ادامه تحصیل و استراتژی تصمیم گیری درباره کارشناسی ارشد

 ادامه تحصیل با کدام سبک میتواند موفق تر باشد؟ اینکه در رشته خودمان ادامه تحصیل بدهیم یا در رشته متفاوت؟».

تا آنجا که طی سالهای اخیر در جامعه  دانشگاهی و نیز در بازار کار ایران تجربه کرده ام، پاسخ به این سوال تا حد زیادی بستگی به استراتژی شغلی شما دارد.

در صورتی که علاقمند به تحقیق، عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و تدریس باشید، به نظر میرسد بهترین راه این است که در یک زمینه واحد ادامه تحصیل دهید. ب

ه عنوان مثال اگر در رشته مهندسی الکترونیک وارد دانشگاه شده اید همین رشته را به شکل تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه دهید.

اما در صورتی که تمایل دارید بعد از ادامه تحصیل وارد بازار کار در حوزه های مختلف (مثلاً بازرگانی یا صنعتی یا خدماتی) شوید، تا آنجا که من مشاهده کرده ام، ادامه تحصیل در رشته های متفاوت میتواند یک مزیت نسبی محسوب شود (من کارشناسی را مهندسی مکانیک خوانده ام و ارشد را مدیریت و اگر بخواهم روزی دکترا بخوانم احتمالاً روانشناسی خواهم خواند).

البته لازم به ذکر است که من اساساً بازار کار را بازار بخش خصوصی میبینم و بازار کار دولتی مد نظر من نیست…

من چند دلیل مشخص برای تغییر رشته تخصصی به ذهنم میرسد که اینجا مطرح می کنم و خوشحال میشوم دوستان اگر نظراتی در رد یا تأیید دارند در قسمت کامنت ها بنویسند:

  در بازار کار، بسیاری از مدیران کسانی که به صورت تخصصی در یک رشته کارشناسی ارشد یا دکترا خوانده اند را Overqualified می دانند. به عبارتی معتقدند توانمندی آنها بیشتر از نیاز سازمان است و به خاطر این تحصیل بیشتر، باید «حقوق» و «امتیازهای بیشتر» را برای ایشان در نظر بگیرند که طبیعتاً مدیران به این کار تمایلی ندارند.

  در زمان به کار گیری نیروهایی که در چند زمینه تخصص دارند، چانه زنی و مذاکره بر سر حقوق بسیار ساده تر است. کسی که بخواهد من را برای یک کارخانه استخدام کند، در واقع دو نفر را استخدام کرده: یک مهندس با دانش فنی و یک مدیر با دانش مدیریتی. پس در مذاکره استخدام، دست پرتری دارم.

  داشتن علم در چند حوزه میتواند هم افزایی نیز داشته باشد و تا حدی به پرورش تفکر سیستمی ما کمک کند.

کسی که مثلاً پزشکی خوانده و روانشناسی نیز خوانده است، ممکن است ایده ها و نظرات ارزشمندی داشته باشد که یک متخصص پزشکی یا یک متخصص روانشناسی، به سادگی به آنها دست پیدا نکنند.

  به نظر می آید که روند تولید علم نیز تا حدی به سمت فضاهای «میان رشته ای» حرکت کرده است و کسانی که چند رشته مختلف را مطالعه کرده اند در فضای امروز شانس بیشتری دارند. رشته هایی مثل Neuroeconomics یا Neuromarketing یا Agent-based Market Analysis یا Fractal Indicator of financial market یا Psychonegotiation نمونه هایی از این ترکیب ها هستند…

———————————————————————

پی نوشت: نکاتی که در پاسخ به نامه ها یا پرسشهای خوانندگان مطرح میشوند، صرفاً نظر شخصی اینجانب بوده و هیچگونه ارزش علمی، فلسفی، تجربی، کاربردی، اقتصادی و … ندارد! بنابراین لطفاً صرفاً به عنوان نظر یک فرد عادی جامعه (سبک اظهار نظرهای داخل تاکسی و اتوبوس) و نه به عنوان نظر کارشناسی در نظر بگیرید.

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار351 نظر بر روی پست “ادامه تحصیل و استراتژی تصمیم گیری درباره کارشناسی ارشد

 • حسن نیکنام گفت:

  به نظر من مهم نیست چنتا مدرک داشته باشی مهم اینه چی بلدی تو مملکت ما مدرک فقط یکمی کلاس کار رو میبره بالا.اگه چنتا کار باهم بلد باشی موفق تری.
  و پیشنهادم به دوستان عزیز :نرم افزار های تخصصی رو خوب یاد بگیرید. و مطالب پیش پا افتاده رو از کنارش به سادگی رد نشید همونا یه روزی کمکتون میکنه.
  من لیسانس برق قدرت دارم و شاید در آینده مدیریت خوندم.

 • نسیم گفت:

  سلام من در سال ۸۵ فارق التحصیل در رشته مترجمی زبان انگلیسس در مقطع کارشناسی بودم بعد از گذشت چند سال تصمیم به ادامه ی تحصیل گرفتم و واقعا در این زمینه گیج و سردرگم شده ام البته شایان ذکر است اصلا دوست ندارم رشته ی تحصیلی خودم را ادامه دهم امکانش هست شما در این زمینه من را راهنمایی کنید یا منابعی معرفی کنید که در این زمینه چاره ساز باشد … با تشکر

 • Tiffany گفت:

  باسلام دانش آموز سال دوم دبیرستان هستم سه ماه اول سال دررشته ریاضی فیزیک درس خواندم وبعداز ترم اول به علت بی علاقگی نسبت به این رشته به رشته انسانی تغییر دادم اما هم اکنون مایل هستم رشته خودرا به طراحی و دوخت تغییر دهم اما نمیدانم که این کار درستی است یانه لطفا پاسخ دهید با تشکر .

 • امیرحسین گفت:

  سلام من کارشناسی آسانسور دارم میخواستم ببینم میتونم دوباره از اول واسه پزشکی بخونم میشه لازم به ذکر بگم سربازی هم نرفتم

 • حسن گفت:

  سلام من دیپلم برق ساختمان دارم می خواهم رشته الکترونیک بخونم لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 • امید شعبانی گفت:

  آخ که چقدر قشنگ نوشتید!
  یه حرف حساب از یه نفر شنیدیم!
  مرسی

 • حمیدرضا امیری گفت:

  با سلام من کارشناسی مدیریت دولتی خوندم آیا میتونم کارشناسی ارشد روانشناسی بخوانم و وضعیت کارش چی میشه

 • رضا گفت:

  سلام محمد رضا جان
  من ابتدا مطلب استفاده حداکثری از منابع ، گوسفند نگری را خواندم و بعد چشمم به این مطلب افتاد
  راستش من روز نوشته هایت را بیشتر دوست دارم تا متمم را خب چون درد و دل می کنی حرف هایی میزنی که به شکل ساختار یافته و اکادمیک نمی شه زد.
  در مورد مطلب ادامه تحصیل و استراتژی تصمیم گیری درباره آن میتوان گفت من که لیسانس مکانیک دارم وقتی که نوانسته ام از حداکثر توانایی هایم و منابع خودم و محیط اطرافم استفاده کنم نه حق دارم و نه لیاقت دارم که به فکر ادامه تحصیل در مورد کارشناسی ارشد بنگرم.
  وقتی با ان همه احساس غرور وارد شرکت خصوصی شدم که در شرایط بد اقتصادی به سر می برد صاحب شرکت که خود مدیر مستقیم من است و توانسته با کانکشنهایی که برقرار کرده سوله ای را راه اندازی کرده و من در ان شرکت بگویم فلان دستگاه cnc پنج محور بیاور من کار کنم خب ان صاحب شرکت اصلا اینکار را انجام نمیدهد و من را با یک تیپ پا میندازد بیرون. من زمانی میتوانم بگویم که من لیسانس دارم که با همان فرز دستی و تراش دستی روس ۷۰ سال پیش که دقت دستگاه به ۰٫۵ خطا می رسد برایش فیکسچری طراحی و بسازم که کمتر از ان خطا ندهد اینجاست که من ارزش افزوده ای برای شرکت هستم و به خاطر این ارزش افزوده به من حقوق می دهد.
  می گویند زمانی شرکت خصوصی به شخص حقوق می دهد که حداقل ۳ تا ۴ برابر برایش درامد زایی داشته باشد.

 • رامین گفت:

  سلام لیسانس مدیریت صنعتی دارم و به دلیل علاقه به مهندسی مکانیک میخوام ارشد مکانیک بخونم اگر قبول شم وضعیت چجوری میشه اصلا امکانش هست؟

  • reza گفت:

   اگه میخوای دانشگاه آزاد یا سایر دانشگاهها! بخونی که مشکلی نداره فقط کافیه یکم سواد خواندن و نوشتن داشته باشی بقیش حله ولی دانشگاه راستکی بخوای بری واقعا کار سختیه .

 • زهرا گفت:

  سلام .مترجمی زبان فرانسه وفوق لیسانس زبان شناسی خوندم لازم به ذکر است که زبان شناسی پایه لیسانس نداشت برای دکتری مخواهم زبان شناسی بخونم ولی حقیقت اینست که خیلی دلسرد شدم با وجود گذشت شش سال از دفاع هنوز دنبتال کارهای فارغالتحصیلی هم نرفتهام بسیار بسیار از فضای تحصیل و کسب وکار ایران دلسرد شده ام ولی زبان شناسی را دوست دارم . لطفا راهنمایی کنید

 • علی گفت:

  سلام من لیسانس نفت بهره برداری دارم ۲۵ ساله و بیکار هستم میخوام ارشد مکانیک طراحی کاربردی بخونم . شما اگر راهنمایی دارید بگین

 • Abassi B گفت:

  با سلام من در رشته ي رياضي تحصيلات لسانس خودم رو به اتمام رسوندم الان هم در كشور خودم در رشته ي رياضي ماستري نميدن ! البته خيلي رشته ي خودم رو دوست دارم و لازم به ذكر هستش كه شاگرد اول كلاسم هم بودم . الان متردد هستم كه ايا در كدام رشته ادامه تحصيل بدم چون رشته ي خودم رو تو كشورم نميتونم مجبورم يا پيداگوژي بخونم و يا هم مديريت آموزشي ميشه نظرتون رو بنويسين لطفا

 • salim گفت:

  سلام من ترم اخر کاردانی التروتکنیک هستم اما به دلیل مشکلات خانوادگی نمیتونم این ترم تموم کنم میشه ۲سال دیگه بیام این ۲۰واحدو تمام کنم؟

 • reza گفت:

  سلام
  من لیسانس مدیریت صنعتی خوندم و کارشناسی ارشد مدیریت نیروی انسانی،سوال من اینه که واسه آزمون دکتری می تونم تو یکی از رشته های فنی مهندسی مثل عمران یا معماری شرکت کنم؟

 • محمد گفت:

  سلام اگر کسی که ليسانس مهندسي عمران داره ميتواند در کنکور پزشکی شرکت کند ميتونيد شرايطشو بگيد ممنون ميشم

  • فریا دهقان گفت:

   سلام.اگه منظورتون صرفا رشته ی پزشکی هست بله میتونید دوباره در کنکور سراسری شرکت کنید منتها شرایط خاصی داره . که من اینجا میزارم :
   ز) نحوه تحصيل مجدد داوطلبان داراي مدرك كارشناسي در مقطع كارشناسي رشته هاي گروه پزشكي و يا در مقطع دكتري عمومي:
   مطابق مصوبه چهل و پنجمين جلسه شورايعالي برنامه ريزي علوم پزشکی مورخ ۷/۱۲/۱۳۸۹ ،دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شركت مجدد در آزمون سراسري و قبولي با رعايت شرايط زير مجاز به ادامه تحصيل در مقطع دكتراي عمومي رشته هاي پزشكي، داندانپزشكي
   و داروسازي و يا مقطع كارشناسي رشته هاي گروه پزشكي مي باشند:
   ۱) گذراندن طرح نيروي انساني براي دانش آموختگان مقطع كارشناسي
   مشمول طرح، الزامي است.
   ۲) دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاه هاي اجرايي و عدم دارا بودن تعهدات سهميه بومي و يا سهميه
   مناطق محروم.
   ۳) چنانچه داوطلب در مقطع كارشناسي از آموزش رايگان برخوردار بوده است،در صورت قبولي در دوره هاي مزبور ملزم به
   پرداخت شهريه مطابق مصوبات هيأت امناي دانشگاه مربوطه مي باشد.
   ۴) تطبيق دروس تخصصي مقطع كارشناسي در دوره دكتراي عمومي،
   امكان پذير نمي باشد.
   ۵) نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام وظيفه.
   ۶) مطابق مصوبه شصت و چهارمين جلسه شوراي معين شوراي عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ۸/۳/۱۳۹۰ پذيرفته شدگان در دوره هاي دكتراي عمومي رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي و یا مقطع كارشناسي در پرديس هاي خودگردان (شعب بين الملل سابق) دانشگاه هاي علوم پزشكي و يا از محل ظرفيت هاي مازاد، حتي در صورتيكه
   در مقطع كارشناسي از آموزش رايگان برخوردار نبود ه اند، ملزم به پرداخت شهريه در مقطع قبولي مي باشند.

   به زبون ساده اگه شما لیسانس دارین از دانشگاه سراسری ، خببب اولا حتی اگه دانشگاه تهران و شهید بهشتی هم قبول شی باید شهریه بدی اون هم طبق نظر رئیس روسا !!!!!، دوما یه تعهد ۸ساله به مملکت دارین که اگه سهمیه مناطق ۲و ۳ یا منطقه محروم هم بودین باید چند سالی از تعهد ۸ ساله تون رو در همون مناطق طی کرده باشین {که اگه تازه فارغ التحصیل شدی و یا تو رشته ی خودت کار نکردی کلا بیخیال شو }
   اما اگه لیسانس دانشگاه ازاد هستین، در صورت قبولی در دانشگاه دولتی نه شهریه میدین و نه تعهد ۸ساله و محروم و..دارین، ریلکس و راحت میتونین شروع کنین وشما فقط باید درس بخونی قبول شی 🙂
   و میتونم بگم خوش بحال دانشگاه ازادی ها.قوانین رو یه جوری نوشتن بچه های دانشگاه دولتی هیشکی هوس نکنه بیاد اون سمتی مخصوصا بچه های علوم پزشکی چون باید طرحشون رو هم بگذرونن!!!
   البته اگه دانشگاه دولتی خوندی میتونی به خریدن تعهدتم فکرکنی :))

 • رسول غروبی گفت:

  من لیسانس صنایع دارم و خواستم مدیریت بازرگانی بخونم اما بعد از قبولی در دانشگاه و حین ورود به بازار کار متوجه شدم که شاید هرگز نتونم در رشته دومم کاری متناصب با روحیاتم پیدا کنم در نتیجه اصلا برای ثبت نام دانشگاه نرفتم- و اما یک پیشنهاد :

  دوستانی که می خواهند تغییر رشته در مقطع ارشد بدهند حتما سعی کنند مدتی در حوزه ی مورد نظر مشغول به کار شوند (مثلا خیلی از دوستان خودم که زبان می خواندند! ولی طراحی سایت و برنامه نویسی شغل اصلیشان بود)

 • مهسا گفت:

  سلام من کارشناسی ادبیات دارم و برای ارشد میخواهم مدیریت مالی کنکور بدم بنظرتون شدنیه؟؟

 • سمانه گفت:

  سلام من سال۹۰دررشته آی تی درمقطغ کارشناسی فارلغتحصیل شدم.درطول تحصیل متوجه شدم ک هیچ علاقه ای ب این رشته ندارم.یعنی اصلانفهمیدم حسابداری بود!مدیریت بود! کامپیوتربود!چون ازهرکدوم ازین رشته ها ی سری واحداروپاس کردم.ولی درکل هرکی میپرسه رشته ت مربوط ب چیه نمیدونم چی بگم.الآنم میخوام ارشدبخونم ولی نمیدونم چی بخونم.فقط دلم نمیخوادمربوط ب کامپیوترباشه.لطفا راهنماییم کنید

 • شیرین گفت:

  اون آقا سینا که ادعا میکنن با دکتری مترجمی بیکارن …
  ببخشین آقا توو شهر مشهد به این بزرگی با این همه دانشگاه تمام اساتید مترجمی مافوق لیسانس و البته هیئت علمی هستن حالا چطوره که با دکتری شما بیکارین
  جالبه حرفتون اصلا منطقی نیست. اصلا باور نمیکنم. چون توو همین مشهد بزرگ دکتری مترجمی به اندازه انگشت های دست هم نیستن اون وقت شما بیکاری. آخی طفلک

 • zahra گفت:

  سلام وقت بخیر کارشناسی مدیریت صنعتی از پیامنور دارم و برای ارشد تاحالا تو فکر مدیریت بازرگانی بودم الان خیلی دلم میخواد برم تغذیه و بعد هم دکترای تغذیه ولی نمیدونم میش یانه؟کدوم رشته بازرگانی یا تغذیه؟اصلا راه داره این کارو بکنم؟لطفا راهنماییم کنید خیلی زود

 • سارا گفت:

  سلام
  من کارشناسی رشته شیمی دارویی دارم
  نمیدونم ارشد چ رشته ای شرکت کنم
  راستش دنبال ی رشته ای هستم ک منبع در امدی خوبی داشته باشه
  خوشحال میشم کمکم کنید

 • بهار گفت:

  سلام . من الان ترم ۵ بهداشت محیط هستم میخام واسه ارشد درس بخونم نمیدونم همین رشته خودمو بخونم یا ارشد رشته دیگ مث اپیدمولوژی یا تغذیه من تغذیه خیلی دوس دارم ولی میگن ارشدش سخته به نظرتون من میتونم تو این رشته موفق بشم آینده شغلی برام داره ؟میتونم عضو هیئت علمی شم ؟؟کمکم کنین .

 • yoones rezaei گفت:

  سلام
  من لیسانس فیزیک دارم یه سالیه دنبال کار میگردم اما تا حالا به نتیجه نرسیدم.
  علاقه ای به شغل ازاد و ثروت اندوزی ندارم و دوست دارم با تحصیلات ام کار کنم. علاقه زیادی به ادامه تحصیل دارم .و با وعض اصفناک فیزیک میخوام تغییر رشته بدم به مواد میخواستم نظر دوستان رو بدونم.
  به قول یکی از دوستان در همینجا شکم خالی و ساعت رولکس
  میخوام رشته ای بخونم که به صنعت ربط داشته باشه اخه عاشق صنعتم و بازارکار رشته برام خیلی مهمه
  لطفا راهنمایی کنید

 • Alireza گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  دوست عزیز ممنون از مطالب بالا که گذاشتید ولی من هنوز قانع نشدم واقعیتش اینه که من امسال فارغ التحصیل مهندسی عمران شدم و فکر این هستم ارشد MBA بگیرم ولی نمیدونم بعد از تمام شدنش چه موقعیت شغلی یا پستی مرتبط با رشته لیسانسم خواهم داشت؟؟؟
  آیا ترکیب لیسانس عمران با MBA معادل رشته ارشد مدیریت پروژه و ساخت برابر میشه منطورم از لحاظ شغلی هست؟؟؟
  خیلی ممنون میشم به من پاسخ بدید. با تشکر

 • مرضیه گفت:

  سلام میشه لطفا راهنمایم کنید من دانشجویی کارشناسی بهداشت مخیط دانشگاه دولتی هستم نمیدونم واسه ارشد چی کار کنم برم تغذیه یا رشته خودم اگه تغذیه بخونم چون لیسانسم غیر مرتبط است هیعت علمی نمیشم؟!

 • عارف درزاده گفت:

  سلام من سال دوم راهنمایی ترک تحصیل کردم در سال ۸۹به نظر شما باید ادامه تحصیل بدم

 • Pardis گفت:

  سلام
  من کارشناسی فیزیک رو از دانشگاه دولتی گرفتم،الان میخوام واس ارشد شرکت کنم،اما رشته ای ب جز فیزیک
  ب نظر شما چه رشته هايي رو میتونم شرکت کنم، ک هم پرکاربرد باشه،هم آسونتر از فیزیک باشه
  متشکرم

 • احسان گفت:

  سلام
  من لیسانس و ارشد رو از دانشگاه های دولتی ( علوم پزشکی نهران و دانشگاه تهران) گرفتم و الان از وضعیت بازار کار به هیچ عنوان راضی نیستم
  قصد دارم کار آزاد رو شروع کنم ؛ به نظرم درآمدی که توی کار آزاد هست به مراتب بیشتر از هر رشته و مقطع و دانشگاهیه
  و پیشنهادم اینه که دنبال ادامه تحصیل نباشید ….
  منم افتاده بودم توی روزمره ای که ازش پشیمونم …
  راستی کار آزادی هم که میخام شروع کنم و برای خودم کار کنم و کارگر و کارفرمای خودم باشم ؛ شغل قالی شویی ه
  برام نظرات دوست و آشنا و … مهم نیست .. چون میدونم از مسیری که من رفتم و سختی هایی که من کشیدم هیچکدوم اطلاعی ندارن … چه برسه به حالا که بخوان اظعار نظری داشته باشن …
  و اینکه پول پول میاره ….

 • سینا گفت:

  سلام من سینا هستم از سنندج دکترا مترجم زبان انگلیسی دارم ولی بیکارم

  • s گفت:

   میشه توضیح بدید چرا؟ همه تو این رشته حداقل تو زبانکده تدریس دارن

  • سعیده گفت:

   باورش سخته. حداقل می تونید کلاس خصوصی بزاری یا در دانشگاه های غیر انتفاعی و اموزشگاه ها تدریس کنید . تعجب می کنم من که رشته ام این نیست گهگهای برای دیگران ترجمه می کنم. مترجم خوب کمه.

 • الهه گفت:

  سلام.ایا امکان مشاوره و صحبت تلفنی با شما هست؟
  من لیسانس مترجمی زبان از دانشگاه پیام نور دارم.با اینکه علاقه زیتادی به رشتم دارم ولی با توجه به اینکه زبان انگلیسی رشته ای هست که هر چقدر هم که انگلیسی رو بلد باشی باز هم کم هست و با این دو سال درس خوندن نمیتونی کامل کامل به انگلسیی مسلط بشی ترجیح میدم رشته دیگه ای رو برای ارشد بخونم. من سال ۸۷ لیسانسمو گرفتم پارسال هم با رتبه۸۵دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقا ت شیراز ارشد مترجمی قبول شدم اما نرفتم.و تا الان مشغول کار در نمایندگی بیمه بودم. ولی هیچ علاقه ای به شغلم ندارم و دوس دارم برم دنبال علاقه واقعیم که درس خوندن هست.
  راستش من عاشق شعر و ادبیات بودم و موقع انتخاب رشته دبیرستان انسانی رو انتخاب کردم ولی ناظم و مدیرمون نذاشتن و گفتن نهههه حیفه تو درست خوبه تنبلا می رن انسانی….!!! در حالیکه اصلا این رو قبول ندارم.در هر حال من رفتم تجربی.دیپلم تجربی.لیسانس مترجمی.سابقه هفت ساله نمایندگی بیمه !!! همش نامربوط… والان به فکرم رسیده که ادبیات بخونم .خیلی احساس پوچی میکنم .دوس دارم تحصیلاتمو ادامه بدم .عاشق درس خوندن هستم.
  الان میخوام بدونم اگه من ارشد رو ادبیات فارسی بخونم ایا دیگه فایده ای هم برام داره؟؟ با توجه به سنم که ۲۹ سال هست؟ به نظرشما چه رشته ای بخونم با توجه به سابقه ای که براتون گفتم.ببخشید اینقد طولانی شد!!

 • رویا گفت:

  سلام خسته نباشید من از رشته مدیریت صنعتی دانشگاه غیر انتفاعی دراومدم ایا این رشته تو جامعه موقعیت شغلی داره یا ن ؟؟؟؟ممنون میشم اگه جوابمو بدید

 • ستاره گفت:

  سلام من امسال کنکور ریاضی دادم و رتبه ۱۶۰۰تو سهمیه ایثارگران شد
  الویت اولم انتخاب رشته م رو زدن برق و بعد هم عمران شهر خودم زابل سیستان
  بنظر شما
  من میتونم برق بیارم
  و ایا بازار کار برق واسه دخترا خوبه
  کجا میتونن مشغول بکار بشن

  خیلی میترسم زندگیم خراب بشه کمکم کنید

  • fahim گفت:

   سلام من برق گرایش الکترونیک خوندم.با معدل ۱۸٫۷۰ فارق التحصیل شدم از دانشگاه بیرجند اما اصلا کار نیس در واقع دختر نمیخان برا رشته برق.امیدوار باش یه رشته که براش کار باشه واسه خانما قبول بشی

   • سعید گفت:

    باتوجه به شرایط موجود کارشناس فروش درحوزه مربوطه می تونه شغل مناسبی برای خانم ها باشه که همراه باحقوق ثابت و پورسانت هست. متوسط یک ونیم میندازه

  • کاوه گفت:

   بنده حدود ۶ ساله که در نیروگاه و شرکت های توزیع و تولید کار میکنم . به نظر من شانس بکار گیری خانم ها در صنعت برق خیلی پایین است . مگر اینکه به عنوان کارمند در حوزه های ستادی مشغول شوید که آن هم بسیار مشکل است .
   اگر بتونید عمران بخونید و بعد عضو نظام مهندسی شوید و در مسیر نظارت بر ساخت قدم بردارید تقریبا میشه گفت یه درآمد نسبتا خوبی خواهید داشت که زیاد به جنسیت هم ربطی نداره . و پارتی هم (زیاد ) نمیخواد و بیشترش به تلاش خودتون بستگی داره .

  • فرانک گفت:

   بازار کارش افتضاح هست مگه تا دکترا ادامه بدی بلکه تو فیلد اموزشی بتونی ب یه جایی برسی وگرن تو صنعت به هیچ وجه.

   • امین گفت:

    سلام
    شاید این نوشته استاد از همین دغدغه ها و رفع این سردرگمی ها باشه.
    پس شاید باید بیشتر در انتخاب رشته و تاثیر اون در شغل (با توجه به استرانژی شغلی) بایستی توجه کنیم و بیشتر فکککککککککر کنیم؟!!!

  • بهروز گفت:

   من سال ۹۲ مخابرات از دانشگاه دولتی اراک با معدل۱۵٫۶
   برا برق کار نیست اونم برا خانم
   مگه اینکه علاقه مند باشی و بخوای استاد و اینا بشی

   پشیمونم ک چرا نرفتم تجربی

 • سارا گفت:

  واقعا جای بسی تعجب و تاسف داره
  نمیدونم چی به سر مملکت ما اومده که با وجود اینهمه تحصیل کرده اینهمه آدم سردرگم و نا موفق داریم هرکسی رو میبینی لیسانس و ارشد و چه بسا به مرحله مصاحبه دکترا هم رسیده اما ول معطله تقریبا!!!!
  کار از کجا خرابه که آنقدر ارزش مدرک ها پایین اومده و فارق التحصیل مث برگ از درخت میریزه و هیچکس متخصص نیست!!! تروخدا درگیر رسومات و فضای فرهنگی اشتباه ایران نشید. قرار نیست هر کسی حتما و لزوما به دانشگاه بره و اکثر مواقع آرزوهای خودش رو فراموش کنه که چه بسا در فضا های فنی و هنری و ورزشی باشه…
  خیلی جالبه ما مهمون اینقدر هزینه مالی و زمانی و فکری میکنیم بعدش که سرمون به سنگ خورد تازه مدرک مون رو نیازاریم طاقچه میریم دنبال علاقه واقعیمون!!!! تروخدا بس کنید.

 • fateme گفت:

  سلام من رشته تجربی خوندم تو دبیرستان رتبه کنکورم ۱۲هزار منطقه۳شد میخوام برم مدیریت صنعتی بخونم ب نظرتون لیسانسش کار داره؟ یا نه
  میخوام مدیریت صنعتی دانشگاه تهران بخونم

 • فرشته گفت:

  سلام من دختری هستم ۱۹ ساله که حدود۲سال است ترک تحصیل کرذه ام والان بشیمون هستم اما خانودم مخالف هستن بادرس خوندنم میگن دیرشده مادرتهران ساکن هستیم لطفاراهنماییم کنیدممنون

  • احمد گفت:

   سلام
   من الان کارشناسیمو تو دانشگاه دولتی تموم کردم و کار مطابق رشتم هم برام جور شده و با اینکه من پسر هستم و سربازی سد راهم بود و همینطور در دوران هنرستان ۲ سال عقب افتادم بازهم ادامه دادم و الان واقعا راضی هستم . و شما اگه در حال حاضر هدف خاصی نداری قطعا بهترین کار ادامه تحصیله و ۲ سال تاخیر یه چیز عادی هست . هر چند مشکلاتت بیشتر شده نسبت به ۲ سال پیش

  • رضا گفت:

   با سلام
   از ديد من هيچ وقت براي درس خواندن دير نيست من بعد از خدمت سربازي دنبال درس رفتم و الان خوشبختانه ليسانس حسابداري دارم و دنبال فوق هستم ولي دنبال رشته خوب هستم.

  • سعید گفت:

   سلام دلیل اینکه مخالف هستند رو باید ازشون بپرسی و واسشون رفع کنی.

 • نینا برون گفت:

  سلام . این پست های انتخاب رشته و شغل وتوصیه هارا دوباره خواندم این دفعه با نظرات . امدم کامنت بنویسم دیدم جا نمیشود 🙂
  شد ششصد کلمه ! اینجا نوشتم http://ninaya.blogfa.com/post/32
  دوست داشتید , بخوانید .

 • سعید گفت:

  فکر می کنم در آینده بسیار نزدیک این دانشجو خواهد بود که متناسب با نیاز خودش رشته تحصیلی ایجاد خواهد کرد و دانشگاه دروس و مواد آموزشی متناسب با رشته مورد نظر دانشجو را ارائه خواهد کرد. بنابراین این که شما فارغ التحصیل چه رشته ای هستید مهم نخواهد بود بلکه چه موضوعاتی را گذرانده اید اهمیت خواهد داشت. حتی طول دوره تحصیلی هم اهمیت خود را از دست خواهد داد و بسته به رشته ای که دانشجو ایجاد می کند کوتاه مدت یا طولانی مدت خواهد بود. همچنین موضوعات درسی بیشتر جنبه کاربردی به خود خواهد گرفت و مبانی نظری فقط در حد نیاز و ضرورت مورد توجه قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال یک شهروند تهرانی قصد دارد یک رستوران سنتی با غذاهای گیلانی دایر کند. برخی از موضوعاتی که لازم است در زمینه آنها دانش و مهارت کسب کنند به قرار زیر است:
  فرهنگ و آداب و رسوم گیلان
  شناخت طبع غذاها
  روانشناسی رنگ ها
  زبان گیلکی
  حسابداری رستوران
  هنر و صنایع دستی گیلان
  دستور آشپزی گیلانی
  مدیریت رستوران
  ارتباطات
  و ….
  این شخص جهت کسب دانش و مهارت مورد نیاز در موضوعات فوق در دانشگاه یا موسسه آموزشی ثبت نام می کند و پس از گذراندن دروس فوق مدرک مدیریت رستوران غذاهای گیلانی اخذ می کند.
  بنابراین، کافی است شما زمینه شغلی مورد نظر خود را انتخاب کنید و هر آنچه که نیاز آن شغل می باشد را بدون هیچ گونه محدودیت یاد بگیرید. پس می توانید در یک دوره تحصیلی علاوه بر مکانیک، مدیریت و روانشناسی و کمی هم ادبیات بخوانید و مدرک خاص خودتان را اخذ کنید (نظیر مدرک کارشناسی در رشته مدیریت تیم طراحی موتور خودروهای الکتریکی)

 • باران گفت:

  سلام،امسال سومین باری بود که کنکور دادم و متاسفانه با توجه به علاقه ای که به رشته ی پزشکی داشتم رتبه اشو نیوردم و شاید تغذیه ی بین الملل اصفهان قبول شم وبا توجه به اینکه حدودا۳۰ میلیون هزینه اش میشه و اگه بخوام دکترا بگیرم حدودا۱۰ سال دیگه وارد بازار کار میشم واون موقع احتمالا اشباع میشه میخواستم نظرتون رو بپرسم که اگه برم رشته ی علوم تغذیه وبا اینکه اطرافیانم همه پزشک هستن پشیمون میشم؟یا دوباره با اینکه سن ورود به دانشگاهم بالا میره کنکور بدم که پزشکی قبول شم؟مرسی

 • mahshad گفت:

  با سلام
  من کارشناس ارشد مکانیک هستم،کارشناسی دوره شبانه، ارشد دوره روزانه.
  ایا امکان دارد در کنکور تجربی شرکت کنم و رشته ای را در مقطع روزانه انتخاب کنم؟ مرسی

  • کاظم گفت:

   میخوای زندگیتو توی کنکور هدر بدی؟؟ رشتتون واقعا عالیه. من تعجب میکنم از این صحبت شما.
   باز هم میگم دوستانی ک حداقل ارشد دارند حق التدری میتونن باشن
   یه خورده سطح توقعات رو بیاریم پایین تا نتیجه بگیریم. هیچ کس بعد از خوندن درس نیومده با ماهی ۵ ۶ میلیون درامد کار کنه

 • عاطفه گفت:

  سلام خوبيد؟ ببخشيد ميخوام بدونم من رتبم ٦٨٠٠٠ شده ميتونم انتخاب رشته ي مهندسي بكنم؟ قبول ميشم؟ و چه رشته اي

 • ابوالفضل اصلانی گفت:

  سلام، من فوق لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم ولی فیلد کاریم کاملا با رشتم متفاوته. تو ایران فقط باید واسه علاقه درس خوند نه پول در آووردن

 • mana گفت:

  سلام اقای شعبانعلی راستش من احتیاج به یه مشاوره با شما دارم اگه امکانش باشه……ممنون

 • mana گفت:

  جواب نمیدین؟؟ من خیلی امید داشتم به جوابی پیشنهادی ازتون……

  • کاظم گفت:

   سلام. من ارشد الکترونیک هستم. من نظرم بر عکس شماست.اتفاقا شما رشته خوبی هستید و میتونید موفق باشین
   به شرط اینکه ناله نکنین. من همیشه به یه چیز اعتقاد دارم. ادم نباید از تاریکی بناله بلکه باید بلند شه و ی کبریت روشن کنه. رشته مواد اونم با فوق حداقلش حق التدریس.ک اونم ماهی یکی و نیم حقوقتون میشه. در اینجا دو حالت وجود داره. یا اینکه شما توقعتون بیشتر از ایناس ک خوب امکانش نیس. یا اینکه فقط تو شهر خودتون دارید فکر میکنید . هیچ وقت در نظر نمیگیرید که کره ی خاکی خ بزرگ هس و نیاز به رشته شما هم زیاد هست. فقط یه همت میخواد ک پیش باشین

 • mana گفت:

  سلام اقای مهندس من واقعا به کمکتون احتیاج داردم نمی دونم چطور باهاتون ارتباط داشته باشم.تو شهر خودمون هم مشاوری که بشه به دانش و حرفش اعتماد داشت نمی شناسم.اقای مهندس من دارم فرو می پاشم راستش لیسانس مهندسی مواد و یک فوق لیسانیس ناموفق تو همین رشته دارم میگیرم….بازار کارش که افتضاحه…دوست داشتم ادامه تحصیل بدم ولی با این سابقه تحصیلی نمی تونم هرچند دانشگاه خوبی درس خوندم ….این روزا همش دارم به این فکر می کنم که زندگیمو باختم….انتخاب رشته درستی نکردم ….این رشته به درد این مملکت نمیخوره حتی به سرم زده دوباره درس بخونم…ولی چه رشته ای؟ اقای مهندس به نظرتون من الان چکار باید بکنم؟

 • محمدرضا گفت:

  به هر کی که مگم میگه علوم انسانی بهترین رشته برای منه اما خواستم نظر شما هم رو بد‌ونم نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟

 • محمدرضا گفت:

  دانش اموز دبیرستان سال اول محمدرضا استان اذربایجان غربی

  • مهدی(یکم مشاور هم هستم)! گفت:

   دوست عزیز این طور نمیشه تصمیم گرفت باید بیشتر دربارت دونست علایقت چیه؟ پدرت چی کارست؟ فرستای آیندت چه طورند؟
   ولی این رو بدون تو هر زمینه ای بخای ادامه بدی باید ریاضیتو خوب کنی حتی علوم انسانی! مطمئن باش به ریاضی ذبیرستان همیشه احتیاج داری چه برای کنکور چه بعد از کنکور! پس از ریاضی فرار نکن و سعی کن مشکلت رو برطرف کنی!صرفا چون ریاضیت ضعیفه دلیل نمیشه که بری انسانی یا رشته ی دیگه! بحث یک روز و دو روز نیست! این انتخاب تا آخر عمر باهاته. بیشتر فکر کن و بیشتر تلاش کن حتی اگه لازمه پول خرج کن و برو کلاس ریاضی. پیش یه مشاور تحصیلی خوب تو شهرتون هم برو.

 • محمدرضا گفت:

  سلام
  ببخشیدمن یک سوال داشتم من ریاضیم ضعیفه اماحفظیاتم خیلی قویه بهترین رشته برای من چیه

 • اسما بهاروند گفت:

  سلام،من کارشناسی برق قدرت دارم ولی باتوجه به اینکه بازار کاراین رشته بیشتربرا آقایونه، والبته رشته ی خیلی سختیه میخواستم نظرتون رو درمورد ادامه تحصیل در رشته های دیگه ای مثل مدیریت،حسابداری ویااقتصادبدونم.

 • افسان گفت:

  سلام
  من امسال رشته ریاضی تو دانشگاه دولتی قبول شدم.ولی اصلا علاقه ندارم و میخواستم تغییر رشته بدم.
  اما نمیدونم امکانش هستش یا ن؟
  از ریاضی به چه رشته هایی میتونم برم؟
  ممنونم

 • غراله گفت:

  من ترم ۶ مهندسی پزشکی بیومتریال هستم
  چون هیچچچچچچچ آینده ی کاری نداره میخوام تغییر رشته بدم ولی نه رشته های مدیریت.اینجا اکثرا گفتید واسه ارشد برید مدیریت !!!!
  اگه من بخوام ارشد عمران بخونم میشه؟از نظر کاری خیلی مطمئنم با این رشته ولی با کارشناسی عمران هم میشه کار کزد
  لطفا راهنمایی کنید که ارشد بخونم یا از اول عمران بخونم؟
  رشته ی شهرسازی هم بگین اگه میشه :((((((((

 • faeze گفت:

  سلام من دوس نداشتم برق بخونم ولی خوندم الانم ترم شش هستم. نمیدونم ارشد ام بی ای بخونم یا گرافیک..من محیط کاری گرافیک رو از برق و ام بی ای بیشتر دوست دارم .مباحث درسی mbaوبرق رو دوست دارم ولی محیط کاریشونو دوست ندارم.خسته کننده اس . چکارکنم؟؟؟

 • دانشمند گفت:

  سلام به همه ی دوستای گل و تحصیییییییل کرده …..یه گلایه: چرا میگید فیزیک محضه ؟؟؟ شما یی ک این دید رو دارید فیزیک حالت جامد ک کار اصلیش تو وزارت دفاع و مخابرات و فعالیت های نانو ذراته پس کاربردیه …فیزیک هسته ای هم ک عشششششقه اتمیم همین طور هسته ای تو سازمان انرژی اتمی کاربرد داره اتمیم بازار کارش وزارت دفاع و مخابرات سازمان انرژی اتمیه شما به این همه جذابیت میگین محض؟؟؟!!! در ضمن شما آبیاری گیاهان دریایی بخون ولی با علاقه و درست بخون ببین به کجاها که نمیرسی و اینم اضافه کنم اگر کشور ما هنوز انقد پیشرفت نکرده که به این رشته ها اهمیت بده دلیل ضعف فیزیک نیست …به امیدآبادی ایران اسلامی …

 • مرتضی گفت:

  سلام.
  میشه کمی بیشتر درباره رشته های میان رشته ای صحبت بشه و مثالهایی بیشتری توی سازمانها زده بشه؟؟
  رشته هایی مثل MBA هم میان رشته ایند؟؟
  فک کنم اینطور رشته ها کمی فراتر از میان رشته ای هستن و خیلی عمومی تر بنظر میرسن!!
  و معمولا اینطور رشته ها خیلی یه دانش ما کمک نمیکنند و یکسری اطلاعات عمومی بدرد نخور به ما میدن.

 • reza گفت:

  سلام
  من ارشد فیزیک رو تازه تمام کردم. میتونم در دکترای مکانیک شرکت کنم؟ اگه میشه، شرایط قبولی در مصاحبه اش چیه؟ ممنون

 • طراح سایت در نیشابور گفت:

  با سلام خیلی خیلی عالی بود.
  من مهندسی کامپیوتر دارم، ارشد می خوام آی تی بخونم. 🙂
  اما علاقه یه چیز دیگس. خیلی دوست دارم وارد حوزه علمیه بشم. موفق باشید. یا علی. :d

 • افسون گفت:

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تبریزم، اما میخوام در یک رشته هنری ادامه تحصیل بدم، میشه؟ باید چیکار کنم؟ لطف میکنید اگه راهنمایی کاملی بکنید منو.

 • روناک ویسی گفت:

  سلام
  من یه سوال داشتم در حال حاضر من کارشناسی ارشد اقتصاد دارم اما اگه بخوام ارشد حقوق بخونم می تونم؟اگه کسی می دونه لطف کنه جواب بده
  باتشکر

  • سوری گفت:

   سلام خانم ویسی به نظر من با یک رشته مرتبط ادامه تحصیل بدید خیلی بهتره تا اینکه صرفا به خاطر اسم رشته بخواهید ادامه بدید.در ثانی هر رشته ای از پایه شروع بشه خیلی بهتر فهمیده می شود.

 • ahmadi گفت:

  من ترم ۴ رشته برق قدرت دانشگاه پیام نور هستم. به نظرتون توی ارشد می تونم توی رشته خودم موفق باشم. با توجه به اینکه دانشگاهمون خیلی جو بدی داری و اصلا جایی برای درس خوندن نیس.

 • محمد مهدی گفت:

  سلام. من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه سراسری با معدل ۱۸ هستم. نمیدونم ارشد امتحان بدم یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  از دوستام که میپرسم، میگن که تو که سربازی معافی، برو توی بازار کار کار کن بعد یکی دوسال برو دنبال ادامه تحصیل.!!!!!!!!
  الانم واقعا سر دوراهی هستم. چون اگه بخوام برای ارشد شروع کنم باید از همین الان شروع کنم. لطفا راهننماییم کنیم.
  اگر قرار باشه ارشد بدم، رشته صنایع گرایش صنایع و انتخاب میکنم.
  خودم دوس دارم برم دنبال کار. فکر نکنم تا مقطع دکترا ادامه بدم. شرایط مالی خوبیم ندارم.
  ممنون میشم کمکم کنید.

  • ahmadi گفت:

   به نظرم اگه به رشته خودت علاقه داری تا انتها ادامه بده. تا زمان پیدا کردن یه کار خوب می تونی ازاد کار کنی

 • maryam گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به خاطر سایت خوبتون
  به نظر من حرف های شما تا حدودی درسته ولی کسی که یک رشته تحصیلی رو انتخاب میکنه قطعا به اون علاقه داشته و این تغییر رشته راجب همه ی رشته ها امکان پذیر نیست و یا خیلی سخته مثلا شما اگه لیسانستونو مدیریت میخوندین واسه ارشد نمیتونستین مکانیک بخونید و یا خیلی سخت میشد!!

 • نفیسه گفت:

  سلام
  من در حال حاضر در رشته مدیریت صنعتی در مقطع کارشناسی فارق التحصیل شدم اما هرچقدر تحقیق میکنم نمی تونم به نتیجه ایی واسه انتخاب رشته ارشدم برسم.بخاطر شباهت واحدهایی که رشته مهندسی صنایع داشته ام اکثرا توصیه می کنند که این رشته را انتخاب کنم چون از لحاظ مدرک و بازار کار از مدیریت صنعتی بهتر است.اما بخاطراینکه درس های آنها بیشتر حالت عملی داشته و درسهای ما حالت تئوری خیلی دودل شدم.واقعا نمی دونم چه رشته ایی رو انتخاب کنم؟مهندسی صنایع؟مدیریت فناوری اطلاعات؟خوده مدیریت صنعتی؟مدیریت مالی؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون می شم اگه بهم کمک کنید

 • مریم گفت:

  سلام به همه من فوق لیسانس مدیرت ورزش دارم آیا می تونم برای دکترا تغذیه بخونم؟ و کدوم دانشگاه؟

 • هانیه گفت:

  سلام من از بچگی از ریاضی متنفر بودم
  تو دوران دبیرستانم هم اصن ریاضی نمیخوندمو همش میگفتم تو دانشگاه نهایتا۶ واحد ریاضی داشته باشیم پس لازم نیس خیلی عمیق شم سال ۹۱ کنکور دادم رتبه ام طوری شد که یا باید یه رشته پایین دولتی میرفتم یا یه رشته تو غیرانتفایی ازاد و…اما حقیقتا واسم اوف داشت برم با بچه هایی بشینم سر کلاس که میدونستم حداقل رتبه شون ۳ برابر رتبه منه
  واسه همون هرچی رشته بود زدم اخرش ریاضیات و کاربردها روزانه دولتی محل خودمون قبول شدم
  یعنی من که شیمی۶۸ درصد زده بودم رشته شیمی قبول نشدم ولی ریاضی۱٫۷۲ زده بودم ،ریاصی قبول شدم عمق فاجعه رو خودتون ببینیدبه هر حال تمام تلاش خودمو کردم که تو این رشته موفق شم هر چی ترم بالاتر میره تلاش من دو برابر میشه ولی به همون میزان بیشتر شکست میخورم تو این رشته
  حالم از هر چی قضیه و مسئله بهم میخوره 😐
  ولی دوس دارم ادامه تحصیل بدم برا ارشد ولی نمیدونم چه رشته ایی برم
  الان نمیدونم واسه ارشد چی بخونم تنها چیزی که میدونم ومیدونستم اینه که ریاضی نمیخونم
  الان خواستم از شما اینه که ، که چن تا رشته معرفی کنین که حفظی باشن واحنمال قیولی تو دانشگاه های دولتی بالا؟

 • یلدا گفت:

  سلام من ترم ۶مکانیک (عمومی) هستم و تصمیم دارم برای فوق بخونم خیلیی مهم دانشگاه خوب برای ارشد قبول بشم با توجه به اینکه الان غیر اتفاعی هستم . می خوام دانشگاه دولتی برم بنظر شما تو چه رشته ای ادامه بدم که هم از نظر بازار کار خوب باشه هم احتمال قبولی تو دانشگاه دولتیی بیشتر اشه .؟ اگر تو رشته ی خودم ادامه بدم چه اینده ا ی داره؟

 • زلال گفت:

  سلام
  من کارشناس ارشد مهندسی منابع آب هستم مشکل مالی دارم باید کار کنم ولی کار مطابق با رشته ام پیدا نمی کنم. ادامه تحصیل رو دوست دارم ولی به دلیل مشکل مالی نمیشه.به نظر شما باید چه کار کنم؟ البته کار دیگری هم حتی مطابق با رشته ام نباشه پیدا نکردم.

 • لیلا.م گفت:

  سلام
  دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد MBA هستم، لیسانسم در رشته فیزیک بوده، و ۸ سال سابقه فعالیت در زمینه QA در زمینه خودرو سازی دارم
  خیلی علاقمند بودم که ارشدم را در رشته صنایع ادامه بدهم، ولی شرایط برایم فقط در رشته MBA, فراهم شد
  حالا به دکترا میاندیشم
  ولی نمی دانم که صنایع برایم بهتر است یا مدیریت استراتژیک، البته با این منظر که بخواهم به تدریس بپردازم
  لطفا مرا راهنمایی کنید

  • ارام گفت:

   سلام
   من دانشجوی فیزیک هستم ئلی میخام برای ارشد مدییت بخونم ولی هنور شک دارم
   میشه بگید شما برای چی از فیزیک رفتید ام بی ای؟باید چ شرایطی داشت؟
   من کاملا سر در گم هستم میشه کمکم کنید

 • حسین گفت:

  دارم کارشناسی الکترونیک میخونم (ترم ۳ )
  فیزیک رو خیلی دوست دارم
  تو فکر اینم از الان درس های مربوط به فیزیک رو بخونم تا ترم ۷ تو کنکورش شرکت کنم و بعد از اینکه فوق لیسانس گرفتم ارشد فیزیک بخونم
  از یه دکتر فیزیک پرسیدم گفت واسه خوندن ارشد فیزیک نیاز به پاس کردن پیش نیاز نیست
  به نظرتون فیزیک بخونم یا بعدا پشیمون میشم؟؟؟!!!!!!!!

  • دانشجوی فیزیک گفت:

   سلام فکر خوندن فیزیک رو بذار کنار اگه به پول احتیاج داری و اگه وضع مالی خوبی داری و خیلی بهش علاقه داری این رشته رو بخون
   من خودم دانشجوی ترم هفت فیزیکم کاش میشد جامون عوض میشد
   اگه تو ی کشور پیشرفته ای باشی فیزیک بهترینه از لحاظ بازار کار و دستمزد ولی اینجا ایرانه..

   • مدرک گرایی آری یا نه؟ گفت:

    اگه به فیزیک علاقه منده که حتما نباید بره دانشگاه درس بخونه .می تونه مطالعات داشته باشه.اگه پول داره دانشگاه میخواد بیاد چیکار.یه کسب و کار راه بندازه.یه شرکت یه کارگاه تولیدی یه فروشگاه بزرگ …
    چرا همه ما فکر می کنیم باید حتما مدرک بگیریم . برنامه پایش که آخر شب از شبکه یک پخش میشه با افراد موفق بسیاری گفتگو می کنه که انصرافی دانشگاه هستند و بسیار موفق
    در گوگل برنامه پایش رو سرچ کنید و در سایتش متن مصاحبه تلویزیونی این افراد موفق رو ببینید.
    اگه کسی به خاطر کار نره یه رشته ای رو بخونه و بعدا نره تو اون رشته سر کار مثلا ۱۴۰ واحد واسه لیسانس پاس کنه با هزار درد سر بعد از ۲ ۳ سال هیچی از اون درس ها یادش نمی مونه.چه فایده داره اونوقت این درس خوندنش …!!!

  • مدرک گرایی آری یا نه؟ گفت:

   این رو بدونید که رشته فیزیک درس هاش حالت محض تری و غیر کاربردی تری نسبت به مهندسی دارند.
   لذا شما حتما چند کتاب ترم های بالاتر کارشناسی فیزیک رو ورق بزنید و مطالعه کنید ببینید واقعا علاقه دارید.بطور کلی افراد به امور کاربردی تر در یک حوزه از در س های محض بیشتر علاقه نشون میدن و مورد شما یک مورد خاصه.
   اگه ترم ۳ هستید چون ترم ۱ و۲ این دو رشته درس های مشترک زیادی داره حتما به راحتی امکان تغییر رشته دارید.
   چون این تغییر رشته راحته البته که عکسش یک مقدار سخت تره.
   ضمنا شما با هر مدرک کارشناسی میتونید در هر رشته کارشناسی ارشد که دلتون بخواد کنکور بدین و نیازی به هیچ پیش نیازی نیست ولی باید درس های اون کنکور رو مطالعه کنید.پس چرا از اول در ترم ۳ نرید تو اون رشته ؟

 • ستار گفت:

  کارشناسي کامپيوتر خونده ام ميخوام ارشد برق مخابرات بخونم ، ايا مي تونم اينکارو بکنم ، يعني تغيير رشته مي تونم بدم يا نه ايميلم هم هست sattarxan01@gmail.com اگه جوابو واسم تا ۹۳/۹/۱۰ بفرستيد ميشم ممنون.

  • پوریا فکری گفت:

   این کار را نکنید بهتر است .چون درسهای تخصصی رشته الکترونیک بسیار دشوار وپیچیده میباشد و سیلابیس متفاوتی با رشته کامپیوتر دارد _ با تشکر فکری _گیلان

  • آفرین گفت:

   من نفهمیدم ایشون چرا باید اینقدر منفی بگیره! یه سوال پرسیده!!! منفی برای چی؟!
   آقای ستار، تغییر رشته میتونیدبدید برای ارشد، ولی موفقیت تو این تغییر رشته منوط به خیلی چیزها بالخص توانایی علمی شما در رشته جدیده! شاید اگر برعکس از برق میخواستین برین کامپیوتر راحت تر بود. باید کاملا سنجیده شده این کار رو بکنید. ببینید میخواین بعدش ادامه تحصیل بدین یا جذب بازار کار بشین…و خیلی فاکتورهای دیگر رو باید بسنجین. ولی اینکه این کار شدنی هست یا نه، بله شدنی هست.

  • مدرک گرایی آری یا نه؟ گفت:

   ۱ کارشناسی ارشد برق اگرچه ظرفیت بیشتری دارد ولی برای قبولی در دانشگاه های بهتر پر رقابت ترین رشته کنکور ارشد است.به دلیل اینکه بسیاری از رتبه های زیر هزار و زیر صد در رشته برق دانشگاه های برتر تحصیل می کنند و بسیاری از دانشجویان رشته برق سطح بالایی دارند .
   ۲ اگر هدف شما دانشگاه های سطح پایین است هم درس های کنکور ارشد برق و سطح سوالات نسبت به کامپیوتر بسیار سخت تر است و نیاز به وقت و انرژی بیشتری دارید که اگر همان انرژی را در ارشد کامپیوتر بزارید موفق ترید.
   ۳ ضمنا اگر در مهندسی برق مخابرات در مقطع ارشد قبول هم بشوید نیاز به فهم و درک درستی از درس های کارشناسی همانند مخابرات ۱ و۲ و مدار های مخابراتی و میدان ها و امواج و آنتن دارید که درس های بسیار سنگینی است.

   • شادی قلی پور گفت:

    دوست عزیز
    لطف بفرمایید با هویت و نام مشخص در سایت کامنت بگذارید تا کامنتهای شما در آینده تایید شود.
    فکر میکنم شما به صورت گذری در سایت کامنت گذاشته اید به همین علت تایید شد. ممنون میشیم اگر از طریق لینک زیر سری به سیاستهای کامنت گذاری در سایت بزنید .
    http://www.shabanali.com/ms/?p=3769

    • پاسخگو!!! گفت:

     کاش این صفحه ای که معرفی کردید خلاصه شود .این متن سیاست ها حتی خواندن تیترهایش خارج از حوصله است.

 • کامران موسوی گفت:

  با سلام و تشکر از استاد ارجمندم جناب شعبانعلی عزیز و همکاران عزیزی که در پشت صحنه زحمات زیادی را میکشند و کمتر دیده میشوند ، من تمامی کامنت ها رو خوندم و دوست داشتم نظرات دوستان عزیزو ببینم برام جالب بود که بیش از ۸۵% کامنت ها میخواستند انتخاب رشته و تغییر رشته بدهند و بدنبال یک مشاور و راهنما بودن بنظر بنده با یک سوال و جواب نمیشه تصمیم درست رو نشون داد و نیاز به تحقیقات بیشتری داره و عزیزانی که حساسیت بیشتری دارند بهتره که بعنوان مهمان چند جلسه به کلاسهای که میخواهند در آن رشته ادامه تحصیل بدهند حضور داشته باشند و یادمان باشد بهترین تصمیم گیرنده خودمانیم(البته اگه اطلاعاتمان کامل باشه) و دیدگاه افراد متفاوته و اگه فردی در زندگی استراتژی داشته باشه و ابزارها و از مهمتر تلاش و پشتکار داشته باشه در اکثریت رشته ها میشه موفق بود به شرط اینکه در آن رشته تاپ باشی به امید داشتن زندگی شاد برای دوستان واستاد عزیز و همکاران عزیزشون

 • مینا گفت:

  باسلام هیچکی نیست کمکم کنه خسته ام توروخداکمکم کنید..من کارشناسی میکروبیولوژی هستم چندماه هم توازمایشگاه کارکردم همش میگفتن رشته شمارونمیخایم واس کارتوازمایشگاه ولی من تحمل کردم وادامه دادم تاسابقه کاری برام بشه الان هیجارشته مارونمیخان..موندم واس ارشدچه رشته ای بخونم که توش موفق بشم وبازارکارخوبی داشته باشه واقعادیگه نمیدونم به چی علاقه دارم .درضمن ۲۳ سالمه وعاشق درس خوندنم وکارکردن هم خیلی برام مهمه توروخدای مشاوره اساسی بهم بدید.

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر.من دانشجوی سال سوم عمران هستم و تردید داشتم ارشدم رو عمران بخونم یا ام بی ای.خدا را شاکرم که با خواندن این مطلب متوجه شدم باید ام بی ای بخونم.هم به دلایل کاری و هم بدلیل علاقه به مطالعه ی ارتباطات و رفتارها و رهبری.از آنجایی که ارتیاط گرفتن و بودن و کار کردن بین مردم برام خیلی لذت بخشه که این قضیه در رشته ی ام بی ای به وضوح دیده میشه.فقط اگر امکانش هست درصد موفقیت خانم ها رو تو این زمینه و عضویت در بنیاد سخنرانان رو هم در موردش توضیح بدین.آخه من عاشق این کارم که بتونم در مورد رهبری و ارتباطات هم صحبت کنم…بنویسم و…خلاصه دلم میخواد یه تغییری تو این دنیا ایجاد کنم…متشکرم..البته اینم در نطر بگیرید که من قراره از صفر شروع کنم بدون هیچ حمایت مالی در یک خانواده ی کاملا عادی..و البته با تلاش و اراده ی خستگی ناپذیر.

  • مرتضی گفت:

   اعتماد به نفست منو کشته که دلت میخواد یه تغییری تو این دنیا ایجاد کنی منم مثل تو عمران خوندم موندم ارشد چی بخونم سازه زلزله یا ام بی ای

 • سپیده گفت:

  سلام
  من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم
  میخوام برا ارشد رشته دیگه ای رو انتخاب کنم اما هیچ اطلاعاتی در این زمینه و درمورد رشته های مرتبط با رشتم ندارم
  میشه لطفا راهنماییم کنین
  اگه امکان داره پاسختونو بم میل کنین
  با توجه به اینکه زمانیم برای ثبت نام ندارم

 • علی گفت:

  سلام.من معلم زبان انگلیسی هستم و در یک دبیرستان نمونه مشغولم میخوام ارشد بخونم رشته مو ادامه بدم یا برم رشته ی دیگه ای ؟

 • پارسا گفت:

  منم ب رشته زبان علاقه دارم . ولي ليسانس عمران ام البته ب رشته. هاي مديريت هم علاقه دارم ، ولي نمي دونم اصلا ادامه بدم يا برم سربازي
  ارشد خوبه ولي هم زمان مي خواد هم بايد ا ز يسري كارات بزني

  • علی گفت:

   دوست عزیز برا رسیدن به یک هدف مشخص ما ناچاریم که از یک سری از خوشیحامون چشم پوشی کنیم بالاخره این روزهای سخت هم تموم میشه مطمئن باش که خوشی و راحتی که با سختی و تلاش و مرارت بدست بیاد هم لذتش بیشتره و هم ماندگاریش . موفق باشی .

 • افشین گفت:

  با سلام من یک سوال داشتم میخاستم بدونم من اگه در کنکور ارشد رشتمو تغییر بدم به حسابداری میشه رشته من ساخت وتولید هست با تشکر

 • مهسا گفت:

  سلام،من کارشناسی برق دارم به نظرتون ارشد مهندسی پزشکی(یکی از گرایش های برق) بهتره یا حسابداری؟؟؟؟

 • arezu گفت:

  با سلام من کارشناسی رو مدیریت جهانگردی خوندم و طبق گفته بقیه که مدیریت اجرایی بازار کار داره این رشته رو امتحان دادم و قبول شدم الان ترم اولم اما به این رشته علاقه ندارم فقط بخاطر بازار کارش انتخابش کردم خودم علاقه مو تو رشته روانشناسی میبینم . خیلی دو دلم لطفا کمکم کنید ممنون.

 • طاهره گفت:

  سلام من لیسانسم دانشگاه فردوسی مشهد روزانه رشته مدیریت بوده ارشدم را به دلیل اینکه ازدواج کردم در دانشگاه پیام نور تهران گرفته ام.اما الان میخواهم دوباره ارشد شرکت کنم در رشته حقوق جزا.میدانم اگر به یاری خدا تلاش کنم میتوانم ارشد و دکترا حقوق را در یکی از دانشگاههای خوب تهران بخانم اما شنیده ام که اگر لیسانس حقوق نداشته باشم نمیتوانم هیات علمی شوم.الان خیلی ناراحتم و انگیزه ام را از دست داده ام.نظر شما چیست ؟
  مچکرم

 • نسیم گفت:

  من از اولش اشتباهی رفتم تجربی بعد دو سال پشت کنکور بودم الانمیک سال اقتصاد میخونم میخوام انصراف از بحصیل بدم نمیدونمچی کار کنم

 • فرزانه گفت:

  من از دوران کودکی دوست داشتم مهندس بشم و منو خانم مهندس صداکنند! دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم درسم هم خوب بود فقط سال پیش دانشگاهی دیگه واقعا از درس زده شده بودم و نخوندم..مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی قبول شدم و چون این رشته فن بیان عالی و روابط عمومی بسیار بالا میخواد از آینده ای ک در انتظارمه نگرانم!
  نظر شما چیست دوستان؟ برای ارشد نمیتونم مهندسی بخونم؟ مثلا مهندسی صنایع..؟؟؟؟! 🙁

  • سجاد گفت:

   با سلام
   والا من که رشته لیسانسم مهندسی بوده ارشدمو تغییر گرایش دادم و اومدم مدیریت mba میخونم ب نظرم بیشتر تحقیق کنید دیدتونو یکم بازتر کنید موفق باشید

  • farshad گفت:

   به نظر من صنایع الان بازار کار خوبی داره من خودم الن دارم ارشد مخابرات می خوانم اما می خوام انصراف بدم برم سر کار بعدش مدیریت بخونم من کاردانی الکترونیک خوندم کارشناسی قدرت از این تغییر رشته ای که داده بودم کاملا راضیم اما برا ارشد ی مدت دیگه می خوام مدیریت اجرایی بخونم به خاطر انصراف ۲ سال نمی تونم کنکور بدم

 • عارف گفت:

  دوستان شماها رو نمیدونم ولی تنها چیزی که از گذشته خیلی منو عذابم میده این بود که از دوران دبیرستان فقط بخاطر پز دادن بزرگترهامون راه اشتباهی رو رفتیم رشته ای رو انتخاب کردیم که فقط تو چش مردم کنیم. نظر تنها یه چیزه تحصیل در رشته ای که بهش علاقه داری . چون کارت و تحصیلت بخش بزرگی از ایندتو دربر میگیره پس بهتره راهی رو انتخاب کنی که تمام عمرت ازش لذت ببری

 • فرشید گفت:

  به نظر من اصلا مهم نیست که شما چه رشته میخونید مهم لذتیه شما از دیدن خودتون در اینده دارید پس ببینین که چه رشته شمارو به اون رویاتون نزدیک تر میکنه

  • مهری گفت:

   به نظر من کار ما ایرانیا دیگه از لذت بردن گذشته الان دیگه همه دنبال کارین که توش پول باشه ولی فک کنم شما از طبقه مرفه جامعه ای که فقط دنبال لذتتی.موفق باشی زندگی مال شماهاست…..

   • فاطمه گفت:

    سلام
    دوست عزیز من با نظر شما مخالفم، من خودم از طبقه متوسط هستم اما با نظر دوستمون موافقم
    دکنر وین دایر میگن اگر کاری که به آن علاقه داری و مال توست را انجام دهی بسیار خوشبخت تر و موفق تر هستی تا اینکه کاری را که مال تو نیست و به آن علاقه نداری و صرفا آن را بنا به مصلحت و شرایط انتخاب کرده ای و حتی در آن شغل اگر هم بهترین باشی باز هم حس رضایت و خوشبختی نمی کنی
    به عبارت دیگر در رشته مورد علاقه ات معمولی باشی بسیار بهتر از اینکه در شغلی که مال تو نیست بهترین باشی

    • حامد گفت:

     این گفته ی شما صحیح…اما این گفته ی دکتر وین دایر به ایران فعلی صدق نمیکنه که توش همه دنبال پولن….مگه اینکه یه چیز بخونی تا لیسانس تو ایران…بعد بزنی بری اونور تا بهت بها بدن….

 • رویا گفت:

  سلام. من لیسانس زبان دارم . ارشد اموزش زبان هم قبول شدم . اما یکماه بود که تصمیم گرفته بودم روانشناسی تغییر رشته بدم . که هم بتونم تا دکترا برم که راحتتر باشه . میترسم تو زبان کم بیارم . اما میترسم هم تو تغییر رشته موفق نشم !

 • sara گفت:

  سلام .منم دنبال تغییر رشتم
  کارشناسی زمین شناسی دارم
  میخوام رشته الهات واسه ارشد بحونم .چطوره ؟حوبه؟اسونه؟کار داره؟!!!!

 • یسنا گفت:

  سلام منم با نظرات نویسنده مطلب موافقم و بعد از اینکه سال ۸۴ليسانس الکترونیک گرفتم تغییر رشته دادم و در کنکور برنامه ریزی شهری شرکت کردم و قبول هم شدم ولی نرفتم چون احساس کردم این رشته دوم خوبی نیست برای من،نمیدونم چطور میتونم رشته ای که به علاقه و توانم نزدیک باشه پیدا کنم،ممنون میشم راهنماييم کنين

 • مونیکا گفت:

  سلام
  راستش من نظرای همروخوندم .مشکل منم مسه همه شماهاست.کارشناسی نفت میخونم.اماحتی استخدامی شرکت نفت بزیرش دخترنداره.میخام ارشدیه رشته دیکه بخونم.اماحتی نمیدنم جه رشته های مجازهستم.جالب اینجاست تو بحث همه می بینم که مرغ مردم غازه دیده میشه.یکی میکه مدیریت دارم خوب نیس میخام روانشناسی بخونم یکی برعکس.واقعانمیدنم بغیرازبزشکی توایران واسه جه رشته های کارهست.بعضی وقتاحس میکنم افسردکی کرفتم ازبس هیج امیدی واس بیداکردن کارندارم

  • ندا گفت:

   دقیقاااا منم مثه شما. بعضی مواقع که فکر میکنم باید چه کنم و چی بخونم مغزم سوت میکشه. من کارشناسی مدیریت خوندم و ازونجایی که کلا به رشتم علاقه نداشتم میخوام واسه ارشد عوض کنم و روانشماسی بخونم که خیلی علاقه دارم به این رشته . نمیدونم کارم درسته یا نه.

  • حسینی گفت:

   منم باشما موافقم دوست عزیز من مهندسی الکترونیک دارم ولی ازونجایی ک اصن بازار کار برای دختر نداره تصمیم دارم ارشد ی رشته دیگه برم اما نمی دونم چه رشته ای به ارشد حسابداری،مدیریت و روانشناسی فکر میکنم اما واقعا مردد هستم

 • الهام ماسوریان گفت:

  مورد شماره ۲ از دلایل تغییر رشته توجهم رو جلب کرد.

 • NINA گفت:

  سلام من فارغ التحصیل لیسانس اموزش زبانم قصد تغییر رشته دارم خواستم راهنماییم کنید برای ارشد چه رشته ای بخونم بهتره نمیدونم چه رشته ای بخونم که اینده شغلی داشته باشه علاقه برام مهم نیست ضمنا دیپلم ریاضی دارم.

  • لیلی گفت:

   سلام
   من لیسانس ادبیات انگلسی دارم.قصدتغییر رشته دارم ولی نه به دلیل مسایل شغلی!به دلیل مهارت کافی نداشتن در مکالمه !که البته مشکل خیلی هاست. من دیده ام افرادی که آموزش زبان تحصیل کرده اند به روانشناسی یا مشاوره تغییر رشته داده اند.

  • مریم گفت:

   به نظر من اگه علاقه دارید روانشناسی …… چون راحت قبول می شی …

   • سپیده گفت:

    چرا اکثرا از زبان به روانشناسی تغییر رشته میدن؟
    اینم بد نیس اما من اونو به زبان ترجیح نمیدم
    مشکلم اینه که به همه رشته ها علاقه دارم!!!!!!!!!!

  • محسن گفت:

   خود زبان گله.امروز مده.دیگه چی از خدا می خواهی؟

 • ستاره گفت:

  سلام من دانشجوی رشته شیمی کاربردی هستم،میخواستم بدونم آیا میتونم با لیسانس شیمی یکی از این رشته ها رو برای ارشد ادامه بدم یا نه؟رشته هایی که بهشون علاقه دارم ایناس:داروسازی-پزشکی-میکروبیولوژی-بیوتکنولوژِی-علوم آزمایشگاهی.اگه راهنماییم کنید ازتون ممنون میشم.

 • سارا گفت:

  سلام ، من لیسانسم زبان اسپانیایی بوده و ارشد هم فرهنگ و زبان های باستانی واقعا این رشته ها رو از روی علاقه انتخاب کردم اما به خاطر کارم که تو بانک بوده تسلط به کارهای مدیریتی و بانکی دارم ولی چه الان که از بانک خارج شدم و چه قبلا که تو بانک بودم همیشه باید کمترین پیشرفت و دستمزد رو برای تجربه ام بگیرم چون رشته ام مرتبط نبوده با اینکه در هر شرایطی بهتر از بقیه مدرک مرتبط ها هم کار کردم …

 • بهزاد گفت:

  سلام من کارشناسی شیمی کاربردیم هنوز در حال تحصیل سحر خانم اگه زبان خوندی شیمی برات بهتره، حالا خودم واسه ارشد موندم چی بخونم گرایشهای شیمی کاربردیو یا، ،،، کسی هست کمک کنه?

 • man گفت:

  سلام من ليسانس الكترونيكم
  و الان هم مرتبط با رشته ام مشغول به كارم
  ميخواستم ارشد امتحان بدم ابتدا نظرم به مكاترونيك بود ولي بعد تغيير نگرش دارم و ميخوام mba بخونم
  بنظرتون كار درستيه؟

 • سحر گفت:

  سلام
  من کارشناسی مترجمی زبان دارم در حال حاضر به عنوان مترجم مشغول به کارم
  میخوام در منارش ادامه تحصیل بدم اما رشته خودمو نمیخوام ادامه بدم به شیمی و زمین شناسی علاقه دارم.
  به نظر شما میتونم تو یکی از این رشته ها ارشد بگیرم؟

 • وحید گفت:

  سلام
  من کارشناسی مخابرات از دانشگاه خواجه نصیرو دارم و الان تو رشته خودم مشغول به کارم
  میخوام ادامه تحصیل بدم ولی نمیدونم تو رشته خودم ادامه بدم یا MBA بخونم؟ کسی هست راهنمایی کنه؟

 • سیامک گفت:

  من کاملا موافقم.من از دلایل رشد خودم این تغییرروند تحصیلات فنی به مدیریت رو حس کردم.وچه درجلسات درون سازمانی وبرون سازمانی سبب بردم شده.پیشنهاد من هم به دوستان،آموختن یک رشته تخصصی در سطح لیسانس ویک رشته عمومی تر(مانند گرایشهای مدیریتی)در حین کاراست.تاکید میکنم در حین کار.من خودم افرادی که در رزومشون فوق داشته باشن با اکراه دعوت به مذاکره میکنم.اما در سازمانم افرادی هم دارم که با هماهنگی من دارن فوق میخونن.

 • فرناز گفت:

  سلام دوستان توروخدا کمک!!!!!!!!!!!!!!
  من ترم۴مهندسی شیمی هستم.اما هیچجا خانوم استخدام نداره
  موندم تغییر رشته بدم یا نه؟؟؟؟؟
  توروخدا اگه اطلاعاتی دارین بگییییییییییییییین

 • سعید گفت:

  اینجانب فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی میباشم در مقطع کارشناسی حالا برایم زمینه استخدام در شرکت سهامی بیمه ایران پیش امده است حال قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارم میخواستم بدانم کارشناسی ارشد رشته مدیریت اجرایی انتخاب کنم بهتر است یا مدیریت بیمه کاربرد و آینده کدام بهتر است با فرض استخدامم در بیمه ایران ایا مدیریت اجرایی بخونم خوب است کاربردی دارد / کابرد رشته مدیریت اجرایی در بیمه چیست ؟؟؟ایا با ادامه تحصیل در رشته مدیریت اجرایی دانشی که به دست خواهم اورد به کار صنعت بیمه می اید ؟؟؟ پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگذارم / موفق باشید خدا یار و نگهدارشما باشد

 • ماهک گفت:

  سلام من کارشناسی و کارشناسی ارشدم ریاضی هست به دلیل اینکه بازار کاری برای این رشته نیست می خواهم رشته ام را عوض کنم معدلم هم عالی نیست ولی خوبه می خواهم راهنماییم کنید در چه رشته ای ادامه تحصیل دهم در ضمن من مقاله ای ننوشتم اصلاٌ می تونم ادامه تحصیل دهم؟

  • حمیده گفت:

   سلام
   ببخشید من بهتون جواب میدم
   من لیسانسم ریاضی بود معدلم هم ۱۲!
   ارشد تغییر رشته دادم به مهندسی صنایع، گرایش مدیریت الان هم تو حوزه بازاریابی و تبلیغات کار میکنم
   ارشد هم زیاد وقتی توی دانشگاه نگذاشتم اما چون فضای این رشته با ریاضی فرق میکرد من راه خودم پیدا کردم تو حوزه کار
   اصلا ربطی به معدل و مقاله نداره، منم تا به حال مقاله ای ندارم
   تغییر رشته درهمچین شرایطی فقط اعتماد به نفس شمارو افزایش میده که بتونی بری تو حوزه مرتبط وگرنه برای کسب وکار مدرک مهم نیست این دیدگاه صاحبان کسب وکاره که البته حوزه های جدیدی اومده شرکت های خصوصی که به مهارت بیشتر توجه میکنند که معمولا ریاضی آدمو یه کم ترسو میکنه برای ورود به فضاهای پر انرژی.

 • سارا گفت:

  سلام.یه سوال دارم لطفا جواب بدین.من لیسانس حسابداری دارم.میخواستم بدونم میتونم ارشد حقوق بخونم.؟

 • zahra گفت:

  سلام من لیسانس و فوق لیسانسم رشته مدیرت خوندم در دانشگاه تهران.خیلی هم به نسبت هم کلاسیام خداروشکر موفق بودم اما همیشه عاشق رشته پزشکی بودم.الان واقعا نمیدونم برم دنبال دکترا مدیریت که خب با شرایطی که دارم میتونم ان شالله امسال قبول بشم یا اینکه برم سراغ رشته مورد علاقه ام پزشکی.. اگه من ی روزی دکترای گرفتم باز میتونم در کنارش پزشکی بخونم دانشگاه ازاد یا دولتی؟
  ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

  • پویا گفت:

   سلام.من امسال کنکور دادم میخوام انتخاب رشته کنم.به نظر شما مدیریت رشته خوبیه؟بازارکار داره؟کدوم شاخش بهتره.لطفا کمک کنید.ممنون

   • سمانه گفت:

    پویا جان
    حدس میزنم برای اولین بار وارد سایت روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی شدی ، احتمالا هم برای انتخاب رشته سرچ میکردی که جستجو گرها تو رو به این خونه رسوندن 🙂 و شناخت دیگه ای از این گروه و افرادی که اینجا حضور دارند هم نداری.
    امیدوارم بازهم اینجا سر بزنی ، و از مطالب استفاده کنی.به عنوان یکی از اعضای این خونه ، میخوام کمی باهم صحبت داشته باشیم.
    سوالاتی که پرسیدی، اینکه مدیریت رشته ی خوبیه یا رشته ی بدی این سوال جواب مطلقی نداره ، هیچ رشته ای مطلقا خوب و یا مطلقا بد نیست.
    بیا سوال بهتری بپرسیم ، اینکه آیا شما رشته ی مدیریت رو دوست داری تا در اون آموزش ببینی و زندگی خودت و دنیای اطرافت رو بهتر مدیریت کنی و در جهت بهبود زندگی شخصی خودت و اطرافیانت گام برداری ، یا اینکه به خاطر یک سری باورها تصمیم گرفتی در این رشته ادامه تحصیل بدی؟
    چه باوری؟ مثلا اینکه اگه مدیریت بخونم ،حتما بعش مدیر یک شرکت و یا یک سازمان میشم.
    یا اینکه مدیر میشم تا افرادی زیر دستم کارکنن و به اونها امر و نهی کنم . یا اینکه پدر و مادرم آرزو دارن که من پیشرفت کنم و جایگاه اجتماعی خوبی داشته باشم ،و خیلی باورهای دیگه …

    پیشنهاد میکنم این نوشته http://www.motamem.org/?p=3741#more-3741 از سری نوشته های قبل از ۲۲ سالگی متمم رو مطالعه کنی. همین طور سایر مطالب این سری رو .
    سوال دیگه ای که پرسیدی، اینکه این رشته بازار کار داره؟
    این سوال بنظر من سوال درستی نیست ، شما برای چی تصمیم گرفتی مدیریت بخونی؟ اگر قراره مدیر بشی و تنها تصوری که از مدیر بودن داری ، تصویر کسی هست که پشت میز مدیریت میشینه و در جلسات شرکت میکنه ودستور میده ، این تصویر ذهنیت رو تغییر بده 🙂
    دانش مدیرت به شما کمک میکنه تا خودت ، رفتار و اعمالت و اطرافت رو مدیریت کنی ، در این صورت ، وجود داشتن بازار کار سوال نامربوطیه ، چون این شمایی که با کسب کردن دانش مدیریت ، تلاش میکنی تا بازار کار به وجود بیاری .
    و اینکه کدوم شاخه بهتره ، میتونم به جرات میگم که بسیاری از کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل میشن ، تصوری که قبل از ورود به دانشگاه از رشته ی تحصیلیشون داشتن با تصویری که بعد از تحصیل دانشگاهی از رشته تحصیلی خودشون دارن ، خیلی تغییر میکنه .
    دنیای امروز ،پر از اطلاعات ، پر از داده هایی هست که ما میتونیم خارج از فضای رسمی درس و دانشگاه هم اونها رو آموزش ببینیم. این مطلب رو هم بخون http://www.motamem.org/?p=2050
    سعی کن برای تحصیل در دانشگاه ، رشته ای رو انتخاب کنی که علاقه داری و در کنار تحصیل رسمی ، فضاهای فکری نزدیک به رشته ی تحصیلی و چیزهایی که به اونها علاقه داری رو از خودت دور نکنی.
    امیدوارم با داده ها و اطلاعاتی که این روزها داری ، انتخابی انجام بدی که سالهای بعد از انتخابی که داشتی راضی باشی
    موفق و رستگار باشی دوست من 🙂

   • هیوا گفت:

    پوبا
    قسمتی از سمینار “اگر جوان بودم” از دکتر فرهنگ هلاکویی، در مورد انتخاب رشته ست. بحث فوق العاده جامع و دقیقی می کنن. متن نوشتاری این سخنرانی در آدرس زیر در دسترس هست. مطمئنم خیلی مفید خواهد بود.
    https://www.facebook.com/groups/592472610763541/permalink/844783088865824/

 • شیرین گفت:

  دوستان مهندسی نرم افزار خوندم می خوام ارشد مدیریت بخونم می خوام ببینم واسه دکترا رفتن مشکلی به خاطر این تغییر رشته واسم بیش نمیاد و احیانا عضو هیت علمی شدن ؟؟

 • علی گفت:

  باسلام
  من درحا ل حاضر دانشجوترم دو کارشناسی تکنولوژی الکترونیک هستم. حالم داره به هم میخوره از درسم چوون همش حفظ میکنیم یاد نمیگیریم اونم ازاد الله اکبر
  تصمیم دارم کارشناسی روان شناسی بالینی بزنم
  رانشناسی روازبچگی دوست داشتم عاشقشم و حتی کناردرسام مطالعه ازاددارم
  خواستم ببینم میشه رفت یا نچ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • عاطفه گفت:

  سلام دوستان عزیز
  من رشته م درکارشناسی کتابداری بوده وفوق العاده عاشق رشته م بودم وهستم اما متأسفانه کار برام پیدانمیشه حالا میخوام برای ارشد یه رشته دیگه بخونم که هم دوست داشته باشم هم بازار کار داشته باشه به نظر شما چه رشته ای مناسبه؟ ممنون میشم اگر راهنماییم کنید واقعا دیگه از این وضعیت خسته شدم نمیدونم باید چیکار کنم ازطرفی هم میخوام یه جورایی برای خودم کارآفرینی کنم اما انگار هنگم چیزی به ذهنم نمیرسه کمکم کنید خواهشا، سپاسگزارم

  • شهرزاد گفت:

   عاطفه جان … من نمیدونم چه چیز مشخصی بهت بگم … فقط لطفا برو همین پست “خاطره سالهای اول استخدام: یک سال تکراری” و تمام کامنتهای بچه ها رو بخون. خیلی هم با دقت بخون و سعی کن با شرایط خودت، نکات طلایی رو ازشون بکشی بیرون و ازشون استفاده کنی…. برات آرزوی موفقیت می کنم.:)

 • سجاد گفت:

  سلام دوستان عزیز
  من رشته ام کنترل هستش زیر شاخه برق(مرکز آموزش فنی انقلاب اسلامی تهران) از وقتی که فهمیدم کشوری که همه ی نیازهای بازار الکترونیک و اتوماسیون صنعتیش از آلمان چین و دیگر کشورها وارد میشه امیدی به خوندن رشته ام ندارم وخیلی روی روحیه ام تاثیر گذاشته به نحوی که دیگر دلم به کتاب هایم نمی رود حداقل یک صفحه بخوانم خیلی حالم گرفته است نمی دانم چیکار کنم خیلی این رشته را دوست داشتم ولی دیگر چون هم بازار کار ندارد و هم نمی توان توش پیشرفتی داشت خیلی ناراحتم کرده بعضی مواقع احساس میکنم دیگر افسردگی سراغم اومده و دست از سر من بر نمیدارد خواهش میکنم اگه راحلی میدونید بنده را راهنمایی کنید .تشکر از مطالب خوبتون

  • سامان گفت:

   بابا کنترل که میگن خیلی خوبه من چیکار کنم که مهندسی پزشکی میخونم و تهش بیکاریه آخرشم باید برم پیش بابام نجاری کنم

 • ندا گفت:

  باسلام و خسته نباشيد
  فارغ التحصيل رشته ي ادبيات انگليسي هستم
  ارشد شركت كردم سراسري قبول نشدم و به رشته هاي مترجمي و اموزش زبان هم علاقه اي ندارم
  امكان قبول شدن تو رشته ي ادبيات انگليسي خيلي كمه هم بخاطر زيادي منابع و هم كم بودن پذيرش
  بهترين رشته براي ادامه تحصيل چيه؟
  ممنون ميشم اگه پاسخ بديد

 • ندا گفت:

  سلام
  من فوق دیپلم نرم افزار و لیسانس مترجمی زبان دارم.در حال حاضر دوست دارم در یک رشته با آینده شغلی خوب ادامه تحصیل بدم.به نظر شما مدیریت بازرگانی بهتره با روانشناسی؟من اصلا ” نمی توانم تصمیم بگیرم از طرفی فکر می کنم شاید از عهده مدیریت بر نیام.

  • رها گفت:

   به نظر من همین الان وارد بازار کار شو و در کنارش ادامه تحصیل بده، فکر میکنی اگه مدرکت فوق و دکترا بشه کار بهتری گیرت می یاد؟؟

   باید کار کنی هیچ چیزی مثل کار باعث یادگیری نمیشه

   میتونی تو شرکت های بازرگانی به عنوان مترجم کار کنی و در کنارش ارشدت رو تو این رشته بخونی از پسش هم بر می یای. هرچند که من معتقدم خوندنش خیلی فایده ای نداره چون خودم هم خوندم

   میتونی کارای ترجمه بگیری میتونی زبان انگلیسی درس بدی. تازه این کارای روتین هست میتونی کل کار دیگه هم انجام بدی

  • روحی گفت:

   سلام
   اکیدا به شما توصیه میکنم باتوجه به مدرک کامپیوتر ولیسانس مترجمیف ارشدتون رو برای صنعتی شریف دررشته خ موفق وآینده دار زبانشناسی رایانشی بخونید. خ تلاش کنید ارزشش رو داره. شانس پذیرش دکترا ازدانشگاههای خارجی رو هم خیلی خواهید داشت. بیشترتحقیق کنید

 • علیرضا مظفری گفت:

  سلام خانم ندا
  منم تحصیلاتم در مقطع لیسانس رشته مردم شناسی بوده که رویکردی نزدیک به روانشناسی داره با این تفاوت که ما بر رفتار انسانها تمرکز میکنیم و شما بر روان آنها…
  اگر میخوای به امید اینکه با {مدرک} بتونی کسب و کار انجام بدی و جذب بازار کار بشی از همین الان بهت پیشنهاد میدم که اصلآ بیشتر از این ادامه تحصیل ندی که هم زمان و هم سرمایه مادی و روانیتو از دست میدی!
  یادمه ترم اول کارشناسی و دقیقآ جلسه اول مدیر گروه به بچه ها گفت: اگر بفکر این هستید که ۴ سال بعد با لیسانس مردمشناسی جذب کار بشید {حالا چه دولتی چه آزاد} خیال باطلی دارید چون این رشته نو پاست و معلوم نیست در این مملکت جا بیفته!!!خیلی از دوستانم انصراف دادند و مسیرهای دیگری را طی کردند اما من ادامه دادم چون این رشته را دوست داشتم و الان پشیمان نیستم چون به خیلی از سوالاتم پاسخ داده شد،اما بعد از اخذ مدرک با بازار خالی از نیاز به این رشته رو به رو شدم جدیدآ هم شنیدم که این رشته را دارند از دانشگاه ها حذف میکنند به همین دلایل برای ارشد مدیریت اجرایی را انتخاب کردم و خوندم و حالا بسیار خرسندم که میتونم از دانشم به صورت عملی استفاده کنم و حتی کسب و کار ایجاد کنم و خیلی پیشنهاد کار دارم خلاصه اگر میخوای زودتر برای خودت کار ایجاد یا پیدا کنی به امید ۱۰ یا ۱۵ سال دیگه نباش بخاطره اینکه موج تغییرات آنلاین هستش و معلوم نیست بعدها چه اتفاقی میوفته پس به گفته افرادی که “میگین آینده خوبی داره” اعتنا نکن و مسیر دیگه ای را برای پیشرفت خودت انتخاب کن…
  راستی اگر هم روانشناسی عمومی رفتی فقط به دانشگاه بسنده نکن سعی کن کلاسهای آموزشی بیرون را هم بری که عملآ درگیر بشی تا کارآزموده بشی پیشنهادم دوره ta و cbt هستش اطلاعات روانشناسیتو به روز نگهدار…
  موفق باشی

 • ندا گفت:

  سلام دوستان خواهشا اگه میتونین کمکم کنید من لیسانسم روانشناسی بوده اما الان برای ارشد روانشناسی وزش که در ایران جز گرایش تربیت بدنی دارم تحصیل میکنم(آخه تو آمریکا و اوپا جز گرایش مجموعه روانشناسی) ترم ۲ هستم روانشناسی ورزش یک رشته کاملا جدیدی در ایران هستش الان که اومدم تو این رشته حس میکنم شاید اشتباه کردم آخه کارش خیلی طول میکشه که تو ایران جا بیفته به قول استادامون ۱۰ یا ۱۵ سال دیگه اما میگین آینده خوبی داره نمیدونم تو همین رشته بمونم یا تغییر رشته بدم برم روانشناسی عمومی ؟ممنون میشم اگه راهنمایم کنین.

 • سارا گفت:

  سلام من دانشجوی مهندسی پزشکی هستم وهمه میگن کار نداره وجزءرشته های برزخیه هدف منم از درس خوندن رفتن سرکاره دوستام میگن الکترونیک بهتره واسه کار حالا چکار کنم لیسانس مهندسی پزشکی بگیرم ارشد الکترونیک یا مدیریت ویا اینکه همین رشته رو ادامه بدم ؟ ومشکل دیگه ای که دارم بعد از فارغ التحصیل شدن بجز تئوریهای دانشگاه چه مهارتهای دیگه ای لازم دارم تا زودتر جذب بازار کار بشم؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون

 • نسیم گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان.
  من دیپلم تجربی لیسانس اقتصاد وفوق لیسانس مدیریت اجرایی ودرحال درس خوندن برای آزمون دکترای مدیریت هستم.به عنوان کسی که تجربه های مختلفی رو درزمینه کاری وتحصیلی از سر گذرونده وتقریبا راهشو پیدا کرده امیدوارم نظرم بتونه به دوستان کمک کنه.
  درجواب مهسا باید بگم که به نظر من اگر درسن مناسبی هستید وواقعاً به پزشکی علاقه دارید دوباره کنکور سراسری بدید ودر رشته ی پزشکی ادامه تحصیل بدید البته این نکته رو درنظر بگیرید که پزشکی رشته ی سختیه وباید خیلی تلاش کنید وتازه بعد از ۷ سال شما یک پزشک عمومی هستید وبرای تخصص باید بازم ادامه تحصیل بدید ولی همون طور که گفتم اگر قصدتون واقعاً ادامه تحصیله وحاضرید که چند سال زمان رو دوباره برای تحصیل صرف کنید ومهمتر از همه به این رشته علاقه دارید این کارو انجام بدید وگرنه توصیه نمیکنم…تصمیم شما برای ادامه تحصیل درهررشته ای که باشه باید حقیقتاً تصمیم خودتون باشه ونباید تحت تأثیر کسی یا چیزی تصمیم به تغییر رشته بگیرید.دورشته ای بودن برای من هم درزمینه ی کاری مفید بوده وهم تحصیلی.اینکه مدیریت اجرایی خوندم همیشه تومصاحبه ها برام یه نقطه ی قوت محسوب میشده.بعضی جاها از دانش اقتصادیم استفاده کردم وبعضی جاها از مدیریت وبعضی وقتا این دو به کمک همدیگه اومدن.هنگام تحصیل درزمینه ی مدیریت همیشه سعی میکردم رو موضوعاتی مانوربدم که اقتصادی باشه چون دراین زمینه قوی تر بودم. دوستای فنیم هم این کارو میکردن. ولی دوستانی که یک فقط مدیریت خونده بودن درهیچ زمینه ای خیلی قوی نبودن مگرزمینه هایی که دراون کارکرده بودن.البته بایداینو هم اضافه کنم که این موضوع درمورد همه رشته ها صدق نمیکنه مدیریت یک رشته ی تخصصی نیست ودرمدیریت شا باید همه چیز بلد باشید.ولی دربسیاری از رشته ها نظیر رشته های فنی تخصص بیشتر قطعاً میتونه بهتر بهتون کمک کنه…..باتشکر

 • سهیلا گفت:

  سلام
  من لیسانس ارتباط تصویری(گرافیک)گرفتم آیا می توانم برای کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شهرسازی یا رشته طراحی شهری تحصیل کنم؟ممن.ن می شوم راهنمایی کنید

 • ببببببببب گفت:

  کارشناسی عمران رو در دانشگاه آزاد خواندم می خواستم بدانم کارشناسی ارشد رو می تونم پزشکی بخوانم؟

  • رها گفت:

   شما به نظر من اول باید برید اطلاعاتتون رو راجع به پزشکی تکمیل کنید. پزشکی و کارشناسی ارشد؟؟
   پزشکی رو هرکسی قبول میشه هفت سال میخونه و دکترا میگیره. دیگه کارشناسی و کارشناسی ارشد نداره! بعدش هم اگه بخواد امتحان تخصص و فوق تخصص.

 • ندا گفت:

  سلام من ساله پیش لیسانسه حسابداریمو گرفتم و دنباله کاری که بشه ی خانوم تو محیطش کار کنه گشتم و پیدا نشد!!البته من رشتمو دوس ندارم اصلا گفتم برم سره کار بلکه علاقه مند شم که نشد حالا میخام تغییر رشته بدم برم روانشناسی بالینی بخونم واسه کارشناسی ارشد اما میترسم نتیجه نبینم و سرخورده شم خواهشن کسی ک تجربه داره کمکم کنه

  • مهین گفت:

   عزیزم روانشناسی می تونی قبول شی چون ظرفیتش زیاده دانشگاهای پیام نورن که دارن روانشناسی چیز غولی نیست قبول میشی

 • داود گفت:

  سلام
  چند وقتی هست که مطالب شما رو میخونم.واقعا الهام بخش هستند و دیدگاه منو نسبت به خیلی از مسایل عوض کرده
  در مورد این بحث من دانشجوی مکانیک طراحی جامدات سال آخر هستم.برای ارشد می خوام مکاترونیک بخونم چون علاقه دارم و در زمینه برق و الکترونیک و اتوماسیون هم دوره هایی رو گذروندم.ولی یه سری از دوستام بازرسی جوش و یعضی دیگه هم MBA رو بهم پیشنهاد می کنن.
  گرچه تصمیم خودم همون مکاترونیکه ولی به نظر شما بهتره کدومو انتخاب کنم؟
  ممنونم

  • مهسا گفت:

   ام بی ا رو نخون ملت همه دارن همینو می خونن از بس خوبه خخخخخخخخخخخخخخ من خودم ارشد نرم افزارم همه دوستای کارشنایم ارشد مدیریت خوندن

 • شیوا گفت:

  باسلام
  من فارغ التحصیل مهندسی مکانیک ازدانشگاه روزانه هستم/تصمیم دارم پزشکی روزانه ۹۴قبول بشم
  حالاسوالم اینه که اگه قبول شم پزشکی بایس هرینه شبانه پزشکی روپرداخت کنم؟یاهمونطوررایگان بدون هزینه میشه خوند؟اگه هزینه بگیرن چقدره؟؟؟

  • کیان گفت:

   سلام شیوا خانوم .من هم مهندس مکانیک هستم و برای پزشکی سال ۹۴ چنین فکری در سر دارم گر ممکنه به من ایمیل بزنید شاید بتونیم به همدیگه کمک کنیم.این ایمیل من هستش powertu41@yahoo.com

  • رها گفت:

   شیوا جان باید شهریه بدی ولی از میزان دقیق شهریش اطلاع ندارم ولی دیگه حداقل یک میلیون در ترم هست.

  • میثم گفت:

   با سلام، شما در صورتی می توانید پزشکی بخونید که یا شبانه بخونید و یا مبلغ مدرک کارشناسی مکانیک رو بپردازید.

 • نسترن گفت:

  سلام من یکساله از رشته ی شیمی کاربردی دانشگاه ازاد فارغ تحصیل شدم و الان هم مرتبط با رشتم در یک شرکت خصوصی کار میکنم قبلا خیلی انگیزه برای ادامه تحصیل در شیمی را داشتم اما حالا گمم نمیدونم چیکار کنم تورو خدا بمن راهنمایی کنید یبار میگم برم روانشناسی بخونم بار دیگه میگم نه ادبیات بعد میگم شیمی بهتره تورو خدا یجواب بدید زمان داره میگذره ومن همچنان موندم که چکار کنم

 • farnoosh-ie گفت:

  من با تک تک کلماتتون موافقم خوشحالم که این دیدگاهتون رو نوشتین تا ذهن خیلی از انسانهای تشنه رو باز کنین

 • مهسا گفت:

  من واقعا به راهنکایی نیاز دارم یعنی هیچکس نمیخواد جواب سوال منو بده؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙁

 • محمدامین اسدی گفت:

  سلام و درود و بر محمدرضای عزیز
  تو یکی از مطالب گفتید وقتی مکانیک میخوندید برای ایجاد تمایز زیرشاخه های برق از جمله میکرو کنترلر و برنامه نویسی اون ها و plc رو فراگرفتید. خیلی علیه اما من همه این ها رو بلدم چون رشته ام الکترونیکه.
  سوالم اینه که برای ایجاد تمایز چه چیزی رو برای فراگیری پیشنهاد میکنید که واقعا من رو با بقیه متفاوت کنه؟ البته نصب سیستم های امنیتی هم بلدم
  تو رشته مکانیک که چیزی پیدا نکردم.
  خیلی خیلی ممنون گرچه که کافی نیست.

  • farnoosh-ie گفت:

   من چند سال پیش شنیدم ۲ نفر از دوستان دوره ی تعهد دبیری بودن و پس ز اتمام تحصیلشون کنکور پزشکی دادن و قبول شدن و الان پزشکی می خونن

 • محسن گفت:

  سلام من دانشجوی تهعد دبیری هستم می خواستم بپرسم بعد از اتمام درس کارشناسی می توانم برای کنکور سراسری در رشته پزشکی آزمون بدم؟

 • raha گفت:

  سلام من دانشجوی ترم اخره اقتصادم و ۲۳ سالمه رشتمو دوست ندارم میخوام دوباره کنکور بدم دندان پزشکی دوست دارم .به نظره شما دیر نیست؟یه سال فرصت دارم ینی میشه؟

  • آرشام گفت:

   نه عزیزم دیر نیست ، تلاش کنی حتما قبول می شی
   من خودم برات نذر می کنم انشالله یه جای خوب دندان پزشکی قبول بشی

 • مونا.م گفت:

  با سلام
  در کامنتها تعدادی از دوستان سوال درباره انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارند.امیدوارم این نوشته پاسخ بعضی از دوستان باشه.
  در دانشگاه سراسری کلیه فارغ التحصیلان کارشناسی، بدون توجه به نوع مدرک تحصیلیشون میتوانند در آزمون کارشناسی ارشد در رشته ی دیگر تحصیل کنند.
  موارد استثنا خیلی معدود هستند.مثلا دانش آموختگان رشته ی صنایع مجاز به انتخاب گرایش مدیریت سیستم و بهره وری در ارشد نیستند. یا داوطلبان گرایش مدیریت شهری از رشته مدیریت اجرایی باید حداقل ۵ سال سابقه کار ترجیحا در حوزه مطالعات شهری یا خدمات شهری پس از اخذ لیسانس داشته باشند و …
  در دانشگاه آزاد هم ، با هر مدرک کارشناسی می توانند هر رشته ی کارشناسی ارشد را، انتخاب کنند.
  تنها مورد استثنا رشته های گروه علوم پزشکی مثل پرستاری، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی،سم شناسی، اموزش بهداشت، شیمی دارویی است که کارشناسی های مشخصی از گروه علوم پزشکی امکان ادامه تحصیل در ارشد این رشته ها را دارند.
  در سایت سازمان سنجش و روابط عمومی مرکز آزمون دانشگاه آزاد در دفترچه های ثبت نام کارشناسی ارشد که قابل دانلود کردن هست همه ی این مطالب نوشته شده.

  • شعبانعلي گفت:

   باتشكر از راهنمايي هاي شفافتان ، انشاء ا… اين رهنمودها تداوم داشته باشد%

  • مونا.م گفت:

   سازمان دیگری که برای کارشناسی ارشد آزمون برگزار میکنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که برای رشته های زیر مجموعه خودش دانشجو میگیره که برای هر رشته در کارشناسی ارشد،رشته های کارشناسی خاصی مشخص شده. شرایط و دفترچه در سایت http://www.sanjeshp.ir قابل مشاهده است. مثلا برای ارشد مددکاری اجتماعی فقط افرادی که کارشناسی مددکاری، خدمات اجتماعی و علوم اجتماعی دارند میتونند شرکت کنند و یا روانشناسی بالینی را ففط دارندگان کارشناسی مشاوره و روانشناسی میتونند شرکت کنند و …

 • شعبانعلي گفت:

  سلام
  احتراماً بنده داراي مدرك دپيلم علوم تجربي – كارداني ” خدمات مشاوره حقوق و صنوف و هم اكنون نيز دانشجوي ترم ۲ كارشناسي حرفه اي مددكاري اجتماعي با گرايش خانواده ” و ۲۵ سال نيز سابقه كار دارم و علاقة وافري به رشته ي پزشكي داشته :۱) بانظر به اينكه رشته ام غيرمرتبط با پزشكي است امكان ادامه تحصيل از كارشناسي به بالاتر را دارم يا خير ؟ ۲)در صورت مقدور نبودن ، رشته روانشناسي ( بالاخص باليني ) را در سطوح كارشناسي ارشد و دكتري خواهم داشت يا خير ؟ لطفا ارائه رهنمود فرمائيدsabzi57@yahoo.com

  • مونا.م گفت:

   دوست گرامی
   درباره سوال ۱- برای تحصیل در پزشکی باید در کنکور سراسری و آزاد شرکت کنید و پزشکی با بقیه رشته ها در مقطع دکترا که نیاز به کارشناسی و ارشد دارند متفاوت است.ازطرفی شما دانشجو هستید و اگر بخواهید که شرکت کنید چون قبولی در رشته پزشکی به رتبه خیلی خوب احتیاج داره باید دروس دبیرستان را به طور کامل و مفهومی مطالعه کنید و اگر دانشجوی روزانه هستید و مثلا کنکور ۹۴ را بخواهید شرکت کنید قبل از ثبت نام باید انصراف بدید. اگر در دوره ی شبانه و آزاد و …الان تحصیل میکنید نیاز به انصراف نیست.وقتی در رشته دیگر قبول شدید انصراف میدید.
   حالت دیگر میتونه این باشه : شما مددکاری رو تموم کردید میتونید دوباره در کنکور شرکت کنید( البته اگر دو رشته ای که نام بردید هر دو روزانه بودند حق شرکت در آزمون سراسری را ندارید مگر اینکه در سال بعد این قانون تغییر کنه)
   ۲- شما اگر مدرک کارشناسی مددکاری را گرفتید میتونید در رشته روانشناسی در کارشناسی ارشد شرکت کنید و در نهایت با داشتن مدرک کارشناسی ارشد، در آزمون دکترا شرکت کنید.

 • مجید گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم ۲ کارشناسی پیوسته برق(الکترونیک) هستم.خواستم بدونم میتونم کارشناسی ارشد رو عمران بخونم؟؟ لطفا راهنمییم کنید

 • بهار گفت:

  سلام استاد
  با چشمانی پر از اشک و قلبی پر از درد این مطلب رو براتون مینویسم .
  من دیروز برای انجام کار تحقیقاتی برای یکی از درسهای عملی این ترم به یک سازمان نسبتا بزرگی رفتم ( دانشجوی ارشد MBA هستم) برای ورود میبایستی مصاحبه میکردم که هدفم از ورود به این سازمان چیه ؟ من یک دانشجو هستم و کم سن و سال و شاید کارهای مدیریتی نیاز به تجربه بالا داشته باشه. و حتی صحبت در مورد کارهای مدیریتی هم نیاز به تجربه داره من به اندازه دانشم و به اندازه نیازی که برای درسم داشتم و به اندازه خودم خیلی خوب صحبت کردم و سعی کردم تمام نکاتی که شما در مورد مذاکره گفتید رو رعایت بکنم ولی استاد من به جرم دانشجو بودن تحقیر شدم و تمام ناراحتیم از اینه که چرا نتونستم یه مذاکره خوب داشته باشم که الان اینجوری نشه . نمیدونم تقصیر کی بود . ولی من واقعا از اون لحظه تا الان افسردگی شدید گرفتم طوری که با هیچ کس حرف نمیزنم
  کاش شما اونجا بودید و به من میگفتید اشکال کارم کجاست؟
  الان احساس خیلی بدی دارم خیلی .
  کاش مثل شما بودم ……………

  • اکبری گفت:

   دوست عزیز
   اتفاقی نیفته ……….تا دلت بخواد من از این اشتباهها کردم …….میشه اگه تمایل داری بگی دقیقا چی شده ؟البته مسلما نمی تونم مثل محمدرضا جوابت رو بدم ولی بالاخره یک کمی در سیتم دولتی(حدود ۱۰ سال) با مردم سر وکله زدم …شاید بتونم کمک ت کنم .
   (ببخشید محمدرضا که پا در کفش شما کردم……تحمل ناراحتی دوستمون برام سخت بود …قول می دم برم یک مدت غیبت کبری کنم )

 • اکبری گفت:

  محمدرضا

  می دونم هیچ وقت نخواستی دکترا بخونی ، ولی برای من فرق می کنه حقوق م می ره بالا ، از نظر سازمانی پیشرفت می کنم از سطوح مدیر میانی می آم بالا …..ولی واقعیت ش این ه که درس خوندن پویایی داره ، کار کردن بعد یک مدتی دلزده می کنه آدم رو و احساس می کنی بعد ۱۰ سال سابقه کاری داری فسیل می شی و ……. راستش من عشق درس خوندن م ……این م یک جور بدبختی ه که تا حالا من رو رها نکرده ….خوبه به نظرت ؟

 • مهسا گفت:

  سلام
  من لیسانس مدیریتم.ولی از رشته تجربی وارد این رشته شده بودم بخاطر همین هم از اول عشق به پزشکی داشتم.الان چند وقته ذهنم مشغوله که باید رشته خودمو در مقطع ارشد ادامه بدم یا تمام تلاشم رو بکنم کنکور تجربی بدم تا پزشکی قبول بشم؟ولی نکته مهمش اینجاست که این دو رشته کاملا متفاوته و فکر نمی کنم اون هم افزایی که شما گفتین رو ایجاد کنه.
  ممنون میشم راهنماییم کنین…

 • نسرین گفت:

  سلام.راستش موضوع بحثتون چیزیه که مدتهاست ذهن منو مشغول کرده من فوق نرم افزار دارم.و به نسبت رشته ام رو هم دوست دارم و از این که ادامه بدم بدم نمیاد.و از طرفی پدرم یک کارآفرین تو زمینه تولید محصولات چوبیه.و خوب یه مجموعه حدودا ۷۰ نفری رو اداره میکنه.اما خوب چون به صورت تجربی وارد این کار شده کم کم و با آزمون و خطا به اینجا رسیده.تو کارش هم آدم موفقیه .من هم مدتیه پیشش کار میکنم.اما خوب احساس میکنم اگر اینجوری اداده بدم نه آنچنان از رشته خودم استفاده کردم و نه واقعا به طور مفیدی به کار اون کمک کردم.از یه طرف دوست دارم دانش مدیریتی بالا ببرم مثلا بتونم رشته MBA بخونم از طرف دیگه احساس میکنم اگر رشته خودم همینجا ول کنم هرچی زحمت کشیدم به هدر میره و واقعیت اینه که تو زمینه رشته خودم هم خیلی چیزا هست که هنوز بلد نیستم و دوست دارم یادشون بگیرم.و خب قطعا ادامه دادن کار پدرم خیلی ساده تر از اینه که من تو شاخه رشته خودم بخوام کاری شروع کنم.شما اگر تو موقعیت من بودید چی کار می کردید؟ممنون میشم پاسخم بدید.

 • ثریا سبزی زاده گفت:

  با سلام.من کارشناسی مهندسی کشاورزی رو گذروندم آیا میشه ارشد تربیت معلم آزمون شرکت کنم؟
  لطفا پاسخ دهید.با تشکر از مطالب ارائه شده.

 • maziar گفت:

  آقا ممنون از دیدگاه قشنگتون
  برای مدیریت یک مرکز چند رشته ای بودن خیلی میتونه کمک کنه ولی اگر به رشته ی خاصی فرد علاقه داشته باشه بهتره که فقط توی اون زمینه کسب علم کنه.در کل هر دو مورد را جامعه نیاز دارد و نمیتوان راه مشخصی برای افراد تعیین کرد.بهترین کار اینه که افراد با دیدباز و شناخت .خود تصمیم بگیرند.انسان موجودی است که به هر چه مسلط شود علاقه مند نیز میگردد وهر چه احاطه ی بیشتری نسبت به موضوعات داشته باشد تصمیم بهتری خواهد گرفت و حس رضایت از خود بیشتری نیز خواهد داشت که این خود مهمترین مسئله می باشد .
  با تشکر
  دکتر علی کاردار

 • سلمان گفت:

  منم لیسانسم حسابداریه از این رشته هم خوشم نمیاد به نظرتون واسه ارشد چه رشته ای هم ساده تر و هم بازار کاریش بیشتره؟

  • farnoosh-ie گفت:

   دوست گرامی من هم شرایظم مثل شماست. لیسانس صنایع دارم با بورس آشنا شدم در بورس معامله می کنم و میخواهم رشته ارشدم را به این حیطه نزدیک کنم با توجه به تحقیقاتم رشته مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی رو مناسب می بینم.

 • رضا لباف گفت:

  با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
  لیسانس برق خوندم، دوست دارم کارشناسی ارشد هم بخونم، بعد از فراغت از تحصیل یک سال و خورده ای به عنوان مهندس ناظر مشغول بودم، پس از اون وارد کارگزاری مرتبط با بازار بورس شدم بعنوان کارمند و به این رشته ی شغلی علاقه پیدا کردم، حالا برای ارشد چی پیشنهاد میکنید، خودم MBA مدیریت مالی دولتی دوست دارم ولی بهرحال آزاد هم ثبت نام کردم با توجه به اینکه آزاد MBA گرایش مدیریت مالی نداره و فقط MBA مدیریت بازاریابی داره، و همچنین رشته مدیریت بازرگانی شما کدوم رو پیشنهاد میدید!!؟؟

 • نیلوفر 22 ساله گفت:

  سلام …چند روز پیش خیلی اتفاقی با سایت بسیار جالب و پرمحتوای شما آشنا شدم.
  راستش من الان لیسانس مهندسی رباتیک دارم و میخوام برای ارشد شرکت کنم ولی نمیدونم چه رشته ای را برای ادامه تحصیلم انتخاب کنم؟!! من علاقه ای به رشته های برق و مکانیک و این چیزا ندارم و دوست دارم از جو این رشته ها بیرون بیام و رشته ای برم که بازار کار خوبی هم داشته باشه!!! حالا نمیدونم مهندسی صنایع یا انواع مدیریت ها یا اقتصاد یا حتی تربیت بدنی و یا روانشناسی!!! واقعا نمیدونم!! من لیسانسم را بدون علاقه خوندم یعنی کلا دیپلممو که ریاضی فیزیکه بدون علاقه و مجبوری گرفتم!!!الان اصلا نمیدونم به چی علاقه دارم؟!!!! توی این چندسال دانشگاهم با اینکه میتونستم بهتر باشم ولی با بی علاقگی و به زور و با استرس فراوان این درسا رو خوندم!!توی این ۴ سال و نیم پیر شدم و پر از مشکلات جسمی و روحی!!لابد میگین دیوونه ام ولی شرایط زندگی من طوری بود که مجبور بودم !!حتی تصمیم داشتم دوباره کنکور بدم ولی نشد!!چون اصلا نمیدونم واقعا به چی علاقه دارم!!! ما در شهر کوچکی زندگی میکنیم بخاطر شغل پدرم که استاد دانشگاه!!! است در اینجاییم و من در این شهر کوچیک بخاطر دبیران بی سواد و امکانات آموزشی کم و بی علاقگی خودم به رشته ریاضی فیزیک رشته رباتیک شبانه قبول شدم!!!آقای شعبانعلی من احساس میکنم کلا مسیر زندگیمو گم کردم!!هنوز خودمو و هدفمو پیدا نکردم!!میترسم این بار هم رشته ای انتخاب کنم که بهش علاقه ای ندارم و یا استعداد کمی توش دارم و حسابی سرخورده بشم!!!من قبل از اینکه بیایم این شهر و مجبور بشم برم رشته ریاضی درسم خیلی خوب بود و جز شاگردای اول بودم ولی از سال دوم دبیرستان که اومدیم اینجا و رشته ریاضی خودمو باختم!!!نمیدونم اصلا چرا این حرفا رو دارم به شما میگم!!شاید به امید اینکه راهنمایی ام کنین، چون احساس میکنم دید شما به زندگی با خیلی از آدمای دور و برم متفاوته!!خواهش میکنم تا جایی که میتونین راهمایی و کمکم کنید!!اگر کسانی رو میشناسین که میتونن کمک کنن بهم معرفی کنید….واقعا سردرگم و ناامیدم…میخوام از این شهر فسقلی که یادآور تمام سختی ها و ناراحتی هامه بیام بیرون و یه جای خوب مثل تهران قبول بشم!! من اعتماد بنفسم خیلی خیلی کم شده و اصلا خودمو و توانایی هامو باور ندارم!!!
  باور کنین خیلی وقتا حس میکنم به ته خط رسیدم و فقط الکی روزا رو شب میکنم…..
  ممنون

 • فاطمه محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر.ممنون از راهنمایی شما درمورد رشته های میان رشته ای.بادیدگاه شما درمورد بازارکار خصوصی وایده های فردی که هم مهندس هم مدیرو….موافقم.متشکر موفق باشید

 • فاطمه گفت:

  سلام ببخشید من برای فوق میخوام بخونم و رشته لیسانسم مهندسی مدیریت اجرایی واما میخوام بدونم که رشته های هم جنس رشته خودم چی ها هستند؟رشته های مدیریت هم میتونم بخونم؟میخوام تو یک حیطه باشه که تو تدریس مشکلی پیدا نکنم .ممنون

 • نیلوفر گفت:

  سلام… به کمک زیاااااد احتیاج دارم
  من راستش اینقد ذهنم خالیه که نمیدونم چی‌ بگم.. از بچگی‌ به هنر علاقه داشتم و نقاشی می‌کشیدم
  به علت اصرار خونواده کنکور ریاضی‌ دادم و مهندسی نرم افزار گرفتم
  الان ۳ سالی‌ از گرفتن مدرکم می‌گذره ولی‌ نه سر کار رفتم و نه علاقه‌ای برای ادامه تحصیل داشتم

  امسال تصمیم گرفتم ک کنکور ارشد بدم ولی‌ اینکه چه رشته‌ای هنوز نمیدونم…

  اینکه اگه تو رشتهٔ خودم ادامه بدم از نظر شغلی‌ برام بهتره یا نه نمیدونم.. اینکه اگه برم پشیمون میشم یا نه نمیدونم

  اینکه اگه برم واسه رشته‌های هنر مثل نقاشی همونی هست که یه عمر فکرشو می‌کردم یا نه نمیدونم… اینکه ارزش داره ۲ سال وقتو هزینه کنم براش یا نه نمیدونم

  اینکه یه رشته‌ای مثل زبان برام از هر دوی اینا بهتر هست یا نه نمیدونم

  واقعا من هیچی‌ نمیدونم..‌ای کاش بتونید به ذهن مشغول من یه مسیر بدید… خیلی‌ گیجم 🙁

 • الهام گفت:

  سلام من علوم تربیتی فرهنگیان قبول شدم اما دوست دارم ارشد و دکترام رو روانشناسی بخونم ایا میشه؟خواهش دارم جواب بدین

 • زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ارشد شیمی تچزیه از بهترین دانشگاه دولتی تهران هستم و ولی دیگه دوست ندارم در رشته خودم دکترا بخونم
  چون هم خظرناکه و هم برای سیستم تنفسیم مشکل ایجاد میکنه
  میشه راهنماییم کنید که برای دکترا در چه رشته ای بخونم؟ایا امکان خوندن در رشته متفاوت در مقطع دکترا هست؟ممنونم

 • نرم افزار گفت:

  سلام من کارشناسی مهندسی نرم افزار دارم و ارشد هم شبکه خوندم می خواستم ببینم می تونم گرایش های مختلف آی تی رو ادامه بدم

 • فایده گفت:

  مژگان خانم سلام,اساسا کسانی می توانند و گزینش می شوند در دکتری که اشراف جامعی داشته باشند بر مطالب و موضوعات کارشناسی ان رشته ,لذا اگر به چنین قابلیتی برسید می توانید کارشناسی رشته را هم بعدا بخوانید ,چون که صد آید نود هم پیش ماست ,موفق باشید.

 • نم نم گفت:

  نارنجی خانم سلام:گفته اند به جای اینکه دریای کم عمق باشی ,فکر نمی کنم که کارشناسی در هر رشته ایی معادل کم عمقی باشد ,به نظر من کارشناسی عمیقترین حوزه هر رشته می باشد و نباید ان را معادل سطحی انگاشت و در مقاطع بالاتر دیدگاه مطرح شده در ان زمینه است نه چیز بیشتر و چه بسیار افرادی که از تحصیلات تکمیلی برداشتی فراگیر تر و قابل توجه تر نیافته اند ,موفق باشی از اینکه باز در قالب سوال مطالب خود را بیان نمودی و قضاوت را به خواننده.

 • حسن گفت:

  اقا محمد رضا با تشکر فراوان از شما چند سوالی را بر اساس اطلاعاتم جواب دادم ,گویا نظرات بااسم واحد را سیستم به علت تکرار قبول نمی کند ,لطف کن تفاوت بین رشته اقتصاد را با مدیریت مالی عنوان کن با تشکر از شما

 • ندا گفت:

  مریم خانم سلام , به نظر اینجانب (شخصی) اگر توانمند هستید و مشکل مالی برای شما ایجاد نمی شود پزشکی ازاد را بخوانید چرا که ذخیره ای می شود برای شما در اینده و حرفه مقدس و با کلاسی هست و بعدها اموزش پرورش ممکن است از شما استفاده کند – اما در علوم تربیتی فرهگیان که چندر غازی به حقوقتان اضافه می شود و ارزش ان در برابر پزشکی نیست ,بنده فردی را سراغ دارم که معلم تربیت بدنی ازنا بوده است و حالا پزشک است در خرم آباد و فرد موفقی می باشد و گروه اجتماعی خود را ارتقا داده است هر چند حرفه معلمی مقدس و شغل انبیاست ,موفقیت شما هم ناشی از ان است ,اگر بتوانی علوم تربیتی تا سطح ارشد بخوانی و موفق شوی در نظام روانشاسی بد نیست اگر مطب بزنی و بتوانی کارت بگیرد ,اما صرف خواندن برای اموزش وپرورش اتلاف عمر شماست . موفق باشی و علاقه های خود را هم در نظر بگیر.

 • مرجان گفت:

  مریم خانم سلام , به نظر اینجانب (شخصی) اگر توانمند هستید و مشکل مالی برای شما ایجاد نمی شود پزشکی ازاد را بخوانید چرا که ذخیره ای می شود برای شما در اینده و حرفه مقدس و با کلاسی هست و بعدها اموزش پرورش ممکن است از شما استفاده کند – اما در علوم تربیتی فرهگیان که چندر غازی به حقوقتان اضافه می شود و ارزش ان در برابر پزشکی نیست ,بنده فردی را سراغ دارم که معلم تربیت بدنی ازنا بوده است و حالا پزشک است در خرم آباد و فرد موفقی می باشد و گروه اجتماعی خود را ارتقا داده است هر چند حرفه معلمی مقدس و شغل انبیاست ,موفقیت شما هم ناشی از ان است ,اگر بتوانی علوم تربیتی تا سطح ارشد بخوانی و موفق شوی در نظام روانشاسی بد نیست اگر مطب بزنی و بتوانی کارت بگیرد ,اما صرف خواندن برای اموزش وپرورش اتلاف عمر شماست . موفق باشی و علاقه های خود را هم در نظر بگیر.

 • الهام گفت:

  مونا جان سلام در پاسخ به سوال اول کار نشد ندارد بخصوص با سیستم پیام نور و اگر اراده کنید می توانید — در پاسخ به سوال دوم برای وکالت و سردفتری باید لیسانس حقوق یا فقه داشته باشی حتما و با فوق لیسانس به تنهایی نمی توانی شرکت کنی ,البته اگر در دفترخانه سابقه بیمه داشته باشی و کار کرده باشی و علی الخصوص دفتریار باشی تحت شرایطی با مدارک رشته های دیگر هم می توانی در ازمون سردفتری شرکت کنید ,در ضمن ازمون سردفتری سال ۱۳۹۳ حتما برگزار می شود البته فقط برای شهرهای خاصی نه تمام شهرهای کشور ,موفق باشید .

 • علی گفت:

  با سلام خدمت سحر خانم و ارزوی موفقیت ایشان ,سن ایشان دیر نشده است برای فعالیت علمی ,اما به نظر اینجانب اگر ایشان ابتدائا به کار بچسبند و در کار جا بیفتند بهتر است و سپس و در مراحل بعدی می توانند ارشد بخوانند.

 • دانیال گفت:

  جناب اقای شعبانعلی اگه زحمتی نیست لطف کنید برای من تفاوت بین علم اقتصاد و مدیریت مالی را بیان کنید به سایت شما سر می زنم و جوابم را خواهم گرفت با تشکر منتظرم

 • دانیال گفت:

  سلام با تشکر از نظر اقای شعبانعلی ,به نظر من چون انسان زندگی می کند و هر چیز را در راستای بهتر زیستن و راحتی برای خود می خواهد اگر انسان محور باشد و با توجه به نظریات اساتید مدیریت و روانشناسی که انسان در پی ارضا هست و وقتی از یک حیث مثلا پول ارضا می شود به فکر براورده شدن بقیه زمینه های مورد علاقه و مهم خود می گردد که به انها هم برسد و به نوعی انسان بایستی رشد همه جانبه در زندگی خود داشته باشد تا رشدی کاریکاتوری نداشته باشد ,از طرفی شخصی که در زمینه های مختلف رشد در حد کارشناسی داشته باشد لزومی به تحصیلات تکمیلی همان رشته نیست(اصولا ) و فشرده علوم و رشته های در دوره کارشناسی ان نهفته است ,با ورود به دیگر گرایش ها انسان میتواند دانش خود را گسترش داده و استوانه های بیشتری برای خود ایجاد کند که این موضوع مورد توجه می باشد ,و من با نظر شما موافق هستم و یک کارشناس با تجربه و پر کار بهتر از ارشد ودکترای بی کار می باشد ,چند رشته بودن دید انسان را به زندگی بهتر می کند و نگاهی جامع به انسان می دهد و قابلیت های او را زیاد می کند نا گفته پیداست که رسیدن به این شرایط مستلزم این است که انسان ابتدائا نیازهای اصلی و اساسی وفوری و اولویت دار خود را مرتفع سازند و به نظر من خیلی از افراد که به ظاهر بر خلاف نظر شما حرکت می کنند ممکن است برای تامین همین هدف اولیه گام بر می دارند و نوبت به فکر کردن و فراغ بال نرسیده است . در ضمن باید هزینه وقیمت دکترا برای یک رشته هم سنجش شود و دریافت ها در قبال هزینه ها اعم از فرصت و مالی و غیره سنجش شود. خسته نباشید با نظر شما موافقم

 • سحر گفت:

  سلام.توروخدا کمکم کنید .من ۴ سال فارغ التحصیل شدم و به علت عدم اعتماد به نفس و خود باوری هیچ وقت دنبال کار نرفتم.چون خودمو کمتر از بقیه می دیدم و فکر میکردم همه که فارغ می شن همه چیز بلدند و من چیزی بلد نیستم .به همین خاطر خونه نشین شدم و الان ۲۶ سالمه با این که جز دانشجوهای ممتاز بودم الن یه سال برای ارشد می خونم ولی خوب نخوندم فکر نکنم قبول بشم ولی احتمالا نظام مهندسی قبول بشم به نظر شما الان من با این سنم برم برای ادامه تحصیل و با این که ازدواجم کردم دیر نیست احساس می کنم خیلی پیرم برای ادامه تحصیل.تو رو خدا الان بهترین کار برای من چیه؟ممنون میشم کمکم کنید منتظر پاسخ هاتون هستم

  • آرش گفت:

   سلام. سن و سال چیزی است که تو جامعه ما با رویکرد منفی تزریق شده و همه ما متاسفانه قربانی اش هستیم تا جایی که حتی کسی کاریمون نداشته باشه خودمون به جون خودمدن می افتیم. الان شما هم دچار خودخوری شدی. من دوستی دارم که در کانادا با لیسانس مهندسی برق در همونجا داره در R&D شرکت اپل کار میکنه. پوینت اینه که اینجا امکانات و الزامات لازم برای خیلی از رشته های دانشگاهی در کارشناسی، ارشد و یا دکتری کم وجود داره و کار کردن یا آکادمیک هست یا در صنایع و مارکت اونم محدود. کلا با درس اینجا به یک مدرک می رسی و علم رو باید خودت بیاموزی و همت کنی! اگر به تحقیقات علاقه داری و سنگینت نیست برو ارشد و در ادامه دکتری بخون. اگر میخوای کار کنی که مهارت هاتو متمرکز و قوی و از پراکندگی فکری حتما پرهیز کن. اگه تو ایران منظورته که باید بگم با یک حساب معمولی هم فرق چندانی با نکردنش نداره چون بیگاریه ولی واسه رزومه و یادگیری کار خوبه مگر اینکه خودت سرمایه کار داشته باشی که اون رو در مسیر مناسب سرمایه بذاری و هدایت کنی. زندگی نسبی است و رویکرد مطلق باعث سایش و فرسایش میشه و کم کم از پا درت میاره. الان فعلا کاری واسه اینکه حست خوب بشه نسبت به خودت و توانایی هات انجام بده نظام رو هم شرکت کن و درستم بخون. باید بذرهای زیادی بکاری تا شاید چندتاش به بار بشینه. موفق باشی.

  • ناشناس گفت:

   سلام منم یه روزی درست تو موقعیت شما بودم حتی بدتر لیسانسم از پیام نور گرفتم متاهلم هستم اما همسرم تشویقم کرد و الان دانشجوی ارشد دانشگاه شریفم پس راست که میگن ماهی هر وقت… تا دیر نشده اقدام کن وگرنه این فکر همیشه باهات میمونه

 • مریم گفت:

  سلام…از اینکه به سوالم جواب دادید خیلی خیلی سپاس گذارم…
  راسش من بین دوتا رشته گیر کردم…پزشکی ازاد و علوم تربیتی فرهنگیان…خب هرکسی یه چیزی میگه و تا تصمیم میگیرم همه یه جوری برخورد میکنن که من واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم و کدوم رو برم….اگه میشه راجع به پزشک های عمومی و موقعیت و کارشون بهم بگید…ممنون

 • رها گفت:

  سلام من لیسانس مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی دارم و علاقه زیادی به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی دارم میخواستم شما منو راهنمایی کنین که ایا میتونم ارشد را در یکی از شاخه های پزشکی یا داروسازی ادامه بدم؟با تشکر.

 • هندسه گفت:

  سلام،دانشجوی ارشد ریاضی محض هستم،برای آزمون دکتری می خوام اقتصاد شرکت کنم میشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • طاهر گفت:

  سلام خدمت دوستان عزیز. من ارشد میکروبیولوژی تمام کردم ولی دیگه نمیخوام واسه دکترا بخونم. علاقه شدیدی به روانشناسی و روانکاوی دارم. آیا من می تونم با مدرک لیسانس که علوم آزمایشگاهی است در ارشد روانشناسی شرکت کنم یانه؟ کدوم دانشگاهها پذیرش میدن؟ لطفاً راهنمایی کنید.با تشکر

 • ندا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من ارشد فیزیولوژی جانوری خوندم.اما الان می خوام رشته فلرماکولوژی یا علوم آزمایشگاهی رو ادامه بدم یا حتی از نو ارشدش رو بخونم.خواهشمندم منو کامل راهنمایی کنید. ممنون از لطفتون.

  • ندا گفت:

   با سلام و خسته نباشید.
   من ارشد فیزیولوژی جانوری خوندم.اما الان می خوام رشته فلرماکولوژی یا علوم آزمایشگاهی رو ادامه بدم یا حتی از نو ارشدش رو بخونم.خواهشمندم منو کامل راهنمایی کنید. ممنون از لطفتون

 • شکوفه گفت:

  دلیل دیگه ایی که از نظر من مهم میاد اینه که اگه وارد دانشگاه شدی و متوجه شدی رسته ی تحصیلی ات رو دوست نداری اما به اجبار و رودربایستی باید حتما تمومش کنی ( از طرفی بفهمی هنوز خودت و علایقت رو نشناختی ) می تونی با انتخاب مقاطع تحصیلی و یا دوره های اموزشی دیگه اونچیزی رو که بیشتر دوست داری ادامه بدی و قطعا با همون علایق مشغول به کار می شی.

 • پدرخوانده گفت:

  سلام محمدرضا خان
  کاش یه جوری میشد که اینایی که بیشتر واز قبل تورو میشناسن رو منشن کنی اگه بتونن جواب بعضی سوالامون رو بدن هم وقت شما گرفته نشه هم اینکه اونا یه زکاتی داده باشن از چیزایی که یاد گرفتن 🙂
  مثلا من یه ویژگی های کلی رو بهت بگم با یه سری پارامترها و نظرت رو راجع به رشته ای که باید باشم بپرسم،الان مهندسی میخونم ولی هیچ حس خوبی ندارم،حس میکنم اونطور که باید از داشته هام استفاده نمیکنم،یعنی نیازی نمیشه بهشون.اگه راهی هست برات کامل بگم قضیه رو ممنونت میشم ودوست دارم نظرت رو بدونم.
  قربانت.

 • مونا گفت:

  استاد جواب ما رو ندادین. خواهش میکنم پاسخگوی جواب ما هم باشین

 • سمانه گفت:

  سلام من لیسانس حسابداری هستم ارشد میخوام علوم تربیتی بخونم یا کاردانی به کارشناسی تربیت بدنی شرکت کنم بین این دوراه موندم چون اصلان به رشته ام علاقه ندارم لطفان منرا راهنمایی کنید

 • نارنجی گفت:

  سلام به مهندس دوشت داشتنی!

  یک ضرب المثل هستش که میگه “به جای اینکه یه دریای کم عمق باشی، سعی کن یه چاه عمیق باشی”.

  از اون روز که مطالب شما را خوندم، دارم فک می کنم که حرفای شما، موید این ضرب المثل هستش یا رد می کنه؟

  البته یه بحث دیگه هست که اصلا خود این ضرب المثل صحیح هستش یا خیر؟ خیلی دوست دارم نظر خودتون را هم بدونم!

  • به نظر من تقسیم بندی انسانها به کسانی که «دریای کم عمق» هستند یا «چاه عمیق» خودش یک تقسیم بندی قرن ۱۹ و نیمه‌ی اول قرن بیست محسوب می‌شه.

   به خاطر یکپارچگیهایی که در توسعه‌ی علم این روزها مورد توجه قرار گرفته و همینطور وجود بحث‌های بین رشته‌ای و همین‌طور نگرش Wholistic که داره به پارادایم فکری حاکم تبدیل می‌شه، من فکر کنم الان یک سوال دیگه مطرح می‌شه:

   آیا آموخته‌های ما توانسته‌اند که هم‌افزایی ایجاد کنند؟ به قول استراتژیست‌ها، حول یک core Competency مشخص شکل گرفته‌اند یا نه؟

   ممکن است موسیقی و مهندسی الکترونیک کنار هم قرار بگیرند و پینک فلوید بشود.
   ممکن هم هست که موسیقی و مهندسی الکترونیک به یک بیکار منتهی شود.

   من مکانیک خوندم و مدیریت. سالهای بعد حسم خوب بود چون مدیر یک شرکت خدمات پس از فروش در حوزه تجهیزات مکانیکی بودم.

   اما آیا اگر رییس بانک مرکزی هم بشوم نگاه مهندسی می‌تواند کمک کند یا نه، چیزی است که الان نظری در موردش ندارم…

 • مونا گفت:

  سلام من لیسانس مدیریت دارم و میخواستم ببینم که میشه برای مقطع کارشناسی ارشد هم رشته خودم رو ادامه بدم وهم در ازمون کارشناسی ارشد حقوق شرکت کنم و این دو رشته رو همزمان بخونم.اگر امکانش نیست باید چی کار کنم؟ واین که اگه مدرک کارشناسی ارشد رو در رشته حقوق بگیرم میتونم در ازمون کانون وکلا وسردفتری شرکت کنم و کار کنم ؟(چون مدرک لیسانسم حقوق نیست)

  • saha گفت:

   سلام مونا جان اولی رو نمیدونم اما دومی میشه با ارشد حقوق امتحان وکالت یا سر دفتری داد فقط باید توجه کنی که ازمون سر دفتری معلوم نیست کی قراره برگزار بشه من هم یکی از گزینه هام تغییر رشته و سر دفتری بود اما به خاطر یک سری مشکلاتش که ممکنه ازمون دیر برگزار شه و یا وقتی بر گزار شه که من هنوز مدرکمو نگرفتم دل سرد شدم اما هنوزم بهش علاقه دارم کاش مثل وکالت هرسال برگزار میشد تا منم بتونم اقدام کنم

 • فرهاد گفت:

  چطور میتونم از رشته هنر به دکترا تعقیر رشته بدم_ من فوق دیپلم هنرهای تجسمی دارم – ممنون میشم راه حلشو بگین

 • نسیم گفت:

  ایا میتونم از حسابداری به رشته های پیراپزشکی تغییر رشته بدم؟

 • ناشناس گفت:

  من رشته اقتصاذ درس خوندم ولی علاقه ندارم میتونم برای ا۱ر۱شد تغذیه بخونم

 • نغمه گفت:

  سلام ، من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم دنبال کار گشتم، اما از کارای شرکتی وبازاریابی و… اصلا خوشم نمیاد به معلمی خیلی علاقه داشتم نشد، میخوام دوباره کنکور شرکت کنم تربیت معلم قبول بشم، کارشناسی ارشد هم چون معدلم بالا بود سهمیه داشتم دیر بهم خبر دادن ناراحت شدم و بیخیال ارشد شدم، نمیدونم چیکار کنم خوشحال میشم از راهنماییتون بهرمندم کنید.

 • هستی گفت:

  سلام در مورد اینکه چند رشته مختلف برای فوق لیسانی و دکترا بخونیم من هم با چند رشته ای خوندن موافقم فقط میخواستم بپرسم آیا شما میتونید به من کمک کنید که برای دکترا چه رشته ای خوبه؟

 • لیلا گفت:

  سلام من لیسانس ریاضی کاربردی دارم وسال ۸۸ فارغ التحصیل شدم هرسال میخام برا ارشد بخونم ولی نمیدونم چه رشته ای بخونم از رشته ریاضی خوشم نمیاد.الان بهترین رشته برا ارشد چیه؟مدیریت اجرایی خوبه بخونم یا نه؟لطفا راهنماییم کنید.
  باتشکر

 • مژگان گفت:

  سلام بر شما
  من کارشناسی ارشد کشاورزی دارم،رشتمو دوس ندارم و بازار کارشم خوب نیست. الان میخوام دکترا شرکت کنم موندم چه رشته ای انتخاب کنم؟خواهش میکنم کمکم کنید….اگه برم رشته دیگه برا تدریس و هیت علمی شدن مشکلی پیش میاد؟؟

  • نرگس گفت:

   مژگان خانم با سلام ,کسی قاعدتا در دکتری موفق می شود که اشراف جامعی بر مطالب و موضوعات کارشناسی وارشد داشته باشد ,و تغییر رشته شما می تواند باعث اتلاف وقت باشد و شما را از عضو هیات علمی شدن محروم کند مگر بعدا استاد (غیرهیات علمی ) شوید و اساسا در گزینش ها و رزومه طرف باید همان رشته و یا رشته ای همجنس ان باشد ,مگر به نوعی بعدا کارشناسی ان رشته را نیز بگیرید,موفق باشید.

 • ستاره گفت:

  سلام من مهندسی صنایع خوندم. ارشدم رو دانشگاه بوعلی همدان گرفتم معدلم ۱۷٫۳۲ بوده اما نمره پایان نامه ام ۱۷ شد واسه همین نتونستم از دکترا بدون آزمون استفاده کنم. استاد راهنمام هم تخصصش مدیریت بود واسه همین موضوع پایان نامه منم مدیریتی شد و یه جورایی هردوشون بهم تحمیل شدن! مقاله ای هم از پایان نامه در نیومد در مجموع از فوقم راضی نیستم الان حدود یک سالی میگذره… دوست دارم ادامه تحصیل بدم. بنظرتون ارشد یه رشته دیگه بخونم مثل مدیریت پروژه که تو فیلدهای صنایع بهش بیشتر علاقه دارم ایده خوبیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید 🙂

 • نازيلا گفت:

  از اين ديد به قضيه نگاه نكرده بودم
  جالب بود 🙂
  به فكرم زد دكتري را رشته ديگه اي بخونم
  مثلا هنر كه خيلي بهش علاقه مندم، يا روانشناسي كه اونم دوست دارم 🙂

  مرسي كه هر صفحه سايتتون بوي يك گلي را ميده، فكرهاتون متنوع و كاربردي هستند، ابعاد مختلف زندگيم را مي تونم باهاشون بهبود يا تغيير بدم

  مرسي كه هستين 🙂

 • مریم گفت:

  ببخشید در ضمن میخواستم ببینم امکان اینکه ارشد و دکتری را در دانشگاه های معتبر دیگر جز فرهنگیان گذراند وجود دارد؟؟؟

  • مریم جانو واقعیت اینه که من در این حوزه اطلاعاتی ندارم 🙁
   اما امیدوارم از میان خواننده‌های سایت کسی باشه که در این حوزه اطلاعاتی داشته باشه و کمک کنه

   • سمانه عبدلی گفت:

    مریم جان
    به این نکته باید دقت داشته باشی،که با تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، شما موظف به خدمت در آموزش و پرورش هستید که ظوابط خاص خودش را دارد .و ادامه تحصیل شما در رشته های مورد علاقه ،در سهمیه فرهنگیان شما میسر نیست.
    اما برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر میتوانید برای ورود به دانشگاه های معتبر هم اقدام کنید، بنابراین شرکت کردن در تحصیلات تکمیلی رشته ی روانشناسی منافاتی با اینکه در کدام دانشگاه تحصیل کرده ای ندارد.
    پیشنهاد میکنم یه نگاهی به فرم معلم داشته باشی تا از ظوابط و تبصره های تحصیلی آگاه بشی

    • سارا نعمتی گفت:

     سلام مریم. در ادامه حرفهای سمانه باید بگم که ، باید ۳ سال سابقه کاری داشته باشی تا بتونی در ازمون ارشد (هر رشته ای که دوست داشته باشی ،ممنوعیت نداره ) شرکت کنی ، البته اگه دانشجوی ورودی سال ۹۱ باشی این مشکلم برطرف شده و یه قانونی لحاظ شده که از سال ۹۱ ،از سال اول دانشگاه حکم دانشجو های دانشگاه فرهنگیان تحصیل خورده ،یعنی اینکه بعد از دوران کارشناسی ۴ سال سابقه کاری دارن ومیتونن بلا فاصله تو ازمون ارشد شرکت کنن ودر کنار اون باید هفته ای ۲۴ ساعت تدریس هم داشته باشن.

 • مریم گفت:

  سلام…من امسال کنکور دادم و با اینکه تلاش بسیار زیادی برای کسب رتبه خوب کرده بودم متاسفانه رتبه چهار هزار تجربی رو اوردم…به اصرار خانواده با توجه به شرایط کاری جامعه رشته علوم تربیتی فرهنگیان رو انتخاب کردم و قبول شدم…میخواستم ببینم از این رشته میتوان فوق لیسانس و دکترای روانشناسی را گرفت یا خیر…؟؟؟؟؟خواهشا کمکم کنید

 • فرزاد گفت:

  سلام ، من فوق دیپلم کامپیوتر دارم الان ۲۷ سالمه و کار آزاد انجام میدم ولی تازگی ها افتادم توو فکر درس خوندن حس می کنم از بقیه دوستام جا موندم قصد دارم رشته مدیریت بازرگانی توو مقطع کارشناسی ادامه بدم به نظر شما کارم درسته یا نه؟

 • مهرداد گفت:

  من ارشد فیزیک روزانه تهران قبول شدم ولی چون کارمندم وازشهرستان میام وکلی از مزایای مالیم رو از دست میدم و۲ماهم درس دارم میخونم میخوام دیگه انصراف بدم بهم میگن حیفه ولی خودم علاقه ندارم گی کار کنم ممنون میشم سریعتر جوابم رو بدید تا تصمیم بگیرم

  • ناشناس گفت:

   سلام. به نظر من راهی را انتخاب کن که علاقه داری. اگه به ادامه تحصیل علاقه نداری مخصوصاً تو دانشگاه پیام نور که باید سخت تلاش کنی این راه رو انتخاب نکن.

  • ز گفت:

   به نظر من که فارغ تحصیل ارشد فیزیکم. اصلا ادامه نده

 • ناشناس گفت:

  سلام،من فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه فردوسی مشهد هستم خودم علاقه ای به ادامه تحصیل ندارم ولی بخاطر وضعیت بازار کار راهی بجز ادامه تحصیل ندارم! میخواستم بدونم اگه من ارشد همین رشته از دانشگاه پیام نور(فراگیر)بخونم ارزشی داره؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 • احسان گفت:

  من کارشناسی الکترونیک دارم میتونم امسال کارشناسی ارشد رشته اطلاعات و حفاظت اطلاعات بخونم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • حسین گفت:

  من کارشناسیم رو برق الکترونیک خوندم ، هنر رو دوست دارم ، به نظر من ترکیب این دو ، زمینه جالبی میشه برای فعالیت

 • سر در گم گفت:

  سلام.من لیسانس حسابداری دارم وحالا میخام واسه ارشد تغییر رشته بدم به علوم تربیتی.بنظر شما کار درستی میکنم؟ چون حدود ۳ماه فقط وقت دارم نمیدونم میتونم یانه؟یا همون حسابداری رو ادامه بدم؟و اینکه در اینده بطور مثال اگه در جایی بخام استخدام بشم (آموزش وپرورش)تو مصاحبه وگزینش کسانی که لیسانس علوم تربیتی دارند با من که لیسانسم در رشته دیگه بود ارجحیت داده نمیشن؟

  • مهربان گفت:

   من هم دقیقا شرایط شما رو دارم, من رشته زبان رو می خوام توی ارشد ادامه بدم ولی نمی دونم کی فرصت دارم بخونم!! موفق باشی زهرا خانوم.

   • ناشناس گفت:

    سلام زهرا خانم. به نظرم تو همین رشته هم می تونی موفق بشی. بستگی به استعداد و پشتکار خودت داره. باید بسنجی که چه فرصتهایی رو از دست میدی و چی بدست میاری اگه می ارزه پزشکی بخون.

 • زهرا گفت:

  سلام.من فوق لیسانس مدیریت بازرگانی دارم ولی علاقه ای به کار در این رشته ندارم و همچنان به فکررشته پزشکی هستم.بنظرتون کار درستیه که دوباره بشینم واسه کنکور بخونم؟

 • محمد گفت:

  سلام من رشتم مدیریت بازرگانی هست و به این رشته علاقه ی زیادی داشتم و توانستم رتبه ی ۵۴ کشوری را در کنکور کارشناسی سراسری بدست اورم اما به دلیل عدم کار مناسب از این رشته متنفر شدم و میخواهم پزشکی بخوانم حال سوالی که دارم این است که ایا من باید از اول(دیپلم) این رشته را شروع کنم؟ ایا اصلا میتوانم در کنکور سراسری این رشته را امتحان بدهم؟ لطفا کمکم کنید با تشکر

 • فرشته گفت:

  با سلام ، رشته دانشگاهی من مهندسی منابع طبیعی بوده ولی متاسفانه خیری از این رشته به من نرسید و در حال حاضر در یک شرکت صنعتی کار میکنم که امکان هیچ پیشرفتی برایم وجود ندارد. نمیدونم چه رشته ای واسه ارشد بخونم . اگر راهنمایی کنید ممنون میشم 🙁

 • امیر گفت:

  سلامو دیپلمم تجربی بود ولی به کامپیوتر خیلی علاقمند شدم دوره کارشناسی را کامپیوتر خوندم و حدود ۱۰ سال تو این رشته دارم کار تخصصی میکنم. دوست دارم ادامه تحصیل بدم ولی نه تو این رشته. معتقدم کامیپوتر ابزاره، میشه کنار کار یادش گرفت. دوست دارم مدیریت بخونم. نظر شما چیه استاد؟ اگر شما هم موافقید چه زیر مجموعه ای از مدیریت به دردم میخوره؟

 • رها گفت:

  من از اول میدونستم چی دوس دارم ولی تلاش نکردم، من دلم میخواست داروساز بشم ولی برای کنکور تلاش نکردم. از بچگی رویام همین بود. وارد رشته ی بازرگانی شدم و همینطوری الکی الکی فوقم رو گرفتم. تجربه ی کارافرینی داشتم که از گروه جدا شدم و الان تو یه شرکت خصوصی مشغول به کارم. ولی تصمیم خودم رو گرفتم که یک بار دیگه کنکور بدم و دارو قبول بشم. به مبحث گیاهان دارویی و طب سنتی هم خیلی علاقه دارم که موضوع پایان نامم رو هم راجع به صادرات گیاهان دارویی کار میکنم. خلاصه میدونم اگه داروسازی بخونم میتونم کلی از دانسته های رشته ی مدیریتم استفاده کنم.

 • مرضیه گفت:

  آقای شبانعلی ممنونم از پاسختون.من به رشته ی مدیریت علاقه ی زیادی دارم اما باتوجه رشته ای که در کارشناسی خوندم وبا توجه به رشته شما میخواستم بدونم میتونم در این رشته موفق بشم و اینکه من هیچ پیش زمینه ای از مدیریت ندارم،کدوم رشته ی مدیریت بهتره ؟من در مورد MBA تحقیق کردم اما متاسفانه در اصفهان دانشگاه ارائه دهندن نداره.اگه امکان داره جواب رو به ایمیلم بفرستید
  با تشکر فراوان

 • alireza گفت:

  سلام
  من میخواستم از شما راهنمایی بگیرم بنده مهندسی الکترونیکمو تمام کردم حالا واقعا موندم تووش چیزی که تو خودم میبینم هم علاقه به تدریس دارم و هم حس مدیریتی بالا و سرپرستی یه گروه وکار در صنعته و حالا واقعا موندم توی فکر که واسه ارسد مدیریت بزنم یا رشته خودمو ادامه بدم لطفااا همفکری

 • شیوا گفت:

  حالا منی که کارشناسی مدیریت بازرگانی خوندم برای ارشد باید مهندسی بخونم؟ چون ادامه تحصیل تو رشته خودم دوست ندارم.

 • مرضیه گفت:

  با سلام
  من کارشناسی کامپیوتر خوندم ولی با توجه به بازار کار میخوام رشتمو برای ارشد تغییر بدم خوشحال میشم اگه منو راهنمایی کنید که کدوم رشته رو انتخاب کنم
  با تشکر

  • مرضیه جان.
   طبیعیه که از هر کسی بپرسی یک جواب میده. طبیعتا رزومه ی من نشون میده که من چه جوابی رو انتخاب کردم. من ترجیح دادم در ارشد چیزی از جنس مدیریت بخونم. اما این مسئله خیلی سلیقه ای هست و به اصول و ارزش ها و خواسته ها و توانمندیهای هر فرد هم ربط داره

 • مریم ی گفت:

  با سلام … شدیدا به نظر شما احتیاج دارم
  من کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر هستم و در حال حاضر مدرس حق التدریس دانشگاه هستم. از همان ابتدا علاقه ام به رشته ام از ۱ تا ۱۰۰ ،۳۰ بوده است . به کارم علاقه دارم ولی علاقه ام در واقع به آموزش است نه کامپیوتر. بعد از نا امیدی از استخدام ، دچار یک خلا شدید شده ام و اصلا از خودم رضایت ندارم. علاقه من در حال حاضر به رشته روانشناسی است و خودم را بسیار توانا در این امر میبینم. نمی دانم الان که ۳۰ سال سن دارم آیا می توانم با مدرک روانشناسی که در آینده بگیرم کار کنم یا نه. اصلا امکان امتحان در آزمون کارشناسی ارشد را دارم با توجه به رشته قبلی و اینکه دیپلم ریاضی فیزیک دارم ؟ خواهش می کنم به من کمک کنید و نظر خودتان را بدهید

  • ناشناس گفت:

   نخیر

  • امین گفت:

   دیوانه هستید ؟؟؟ استاد دانشگاه هستید خوبه و بمونید چون به مراتب بالاتر خواهید رفت ازقبیل مدیر گروه. الان استاد هستید اما چند سال دیگه پیشرفت می کنید. برای خوندن الان دیگه خیلی دور هستش

  • مونا گفت:

   اگه واقعأ به رشته روانشناسي علاقه داري برو دنبالش چون آدم فقط يه بار زندگي ميكنه خوبه كه دنبال علايقش باشه

  • محمدرضا گفت:

   چقدر جالب ، من عاشق کامپیوترم تا حدی که خودم کتاب های تخصصی مربوط به این رشته رو مطالعه می کنم و تمام وقتم رو هم به این موضوع اختصاص می دهم ولی رشته رسمیم برق هست ! چرا توی این کشور ما با بهترین سال های عمرمون این کار رو میکنیم. پیشنهاد میکنم از روش من استفاده کنید دستکم از وقتتون لذت میبرید.

 • سمیرا گفت:

  با سلام. من ارشد روانشناسی خوندم. آیا امکان دارد که برای تحصیل در مقطع دکترا رشته مدیریت را انتخاب کنم؟ با تشکر فراوان

 • مریم گفت:

  من کارشناسی ادبیات خوندم ،ولی الان دزباره دانشگاه شرکت کردم و حقوق قبول شدم بنظر شما حقوق رو بخونم یا که یک رشته فنی مثل کامپیوتر بخونم.من دنبال کارم به همین خاطر تغییر رشته دادم.خیلی سردزگم هستم

 • ستاره گفت:

  سلام.اولین باری اتفاقی اومدم مطالبتونو خوندم/استاد احساس میکنم میتونید به ی جون خسته کمک کنید/من دیپلم ریاضی دارم و فوق علوم سیاسی و بعدش جدا لیسانس علوم اجتماعی گرفتم و الان فوق مدیریت بازرگانی آزادمیخونم/به صورت قراردادی تو بانکو استانداری کار کردم ولی بعد پایان قرارداد جوابمون کردن با اینکه جوانی فعال و پویا و کاری و باهوش هستم به همین خاطر و علاقه شدیدم به درس با زحمت هزینه تحصیلم اکی شد والان فوق میخونم/علاقه مند و نیازمند یه کار خوب ترجیحا دولتیم مخصوصا تو سازمان شهرداریها اما هر کاری میکنم نمیگره از نظر مالیم نیاز به ی کار امنو خوب دارم میشه راهنماییم کنید؟و اینکه به نظرتون رو چه موضوعی برای پایان نامه کار کنم که هم مفید باشه هم جای کار داشته باشه؟سپاسگذارم

 • سحر گفت:

  سلام من کارشناسی مدیریت خدمات بهدشتی درمانی خوندم ولی ارشدمو مدیریت بازرگانی میخونم به نظرتون نباید ارشد م ب میخوندم چون شنیدم که برای استخدام شدن باید لیسانس مرتبط با فوق لیسانس باشه

 • مژگان گفت:

  منم دقیقا مشکلم همینه از سال ۸۴ که تونستم کنکور بدم تقریبا هر سال اینکارو انجام دادم حالا یا ازاد یا سراسری و نتیجه اش این شد که…. اختر شناسی رو قبول شدم ولی نرفتم کشاورزی خوندم و سهامداری و نقاشی( تجربی) و… همه با هم مخلوط بشن همه ی رشته ها رو دوس دارم ولی هیچکدوم انگار اونی نیست که میخوام یه مدت رفتم دنبال نوشتن و قلم زدن تو جشنوارها و..هم مقام زیاد اوردم یه ۵ سال نقاش درس دادم البته نه اونقدر حرفه ای کارشناسی باغبانی گرفتم یه مدت سهامداری خودنم الانم به فکرم رسیده واقعا بشینم برا کنکور سال دیگه حسابی بخونم تجربی برا دارو کلا فقط میدونم علم و هنر رو عاشقانه دوست دارم همین

 • الهام گفت:

  سلام استاد
  راستش من چنتا سوال داشتم که اگه جواب بدین ممنون میشم…
  من برق میخونم!ترم ۶ تموم کردم.الان یه مدتیه واقعا به پوچی رسیدم.همونطور که خودتون میدونین علم دانشگاه کاربردی نیست.احساس میکنم هیچکدوم از مباحث درسی که خوندم به درد نمیخوره!!!الانم واسه آیندم نمیدونم چکار کنم!ارشد بخونم؟!(از نظر شما چی بخونم؟!)برم دنبال کار؟!
  اگه بخوایم یه کار گروهی رو شروع کنیم شما چه پیشنهادی دارید؟!
  خواهش میکنم راهنماییم کنین.

  • محدثه گفت:

   من در مقامی نیستم که بخوام جوابتونو بدم اما تجربیاتی به دست آوردم که دیدم شاید بد نباشه باتون در میون بذارم چون مشکل من هم دقیقا همین بود و دوستی حرف جالبی زد به من:
   جامعه ما نیازش به مهندس کار بلد به مراتب بیشتر از شخصیه که دکترا داره و ناشی و بی تجربس مدرک بد نیست اما وقتی که شما احساس میکنی کارشناس شدی و تمام فنون کار و علوم کارشناسی رو کامل بلدی میتونی دنبال مدارک بالاتر هم باشی.

 • فرامرز گفت:

  من موافق ایده تاخیر در تحصیلات تکمیلی هستم یعنی شما لیسانس رو رشته ای بخونی که فکر میکنی علاقهمند هستی اما فوق و یا بیشتر رو بعد از چند سال کار در رشته ای بخونی که فکر میکنی به دردت میخوره

 • mojtaba.motamedi گفت:

  سلام. جناب مهندس یه سوالی دارم از خدمتتون.
  چند ماه پیش در آزمون یکی از بهترین شرکتهای دولتی از بین هزاران آزمون دهنده با رتبه خیلی عالی قبول و به مصاحبه دعوت شدم. در مصاحبه (که واقعا مصاحبه مشکلی بود) از علاقه ام به ادامه تحصیل در رشته مدیریت و همچنین علاقه به انجام نوآوری و ایده های جدید در کار گفتم و اینکه من یک ذهن کل گرا دارم تا جزگرا . در ضمن من برای یک کار مهندسی قبول شده بودم. … خلاصه من در این مصاحبه رد شدم و فکر می کنم علت اصلی همین بود شاید یک همکار بله قربان گو می خواستند تا کسی که به رده های بالای مدیریت چشم دارد و برای آنها از اثربخشی در محیط کار حرف بزنه. نظر شما در این مورد چیست. اگر فرصتی بود در این باره یک مطلب تحلیلی بنویسید. با سپاس

  • اکبری گفت:

   سلام
   کاملا مشخصه جانم

   اونها کار می خواستند ، از نحوه صحبت شما احساس خطر کردند که بعدا براشون مشکل ساز خواهید شد پس خیلی راحت کنارتون گذاشتند ……در مصاحبه های دولتی از این اتفاق ها زیاد می افته ………..

 • نیل گفت:

  من جزو خوانندگان خاموش سایت شما هستم.
  راستش این روزا شدیدا ذهنم درگیر همین موضوع تغییر رشته بود. تا اینکه چند دقیقه پیش اومدم اینجا و این متن رو خوندم.
  احساس میکنم نیاز به مشورت با شما دارم.
  ایمیلتون رو میشه بدید من بهتون ایمیل بدم؟ چون ترم آخرمه ان شالله و باید زودتر تحقیقهام رو انجام بدم و برای تصمیم گیری یک سری اطلاعات زیاد و جامع تو دستم باشه. متاسفانه انتخاب رشته ی کارشناسیم واقعا افتضاح بود.بخاطر شرایطی که داشتم از یک مشاوره ی خوب محروم بودم و متاسفانه ۴ سال از بهترین سالهام رو در یک رشته ی افتضاح ( که طور دیگه ای برای من وصف کرده بودند!) تحصیل کردم….

 • حامد گفت:

  سلام من کارشناسی مهندسی صنایع خوندم ارشد مهندسی مالی. خدا رو شکر راضیم از رشته ای که انتخاب کردم و الان میبینم که دستم پرتره هر چند به علت نو بودن این رشته و کم بودن استاد متخصص الان تو پایان نامه بد جوری به مشکل بر خوردم اگه لطف کنید و کمی بنده را در مورد نحوه انتخاب موضوع راهنمایی بفرمایید ممنون میشم. به عنوان مثال یه موضوعی را شروع کنم کار کنم بعد یه مدتی میبینم یا خیلی سخته یا علاقه ندارم پیش استاد راهنما هم میرم میگن باید موضوع داشته باشی.

 • ارش. گفت:

  با عرض سلام و ادب
  یک سوال داشتم .من دانشجوی کارشناسی ارشد صنایع مدیریت و بهروری هستم.رشته کارشناسیم مکانیک بوده.الان برای انتخاب موضوع پایانامه به مشکل خوردم اگه ممکنه راهنماییم کنید

  • shabanali گفت:

   آرش جان. اگر یک مقدار دقیق تر راجع به علاقه هات و فرصتهای موجود (در قالب یک ایمیل کوتاه) توضیح بدی، شاید بهتر بتونیم با هم فکری، به نتیجه برسیم…

 • بهنام گفت:

  كاملا قبول دارم كه ادم بايد هر چي دلش خواست اونو بخونه و تغيير رشته بده.
  كارشناسيم زيست خوندم.
  ارشدم هم رتبه ۱۷ تربيت بدني شدم
  دكترام خدا ميدونه چي مخونم

 • نوید گفت:

  اینکه ادامه ی تحصیل در یک رشته ی متفاوت یا کاملا متفاوت بتونه به شما تمام قابلیتهای رشته دوم رو بده بعید به نظر میرسه و گمونم تخصص و تجربه ی کاری و مطالعه ی زیادی تو اون حوزه میطلبه.

 • Neda.sh گفت:

  سلام
  من هم تجربه تغییر رشته رو دارم اما در مقاطع پایینتر من کاردانی ادبیات فارسی رو که تموم کردم رفتم و یه پرس و جو انجام دادم در مورد رشته های مورد نیاز در آموزش و پرورش چون کار من آموزشه به این نتیجه رسیدم که رشته ادبیات فارسی اشباع شده و رشته هایی مثل فنی ، ریاضی ، فیزیک ، زبان و…. مورد نیازه و من هم تنها به این دلیل رشته تحصیلیمو در مقطع کار شناسی تغییر دادم به زبان انگلیسی حالا بگذریم که واقعا در اوایل این کار برام خیلی سخت بود و تمام مشاوره هایی که می رفتم میگفتن اشتباه میکنی و نمی تونی و از این حرفها اما هر چقدر اونها میگفتن نه من اصرارم بر این کار بیشتر می شد برنامه ریزی انجام دادم و شروع کردم به خوندن شکر خدا موفق هم شدم و الان اگه ارشد هم بخوام ادامه بدم همون زبان رو انتخاب میکنم و راضیم از این اتفاق
  البته من کاردانی یک رشته دیگه رو هم دارم رشته ی ((اسمشو نبر)) 😀

 • علی گفت:

  با بخشیش موافقم:
  به نظر من هم این تغییر رشته می تونه در بازار کار مفید باشه
  ببینید ,مدیر یا کسی که داره یک آدم بدون تجربه کار رو استخدام می کنه چه دیدگاهی داره ؟
  آدمی با علم گسترده رو بیشتر می پسنده تا علم تخصصی چون دید گاه عموما اینکه “ما خودم کار رو باید یادش بدیم و علم دانشگاه ,کاربردی نیست”
  بخش دیگرش که کمی مخالفم , برای شرایط خاص هست :
  از طرفی برای گروهی دیگه هم تغییر مناسبه , گروهی که در رشته ی دیگه علاقمند به تحقیق، عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و تدریس باشند! اما فقط درصورتی که این علاقه بسیار حساب شده و بررسی شده باشد ؛ شاید حتی ماه ها تحقیق عملی برای اینکار لازم باشد
  علت هم واضح است چون اکثرا رشته لیسانس رو با بررسی انتخاب نکردند.

  —————————-
  محمد رضا جان , در کامنت ها متن هایی با این مضمون دیدم
  “منظورم اینه که من کلاً آدم بیسوادی هستم و نظراتم چندان درست و حسابی نیست”
  ولی علتش رو نفهمیدم , اکثر کسانی که به این فضا میان و کامنت می دن تو رو خیلی قبول دارن ؛ پس چرا اینقدر اور شکسته نفسی(!) میکنی؟

 • حمزه عوض زاده گفت:

  با سلام خدمت محمدرضای عزیز
  راستش گفته بودی ایمیل ها رو جواب میدی،بنده چند وقت پیش و اتفاقا پیشا پیش و قبل از این موضوع “استراتژی ادامه تحصیل” ایمیلی تحت عنوان ” دل نوشته ای برای محمد رضا” واست فرستادم و راستش با تصوری که از شما و ادبیات شما (که توی نوشته هاتون هویداست)داشتم،خیلی خیلی انتظار پاسخ از جانب شما داشتم و حتی مجدد ایمیلی تحت عنوان ” پیگیری یک دل نوشته ساده!” فرستادم به امید پاسخی از یک دوست ولی گویا هنوز خیلی کوچکتر از اونی هستم که بخوام دیده بشم و پاسخی به سوالام داده بشه!!!! . به هر حال هنوز هم انتظار من از محمدرضا پاسخ و ارشاد من در خصوص سوالاتم هستش.

  ببخشید اگه جسارتی کردم
  حمزه

  • shabanali گفت:

   حمزه جان. راستش تراکم کارها خیلی خیلی زیاد بوده. حدود ۴۰۰۰ ایمیل نخونده دارم که اخیراً متوجه شدم خیلیهاشون شبیه هم هستن. امیدوارم در این بخش بتونم به اونها جواب بدم.

   • حمزه عوض زاده گفت:

    همین که الان هم جواب من رو دادی ممنون،من هم از اونجایی که عادت به خوشبینی نسبت به آدم ها دارم خودم رو قانع کردم با این دلیل که،حتما ترافیک کاری محمدرضا زیاد بوده که جواب ایمیلت رو نداده پس هیسسسسسسس حمزه! ، که خدا رو شکر پیش خودم شرمنده نشدم و درست حدس زدم.به هرحال میدونم که شاید واسه ی تو با این همه تراکم کارها سخت باشه که پروسه ی! “دنبال ایمیلم بگردی و بخونی و جواب بدی” رو طی کنی ولی دوست دارم که این منت رو سر من بذاری و این پروسه رو واسم انجام بدی رفیق.چرا که طبق همون مطالبی که توی اون ایمیل واست نوشتم این مقطع زمانی از زندگیم رو دچار إستیصال شدم(شاید با خوندن اون ایمیل و فایل پیوستش بهم بخندی ولی گاهی پیش میاد محمدرضا جان) پس اگه این لطف و محبت رو در أسرع وقت(عذرتقصیر بابت جسارتم)انجام بدی ممنون میشم رفیق.

    • حمزه عوض زاده گفت:

     گویا واست مقدور نیست دادن پاسخ ایمیل من،محمدرضا جان.به هر حال همین الان هم مجدد فرستادم واست ایمیل رو ،دوست خوب من. ممنون بابت لطفت.

 • بهرام گفت:

  قال استاد شعبانعلی: من جزو کسانی هستم که به دانشگاه خوب و بد، چندان اعتقادی ندارم.

  استاد لطفا میشه راجبه این جملتون کمی بیشتر توضیح بدین پیشاپیش از لطفتون متشکرم.

  • هیوا گفت:

   این کامنت آقای شعبانعلی، توضیح مختصری در مورد این مسئله رو بیان میکنه :
   “…شریفی بودن هم مزیت نیست (من خیلی بین شریف و هاروارد و دانشگاه یک روستای دورافتاده تفاوت قائل نیستم. چون فکر میکنم دانشجو تفاوت ایجاد میکند)

   اما همیشه گفته ام و نوشته ام که فکر میکنم «مطالعه» نخستین راه حل تغییر است.
   …”
   http://www.shabanali.com/ms/?p=1190

 • علی اکبر سعادتی نسب گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیز وبزرگوار آقایمحمدرضا شعبانعلی
  وسلام صمیمانه به همه دوستان عزیز
  همه عزیزان نکات جالب و خوبی رو با نگاه از دید خودشان مطرح نمودن من خودم لیسانسم رو مهندسی تکنولوژی جوشکاری خوندم و ارشد رو در رشته مدیریت MBAمی خونم و این رشته رو بخاطر این دوست داشتم که دیدم رو نسبت به کسب کار در هر رشته ای باز کرد وهمه رشته ها رو از نگاه بزینس بهش نگاه می کنم و خوشحالم که دوره هایی هم در زمینه مذاکره و کار آفرینی قبل از قبولی در ارشد گذراندم وچون نسبت به این رشته یک پیش زمینه وآشنایی کاملی پیدا کردم این رشته را با علاقه زیاد انتخاب نمودم و تشکر بسیار فراوان دارم از شما استاد عزیز و معلم مذاکره که فایل های خوبی که در سایت شخصی خودت گذاشتی صمیمانه مراتب قدردانی را دارم امیدوارم که همیشه سلامت و سالم باشی و اگر کمکی از دست من ساخته است با کمال میل آماده همکاری می باشم
  ارادتمند شما علی اکبر

 • علی گفت:

  اقا من یه نکته ای بگم چقدر روزنوشت ها درش شوق و امید هست. رنگ و فضا و همه چی یه رنگ و بوی دیگه میده. عوض شده خیلی عوض شده. خوشحالم یکی هست که همیشه همه چیز را از یه زاویه دیگه میبینه. خوشحالم یه ادمی مثل شما توی زندگی ما ها هست. منم تمرین میکنم ادم بهتری باشم به پاس همه ی زحمات شما. چرا احساسم را مخفی کنم خیلی دوست دارم شما را محمد رضا جان. پی نوشت : اقا خیلی سریع نوشتم وقتم کم بود نمی دونم اصلا کامنت خوبی از اب در اومد یا نه!

 • هنگامه گفت:

  تغییر رشته خیلی شجاعت میخواد، البته رشته های مدیریت به نظرم تغییر رشته محسوب نمیشن چون میتونن چاشنی هر رشته ای باشن.
  به خصوص مدیریت به اضافه رشته های مهندسی یک مدیر فنی میسازه و تغییر نیست به نظرم.
  تغییر رشته ینی شما ارشد فلسفه میگرفتید یا جغرافی یا زمین شناسی!

 • مجتبی گفت:

  سلام
  به نظر منم خیلی چیزها تو رشته های دیگه هست که کاربردشون برای رشته های دیگه میتونه به عنوان یه انقلاب تلقی بشه مثل همین هم افزایی و تفکر سیستمی که امروزه تو مدیریت بهش تاکیید میکنن.به نظر من برگرفته شده از عرفان شرقیه،بطور مثال داستان سیمرغ عطار که نمونه کامل تفکر سیستمیه و خیلی ابیات و روایات دیگه.محمدرضا من میخوام رو ایده و ایده پردازی کار کنم با هدف پیوند صنعت و دانشگاه،توضیحات بیشترو برات ایمیل کنم امکانش هست که راهنماییم کنی؟

 • مهدی رجبی گفت:

  به نظر من حتما لازم نیست که رشته خود رو در مقاطع بالاتر تغییر دهیم ولی میتوان مطالعات خود رو تغییر داد
  مثلا من کارشناسی و کارشناسی ارشد رو اقتصاد خوندم و برای اینکه به هدفی که مد نظر محمد رضا هست برسم حتما لازم نیست ارشد رو چیز دیگه ای میخوندم ولی میتونم کتاب های رشته ای مثل مدیریت یا روانشناسی یا هر رشته ی دیگه ای که به اون علاقه مند هستم یا لازم میبینمش رو بخونم و از اون سر در بیارم.
  خدا رو شکر کلاسهای آموزشی زیادی هم وجود داره و میشه از اونها استفاده کرد

 • عابد گفت:

  سلام
  من با تغيير رشته موافقم. به نظرم درسهاي دانشگاه براي اينكه به ما يك ديد كلي براي كار اجرايي بده خوبه. بقيه موارد رو بايد در عمل ياد بگيريم. مدرك ليسانس من مهندسي صنايع است و البته اعتقاد دارم اين رشته بايد در دبيرستان تدريس بشه و همه تجربه شو داشته باشن. فكر نمي كنم در مقطع ارشد چيز بيشتري عايدم بشه و بنابراين فكر مي كنم بايد در زمينه هاي تخصصي ديگه خودمو تقويت كنم.

  • shabanali گفت:

   عابد جان.
   منم همیشه فکر میکنم که به درس دانشگاه (حتی تا مقطع دکترا) باید به عنوان یک آشنایی سطحی شروع کرد و یادگیری و زندگی علمی واقعی بعد از اتمام تحصیل رسمی شروع میشه.
   با این نگاه، من هم مثل تو فکر می کنم.

 • M.H.B گفت:

  من کارشناسی کامپیوتر شریف می خونم و رشته ام رو هم تا حد خوبی دوست دارم اما چیزی که این وسط منو به این فکر می اندازه که تو ارشد رشتم رو عوض کنم و برم یکی از شاخه های علوم انسانی اینه که اگر قرار باشه ایران بمونم شاید کشورم بیشتر از اون که به یک استاد خبره فنی نیاز داشته باشه به یک کسی که بیشتر بتونه روی زیر ساخت ها خوب وقت بذاره و ایده های جدیدی برای اون داشته باشه نیاز مند تر هست.(نمی دونم شاید چیزی شبیه به اون پست شما که چرا دکترا نمی خوانم!) واقعیتش اگر این دید رو که الان از رشته های علوم انسانی دارم اگر در دوره دبیرستان داشتم شاید از همان ابتدا اون رشته ها رو انتخاب می کردم. اما واقعا نمی دونم که چه قدر این دیدگاه من درست هست. نظر شما در این باره چیه؟

 • پیام گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان؛
  کسایی که مدیریت خوندن حتماً مایکل پورتر و هنری مینتزبرگ رو میشناسن. هر دو بخصوص پورتر (که من ارادت خاصی بهش دارم) از جمله صاحبنظرهای بنام در رشته مدیریت هستن که هر دوشون هم رشته های کارشناسی و ارشدشون متفاوت بوده، لیسانس مکانیک خوندن و فوق و دکترا مدیریت. من خودم هم لیسانس مهندسی صنایع خوندم و فوق مدیریت اجرایی، خیلی هم از این کارم راضیم (البته اصلاً در حد پورتر و مینتزبرگ نیستم!)، ولی کلا با این نظر که کدوم بهتره یا بدتر مخالفم. مهم چشم انداز و آینده ای هست که از خودتون دارین. به نظر من بشینین و کاملا به خودتون و خواسته هاتون فکر کنین، خودتون رو بشناسین و بعد تصمیم بگیرین. و به هیچ وجه تسلیم جوّی که بعضاً تو محیط های دانشگاهی به راه میوفته نشین (مثلا الان فلان رشته رو بورسه و … و …). و نکته ی مهم در مورد تحصیلات تکمیلی، چه ارشد و چه دکترا، اینه که تو این مقاطع برخلاف دوره ی لیسانس که اساتید جزوه می گفتن، هیچ استادی بهتون درس کارشناسین و جزوه و اینجور چیزا نمی ده (البته طبق تجربه ی خودم و اطرافیانم)، این خودتون هستین که باید کار کنین و مسیر تحصیلی و تخصصی خودتون رو پیدا کنین، نمونه ی بارز و موفقش هم همین آقای مهندس محمدرضا شعبانعلی که تقریبا همه میشناسیمشون. پس قبل هر تصمیمی خواسته های مورد علاقه خودتون و نگرشتون رو نسبت به آینده ی پیش رو بشناسید.

 • سارا گفت:

  سلام استاد میشه لطف کنید و نظرتونو راجع به دوره های مجازی MBA در دانشگاها(مثلا دانشگاه تهران) بگین؟؟
  واقعا این دوره ها مفیدن و تو ایران برای کار ارزشی دارن؟؟؟ استاد لطفا جوابمو بدین چون نظرتون برام خیلی مهمه.

 • پگاه گفت:

  نظر من هم در مورد علوم میان رشته ای مثل شماست …د رواقع با گستردگی علم مرز بین علوم هر روز محوتر و محورتر میشه…من خودم لیسانس نرم دارم فوقم رو میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات خوندم چیزی بین صنایع و کامپیوتر…و الان دارم تلاش میکنم دکترا رو کلا جامعه شناسی بخونم چیزی مثل کارآفرینی!!!!!!!؟؟؟ احتمالا بعد از این قضیه برم سراغ یوگا چیز یکه چندین ساله دارم تجربش میکنم …و شاید بخوام اون رو آکادمیک تر از اون چیزی که دارم یاد میگیرم یاد بگیرم هرچند الان خودم مطالعه دارم و مربیگریش رو تجربه میکنم….و صد البته که این روال شاید منطقی نباشه (مخصوصا اون قسمت مهندسی فناوری اطلاعاتش به کارافرینی :)…. و خب سخت هم باشه و خب سخت هم هست و نمی دونم در نهایت این شلم شوروا به چی بینجامد:)) …ولی اینکه گفتید برای بازار کار چند رشته ای خوندن کارآمدتره بله فکر میکنم همینطور باشه …اکثر بچه های فنی مهندسی بعد از یه دوره ای تمایل پیدا میکنن به علوم اجتماعی و علوم انسانی و با توجه به فعالیت بالایی که ذهنشون در زمنیه علوم فنی مهندسی داشته و غضله مخشون خوب قوی و ورزیده شده می تونن تو علوم اجتماعی و انسانی هم پیشرفت کنند….همینطور خیلی از ادمها مثل من ادمهای تک بعدی نیستن و این تغییر رشته دادن یک جور جواب دادن به اون حس درونه من مطالعات روانشناسی زیادی داشتم از سن ۱۴ سالگی و همینطور ادبیات ولی از اونجایی که ریاضی خوب بود رفتم سمت مهندس ولی این فعالیتها رو کنار همین بچه بازیهای فنی مهندسی :))) داشتم…اون روانشناسی در نهایت کشید به یوگا و مدیتیشن و خودشناسی …و در کنار همه اینها هنر و حس زیبایی شناسی در اوج بوده همین حس یک جور من رو به سمت ادبیات و یکسری حساسیتها کشوند…در کل که خودم این کامنتم و یه بار دیگه خوندم این سوال برام تکرار شد که این شلم شوروا به چی می انجامد ؟؟؟:)

 • محمد محلاتی گفت:

  سلام بر جناب شعبانعلی عزیز
  نظرت در مورد فلسفه چیه؟

  • shabanali گفت:

   من فلسفه بلد نیستم اما خیلی برام جذابه. به صورت تفننی، کانت و نیچه و هایدگر و ویتگنشتاین و … میخونم اما نمیفهمم 🙂
   دوستی داشتم که میگفت پرسش های مهم هستی، یا آنقدر ساده هستند که بدون فلسفه هم میشه جوابشون رو دونست یا آنقدر پیچیده که فلسفه هم کمک نمیکنه!
   البته من فقط دارم نقل قول میکنم!

 • علیرضا گفت:

  سلام محمدرضا جان خواستم بگم قرمت جدید سایتتو بیشتر از قبلیه دوست دارم..موفق باشی

 • hedieh گفت:

  اینجوری که شما میگین کم کم ادم تبدیل میشه به اقیانوسی به عمق چند میلیمتر من از چند تا روانشناس پرسیدم میگن اینجوری خوب نیست که دائم مسیر زندگیتو تغییر بدی!!!!

  • shabanali گفت:

   آخه هدیه خانم. من با نگرش «پیشرفت شغلی» گفتم نه «روانشناسی».
   ضمناً تغییر مسیر نیست. من زمانی مکانیک خونده بودم و کارم تعمیر ماشین آلات بود. بعد مدیریت خوندم و تو کار خودم ارتقاء پیدا کردم و شرکتی رو برای تعمیر ماشین آلات صنعتی مدیریت کردم. همون کار قبلی در سطحی بالاتر و بهتر.

 • faeqe گفت:

  سلام.ببخشید آقای شعبانعلی من خیلی دوست دارم نظرتونو راجع به موضوعی بدونم اگر براتون میل بفرستم جواب میدین؟

 • mina گفت:

  سلام ٰ
  من هم تا حدودی مسیرم را مثل شما انتخاب کردم و راضی ام .کارشناسی ام رو براساس علاقه ام شیمی خوندم و ارشد رو با توجه به نیاز شغلی و علاقه پلیمر خوندم . به نظر من لازمه وارد شدن به مسیر های میان رشته ای اینه که قبل از گرفتن ارشد و بالاتر شاغل باشیم معمولا کسانی که به صورت پیوسته تا مقاطع بالا درس میخونندبک مسیر مستقیم را طی میکنند ولی کسانی که بعد از یک مقطع دانشگاهی وارد بازار کار میشوند برای ادامه تحصیل مسیر میان رشته ای را طی میکنند که فکر میکنم مسیر میانبری برای رسیدن به موفقیت شغلی هم محسوب میشه.
  محمد رضا جان از نظر من دو عاملی که باعث حرکت رو به جلو میشه علاقه و نیازه . در مورد تحصیل من فکر میکنم بهتره با علاقه شروع کنیم و با توجه به نیاز شغلی و نیاز جامعه اون رو در مقاطع بالاتر ادامه بدیم.

 • سپید گفت:

  سلام آقای شعبانعلی اگر در زمینه ادامه تحصیل تو رشته غیر مرتبط ازتون راهنمایی بخوام و با توضیح جزییات توانایی هام براتون ایمیل بفرستم میتونید راهنماییم کنید؟ من کارشناس گرافیک هستم

  • shabanali گفت:

   حتماً نظر میدم. اما یادت باشه که نظر من چندان ارزشی نداره ها!

   • سپید گفت:

    منظورتون صرفا علمی بودنش یا نظر تخصصی در زمینه رشته منه؟خب حداقل فک میکنم با توجه تجزیه و تحلیل و تحقیقتون تو کل جریان وارد شدن به حوزه ی دیگه ای برای تحصیل میتونه بهم کمک کنه ، درسته!

    • shabanali گفت:

     منظورم اینه که من کلاً آدم بیسوادی هستم و نظراتم چندان درست و حسابی نیست. تنها خاصیتی که حرفهای من و امثال من میتونه داشته باشه اینه که ما Outsider هستیم و چون از بیرون مسئله رو میبینیم، احتمالاً درگیری احساسی کمتری داریم و «شاید» این باعث بشه که نظرمون، بتونه کمک کنه.

 • حمیده گفت:

  سلام
  درسته که تحصیل بین رشته ای منجر به ۴ موردی که گفتین میشه اما من فکر میکنم که هنوز توکشور ما جانیفتاده که تغییر رشته توانمندی یه آدم رو به تصویر میکشه و ریسک بالایی که داره کما اینکه جدیدا تو بعضی مشاوره ها هم میشنوم که اگه طرف مقابلتون تغییر رشته داده بود به بی مسئولیتیش شک کنید!
  من خودم لیسانس ریاضی بودم گرایش آموزش(چنددرس روانشناسی توگرایش اموزش باید خوند) ارشد هم مهندسی صنایع خوندم – گرایش مدیریت سیستم و بهره وری، که تلفیقی از مهندسی صنایع و مدیریت هست و پایان نامه رو هم در زمینه مهندسی مالی و مدلسازی اقتصادی برداشتم.خودم خیلی راضیم و مایلم که دکترای مالی ادامه بدم.اما در بازارکاری که الان تعریف شده هیج جایی برای همچین شخصی نیست.
  چون یا باید صرفا تدریس خصوصی کنم،یا باید صرفا مدیریت کارکنم،یا مهندس صنایع که بازار صنایع بیشتر برای خود صنایعی ها هست درحالی که انتخاب موضوع پایان نامه من برای این بوده که صنعت و مدیریت ریسک رو شناختم وباتوان ریاضیم میتونم مدلسازی کنم.
  درنهایت فکر میکنم این تغییرات بیشتر برای کارافرینی خوبه،یعنی اگر بتونم کارافرینی کنم میتونم بگم که بهترین کارو کردم درغیر اینصورت نه.
  ضمن اینکه من فکرمیکنم تغییر رشته کلا کاراسونی نیست،انگیزه و امیدو اپدیت شدن باید کاملا توش زنده نگه داشته بشه وگرنه به دلایلی که گفتم ادمو پشیمون میکنه.

 • رضا گفت:

  برای منی که در دوره ی کارشناسی مکانیک سیالات رو تو دانشگاه آزاد دماوند خوندم ، ادامه تحصیل در رشته ی خودم ( تبدیل انرژی ) توی دانشگاه خوب ، میتونه جبرانی باشه برای مدرک نچندان موفق دوره ی کارشناسی ام .

  • shabanali گفت:

   آره رضا. من اینطوری بهش نگاه نکرده بودم.
   منم کسان دیگری رو میشناسم که این کار رو کردن و خیلی راضی هستن.

   • رقيه گفت:

    اين كه ما در دوره ارشد به دنبال اين باشم كه كاستي هائي كه در دوره كارشناسي داشتيم رو جبران كنيم به نظر شما مي تونه كار موثري باشه؟ ميشه بيشتر توضيح دهيد متاسفانه من خيلي متوجه نشدم:(
    البته اون صحبت هاي شما در ارتباط با اينكه نظرات شما به خاطر اين كه درگير احساسي با موضوع نداريد رو كاملا قبول دارم و براي همين اكثر مشورت هاي من با افرادي كه صرفا به راي و نظرشون اعتماد داشتم حتي اگر در مورد اون موضوع اشراف كامل نداشتند(البته شما در اين دسته قرار نمي گيريد و تجربيات ارزشمندي داريد و به دليل مهارت ها ئي كه داريد در حوزه هاي مختلف با افراد زيادي در زمينه هاي گونان مراوده داشتيد) به من خيلي كمك كرد.

    • shabanali گفت:

     اگر منظورت کاستی علمی هست، ممکنه ارشد بتونه کمک کنه، اما ارزان ترین روش نیست (به دلیل هزینه فرصت بالا و اینکه دو یا سه سال وقت تو رو میگیره). اما اگر احساس کاستی میکنی به خاطر اینکه در دانشگاه خوبی درس نخوندی یا …، ممکنه کمک کنه (البته احتمالاً میدونی من جزو کسانی هستم که به دانشگاه خوب و بد، چندان اعتقادی ندارم)

 • azimeh گفت:

  من نیز ترجیحاً تجربه خودم رو از دانش دانشگاهی و بازار کار برای مخاطبین عزیز بیان می کنم:
  من از آغاز تحصیل کار را نیز تجربه کردم؛ همچنین تا مقطع کارشناسی مدرک دو رشته غیر مرتبط جهانگردی و مدیریت بازرگانی را هم دارم
  در این دوران تجربه ای که من داشتم این هست که برای هر تخصص دانشگاهی بهتر است که وارد بازار کار همان رشته هم شد و تجربه شغلی آن را نیز کسب کرد که البته بگویم تجربه کاری در رشته جهانگردی و مدیریتی واقعاً مفید بود؛ چرا که “دانش آکادمیک در ایران با تجربیات کاری فاصله زیادی داره” و این موجب میشه که حتی آن دانش را در طی زمان فراموش کرده و دیگر نتوانیم با اطمینان نسبت به آن در رزومه خود نیز صحبت کنیم

  حتی اگر وارد بازار کار رشته دانشگاهی نشدید، در پی “مطالعه و نوشتن مقالات و مطالعات میدانی” قدم بردارید و از اطلاعات روز رشته خود دور نمانید تا در زمان ممکن وارد حیطه شغلی رشته تخصصی نیز بشوید.
  مهمترین مساله از کسب تخصص رشته دانشگاهی، “کاربری و استفاده از دانش مان در فعالیتهای کاری” هست تا بتونیم در شغل خود نیز موفق تر باشیم و در یک “مسیر رشد و توسعه” قدم برداریم

  در مورد چند رشته دانشگاهی نیز باید بگویم که من برای مقطع ارشد در رشته بازرگانی در حال ادامه تحصیل هستم؛ دلیلش هم این هست که چند تخصص دانشگاهی بدون تجربه شغلی در آن رشته در سابقه کاری ارزشمند نیست؛ و حتی ترجیحاً “موقعیت سازمانی را از نظر نوع فعالیت براساس رشته ام انتخاب می کنم” تا از مهارت ها و دانش خود بیشترین کاربری را داشته باشم. دیگر مهارت های مورد نیاز را از طریق دوره های خصوصی به روزتر و بهتر میشود یاد گرفت

  همه این موارد برای این هست که “از رشته، شغل و توانایی های خود لذت ببریم” تا رشد، بهره وری سازمانی تأمین و حرکت در مسیر توسعه اقتصادی کشور نیز داشته باشیم

 • مرتضی گفت:

  آررررره؛
  لیسانس کامپیوتر داشته باشیم و فوق بازرگانی.
  بعدش استخدام بشیم؛ به طراحان نرم افزار بگیم : بیشین بینیم بابا، اگه شما پروژه انترپرایز ۵ میلیارد تومنی پیاده سازی کردید، منم لیسانس کامپیوتر دارم! تازه فوق لیسانس بازرگانی هم دارم که شما ندارید، پس هنوز بچه اید!
  به مدیر ارشد بازاریابی هم بگیم : عذر میخوام آقای مدیر، اگر جسارت بنده رو بپذیرید، عارضم به خدمت شما درسته که شما ۲۰ سال تجربه بازاریابی دارید، ولی منم فوق لیسانس بازرگانی با معدل ۱۹٫۳۵ دارم، پس حرف شما رو میفهمم، ولی چون لیسانس کامپیوتر با معدل ۱۹٫۴۱ هم دارم، پس جسارتا باهاتون مخالفم. (تو دلمون هم بگیم تو که هنوز فرق بین Native و CLI رو نمیفهمی، چرا داری واسه من ادا در میاری آخه بی سواد)! 😀

  چند سال پیش واسه پروژه دانشگاه رفته بودم ایران خودرو؛ با یکی از مدیران ارشد ایران خودرو داشتم تو سالن شاتل قدم میزدم؛ داشت برام در مورد استراتژی منابع انسانی صحبت میکرد، تلفنش زنگ زد، در این بین منم داشتم با شوق خاصی به یک گان اسپات نگاه میکردم، پرسیدم چند کیلوآمپره؟ گفت ۱۵ کیلو داره و ۱۸ کیلو. پرسیدم کجا بهش برنامه جوش میدن؟ اونطرف سالن رو نشون داد و گفت یکی از برنامه ریز های دستگاه فلانیه.
  با شوق گفتم خوب قبل رفتن میرم ازش در مورد برنامه ریزیش سوال میکنم.
  پرسید قبلاً جوشکاری خوندی؟ گفتم نه، چند سال پیش تلویزیون تعمیر میکردم، و یه دوره ۹۶۰ ساعته مدل سازی صنعتی و ریخته گری رفتم.
  با خنده گفت: تکلیفتو با خودت روشن کن، اگر میخوای جای من باشی، فکرتو درگیر کارای فنی نکن، اگر میخوای درگیر جزئیات فنی بشی، وقتتو واسه مدیریت خوندن تلف نکن. آخر سر هم بهم گفت کسی که هنوز در گیر و دار مسائل فنی هستش، به درد سمت های سطوح اقتصادی و تصمیم گیری نمیخوره، یا ذهن کل نگر داشته باش یا جزء نگر.

  محمدرضا جان، فکر میکنم تخصص میان رشته ای، چیزی فراتر از تحصیل در ۲ رشته مختلف دانشگاهی باشه.
  متخصصان خبره میان رشته ای اکثراً ۴۰-۵۰ سالشونه، یک جوان تازه فارغ التحصیل از دو مقطع دانشگاهی نیستند.
  اینو میشه تو لیسانس برقی های ایران که فوقشون رو در رشته رویایی اقتصاد و دانشگاه رویایی استنفورد خونده اند دید.
  تنها کاری که میکنن تدریس ریاضی دیفرانسیله و تمسخر بی سوادی اساتید ایرانیشونه!
  راستی خیلی از مدیران منابع انسانی رو دیدم که کسانی که مثلاً قبلاً گرافیست بودن و بعداً شدند مدیر فروش رو استخدام نمیکنند.
  دلیلشونم اینه که تیپ شخصیتی یک گرافیست با مدیر فروش فرق داره و کسی که سالهاست طراح خوبی بوده، به درد فروش نمیخوره.

  • shabanali گفت:

   در یک قسمتهایی باهات موافقم.
   راستش من بعضی وقتها یک سری چیزها یادم میره و همه چیز رو با پیش فرض های خودم میسنجم.
   مثلاً وقتی میگم میان رشته ای یادم میره که بگم من پانزده ساله شبی صد صفحه کتاب میخونم و ده سال اخیر هفته ای یکی دو تا مقاله ورق میزنم که شااااااااااید در سن ۵۰ سالگی بتونم یک کار میان رشته ای کوچولو بکنم.
   آره. دو مدرکه بودن با میان رشته ای بودن فرق داره. اما میتونه یک پیش زمینه محسوب شه. برای آدمی که علم آموزی جزو اهداف و اولویتهای زندگیش باشه البته.

   • ناشناس گفت:

    سلام.شب خوش.کتاب یا منبع خاصی رو برای افزایش سرعت تا این اندازه سراغ دارید؟
    همونطور که برنامه دادید قرار بود منم اینکارو انجام بدم اما سرعتم تا الان به ۱۰۰ صفحه بر شب نرسیده.
    دو کتاب هم خوندم از موسسه ی اوولین وود درمورد افزایش سرعت مطالعه ولی بیشتر غیرعملی دیدمشون یعنی من نتونستم به اون شکل.
    مرسی

    • shabanali گفت:

     راستش (البته این نظر کاملاً شخصی من محسوب میشه) من به تندخوانی در حوزه کتابهای تخصصی و علمی اعتقاد ندارم. به نظرم بیشتر به درد خوندن داستان یا اخبار روزنامه ها و اینها میخوره که اونجا هم «لذت تأمل» رو از انسان میگیره.
     اما اصولاً بعد از مدتی که زیاد کتاب می خونیم، میبینیم که انسانهایی که «حرف جدیدی» زده اند کم هستند یا به طور کلی «حرف جدید» در کتابها کم است.
     یک نفر (مثلاً اولریک نایسر) یک تجربه (مثلاً کوری ناشی از تمرکز) را انجام داده و همه نقل کرده اند. بعد از مدتی، در هر ده صفحه به سختی میتوان ده سطر حرف جدید پیدا کرد.
     بنابراین، به نظر من تنها چیزی که سرعت مطالعه رو افزایش میده، بیشتر خوندنه.

   • آرشام گفت:

    سلام.شب خوش.برای افزایش سرعت تا این اندازه کتاب یا منبعی سراغ دارید؟
    همونطور که برنامه دادید من هم باید اینکارو انجام میدادم اما حقیقتا تا الان به ۱۰۰صفحه بر شب نرسیدم.
    دو کتاب هم از موسسه ی اولین وود خوندم در مورد راهکار های افزایش سرعت اما بیشترش به نظرم غیرعملی اومد یا من نتونستم انجامشون بدم.
    مرسی

 • سمانه گفت:

  خدا حفظ کنه استادمون رو ،ترم ۷ دانشکده زیست شناسی ،سر میانترم فیزیولوژی! ،استادی که ژنتیک تدریس میکردو دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی پزشکی بود! (تو خود حدیث مفصل بخوان ازاین استاد و این شاگرد!…استادمون زیر سایه ی یه درخت بودن اما تو شاخه های مختلف . ولی من تو سرم درخت های مختلفیه هنوز …)
  بحث سر همین ادامه تحصیل در فضاهای میان رشته ای بود که
  این جمله رو به من یادگاری داد :

  “هیچ گاه علم را با خرد یکی ندانید ،علم به شما کمک میکند تا زندگی را بگذرانید .اما خرد به شما کمک میکند تا زندگی را بسازید…”

  واین جمله ی بسیار زیبا که دقیق یادم نیست از چه بزرگواریه ، اینکه : «از راهی بروید که روندگان آن کم اند،نه بسیار »
  با اینکه فضای کار رو به این صورت که شما ودوستان تجربه کردید وتجربه میکنید رو تجربه نکردم وشایدهم تجربه نکنم .اما همیشه لذت و شیرینی رد شدن از راهی که تر وتازه ست وکسی از اون نرفته ،استوارم میکنه واسه ادامه دادن …

 • آرتین گفت:

  سلام همانطور که فرمودید این موارد در مورد بخش خصوصی صادق میباشد و من کاملا موافقم با همه موارد فوق اما مشکل اصلی کشورمان به نظرم بخش دولتی میباشد و ممنون میشوم که در مورد این بخش هم صحبت کنیم چون در بخش دولتی با تمامی مواردی که شما فرمودید نه میتوان overqualified بود و در رشته خود ادامه تحصیل داد و نه اینکه میتوان در رشته دیگری ادامه تحصیل داد چرا که دید در مورد کسی که مدیریت بخواند این است که آمده است ملتمسانه که من را مدیر کنید تا از مزایایی که نمی شود نامش را مزایا گذاشت بهره مند شوم . من به همین دلیل بر سر دو راهی مانده ام و در بخش دولتی فعال هستم .

 • شاهان گفت:

  سلام دوست من ، من حسابدارى خوندم ، مديريت جهانگردى خوندم ، اقتصاد خوندم ، كارشناسى ارشد اقتصاد خوندم باز ، گوهرشناسى خوندم ، الانم دكترا دارم مى خونم ، همه اينهارو هم داخل يا خارج در دانشگاه هاى رسمى خوندم ، الان شرايط جالبى دارم ، شغل دارم ، اما براى تفريح به سازمانها كمك مى كنم ، از همه جالبتر اينكه سازمانهاى خصوصى رو به تعالى ميرسونم ، اما سازمانهاى دولتى ، ناخود اگاه منفجر مى شن ، من پيشنهاد ميدم ، دوستان خودشون ، هركارى علاقه دارند انجام بدن ، هر رشته اي، اما شماره يك باشيد ، كار و پول هيچ ربطى به ثروتمند شدن نداره ،

 • Setareh گفت:

  دقیقا”.
  من این فضا رو تجربه کردم.
  تحصیل در رشته های مختلف، افراد جامعه رو تبدیل به انسانهایی با قابلیت و کارآمدی های بیشتر میکنه.
  انسانهایی که علاوه بر داشتن علم، قادر به ایجاد پل های ارتباطی نزدیکتر و بهتر بین دانش کسب شده ی دانشگاهیشون هستند.
  نگاه من به این افراد حسی شبیه صرفه جویی رو تداعی میکنه، افرادی که در ایجاد نیروی انسانی کارآمد جامعه شون قادرند بهتر و موفق تر عمل میکنند، افرادی که حذف غیر ضروری ها رو فراهم میکنند و در نهایت افرادی که به قول شما توانایی های چند فرد رو در “یک” فرد خلاصه میکنند.
  و البته یک حس خوب همراه این افراد هست، حس خوشحالی از اینکه جاده ی مستقیم رو انتخاب نکردند، سختی کشیدند اما بالاخره عابر این جاده شدند(البته امیدوارم برای همه ی دوستان این حس وجود خارجی داشته باشه).

  • سارا گفت:

   راستش من همین رشته ای که دارم میخونم رو خیلی دوست دارم و خودش واسه خودش اقیانوسی از اطلاعات هستش
   خب اگه بخوام مفید باشم فک کنم باید تا وقتی که به طلا برسم زمینو بکنم
   شاید بعدش که معلوم نیست اونموقع چند سالمه برم سراغ یه معدن دیگه و ازون هم بهره ببرم
   و خب هر کسی یه توانایی هایی داره مثلا من دوستی داشتم که ماشالا خدا بهش اونقدر هوش داده بود که اگه همزمان دورشته هم میخوند کشش داشت و بازده
   ادم ها باید اول خودشون رو بشناسن و بعد پا تو یه مسیری بگذارند
   یه روش اگه واسه یکی راهه ممکنه واسه یه نفر دیگه چاه باشه