متمم یکساله شد (تشکر و قدردانی)

یکسال پیش، در دوم بهمن ماه سال ۹۲، متمم به صورت رسمی آغاز به کار کرد. پروژه‌ای که در ابتدا خود را محدود به «محل توسعه مهارتهای من» می‌دانست و امروز خوشحال است که می‌تواند ادعا کند، مجموعه‌ای فعال با توانمندی تولید محتوای اصیل فارسی است. این روزها، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های مختلف و وبلاگ‌ها و شبکه های اجتماعی ، از متمم نقل قول میکنند. نوشته‌های متمم عموماً با نام و گهگاه بدون نام یا حتی به نام دیگران، در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود و ما خوشحالیم که سرچشمه‌ای هر چند بسیار کوچک و جوان برای افزودن محتوای فارسی به فضای وب فارسی زبانان باشیم.

جدای از اینکه مطالب متمم،‌ در بسیاری از موارد در زبان انگلیسی هم اصیل محسوب می‌شوند و ما افتخار داریم که امروز ایرانیان بسیاری از نقاط دیگر جهان و از دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر، همراه ما هستند.

سال پیش، من در معرض اتهام بودم که عموم فعالیت‌هایی که در فضای آنلاین آغاز کرده‌ام، نیمه کاره رها شده یا سرعت توسعه آنها کند شده است. جدای از پذیرش این اتهام، من دغدغه‌ی دیگری هم داشتم و آن اینکه نه تنها من، هیچکس نمی‌تواند تمام سرمایه زندگیش را به عنوان خدمت، به حراج بگذارد و همه کسانی که چنین کرده‌اند، جایی در این مسیر، از ادامه حرکت بازمانده‌اند  و یا به صورت ناخواسته،کیفیت را قربانی بقا کرده اند.

در آن زمان، ما از دوستانی که دغدغه‌ی آموزش تخصصی، متمایز، فراگیر و در عین حال کم هزینه را داشتند، خواهش کردیم که با ما همراه شوند و هزینه‌های اجرای چنین پروژه‌ای را تامین کنند. متمم با این شرایط آغاز به کار کرد. در ابتدا زیرمجموعه‌ای از سایت شعبانعلی دات کام بود به نام Shabanali.com/pd

آن زمان باور نمی‌کردیم که متمم فرزند مستقلی شود و  روزی قدش از پدرش هم بلندتر شود. اما با حمایت معنوی و مادی دوستانمان این اتفاق افتاد. معنوی را عمداً جلوتر از مادی می‌گویم چون، این دوستان، عموماً با من و همکارانم صحبت می‌کردند و به ما امید می‌دادند و از نوزاد زشت و ضعیفی که نیازمند لبخند و نوازش اطرافیان بود، با محبت استقبال می‌کردند.

آن زمان پرداخت هزینه‌ی ماهیانه‌ی ۱۲ هزارتومان – بر خلاف الان که معتقدیم حجم محتوای متمم ارزشی بسیار فراتر از اینها دارد – صرفاً معنای حمایتی داشت.

آن زمان روی سایت متمم، مطلب زیادی نبود. اگر هم بود مطالب کوتاهی بود که خودم نوشته بودم و هنوز وضع مالی ما چنان نبود که هر نویسنده‌ای از هر سطحی را با هر قیمتی از سراسر جهان به خدمت بگیریم.

شاید در هر سه روز یک مطلب کوتاه منتشر می‌شد و حتی کسی نبود کامنت‌ها را ببیند و تایید کند!

آن روزها خبرنامه‌ی ایده‌ی متمم، نبود و قرار نبود هر هفته، خبرهای دیروز و اتفاقات فردا را به کاربرانش گزارش کند.

