دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

درگذشت محمد حسن قاسمی فرد از دوستان عزیزمان

محمد حسن قاسمی فرد از دوستان عزیز متممی ما بود. از بچه های برق و مدیریت دانشگاه شریف.

مثل خیلی دیگر از دوستان‌مان، او را بیشتر از طریق نوشته‌ها و تمرین‌هایش در متمم می‌شناختم.

سیستم ما بعد از اینکه کسی که فعالیت منظم داشته، فعالیت خود را کم می‌کند به ما پیام می‌دهد. امروز نام محمدحسن را در فهرست دیدم.

نامش را جستجو کردم که ببینم در فضای مجازی کجاست. خوب است و سرحال است یا نه.

اما در اولین صفحه، آگهی درگذشت او را دیدم.

آگهی می‌گفت که محمد حسن، در سانحه واژگون شدن اتوبوس در جاده چالوس، فوت شده است.

دلم نمی‌خواست باور کنم که درست است.

به سراغ ایمیل‌ها رفتم. هر هفته ایمیل‌ها را باز می‌کرد. اما ایمیل هم در همان روز شنبه‌ی سانحه باز نشده بود.

محمدحسن قاسمی فرد

وقتی تاریخ آخرین تمرینش را دیدم مطمئن شدم که باید باور کنم. تاریخ آخرین تمرین هم به دو سه روز قبل از سانحه مربوط می‌شد.

مستقل از بقیه مسیر خودش را می‌رفت. مذاکره می‌خواند و اواخر هم تفکر استراتژیک. قدیم‌ها کمتر حرف میزد و می‌نوشت. خوب یادم هست که اسمش را برای اولین بارها، در بحث کارگاه زندگی شاد دیدم و بعد هم به تدریج سرگرم بقیه درس‌ها شد.

محمدحسن رویاهای زیادی برای آینده داشت. برای زندگی بهتر.

مثل بقیه‌ی بچه ها، گاهی نوشته‌هایش را در جاهای مختلف می‌دیدم و پیگیری می‌کردم و می‌دانستم که سرگرم تافل و GRE است و برنامه های بلندپروازانه‌ای برای آینده دارد. با دوستانش برای جشنواره کارآفرینی دانشگاه فیلم ساخته بود و خلاصه، تلاش می‌کرد به فضای رسمی درس و مدرسه محدود نباشد.

دوست داشتم وقتی نوشته‌های بچه‌هایم را می‌خوانم، برایم تصویرساز آینده‌ی آنها باشد و نه خاطره گذشته.

اما الان محمد حسن، نخستین عزیز متممی است که باید شناسنامه اش را به عنوان خاطره نگاه کنم:

نوشته‌های محمد حسن در متمم

mohammad-hassan-ghasemi-fard

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


48 نظر بر روی پست “درگذشت محمد حسن قاسمی فرد از دوستان عزیزمان

 • یاسین گفت:

  سلام به خانواده متمم و محمدرضا عزیز
  محمد حسین قاسمی هستم با متممی عزیزمون که از میان ما سفر کرد فقط یکدونه “ی” در اسم کوچک تفاوت دارم، به روزنوشته ها که سر زدم اول فکر کردم اسم خودمه که اینجاست بعدش فهمیدم که برادر عزیزمونم محمد حسن قاسمی فرد هست. جدا از تمام تسلیت ها و ناراحتی ها، دنیا نشان میدهد که فاصله ما با آن طرف دیگر (دنیای غیر مادی)به کمترین مویی بند است.
  پ.ن: واقعیتش فقط دنبال این پی نوشت بودم. داشتم فکر میکردم محمدرضا عزیزم واقعا حواسش جمع، مثل یک رهبر کامل همه رو رصد و بررسی میکنه و از شاخص هایی که تبیین کرده است می تواند از زندگی تمام ما خبردار باشه… به نظرم مدیریت منابع انسانی یعنی همینی که الان محمدرضا عزیزم داره انجام میده، و این باید الگویی باشه برای تمام ما که در کارهایمان حواسمان به محیط اطرافمون باشه… سازمانهای ما اصلا دنبال این موضوعات نیستند و توجه ای به حال افراد ندارند…
  انجام امور ماتاخر( موسسه طلوع) برای فردی که از میان ما رفت توسط خانواده متتم هم حس خوبی برای روح از دست رفته و هم برای تمام خانواده متمم یه حس خوب ایجاد میکنه…حسی که نمی توان برای آن قیمت گذاشت…
  محمدرضاعزیز و خانواده متمم ممنون که هستید.

 • حسین گفت:

  سلام به دوستان عزیز متمم و روح محمد حسن قاسمی عزیز:
  من الان ایمیل متمم رو باز کردم…و از نوشته راجع به موسیقی مرگ خیلی تعجب کردم و بعد خبر فوت محمد حسن عزیز و عکسش …بغضی گلوم رو فشردکه بی اختیار …و به عنوان یک مهندس عمران خجالت میکشم که جاده های ما همچنان قربانی می گیرند.و این عادلانه نیست.

 • معصومه شیخ مرادی گفت:

  دارم فکر می کنم اگه یه روز بمیریم که میمیریم لااقل یه نفر یادمون کنه شمایین و این مایه خوشحالیه برای ما…یه متممی رو از دست دادن تلخه یعنی خیلی زوده متممی ها هنوز باید زنده باشن هنوز خیلی مونده مسیر طولانیه …امروز به اندازه مرگ خودم ناراحت شدم.

 • فواد انصاری گفت:

  سلام واقعاخبر ناراحت کننده ای بود و آدم فکر میکنه که واقعا چقدر بهمرگ نزدیک هستیم و خودمون خبر نداریم. دیشب فقط تونستم بعضی از کامنتهای محمد حسن رو تو متمم گذاشته بود نگاه کنم و حسابی دلم گرفت. از اینکه خانواده ی مثل متمم وجود داره که به فکر غم و شادی همدیگر هستند خوشحالم. از کار خوبی که آقای شعبانعلی هم برای کمک نقدی به خیریه انجام دادند تشکر میکنم. امیدوارم که روحش شاد باشه و از دوستان میخوام برای شادی روحش دعا کنند.
  روحش شاد و یادش گرامی، امیدوارم خدواند به خانواده اش صبر بده
  میبخشید که دیر پیام دادم و نتونستم سروقت کامنت بدم.

 • سارا گفت:

  سلام به دوستانم
  توی این مدتی که همراه گروه متمم هستم ناخودآگاه ذهنم از روی اسم دوستان، پروفایل ها و کامنتهاشون شروع کرد به شخصیت سازی، در حدی که احساس می کنم بعضی ها رو خیلی می شناسم و یا فلانی چقدر شبیه من فکر می کنه، چقدر شخصیت منعطفی داره، چقدر سفر باهاش میتونه خوب باشه، چقدر تو اتاقش کتاب داره ، با فلانی رودربایستی دارم، احتمالاً خوش خنده است و …
  این تصویر سازی باعث شده که خیلی احساس نزدیکی به متمم و بچه ها بکنم و جزء مهمی از زندگی من بشن و هر روز سر بزنم که کی چی نوشته و امتیاز و پاسخ و در واقع نیازم به بودن با آنها (البته منظورم شماها) رو تأمین کنم و اگه این اتفاق نیفته کلافه بشم.
  به هر چیزی فکر می کردم، به از نزدیک دیدن متممی ها، به سفر رفتن با آنها، راه اندازی یک کار جدید با آنها و صدها فکر خوب با متممی ها، تنها چیزی که هیچ وقت در ذهن و فکر من نیومد موضوع نبودن یکی از آنها.
  از لحظه ای که موضوع را فهمیدم و نبودن دوستم رو حس کردم قلبم شکسته و درد میکنه، حتی نمی تونم گریه کنم، غافلگیر شدم، متمم هیچ وقت جز خوشی و اتفاقای خوب برای من خبری نداشت، چیزی بزرگ از دست دادم، دوستی از دوستانم که حس بودنش روزهای من را زیباتر کرده بود. اما دریغ …
  به هر حال درسته که ظاهراً محمدحسن نیست ولی همه ما همیشه به یادش هستیم و به دوستی باهاش افتخار می کنیم.

 • علی کریمی گفت:

  یک عکس از ایشان. (از گوگل پلاس)
  http://s2.picofile.com/file/8262669084/4.JPG

 • محمد صادق اسلمی گفت:

  این دو سه روزه که میام اینجا و پست درگذشت محمد حسن عزیز رو میبینم .
  هی به خودم میگم یه چیزی بنویس ولی دستو دلم نمیره .عکسش رو که میبینم ته دلم خالی میشه.نمیدونم چرا اصلا باورم نمیشه.یعنی باورم نمیشه محمد حسنی که مث ما توی متمم دنبال آرزوهاش بوده الان دیگه بینمون نیست.واقعا نمیدونم چی باید بگم این موقعها
  از خدا برای خانوادش طلب صبر و برای خودش طلب آمرزش میکنم.سفر بخیر همکلاسی

 • هاشم زرین کیا گفت:

  مرگ حقیقی ترین حقیقتی است که جلوی انسان وایمیسته و اعلام حضور میکنه هیچ کس در هیچ زمان و هیچ مکانی نیست که بتونه تضمین کنه که الان نمیشه که بمیری یا نمیتونی بمیری یا این که اگر کم تر از این سن باشی و یا نکات ایمنی رو رعایت کنی مریضی نداشته باشی و …. شامل تو نمیشه حال چه باید بکنم؟ حداقل کار ها و ارزو هایی که دوست دارم را انجام بدم و یا حداقل به سویش قدم ور دارم.
  این ها رو که به نظرم برای خودم مهمه رو برای دوستام هم ارزو میکنم. محمد حسن عزیز امیدوارم برای رویاهایت قدم ورداشته بوده باشی که البته من با خواندن چند تا از کامنت هایت در متمم این حس رو داشتم که این برای تو اتفاق در زندگیت اتفاق افتاده بود. همیشه یاد دوستان خوب در قلب ادم ها میماند.
  نمیدانم چرا بی اختیار یاد ماریو افتادم او هم گام هایی برای ارزو هایش برداشته بود و یادشان همیشه گرامی همه ی پدر ها پسر ها مادر ها خواهر ها و دوستان.

 • محمدرضا مرجوی گفت:

  شوکه شدم.
  محمد حسن شاید بزرگترین درس را به ما داد که مرگ بیش از آنچه فکر می کنیم نزدیک ماست. من همواره از مرگ ترسیده ام به خاطر آنکه به اندازه کافی خوب نبودم به اندازه کافی بخشنده نبودم به اندازه کافی ارتباط درستی با خالقم نداشتم و… امروز صبح تا حالا همینطور دارم فکر می کنم که چقدر زود ممکن روزی این شانس را داشته باشم که حداقل یادی از من به عنوان یک عضو متمم بشه ولی تا آن روز دو تصمیم گرفتم:
  ۱) اول تشکر کنم از محمدرضای عزیزمان که حقیقتا من توان تشکر از او را ندارم و امیدوارم خدای مهربان از او تشکر کند و تک تک عزیزان همکارش حتی آن افراد محترمی که چای یا قهوه می آورند که تیم تولید بتوانند آسوده تر کار کنند.
  و از همه متممی های عزیز به خصوص کسانی که غنی تر کردند محتوای متمم را از شهرزاد عزیز که همواره کامنت هایش بر محتوای متمم افزوده است و از هیوای عزیز، هومن کلبادی عزیز، علیرضا داداشی عزیز، ساسان عزیزی عزیز، طاهره خباری عزیز، فواد انصاری عزیز، سیمین بهبهانی عزیز، علیرضا امیری عزیز، محسن سعیدی پور عزیز، سارا حق بین عزیز و علی کریمی عزیز که برترین های متمم هستند
  و تشکر کنم از هر کسی که کامنت های من را خواند و ویژه تر از ده نفر برتری که حداقل به لطف متمم نامشان را می دانم از شیرین جان، گروه متمم جان، شهرزاد جان، داود شاکری جان، رحیمه سودمند جان، طاهره خباری جان، محسن سعیدی پور جان، مریم جان، بانو جان و علیرضا امیری جان.
  این تشکر را کردم که اگر ناگهان بانگی برآمد حداقل سپاسم را گفته باشم.
  ۲) هرچند تا امروز هم تلاش کرده ام چیزی که می نویسم نه فقط یک حل تمرین باشد بلکه چیزی به دوستانم در حد بضاعت ناچیزم اضافه کند اما رفتن محمد حسن به من آموخت بهترین چیزی که می توانی بنویس که اگر روزی خودت هم نبودی و کسی آن را خواند حداقل تلاشت کرده باشی و شاید یادی از تو شود که می دانم سخت به آن محتاج خواهم بود.
  داغ محمدحسن سخت است برای همه ما که خانواده ایم و من برای همه عزیزیانش از خدای مهربان طلب صبر می کنم و امیدوارم خدای مهربان با اولیای طاهرینش محشور فرماید.

 • محمد گفت:

  از وقتی کتاب جاودانگی میلان کوندرا رو خوندم. خیلی وقتها به جاودانه شدن فکر میکنم و خیلی از وقایعی که اتفاق میفته ، من جنبه جاودانگیش رو توی ذهنم میکاوم
  به نظرم متمم فضایی ایجاد کرده که ما بتونیم اونجا خودمون رو لا اقل برای دوستانمون و یا هر کس دیگه ای که بعدها نوشته هامون رو میخونه جاودانه کنیم.
  محمد حسن هم جاودانه شد.
  روحش قرین آرامش

 • امیرجواهری گفت:

  فکر کنم این قسمت از کتاب خلبان جنگ اگزوپری در مورد ما متممی ها برای از دست دادن همکلاسی عزیزمون صدق کنه :
  در جریان تکلیف شاق مراسم تدفین، متوفی را دوست می داریم، اما با مرگ در تماس نیستیم.مرگ مسئله مهمی است .مرگ شبکه تازه ای است از روابط با افکار، اشیا و عادات متوفی. نظام و آرایش تازه ای است از جهان، به ظاهر هیچ چیز تغییر نکرده، اما در واقع همه چیز عوض شده است.صفحات کتاب همان است که بود، اما معنی کتاب تغییر کرده است. برای اینکه مرگ را احساس کنیم باید ساعاتی را در نظر مجسم سازیم که در آن به شخص متوفی احتیاج داریم. در ان موقع جای او خالی است. باید ساعاتی را در نظر مجسم سازیم که او به ما احتیاج داشت. اما او دیگر به ما احتیاجی ندارد. باید ساعات دیدار دوستانه را در نظر آوریم و آن را خالی بیابیم. باید دورنمای زندگی را ببینیم.اما در روز تدفین نه دورنمایی وجود دارد نه فضایی. شخص متوفی هنوز به صورت پاره هایی مجزاست. در روز تدفین، ما با قدمهای متین، با فشردن دست دوستان واقعی یا دروغین و با اشتغالات مادی متفرق می شویم. فقط فرداست که، در دل سکوت، متوفی واقعا خواهد مرد. او خویشتن را به تمامی به ما خواهد نمایاند. تا به تمامی از جوهر وجود ما کنده شود. آنگاه به خاطر همین چیزی که از پیش ما می رود و نمی توانیم بازش داریم، ناله سر خواهیم داد.
  روحش شاد.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser