دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

درباره احترام به عقاید دیگران

respect

ممنون میشم اگر جملات کوتاه من رو، بعد از خوندن اون چند هزار جمله‌ی بلندی که در مورد هنر خواندن جملات کوتاه نوشته‌ام و با همان نگاه، بخوانید.

[ مطلب مرتبط: فایل صوتی آموزشی اتیکت ]

[ مطلب مرتبط: پاراگراف‌های منتخب فارسی ]

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


52 نظر بر روی پست “درباره احترام به عقاید دیگران

 • شاهین سلیمانی گفت:

  سلام … مدتهاست ندیدمت محمدرضا جان … اما فارغ ازینکه آیا واقعا دیدار در مقابل دلیاد ( این ها لغات خودم هستند ، یعنی وقتی کسی را در دل یاد می کنی ! )مهم است …آیا واقعا باید کسی را دید تا دوست داشت و او را خواند و دیدو مطالعه کرد ….
  معمولا حرفهای مرا خیلی ها نمی فهمیدند ، گاهی خودم هم نمی فهمیدم ! … بعد شروع کردم رفتم کلاس معلمینی که روانشناسی درس می دادند ، گاهی در کلاس سوالهایی می کردم ( فقط گاهی جرات می کردم ! ) بماند که ناگهان کلاس می شورید ومردم با واکنش هاشون می گفتند : این احمق کیه که چنین سوال بیشعورانه ای می پرسه ! …یا مثلا : آخه این سوال پرسیدن داره ! …اما آنها نمی دانستند که گاهی من آنقدر احمق بودم که برای هر سوال یک کتاب بخرم و گاهی آنقدر بیکار که بشینم و آن را بخوانم ( خب خدا هر کس را یه جوری خلق کرده دیگه ! 🙂 )
  تا اینکه گاهی داستان به جایی می رسید که اساتیدی که فکر می کردم آنها می دانند و بعدا فهمیدم چیزهایی هم هست که هر کس می تواند نداند ! شروع کردند با چیزی که بعدها فهمیدم از آگاهی شان به مفاهیم روانکاوانه آب می خورد ! حمله به برخی شاگردان با چیزی که به نظر تحلیل های روانکاوانه به نظر می رسد ! اما حدودا برای دورانی بود که فقط پزشکان انسانها را فقط بستری می کردند و برچسب هایی که تا قبل از DSM فرود می آمد … حدودا در خیلی از حوزه ها ما این همه عقب هستیم …
  تا اینکه گذشت و گذشت و گذشت… تا اینکه پنج شنبه این هفته در ویدیو کنفرانسی با حضور دکتر مجتهدی ( عضور کالج انجمن روانکاوان آلمان ) با دکتر ژان فورتون یکی از دوازده شاگرداصلی لکان ملاقات داشتیم … ازایشان سوالی کردم که باز مانند قدیم همان ترس قدیمی بر من حاکم شد ( که نکند دارم باز سوال اشتباهی میکنم !!! ) تا جایی که حتی گفتم : دکتر اگر فکر کردید سوالم غلط است ، می توانید جواب ندید ( معمولا اکثر سوالهای من در کلاس ها غلط بودند ، اما بعدها با مطالعه و تحقیق می دیدم زیاد هم غلط نبودند، فقط کمی غیر عادی بودند ! :)) )
  اما صداقت این مرد بزرگ روانکاوی لکانی بی نظیر و مثال زدنی بود و در کنار ایشان جناب مکارمی … که علنا فرمودند ما دچار castration شدیم … و به زیبایی تمام دکتر فورتون پاسخ گفتند و سوال من پیرامون این بود که یونگ هم مانند لکان کاناپی را ترک گفت ، آیا می توان بین ایشان تشابهی یافت ؟
  که دکتر فرمودند : نه … یونگ از تخت فروید افتاد …اما لکان به فروید بازگشت و با سمینارها و آنالیزهایی که با شاگردانش داشت ، روانکاوی را ادامه داد … روانکاوی فقط در کاناپی رخ نمی دهد ، وقتی درِ ضمیر ناآگاه باز شد ، دیگر نباید آن را بست … حتی خود من هم ممکن است زمانهایی به روانکاو نیاز داشته باشم و به شاگردانم مراجعه کنم …
  گاهی افسوس می خورم برای سالهایی که در کلاس های افرادی صرف شد که می اندیشیم در حال انتقال دانش هستند … البته که خوب بود ( حداقل پولش برای ایشان که خوب بود ! ) و همان ها هم بسیار تاثیر گذار ..اما در تضادی دوگانه به سر می برم…
  این سو : انها زحمت می کشیدند
  آن سو : زحمت هایشان گاهی عده ی زیادی را مبتلا می کرد … هزینه ای که می توانست به درمان بیانجامد ، خرج توهم درمان شد …

