. انتخاب بین دو خاطره است. انتخاب بین دو احساس. انتخاب بین دو تجربه.

نوشته‌های شخصی، برای همه خوانندگان این وبلاگ نیستند. برای آنهاست که دوست‌ترند. همانطور که من هم، در لابه‌لای تمام کامنت‌ها و نوشته‌ها، در کنار تمام حرف‌ها و تحلیل‌های شما – که دوست دارم و با دقت می‌خوانم – به دنبال آن حرفهای شخصی می‌گردم. به دنبال آن سلیقه‌ها. به دنبال نعناها و بابونه‌ها. همین تنها چیزهای کوچکی که در این دنیای بزرگ، طعم آشنایی و یگانگی را به غذای غربت و بیگانگی، اضافه می‌کنند.

اصل مطلب: وقتی می‌پذیری که قرار نیست با یک تک جمله، دانش و معرفت و شناخت تو به جهان تغییر کند، وقتی می‌پذیری که عمق دیدگاه و طعم آگاهی و نور بینش، نه به معجزه یک جمله، که به پشتوانه سالها تلاش و کوشش و پذیرش مرور زمان، در نگاه تو پدیدار می‌شود، باید کاربردهای دیگری برای جملات کوتاه پیدا کنی.

درک این مسئله دشوار نیست که حتی آنها که به ده ثانیه،‌ با خواندن جمله‌ای متحول شده و جامه دریده‌ و سر به بیابان گذاشته‌اند، قبل از آن، به ده روز یا به ده ماه یا به ده سال، انباشت بزرگی از دانش و اندیشه و تجربه را فراهم کرده‌اند.

در این نوشته و نوشته‌های بعد، برخی از استفاده‌های جملات کوتاه را – از نگاه خودم – می‌نویسم و مرور می‌کنم.

ساده‌ترین کاربردی که جملات کوتاه دارند، بیان زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر چیزی است که ما آن را با تمام وچود لمس کرده‌ایم اما همچون گنگی خواب دیده، از بیان آن ناتوان بوده‌ایم. فرض کنیم که همیشه احساس من این بوده که باید به انسان‌ها به صرف انسان بودنشان احترام گذاشت. بعد می‌بینم که ابوالحسن خرقانی می‌گوید:

آن کس که بر این سرا درآید، نانش دهید و از ایمانش مپرسید که گر نزد خدا به جانی ارزد، نزد بوالحسن به نانی ارزد.

بعید است که هیچکس، با چنین جمله‌ای، باورهایش بر هم بریزد و گرفتار انقلابی درونی شود، من اگر این مفهوم را پذیرفته باشم،‌ با چنین بیان زیبایی برانگیخته می‌شوم. شاید آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنم. یا اینکه به خط خوش بنویسم و بر دیوار خانه‌ام بیاویزم.

از این جنس مثال زیاد است. فرض کنید که این جمله منسوب به ویل دورانت را می‌خوانید: مرگ تمدن‌ها زمانی فرا می‌رسد که بزرگان آنها، به سوالات جدید، پاسخ‌های کهنه می‌دهند.

بعید است هیچ بزرگی با خواندن این جملات، بگوید: چقدر جالب! باید دقت کنم به سوالات جدید،‌ پاسخ کهنه ندهم!

دو دسته انسان از دیدن جمله فوق لذت می‌برند: کسانی که این را به عنوان مشکلی در جامعه یا تمدن خود می‌بینند و سپس احساس می‌کنند که این بیان، بسیار زیبا و گویاست و دسته دیگر، بزرگانی که فکر می‌کنند در حال پاسخ جدید دادن به سوالات جدید هستند و از اینکه مورد تایید این جمله هستند، لذت می‌برند.

بگذریم از اینکه جمله فوق متعلق به ویل دورانت نیست و نخستین گوینده آن، به دلیل پاره‌ای ملاحظات، ترجیح داده آن را به ویل دورانت نسبت دهد و البته چون ویل دورانت تاریخ تمدن را نوشته و در این جمله هم لغت تمدن وجود دارد، ویل دورانت باور‌پذیرترین فرد برای منسوب کردن این جمله بوده است!

خلاصه کلام تا اینجا اینکه: یکی از کاربردهای جملات کوتاه،‌ بیان احساس یا تجربه‌ای است که داریم. دقت داشته باشید که بیان احساس یا تجربه‌ای که داریم و نه تایید احساس یا تجربه.

به این جمله اینشتین دقت کنید: زندگی کردن، مثل دوچرخه سواری است. تا رکاب بزنی نمی‌افتی و می‌توانی به دوچرخه سواری ادامه دهی.

این جمله، تعبیر زیبایی است از نقش تلاش در زندگی و همینطور یک تشبیه زیبا (حتی شاید با کمی اغماض، یک استعاره خوب). اما دقت داشته باشیم که این یک بیان است و نه یک استدلال. وگرنه احمق‌ترین انسانها هم می‌دانند که از اینکه رکاب زدن باعث حفظ تعادل دوچرخه می‌شود، نمی‌توان با هیچ منطقی نتیجه گرفت که تلاش کردن هم باعث سقوط نکردن در زندگی می‌شود!

یا اینکه وقتی می‌گویند: در ناامیدی بسی امید است، پایان شب سیه سپید است.

طبیعتاً انسانی با شعور جلبکی هم می‌فهمد که از طلوع خورشید در پایان شب نمی‌توان نتیجه گرفت که هر کس ناامید است روزی امیدوار خواهد شد!

یا اینکه از جمله «به جای لعنت بر تاریکی،‌ شمعی بیفروزید» نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که چه استدلال زیبایی! چون تاریکی از جنس عدم است. از جنس نبودن نور است. تاریکی منفعل است. تاریکی هیچوقت به جنگ شمعی که روشن شده نمی‌رود.

اما در زندگی واقعی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی: تاریکی، جان دارد. تاریکی، پول دارد. تاریکی، قدرت دارد. تاریکی، ارتباط دارد. تاریکی، شبکه نفوذ دارد. شمع را که روشن کنی، چنان شمع را فوت می‌کند که شمع و شعله و تو و پدرت هم با هم بسوزید و ناپدید شوید!

بنابراین، جملات کوتاه، صرفاً یک بیان زیبا هستند. کسی که در سختی‌ها ناامید نمی‌شود و برای بهبود اوضاع تلاش می‌کند (چیزی که من هم مثل بسیاری از شما به آن ایمان دارم) برای بیان زیبای عقیده‌ی خود، از این جمله استفاده می‌کند. نه اینکه این جمله را به عنوان استدلالی برای رفتار خود به کار بگیرد.

مروری کوتاه به استفاده از جملات کوتاه در شبکه‌های اجتماعی، ما را به این نتیجه می‌رساند که انسانها این جملات را به جای یک بیان زیبا به عنوان یک استدلال نگاه می‌کنند!

تا به حال، اگر بخواهم سه نوشته فعلی را خلاصه کنم، می‌توانم چنین بگویم:

جملات کوتاه و توسل انسانها به آنها، اگر بر روی کاغذ هم کاری سطحی و پوچ باشد، بر روی زمین، اقدامی رایج و انکارناپذیر است. اما اگر در تعریفی که از ماهیت و نقش آنها داریم بازنگری کنیم، می‌توانند به ابزاری مثبت و اثربخش از زندگی ما تبدیل شوند. ماهیت جملات کوتاه را می‌توان با ماهیت اشیاء مشابه دانست و از لحاظ نقش هم می‌توان کاربردهای متعددی برای آنها قائل شد که نخستین کاربرد، بیان زیباتر دانسته‌های قبلی ماست که ما از بیان آنها در شکلی روان و زیبا، ناتوان بوده‌ایم.

این قصه همچنان ادامه دارد: قسمت چهارم

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


79 نظر بر روی پست “هنر خواندن جملات کوتاه (قسمت سوم)

 • غضنفر گفت:

  و دوباره سلام.
  این مطلبتون رو دوست داشتم و البت که قبل از این هم نگاه من به جملات کوتاه همین بود. همیشه برام مبهم بوده که فلانی با شنیدن فلان جمله از این رو به اون رو شده (چطوری یه جمله یک عمر رو میتونه عوض کنه؟؟!!)
  جملۀ خوب خوبه، اما استدلال خوب خیلی بهتره و به نظرم جملۀ کوتاه خوب و خوشایند باید از دل یک استدلال خوب باشه و به قول شما تعریفی زیبا برای موضوعی که شاید ما نتوانیم آن را بیان کنیم.

 • محمدی گفت:

  سلام
  من این چند جمله زیبا را دوست دارم “آنچه میخواهیم نیستیم و آنچه هستیم نمیخواهیم، آنچه دوست داریم نداریم و آنچه داریم دوست نداریم؛ و عجیبست هنوز امیدوار به فردایی روشن هستیم.” صرف نظر از اینکه این جمله از کیه، من یه حس مشترک با صاحب جمله دارم آن هم اینکه همیشه دنبال رضایت و شادی در زندگی بودم و گاهی که سردرگم می شدم و نمیفهمیدم چرا با وجود تلاش ها و موفقیت ها هنوز رضایت و شادی را تجربه نکردم این جمله به یادم می افته.

 • مرضیه گفت:

  Ordinary riches can be stolen; real riches cannot. In your soul are infinitely precious things that cannot be taken”
  .” from you
  Oscar Wilde

  این جمله از وایلد شاید به مبحث عزت نفس در وبلاگ شما کمک کنه. راستش نمی دونستم کجا باید کامنت بگذارم.

 • فائزه گفت:

  سلام
  من خیلی اتفاقی و با یکی از نوشته های شما که لینک آن توسط یکی از دوستان در سایت linkedin قرار داده شده بود، به سایتتون اومدم و بعد از خوندن اون مطلب شروع کردم به خوندن نوشته هاتون در مورد جملات کوتاه. واقعاً از خوندن نوشته هاتون لذت بردم و میتونم بگم بعد از سالها شاید اولین بار بود که توی اینترنت یه دست نوشته رو تا آخرش خوندم. تحلیل جالبی بود.
  واقعیتی که در مورد جملات کوتاه و کتاب های روانشناسی( تفکر مثبت) پرفروش موجود در بازار که زمانی خودم هم مشتری پرو پاقرصشون بودم، وجود داره اینه که مثل قرص مسکن هستند. وقتی اونها را میخونی یا باهات همدردی می کنند یا دقیقاً احساس تو رو بیان می کنند یا بهت انگیزه و اشتیاق میدهند ولی فقط تا یک مدت کوتاه تاثیرشون هست. اونهم تاثیری در دنیای ذهن و نه دنیای واقعی. یک جورهایی آدم را در دنیایی از امیدها و سرخوردگی ها اسیر می کنند و مانع پرواز روح و رشد فکر آدم میشن. در صورتی که خوندن کتاب (تبصره: کتابهایی غیر از روانشناسی و تفکر مثبت) ذهن و فکر آدم را با یک دنیای دیگه آشنا می کنه. دنیایی که در طول مدت خوندن کتاب در اون سفر می کنی و هیچوقت خوندن پرمغزترین جمله اون کتاب که شاید چکیده همه مطالب اون کتاب باشه هم آدم را قادر به درک لذت تجربه اون سفر نمیکنه.
  در پایان از مطلب بسیار خوبتون ممنونم و از همین تریبون اعلام میکنم من هم مثل بقیه دوستان که کامنت گذاشته بودند از همین لحظه مشتری پر و پاقرص نوشته هاتون شدم. موفق و سلامت باشید.

 • فاطمه گفت:

  سلام، سپاس از شما که فرصتی برای اندیشیدن بوجود می آورید. یادم می آید در یکی از شبکه های اجتماعی خواندم:
  ” اگر می خواهی راحت باشی کمتر بدان و اگر می خواهی خوشبخت باشی بیشتر بخوان.”
  با خودم گفتم مگر نه اینکه اگر بیشتر بخوانی بیشتر خواهی دانست و بر اساس این جمله ی به ظاهر حکیمانه با بیشتر خواندن خوشبخت خواهی بود و با بیشتر دانستن کمتر راحت و چگونه می توان خوشبخت باشی وقتی راحت نباشی. همین تحلیل کوتاه و به ظاهر منطقی باعث شد که به قول شما ” برخی از دانسته های قبلی خود را مرور یا طبقه بندی کنم” و به این نتیجه برسم که شاید ویژگیِ خوشبختی آرامش است و آرامش با خوشبختی فرق دارد!
  با خودم گفتم شاید پیامِ پنهانِ این جمله ی کوتاه این باشد که اگر با پیروی از راحت طلبی کمتر خواندی کمتر خواهی دانست و خوشبخت نخواهی بود که نشان می دهد مسیر خوشبختی از راحت طلبی جداست.
  حتی این پیام اخلاقیِ به ظاهر حکیمانه هم که نه به راحتی از این جمله ی کوتاه استخراج کردم! مرا راضی نکرد زیرا به نظر می رسد راحت طلبی هم با راحتی فرق دارد.
  در نهج البلاغه ی حضرت علی (ع)، حکمت ۱۷۲ را خواندم: ” النَّاسُ اَعداءُ ما جَهِلُوا ” و به این فکر کردم که راحتی، جهل و دشمنی چه رابطه ای با هم دارند؟ ( فکر می کنم خواندن این حکمت و احساسی که از آن بدست آوردم مثالی از گفته ی شما باشد که ” ساده ترین کاربردی که جملات کوتاه دارند بیان احساس یا تجربه ای است که داریم و نه تایید احساس یا تجربه”)
  همه ی این فکر ها که شاید از خواندن آن جمله ی کوتاه ایجاد شد ذهن مرا به این پرسش سوق داد که ” رابطه ی بین راحتی و دانستن چیست؟ ”
  این خاطره را تعریف کردم که بگویم که در آن روز که آن جمله را در آن شبکه ی اجتماعی خواندم و نخواستم بدون اندیشه آن را بپذیرم نتیجه آن شد که پرسشی برایم ایجاد شود ( که فکر می کنم شروعِ خوبی برای دانش آموزی باشد.) و خوشحال از اینکه فرصتی برای بیشتر دانستن برایم مهیا شده است و ناراحت که چگونه رابطه ی صحیح بین راحتی و کمتر دانستن را بفهمم! به هر حال چه میزان تحلیلِ من، نادرست یا درست! احساس خوبی پیدا شد که پرتوهایی از آگاهی به زندگیم تابیده شده است.
  خواستم بگویم که شروعِ فکر کردن در مورد میزان درستی یا نادرستی جمله ای کوتاه هم می تواند ما را به سمت دانش رهنمون دهد و آنگونه که شما هم گفتید: ” جملات کوتاه، هیچ دانش و حکمت جدیدی را به ذهن ما تزریق نمی کند بلکه به ما کمک می کند…”
  امیدوارم دوستانی که با خواندن نوشته ی من (که بیشتر خاطره نویسی شد تا comment!) خسته شدند مرا ببخشند. هر چند وقتی برای خواندن تصمیم می گیریم مسئولیت ناراحتی (راحتی) آگاهی بیشتر با خودمان است!
  یادآوری این نکته هم خوب است که به نظر می رسد که مهمتر از کلامی که مطرح می شود تشخیصِ میزان درستی آن کلام است و مهمتر از میزان کلام صحیح حکیمان :
  “اَوضَعُ العِلمِ ما وُقِفَ علی الِّسانِ و ارفَعُهُ ما ظَهَرَ في الجَوارِحِ و الارکانِ.”
  (حضرت علی(ع)، نهج البلاغه، حکمت ۹۲)

 • نگار غلامي گفت:

  سلام به همگي!
  والله در راستاي هنر خواندن جملات كوتاه يه متن كوتاهي خوندم كه اونقدر دلنواز و دلنشين بود دلم نيومد باهاتون به اشتراك نذارم، فقط متاسفانه يه مقدار گشتم اما نويسنده اش رو پيدا نكردم، حالا اگه كسي ميدونست بگه ممنون ميشم.

  “یک گوشه‌ای هم هست به‌نام سَلمَک‌. یک جایی بین پرده‌ی چهارم و پنجم دستگاه شور. وقتی می‌خواهی از شور بیفتی تویِ دشتی. آن‌جا؛ درست همان لحظه، یک مکث می‌کنی؛ یک توقف چند ثانیه‌ای بین دو پرده. یک لحظه آواز را به جای آن‌که رها کنی توی هوا نگه میداری توی گلو. می‌پیچانی، مکث می‌کنی، خسیس می‌شوی توی خرج کردنش. چرا؟
  چون بعدش که می‌روی توی دشتی و صدا را رها می‌کنی، آزادش می‌کنی، آن مکث چند ثانیه‌ای کرشمه می‌شود روی صدایت. یک دمِ دل‌انگیز می‌آفرینی. جانِ جهان ‌می‌شود ترمه‌ی آوازت.

  زندگی هم همین است. گاهی اگر دلش خواست مکث کند پاپی نشوید که هل بدهیدش جلو. بگذارید لحظه‌ای را توقف کند، دراز بکشد بین دو اتفاق. رها کنید این با شتاب پیش رفتن را. کش بیائید میان حادثه‌ها. دست بیندازید توی جیبتان. سوت بزنید و خیابان‌ها را فتح کنید و بسپارید خودتان را به خیالِ خوشِ آسودگی. شاید زندگی آن نغمه‌ی جادویی که برایتان حبس کرده است در گلو را، همین زودی، پشت این مکثِ کش‌دارِ بدِ حادثه‌ها، رها کند توی سرنوشت‌تان.”

 • فرشید گفت:

  وقت عزیزتون به خیر

  جملات زیبا مثل ضرب المثل هستند که در یک شرایط خاص و دیدگاه خاص درست هستند. یک وچه از یک موضوع چند وجهی رو نشون می دهند. بعضی ها معنی کاملی دارند مثل

  مهم نیست که برکه ای کوچک باشی یا دریایی بزرگ، پاک که باشی آسمان در تو پیداست.

  هنوز از نوشتن و خواندنش لذت می برم و حتی نیرویی برای بهتر شدن.

  اما فکر کنم در خواندن این جملات به چند چیز توجه کنیم:
  ۱- توجه نکنیم که چه کسی این حرف را زده است. چرا که در بیشتر موارد جعلی است و حتی ممکن است قدرت نقد را در ما بگیرد.
  ۲- برخی جملات کوتاه فرصتی است برای اندیشیدن. فکر کنیم که آیا درست است؟ چرا غلط است؟ می شود جمله را بهتر کنیم؟
  یک ورزش ذهنی است. یا خلاقیت می تواند باشد.

 • امین گفت:

  سلام .
  جملات کوتاه مثل یه میانبر میمونه که آدما با دیدن اون بدون اینکه عقبه اون رو بدونن هیچی ازش نمیفهمن ،گاهی اون جمله ی چند کلمه ای ساده برون داد سالها زندگی طرف هستش که ما فقط عادت کردیم باهاشون پز بدیم. کلا در باب تنبلی و فرار از مشکلات واقعی زندگی که باعث میشه انقدر این جملات خوندنش و باز گو کردنش محبوب باشه خیلی میتونیم بگیم .ماها یاد گرفتیم که یاد نگیریم و زندگی نکنیم . من به شخصه از وقتی تصمیم گرفتم کارم رو توی یکی از بهترین شرکت های رها کنم و به یه کار پارت تایم اکتفا کنم و بیشتر بخونم و بنویسم تازه دارم میبینم که پشت اون همه فرار و سعی بر میانبر زدن (کاری که ما با جملات کوتاه میکنیم ) که از بیرون به عنوان موفقیت و خبره گی دیده میشد چه آدم پر از کمبود و چاله چوله هست که درست کردن اون ها سالهای سال اونم تلاش و اراده زیاد میخواد.خدا کنه که بینش اون و پیدا کنیم که مسائل رو تو کانتکسشون ببینیم

 • نادره گفت:

  سلام محمدرضای عزیز

  یکبار یک جمله ی کوتاه بی سر و ته بدستم رسید که آخرش نقل قول کرده بود از دکتر ابراهیمی دینانی! جمله در رابطه با ازدواج بانوان ….. خلاصه بماند .
  آقا ما یک کلام گفتیم که این جمله ربطی به استاد نداره . تحقیق کنید و یا اسم ایشون رو پاک کنید.
  نمیدونی که چه شمشیر کشی شد. خلاصه بعضی دوستان روی جملات کوتاه بدجوری تعصب دارن دیگه از بیان و استدلال گذشته … !!! دست بزرگان از دنیا رفته که کوتاه ..به بزرگان معاصر هم رحمی نمی کنن.

 • آفاق رحمانی گفت:

  همه ما به کوتاهی یک جمله زندگی میکنیم و به بلندای چندین تجربه در افعالی ماندگار میشیم. اونقدر عمر می کنیم که از شلوغی تجارب بسیار به سکوت و سادگی مینیمالها پناه میبریم و بقدری کوتاهه این دوره که خیلی از آرزوها رو با خودمون می بریم. کوتاهی شعری که بلندای قشنگ احساس و فکر آدمها رو در بر داره، پشت پرده به هزاران تمثیل و ایماء و اشاره دیگه و خودانگیزگیها جان میده. حرفها، قداست حس و طعم تلخ و شیرین تجارب انسانها رو در بر دارند، جایی اگر با احساس تمام گفته شده، جایی دیگه برای خود گوینده هم ممکنه کمی فکاهی جلوه کنه.
  اینکه امروز با احساس و ادراک امروزمون مینویسیم و فردا با ادراک و احساس خاص اون لحظه حرف خودمونو نادیده گرفته یا نقد میکنیم، همه مختصات عمر آدمهایی است که بلندای یک ارتباط موثر رو در قلب جملات کوتاهشون به تجربه مینشینند.
  درست جایی که قضاوت پیش بیاد، هیچ حرفی کاملا درست و یا جامعا نادرست نیست. همون جمله اگر برای این گفته بشه که فرد شماره یک بگه و فرد شماره دو بشنوه و پلی در جهت ساخت احساس مشترک داشته باشند، حتی اینکه گفته بشه چه هوایی! عطر باغچه منزل مادربزرگمو میده!، همین به تنهایی میتونه بگه مایلم شما رو در یک خاطره شیرین سهیم کنم چون حس میکنم خوشم میاد همزمان با من راجع به یک موضوع ساده ولی شیرین صحبت کنیم.
  کاربردها، دامنه معانی قشنگی به جملات کوتاه میدهند که باید درکشون کرد، نه اینکه حفظشون کرد و مثل آچار در باز کردن پیچهای زنگ زده نگاهی صرفا ابزاری و خارج از احساس بهشون انداخت.
  از درد گفتند دوستان و ارتباطش با بزرگ شدن و ازین دست مقوله ها که اشاره به رشد داره، من فکر می کنم هر گذرگاهی یک حس متفاوت در انسان ایجاد می کنه، چه بسا این گذر از یک سطح باور تنهایی به سطحی از خودآگاهی یا قبول رای دیگران باشه. درد هم یکی از این گذرگاههاست.
  من همیشه به گوینده و حرفی که گفته میشه دقت بیشتری دارم تا منبع یا ماخذ اون صحبت و یا جمله کوتاه، مثلا اگر بانویی نقل قول از یک دختربچه یازده ساله داره، خود این فعل برام معنایی بیشتر از حرفی که گفته داره!
  با دعاهایی که ل ع ن ت و نفرین در اونها موج میزنه ارتباط روحی برقرار نمیکنم، به عقیده من، دعا پاکترین هدیه وجود ما به منبع عشق و احساس ما است، باید صورتی و یا بنفش باشه! باقی رنگها قلبمو موقع دعا گرم نمیکنند.
  متشکرم از همه کسانی که به من اجازه مطالعه یا مرور نظریاتشونو دادند.

 • زهرا-ا گفت:

  ممنون از نوشته و پیشنهاد خوبتون

 • fatima pournaserani گفت:

  جملات کوتاه همیشه هم تاثیر گذار نبوده .
  یه مدت کوتاهیه که میبینیم بازارشون داغ شده.اونم بخاطر راحت طلب شدن افرادی مثل من شاید.
  یادمه وقتی کتاب در تنگ اندره ژید رو خوندم به ین فکر کردم کل کتاب میخواد یه جمله از حضرت حافظ رو بگه “جریده رو که گذرگاه آفیت تنگ است”
  خب اون زمان توجه به جملات کوتاه کمتر بود و من شخصاَ دنبال کتابهایی بودم که با خوندن حداقل ۱۰۰ ۱۵۰ صفحه یه نتیجه خوب بگیرم.در واقع دنبال نتیجه گیری خودم بود.

 • علی گفت:

  یه واقعیت تلخ در مورد عموم ایرانی ها هست – گروه کمی استثنا هستند در این مورد – که واقعا مطالعه نمی کنیم و به تبعه ان کمتر هم فکر می کنیم . حالا چه اشکالی داره که با همین جملات کوتاه هم حس مطالعه را داشته باشیم و هم کمی به ان فکر کنیم .
  نکته دوم اینکه حس و حال ماها دنبال کردن مطالب طولانی و سنگین نیست به قول دوستی دنبال اطلاعات کپسولی هستیم که یه جا بندازیم بالا ( قورت بدیم ) شاید این جملات همون کپسولها باشه.

 • علیرضا دورباش گفت:

  سلام محمدرضا گیان (کردیِ جان)!
  این جمله ت خیلی بامزه بود
  در زندگی واقعی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی: تاریکی، جان دارد. تاریکی، پول دارد. تاریکی، قدرت دارد. تاریکی، ارتباط دارد. تاریکی، شبکه نفوذ دارد. شمع را که روشن کنی، چنان شمع را فوت می‌کند که شمع و شعله و تو و پدرت هم با هم بسوزید و ناپدید شوید!
  اگر گاهی انتقادات شدیدی ازت می شه یا بد کامنت میذارن یاد این جمله بیافت که “هیچ کس به قطاری که ایستاده سنگ نمی زنه خصوصا هموطنان عزیزمان”
  امیدوارم حالت خوب باشه و حال ما هم خوب بشه شاید وطن جای بهتری بشه

 • Norouzinia گفت:

  سلام
  در مورد حال خوب و اینکه چطور میشه حال خوب داشت فکر می کنم خیلی مطلب گفته شده و همه اونها هم بر یک موضوع توافق نظر دارن که می بایست با گذشته و آینده درگیری ذهنی پیدا نکنی. هر عملی که در لحظه اکنون اتفاق افتاده تموم شده و رفته و باید اون رو پشت سر گذاشت. تکرار هر موضوع ناراحت کننده ناراحتی رو هربار بیشتر می کنه اگر بر هیجانات منفی پیرامون اون تمرکز کنی. اینها واقعیت دارند اما عمل کردن به اونها ساده نیست و نیاز به تمرین و تکرار بسیار داره.
  روشی به نام ذهن آگاهی خیلی ساله که در دنیا مورد استفاده ست که بر پایه مراقبه و آموزه های شرقی هست. اگر واقعا کسی بتونه در لحظه اکنون باشه و هر کاری یا رفتاری که انجام میده کاملا و ۱۰۰درصد به اون آگاه باشه به آرامش خواهد رسید و حالش در اکثریت مواقع خوب خواهد بود چون هیچ چیز پایدار نخواهد بود.
  این آموزه به من خیلی کمک کرده نتونستم همیشه آگاه باشم اما همون میزان کم هم موثر و کمک کننده بوده واقعا.
  در آخر مثل همیشه عاشق نوشته هاتون هستم و مطابق معمول شما و سایت مفید و ارزشمندتون رو به همکاران و دوستانم در محیط های آکادمیک خصوصا معرفی می کنم. گاهی مطلبی از سایتتون رو برام می فرستن و اونجاست که بیشتر ترغیب میشم که بگم این مطلب بی نام و نشان از کجا اومده و دلنوشته های کدام معلم فرهیخته و دلسوز و آگاهیه.
  امیدوارم همیشه ایام سلامت و بعد در آرامشی واقعی باشید. پاینده باشید

 • سهیل سرو پارسا گفت:

  شما رو یکی از دوستانم مدتی میشه که معرفی کرده و بسیار خوشحالم از اینکه با ایده ها و عقیده هایی آشنا میشم که بوی محتوای عمیق و نگاهی به امور ساده اما بسیار متفاوت میدهد

 • مرضیه7 گفت:

  سلااااااام چندوقتی نبودم
  چقدر دلم برای اینجا و این خونه و صحبت های صاحب خونه تنگ شده
  کلی از مطلب ها عقبم نمی دونم از کجا شروع کنم؟

 • طیبه ترابی گفت:

  آقای شعبانعلی عزیزم
  بعد از خوندن مطلبتون فکر کردم به اینکه چند بار تا حالا پیش اومده یه جمله کوتاه یه فلش تو ذهن من زده باشه و با وجود اینکه همخوانی با تجربیات و حالتهای درونی خودم نداشته باشه باعث ایجاد یه روش نو یا یک طرز تفکر جدید تو ذهن من شده باشه، و متوجه شدم این مساله به دفعات پیش اومده برای من ، این معنیش اینه که ذهن و دریافت من ایراد داره ؟

 • حسن فرجی گفت:

  متن ها تون رو وقتی با کامنت خوانندگان می خونم و نظرات دیگران رو می بینم، برام جذابیت دو چندان ایجاد می کنه…

 • سپیده گفت:

  فکر کنم دو سه سال پیش بود از یه کارشناس مهمان در رادیو شنیدم که می گفت انقدر به بچه ها و جوانها نگیم: ” نابرده رنج گنج میسر نمی شود” چون جوانها فکر می کنند برای رسیدن به هر هدف و موفقیتی الزاما باید خیلی زحمت و مشقت تحمل کنند در صورتیکه برای رسیدن به هر هدفی راه های مختلفی هست که چه بسا سهل الوصول باشند! و گفت اینطوری انگیزه افراد رو کاهش میدیم! خیلی چیزای دیگم در همین رابطه گفت. خیلی برام حرفاش عجیب بود و اصلا نمی تونم بفهمم حرفاشو و حتی تجسم کنم کسی رو که با خوندن این شعر زیبا بخواد اینطوری نتیجه بگیره!
  با خوندن این متن زیبا از معلم عزیزم و بیان دغدغه او با اینکه هنوز برام قابل درک نیست که کسی بیش از حد این جملات کوتاه رو جدی بگیره اما دیگه الان اطمینان پیدا کردم که قطعا کسان زیادی بودند و هستند که با این چالش مواجهند.
  یادمه توی درس مهارت یادگیری گفته بودی خلاصه ی هر چیزی بدیهیه! حالا با خوندن این متن فکر می کنم جملات کوتاه هم که خلاصه عمر گوینده هست بدیهیه و هماهنگی پیامشون با حال و روز هر یک از ماست که باعث جذابیت و تاثیر و برداشت های مختلف از اونها میشه. شدیدا با شرط اثر بخشی جملات کوتاه که گفتی موافقم محمدرضا عزیز.

 • محمد (بچه محل) گفت:

  سلام؛ در همین مدت آشنایی کوتاه با شما دارم به حرف هایتان عمل می کنم اما نیازمندی هایم گوی سبقت را از نوشته های خوب سریالی شما استاد عزیز ربوده است. خودخواهانه می گویم مشتاقانه منتظر پاسخ به سوالاتم هستم؛حضور هدفمند و پرفایده در فضای مجازی چطور حاصل می شود؟ آیا ما باید از بین انبوه اطلاعات وب، برای خودمان Daily Check تعریف کنیم؟ آیا پیشرفت و رضایت بدون تحصیلات تکمیلی در ایران حاصل می شود؟(رویاست یا واقعیت) چطور مطالعه کنیم که به خانواده و بعضی از ضروریات و تفریحات زندگی برسیم؟ ۲۴ ساعتمان را چه طور و با چه برنامه ای باارزش تر کنیم؟ و…

 • شيوا گفت:

  جمله هايي كه به عنوان مثال در متن به كار برديد من رو ياد يه جمله اي انداخت از واتسلاو هاول كه جمله بسيار زيباييه و خيلي دوستش دارم ولي از طرفي اصلا استدلال قوي محسوب نميشه به قول خودتون: “آن ها اسلحه در دست دارند و ما دستمان خالي است، پس آن ها زودتر خسته مي شوند”.
  يه نكته اي هم هست در مورد نحوه نقل كردن جملات كوتاه. فكر مي كنم اگر شيوه نقل اين جملات كمي تغيير كنه خيلي آموزنده تر ميشه و اون نكته اينه كه: به نظرم خيلي از جملات كوتاه نه در كتاب ها بلكه در مصاحبه ها مطرح مي شوند. شرايط فرد در زمان مصاحبه (مثلا اگر سياستمدار بوده در زمان تصدي مقام يا قبلش يا بعدش)، اينكه در چه مقطع زماني از عمرش بوده (مثلا فلان نويسنده كه ۷۰ سال عمر كرده و ۴۰ سال سابقه كاري داره، اين جمله رو در مصاحبه اي در ۳۰ سالگي گفته؟ در ۵۰ سالگي؟ يا …)، در پاسخ به چه سوالي گفته شده، حتي در جمع چه كساني بوده و مكان مصاحبه چي بوده و … خيلي خيلي در چرايي بيان اون جمله و كاربردش اهميت دارن. چيزي كه معمولا توجهي بهش نميشه. اگر جمله كوتاه رو نقل كني و اين حواشي رو هم بگي (حتي اگه فرد شنونده اون آدم رو نشناسه) حداقل شرايطش در زمان گفتن اون جمله قصار درك ميشه و ديگه شايد به اين راحتي مثل نقل و نبات اون جمله رو در هر جايي به كار نبريم يا به عنوان استدلال بهش نگاه نكنيم
  يه نكته ديگه هم در مورد جملات كوتاه داشتم كه چون حدس ميزنم شايد در ادامه اين نوشته ها خودتون بهش برسين و در موردش بنويسين، نميگم. چون حيفه نكته اي رو كه شما با بيان روان و زيبا مي نويسين، من با اين لحن محاوره اي پس و پيش بگم 🙂 منتظر نوشته هاي جديد درباره اين موضوع هستم

 • سارا عشقی گفت:

  از اینکه بیشتر احساسات و دردهام توسط کسی به این شیوایی بیان میشه ، حس امید بهم میده و یه جورایی ذوق زده میشم
  دل نوشته هاتون تنها چیزی که بطور منظم دنبال می کنم ..هر زمان هم دلم بگیره میام سراغ نوشته هاتون
  بسیار سپاسگذارم …سلامت و شاد باشین

 • بهاره محمدی گفت:

  این نوشته شما منو یاد خود همخوان(ego syntonic) و خودناهم خوان(ego dystonic) در نظریه روان تحلیلی انداخت
  اینکه جملات کوتاه چه تآثیر مثبتی توی زندگی من دارن به نوع تجربه های زیست شده من بستگی داره 😉
  اگه بیان زیبای اونها با تجربه های من هم خوان باشه برام فقط زیباست!
  اما اگه برای من و باورهام ناهم خوان باشه دو اتفاق رخ می ده:
  اولی وقتیه که خیلی گنگه و من درکی ازش ندارم فقط صرفا یک بیان زیبا به نظرم میاد
  دومی وقتیه که نقش یک تلنگر رو بازی می کنه، چیزی رو که من مدت ها سعی کردم با مکانیزم های سرکوب و انکار به ناهشیارم ببرم حالا فقط با یک جمله کوتاه به سطح هشیارم آورده و شده و Ego dystonic شده. یعنی چیزی که قبلا متوجهش نبودم و حالا متوجهش شدم! وقتی به سطح هشیارم میاد بهترین کاربردش شاید آزاد سازی از تجربه گذشته و سرکوب شده و مانده در ناهشیار باشه و تکرار اون شاید بتونه علاوه بر بالا بردن ضربان قلب من، من را از آن نشانه یا فکر مرضی آزاد سازد…( البته این فقط یه تشبیه بر اساس برداشت شخصی من بود :دی)

 • معصومه شیخ مرادی گفت:

  اما در زندگی واقعی اجتماعی و سیاسی و فرهنگی: تاریکی، جان دارد. تاریکی، پول دارد. تاریکی، قدرت دارد. تاریکی، ارتباط دارد. تاریکی، شبکه نفوذ دارد. شمع را که روشن کنی، چنان شمع را فوت می‌کند که شمع و شعله و تو و پدرت هم با هم بسوزید و ناپدید شوید! چقدر این را لمس کرده ام و روز به روز بیشتر… به امید روزی که این تاریکی ها را به کمک هم از بین ببریم.
  و چقدر این خط به من حال داد:
  حالا برای من، انتخاب بین نعنا و بابونه، انتخاب بین دو گیاه نیست. انتخاب بین دو خاطره است. انتخاب بین دو احساس. انتخاب بین دو تجربه.
  و دوست داشتن را به من آموخت…

 • محمد گنجی گفت:

  نمی دونم چرا یه لحظه شما رو تو خندوانه تصور کردم :)) جالب میشه اگه بری خندوانه با جناب خان …
  بازم ببخشید … قبل ماه عسل شما کلی کلیپ خندوانه و جناب خان نگاه کرده بودم یه جورایی خوشی زده زیر دلم و گرنه من همیشه اینقدر آدم بی ربطی نیستم !! 🙂

  • محمد گنجی گفت:

   البته فکر کنم فشار درس ها هم باشه … دارم واسه کنکور ارشد می خونم یه جورایی هر وقت بخوام از درس فرار کنم میام روزنوشته ها یا متمم که بعدا اگه به خودم گفتم چرا الکی وقتت رو بیهوده با کارای بیهوده تلف کردی با حاضر جوابی بگم که رفتم کلی مطلب خوب خوندم و هیچم وقت تلف کردن نبوده !! ( به قول خودت انسان حیوانی است که توجیه می کند . )
   به هر حال آدمای خود در گیر مثل من زیاده … منم به شخصه یکی از خود در گیرترین هام که قرعه ی زمین بروز درگیری این دفعه به نام شما افتاد 🙂 )
   ( راستی محمد رضا من دارم تغییر رشته میدم و ارشد میخوام یه رشته جدید بخونم که به MBA هم تا حدی میشه گفت نزدیکه ؛ مهندسی صنایع … بعضی وقتا فکر می کنم منی که یکبار تو تشخیص علاقم تو کارشناسی اشتباه کردم چه تضمینی وجود داره که تو ارشد هم اشتباه نکنم !؟! ای کاش مثل اون نوشته ای که در مورد دکترا نخوندنت توضیح داده بودی در مورد ارشد خوندنت هم یه توضیحی بدی و کمکم کنی با این چالش درونیم بهتر رو به رو بشم . )
   قول میدم دفعه بعد مربوط تر بنویسم !!

 • محمد گنجی گفت:

  سلام ، الآن فایل مصاحبه رو با ماه عسل دانلود کردم و دیدم … اون کلیپی که خودت فیلم گرفته بودی و تو برنامه پخش شد خیلی جالب بود من تا حالا همچین صحنه ای ندیده بودم و فقط در موردش شنیده بودم . اگه بازم جایی از این این فیلما گرفتی ای کاش روی سایت بذاری تا ما هم ببینیم فک کنم جالب باشه واسه همه … واسه من یکی که قطعا همینطور خواهد بود .
  ( ببخشید اگه هیچ ربطی به هنر خواندن جملات کوتاه نداشت !! راستی یه جورایی من هر وقت جمله کوتاه می بینم تو اینستاگرام یا حتی توی ایمیل هفتگی خود شما رغبتی به خوندنش پیدا نمی کنم !! این خوبه یا بد ؟! نمی دونم چطور باید تفسیرش کنم … )

 • حامد گفت:

  سلام محمدرضا جان
  در یکی از اسلایدهای شما یادم هست که جمله کوتاهی نوشته بودی به این مضمون که انسان در هر جایی کار کنه به اندازه متوسط اطرافیانش توانایی پیدا میکنه. الان در وضعیتی هستم که باید بین دو محیط کاری انتخاب کنم. ورود به یکی آسانتر و درآمدش بیشتره و با آدمهایی همکار میشم که از نظر قابلیت های تخصصی رشته من متوسط هستند. محل دوم ورود بهش سختتره و درامدش کمی کمتر از محل اوله اما آدمهایی که کار میکنند همه حداقل یک سر و گردن بالاتر از من هستند. از نظر روحی احساس بهتری دارم که در محل اول کار کنم چون حس میکنم فرد شماره یک اونجا خواهم شد اما قلبا احساس میکنم شاید اگر به محل دوم برم و سخت کار کنم چند سال دیگه استعدادهای شکوفا شده تری دارم. در این مورد نظر یا مشورتی اگر بدی ممنونت میشم البته اگر وقت داشتی.

 • سماء گفت:

  سلام
  چندین تا از روز نوشته هاتون رو خوندم
  رادیو مذاکره و رادیو متمم را هم دیدم و چند فایل ازاونهارو گوش کردم و چنتا از نوشته هاش رو هم تا حالا خوندم و حتما بازهم میخونم و گوش میدم
  حرفهاتون قشنگه و دقیقا همون قانون جملات کوتاه برش حاکمه و اونهایی که دغدغه خودم بودو بهش فکر کرده بودم اما بیان نشده بود و منسجم نبود به دلم نشست و به بقیشهنوز باید فکر کنم! کارتون ارزشمنده من بعنوان یه هم وطن از انرژی که صرف میکنید ممنونم و امیدوارم اثر مطلوب رو داشته باشه. عمیق تر دیدن و شنیدن و فکر کردن رو عادت کنه نه انتخاب و انتشار دیده ها و شنیده ها در همین عمق میلیمتری…

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser