استراتژی آموزشی ما (تیم محمدرضا شعبانعلی)

مدتی قبل، درباره ی قیمت گذاری در صنعت آموزش مطلبی نوشتم و از دوستان و دانشجویان و خواننده های سایت خواستم که در مورد استراتژی ما اظهار نظر کنند. تعداد بسیار زیادی نظر دریافت کردیم و تمام تیم ما، هفته های گذشته مشغول خواندن و بررسی و سنجش امکان اجرای آنها بود. «معادله» ای که در پی حل آن بودیم چهار «قید» جدی داشت که در نوشته ی قبلی به آن اشاره کردم:

۱) امکان آموزش تا حد امکان به صورت «ارزان» یا «رایگان» فراهم باشد و همچنانکه همیشه گفته‌ایم، کسی به خاطر محدودیت مالی از آموزش و امکان توسعه مهارتهای خود، محروم نشود.

۲) همچنان از بهترین نیروی انسانی موجود در کشور برای تولید محتوا و ساختاربخشیدن به آن استفاده شود و همکاری‌ با اعضای تیم تمام وقت و بلندمدت باشد. چرا که در کار آموزش، تنها پس از چند سال تلاش نیروی انسانی ارزشمند و مولد شکل می‌گیرد و بر خلاف کارهای کارگری که پس از چند روز، یک کارگر مسلط تربیت می‌شود، در کار آموزش با یک یا دوسال تجربه‌ی پاره‌وقت، هیچ کس به یک نیروی انسانی استراتژیک تبدیل نخواهد شد.

۲) ساختاری «اقتصادی» و «خودگردان» شکل بگیرد که ما از کسب و کارهای دیگر به صنعت آموزش تزریق مالی نداشته باشیم. چرا که این روش «پایدار» نبوده و چنین فعالیت‌هایی وابسته به فرد خواهند ماند و در میان مدت و بلندمدت متوقف خواهند شد.

۴) تا حد امکان تبعیض و اختلاف شدید سطح خدمات آموزشی جدی که بین دوستان ما در تهران و سایر شهرهای کشور وجود دارد، کاهش یابد.

با توجه به موارد فوق، برای ماه‌های آینده استراتژی آموزشی ما به شکل زیر خواهد بود:

۱) با توجه به اینکه هزینه‌ی اجرای کلاس های حضوری ما بیشتر از درآمد آنهاست، از این به بعد تا مدتی این کلاسها ادامه نخواهند داشت. دوره‌های مذاکره با شیطان، مذاکره حرفه‌ای، مذاکره تجاری، اصول و فنون مذاکره، توسعه مهارتهای فردی، گفتگوهای دشوار و …، طی ماههای آتی برگزار نخواهد شد. ممکن است این دوره‌ها به صورت بسیار محدود به صورت فشرده در برخی شرکتها و سازمانها برگزار شود.

۲) حضور تیم من در فضای مجازی بسیار بیشتر و جدی‌تر خواهد بود. این روش تضمین می‌کند که فاصله‌ی طبقاتی شکل گرفته بین سطح آموزش در تهران و شهرستانها حداقل در حوزه‌ی تخصصی ما کاهش یابد.

۳) آموزش‌های رایگان شامل: روزنوشته‌ها، رادیو مذاکره، فایل‌های صوتی متمم و … با کیفیت و جدیت بیشتر و نیز منظم‌تر انجام خواهند شد. دیگر به خاطر محدودیت‌های مالی، از نظم و کیفیت و حجم آموزش‌های رایگان نخواهیم کاست. به عبارت دیگر، معادله‌ی قیمت گذاری خدمات آموزشی ما، از آخر به اول حل می‌شود. بالاترین سطح خدمات آموزشی رایگان را با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت تیم موجود ارائه خواهیم کرد و بر اساس آن، سایر خدمات را به شکلی قیمت گذاری و ارائه می‌کنیم که «هرگز» مانع یا وقفه‌ای برای ادامه‌ی فعالیت‌های آموزشی رایگان ایجاد نگردد.

در همین راستا، فعلاً یک استودیوی تولید برای فایل‌های صوتی و تصویری خریداری نموده ایم و همینطور یک سرور با ترافیک بسیار بالا برای سایت تهیه نموده ایم. بنابراین تولید محتوای آموزشی به ساعات محدود سکوت شبانه مقید نبوده و نیز مشکلی برای دانلود فایلها وجود نخواهد داشت. برخلاف گذشته که از دوستان خواسته بودم تا حد امکان فایلها را دانلود کرده و به صورت فیزیکی به دیگران تحویل دهند تا فشار از روی هاست ما برداشته شود، هم اکنون هر چقدر و هر چند بار که بخواهید می‌توانید فایلهای مورد نظر خود را دانلود نموده و یا لینک فایلها را برای دوستان خود ارسال نمایید.

۴) با توجه به خرید استودیو و تشکیل تیم تخصصی تولید محتوای الکترونیک، فروشگاه الکترونیکی مبتنی بر اعتماد ما (تراست زون)، با جدیت بیشتری فعال خواهد شد. محصولات به روز‌تر و بیشتر خواهند بود. به این روش، همچنان کسانی که محدودیت مالی دارند می‌توانند از محصولات به شکل رایگان استفاده نموده و کسانی که مشکل مالی ندارند با خرید محصولات به تامین هزینه ی پروژه‌ی آموزشی الکترونیک ما کمک خواهند کرد.

۵) یک تیم تخصصی برای تولید یک نرم‌افزار LMS (مدیریت آموزش الکترونیک) تشکیل داده ایم که یک آموزشگاه الکترونیک آنلاین را شکل خواهد داد. در سال ۹۳ دوره‌های مذاکره تجاری و حرفه ای و … به صورت الکترونیک ‌و آنلاین اجرا خواهند شد. دوستان از سراسر کشور می‌توانند در این دوره‌های آنلاین ثبت نام و شرکت کرده و نیز با تیم ما در ارتباط کامل باشند. با این روش، رویای من در زمینه تولید محتوای دوره‌ی آموزشی ۴۰۰ ساعتی مذاکره تخصصی و حرفه‌ای به زبان فارسی نیز عملی خواهد شد.

۶) نگارش یک کتاب تخصصی در حوزه‌ی مذاکره (مکمل کتاب فنون مذاکره من) آغاز شده که در سال آینده این کتاب به بازار عرضه خواهد شد تا کسانی که امکان شرکت در کلاسهای حضوری را ندارند، فرصت یادگیری را از دست ندهند.

۷) برای سایت متمم، یک هیات تحریریه متشکل از بزرگان حوزه توسعه مهارتهای فردی در ایران و نیز دوستان خوب مان در کشورهای دیگر، تشکیل شده و هر یک از آنها به صورت مستقل برای سایت مطلب خواهند نوشت. متمم زندگی همیشه رایگان خواهد ماند اما از آنجا که متمم کسب و کار برای مدیران اقتصادی نوشته شده و این مدیران محدودیت مالی ندارند، هزینه‌ی اشتراک ماهیانه برای متمم کسب و کار در نظر گرفته خواهد شد. از اول بهمن ماه، مدیرانی که از مقالات بخش متمم کسب و کار استفاده می‌کنند ماهیانه ۱۲۰۰۰ تومان هزینه اشتراک پرداخت خواهند کرد. درآمد متمم برای تولید محتوای متمم و نیز تامین مالی پروژه‌ی آموزش الکترونیک استفاده خواهد شد.

۸) مجموعه‌ای از دوره‌های لوکس اختصاصی برای مدیران در محل های خاص (داخل و خارج ایران) با قیمت بالا و تعداد بسیار محدود برگزار خواهد شد و درآمد آن نیز صرف پروژه‌های آموزش رایگان خواهد گردید.

امیدواریم این تغییرات بتواند رضایت مخاطبان عزیز ما را فراهم کند…

استراتژی آموزشی ما - محمدرضا شعبانعلی

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار119 نظر بر روی پست “استراتژی آموزشی ما (تیم محمدرضا شعبانعلی)

 • یاس گفت:

  با سلام برای مشاوره حضوری چه کار باید کنیم یا کجا باید تماس بگیریم من واقعا سر در گمم دارم کلافه میشم این مشاوره های مکاتتبه ای نمیتونه منو به هدفم برسونه ممنون میشم وقت بذارید و جواب من رو بدبد با تشکر.

 • کورش گفت:

  سلام. ممنون از مطالب همیشه خوبتون
  در جایی فرمودین که مدیران که مخاطبان متمم کسب و کار، مدیران می باشند که مشکلات مالی هم دارند؟ به نظر شما آیا بخش دیگری از استفاده کنندگان از مطالب شما، پژوهشگران و دانشجویان حوزه کسب و کار نیستند؟ هر چند این هزینه اندک است اما کاهش در بحث قیمت گذاری، تخفیفی برای دانشجویان حداقل رشته های مرتبط با کسب و کار مثل مدیریت یا مهندسی صنایع در نظر می گرفتید.
  اما بازم در هر صورت ممنون

 • یه دختر گفت:

  بی نهایت* از شما ممنونم که با مجازی کردن آموزش ها فکری به حال شهرستانیا (که کم هم نیستن) کردید.

  بی نهایت* = به هیچ عنوان توانایی بیان درجه ی تشکرمو نداره…

 • خسرو گفت:

  سلام
  جناب شعبانعلی بسار ممنون از این مدل خودخواهی شما که باعث رشد آدمها میشود . پا به پای شما خواهم آمد…..

 • پویا فراتی گفت:

  از دیروز حالم گرفته است که چرا دیگه کلاس های شما دیگه برگزار نمیشه
  ولی میدونم این به نفع شماست، تصمیم شماست و وظیفه ماست که بهش احترام بزاریم.
  من خودم به شخصه خیلی چیزا ازتون یاد گرفتنم. امیدوارم این قطع شدن کلاسها منجر به قطع شدن ارتباط ما با شما نشه

 • هانی بیکران گفت:

  واقعا آدم جالب و عچیبی !
  که می توان مفهوم انسانیت را با شما معنا کرد در دنیای پیچیده ی امروزی
  به زبون عامیانه خیلی ماهی و خیلی دوست داشتنی

  • هانی جان. من هم یک آدم خودخواه دیگه مثل بقیه هستم که گاهی تلاش می‌کنم این رو با ظاهر انسان دوستانه بپوشونم!

   البته بگم! خودخواهی جرم نیست و کسی که خودخواه نباشه به نظرم انسان نیست!
   مهم اینکه که با خودخواهی بخوام خودم رو در یک روز خوشحال کنم یا یک ماه یا یک سال یا یک عمر.
   مذهب و اخلاق هم به ما می‌آموزه که خودخواه باشیم اما برای یک عمر زندگی خوب نه یک لحظه.

   • محمدرضا گفت:

    خودخواه باشیم اما این خودخواهی ما سبب تضییع حقوق دیگران نشود!
    محمدرضا جان واقعاً کارت درسته، این کارت در مورد اموزش رایگان و یا واریز هزینه پس از راضی بودن از محصول واقعا تحسین برانگیزه.
    چن وقته صحبتهاتو راجع به عزت نفس گوش میدم، خیلی لذت بردم و متوجه یک نکته شخصی در مورد خودم شدم که شاید بد نباشه بگم.
    همیشه موبایلم رو آخر شب برا صبح زودتر از اونچه خودم احساس میکردم میتونم بیدار شم کوک میکردم، با اینکه شاید تا حد زیادی میدونستم فلان ساعت بیدار نمیشم ولی بازم واسه اینکه عذاب وجدان نگیرم یک تا یک ساعت و نبم زودتر آلارمو کوک می کردم. بعد ازونجا که دانشجو هستم و بیشتر زمانم دست خودمه، اکثر اوقات صبح همون نیم ساعت تا حتی یک ساعت بعد الارم رسما بیدار میشدم!!! تا اینکه متوجه شدم دیگه امیدی به بیدار شدن سروقت ندارم! فهمیدم تو این مدت داشتم از کیسه عزت نفسم خرج می کردم!!!

 • امیرحسین گفت:

  قبلا بهت گفته بودم که در کل یه دونه ای
  در حال حاضر به این نتیجه رسیدم دردونه ای اصن شاه دونه ای گل گلخونه ای

 • میثم گفت:

  ای کاش من هم بتوانم روزی در عرصه ی کاری خودم
  تحصیلاتم
  این چنین مثل شما و بلکه فراتر 🙂
  بتوانم به دیگران خدمت کنم و سبب خیر و پیشرفت باشم
  از اینکه چون شما در این مملکت مانده اند باید خدا را شکر کنیم
  یا حق

 • مهدی امین گفت:

  سلام و درود ویژه خداوند بر شما بزرگان این مرز و بوم که برای بالا بردن سطح اموزش و فرهنگ ایران و ایرانی تلاش میکنید.
  خیلی خیلی خسته نباشید
  برای موفقیتتان دعا میکنم

 • ز.احمدی گفت:

  استاد خیلی خیلی سپاسگزارم از اینکه این همه وقت و هزینه میکنین تا سطح فرهنگ،آگاهی و بصیرت ورفاه عمومی رو بالاتر ببرین .سپاسگزارم داوطلبانه از لحظات و درآمدایی که میتونستین برای رفاه و آسایش و آرامش خودتون صرف کنین میگذرین تا ماها بهتر بشیم.ممنونم که غم مردم رو دارین.غبطه میخورم بهتون.

 • محسن نوری گفت:

  سلام و درود بر شما؛ سخاوت شما مثال زدنی است. من فکر میکنم شما بیش از اینکه استاد مذاکره باشید استاد اخلاق هستید.

 • آذر گفت:

  استاد خیلی عزیزی برای ما. ممنون ممنون ممنون

 • آزاده م گفت:

  سلام و خدا قوت
  گاهی وقتا چقدر تشکر کردن از شما سخت میشه. واقعا ممنون. خدا پشت و پناهتون.

 • هادی گفت:

  ممنون … فقط همین 🙂

 • محسن گفت:

  مخالف استراتژی شما هستم چون خیلی چیزهارو فقط در کلاس میشه درس داد و گفت و قبول کنید کلاس ی چیز دیگس

  • چی بگم محسن عزیز؟
   می‌دونم که درست می‌گی اما این رو هم باید دید که برای من که روزی ۱۰۰ صفحه کتاب می‌خونم و ۱۵ ساله که این کار رو می‌کنم، درد داره که ۲۰۰ صفحه مطلب رو برای ۳۰ بار تکرار کنم و مثلاً سی و یکمین دوره‌ی مذاکره‌حرفه‌ای رو بگذارم!
   ترجیح می‌دم حرفهای جدید برای مخاطبم بزنم. 🙁
   می‌دونم برای کسی که سر کلاس میاد حرفها جدیده اما من خودم حس روضه‌خوانی بهم دست می‌ده.

   • محسن گفت:

    ولي من با اينكه خونم كرجه و صبح ساعت ۵ بايد بيدار شم بيام تهران سر كار ۴ ترم هست كه دارم پشت سر هم كلاس مذاكره حرفه اي شمارو ميام و هيچوقت احساس نكردم مطالب تكراريه و همش جديده
    من از ديدن شما انرژي ميگيرم چون شما انسان خستگي ناپذيري هستيد
    شنيدن صداي شما به من آرامش ميده

 • محمد ش گفت:

  سلام
  خوشحالم که دوستان خوبی دارید که همه حرفهای خوبی که فکر میکردم میشه گفت را زدند و چیز جدیدی برای من نگذاشتند ولی این باعث نمیشه نگم ممنون
  خدا سلامتتان بدارد، عاقبتتان را ختم به خیر کند و قوت بیشتری به شما بدهد

 • ساغر گفت:

  سلام. خیلی خوشحالم و آرزوی بهروزی و حس خوب برای تیمتان دارم 🙂

 • محسن رضایی گفت:

  خداقوت محمدرضا جان.خدا ایشالا بهتون توفیق روزافزون بده از اینکه اینقد خوبید و به فکر خوبی دیگران هستید.همیشه در ذهن و قلب منی مادام که اینجوری.اگه هم روزی اینجوری نبودی و نموندی به احترام تلاش این روزهات شایسته این هستی که مدام پیگیر بشیم که چی شده؟؟

 • صبا گفت:

  به خاطر حضور شما و همکاران خوبتان و فعالیتهایتان که سهمی در بهبود دنیا خواهدداشت از شما و خداوند بسیار بسیار سپاسگزارم

 • Nima گفت:

  توضیح :
  تصحیح غلط تایپی
  ” هیچکس بخوبی شما وتیم تون در مورد ندونه ای کار چقدر خطری و بزرگه ” >>>>هیچکس بخوبی شما و تیم تون در این مورد نمی دونه که کار ، چقدر خطیر و بزرگه .

  منظورم هم از شما در ۶۲ سالگی ،تبریک برای این شکل پویایی شما بود .
  خدای ناکرده خاطرتون مکدر نشده