  فروید عاشق داستانهای کارآگاهی بود و اعتقاد داشت که روانکاو هم بایستی یک کارآگاه خوب باشد تا مثلا در مورد رویا بتواند اصل و فرع را تشخیص دهد …
  شاید من حدودا کارآگاهی خوب هستم… و به سبب مسئله ی ذهنی که دارم ! گاهی به موضوعی گیر میدهم و فکر میک نم و سوالهایی ایجاد می شود که معمولا برخی نمی توانستند آن را پاسخ دهند. … اما فهمیدم …وقتی غیر عادی و متقاوت هستی ، به حرف برخی افراد بی سواد فعال در حوزه روانشناسی تحلیل رفتار متقابل توجهی نکن ، این یک جک است که در ایران عده ای شده اند روانکاو حوزه ی TA بدون آنکه آنالیزی در این زمینه طی کرده باشند ….البته ما به قسمت های مثبتش کاری نداریم ، با تخریب هایی کار داریم که این افراد بدون آنکه ذره ای تحلیل را درست فهمیده باشند ، شروع می کنند مانند کشیش های قرون وسطی ، رای صادر کردن ! …تو دچار پیام والدی متفاوت باش هستی ؟ … حالا یکی نیست بپرسه : این مگه بده ؟ خود شما دچار هیچ چیز نیستید آقای با سواد ؟ …یا مثلا حالا مگه خلافی مرتکب شدم که متفاوت باش دارم ؟ … یا مثلا موجودی خطرناک هستم الان ! …
  مگر جزین است که نشانگان SYMPTOMرا باید زیست و از آنها لذت برد آقای آگاه ! …
  ….اما فراموش شان می کنم و سعی می کنم واپس برانم خاطرات این بزرگان آگاه با سواد را ! ….

  همیشه به من می گفتند که تو پخش حرف می زنی [ وقتی می خوای در مورد مفاهیم روانکاوانه صحبت کنی ! ) اما به تازگی فهمیدم ، وقتی آنها نمی دانند که چیزی به عنوان گفتار روانکاوانه وجود دارد ، وقتی نمی دانند که تداعی کلمات چیست …وقتی نمی دانند زبان و تداعی راه ورود به ناخوداگاه هستند … و نمی دانند که در روانکاوی همه چیز به هم ربط دارد و چیزی با عنوان پرش ذهنی نداریم ! ( چیزی که داریل شارپ روانکاو یونگی هم اشاره به آن می کند ، فرد به مطب می آید و شروع می کند : رئیسم ، همکارم ، همسایه ام ، شوهرم و بعد پدرم !!! شاید خیلی چیزهای بی ربط دیگر هم این وسط بیاید … ) ]
  اما چیزی که دیدم ، دیدم دکتر ژان فورتون و جناب مکارمی هم شبیه ماها حرف می زنند ! ما فقط متفاوت هستیم همین ! ( و این یک بیماری خطرناک است !!! :)) )

 • مریم گفت:

  به نظرم شنیدن عقاید متفاوت دیگران یک هنر هست .اما اینکه این عقاید متفاوت رو بی احترامی به شعور خود بدونیم یا نسبت به اونها بی تفاوت باشبم ریشه در تکامل شخصیت خود شنوده داره..
  و دیگر اینکه طرف مفابل چه مقدار سعی در تحمیل نظر خود داره ..به نظرم تا زمانیکه باب تبادل نظر باز هست بدون توهین و اجبار بسیار نیکوست .و در ادامه اگر این روند دو طرفه و ج ود نداشت بهترین گزینه حفظ خونسردی و بی تفاوتی می باشد..اما اجازه بدهید مبحث توهین و بی احترامی به شعور خود و یا دیگری را باز بگزاریم..

 • رسول گفت:

  احترام به عقاید دیگران به معنای تصدیق عقاید دیگران نیست. همانطور که هیچ یک از عقاید هیتلر را در مورد نژاد پرستی نمی پذیریم، بلکه به این معنا است که همه اجازه ی اظهار نظر دارند. و باید در فضایی منطقی نسبت به عقاید افراد جبهه گیری شود. در مورد نظرات مختلف بحث شود.

 • مسعود گفت:

  اصولا” جمله ” احترام گذاشتن به عقاید دیگران ” رو برامده از تفکر فرصت طلبانه میدانم و انرا باطل تلقی میکنم ، اما در صورتیکه با شخصی از نظر دیدگاه اعتقادی متفاوت باشم دو حالت برخورد را پی خواهم گرفت :
  ۱ ) اینکه مطمئن باشم ( بشوم ) عقاید او به جامعه (یا حتی بخشی از جامعه ) لطمه ای نخواهد زد که در اینصورت می توان نسبت به ان بی تفاوت وحتی سکوت کرد.
  ۲ ) یا اینکه عقاید او با در حوزه عمل قرار گرفتن می تواند به جامعه (یا حتی بخشی از جامعه ) لطمه وارد کند دراینصورت سکوت جایز نبوده و باید به مقابله با ان پرداخت البته نه باین معنی که با او وارد جنگ فیزیکی شد بلکه از راه مباحثه و یا روشنگری باطل بودن و حتی خطرناک بودن ان عقاید برای جامعه را عیان نمود .

 • زهرا گفت:

  سلام
  به نظر من احترام به عقاید دیگران جمله صحیحی نیست .
  جمله صحیح احترام به متفاوت بودن عقاید دیگران با ماست. اینکه این تفاوت را بپذیریم و احترام گذاریم

 • مجيد گفت:

  با سلام خدمت محمدرضا عزيز و همه دوستان گرامي ،در بحث مذاكره در متمم جمله اي خواندم با اين مضمون كه هيچ فرد بي منطقي وجود ندارد بلكه بر اساس منافع پنهان از ديد ما ديدگاههايش را مي گويد.لذا چون به آن منافع درست يا نادرست دسترسي نداريم زود انگ بي منطق بودن مي زنيم.در بحث اينجا هم وقتي حرف از احترام به نظر ديگران مي زنيم ،اين به مفهوم پذيرش نظر نيست .ايشان با مجموعه اطلاعات و تحليلها و البته منافعش حرفي مي زند ما نه ضرورت پذيرش داريم و نه الزام به قضاوت و رد آن بلكه صرفا تحليل مي كنيم آن سخن گفته شده را…..اينكه گفته مي شود ايرانيان خيلي سياسي هستند بنظرم پنهان كردن اهداف از ديد مخاطب در گفتگوهايمان است. دين اسلام ما را از قضاوت برحذر داشته .خداوند نيز قضاوت را به رستاخيز وعده داده بنابر اين احترام گذاشتن به نظر ديگران يعني قضاوت زودهنگام نكردن و صد البته حق ذاتي در پذيرش و يا عدم پذيرش آن

 • Norouzinia گفت:

  با سلام و عرض ادب
  من فكر مي كنم اين كه نظر و عقيده اي كجا ابراز ميشه و چه تاثيري بر روند زندگي يا كار شما داشته باشه خيلي اهميت داره
  نكته ديگه اينه كه شما چقدر قدرت مخالفت با يك عقيده رو داريد و اصلا آيا كسي به عقيده مخالف شما اهميتي ميده؟
  فكر مي كنم اتفاقا در محيط هاي كاري خيلي اوقات اين سكوت كردن در مقابل عقايد ديگران كه در حقيقت خود تأييد كردن اون عقايد محسوب ميشه، خيلي بده و به نوعي موجب در جا زدن و حتي پسرفت هم ميشه
  اين جمله احترام به عقيده ديگران فكر مي كنم در جاهايي كه جنبه فردي فقط داشته باشه كاربرديه
  پايدار باشيد

 • مهدی گفت:

  محمد رضای عزیز ،درخصوص دو کلید واژه پی نوشت شما: “عقیده دیگران” به نظرم ، بی تفاوت بودن ویابا تفاوت بودن بستگی داره به اینکه نهایتا”این عقیده خاص ، مبنای تصمیم گیری واقدامات مثبت ومنفی فرد یا افرادی دیگردر گذشته ،حال وآینده بوده ویاخواهد شدویاخیر ؟واین که وزن این “عقیده “درسرنوشت وجهت دهی افکار واعمال دیگران چقدره ؟وهمچنین اینکه “دیگران” کی هستند وموقعیت زمانی ومکانی و…برای اعمال نظرتاثیر گذار فراهم هست یا خیر؟درهر صورت سکوت ویا عدم سکوت با لحاظ چنین مواردی موضوعیت دارد.

 • امید نعیمی گفت:

  با عرض سلام خدمت شما آقای شعبانعلی عزیز
  من دنبال فرصتی بودم که با دیدن این جمله کوتاه این صفحه خواستم پیغامم رو به شما برسونم من میبایست از شما قدردانی و تشکر کنم به خاطر همه کارهایی که نشده .و شما انجام دادید. فقط اگر از اتیکت بخوایم بگیم شما پرچم اتیکت رو بالا بردید که هم دینه و مذهبو روشو همه و همه چیزه . و من بابت جملتون نظرم این هست که ما از نقاط مشترکمون صحبت کنیم چون ما میتونیم فرآورده رو ببینیم و بررسی کنیم ولی فرآیندش کاره کوچکی نیست .و به نظرم بی احترامی در هر شکل و به هر صورت و حالت ، نشان بی شعوری یا کم شعوری ست….
  و
  “عدم تداخل صلح آمیز” با انواع عقاید دیگران ، “حق مسلم” آدمی ست ….

 • میثم گفت:

  به نظر من بی تفاوت بودن ، خود نوعی احترام گذاشتن است.
  در واقع اگر نسبت به عقیده فرد یا گروهی (که مخالف عقل ، عرف یا شرع است ) بی تفاوت باشیم ، میتواند نوعی توهین به شعور خودمان باشد.

 • كيوان رياعي گفت:

  صد درصد با گفته شما موافقم ولي يك چيزي هميشه از گاندي به عنوان يه رهبر بزرگ تو ذهنم هست
  مهاتما گاندي پس از پيروزي انقلاب هند سه آرزو داشت أولي استقلال هند دومي جلوگيري از تجزيه شبه قاره هند و سومي پرهيز از تمدن ماشيني.
  اما وقتي كنگره ملي مخالفت با دوخواسته اخير ايشان را بصورت مدلل به محضر ايشان اعلام كرد گاندي سخن مخالفان را شنيد تأملي كرد وسپس بي آنكه با نهيب قهر مريدان به مخالفت برخاسته را تبديل به سنگ سياه نمايد خطاب به پاتل و هنرو گفت:اين ها آرزو هاي ديرينه من بودند ولي هرچه باشد من پيرم و متعلق به دنيايي ديگر شما جوانيد و به اقتضاي جهان امروز بيشتر از من آشناييد وانگهي چنانكه ميبينم چاره اي ندارم جز اينكه در عين دل شكستگي از براورده نشدن آرزوهايم،دعا كنم كه شما در خدمت به اين سرزمين موفق باشيد.

 • محمد امجدی گفت:

  با سلام و معذرت بابت این کامنت بی رلط :

  خیلی خوب میشد اگر امکانش بود و چند خطی راجع به تجربه تراست زون در روزنوشته ها مینوشتید. مدت طولانی که از اضافه نشدن محتوای جدید در این سایت گذشته احتمالا (یا به عبارت دیگه طبق قضاوت شخصی من) نشان دهنده اینه که اعتماد به صداقت مخاطب ایرانی خیلی با فرهنگ فعلی ما همخوانی نداشته

  ممنون

 • سعید عباسپور گفت:

  موافقم .. بی تفاوتی بهترین کاریه که میشه در قبال عقاید غیر قابل قبول انجام داد .. درواقع نه تایید نه تکذیب .. این ایده بهتر از این نظر مرسومه که باید به عقاید هم احترام بذاریم!! با احترام گذاشتن به هر عقیده ای موافق نیسنم .. اما گذشتن و درگیر نشدن بهترین سیاسته!

 • رضا فاطمی گفت:

  سلام محمد رضا عزیز نظرت و میپسندم با اینکه محتاطانه هست و به بیانی گاهی اوقات می شود محور قرار داد.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser