به چه کسی پاسخگو باشیم؟

امروز یکی از دانشجویانم، ایمیل زده که: تو که میگویی تمام تاریخ تمدن ویل دورانت را خوانده ای، زیباترین بخش آن چیست؟ خیلی با خودم فکر کردم. نمیتوانم بگویم زیباترین. اما میتوانم بگویم چیزی که در یادم مانده، آخرین حرفهای ناپلئون است. او به یکی از همراهانش میگوید:

انتظارات مردم و انتظارات تاریخ از ما متفاوت است. مردم عموماً کوته نظر و قدر ناشناس هستند. این است که من ترجیح دادم تصمیم هایم را بر اساس انتظارات تاریخ بگیرم و نسبت به تاریخ پاسخگو باشم…

پی نوشت: گذر تاریخ، چقدر دیدگاه مردم را نسبت به حاکمانشان تغییر میدهد. بسیاری از اوقات، دیدگاه ها وارونه میشوند…12 نظر بر روی پست “به چه کسی پاسخگو باشیم؟

 • پرویز گفت:

  سلام محمدرضا
  امروز پرسیدی کی وابسته است و کی دلبسته! راستش رو بخوای بهش فکر کردم ولی دوست ندارم جواب بدم تا بیشتر فکر کنم و مطمئن بشم که چجوری نگاهت می‌کنم(چه به عنوان یه استاد و چه به عنوان یه دوست خوب اینترنتی که از هر دو وجه تو خیلی چیزها یاد گرفتم)!
  در مورد حرف ناپلئون که نوشتی شاید بتونم بدون اغراق بگم که احتمالاً میون ماها تنها کسانی که برای دعای بارون باخودشون چتر بردن همین ناپلئونها بودن! و تنها کسانی که بی توجه با دمپایی و صندل به محضر این دعا نشستن مردم عادی بودن! همون‌هایی که بعد از بارش بارون ایمان آوردن و ….
  راستی محمد رضا به نظر من عجیب بخش کمترخونده‌های سایتت باهاله:) می‌شینم بعضی وقتها فکر می‌کنم کاش زندگی هم یه بخش کمتر دیده شده‌ها داشت تا می تونستیم روش کلیک کنیم تا خودمون رو بهتر بشناسیم!
  راستی من کلی سایتت رو دوست دارم چون هر وقت می‌خوام چیزیادبگیرم میام توش، هر وقت می‌خوام یه جرقه به ذهنم بخوره میام توش! و ….

  و درنهایت محمدرضا جان همان بشود که می‌خواهی

 • فولادوند گفت:

  پاسخگويي به انتظارات مردم بسي سخت تر از پاسخگويي به تاريخ است واما امروزه پاسخگويي به انتظارات خانواده خودت بسي سخت تر از هر دو…..

  • آرزو گفت:

   واقعا همین طور هست
   گیر کردن بین انتظار خودت از خودت و انتظار خانواده ات ازت بابت اینکه تا این سن برات خیلی زحمت کشیدن همه ی جونی شون رو پای ما گذاشتن از اینکه دنبال چیزی برم که خودم می خوام خیلی حس دوگانه ای دارم
   اگه دنبالش نرم افسوس می خورم اگه برم خانواده ام ازم می رنجن

 • یه غریبه گفت:

  سلام من مدتیه که خواننده و شنونده فایلهای شما شدم
  خیلی خوشحالم که با وجودی که مدتها بود اسمتون رو شنیده بودم یه طور اتفاقی با وبسایتتون هم اشنا شدم
  ازتون ممنونم که دیدگاه و حرفاتونرو در اختیار دیگران هم میذارین

 • عسل گفت:

  استاد
  اگر بخوای در یک یا دو جمله جواب این همه توهین به مقدسات خداپرستان که از طرف کمونیست ها انجام میشه رو بدی ، خیلی دوست دارم بدونم چه جوابی میدی؟

  ممنون

  • shabanali گفت:

   به نظر من وارد دیالوگ شدن با یک نفر، یعنی که اون رو هم رده و هم ارزش خودمون میدونیم. به همین دلیل ترجیح میدم با کسانی که به ارزشهای من توهین میکنند صحبت نکنم و از کنارشون با سکوت بگذرم.
   من موافق حرکتهای مسلمانان علیه فیلمسازان آمریکایی هستم. فکر میکنم با این کار داریم نشون میدیم که کار اونها مهمه و ارزش داره.
   اگر اینقدر شلوغ نمیکردیم، این فیلم مثل انبوهی فیلمهای بی ارزش و بی محتوا در لا به لای فایلهای یوتیوب گم میشد اما حالا همه اون رو دیدن با تبلیغ اختصاصی ما مسلمانها…

 • جواد گفت:

  سلام محمدرضا
  وظیفه ای که بر دوش ما نهاده شده را پیدا کنیم و در مسیر ان استقامت کنیم .
  وظیفه ای که مسلما مطابق ویژگی ها و استعدادهای درونی ماست .
  باشد که کامروا شوییم .

 • محمد گفت:

  این دروغ بزرگیه که دیکتاتورهای بسیاری طی تاریخ برای عدم پاسخگویی به مردم خودشونو با اون فریب دادن…

  • shabanali گفت:

   باهات موافقم. چیزی که من در ذهنم دارم اینه که مرز بین پوپولیست بودن و پاسخگویی به مردم مثل مو باریکه

 • الف گفت:

  شب بخیر
  پنهان کردن اعتقادات درونی راحت نیست ……..

 • رامیار گفت:

  سلام محمدرضا عزیز منم یقین دارم که زمان بهترین محکمه است

 • صفورا گفت:

  سلام و شب بخیر
  وقتی در زمان وقوع حادثه هستی جزییات رو میبینی
  تاریخ جزییات رو نمیبینه میگه نادر شاه فاتح بود اما هزینه فتح اونو مردمی دادن که بخاطر پرداخت مالیات شلاق میخوردن