آن زمان، لاگین کردن در سایت، زمان زیادی می‌برد و کاربر ویژه شدن به دلیل واسط کاربری ضعیفی که داشتیم، به سطح هوشی بالاتر از عامه مردم نیاز داشت. البته ما می‌دانستیم چه می‌کنیم و به همین دلیل امیدوار بودیم و گوشمان به دلگرمی آن حامیان مانند الان، به همه‌ی نقدهای ناامیدکننده ناشنوا بود. اگر چه می‌دانستیم و بعدها در متمم هم نوشتیم که حتی اگر گوگل،‌ امروز واسط کاربری ساده‌ای دارد، این ناشی از استراتژی شگفت انگیز آنها – بر خلاف روضه‌های متخصصان UX که برای هر چیزی، فلسفه‌ای نامربوط می‌بافند! – نبوده. بلکه بنیان گذاران گوگل، زبان برنامه نویسی را کامل بلد نبودند و حتی نمی‌توانستند دکمه Submit را در صفحه بگذارند. ما می‌دانستیم که همزمان با شرکتهایی مثل گوگل، کسان زیادی بوده‌اند که متخصص گذاشتن دکمه Submit بوده‌اند و الان هم فقط همان تخصص را دارند. چنین بود که ، با بی اعتنایی کامل به منتقدان و همه متخصصان(!)، کار خودمان را کردیم و هنوز هم به رغم تمام ایرادهایی که وجود دارد، به مسیر خودمان ادامه داده‌ایم و می‌دهیم.

آن زمان، هزینه‌های اولیه کار خیلی زیاد بود و هماهنگی‌ها زمان زیادی می‌خواست. من حدود پنج ماه، تمام فعالیت‌های دیگرم را به حالت تعلیق درآوردم. نه کار آموزش فیزیکی انجام دادم و نه به کسب و کار و تجارت و حوزه‌های شغلی خودم پرداختم. همه زندگیم صرف زندگی آنلاین شد و صرف شنیدن ابراز نگرانی‌های دوستان نزدیکم که معتقد بودند این کارها، بزرگترین اشتباه استراتژیک من است.

حامیان متمم و کسانی که در آن زمان همراه ما شدند، کسانی هستند که هرگز از ذهن ما فراموش نمی‌شوند. اگر امروز متمم از لحاظ رتبه و ترافیک و بازدید، یکی از فعال‌ترین سایتهای مدیریتی ایران است و روزانه صدها هزار نفر از آن بازدید می‌کنند و گوگل در بسیاری از واژه‌ها، متمم را به عنوان نخستین پیشنهاد، مطرح می‌کند،‌ اگر متمم به عنوان سایتی که دسترسی به محتوای آن محدود است و متخصصان می‌دانند که کسب رتبه بالای ترافیک ، آن هم در یک سال برای چنین سایت‌هایی ساده نیست، امروز در حوالی رتبه ۱۶۰۰ الکسا در ایران (جلوتر از عمده‌ی مراکز آموزشی ومدیریتی ایران)، قرار داد و اگر متمم هرگز مجبور نشد در سایت دیگری تبلیغ بدهد یا اینکه به خریدن حامی در شبکه‌های اجتماعی بپردازد، به لطف و حمایت آن حامیان اولیه بود که نه فقط با پرداخت مادی برای دریافت خدمات، بلکه با پرداخت مالی بدون دریافت خدماتی شایسته و درخور در آن روزهای نخستین، ایستادند و به ما روحیه دادند تا متمم جلو برود.

همکاران من، فهرستی از دوستانی که در ده روز نخست، برای ثبت نام در متمم اقدام کردند، تهیه کرده‌اند. متمم، در آن زمان سایتی بود که محتوا نداشت و آرزو داشت تولیدکننده‌ی محتوای اصیل مدیریتی و مهارتی باشد، پول پرداخت کردند و می‌دانستند که حمایت، محدود به لایک زدن و فالو کردن و نوشتن جملات محبت آمیز نیست و هر فعالیتی،‌ اگر قرار است مانا و پویا باشد، به حمایت مادی هم نیازمند است.

فهرست این دوستان را در پایین این نوشته می‌آورم و دست‌شان را به نشانه‌ی قدردانی از لطف و حمایتی که کرده‌اند می‌بوسم و خوشحالم که امروز زیاد شرمنده‌ی آنها نیستیم و آنها هم می‌توانند به ثمره‌ی تصمیم آن موقع و حمایت مادی و معنوی خود که این نوزاد را زنده نگه داشت، افتخار کنند.

خوشحالیم که امروز متمم، مستقل از من و تک تک افرادی که در آن و برای آن فعالیت می‌کنند، هویت دارد و با ما یا بدون هر یک از ما، به مسیر رشد و توسعه خود ادامه می‌دهد. خوشحالیم که هر کسی در هرجایی از کشور، می‌تواند به مطالب روزآمد در حوزه‌ی مهارت و مدیریت، دسترسی داشته باشد و گامی هر چند کوچک در توسعه عدالت آموزشی برداشته‌ایم.

و البته فراموش نمی‌کنیم که امروز، متمم هزاران حامی دارد که بدون حضور و حمایت آنان، متمم باقی نخواهند ماند و ما اگر با غرور، از دوام و بقای متمم می‌گوییم، در واقع صرفاً به اتکای حمایت آنان است و نه صرفاً امید و انگیزه‌ی خودمان.

ما از روز اول، شعار ندادیم و برخلاف عرف، چشم انداز و ماموریت و مستندات شگفت انگیز دهان پرکن بی هویت منتشر نکردیم. اما اکنون احساس کردیم زمان آن است که پاراگرافی را که سال پیش نوشته بودیم و در پیش نویس‌های متمم مانده بود تا در آینده منتشر شود را در اینجا بیاوریم:

  گروه متمم، منتقد جدی فرهنگ آموزشی حاکم بر کشور ماست. فرهنگی که رفاه و آسایش را به عنوان هدف اصلی آموزش و پرورش در میان دغدغه ی ایجاد و خلق ثروت به فراموشی سپرده است. و ایجاد و خلق ثروت را به عنوان پیش نیاز انکارناپذیر رفاه و آسایش، در میان شور و شوق دانش گرایی و تقدیس علم، ناپاک پنداشته و فراموش کرده است. و یادگیری و رشد علمی را در رقابت بی معنای کسب مدرک و مدارج دانشگاهی فراموش کرده و کسب مدرک و مدارج دانشگاهی را عامل مستقیم کسب ثروت و موقعیت اجتماعی و نه ابزاری برای خلق ثروت و رشد اجتماع در نظر گرفته است.

راه کوتاهی را رفته‌ایم و راه درازی پیش روی ماست. ایرادهای زیادمان را می‌دانیم و می‌دانیم که سال بعد، باید به سبک امسال از کسانی که در این روزها همراه ما بوده‌اند و با چشم پوشی از ضعف‌های امروز، راه فردای ما را هموار کرده‌اند،‌ تشکر کنیم. امیدواریم که روزی متمم، بتواند کمک کند تنها مانع قابل تصور برای رشد و یادگیری و توسعه برای هر ایرانی، ضعف و تنبلی و سستی باشد و نه محدودیت محل سکونت و یا نداشتن هزینه‌های میلیونی برای آموزش‌هایی که گاه حتی تغییری کوچک هم در سطح کیفیت زندگی و   میزان درآمد ما ایجاد نمی‌کنند.

در پایان، دوستان عزیزی را که در ده روز نخست، از متمم حمایت کردند به همان ترتیب ثبت نام، می‌آوریم و مجددا از آنها و همه‌ی کسانی که تا امروز کمک کردند متمم زنده بماند تشکر می‌کنیم.

۱- مهدی خانی

۲- سامان عزیزی

۳- هیوا شم

۴- نیکی کیانی

۵- علیرضا محمدی

۶- سمانه داجر

۷- حامد تولا

۸- صلاح الدین قوی پنجه

۹- کامیار مهرپور

۱۰- مینا صادق

۱۱- علیرضا اشکان

۱۲- رضا واعظ زاده

۱۳- امیرصادقی

۱۴-  رضادلوری

۱۵-  سید رضا میرمعینی

۱۶- زهرا محمدی

۱۷- عباس جناب

۱۸- سجاد حسین زاده

۱۹- ایمان محمدی

۲۰- مهدی عسگری

۲۱- محمد تقی امینی

۲۲- ابوالفضل عبداللهی

۲۳- سعید هاشمی

۲۴- عادل طالبی

۲۵- شایان عالمیان

۲۶- محمد حاتمی

۲۷- جعفر میرزایی

۲۸- مهدی شاهسوند

۲۹- سهیلا حاجی اسفندیاری

۳۰- محمد حسن زابلی نها

۳۱- فاطمه هاشمی نیاری

۳۲- محمد مهدی مسیبی

۳۳- حسین رئیسی

۳۴- آرام آخوندی

۳۵-عظمیه حسن زاده

۳۶- فهمیه یزدانی

۳۷- رضا کبیری

۳۸-سید اشکان میرحسینی

۳۹- ندامفاخری

۴۰- شهرزاد راسخ

۴۱- آرش وکیل زاده

۴۲- بابک یزدی

۴۳- مهشید افشایی

۴۴- مثیم حیدری

۴۵- وحید وهابی

۴۶- شیوا صالح نیا

۴۷- مریم هومن

۴۸- محمد پیام بهرامپور

۴۹-سمانه هرسبان

۵۰- انصار رضایی

 

 

+263
  
فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال


99 نظر بر روی پست “متمم یکساله شد (تشکر و قدردانی)

 • رضا سیاحی گفت:

  سلام بر محمد رضا ی عزیز و همه دوستان محترم
  و با عرض تبریک فراوان و آرزوی موفقیت بیشتر

 • عادل طالبی گفت:

  شرمنده فرمودید اسم من رادر لیست گذاشتید. من که روی هوا کاری را نکردم. کلی از شما یاد گرفته بودم و با اعتماد به شما این کار را کردم و وظیفه خود را انجام دادم.

  به هر حال، سه سال پیش کتاب فنون مذاکره شما با امضای خود شما در مدرسه علامه طباطبایی به دست من رسید و راه تغییر در زندگی برای من آغاز شد و تا کنون، بسیار از شما آموخته ام.

  ممنونم به خاطر همه چیز.

 • عطیه گفت:

  سلام

  به استاد عزیز و گروه با ارزش متمم خسته نباشید میگم.

  امیدوارم یک روز بتونم عمق زحمات شما رو درک کنم و سهم کوچکی برای حمایت از همه ی دوستانی که بی دریغ برامون وقت میگذارند داشته باشم.

 • نيلوفر گفت:

  ممنون و موفق باشید.

 • محسن ملك پور گفت:

  سلام و درود خدمت شما و تیم متمم که بی وقفه در حال توسعه این محیط هستند و باید گفت دست مریزاد و خدا قوت.
  یکسالگی متمم رو به همه عزیزان تبریک میگم و امیدوارم که مثل همیشه موفق و پیروز باشید.

 • آشنا{اورجینال} گفت:

  مطالب متمم واقعا مفیده وهمیشه از خوندنش لذت می برم .پراتیکه حتی برای منی که هیچ سررشته ای از مباحث مدیریت وبازاریابی و… ندارم.

  تولد متمم را به محمدرضا وهمه همکارای محترمش تبریک می گم.

 • آتبین مقصودی گفت:

  درود
  تشنه بودیم و تو بر عطشمان افزودی و سپاس از تو که ذائقه مسموم مان را درمان نمودی.
  محمدرضای دوست داشتنی تصور می کنم زمان بال گشودن است. پیشنهاد توسعه پورتفولیو می دهم.
  سپاس

 • نادره گفت:

  سلام دوستان عزیزم تولد متمم بر همگی ما مبارک باشه .
  خدارو شکر می کنم که قبل از یک سالگی متمم با این مجموعه آشنا شدم
  و دست تک تک شما رو برای رسالتی که دارید می بوسم
  و بخصوص برای محمدرضای عزیز آرزوی سلامتی و سربلندی روزافزون دارم
  تولدتون مبارک

 • نرگس گفت:

  بهترین هستید با آرزوی موفقیت روزافزون

 • مریم و گفت:

  با درود
  با با کمال افتخار و خوشحالی زادروز متمم را شادباش میگم و از اینکه همراه آن هستم به خودم می بالم.
  راستش فکر میکردم جزو نفراتی که درده روز نخست ثبت نام کردن بوده ام! چون با دیدن مژده چنین مسیری و خواندن هدف آن مشتاقانه و به سرعت اقدام کردم . در هر حال چه جزو آن عزیزان باشم و چه نباشم افتخار میکنم و به خوبی ارزش اینهمراهی را می دانم .
  گاهی با خواندن برخی از مطالب , لحن محمدرضای عزیز در گوشم طنین انداز میشه و خود را در جلسات گروهی می بینم گاهی با خواندن کامنتهای دوستان چو این جلسات گروهی و مباحثه های آن پررنگ تر میشه .
  امیدوارم که در این راه که میدانم چندان هموار هم نیست و خارهای مغیلان هم ممکنه سرزنش هایی داشته باشند , همچنان شاد و پر انرژی و پایدار باشی.

 • s گفت:

  تبریک می گم. خسته نباشید.

 • محمود گفت:

  سلام به محمد رضای عزیز ؛ تیم متمم
  و همه دوستانی که از نظراتشون استفاده کرده ام .
  آشنایی با سایت متمم بزرگترین و مهمترین نقطه عطف در زندگی من بود .
  نمیخام احساسم و همچنین تغییراتی که در زندگیم داره اتفاق میفته رو در این چند سطر بنویسم ولی بر خلاف
  نظر دوست عزیز – آرش – مفاهیم ومحتوایی که در متمم ارایه میشه به اندازه کافی عمیق و متنوع هست که
  برای کسانی که از سیستم بیمار آموزش رسمی ؛ سرمایه مادی واز آن مهمتر سرمایه عمر شان را از دست داده اند
  متمم ؛ مرجعی علمی و واقعا کم هزینه است . علت ، نود درصد تضاد هایی که در ذهنم وجود داشت و مرا واقعا زجر میداد
  اکنون برایم حل شده است . حالا میدانم که چه کارهایی (تمرینهایی ) باید انجام بدهم و چه کارها و ” چیزهایی ” را نه !.

  الان و در این یک سالگی متمم به همه دست اندر کاران متمم و بخصوص محمد رضای عزیز تبریک میگم و بدونید که نه هر روز ؛ بلکه هر لحظه ( واقعا هر لحظه )براتون دعا میکنم . سالم و شاد و سر بلند باشید

 • بهزاد گفت:

  بخت یارم شد آن زمانی که به لطف پروردگارم با معلمی دلسوز آشنا شدم که عاشقانه هر آنچه در توان داشت در طبق اخلاص گذاشت.
  معلمی که معنای زندگی را به من آموخت . به من آموخت که نقطه ای بگذارم انتهای احوالم و به سر خط برم. خطی که آغاز زندگی دوباره بود.
  امروز که او را موفق تر از دیروزش می بینم خدا را هزاران بار شکر میکنم و لحظه لحظه از او سلامتی و پیروزی اش را طلب می کنم.
  و ایمان دارم روزی می رسد که بر قله ترقی و موفقیت پرچم اش را می کوبد.
  محمدرضا ی عزیز سال روز تولد متمم ات مبارک.

 • پدر موژان ده ساله گفت:

  سلام محمد رضای عزیز. یکساله شدن متمم بر شما و متممی های گرامی مبارک.متمم که روزی رویایی بود امروزه تحقق رویا ها را با صدایی بلند نوید میدهد در این یک سال لحظه به لحظه اموختیم و همانگونه که به زیبایی بیان نمودید امید به کاربستن وبه توانایی رسیدن را داریم.سخنانتان در مورد مهارت مهارت اموزی و پرتفوی مهارتی و عصرT همچون گذشته بسیار راهگشا و دلنشین بود.به امید دیدار

 • شیوا گفت:

  برای من آشنایی با سایت شما و طرح متمم یکی از بهترین اتفاقای زندگیم بوده
  از صمیم قلب خوشحالم که اسمم در این لیست هست و یه حامی کوچک این طرح بودم. گرچه من جزو شاگرد تنبل های متمم محسوب میشم و نرسیدم واقعا تمرین ها رو درست انجام بدم و الان خیلی نصفه و نیمه میتونم سر بزنم بهش ولی با همه این ها باز هم خیلی چیزها ازش یاد گرفتم و بابت این یادگیری خیلی ممنونم. هم از تیم متمم و هم از کاربرهای فعالش (شاگرد زرنگ هاش:)) که با خوندن کامنت هاشون خیلی نکات رو بهتر یاد گرفتم
  ان شاءالله در سال دوم متمم قراره کارام سبک تر شه و از این شاگرد تنبل بودن در بیام که دیگه با چهره سرخ شده از خجالت, اسمم رو تو این لیست نبینم
  برای همگی آرزوی سربلندی روزافزون و پیروزی دارم

 • مهسا گفت:

  متمم بهمنی تولدت مبازک :))
  امیدوارم هر روز سبز تر از دیروز باشی .

 • آرام گفت:

  سلام و تشکر بسیار از شما و تیم ارزشمند متمم بابت اینهمه تلاش
  باعث افتخار بوده و هست که چنین ایده زیبا و خلاقی رو در کشورمون به ثمر رسوندید
  و ضمن تشکر بی اندازه از ابراز لطف به حامیان عرض میکنم بسیار خوشحالم و مفتخر که همراه این حرکت بودم…و بی تعارف از متمم انرژی و و نوعی از امنیت رو دریافت میکنم…
  به واقع باور دارم آنچه پرداخت شده واقعا در برابر آنچه دریافت میشه ناچیز هست.
  با آرزوی سربلندی و توفیق بسیار برای شما و همه تیم متمم …

 • فرازی گفت:

  سلامی گرم به تمام دوستان عزیزم
  صمیمانه تبریک میگم به همه ی عزیزان به خصوص محمد رضای عزیز
  آشنایی من با متمم، از طریق روزنوشته های محمد رضا ی عزیز بود.
  هنوز آن حس شیرین اولین روز را در قلبم دارم،حس اشتیاق یادگرفتن و شوق وصف نشدنی که با خوندن مطالب متمم بهم دست داد و حالا ۷ماه میگذرد از حضور من در این خانواده ی بی نظیر و هنوز همون اشتیاق و ذوق را به من می بخشه که این کاری است بزرگ که تنها از انسان های بزرگی مثل محمدرضای عزیز بر می آید.
  متمم بی اغراق شیوه ی زندگی کردن من را تغییر داد
  متمم فکر و ذهنیت من را نسبت به همه چیز روشن کرد
  متمم باعث دو رویداد بزرگ در زندگیم شده که قادر به وصفش نیستم
  من خودم را مدیون محمدرضای عزیز و همکاران عزیزش میدونم.
  مطمئن باشید همیشه دعای خیر تمام اعضای متمم پشت شماست.
  پاینده باشی متمم ،پایدار باشی محمدرضای عزیز
  به قول شهرزاد عزیز ان شاالله جشن ۱۲۰ سالگی متمم

 • فاطمه گفت:

  سلام.
  خیلی دوست دارم بدونم دیدگاهتون نسبت به دین چیه.
  اگر ممکنه مطلبی در این مورد بنویسید و کتاب هایی در این مورد معرفی کنید.

 • داریوش گفت:

  سلام
  خدا قوت پهلوانان، لازم است متتم کمی عمیق تر شود( حجیم تر نه، عمیق تر). یکی از اصلی ترین ضعف های ما در ایران نداشتن فلسفه در حوزه های مختلف از جمله مدیریت است بدون فلسفه فقط می توانیم میوه چینی کنیم …

  • سلام داریوش جان.

   من هم به حرف شما اعتقاد دارم و البته الان هم اعتقاد دارم که حداقل از محیط های آکادمیک رسمی ایران عمیق تر هستیم.
   اما عمق و ایجاد عمق زمان میخواهد. ما فرض میکنیم که کسی که همراه متمم میشود حدود ۴ سال همراه متمم میماند و ما چهار سال مهلت داریم حداقل هایی از دید و نگرش را در او ایجاد کنیم.
   مطمئن هستم که میدانید ادعای چهار سال، خود ادعای بزرگی است. چنانکه نظام آموزشی رسمی، پس از دوازده تا بیست سال تلاش، عموما جهل مجسم تولید میکند (مهندسهای بی سواد و مدعی. دکترهای عقده ای که از شنیدن اسمشان بدون اسم مدرکشان دلگیر میشوند. تکنیسین های بی مهارت و گرسنه و طلبکاران اجتماعی. البته ما به این گروه ها، تحصیل کرده هم میگوییم که از طنزهای روزگار است!).

   بر این باورم که کمتر کسی در ایران، به اندازه من نگاه عمقی به یادگیری دارد و جدای از فعالیتهای اقتصادی و آموزشی بیرونی من، نوشته های این وبلاگ در طول سالهای اخیر هم میتواند دلیلی بر این مدعا باشد.

   اما تلاش شتابزده برای ایجاد نگاه عمقی، حاصلی جز فرو رفتن به توهم ندارد.
   من هم به میوه چینی راضی نیستم. اما وقتی نهال دانش و معرفت هنوز لایه های نخستین خود را طی نکرده، ترغیب به نگاه در عمق، ما را به «خاک و کود» می رساند.

   کسی که قرار است طراح خودرو شود، باید ده ها مدل خودرو سوار شده باشد. کسی که قرار است هواپیما بسازد و به آسمان بفرستد، باید راه رفتن روی زمین را آموخته باشد.

   متمم، قرار نیست تجربه های ناموقق گذشته کشور در حرکتهای شتابزده شبه عمیق را تکرار کند. ما خروجی میخواهیم و نه اسم و عنوان.
   انتظار حرکت به سمت نگاه عمقی در نخستین گامهای آموزش، به نظرم به ترویج سطحی نگری با نقابی مدرن منجر خواهدشد.

   پی نوشت:
   راستش بار منفی موجود در کلمه میوه چینی را دوست ندارم. یاد حرفهای ناپخته سالهای قبل تحت عنوان خودکفایی می افتم. میوه نخوردگان گرسنه را به سمت پرورش میوه بردن، چیزی کم از ترویج گرسنگی ندارد.
   من فکر می کنم عمقی فکر کردن، از تشخیص موقعیت جاری آغاز می‌شود.
   شما نگاهی به دغدغه‌های استراتژیست‌های هفتاد سال قبل دنیای توسعه یافته بینداز:
   http://www.motamem.org/?p=7095
   شما و آشنایانتان را نمی‌دانم. من به سواد خودم و دوستان مدیرم که نگاه می‌کنم، درک دغدغه‌های هفتاد سال قبل جهان، در ده سال آینده‌ در ایران، چیزی نزدیک به میوه‌ای دست نیافتنی و از جنس رویاست.

   میوه چینی، آنقدرها که به نظر می‌رسد بد نیست. آنهم برای ما که قدی کوتاه داریم و خرما در دور دست‌ها بر نخیل آویزان است!
   میوه چینی را محکوم نکنیم. و بپذیریم که گرسنگانی هستیم که فعلاً طعم میوه را هم ندیده ایم و آنکس که میوه و دسترنج دیگران را نخورده باشد و مستقیم به سمت تولید و توزیع میوه برود، تفاوت گرد و گردو را نخواهد فهمید.

   بیایید آرزو کنیم که میوه چینی، مهارت سالهای آینده ما باشد و پس از تجربه طعم میوه و ثمره دانش دیگران، رویای بلندپروازانه‌ی کشت میوه را در سر بپرورانیم.

   • علیرضا دورباش گفت:

    سلام خدمت محمدرضای عزیز و همچنین تمام اعضا و همکاران پرتلاش و با انگیزه ی متمم! زادروز یک سالگی سایت فاخرتان فرخنده! همواره مشوق دوستان و آشنایان به خواندن سایت متمم بوده ام و هستم
    با محمدرضا خان موافقم که نمی شود یک باره مطالب طولانی و عمیق مدیریتی را ایجا انتشار داد و انتظار داشت که مخاطبان زیادی جذب شوند چرا که فضای وب لااقل برای شروع و جذب اولیه مخاطب و علاقه مند کردن وی به هر دسته مطلبی جای مناسبی نیست و مطالب به طور تدریجی نسبتا به خوبی توسعه یافته است
    به نظرتان بهتر نیست که در آخر مطالبی که ناشی از خواندن و مختصر کردن چند کتاب (عمدتا به زبان انگلیسی) است علاوه بر ذکر منابع تاکید شود و به گونه ای جملاتی در انتهای مطالب سایت شما ذکر شود که خواننده ترغیب شود برود و کل کتاب مرجع را نیز بخواند و یا لااقل فکر نکند که با خواندن این مطالب، در آن موضوع استاد شده است؟
    در نهایت محمدرضای خیرخواه و بلندنظر! فکر نمی فرمایید آوردن چندین “من” در این متن تان
    (بر این باورم که کمتر کسی در ایران، به اندازه “من” نگاه عمقی به یادگیری دارد و جدای از فعالیتهای اقتصادی و آموزشی بیرونی “من”، نوشته های این وبلاگ در طول سالهای اخیر هم میتواند دلیلی بر این مدعا باشد.
    اما تلاش شتابزده برای ایجاد نگاه عمقی، حاصلی جز فرو رفتن به توهم ندارد.
    “من” هم به میوه چینی راضی نیستم. اما وقتی نهال دانش و معرفت هنوز لایه های نخستین خود را طی نکرده،) هرچند به احتمال زیاد از سر سرشلوغی و تسریع در نوشتن این متن بوده در صورت جایگزینی با “ما” با استراتژی ارزش اعتبار بخشی که شما در نوشته هایتان بر آن بسیار تاکید داری بسیار هماهنگ تر باشد؟
    باز هم موفقیت این پروزه را صمیمانه تبریک می گویم به تمام تیم متمم!
    در آخر هم باز به یک ناروانی انشایی که در متن دیدم اشاره می کنم که این نیز خود به نظر من گواه بر تعجیل در نوشتن این متن بوده :
    “دیگران” با “دیگر” جایگزین گردد در جمله:
    امروز ایرانیان بسیاری از نقاط دیگران جهان و از دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر، همراه ما هستند.

    • آفرین گفت:

     سلام.
     ببخشید من نفهمیدم جملاتی که از اقای شبانعلی نقل کردین چه طور دیگه ای میتونستن جایگزین بشن! وقتی ایشون دارن در مورد نظر(خودشون) صحبت میکنن، باید ضمایر دیگه بیارن؟!! من اصلا فکر نمیکنم که از سر سرشلوغی و تسریع نوشتن باشه، فکر میکنم از سر نوشتن طبیعی یک نظر باشه که طبعا شخص وقتی میخواد نظر خودش رو بده با من شروع میکنه نه با ما یا آن ها! چرا مثلا باید بنویسن:
     ( ما ) هم به میوه چینی راضی نیستیم؟! بعد برای خواننده این سوال پیش نمیاد که این (ما) کی هست و محمدرضا از کجا از نظر همه با خبر بودن؟

     یا مثلا ایشون به صورت دسته جمعی فعالیت اقتصادی میکردن و درس میدادن که بجای استفاده ضمیر (من) بنویسن :جدای از فعالیتهای اقتصادی و آموزشی بیرونی “ما”؟!

     (در اخر اگر اجازه بدین من هم به یک ناروانی املایی و گرامری اشاره کنم،که هر دو احتمالا نتیجه تعجیل در نوشتن بودن البته. در خط سوم (اینجا) رو (ایجا) نوشتین . این جملات تون هم از نظر ساختاری و گرامری چندان روان و مفهوم نیستن:
     به نظرتان بهتر نیست که در آخر مطالبی که ((ناشی ))از خواندن و مختصر کردن چند کتاب است علاوه بر ذکر منابع تاکید شود (متمم جمله؟ علاوه بر ذکر منابع به چی تاکید شود؟)و به گونه ای جملاتی در انتهای مطالب سایت شما ذکر شود که خواننده ترغیب شود برود و کل کتاب مرجع را نیز بخواند.)

 • مائده گفت:

  سلام به گروه متمم
  خسته نباشید میگم به همه تون مخصوصا محمد رضای عزیز
  تولدتون مبارک

 • یاسین اسفندیار گفت:

  سلام به محمدرضای عزیز و گروه معظم متمم
  سلام به همه دوستان متممی، همه دوستان دوست
  یک سالگی متمم را به صاحب این خانه امید تبریک میگم
  یک سالگی متمم را به همه اعضای متمم تبریک و تهنیت میگم
  یک سال از آشناییم با محمدرضا می گذرد. فکر میکنم اگر با محمدرضا، سایت شعبانعلی و سایت وزین متمم آشنا نشده بودم. الان چه حالی داشتم. به جرات میتوانم بگویم اکثر زمانهایی که در اینترنت هستم به خواندن مقالات متمم میگذرد.
  خوشحالم که در این جمع و گروه وزین عضو هستم
  خوشحالم که معلمی به معنای واقعی معلم، بنام محمدرضا شعبانعلی دارم.
  خوشحالم در جمع دوستان و همکلاسیانی هستم که از نظر رتبه و علم و سواد از من بالاتر هستند و این تلاش من را صد چندان می کند.
  خوشحالم خوشحالم خوشحالم
  به امید دهمین و بیستمین سالگرد تولد متمم.
  خداوند صاحب این خانه عزیز، محمدرضای عزیز را در پناه خود محفوظ نگاه دارد.
  آمین.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از 150 امتیاز)

  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *