دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

پنج سالگی متمم

سنت هر ساله‌ی ما این بوده که در سالگرد فعال شدن متمم، مطلب کوتاهی در روزنوشته در این‌باره منتشر کنیم.

امروز، دوم بهمن ۹۷، دقیقاً پنج سال از آغاز فعالیت متمم می‌گذرد.

سال‌های گذشته، معمولاً به برخی از تغییراتی که در طی آن سال در متمم روی داده بود، اشاره می‌کردم. اما طی سال اخیر، رابطه‌ی ما و متممی‌ها نزدیک‌تر از همیشه بوده و مرحله به مرحله‌ی تغییرات، در خود متمم به اطلاع دوستان متممی رسیده است. بنابراین، من حرف تازه‌ای ندارم که در این‌جا مطرح کنم.

به طور خلاصه می‌توانم بگویم سه محور زیر، مهم‌ترین محورهای تغییرات سال گذشته در متمم بوده‌اند:

 • فراهم کردن امکان تعامل بهتر میان متممی‌ها و توسعه مکانیزم‌های آن
 • افزایش یکپارچگی بین درس‌های متمم (هم زیرمجموعه‌های هر موضوع و هم ارتباط میان موضوعات مختلف)
 • بازنویسی و بازآفرینی درس‌های قدیمی‌تر (که البته پیش از این هم بوده و پس از این هم ادامه خواهد داشت)
 • نزدیک‌تر شدن تقویم محتوای متمم به سلیقه و انتظارات متممی‌ها

همه‌ی این موارد را کمابیش در متمم دیده‌اید و مصداق‌های آن را تجربه کرده‌اید. اما شاید مورد آخر، ملموس‌تر باشد.

کافی است طی این پنج سال، روند محتوای متمم را با آن‌چه من در روزنوشته می‌نویسم مقایسه کنید. سال اول، مطالب آن‌جا و این‌جا بسیار به هم نزدیک بود. چون هنوز داده‌ی کافی از سلیقه و انتظارات متممی‌ها نداشتیم. اما پس از آن فاصله‌ها، هر روز بیشتر شد و خوشحالم که امروز دو فضای کاملاً مستقل شکل گرفته است. در حدی که روزنوشته‌ها و متمم، هر یک مخاطبان خود را پیدا کرده‌اند و به وضوح، مسیر متفاوتی را دنبال می‌کنند.

این شکل از لحاظ کردن سلیقه‌ی جمعی متممی‌ها در تولید و نشر محتوا، اثرات خود را روی شاخص‌های عملکردی درونی و بیرونی هم به خوبی نشان داده است.

شاید امسال، مهم‌ترین کاری که ما توانستیم انجام دهیم، این بود که اجازه ندادیم تلاطم‌های سیاسی موجود در جامعه و تبعات اقتصادی آن، در فضای متمم منعکس شود و روند آموزش و یادگیری دوستان‌مان مثل همیشه، آرام و پیوسته ادامه پیدا کرد.

معمولاً هر سال در مطلب مربوط به سالگرد متمم، دو فهرست منتشر می‌کنیم. یک فهرست، مربوط به دوستانی است که بیشترین حمایت مالی را در آن سال از متمم کرده‌اند و فهرست دیگر، فعال‌ترین دوستان متممی را مشخص می‌کند.

فهرست حمایت‌های مالی با آقای عبداله ایپکچی آغاز می‌شود و با دوستان زیر ادامه پیدا می‌کند:

۲-بهداد مبینی

۳-شهرزاد

۴-محمد میلادی

۵-سیما سلیم زاده

۶-آفاق رحمانی

۷-محسن موسایی داریان

۸-الیاس

۹-جواد عزیزان

۱۰-طاهره خباری

۱۱-مریم رئیسی

۱۲-سامان

اما فهرست دوم، همان‌گونه که گفتم، نام فعال‌ترین دوستان متممی – در دوره‌ی یکساله‌ی منتهی به ۲ بهمن – است. شاخص فعالیت با ترکیب مواردی مانند زمانی که صرف مطالعه‌ی درس‌ها می‌شود، تعداد دفعات سر زدن به متمم، مطالعه دیدگاه‌های دیگران، حل تمرین درسها، امتیازهای کسب شده در درس‌ها و امتیاز دادن منصفانه به سایر دوستان استخراج و محاسبه می‌‌شود.

بر این اساس، فهرست فعال‌ترین دوستان متممی طی یک سال اخیر به شرح زیر است:

۱- جواد عزیزان

۲- احمد عباسی

۳- شهرزاد

۴- پوپک جهانشاهی

۵- مهدی جلالی

۶- محمدحسین استقلال

۷- محمدرسول کریمی

۸- زینب دست آویز

۹- طاهره

۱۰- اشکان خاوند

۱۱- حمیدرضا نوروزی

۱۲- سعید شریفی

۱۳- ناهید عبدی

۱۴- مریم رئیسی

۱۵- محمد محسن حائری

۱۶-علیرضا داداشی

۱۷-حسین قربانی

۱۸-آیدا گلنسایی

۱۹-نادر زندرحیمی

۲۰-مختار راد

۲۱- معصومه شیخ مرادی

۲۲-یاسین اسفندیار

۲۳-ساجده ممتازیان

۲۴امین طاها

۲۵-سارا حق بین

۲۶-سهیل رحمانی

۲۷-مهدی بابایی

۲۸-سارا پوش نژاد

۲۹-نیلوفر

۳۰-حمیدرضا کرامتی

۳۱-علیرضا سلیمانی فر

۳۲-سامان

۳۳-امیر

۳۴-حسین اخروی

۳۵-عماد رشیدی فرد

۳۶-سعید میربرون

۳۷-صلاح‌الدین عشقی

۳۸-فرید

۳۹-فاطمه زهرا پاکزاد

۴۰-شهرام

۴۱-علی بیات پور

۴۲-محمد محمدجعفری

۴۳-مهشید محمدی

۴۴محمدامین کاظمی فر

۴۵-زینب منصوری

۴۶-ماجد قاضی

۴۷-مریم آزاد

۴۸-محمد روشن نفس

۴۹-حسن کشاورز

۵۰-محمد حجی

۵۱-مصباح زیرک باش

۵۲-مسیح پورحقانی

۵۳- الف انديشمند

۵۴-حامد اردستانی

۵۵-حمید طهماسبی

۵۶-مژگان پیوندی

۵۷-شکوفه

۵۸-حمید مرادی

۵۹-زهره

۶۰-متین

۶۱-وحید حقانی

۶۲-بهنام فلاح

۶۳-بهمن محمدی

۶۴-امیررضا جعفری

۶۵-نیکا

۶۶-امیر جافری

۶۷-علی امین ترابی

۶۸-مهدی عابدینی

۶۹-میثم شیخی

۷۰-آمنه آخوندزاده

اجازه بدهید در پایان این مطلب، دو نمونه از کارهای دوست خوب‌مان ابراهیم صیادی را قرار دهم. ایشان هر از چند گاهی، لابه‌لای گزارش اشتباهات تایپی و دیکته‌ای که برایمان می‌فرستند، از این نوع طرح‌ها هم می‌زنند و ارسال می‌کنند. ما دو نمونه‌ی آن‌ها را برای امروز نگه داشتیم (البته حیف است از غلط دیکته‌ای بگوییم از آقای محمدجواد تقوی نام نبریم که ایشان هم پیوسته خطاهای نگارشی را به ما یادآوری می‌کنند).

 

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


65 نظر بر روی پست “پنج سالگی متمم

 • فرید آقاجانی گفت:

  با توجه به اینکه مطلب زیر به طور مستقیم به سایت متمم مربوط میشه در این صفحه کامنت می نویسم.

  دیروز صبح کلاسی داشتم که دانشجویان از پولی بودنِ سایت متمم سوال کردند.
  من در جواب گفتم که یک لحظه خودتون رو جای تیم سرپرستی متمم بگذارید.
  در این روزهای گرونی، دسترسی شما رو به بهترین و جدیدترین کتاب های روز دنیا فراهم می کنه و یک فضای یادگیری مفرح و جذاب فراهم کرده، لقمه رو تا تونسته براتون هضم کرده با ماهانه ۲۷ هزار تومن که تازه اگه شش ماه یا یکساله بخری تخفیف هم داره.
  همه چند لحظه فکر کردند و گفتند انصافا ارزونه. خیلی ارزونه.
  بعد
  براشون در مورد کپی رایت صحبت کردم و سرقت فیلم سرخپوست که این روزها در اینستا هم پیچید و کارگردان فیلم هم اعلام کرد راضی نیستم.
  صحبتم این بود که وقتی فیلمی یا آلبومی یا اثری رو دانلود می کنید، سفیدیِ موهای تولید کننده رو می دزدید. عصاره جوانی اوست. نتیجه سال ها زندگی اون رو می دزدین.
  یک لحظه به جای اینکه بگیم بیخود کرده، غلط کرده، کوفت بخوره
  بگیم خدا خیرش بده، کاش بشه ازش حمایت کنیم. حال مردم رو خوب می کنه

  پی نوشت: خودم به شخصه اعتراف می کنم که بارها خطای سرقت ادبی رو (هر چند ناچیز و کوچک) مرتکب شده ام و پشیمان هم هستم. ولی در حد توانم برای خرید نسخه اوریجینال آثار دیگران تلاش هم داشته ام.

 • علیرضا اسمی‌خانی گفت:

  سلام محمدرضای عزیز.
  اول از همه برام لذت‌بخش هست که توی خونه‌ات هر روز میام (جدای از بُعد یادگیری)؛ و امروز هم دارم به‌عنوان یک مهمان (البته من تو را دوست خودم می‌دونم ), باهات گفتگو می‌کنم.
  می‌دونم از روز تولد ۵ سالگی متمم, ۲ ماه و۵ روز گذشته؛ اما دوست داشتم زمانی تولد متمم را تبریک بگم که نتایج ملموسش را بتوانی به‌عنوان معلم من و خالق متمم, در من ببینی.
  دو ماه پیش, تونستم در “خدمت از ما” عزیز شروع به کار کنم. یک مورد جالب درباره خدمت از ما, حضور حدود ۵۰ تا ۶۰ “متممی” در کنار هم هست.
  وقتی فکر می‌کنم, “لبخند بر روی لب‌هام میاد و شاد می‌شم” از این‌که با تو و بَعد متمم عزیز آشنا شدم (در نقشه سفر مشتری شرح دادم).
  ازاین‌پس سعی می‌کنم حضور بیشتری هم در متمم و هم در خانه تو بدارم محمدرضا (به قول ایمان, سرورهای متمم فکر غیرفعال بودن کدها, به کدهاشون راه پیدا نکنه ).
  سبز و کامروا شوی.
  دوست تو, علیرضا

 • عـــلامه گفت:

  من، رحمت‌الله علامه، این کامنت را از کابل می‌نویسم.

  بهتر است از این فرصت ایجاد شده استفاده نموده و بگویم «لطفی را که متمم در حق من، و کسانی که از طریق من با این مدرسه‌ی زندگی آشنا شده، انجام داده، نمیشه به‌سادگی و در قالب جملات و عبارات توضیح داد.»
  تعدادی از دوستانم، سخنرانی‌ام را که در گردهمایی ۲۶اُم مرداد/اسد سال ۹۶ ارائه شد، برایم یک افتخار می‌دانن. اما من، دایماً برای‌شان توضیح میدم که هرچند آن روز برایم یک افتخار بود، اما هیچ‌وقت به‌پای «افتخارِ آشنایی‌ام با متمم» نمی‌رسه. همراهی متمم و شبکه‌ی متممی‌ها چیزی‌ست که غرور ایجاد می‌کنه و باعث افتخاره، نه رویدادی در یک روزِ خاص.

  نزدیک به سه سال است که در متمم عضو هستم و هنوز هم، نمی‌توانم این سرویس را «آنطوری‌که شایسته‌اش هست» به دوستان و مخاطبانم معرفی کنم.

 • سعیده گفت:

  سلام. تبریک می گم و امیدوارم این روند هم چنان ادامه داشته باشه. خیلی دوست داشتم تبریک بگم ولی نمی دونستم با چه کلماتی چون خیلی وقته فعالیتم صفر شده و همین باعث میشه خجالت بکشم چیزی بگم. با این وجود همچنان حضور شما در یادم بهم انگیزه و امید میده. ممنون که هستید.

 • نگار گفت:

  سلام
  تولد پنج سالگی متمم را تبریک میگم و امیدوارم هر سال بیشتر و بیشتر به به آرمان‌ها و اهداف بزرگش نزدیک بشه.
  از شما خیلی ممنونم که پایه‌گذار این مجموعه موفق و عالی هستید. و همچنین از تیم متمم ممنونم که با این کیفیت عالی فعالیت می‌کنند.
  من نمیتونم حتی فکرش را بکنم که اگر سه سال پیش با متمم و شما آشنا نشده بودم چه قدر زندگیم، مخصوصا از نظر زندگی کاری‌ام، با الان فرق می‌کرد.

 • پانیذ گفت:

  سلام محمدرضا عزیز
  من چند روز بود که کمتر فرصت داشتم وبلاگ شما سر بزنم بخاطر همین به تولد این دوست عزیز دیر رسیدم ولی میگویند دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.
  میخواستم ذکر کنم که این سایت باعث شد به طور کلی مسیر زندگی من عوض شود و کلی دوست جدید و ارزشمند پیدا کنم به علاوه اینکه با سخنان پخته شما تونستم محیط اطرافم را بهتر ببینم و موج های پی در پی اطرافم از من سواری نگیرند؛ چیزی که بشدت دنبالش بودم. بابت همت پایدارتون از شکل گیری این سایت ارزشمند ممنونم و امیدوارم روز به روز پیشرفت و رشد بیشترش را ببینم، چون که ظرفیت فوق العاده اش را هم اکنون میبینم.

  • ممنونم پانیذ جان.
   اگر اشتباه نکنم، این روزها سرگرم رفت و آمد در مسیر طولانی خونه و دانشگاه و دفاع از تز بودی. آره؟ اگر این‌طوره که امیدوارم همه چیز به خوبی و خوشی گذشته باشه.
   اگر هم اشتباه می‌کنم که امیدوارم اوضاعت خوب باشه و کارهات خوب پیش بره.

   • پانیذ گفت:

    از شما ممنونم؛ خدارا شکر همه چیز به خوبی و خوشی تمام شده و امیدوارم این بخش جدید زندگیم را هم با قدرت شروع کنم.
    با این حال وقتی پاسخ را خوندم را با خودم فکر کردم در کدام قسمت از وبلاگ یا متمم در مورد دفاع از تزم یا مسیر طولانی خونه به دانشگاه خودافشایی کردم کل وبلاگ را نگاه کردم و اشاره کمی یافتم و فرض میکنم شما قدرت متعالی machine learning را بلد هستید یا این حدس را به هوشمندی و تجربه میسپارم به هرحال معما برای من حل نشده است.

    • پانیذ جان. به هوش و تجربه برنمی‌گرده؛ متأسفانه دوران ادعاهای متافیزیکی هم گذشته که بشه به اون‌ها ربط بدم. 😉
     واقعیت اینه که توی شاخصِ متوسط فعالیت متممی‌ها، سیستم اسمت رو ریپورت می‌کرد که شبیه Pattern رفتاری سابقت وقت نمی‌ذاری و خیلی کمتر وقت می‌ذاری.
     یه کم نگرانت شدم. اسمت رو توی وب سرچ کردم دیدم دفاعیه داری (طبیعتاً محل دانشگاه هم مشخص میشه).
     آی پی هم که ازش برای کامنت گذاشتن در روزنوشته استفاده می‌کنی، حدوداً موقعیت جغرافیایی رو نشون میده و طبیعتاً هر بار که کامنت‌ها رو می‌بینم، ناخواسته چشمم به ip‌ها میفته.
     اصل مسئله اینه که نگرانت بودم و وقتی فهمیدم درگیر دفاع هستی و کامنتت رو زیر ۵ سالگی متمم دیدم، خیالم راحت شد.

     • پانیذ گفت:

      واقعیت این هست که این دوران چون استراتژی مشخصی برای دنبال کردن درس های متمم نداشتم تصمیم گرفتم فعلا نظر نگذارم و به صورت چراغ خاموش و یک روح درس های متمم را پیگیری کنم و به نظرم رسید بهتره فکر شده تر عمل کنم.
      ولی الان نگرانی شما روی من تاثیر گذاشت و از محبت و پیگیری شما برای اینده بینهایت انرژی گرفتم.

 • امین طاها گفت:

  درود
  من از طرف خودم به همه بچه های متمم خسته نباشید میگم.
  و از تمامی کسانی که حمایت کردن در این چند سال تشکر میکنم.
  متمم برای من بسیار مفید بود، باعث ایجاد ارزش های خوبی در زندگی من شد.
  موفق و پایدار باشید

 • مجید صادقیان گفت:

  تا دو سه سال قبل متمم یک بخش غیرقابل انکار آموزش آنلاین مدیریت بود اما بی تعارف حالا اون نهال مرجع اصلی این حوزه در فضای وب هست.
  با این همه من در معرفی متمم به دوستانم از عنوان “مرجع آموزشهای مدیریتی” استفاده نمی کنم. چرا که متمم را برای نیازهای بالاتری مانند “رفتار حرفه ای” و “سواد زندگی” لایق تر می دانم و بسنده کردن به مهارت های سطح پایینی مانند طراحی سیستم فروش و مدیریت پروژه اجحاف در حق متمم است.
  محمدرضا عزیز و تیم محترم متمم از شما برای زحمات این چندساله متشکرم. از شما یاد می گیریم که بجای فرار کردن از ناملایمات این جغرافیا، همینجا بمانیم و بسازیم که در کشورهای دیگر که ساخته اند و ما حداکثر مهره ای کوچک از ماشینی بزرگ و دقیق هستیم.

 • یاور مشیرفر گفت:

  سلام به همۀ همکلاسی‌ها و معلم عزیز

  راستش رو بخوای، خیلی وقته که کامنت تشکر ننوشتم. اینم بهانۀ خوبی شد برای نوشتن کامنت تشکر و البته دوست داشتم قبلا کامنت‌های بچه‌ها رو بخونم و بعدش بنویسم.
  خلاصه که تا اینجا با یادگیری از متمم یه خدمت بزرگ به من شده.
  استاندارد آموزش و معیار آموزش و معلم اون‌قدر در ذهنم رشد داشته که الان به ندرت می‌تونم بیشتر از ده دقیقه سر کلاس، سمینار، کنفرانس یا هر چیز دیگه‌ای حاضر باشم. ذهنم خیلی سریع میره سمت مقایسه و تحلیل و محاسبۀ هزینه فرصت و سود و مباحث استراتژی.

  این به نظرم چیز کمی نیست. در واقع دستاورد خیلی بزرگیه. خیلی بزرگ. این که به کسی بتونیم یاد بدیم که در انتخاب محتوای دریافتی‌اش هم حساس باشه. در واقع از منظر توسعه اگر بهش نگاه کنم، اونجا هم یه گام مفیده: این‌که ملتی یاد بگیرند به جای تمرکز روی لذت‌های زودگذر و خودخواهی (از نوع غیرهوشمندانه‌اش) به سمتی برند که با حساسیت به حتی کلمات روزمره نسل‌های توسعه‌خواه تربیت کنند.

  پانوشت: خوشحالم که سال ۹۲ «چرا دکترا بخوانیم» رو سرچ کردم و باز خوشحال‌ترم که گوگل منو به تو رسوند محمد رضا.

 • […] مطالعه ۶ دقیقهبه بهانه ۵ سالگی متمم شاید چیز هایی که در ذهن من برای رشد وب سایت متمم مفید […]

 • باران گفت:

  سلام
  متمم در زندگی من هم بسیار اثرگذار بود. من هنوز هم بارها و بارها فایلهای رادیو متمم یا رادیو مذاکره رو توی ماشین گوش می‌کنم و هربار چیز جدیدی یاد می‌گیرم. تاجایی که وقت داشته‌باشم هم سعی می‌کنم به متمم سر بزنم و از فضا دور نیافتم.
  خیلی چیزها در زمینه مدل ذهنی و فروش ازش یاد گرفتم. خیلی کتابها و نویسنده‌های جدید و خوب مثل دانیل گلمن رو از طریقش شناختم. درباره خودشناسی هم خیلی برام کاربرد داشت و البته در خیلی موارد دیگه که الان یادم نیست.
  گاهی فایلهای صوتی رو برای بچه‌های شرکت می زارم و چون قبلش آقای شعبانعلی رو بهشون معرفی کرده‌ام، بر خلاف خیلی از کلاسهای آموزشی‌مون، با علاقه و جدیت گوش می‌کنن و بحث می‌کنن و روی وایت‌برد بخش فروش تا مدتها جملات کلیدی رو می‌نویسن و توی حرفهاشون ازش مثال می‌زنن.
  نسبت به خود آقای شعبانعلی هم با وجود اینکه از نزدیک نمی‌شناسمشون، احترام خیلی زیادی قائلم و کاملا معتقدم یک فرد سرشاخه و متفاوت و بسیار باهوشن. خیلی جاها هم سعی کردم ازشون الگوبرداری کنم.
  اینا رو نوشتم که بگم منم مدیون آموزشهای منظم و هدفمند متمم هستم.
  یک پیشنهاد هم دارم.
  به نظر من اون ایمیلهای هفتگی بسیارخوب بود و تقاضا دارم اگر خیلی سخت و هزینه‌بر نیست بازم برقرار بشن. کسانی رو می‌شناسم که رابطه‌شون با متمم به‌دلیل مشغله زیاد گاهی یادشون میره و اون ایمیلها خیلی بهشون کمک می‌کرد که حتمن به پیام خصوصی و چیزهایی که توی متمم تازه نوشته‌شده، سر بزنن.

 • حامد زرندی گفت:

  تولد متمم مبارک همه ما باشه. خیلی زیاد از تیم متمم، مخصوصا محمدرضای عزیز تشکر می‎کنم. سعی می‎کنم در حد توانم با تلاشم قدردان زحماتتون باشم.
  یک خاطره جالب براتون تعریف کنم. در جلسه‎ای، مباحثی مطرح شد. (گارد اولیه‎ای بین افراد وجود داشت) افراد نظراتشون رو مطرح کردند و نوبت به من که رسید، مطلبی رو گفتم که از درس‎های متمم بود. یکی از افراد خیلی سریع گفت:”تو متممی هستی” و منم کلی ذوق کردم. به همین ترتیب به جای اینکه شروع کنیم به دعوای کی از کی بیشتر می‎فهمه، با اسم متمم پرایم شدیم و سعی کردیم کاملا با سند بحث رو جلو ببریم. جلسه خوبی شد و همه کلی چیزی یاد گرفتیم.
  بعد از اون جلسه متوجه شدم، سخت‎گیری‎هایی که تیم متمم در انتشار محتوا و روند سایت به کار می‎برند، چه خروجی‎های بی‎نظیری می‎تواند داشته باشد.

 • پیمان اکبرنیا گفت:

  محمدرضای عزیز سلام

  فکر می‌‎کنم حس خیلی شگفت‌انگیزی باشه وقتی به عنوان بنیان‌گذار، رشد متمم و اعضاش رو توی این مدت دیده باشی. من که به عنوان یک عضو، از دیدن رشد متمم و اعضاش از جمله خودم خیلی کیف می‌کنم. قطعا این حس برای شما و اعضای تیم متمم خیلی بیشتره.

  وظیفه خودم دونستم حتی به صورت خیلی کوتاه تشکر کنم. قدردان تیم متمم هستم. بقیه گفتنی‌ها را بقیه دوستان گفتند.

 • علی گفت:

  راستش خجالت کشیدم که اسمم رو بین متممی های فعال دیدم ، چون حقیقتا خیلی کمتر از اون که باید از این دریای محتوای کم نظیر استفاده کردم. در هر صورت باعث افتخارم هست که شاگرد تو باشم و منم مثل شهرزاد دائما فکر میکنم که کمی عمل گرایانه عمل کنم و از درسهات برای بهبود کیفیت زندگی و ارزش آفرینی استفاده کنم تا جایی که پس از شرایط به وجود آمده اقتصادی و در انتخاب شغلم همواره چهره شما جلوی چشمم به شکلی مواخذه کننده از من سوال میکرد: این کار ارزش آفرین هست یا خیر؟
  ارادت

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام.
  هر چقدر هم عادت به نوشتن داشته باشم، فرقی نمی کند. وقتی می آیم برای متمم بنویسم، ناتوان می شوم؛ راستش از یک طرف ابا دارم از احساسی نوشتن و از طرفی دیگر از تکراری نوشتن. برای همین، معمولاً حرف دلم را پیش خودم نگه می دارم.

  حالاهم، فقط تشکر می کنم.

  و این که، به فهرست اسامی نگاه می کردم، دیدم رتبه ی من در روزهای مختلف در آمارهای مختلف متمم جابجا می شود ولی واقعیت این که رتبه ی متمم در همه ی این سالها، در بین تمام سایت هایی که دنبال می کنم ثابت مانده، همیشه اول است.
  هر روزی که به هر دلیلی فرصت نکنم به متمم سر بزنم با خودم درگیری دارم که امروز چرا فرصت نشد.

  و … ممنونم از محمدرضا شعبانعلی، از دوستان پشت صحنه ی متمم و از همه همراهانی که طی این سالها، از مطالب و کامنت های شان بسیار زیاد آموخته ام.
  سایه تون پاینده.

 • غلامرضا افضلی گفت:

  سلام به متمم و محمدرضای عزیز
  من به نوبه خود از آشنایی با متمم خوشحالم برای من هم مثل خیلی از دوستان متممی آشنایی با متمم باعث تغییرات زیادی در نحوه ی تفکرم پدید آورد می شه گفت روزگار جدیدی در زندگی من پدیدار شد قصد مبالغه ندارم ولی متمم سایت بی نظیریه محمدرضای عزیز امیدوارم همیشه پابرجا و پویا باشید .

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser