وبلاگ های دوستان من

ایده‌ی معرفی وبلاگ دوستان متممی در میانه‌های سال پیش مطرح و اجرا شد. تقریباً زمانی که مطالب زیر را در مورد وبلاگ نویسی نوشتم و منتشر کردم:

اما احساس کردم بهتر است که از شیوه‌ی متفاوتی استفاده کنم و آخرین نوشته‌های دوستانم را مستقیماً در وبلاگم نمایش بدهم.

از این به بعد در ستون کناری این وبلاگ می‌توانید آخرین نوشته‌های دوستان متممی را هم ببینید.

البته طبیعتاً بخش قابل توجهی از نوشته‌های این دوستان و سایر دوستان عزیزم (و خودم) در قالب تمرین‌ها و بحث‌های متمم هست که مطمئن هستم مرتب آنها را مطالعه و بررسی می‌کنید (از جمله تمرین‌های برتر درس‌های اختصاصی و تمرین‌های برتر درس‌های عمومی).

توضیح (و آرزو): دوست دارم بعد از من، تاریخ این پست تغییر کند و آخرین مطلب این وبلاگ باشد و بماند. تا زمانی که این مطلب به صورت خودکار به روز می‌شود، این وبلاگ از بین نرفته و متوقف نشده است.

همچنان در حال تکمیل کردن فهرست وبلاگ دوستانم هستم و ممنون می‌شم اگر شما هم وبلاگ دارید و جایی منظم می‌نویسید به من خبر بدید که فرصت خوندن نوشته‌هاتون رو از دست ندم.

از بین خبرخوان‌های اندروید و خبرخوان‌های iOS، من همچنان به Inoreader وفادار هستم و خوشحالم که این لیست رو اونجا دارم. صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شم، اولین جایی که می‌بینم اونجاست و نوشته‌های جدید دوستانم رو می‌تونم یک جا کنار هم ببینم.

فکر می‌کنم بعد از کتابخونه‌ی بزرگ و دوست‌داشتنیم، یکی از نعمت‌های بزرگ زندگیم، اینه که صبح‌ها چشمم به حرف‌های دوستانم باز می‌شه. امیدوارم قدر این نعمت رو بدونم.

وبلاگ امین آرامش

وبلاگ میلاد آقاجوهری

وبلاگ سعیده احمدزاده

وبلاگ محمدصادق اسلمی

وبلاگ مجتبی افشاری

وبلاگ غلامرضا افضلی

وبلاگ امیرمحسن

وبلاگ فواد انصاری

وبلاگ فرزانه ایپکچی

وبلاگ بهمن

وبلاگ احسان بیرانوند

وبلاگ سجاد پورحسین

وبلاگ سعید تارم

وبلاگ امیر تقوی

وبلاگ پیمان تسنیمی

وبلاگ مجید جعفری

وبلاگ فرداد جهانبخش

وبلاگ امید جهانداری

وبلاگ پریسا حسینی

وبلاگ محمد حسینی

وبلاگ سید مهدی حسینی

وبلاگ جواد خوانساری

وبلاگ متین خسروی

وبلاگ رحیم خورشیدی علی کردی

وبلاگ مرتضی خیری

وبلاگ علیرضا داداشی

وبلاگ زینب دست آویز

وبلاگ آفاق رحمانی

وبلاگ علی رسولی

وبلاگ سعید رمضانی

وبلاگ سعید رنجبر

وبلاگ جواد زاهدی

وبلاگ هاشم زرین کیا

وبلاگ محمدرضا زمانی

وبلاگ منصور سجاد

وبلاگ نسرین سجادی

وبلاگ علی سمیعی

وبلاگ لیلا سهیلی آزاد

وبلاگ سجاد سلیمانی

وبلاگ محسن سعیدی‌پور (غیرفعال)

وبلاگ رحیمه سودمند (غیرفعال)

وبلاگ داود شاکری

وبلاگ سحر شاکر

وبلاگ خسرو شریف نیا

وبلاگ زهرا شریفی

وبلاگ سعید شریفی

وبلاگ شهرزاد

وبلاگ معصومه شیخ مرادی

وبلاگ مجید صادقیان

وبلاگ حبیب صادقی نژاد

وبلاگ پوریا صفرپور

وبلاگ ابراهیم صیادی

وبلاگ حسین طارمیلر

وبلاگ میثم طاهری

وبلاگ حمید طهماسبی

وبلاگ محمد ظهره وند

وبلاگ عادله

وبلاگ ناهید عبدی

وبلاگ سامان عزیزی

وبلاگ نجمه عزیزی

وبلاگ صلاح‌الدین عشقی

وبلاگ رحمت الله علامه

وبلاگ سروش فتحی

وبلاگ سعید فعله گری

وبلاگ بهنام فلاح

وبلاگ مصطفی قائمی

وبلاگ امیرمحمد قربانی

وبلاگ حسین قربانی

وبلاگ محمد قربانیان

وبلاگ امین کاکاوند

وبلاگ معصومه کاپله

وبلاگ حسن کشاورز

وبلاگ نیلوفر کشاورز

وبلاگ کمال

وبلاگ مائده

وبلاگ بهداد مبینی

وبلاگ علی محمدقاسمی

وبلاگ بهروز مطیع

وبلاگ یاور مشیرفر

وبلاگ ساجده ممتازیان

وبلاگ سعید مولایی

وبلاگ ادریس میرویسی

وبلاگ ایمان میرزایی

وبلاگ ایمان نظری

وبلاگ ساقی نبی‌لو

وبلاگ محسن نیک نژاد

وبلاگ شیرین نوروزی

وبلاگ شهاب والی زاده

وبلاگ محمد وفایی

وبلاگ محمد وحیدطاری

وبلاگ هیوا شم

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار228 نظر بر روی پست “وبلاگ های دوستان من

 • نجمه عزیزی گفت:

  سلام

  آدرس وبلاگ من تغییر کرده و خوشحال میشم که در آدرس جدید هم از دوستان این صفحه باشم🙏

  Najmeazizi.ir

  • نجمه جان.

   من نوشته‌ها و وبلاگ زیست‌محیطی تو رو خونده‌ام. اما حتماً این حق انتخاب رو بهم می‌دی که وبلاگت رو اضافه نکنم. به خاطر این‌که پست آخر تو رو در مورد غذا دادن به حیوانات شهری خوندم و دیدم متأسفانه دانش و تجربه‌ و عمق تحلیلت در این زمینه کم هست و به نظرم خوندن دیدگاه‌های تو موجب ترویج سطحی‌نگری می‌شه.

   ناتوانی در تفکیک محیط شهری و زیست برون‌شهری، بی‌توجهی به تفکیک گونه‌های مختلف و امتناع از قضاوت متفاوت در مورد هر کدام (مثلاً تفکیک سگ‌ها و گربه‌ها)، بررسی نکردن آمار مرگ و میر حیوانات شهری و تفکیک سهم عوامل مختلف در مرگ‌شون (تصادف، حیوان‌آزاری، بی‌غذا موندن و …)، نداشتن تحلیل عددی از تأثیر غذارسانی بر خالص نرخ زاد و ولد، نداشتن داده‌های کافی یا قابل‌استناد از سهم غذای پسماند و غذای خشک در تغذیه‌ی حیوانات شهری، نداشتن آمار از نرخ عقیم‌سازی در شهرها و ناتوانی در تحلیل چنین داده‌هایی، استفاده از اصطلاحات مبهم بدون مفهوم‌پردازی و بدون اتکا به داده‌های آماری در گونه‌های مختلف در اکوسیستم‌های متفاوت (مثل خوی شکارگری)، بی‌توجهی به تأثیر مخرب انسان بر محیط زیست حیوانات شهری و مسئولیت‌ناپذیری در این باره، اتکا به نتایج ژورنال‌هایی که تحلیل‌هاشون برای اکوسیستم‌هایی متفاوت انجام شده‌اند، از جمله موضوعاتی هست که به قضاوت من در درک، فهم، توجه و تحلیل اون‌ها ضعف عمیق داشتی.

   تفاوت قائل شدن بین جان انسان‌ها و سایر موجودات هم از نکاتیه که من ریشه‌ی اون رو بیشتر در باورهای کهنه‌ی هزاره‌های قبل می‌بینم. مثلاً آیا به من این حق رو می‌دی که اگر روزی تو در حالی که از فقر و گرسنگی لاغر شده بودی و کنار خیابان افتاده بودی، بهت غذا ندم تا از گرسنگی بمیری و نسلت زیاد نشه و فقرای بیشتری به جامعه اضافه نشه؟ یا چون خودت رو انسان می‌دونی و برتر از گونه‌های دیگه، کار من رو غیرانسانی تلقی می‌کنی؟

   ببخش این‌قدر صریح می‌گم. گرسنگی دادن برای تعدیل جمعیت را مصداق «توحش» می‌دانم و مدافعان چنین روشی را نمی‌توانم «انسان» تلقی کنم. چنان‌که در دوران کلونیال هم برخی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همین نگاه را به سیاهان داشتند و امروز به لکه‌ی ننگی برای تاریخ تبدیل شده‌اند.

   طبیعیه که این قضاوت منه. اما اجازه بده من به سهم خودم، به افرادی که در ترویج سطحی‌نگری (خصوصاً وقتی لباس نگاه سیستمی بر تن می‌کنه و ادعای عمیق بودن داره) نقش ایفا می‌کنن سهیم نشم. راستش وقتی کسانی که حتی نرم‌افزارهایی مثل Vensim یا iThink رو باز نکرده‌ان و یه تحلیل دینامیکی ساده رو نمی‌تونن توی اون‌ها انجام بدن، درباره‌ی تحلیل سیستمی حرف میزنن، از نظر ذهنی کمی آزار می‌بینم.

   پی‌نوشت یک: و باز هم اجازه بده اگر در این باره در جواب این کامنت هم کامنتی نوشتی، جواب ندم. چون چیزی نیست که در قالب یکی دو تا کامنت حل بشه. سال‌ها وقت و هزاران صفحه مطالعه می‌خواد که به گمانم تو تا امروز فرصتش رو نداشتی و شاید نخواهی بعداً هم چنین فرصتی رو بذاری.

   کامنت قبلی تو رو هم زیر مطلب پیامها و پیامکها جواب ندادم. چون به نظرم اونجا هم مثل بسیاری از نوشته‌های دیگه‌ات، ضعف منطقی و سطحی‌نگری‌ تو در اون منعکس شده بود: اصرار بر این‌که انسان‌ها سبک خودشون رو در طول سال‌ها حفظ کنن و نگاه و نگرش‌شون تغییر نکنه. اون کامنت‌ تو و پاسخ بعدی که بهش دادی، در نگاه من به شدت ناپخته و دور از انتظار بود.

   پی‌نوشت دو: طبیعتاً اگر من وزیر ارشاد یا رییس‌جمهور بودم، جان می‌دادم که تو آزاده عقایدت رو ابراز کنی. حتی اگر اون‌ها رو سطحی یا نادرست می‌دونستم. اما دقیقاً‌ به همین علت، وزیر ارشاد نشدم تا بتونم در انتخاب این‌که چه باورهایی رو تبلیغ یا ترویج کنم، آزاد باشم. بنابراین امیدوارم این برخورد من رو با کلیشه‌های رایج در فضای عمومی مثل مخالفت با آزادی عقیده مقایسه نکنی و تطبیق ندی.

   • نجمه عزیزی گفت:

    البته که اجازه می‌دم جواب ندی؛ اینجوری احتمالا برای خودت هم بهتره. دارم به این فکر می‌کنم که اگر حاصل این همه جلال و جبروت و ارادت به علم‌، چنین متن سرشار از هیجان و احساسی باشه واقعا باید به پیچیدگی روان انسان ایمان آورد.

    و البته که به حق انتخابت برای حذفت از لیست دوستانت احترام می‌گذارم؛ هرچند اصلا از این مساله خوشحال نمی‌شم چون واقعا دلم می‌خواست به کمک اعتبار این صفحه خوانندگان بیشتر و باکیفیت‌تری داشته‌باشم؛ بنابراین ادعا نمی‌کنم که اصلا درد نداشت داشت اما تحملش می‌کنم به امید این‌که با پاگذاشتن روی آخرین بارقه‌های امید به مخاطب حاضر و آماده شروع کنم به بیل‌زدن زمین خودم و روی پاهای عزیزی بایستم که تا حالا زحمت حمل من و همه‌ی نابلدیهایم را کشیده‌اند.

    و اما مطلب وبلاگم؛ محمدرضا شعبانعلی! من یک شهروندم که بخاطر بچه‌هایم (میدونم و برام مهم نیست که کلا نسبت به کسایی که بچه‌ای به جهان میارن هم نظرت منفیه) و بخاطر همه‌ی بچه‌ها و بخاطر زندگی دلم می‌خواد به طبیعت و زیست‌بومم خدمت کنم. دو سه سالی هست که در مقیاس کوچک و در حد وسع خودم دارم تلاش می‌کنم سطل آشغالی خونه‌ی خودم را (تنها بازمانده‌ی تحت نفوذم در این وانفسا) مدیریت کنم و بار اضافه‌ای روی دوش شهر نباشم. توی اون وبلاگ سراسر اشتباه و سطحی‌نگری هم دارم این سبک زندگی را به اشتراک می‌گذارم. اینکه زباله های ارگانیک را خشک کنیم تا غذای دام بشه یا کمپوست کنیم که غذای خاک و بهرحال شیرابه تولید نکنه. همراهانی هم پیدا کرده‌ام توی این مسیر که در مورد ساماندهی زباله زیاد از من می‌پرسن. استخوان و پسماند گوشت هم چیزی بود که زیاد در موردش سوال می‌شد و من را ملزم کرد که در موردش پرس و جو و مطالعه بکنم. از تمام آدمهای محیط‌زیستی‌ای که میشناختم که هم عملگرا و دغدغه‌مند محیط زیست بودند و هم دانش تخصصیش را داشتند پرسیدم مقداری هم مطالعه کردم البته ژورنالهای تخصصی و منابع خارجی را مطالعه نکردم (بقول تو شاید هزار سال دیگه هم توان چنین کاری را نداشته باشم) عقل و مشاهده و تجربه خودم را هم گذاشتم وسط و به این نتیجه رسیدم که تغذیه‌ی سگ و گربه و پرندگان رها با پسماند غذایی انسان کار نادرستیه و در کل به مجموعه‌ی به هم‌پیوسته‌ی حیات هست. من نگفتم به حیوان غذا ندیم تا بمیره و جمعیتش زیاد نشه. گفتم غذای پخته‌ی انسان یا حیوانهای کشته شده در دامداری را ما بهش ندیم.

    ای کاش به جای اینهمه تحقیر، لینک منابعی را که گفتی می‌گذاشتی تا اونها را هم بخونم و آدرس غلط نرم.

     

    در مورد آزادی عقیده خیالت تخت شما حتی در آن دوران که خوش‌اخلاقتر بودی هم هیچوقت چنین ادعاهایی نداشتی و من مطمئنا کلیشه‌ی آزادی عقیده را بهت یادآوری نمی‌کنم؛ اما در این رفتار و این نوع واکنشت خیلی از چیزهایی را که خیلی هم مدعیش هستی نفی می‌کنی و زیر سوال می‌بری. این رسم دوستی نیست برادر!‌ حتی رسم برخورد با شاگرد خنگ ته کلاس هم نیست (که البته من نیستم) گمون می‌کنم ارباب و رعیتی هم حتی آداب و حساب کتاب دیگری دارد.

     

    حقیقتش چند باری به دلجویی و عیادت از بازماندگان خشمت رفته‌بودم اما همیشه ته ذهنم بدم نمیومد خودم هم یک بار قربانی خشم اژدها بشم ببینم مزه‌ش چه جوریه؛ خوب نبود تلخ بود؛ ولی امید دارم در این روزها که روانم در آستانه‌ی فروپاشی از غم و وحشت و نگرانی هست این هیجان و شوک منفی بتونه چراغی عزمی شوری چیزی درست کنه.

 • امین جباری‌اصل گفت:

  سلام
  از همون روزای اولی که پیشنهاد وبلاگ‌نویسی رو به صورت جدی مطرح کردی،‌ شروع کردم به نوشتم. چند ساله که هر سال می‌خوام وبلاگم رو اینجا معرفی کنم،‌ اما هر بار احساس کردم که هنوز نتونستم به همه‌ی حرف‌ها و توصیه‌هایی که درباره وبلاگ‌نویسی داشتی رو عمل کنم. الانم وضعم بهتر نیست اما امیدوارم با معرفیش انگیزه‌ی بیشتری برای نوشتن و مخصوصا تداوم اون پیدا کنم.
  https://aminjabari.com
  خوشحالم که چندین ساله افتخار شاگردیت رو دارم و می‌تونم به معنای واقعی کلمه، معلم صدات کنم.
  روزت مبارک آقامعلم.

 • محمدرضا قره‌داغی گفت:

  سلام محمدرضا و دوستان عزیز متممی!
  دفتر یادداشت کوچکی دارم که گاه‌گاهی در آن می‌نویسم
  خوش‌حالم می‌کنید اگر دوست داشتید به آن سر بزنید
  https://rezagharedaghi.com

 • نجمه عزیزی گفت:

  سلام وقتتون بخیر! پاک شدن من از لیست دوستان اگر بابت کم‌کاری هست بروم گوشه‌ی عزلت به کارام فکر کنم؛ اما اگر اشکال فنیه لطفا برطرفش کنید! شاید بلد نباشم نشان دهم ولی قدر این فرصت ارزشمند را در حد وسع می‌دانم. سپاس

 • فواد انصاری گفت:

  با سلام
  احساس میکنم وب سایت من از فید شما خارج شده و اگر مشکل تکنیکی است لطفا بررسی کنید. ممنون
  http://foad-ansari.ir

 • نسرین سجادی گفت:

  سلام آقای شعبانعلی
  خیلی خوشحالم برای اولین بار اینجا کامنت می‌گذارم.
  من هم می‌خواستم وبلاگم رو معرفی کنم؛

  https://nasrinsajadi.ir/

  ازتون بسیار ممنونم به ما این فرصت رو دادین.

 • هما گفت:

  محمدرضای عزیز سلام
  به همراه گروهی از دوستانم سایت “بورس با ما” رو راه اندازی کردیم:
  https://boursbama.ir/
  سامانه ای که به مقایسه و رتبه بندی تحلیل گران بازار سرمایه می پردازه.
  در بازار سرمایه مکانیزمی برای ارزیابی و رتبه بندی تحلیل گران نبود و افراد وقتی با یک تحلیل گر مواجه می شدند نمی دونستن که آیا قابل اعتماد هست یا نه و صرفا با توصیه دوستان و آشنایان این اعتماد شکل می گرفت. ما با توجه به ملاک های ارزیابی که در سایت معرفی کردیم این امکان رو به کاربر می دیدم که خودش با توجه به سابقه تحلیل یک تحلیل گر تصمیم بگیره و بهترین تحلیل گر رو با توجه به بازه سرمایه گذاری اش که می تونه طولانی مدت، میان مدت و کوتاه مدت باشه انتخاب کنه، ارزیابی های مختلف تحلیل گران از سهم مورد نظرش رو ببینه، سهم با سودهای مشابه رو پیدا و ارزیابی کنه و….

 • بهنام فلاح گفت:

  محمدرضای عزیز سلام
  من امروز متوجه شدم که مطلب جدیدم تو ستون کناری سایت شما نمایش داده نمیشه. دفعه های قبل این مشکل رو نداشتم اما امروز این برام عجیب بود.
  خواستم صرفا اعلام کرده باشم.
  آرزوی سلامتی برای تو و عزیزانت دارم.
  ممنون

 • پوریا صفرپور گفت:

  سلام
  من به شخصه این ایده مطالب دوستان متممی در ستون کناری سایتت رو خیلی میپسندم.
  در واقع روزی یکبار میام تو سایتت و مطالب جدید بچه ها رو که خوشم بیاد میخونم.
  میدونم که میشه با ابزارهایی هم این کار رو کرد ها
  ولی به من اینطور مزه میده.
  یه مدت که حذفش کرده بودی من تقریبا پیگیر محتوای وبلاگ بچه ها نبودم.
  به همین بهانه خواستم بگم فکر کنم مشکلی هست. چون مطلب وبلاگ من در ستون کناری وبلاگ ت نشون داده نمیشه.😉

  Psafarpour.ir

 • مریم میم گفت:

  سلام محمدرضا، من خیلی وقته از راه اندازی وبلاگم می گذره، اینجا نگذاشتمش چون مرتب توش نمی نوشتم و بیشتر وقت ها متن هام که خیلی هم جدی نبود و بیشتر ادبی بود رو توی اینستاگرام می گذاشتم. اما دوست دارم بیشتر و منظم تر در وبلاگم بنویسم. این جا هم آدرسش رو میگذارم تا شاید باعث بشه جدی تر بنویسم. راستی خیلی خوشحال و ذوق زده شدم از این که کامنتم رو جواب داده بودی و گفتی که هنوز اون قسمت از نوشته بخشی از نگاهت هست.
  http://mimmag.ir

 • محمدجواد یعقوبی گفت:

  محمدرضا، معلم دوست‌داشتنی من! از صمیم قلب بهت سلام میگم.
  وبلاگ شخصی من، با عنوان “نوشته‌ها” هستش که از اسفند ۹۸ به طور فعال می‌نویسم.
  http://meyaghoubi.com/
  تلاش من بر پیگیری دغدغه‌های شخصیم، کتاب‌هایی که می‌خونم و برداشت‌هایی از زندگی اطرافم با تکیه بر “بینش یادگیری” بوده و هست. بینش یادگیری که از مهارت یادگیری متمم آموختم.
  در این وبلاگ، من بیشتر به خودشناسی می‌رسم و از ابتدایی که ایجاد شد، صفحه “از خودم بگم” که معرفی مختصر و مفیدی درمورد شخص من هستش، بارها بروز شده. این سندی بر این حرفمه که با شروع وبلاگ‌نویسی به شناخت شفاف‌تری از خودم رسیدم. و این طریقت،‌ هنوز پابرجاست.
  مصمم‌ هستم این مسیر ادامه دار باشه. خوشحالم که در این مسیر با افراد عزیزی مثل تو و سایر متممی‌ها آشنا شدم.
  برقرار باشی.
  دوست‌دار تو.

 • امیرعلی رستگار کازرونی گفت:

  ..::هوالرفیق::..
  وبلاگ شخصی بنده با نام: کارک‌نوشته‌ها (KAARK). مغزنوشته‌های یک ذهن مریض.
  http://kaark.blog.ir
  سعی می‌کنم منظم در آن بنویسم. از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ راه اندازی شد. البته قبل از آن هم در دوران راهنمایی تا اوایل دبیرستان وبلاگ دیگری داشتم که بیشتر کپی پیست بود تا وبلاگ نویسی.
  در مورد فلسفه! اسم کارک، وبلاگ نویسی‌ام و دیگر موارد تماماٌ در آن نوشته‌ام.
  درود و ادب، ارادت و اخلاص.

 • شیرین گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  وبلاگ شخصی من مدتی غیر فعال بود و روی وبسایت کاریم متمرکز بودم. به تازگی وبلاگ شخصیم رو با همون دامنه ی پیشین راه‌اندازی کردم و مجددا دارم برخی از محتواهای قبلی رو بارگذاری می‌کنم. اما الان متوجه شدم لینک اون محتواهای تکراری در بخش “نوشته های دوستان متممی من” میاد بالا.
  یک جورایی آلودگی بصری ایجاد می‌کنه به نظرم و از این بابت بسیار معذب هستم. آیا امکانش هست موقتا غیر فعال بشه؟
  دوستدار شما

 • سعيد مولايي گفت:

  راستش نمی دونم چقدر وبلاگ من که تمرکزش در حوزه ی سینما، تئاتر و رسانه هست ممکنه براي دوستان متممي جالب باشه، اما چون در طي اين مدت از نوشته هاي دوستان متممي خيلي يادگرفتم و بسياري شون رو هر روز چک ميکنم، اين جسارت رو پيدا کردم تا به عنوان اولين کامنتم، وبلاگم رو اينجا معرفي کنم. به اميد اينکه شايد کسي هم مثل من معتقد باشه:
  دنيا پر از سوالاي بي جوابه و بايد يه جايي وجود داشته باشه تا باهم درباره ي جواب هاي مختلف براي سوالاي بي جواب تبادل نظر کنيم.
  http://paradiso.blog.ir

 • شهاب والی زاده گفت:

  محمدرضای عزیز سلام و عرض ادب.
  برای اولین بار هست که اجازه پیدا می کنم اینجا کامنت بگذارم و اولین کاری که کردم این بود که وبلاگم را اینجا وارد کنم تا بتونم توی جمع شما باشم و از بودن در این جمع لذت ببرم.
  این آدرس وبلاگم هست:
  https://shahabvalizade.com
  ممنونم.

 • محمدعلی مهدی پور گفت:

  سلام جناب شعبانعلی عزیز
  در این ساعات که اوقاتم تلخه پیام شما به من حالم رو بهتر کرد.
  راستش خودم رو قانع کرده بودم که شما باید دوستای محدودی داشته باشید و این محدودیت اتفاقا کار درستی است هرچند فهمیدم شما سخاوتمند تر از چیزی که من فکر میکردم هستید.
  وبلاگ من https://maghalak.ir/ ( که به دلیل بلندی اسم و فامیلم مجبور شدم برخلاف توصیه شما اسم مستعار انتخاب کنم )
  سالم و تندرست باشید

 • محسن نیک نژاد گفت:

  سلام، خیلی با خودم کلنجار رفتم، عاقبت به این نتیجه رسیدم آدرس وبلاگم رو که به تشویق شما راه انداختم رو اینجا بنویسم، با آرزوی موفقیت روز افزون در این روزهای ابهام 🙂
  Nikman.blog.ir

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام
  متاسفانه مدتی پیش در یک اقدام احساسی برای رهایی از یک رابطه ای که فقط مثل مته روی اعصاب و روانم بود، هر نوع حضور و ردپایم در فضای دیجیتال رو پاک کردم…
  سایتم رو مجددا -با آدرس https://alitaati.ir – راه اندازی کردم.

 • هیوا گفت:

  سلام محمدرضا،
  منم بعضی وقتها در وبلاگ زیر یه چیزهایی مینویسم گفتم شاید بد نباشه اطلاع بدم
  hiwasham.com
  قبلاً احتمالاً یکی از دوستان لینک سایت زبانی که در چند سال گذشته چند ده هزار ساعت روش کار میکرده ام رو گذاشته بود در لیست وبلاگهای این صفحه.
  این ماه فهمیدم و کلی خجالت کشیدم و بسیار قدردانم بابتش. البته دوست داشتم بهتر و منسجم تر بشه بعد بیام یه توضیحی در مودش بدم چون فکر میکنم بدت نمیاد از دستاوردهای عملی بچه ها خبردار بشی. در مجموع سالهای اول خیلی ضعیف کار کردم اما مدتیه با رفع یه سری موانع و ترمزها دارم بهتر جلو میرم. به زودی (در سه چهار ماه آینده) به حدی میرسه که روم بشه بیام یه توضیحاتی در موردش بدم (اگه بشه در اینجا. اگر هم مناسب ندونستی به صورت خصوصی)

 • باران گفت:

  سلام
  لطفا من رو هم به لیستتون اضافه کنین. سرانجام تصمیمم رو گرفتم.
  در ضمن من توی وبلاگ با نام مستعار فروغ می‌نویسم. باران و فروغ هر دو مستعارند. شاید یک روزی از سد اسم مستعار هم گذشتم.
  http://goodering.blogspot.com

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام
  پس از مدتها کلنجار رفتن با کمالگرایی افراطی در زمینه وبلاگ نویسی، تقریبا توانستم این مسئله رو مدیریت کنم. چون در اوایل شروع وبلاگ نویسی می خواستم همه چیز رو به بهترین حالت ممکن انجام بدهم.
  ولی با توجه به وقت و انرژی محدود، همیشه همه چیز رو نمیشه به بهترین شکل انجام داد.
  در اثر کمال گرایی شدید، و طی یک پروسه کشدار سایتم رو سه بخش کردم:
  سایت اصلی برای نوشتن درباره تجربیات و مطالعاتم در زمینه تخصصی کاری ام.
  https://alitaati.ir/
  وبلاگ برای نوشتن در موضوعاتی که مرتبط با مطالب سایت اصلی ام نیست.
  https://blog.alitaati.ir/
  و وبلاگ انگلیسی برای نوشتن به زبان انگلیسی (در واقع تمرین زبان انگلیسی)
  https://en.alitaati.ir/
  پی نوشت
  در اثر کمالگرایی و همچنین به نوعی ترس از قضاوت شدن، در سایت و وبلاگم چیزی نمی نوشتم. و با اسم مستعار در ویرگول وبلاگ نویسی می کردم. امروز تصمیم گرفتم بطور رسمی و جدی به وبلاگ نویسی در سایت و وبلاگم ادامه بدهم.
  لطفا وبلاگ من را هم در قسمت نوشته‌های دوستان متممی قرار بدهید.
  با تشکر

 • جواد خوانساری گفت:

  سلام جناب شعبانعلی عزیز
  این اولین کامنت من در روزنوشته‌هاست. صبح که داشتم صفحه‌ی شخصی‌ام را در متمم مطالعه می‌کردم پیام دعوت شما را برای ثبت وبلاگم در بخش وبلاگ‌های دوستان شما دریافت کردم.
  من از زمانی که عضو متمم شدم به تدریج به ضرورت ایجاد وبلاگی برای نوشتن دغدغه‌هایم پی بردم.
  اکنون برای من افتخاری است که نوشته‌هایم در کنار نوشته‌های شما و سایر دوستان متممی قرار بگیرد و امیدوارم که این «همسایگی» سال‌های سال بپاید و به زایش اندیشه‌های تازه منتهی شود.
  نشانی وبلاگ من:
  http://javadkhansari.blogfa.com/

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام و خداقوت معلم عزیزم
  وقتتون بخیر

  عذرخواهی می کنم شما رو مجددا به زحمت می اندازم.
  لطفا اگر وقت آزاد داشتید و کاری ضروری تر این درخواستم نداشتید، وبلاگ انگلیسی ام (https://en.alitaati.ir) را از لیست «وبلاگهای دوستان متممی من» حذف کنید.
  چون احساس می کنم چیزی نمی نویسم که بیارزد تا دوستان متممی با مشاهده وبلاگم در لیست «وبلاگهای دوستان متممی» وارد وبلاگم شوند، و وقتشان تلف شود.
  فعالیت در این وبلاگم را مجددا شروع کردم که بیشتر جنبه تمرین یادگیری مهارت نوشتن زبان انگلیسی و تحلیل رفتارهای خودم -به نوعی نوشتار درمانی- را دارد. و نکته مفیدی ندارد که وقت دوستان رو بگیرم.
  از طرفی هم یک جایگاه در این لیست را اشغال کرده ام. که می تواند وبلاگ مفید دوستان دیگر بجای وبلاگم نمایش داده شود.
  با تشکر از زحمات شما

 • رحیم خورشیدی علی کردی گفت:

  آقا معلم سلام
  ۱۹۰۲ روز است همراه شما هستم ویاد می گیرم.کلی اتفاقات مثبت در زندگی ام رخ داده و چیزهایی بوده که در گذشته جزء آرزوها بوده وامروز جزء داشته هایم است.
  حاصل با شما بودن منجر به تلاش و شوق در وجود من برای موثرتر بودن و نوشتن شده و خلق خودآفرینی
  khodafarini.ir
  اگر صلاح بدونید ما را جزء وبلاگ دوستانتان معرفی کنید بسی مایه افتخار است.
  سپاس

 • هدی سلطانی گفت:

  سلام و عرض ادب
  با نوشتن آدرسم در اینجا در واقع دارم مسئولیت بزرگی رو قبول میکنم. 🙂
  منتظر انتقادات شما هستم. خیلی هم با اشتیاق.
  solahod.blog.ir

 • […] من متممی ها هستند به لطف معلم عزیزمان محمدرضا شعبانعلی کنار هم جمع شده ایم و گاهی در فضای مجازی همدیگر را می بینیم و از هم یاد […]

 • پریسا کلائی گفت:

  habbeangur.blog.ir

  روزانه نویسی‌های یک مادر مهندس

 • متین خسروی گفت:

  سلام محمدرضا جان
  یک سال از غیبت من توی متمم و روزنوشته‌ها می‌گذره. البته روزنوشته‌ها رو می‌خوندم و مثل همیشه با لذت زمان‌های زیادی رو به خوندن حرف‌هات می‌گذروندم ولی به خاطر غیرفعال‌بودنم به خودم حق اظهار نظر و صحبت نمی‌دادم.
  امروز بالاخره سر و سامونی به این وضعیت سختم دادم و بعد از خوندن دوتا درس از متمم و نوشتن تمرین پایینشون، به خودم قول دادم اولاً دیگه هفته‌ای نباشه که توش حداقل دو روز با تمرکز برای متمم وقت نذارم، و ثانیاً به زودی حساب بلندمدتی برای کاربر ویژه بگیرم و درس‌هایی که قبلاً خوندم رو مرور کنم و بعدش به درس‌هایی که لیست کردم بپردازم.
  گفتم بعد این مدت‌ها هم اینجا سلامی بدم هم بگم که وبلاگم رو به دامنه‌ی خودم (blog.matink.ir) منتقل کردم و شرحی از این یک سال و کارهایی که برای بهبود وضعیتم کردم به عنوان یه تجربه‌ی شخصی می‌نویسم.

 • حبیب صادقی نژاد گفت:

  سلام جناب سعبانعلی
  مدتی هست که تلاش می کنم منظم بنویسم و برای تعهد بیشتر آدرس وبلاگم رو اینجا میزارم.
  ممنون از فرصتی که در اختیار همه ی ما قرار دادید.
  https://habibsadeghinejad.com/

 • مهدی پورعلیا گفت:

  محمدرضا سلام
  فکر می‌کنم نزدیک به چهار پنج سالی می‌شه که مخاطب این‌جا هستم. البته از اون شاگردهای ساکت سر کلاس.
  نمی‌دونم اول با متمم آشنا شدم و بعدش با روزنوشته‌ها یا اول با روزنوشته‌ها و بعدش با متمم.
  به این شکل که حتی اولین یوزر و ایمیلی که باهاش توی متمم عضو شده بودم رو فراموش کرده بودم و مجبور شدم از نو عضو بشم.
  هر دفعه هم که اینجا چیزی می‌خوندم سرشار از ذوق نوشتن و البته یادگیری می‌شدم.
  کلا من از این مدل آدم‌هایی هستم که با دوستانشون می‌رن استخر، بعد که همه پریدن توی جکوزی آب سرد، وایمیستن کنار حوضچه و از ترس پا توی آب نمیذارن. بعدش همه اصرار می‌کنن که بابا جان بیا بپر توی آب خیلی حال می‌ده.
  آخر سر هم که به خودش جرئت می‌ده و می‌پره توی آب، تا سر می‌چرخونه می‌بینه که ای داد، بقیه از جکوزی رفتن بیرون و دارن با حوله خودشون رو خشک می‌کنن.
  خلاصه که من تازه به خودم جرئت دادم و پریدم توی این حوضچه. فقط امیدوارم بقیه دستشون رو سمت حوله‌هاشون دراز نکنن :))
  این هم آدرس وبلاگ من: http://pourolia.com/
  ممنونم ازت.

 • خسرو شریف نیا گفت:

  سلام
  قبلا آدرس وبلاگم را اینجا قرار داده بودم اما گویا در لیست وبلاگ های دوستان من (دوستان شما) نیامده. با توجه به اینکه در پیام های اختصاصی متمم به من یادآوری شد این ماجرا، باعث افتخار من خواهد شد اگر به این لیست اضافه بشم. گرچه خواندن نوشته های دوستان متممی به خودی خود برای من ارزشمنده و بابت ایجاد این لیست از شما متشکرم. ارادتمند. http://sharifnia.ir/

 • سعید شریفی گفت:

  سلام . یک مشکلی پیش اومده که بعد از اضافه کردن گواهینامه ssl به بلاگم، متاسفانه از اون موقع دیگه فید مطالبم رو نمیخونه بخش بلاگ دوستان.
  ممکن هست این مشکل به خاطر ذخیره آدرس بلاگ به صورت http://… ایجاد شده باشد و الان که به https تغییر کرده، فید مطالب خونده نمیشه؟
  از توجه تون ممنونم

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  بعد از مدتها وقفه در وبلاگ نویسی در اثر کمالگراییِ توام با اهمال کاری، وبلاگ نویسی را مجددا شروع کردم. البته تغییراتی در سایتم دادم. از جمله فعال کردن گواهینامه SSL بر روی سایتم. خواستم به شما اطلاع بدهم تا آدرس سایتم را در این بخش تغییر دهید.
  با تشکر از زحمات شما برای دوستان متممی
  تلاش می کنم با وبلاگ نویسی منظم و پیوسته شایسته این لطف شما باشم.
  آدرس جدید: https://alitaati.ir

 • محمد حسینی گفت:

  سلام. من فکر می‌کردم باید انقدر خوب باشم تا روزی محمد رضا من و وبلاگم را ببیند یا از کسی بشنود. همیشه از اینکه اسمم در بین دوستان متممی نبود حسرت می‌خوردم. امروز پیامی را از متمم دریافت کردم که باید آدرس وبلاگم را اینجا وارد کنم. هر وقت ماهی را از آب بگیریم تازه است. من بیش از یک سال است که بهمراه دوستانم با نوشته هایمان بلاگ مرتا (رسانه کتابخوانی و توسعه فردی) را بالا نگه داشته ایم.
  https://mertaa.ir/blog

 • زهرا شریفی گفت:

  سلام محمدرضای عزیز و مهربان
  من از اینکه توی لیست دوستان وبلاگ‌نویس هستم خیلی خوشحالم.
  مسئله‌ای که باعث شد دوباره اینجا مشکل وبلاگم رو بگم اینه که از چند ماه پیش به‌روزرسانی سایت من توی ستون نوشته‌های دوستان متممی من نشون داده نمیشه. شما و گروه متمم لطف کردین و این مشکل رو بررسی کردین اما همچنان وجود داره. البته سهل‌انگاری از من هم بوده.
  پشتیبان سایت من هاست رو تغییر داده و فکر می‌کنم شاید دیگه مشکلی وجود نداشته باشه اما هنوز وبلاگ من توی لیست وبلاگ‌هایی که به‌روز میشن نیست.
  عذرخواهی می‌کنم که باز هم این موضوع رو مطرح کردم. چون برام خیلی ارزشمند و مهمه.
  این آدرس وبلاگمه:
  https://zahrasharifi.com/

 • محسن هدائی منفرد گفت:

  سلام محمدرضا
  من همه جا با محسن م ( حرف اول فامیلی ) فعالیت میکردم ولی میخوام با از این به بعد با فامیلی کاملم مشارکت و فعالیت داشته باشم اینجا و متمم . یادمه یک بار به دوستی که هیچی اسم نداشت بعدا که اسمشو گفت تو بهش گفتی دیگه صحبت در تاریکی نیست ممنون که چراغ رو روشن کردی . حالا میخوام با فامیلی کامل جلوی معلمم باشم نه فقط یک اسم خالی که ممکنه کلی با اسم های مشابه دیگر یکی بشه . از طرفی هم ادب حکم میکنه جلوی دوست و معلم خود با نشانی کامل بود .
  راستی محمدرضا من سایتم رو هر وقت به روز میکنم توی لیست دوستان متممی نمیاد متاسفانه نمیدونم چرا . سایت منم این بود
  http://www.yekbavar.com

 • علی سمیعی گفت:

  سلام محمد رضا
  من تازه وبلاگم را راه اندازی کردم و دارم تمرین می کنم برای نوشتن. خوشحالم که وبلاگ من هم بین دوستان متممی هست.
  آدرس وبلاگ من : alisamiee.ir

 • محمد وفایی گفت:

  سلام
  خوشحالم که می‌توانم آدرس سایت خود را اینجا به اشتراک بگذارم.

  Rahenahan.com

 • امیرمحسن✈️ گفت:

  چه چیز بهتر از خوانده شدن توسط معلم عزیز و بزرگوارم 🙂
  Nasleman.blog.ir

 • فرداد جهانبخش گفت:

  معلم عزیز، با کمی ترس و اضطراب وبلاگمو معرفی میکنم. همیشه نگرانم بفهمی که من یکی از بدترین شاگردها هستم، ولی بعد این همه سال وسوسه دیده شدن توسط معلم اصلا چیز کمی نیست.
  fardadjahanbakhsh.ir

 • مصطفی خودمانی گفت:

  سلام آقای شعبانعلی
  هر چند که وبلاگم را خیلی وقت نیست که راه اندازی کردم و مطلب چندانی ندارد و سنخیتی هم با فضای متمم و روز نوشته ها نداره ، اما خوشحال میشم اگر این جا باشه تا انگیزه ای باشه برای بیشتر نوشتن.
  khudemani.ir

 • ساقی نبی لو گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  خوشحالم که بعد از حدود دو سال و نیم شاید، برای اولین بار دارم اینجا برات می نویسم.
  حقیقتش اینه که هر بار اسمت رو در قسمت امتیازهای متمم می بینم، اولین فکری که به ذهنم می رسه اینه که هر وقت من چند ماه در کامنت گذاری متمم سهل انگاری می کنم، محمدرضا با دادن یک امتیاز یه تلنگر بهم می زنه که چرا چند ماهه نیستی؟! و من همیشه با دیدن اسمت خجالت می کشم که وقت گذاشتی کامنت من رو خوندی و من حواسِ خودم رو از متمم که انقدر دوستش دارم، پرت کردم.

  و آدرس وبلاگم:
  http://www.saghinabilou.ir

 • سعیده احمدزاده گفت:

  سلام آقای شعبانعلی عزیز
  باعث افتخارم خواهد بود از وبلاگ نوپای من دیدن کنید .. و خوشحالم از این پیشنهاد ارزشمندتون.
  saeedeh1981.blogfa.com

 • سعیده احمدزاده گفت:

  سلام آقای شعبانعلی عزیز
  وبلاگ من ، زیاد جالب نیست چون تازه دارم یاد می گیرم ..اما خوشحال میشم بخونید و نظرتون رو بنویسید..باعث افتخار منه .. saeedeh1981.blogfa.com

 • منصور سجاد گفت:

  سلام. روال نوشتن مباحث درباره کتاب و کتاب نویسی و انتشار کتاب و … بالاخره نظم اولیه ای پیدا کرد که بشه خواهش کنم در کنار وبلاگ دوستان متممی اسم من را هم بیاورید
  http://www.yeknasher.com

 • محمد وحیدطاری گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  وقتی تو پیام اختصاصی متنی رو که فرستادی دیدم، هم به وجد اومدم و هم کمی استرس گرفتم. نوشتن و مطلب منتشر کردن در کنار متمم و روزنوشته‌های خودت، کار واقعاً سختیه و شهامت بالایی لازم داره. من بیشتر چیزایی که یاد گرفتم از متمم و روزنوشته‌هات بوده و واقعاً همیشه افتخار می‌کنم که همراه متمم هستم و امیدوارم بتونم یه روزی مثل خودت تأثیرگذار باشم. ممنونم ازت که لطفت رو شامل حال من کردی و اجازه دادی که تو ستون کناری روزنوشته‌هات باشم. واقعاً برام با ارزشه و باعث میشه از این به بعد با دقت بیشتری بنویسم و حرف بزنم.
  راستی، هرگونه ایراد محتوایی، غلط املایی و کج‌وکوله نوشتن به عهده‌ی منه و امیدوارم بتونم روز‌به‌روز بهتر بشم؛ من تازه اول راهم و می‌دونم که با استانداردهای ذهن تو خیلی فاصله دارم.
  http://mohammadvahidtari.com/

 • علی رسولی گفت:

  سلام محمدرضا، یک مساله خنده داری برای من پیش آمده که گفتم بهتر است با تو و دوستان متممی در میان بگذارم.
  اخیرا که به متمم سر می زنم، می بینم که علی رسولی در بخش آخرین دیدگاه ها و چند تمرین حل کرده، اول یک لحظه شوک زده می شوم و هزار فکر از سرم می گذرد (از هک اکانتم گرفته تا گذاشتن کامنت اشتباهی در زیر مطالب) ولی بعد یادم می افتد که یک علی رسولی دیگر هم در متمم آمده و ظاهرا امسال عزمش را برای یادگیری و متمم خوانی جزم کرده است.
  من معمولا برای نوشتن تمرین ها در متمم وسواس بسیار زیادی به خرج می دهم و سعی می کنم که مطلب آموزنده ای بنویسم. الان نگرانم که آیا بقیه علی رسولی ها هم این وسواس را داشته باشند 🙂
  البته من همیشه با مشکل رایج بودن این اسم و فامیل مواجه بودم. یک علی رسولی در خوابگاه بود که همیشه حسابهایمان در بوفه خوابگاه با هم قاطی می شد.
  در محل کار هم یکروز که نگهبان به من تشر زد که چرا نیامدی غذایی که سفارش دادی را بگیری، فهمیدم که یک علی رسولی دیگر هم آنجا داریم.
  و حالا هم یک علی رسولی در متمم پیدایش شده 🙂
  بنظرتان من چطور باید با این مساله مواجه شوم؟ (مشابه سوالاتی که از دن اریلی میشه)
  این موضوع رو زیر این مطلب مطرح کردم که در کنارش ازت درخواست کنم فید وبلاگ من رو هم به سایدبار وبلاگت اضافه کنی.

  • علی جان.
   مشکلت رو می‌فهمم. به هر حال، علی که در کشور ما زیاده. رسول هم کلاً در طول تاریخ زیاد بوده. طبیعیه که اسم و فامیل تو، فراوانی نسبتاً زیادی داشته باشه. زمان‌هایی که چنین مشکلاتی مطرح میشه، از جمله معدود لحظاتیه که پدربزرگ مرحومم رو به خاطر کج‌سلیقی در انتخاب نام خانوادگی‌مون (شعبانعلی) می‌بخشم.
   جوابِ دن اریلی‌وار برات ندارم. اما از اون‌جا که از نظر عرف و قانون، نمی‌تونی از فرد دیگه‌ای گلایه داشته باشی که چرا اسم و فامیلش شبیه توست، به نظرم در دسترس‌ترین کار اینه که به فکر یک پسوند در انتهای اسمت باشی.
   شاید من اگر تو بودم، به سبک بعضی از بچه‌ها، یه * یا چیزی شبیه این به انتهای اسمم اضافه می‌کردم.
   این کار البته در کوتاه مدت، هنوز می‌تونه سردرگمی ایجاد کنه. اما بعد از یکی دو بار، تکلیف همه مشخص می‌شه.
   یک گزینه‌ی دیگه هم اینه که کنار اسمت یه تیک (شبیه این: ☑️) بذاری. چون به شکل ناخودآگاه، این تیک‌ها الان می‌تونه کمی حس اعتبار (و قدیمی‌تر بودن اکانت) رو القا کنه.
   در حالت عادی اگر کسی این کار رو انجام بده، ممکنه بگن چقدر لوس یا عقده‌ای بوده. اما تو الان یه بهانه‌ی خوب داری که می‌تونه چنین اتهامی رو ازت دور کنه 😉

 • صدرا علی آبادی گفت:

  سلام، به بهانه سال نو و زدن تیک یکی از بخشهای پیام اختصاصی گفتم اینجا بگم که بلاگ من هم هست، هنوز:)
  https://sadraa.me
  ما تو روزهای آینده یه لانچ کوچولو داریم که با همین فناوری فید کار میکنه و از طریق بلاگ اطلاع رسانی میکنیم، دوست داشتم که دوستای متممی هم ببینند اون گوشه موشه ها، شاید علاقه مند بشند.

  خیلی ممنون.

 • علی محمدقاسمی گفت:

  سلام
  وبلاگ من: underflow.ir هست که در اون گه‌گاه مطالبی که برای خودم دغدغه هست رو می‌نویسم.

 • محمد گفت:

  سلام. من هم وبلاگی دارم که گاهی داخلش می‌نویسم. ولی نمی‌دونم در حد قابل قبول هست یا نه. امیدوارم باشه.
  https://mmortaji.wordpress.com

 • عادله گفت:

  سلام 🙂
  من هم بعد از بارها دیدن پیشنهاد مدیر متمم در قسمت پیام اختصاصی، وبلاگ خودم رو راه اندازی کردم.
  http://adighodsizadeh.ir/
  ممنون که این فرصت رو در اختیارمون قرار دادی.

 • محسن م گفت:

  سلام معلم جان
  پیام دلگرم کننده و زیبایت در متمم رو مدت ها خوندم که میگفتی اگر وبلاگی دارین معرفی کنین تا ما از وجودش بی خبر نباشیم .
  از مهمون این خونه ( وبلاگت ) بودن بسیار آموختم . برای داشتن معلمی همچون تو از خدا ممنونم .
  خواستم بگم یکی دیگر از شاگردانت وبلاگی ساخته و باعث افتخارش است اگر به انجا سربزنی یا دیگر دوستان متممی اش رو انجا ببیند .

  این ادرس وبلاگ هست
  http://yekbavar.com/

  تشکر – محسن

 • سحر گفت:

  سلام محمدرضا
  من قبل از اینکه متمم رو بشناسم، روزنوشته‌هاتو می‌خوندم. با اولین پستی هم که توی گوگل راهی روزنوشته‌هات شدم، همین وبلاگ‌نویسی بود.
  خیلی خیلی خیلی خوشحالم 🙂
  اون یه خطی که توی روزنوشته‌ها نوشته بودی که : «من اثرگذاشتن را نسبت به ارث‌گذاشتن در اولویت قرار داده‌ام» خیلی قشنگ اثرگذاشتنت توی زندگی من مشخصه. مطمئنا اینجا و متمم نقطه‌ی عطف زندگی خیلی‌ها بوده و هست. چقدر خوب که هستی 🙂
  من هر شب از نوشته‌هات مشق شب می‌نویسم و کیف می‌کنم.
  همون بار اول که پستت رو خوندم، وبلاگم رو زدم، حدود دوسال پیش
  و الان اومدم حضورم رو توی کلاست بزنم 🙂
  http://saharshaker.com/
  ممنونم استاد عزیزم

 • ساجده ممتازیان گفت:

  محمدرضای عزیز سلام
  وقت شما بخیر
  میخواستم اینجا اطلاع بدم که من بالاخره رفتم سراغ وردپرس و این http://www.samomtazian.com/ آدرس وبلاگ جدیدم هست. لطفا اگر امکان پذیر و مقدوره آدرس رو در لیست بالا تغییر بدید با سپاس بسیار از حمایت های شما

 • مهرداد گفت:

  سلام و عرض ادب
  من خیلی تازه شروع به نوشتن کردم
  بلاخره بعد از تکرارهای مکرری که محمدرضا برای وبلاگ نویسی توی سایتش داره بلاخره منم همتم و زیاد کردم که بنویسم
  امیدوارم بتونم منظم و با محتوا بنویسم
  http://www.mehrdadgholami.ir

 • سینا گفت:

  محمدرضای عزیز
  من اخیراً هاست وب‌سایتم رو عوض کردم و فکر کنم بعد از اون دیگه مطالبی که منتشر کردم رو نشون نداد.
  به نظرت من باید کار خاصی انجام بدم یا نه؟
  حقیقتش خیلی سر در نمیارم از این کارها.

 • امین کاکاوند گفت:

  سلام محمدرضا جان، یک مشکلی فکر کنم پیش اومده که گفتم اعلام کنم. من یک مدتی هست که گواهینامه ssl اضافه کردم به بلاگم و از اون موقع دیگه فید مطالبم رو نمیخونه بخش بلاگ دوستان. فقط هفته قبل که یک تلاش ناموفق برای حذف ssl داشتم فید پست آخرم اومد. به نظرت مشکل از طرف من هست؟ یا چون http://… ذخیره شده آدرس بلاگم و الان شده https این مشکل به وجود اومده؟

 • سجاد سلیمانی گفت:

  پیام تغییر آدرس وبلاگ
  وبلاگ من از .ir به https://sajadsoleimani.com تغییر کرده است .
  لطفاً اگر مقدور بود؛ در لیست بالا آن را اصلاح کنید.
  سپاس از این همه لطف شما محمدرضا عزیز

 • مصطفی قائمی گفت:

  سلام بر معلم خوبم.
  این اولین کامنت منه؛
  نوشتن سخته، مخصوصاً برای منی که ۳ ساله در آرزوی دیده‌شدن توسط مهم‌ترین معلمم هستم. منتظرم که یک بار هم که شده من رو بخونی، ببینی، حرف بزنی باهام، راهِ مختصِّ من رو نشون بدی بهم…
  خیلی وقته منتظرم…

  شاید اینجا خیلی خوب نباشه برای شروع، ولی ایدۀ بهتری ندارم.

  وبلاگم: http://qaemi.ir

  امیدوارم یه روز از نزدیک ببنیمت و اون روز با دستی پر بیام برات از اتفاق‌هایی بگم که استارت همه‌شون آشنایی با متمم و تو بود 🙂
  امید دارم 🙂

 • امین برهمند گفت:

  بالاخره بعد از سالها طراحی و برنامه نویسی سایت برای دیگران، برای خودم هم سایت طراحی کردم. ممنونم از متمم و جناب مهندس شعبانعلی بخاطر این فرصت و البته بخاطر بسیاری از چیزها که از آنها آموختیم.
  اینجا از علاقه مندیهام مینویسم :
  http://aminbarahmand.ir/

 • لیلا سهیلی آزاد گفت:

  محمد رضای عزیز سلام . خیلی سختمه که شما رو به اسم کوچک صدا کنم ولی چون خودتون اینطوری دوست دارید موضوع فرق میکنه، این اولین باری است که اینجا مینویسم. با دیدن عبارت “پیشنهاد شخصی مدیر متمم به …” در پیام اختصاصی دلم ریخت پایین . حقیقتا در حدی نیستم که بخوام اینجا کامنت بذارم یا نوشته های کم و پراکنده ام ارزش قرار گرفتن در جایگاه “وبلاگ دوستان من” را داشته باشند اما شرط ادب ندونستم نسبت به پیشنهاد شما منفعل باشم مخصوصا اینکه وبلاگ نویسی رو هم به توصیه شما و متمم شروع کردم.
  مطمئنم بعدا خودم رو سرزنش میکنم که:” رو چه حسابی وبلاگت رو معرفی کردی؟ تو که دانشی نداری؟ تو که متمرکز نمی‌نویسی….تو که منظم نمی‌نویسی…” ولی توجه به پیشنهاد شخصی محمدرضا شعبانعلی ارزش تحمل این سرزنش‌های درونی رو داره شاید فرجی شد و وبلاگ نویس بهتری شدم
  http://leilaazad.blogfa.com/
  آشنایی با متمم و شما در روز نوشته ها و بچه های پرکار متممی -که همگی از لینک پایین یک پیغام وایبری شروع شد- دهه پنجم زندگیم رو متفاوت کرد. ممنون که این همه به رشد جامعه اطرافتون توجه دارین. خدا حفظتون کنه.

 • سروش فتحی گفت:

  سلام.
  تقریبا دو سال است در سایت زیر معرفی کتاب منتشر می کنم. معرفی هایی که یا خودم می نویسم یا دوستانم می نویسند:
  http://kafebook.ir/

  • سروش. خیلی خوشحال شدم فهمیدم کافه بوک متعلق به تو و دوستانت هست.
   دقیقاً مطمئن نیستم اولین بار چه زمانی کافه بوک رو دیدم. فکر می‌کنم حدوداً یک سال پیش بود.
   خیلی لذت بردم و به همکارا هم نشونش دادم و گفتم، این سایت باید مال دوست و آشناهای خودمون باشه.
   هر وقت هم جایی حرف سایت معرفی کتاب می‌شد، به عنوان یک کار حرفه‌ای اون رو مثال می‌زدم.
   همون موقع هم توی موتور سرچ خودم هم ثبتش کردم (من سرچ‌های مهم خودم رو به کمک Google Custom Search Engine انجام می‌دم و حدود ۲۰۰-۳۰۰ تا سایت توش تعریف کردم که بی‌خودی گرفتار بقیه‌ی وب نشم. مگه این‌که بخوام فضای کلی وب رو روی موضوع خاصی بررسی کنم).
   امیدوارم همین مسیر رشدی که تا الان طی کرده هم چنان طی کنه و مطمئن باش از این به بعد هر بار «معرفی کتاب» سرچ می‌کنم و اسم کافه بوک رو بالاتر از متمم می‌بینم، ذوق می‌کنم.

   • سروش فتحی گفت:

    محمدرضا، نمی‌دونی چقدر خوشحالم و چقدر افتخار می‌کنم که کار من و دوستانم مورد توجه‌ت قرار گرفته. از این بابت خیلی هیجان دارم چون تو در ذهن من به عنوان یک فرد کتاب‌خوان جایگاه ویژه‌ای داری – (خبر دارم سال‌های ساله که هر روز بیشتر از ۱۰۰ صفحه کتاب می‌خونی.)

    • سعید فعله گری گفت:

     سلام سروش عزیز.
     من که سایتت رو خیلی دوست دارم و همیشه و هر روز میام سر میزنم و مطالبش رو می‌خونم. حتی توی وبلاگ خودم هم معرفی‌ات کردم. اما نمی‌دونستم که عضو کامیونیتی متمم هستی. :))
     خیلی خوشحال شدم که نظرت رو اینجا دیدم

     • سروش فتحی گفت:

      سلام سعید. خیلی خوشحالم می‌بینم دیگر دوستان هم سایت رو دیدن و دوست داشتن. این واقعا برای من دلگرمیه. ممنونم که سایت رو معرفی کردی.

  • فرید آقاجانی گفت:

   سلام آقای سروش
   عرض ادب و احترام
   من تا این لحظه کافه بوک رو به خیال خودم می شناختم! و خودم حتی خبر نداشتم که تو اینستا فالو هم کرده بودم!
   ولی راستش اصلا احساسی بهش نداشتم و بار عاطفی برام نداشت
   ولی
   الان که فهمیدم مال بچه های خودمونه دقیقا این احساس رو دارم که برند کافه بوک برام احیا و زنده شده و روح داره
   از این لحظه برای من کافه بوک حسی شبیه متمم رو خواهد داشت و مثل غریبه ها نمیام تو سایت شما
   متشکرم و از ته دلم آرزو دارم هر چه زودتر کمپین و جامعه عظیمی مثل متمم یا روز نوشته ها بشید
   حقیر فرید آقاجانی

 • محمدرضا مرجوی گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  من هم اینجا می نویسم
  https://marjovi.ir/

 • امید جهانداری گفت:

  محمدرضا عزیز
  ممنون از اینکه مرا به خانه خودت دعوت کردی.
  فکر می‌کنم بزرگ‌ترین تاثیری که ثبت آدرس وبلاگم در اینجا دارد، تلاش بیشتر برای ارتقا سطح استانداردهایم است.
  معمولا در وبلاگم درباره دیدگاه‌هایم، نقدهایم و حرف‌هایی که در دل دارم؛ می‌نویسم.
  https://omidjahandari.com

 • سعید تارم گفت:

  سلام!
  سرانجام چراغ اول رو روشن کردم.
  فانوس نویسنده، سعید تارم، انتشارات کلید آموزش
  اطلاعات بیشتر: https://bit.ly/2z6NI0j

 • سعید تارم گفت:

  سلام!
  محمدرضای عزیز!
  مطالعه مقاله ۴ قسمتیِ «دستورالعمل مواجهه با غولی به نام مردم» و اجرای آموزه‌های اون، کمکم کرد تا در مسیری پا بذارم که بهش علاقه قلبی دارم: نویسندگی.
  به کمک شما، بر «آرزوهای آموخته شده» غلبه کردم. این دستاورد رو از شما دارم. به عبارت بهتر، من خودم رو مدیون شما می‌دونم.
  از این به بعد، به طور منظم در noqalam.com تولید محتوا می‌کنم. به کسانی که برای اولین بار می‌خوان بنویسند یاد می‌دم تا از کجا شروع کنند. مصمم هستم با نوشتن مطالب مفید، کمک کنم تا راه نوشتن برای نوقلم‌ها هموارتر بشه.
  لطفا وبلاگ من رو هم در فهرست وبلاگ دوستان وارد کن.
  ارادتمند: سعید تارم

 • زهرا وفائیان گفت:

  سلام محمدرضا
  این لینک وبلاگ من هست : http://vafaeian.ir/
  اینجا فقط راجع به کتاب هایی که خوندم صحبت می کنیم.
  از اون جایی که مدت هاست در اینستاگرام فعال نیستم و تمام پست ها رو آرشیو کردم خوشحال میشم پای صحبت دوستان متممی ام در سایت بنشینم.

  به امید دیدار

 • مریم کمایی گفت:

  سلام
  این هم وبلاگ نوپای من.

  http://maryamkamaei.blog.ir

 • بهنام فلاح گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  راستش خیلی وقت بود که نمیومدم اینجا لینک بذارم (البته تو پروفایل متمم ام بود) چون یه ترسی داشتم ازینکه چی قراره بنویسم؟ چی بنویسم تا مثلا محمدرضا یه دیقه اگه کلیک کرد و وبلاگ رو دید، نگه که شاگرد منو ببین تو رو خدا. ولی خب دیگه هی به خودم میگفتم اشکال نداره تو هنوز ۴ میلیون کلمه ننوشتی که، فوقش هرروز چند بار برای خودت یه چیزایی نوشتی.
  به هرحال اومدم این جا اعلام کنم وبلاگم رو تا شروع به نوشتن تو وبلاگ کنم. تو فایل صوتی برای شروع گفته بودی که در هنگام تصمیم گیری های بزرگ، اول بریم قلعه رو بگیریم، بعد شیپور بزنیم، ولی خب این قضیه رو گفتن به دوست نزدیک جهت پایبندی به عمل، در نظر بگیر. ممنونم ازینکه هستی.
  behnamfallah.ir

 • احسان بیرانوند گفت:

  سلام.
  اینکه محمدرضای عزیز فرصتی فراهم کرده که بتونیم از این طریق به وبلاگ دیگر دوستان هم ساده تر دسترسی داشته باشیم هم خیلی زیباست و برای من آموزنده
  و چه چیزی بهتر و جذاب تر از این.
  من اینجا مینویسم (فعلا)؛ روزنوشته ست و در مورد مسائل معمول زندگی که گهگاه به ذهنم میرسه و برای من به عنوان تمرینی برای شفافتر فکر کردنه و شاید در میون گذاشتن حرفایی با سایر دوستان
  http://philothinkers.blogfa.com

 • نیلوفر کشاورز گفت:

  سلام.
  پیش نوشت کاملا نامربوط: اجازه آقا. دلمون براتون خیلی تنگ شده . گاهی دلم میسوزه که چرا اون موقع ها که زیاد سر می زدین به روزنوشته ها ، من دیر باهاش آشنا شدم تا حس خوب ” الان اینجاست” رو کمتر تجربه کنم. البته می دونم که از نظر شما و با وجود تکنولوژی ، همه الان اینجا هستند و این حرفم معنی نداره. اما دلم تنگ شده و گاهی آدم وسط دلتنگی ممکنه حرفای عجیب و غیر معقول هم بزنه.
  اصل نوشته:
  می دونم که روز تولد تقویمی هم براتون معنی نداره . اما برای من روز تولد شما نماد بسیار زیباییه از داشتن کسی در زندگیم که بسیار برام دوست داشتنی و عزیزه.
  دوس داشتم این روز نمادین رو به” روشی که می تونم و دوس دارم” بهتون شادباش بگم . اما به دلیل مشغله های مهم شما به ” روشی که فعلا امکانش هست” این کار رو انجام میدم. یعنی اینجا توی روزنوشته ها براتون می نویسم.
  من یک دفتر مشق برای خودم درست کرده ام که خیلی از حرفهاش برای شما از جنس خاطره است و احتمالا غلط های متعددش براتون آزاردهنده است. اما چون اولین پست اونو به یاد شما نوشتم ، دوس دارم اینجا دوباره به شما تقدیمش کنم.
  http://niloofarkeshavarz.com/محتوا-و-داستان-من/
  براتون آرزوی دقایقی پر از رشد و یادگیری بیشتر و عمیق تر می کنم . دقایقی که لذت دگرگونی در اونها اونقدر زیاد باشه براتون که روز تولد باز هم برای شما بی معنی تر از قبل بشه.

 • سعید فعله گری گفت:

  من هم بعد از مدتها تصمیم گرفتم که وبلاگم را معرفی کنم تا این که امروز وقتی پیام اختصاصی متمم را باز کردم ، متوجه این موضوع شدم.
  در وبلاگم در اکثر مواقع در مورد کتاب‌هایی که می‌خوانم، مطالبی را می‌نویسم.
  https://softarch.blog.ir/

  • رضوان گفت:

   یکی از کارهای روزانه ی من شده دیدن وبلاگهای دوستانی که اینجا وبلاگشون رو معرفی میکنند. و امروز خیلی خوشحالم که وبلاگ شما رو دیدم، به نظر من یکی از خیلی خوب هاست. در نظر من واقعا اصالت داره. (اشاره به مطلب جدید روزنوشته ها در باره اصالت و برند شخصی) .
   (البته تا به اینجایی که من فرصت کردم و خوندم) ، هم ایده گرفتم هم از مطالبی که راجع به کتابها نوشتید خیلی لذت بردم. بوکمارک کردم که هر ازگاهی سر بزنم و بیشتر بخونم.

 • مائده گفت:

  http://bi-iran.ir/

  سایت هوش تجاری ایران.
  به صورت خاص بر روی هوش تجاری و مباحث مرتبط با آن تمرکز دارد.

 • سید حمید هاشمیان فلاح گفت:

  سلام
  http://sokhani.ir
  “از هر دری سخنی”
  سید حمید هاشمیان فلاح

 • آفاق رحماني گفت:

  سلام و سپاس
  آدرس وبلاگ من
  http://afaghrahmani.blogfa.com/
  با حضورتون سرافرازم مي كنيد.

 • ساجده ممتازیان گفت:

  سلام محمدرضا ی عزیز
  منم وبلاگ خودم رو به تازگی راه اندازی کردم و قصد دارم به صورت منظم بنویسم
  خوشحالم از اینکه با شما و دیگر دوستان خوب متممی همراه هستم
  http://sajedehmomtazian.blogfa.com/

 • صلاح‌الدین عشقی گفت:

  سلام بر محمدرضا و دوستان متممی عزیز
  موضوعی که من در وب‌سایتم با عنوان مدرسه سرمایه‌گذاری دنبال می‌کنم آموزش سواد مالی است.

  من سواد مالی یا مدیریت مالی شخصی و خانوادگی را در قالب موضوعات مدیریت هزینه‌کردن، مدیریت پس‌انداز، مدیریت سرمایه‌گذاری و مدیریت نگهداری از دارایی در وب‌سایتم پوشش می‌دهم و هدفم این است که به افراد جامعه کمک کنم تا با افزایش میزان آگاهی خود در زمینه‌های مالی، به درآمد و جایگاه مالی بالاتری در اجتماع دست پیدا کنند و از بسیاری از دغدغه‌های مالی که اکنون گریبانگیر بسیاری از مردم کشورمان است رهایی یابند.
  بسیار خوشحالم و البته سپاسگزار که امکان دیدن نوشته‌های من در این صفحه فراهم شود.
  آدرس وب‌سایت مدرسه سرمایه‌گذاری MadreseSarmayegozari.ir

 • محمد ظهره وند گفت:

  سلام محمد رضا عزیز
  من اخیرا یک وبلاگ در زمینه توسعه برند شخصی راه اندازی کردم و یک کتاب هم با عنوان رستاخیز برند شخصی نوشتم.
  با توجه به علاقه زیادی که در این زمینه دارم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد توجه دوستانم قرار بگیره.
  تلاش می کنم که هر هفته مطالب مفیدی در زمینه برندینگ شخصی، به صورت ویدئو و متن منتشر کنم.
  https://www.brandeshakhsi.com

 • ماجد قاضی گفت:

  قریب به ۴۰ مورد دستنوشته در حوزه های مختلف دارم.
  وسوسه راه اندازی یک وبلاگ به شکل پاندولی مدتهاست در من در نوسان است.
  از سویی با خودم عهد کرده ام تا به سطحی از بلوغ و غنای محتوایی نرسیده ام وبلاگ نداشته باشم، از سوی دیگر دستنوشته های خودم را وقتی برای برخی دوستان ارسال می نمایم مرا به ساخت وبلاگ تشویق می نمایند . از طرف دیگر با توجه به اشتغال خودم ( شرکت همراه اول ) زمان مورد نیاز برای تداوم وبلاگ نویسی را کافی نمی دانم.
  به همین دلیل تلاش کرده ام به صورت پراکنده و موردی کار خود را پیگیری نمایم.
  اگر موقعیتی فراهم گردد تا دستنوشته های خودم را به صورت موردی در دسترس دیگران قرار دهم خوشحال خواهم شد.

 • میثم طاهری گفت:

  با سلام
  سایت baleghane.ir به مدیرت بنده با هدف آگاهی بخشی در راستای رشد فردی، سلامت روان، افزایش عزت نفس و فعال نمودن بالغ افراد جامعه در حال فعالیت است.

  • رضوان گفت:

   سایتتون رو دیدم و موضوعاتش رو دوست دارم،ممنون که معرفی کردید، حتما دنبال میکنم و امیدوارم هر روزش بهتر از دیروز باشه و موفق باشید 🙂
   فقط پیشنهادم اینه که یه صفحه درباره ما هم داشته باشید اینطوری من شخصا حس میکنم بیشتر میدونم به چه سایتی اومدم و هدفش چیه و ….

 • ابراهیم صیادی گفت:

  سلام و عرض ادب
  با تشکر از معرفی و انتشار لینک وبلاگ من
  http://festivness.blogfa.com/

 • مجتبي افشاري گفت:

  با سلام خدمت معلم عزیز و تاثیر گذار
  http://mojtabaafshar.blogfa.com/

 • مجید نعیم‌ياوری گفت:

  سلام و درود.
  http://www.naeimyavari.ir
  نکته‌نوشته‌ها و تلنگرنوشته‌هایی آهنگین درباره رویدادهای دوست‌داشتنی‌مان از مدیریت و استعداد و انگیزش تا فوتبال و محیط‌زیست و شعر و درس و طنز و… .
  سپاس از محمدرضا

 • حسین طارمیلر گفت:

  سلام
  لطفا من رو هم به لیست اضافه کنید. امیدوارم لایق این شانس باشم و انگیزه ام بیشتر بشه تا بتونم بهتر بنویسم. ممنون.
  http://www.htaromi.ir

 • محمد جواد محبی گفت:

  سلام
  من یک وبلاگ دارم به اسم یک ریال
  http://www.1-rial.com
  از حدود ۶ سال پیش به منظور ثبت تجربه‌های خودم در مدیریت پول در زندگی شخصی شروع به نوشتن در آن کردم و در این سالها خیلی تغییر کرده و البته الان هم به کل زندگی کاری من تبدیل شده است.

  الان دیگه مطالب صرفا در مورد پول نیست چون خود مدیریت پول به عوامل زیاد دیگری وابسته هست. امیدوارم که این مطالب توسط دوستان خوب متممی هم خوانده شود و البته من هم بازخوردهای خوبی بگیرم

 • پانیذ گفت:

  سلام محمد رضای عزیز
  من تقریبا دوسالی میشود که وبلاگ و سایت متمم را دنبال میکنم، اما تا یکسال این دنبال کردن من بیشتر منفعلانه بود و در آن زمان دوستان دیگر متممی را افرادی میدیدم که در دنیای متفاوتی از من زندگی میکنند در ذهن من آن ها تلاش مضاعفی در زندگی به کار میبردند که زمان بسیار زیادی میبرد تا من به جایگاه انها برسم. بنابراین بسیاری از روزها در حسرت لینک کد فعال متمم بر روی گزینه دریافت آن کلیک میکردم و امیدوار از اینکه روزی سرسختی و انگیزه بقیه دوستان را پیدا کنم.
  اما تقریبا سال پیش که باز هم به سایت شما مراجعه کردم به یک ساید بار متفاوت مواجه شدم که تمامی وبلاگ های دوستان متممی را کنار هم گذاشته بود. بوسیله همین ساید بار با عده زیادی از همین بچه ها آشنا شدم که میتوانم به جرئت بگویم آشنایی با آن ها یکی از نقاط عطف و مهم زندگی من رقم خورد و آن روز هیچ گاه فکر نمیکردم خودم یکسال بعد وبلاگی حرفه ای بزنم و در آن نوشته های خودم را به اشتراک بگذارم.
  بنابراین تصمیم گرفتم در این پیام هر چند کوتاه به خاطر استراتژی های آگاهانه که در تشکیل سایت متمم و روز نوشته ها به کار میبندی و موقعیت های خارق العاده که برای ما رقم زدی از شما تشکر کنم.
  این هم آدرس وبلاگ من :
  http://foshat.com

 • سعید شریفی گفت:

  “توجه و تمرکز ماست که واقعیت را برای ما خلق می کند.” بودا

  از توجه شما بی نهایت سپاسگزارم.
  وبلاگ من Ssharifi.com

 • کیان گفت:

  سلام محمدرضا، فکر می کنم تاخیر بیش از این مجاز نیست. بسیار هم ممنون و سپاسگزارم ازت.
  http://kiansight.mihanblog.com/

 • مجید جعفری گفت:

  با عرض سلام
  واقعا چه خوب ابزار رشد جمعی را محیا می سازی معلم
  http://majid-jafari.ir/

 • آیدا گلنسایی گفت:

  با سلام
  من سایتی دارم که به تازگی آن را ایجاد کرده‌ام زیرا می‌خواستم تا زمانی که به یک سطحی از پختگی در تفکر و جهان‌بینی نرسیدم کاری را آغاز نکنم. اما چند ماه است جدی شروع کرده‌ام. درواقع همزمان با حضورم در متمم.
  فعالیت من در این سایت در چند بخش است:
  در بخش «مطالعات روزانه» خلاصه‌ای از شاعران و نویسندگان مطرح جهان(با ذکر دقیق منبع و حتی شماره صفحه ارائه می‌دهم) تا دوستان ابتدا هر نویسنده یا شاعر را بشناسند. بعد در قسمت «شعر جهان» نمونه‌ شعرهای مطرح هر کتب را می‌آورم. در زمینه‌ی داستان «مطرح‌ترین داستان‌های کوتاه دو قرن اخیر را خلاصه می‌کنم» و از عبارات خود داستان در آن شاهد می‌آورم تا خواننده حس کند “خودش داستان را کامل خوانده است” پس از آنکه خلاصه را خواند، خودم تحلیلی از آن داستان ارائه می‌دهم تا خواننده ضمن لذت از یک داستان به لایه‌های عمیق‌تر و به پیامهای متعددی که می‌تواند داشته باشد پی ببرد.
  در بخش نقد و تحلیل: «نقدهای جدی بزرگانی مانند فروغ و شاملو» و … را می‌آورم تا دوستان از نگاه ادبی این افراد بهره من شوند. خودم روی «مجموعه شعرها» و یا «داستان ها» نقد و تحلیل کتاب می‌نویسم. «مصاحبه‌های موثر » را گردآوری می‌کنم. بخش «مکاتب ادبی» و «نقد» را هم جدیدا راه انداخته ام و در نظر دارم مخاطب را بصورت خیلی خلاصه با مهمترین رویکردها و مکاتب ادبی آشنا کنم که مثلا وقتی می‌گوییم «سمبولیسم» بدانند چه کسانی را باید به یاد بیاورند و یا کدامهایشان نوبل گرفته اند و نمونه‌ی کارهایشان را ارائه می‌دهم. برخی «جلسات نقد کتاب» را هم که ببینم مفید است از سایت‌های دیگر می‌آورم.
  بخش «تحلیل نقاشی» دارم که در آن با نقد مبتنی بر واکنش خواننده که یک رویکرد روانکاوی در نقد است به سراغ خونش نقاشی می‌روم تا بر افق دید مخاطب نسبت به اثر بیفزاید و بداند مثلا حتی به نقاشی یک بسته مارچوبه ی ادوار مانه هم می توان طور دیگری نگریست.
  در بخش «تحلیل شعر» به خوانش شعر و تلاش برای عمیق‌تر نگریستن رو می‌آورم.
  بخش «دست نوشته» دارم که در آن نوشته‌های صمیمی و یا تأملات شخصی‌ام را می‌نویسم
  در بخش «مونولوگ» با خود درباره‌ی موضوعات متعدد گفتگو می‌کنم و یک نوع با صدای بلند فکر کردن و گپ با منِ درونی است
  در بخش «سایر» از شگفتی‌های جهان حرف می‌زنم. بتازگی هم «گل اسکلتون» و «درخت اکالیپتوس رنگین کمانی» را معرفی کرده‌ام .
  در بخش «چند کلمه» قسمت‌های تأثیرگذار از اشعار، جملات داستان و جملات فلسفی را انتخاب می‌کنم همراه با عکس
  در بخش «موزه‌گردی» هربار به سراغ یک نقاش می‌روم و ضمن معرفی آن چند اثر او را به اشتراک می‌گذارم
  در بخش «تحسین‌برانگیزها» افراد موفقی را معرفی می‌کنم که می‌توانند الگو باشند و بر انگیزه برای تلاش بیفزایند.
  بخش «معرفی آثار» هم برای معرفی کتاب‌های چاپی خودم و دوستانی است که اخیرا کتاب چاپ کرده‌اند و از کیفیت بالایی برای معرفی به مخاطب برخوردار است.
  در پایان ممنون از شما که به دوستانتان اهمیت می‌دهید.
  به قول حافظ
  «قبای حسن‌فروشی تو را برازد و بس
  که همچو گل همه آیین رنگ و بو داری»
  این هم لینک ِ سایت من:
  http://cafecatharsis.ir/

 • کیوان بشاش گفت:

  در حال آماده سازی سایتی هستم که در آن تجربیات و مطالب مفید در مورد تجربه خود از مهاجرت را برای فارسی زبانان ارائه دهم. مطالب آن آماده شده است و در حال ویرایش و بارگذاری هستم. خوشحال می شوم اگر علاقه مند به این مطالب بودید سری به آن بزنید. آدرس آن montrealais.ir

 • مهشید پرچمی گفت:

  سلام به معلم عزیزم؛ برام سخت بوده که بخوام اینجا در روزنوشته ها براتون مستقیما بنویسم. این لطف و محبت بسیارتون به دستپخته های خام فکری ما باعث شده که این جرئت رو پیدا کنم.
  من نمیتونم درباره روزمرگی خودم بنویسم، به دلیل خودافشایی زیادی، افکار منفی و دودلی هام، چیز مفیدی برای کسی نداره. برای خودم هر از گاهی مینویسم.
  چند ماهی وبلاگی درباره آموزش و پرورش و دغدغه هایی که در این باره داشتم مینوشتم و کتابهای روانشناسی تربیتی و شناختی رو میخوندم تا به یک جمع بندی رسیدم و دیگه نتونستم چیزی بنویسم چون نه منبع مطالعاتی مفیدی در راستای هدفم پیدا کردم و نه این مطالب میتونه دردی از مدارس ما دوا کنه، در مقیاس اثرگذاری من فقط عمل به همین دانسته ها مفیده، در صدد هستم که به نحوی بتونم سطح کوچک همین روشهای آموزش نوین رو اجرا کنم و اگر بتونم، وبلاگ رو آپدیت میکنم و درباره این تجربه مینویسم.
  educational-studies.mihanblog.com
  اخیرا هم سایتی درباره پژوهش در معماری رو شروع کردم؛ به دلیل سردرگمی ای که در مطالعات و موضوعات پژوهشی معماری میبینم و اینکه شاید معماری یکی از رشته ها و مشاغلی باشه که در آینده نه فقط تغییر کنه بلکه به چند بخش مثل هنرمند طراح، محقق تکنیکال و مدیر اجرایی تجزیه بشه. دنبال یک نگاه عمقی به این موضوع بودم که متاسفانه خودم اسیر جو سایت ساختن شدم و برای تولید مطلب سریعتر، دچار اضطراب شدم در صورتی که این موضوعی نیست که من انقدر راحت در اون به بینش برسم و منتشر کنم و تصمیم دارم هدفم رو بهتر جلوی چشم نگه دارم و آهسته و پیوسته ادامه بدم.
  archiresearcher.com

 • مجید صادقیان گفت:

  معلم خوب یعنی کسی که دنبال به حرکت درآوردن شاگردان اش باشه . یعنی محمدرضا شعبانعلی
  ممنون که من رو هم به معرفی وبلاگ ام در این خانه مجازی دعوت کردی. حدودا یک سال قبل وبلاگی رو شروع کردم و جسته و گریخته مطالبی در مورد کار، زندگی و سفر منتشر کردم. هر چند چندی است در خدمت خدمت ام اما انگیزه گرفتم در زمان های مفید ام بیشتر بخونم و بنویسم.
  http://msadeghian.ir

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام و خداقوت
  واقعا خبر خوشحال کننده ای بود که در پیام اختصاصی متمم اعلام کرده بودید که دوستان وبلاگشان را در اینجا اعلام کنند. خوشحال کننده بیشتر از این جهت که هنوز در این جامعه کسانی هستند که دغدغه رشد دیگران را دارند و از هر فرصت و امکانی که دارند، برای این کار استفاده می کنند.
  من قبلا وبلاگم را اعلام کرده بودم.
  البته یک وبلاگ انگلیسی هم دارم (http://en.alitaati.ir/) که برای تمرین نوشتن انگلیسی گاهی اوقات به بهانه های مختلف در آنجا در موضوعات مختلفی مطلب می نویسم. دوستانی که علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی به ویژه مهارت نوشتن هستند، وبلاگ نویسی به زبان انگلیسی می تونه انگیزه بیشتری برای تمرین زبان ایجاد کنه. حتما امتحان کنید. هر چند وبلاگ انگلیسی شما هیچ بازدید کننده ای هم نداشته باشید، یک تمرین و تجربه متفاوتی از تمرین زبان هست.

 • بهمن گفت:

  درود و خدا قوت
  اینکه به واسطه آقا معلم عزیز ما میتوانیم اینجا بلاگ خود را به دوستان معرفی کنیم واقعا ارزشمند است، هر چند مطلبی ندارم که برای دوستان عزیزم قابل خواندن باشد، اما بسیار خوشحال هستم در جمع دوستان هستم.
  روزنوشته های بهمن محمدی http://mbahman.ir

 • میلاد آقاجوهری گفت:

  سلام محمدرضا. حقیقتش من یکم مردد بودم که بیام و این لینک رو بذارم چون از نظر خودم وبلاگم بیشتر به روزنوشته و گاهی دل‌نوشته شبیه هست تا وبلاگی آموزنده و همراه با تحلیل وقایع و مطالب متفکرانه(اگرچه از این نوع هم گاهی جسارت می‌کنم و می‌نویسم!) اما تصمیم با شماست که باشم یا نباشم.( اسمش رو هم گذاشتم روزنوشته‌های من، شاید بعدا به یه اسم خلاقانه‌تر و غیر دزدی ادبی‌تر تغییرش بدم!)
  miladink.blog.ir

 • محمد فرازی گفت:

  چالش وبلاگ نویسی برای من به بیش از ۱۸ سال هست که شروع شده
  از زمانی که شغل پدرم را درک کردم که طراحی و سازنده سایت بود در زمانی که دنیای وب هنوز به دهکده تبدیل نشده بود!
  همیشه میخواستم بنویسم
  عاشق نوشتن بودم و هستم ولی عشقی یک طرفه!
  مجنون و لیلی تو این داستان نوشتن من بهم نمیرسیدند!
  کسی که عامل شد این پرونده قدیمی را ببندم محمد رضای عزیز بود بخاطر مطالبی که در مورد تاثیر زیاد وبلاگ داشتن در روند رشد شخصی یک فرد میتونه داشه باشه بالاخره با تمام کاستی ها شروعش کردم.
  به احترام پیام مدیر متمم جناب شعبانعلی در پیام اختصاصی که مشاهده کردم ،ادرس سایت شخصیم را اعلام میکنم.
  http://www.farazi.org
  پاینده باشید

 • خسرو شریف نیا گفت:

  سلام.
  چند وقتی هست که فکر میکنم دارم وبلاگ نویسی می کنم. البته بیشتر نوشته های وبلاگ من حرف ها و واگویه های ذهن منه و خیلی از علم و دانش در اون خبری نیست. به هر صورت همین که میخوام برای شما لینک بفرستم خیلی جرات کردم (و البته بعضی دوستام بهم این جرات رو دادن). الان که میخوام لینک رو اینجا ارائه بدم، بعد از چند ماهی است که بصورت نسبتا منظم تری نوشته و بروز رسانی کرده ام.

  ارادت

  http://sharifnia.ir

 • بهداد گفت:

  محمدرضاجان
  فید که لطف شما به ما بوده و قاعدتا نمی‌تونم بگم که قبلا مطالب من در فید سایتت بوده و الان نیست، فقط الان دیدم که کلا اسم من در این مطلب درج نشده. نمی‌دونم از اول دوستم نداشتی یا جدیدا دوستم نداری 🙁

 • زهرا شریفی گفت:

  سلام محمدرضای عزیز
  من از اینکه توی لیست دوستان وبلاگ‌نویس هستم خیلی خوشحالم و همین انگیزه‌ای شده برای بیشتر و بهتر و دقیق‌تر نوشتن. البته امیدوارم که اینطوری بوده باشه.
  می‌خواستم بگم که چند روزی میشه با وجود اینکه آدرس وبلاگ من توی لیست هست اما به روز شدنش رو توی ستون کنار وبلاگ شما نشون نمیده.
  من سایت رو چک کردم متوجه مشکل خاصی نشدم.
  و این موضوع برای من سؤال شده بود تا اینکه تصمیم گرفتم اینجا براتون کامنت بگذارم.
  این آدرس وبلاگمه:
  https://zahrasharifi.com/

  • معصومه شیخ مرادی گفت:

   برا منم خیلی وقته اینجوریه:) گفتم دیگه از کم سعادتیه، البته نمیدونم چرا برا من چندبار این اتفاق افتاده هیچ تغییری تو وبلاگم ندادم.

   • ایمان نظری گفت:

    خواستم اضافه کنم که این اتفاق برای وبلاگ صدرا علی‌آبادی و میثم مدنی عزیز هم رخ داده و حتی صفحه‌ی فید اون‌ها هم از وبلاگ حذف شده. (منظورم آدرس‌هایی مشابه این لینک هستش: http://mrshabanali.com/feeds/ایمان-نظری/ )
    محمدرضا باور کن طبق مسئولیتم، این موارد رو توی تلگرام بهت پیام دادم اما ندیدی. D:

    • ایمان جان.
     مسئولیتت اینه که بودن وبلاگ “دوستان متممی من” رو پیگیری کنی. معیار متممی بودن هم، داشتن پروفایل فعال در متمم هست.
     بنابراین لطفاً به عنوان یک پروتکل، در چنین مواردی حتماً لینک پروفایل متمم بچه‌ها رو بفرست. زهرا و معصومه رو که می‌شناسم و می‌گم بچه‌ها پیگیری کنن
     لینک پروفایل میثم و صدرا (و سایر مواردی که در آینده هست) رو هم در متمم زیر همین کامنت بذار که من اضافه کنم (اسم و فامیل رو ثبت احوال به رسمیت میشناسه نه من) 😉

     • ایمان نظری گفت:

      اگر بخوام مسئولیت‌پذیر باشم، باید نحوه محاسبه فعال بودن رو هم بپرسم. طبیعتا با معیارهایی که با دسترسی‌های سطح کاربر هم قابل اندازه‌گیری باشه.
      می‌ترسم هر جوابی که بشنوم اولین نفری که وبلاگش حذف میشه خودم باشم 🙂

     • ایمان. لینک پروفایل‌ها رو زیر همین کامنت بذار کافیه.
      نزدیک‌ترین کسی که به تو می‌شناسم، بنی اسراییل بودن (گاو‌شون رو می‌گم 😉 )

  • زهرا جان. من الان جایی نیستم که خودم دسترسی درست حسابی داشته باشم. اما بچه‌ها حتماً زود چک می‌کنن.
   اگر خودم نفهمیدم که این کنار فید سایتت نمیاد، علتش اینه که من وبلاگ تو و بقیه‌ی بچه‌ها رو با Inoreader می‌خونم و به ندرت از سایدبار روزنوشته استفاده می‌کنم. اون یه مقدار توی RSS‌ پیدا کردن هوشمندتره.
   به خاطر همین، از تو و بقیه همیشه خواهش می‌‌کنم که بهم کمک کنید و وقتی مشکلات این‌طوری پیش میاد، خودتون بهم بگین.

  • محسن صالحی کمرودی گفت:

   برا من هم همین‌طوری شده. فک کنم بی‌ارتباط با تحریم‌های ترامپ نباشه :))

 • محمدصادق اسلمی گفت:

  ببخش که کامنت دوم رو میذارم. مهیا رو نوشتم محیا ? . از اونجایی که یه بار گفته بودی اگه کلمه‌ای رو اشتباه نوشتید، میتونید زیرش کامنت بذارید و درستش کنید. کامنت دوم رو گذاشتم.
  شرمنده از دوستان عزیزم

 • محمدصادق اسلمی گفت:

  محمدرضا جان
  طی این دوسالی که وبلاگ می‌نویسم بارها و بارها قصد داشتم که وبلاگم را اینجا معرفی کنم. اما هر بار پشیمان می‌شدم. بیشتر هم به این علت بود که به نظرم مطالبم آنقدر ارزشمند و خواندنی نیستند که مخاطبی از اینجا به سمت وبلاگم هدایت شود. (البته هنوز هم همین فکر را میکنم)
  علت دیگر هم این بود که دوست داشتم بی مخاطب بودن را تجربه کنم و خودم بتوانم حداقل به اندازه انگشتان یک دست برای خودم مخاطب دست و پا کنم.
  به هر حال با این که می‌دانم به احتمال زیاد وبلاگم را به واسطه‌ی لینک‌هایی که به روزنوشته‌ها داده‌ام دیده باشی. اما دوست داشتم به طور رسمی آن را معرفی کنم.
  این نشانه‌ی لطف و محبت تو به ما است که فرصتی را محیا می‌کنی تا به واسطه‌ی وبلاگ ارزشمندت، ما هم بیشتر دیده شویم.
  ممنونم
  http://msaslami.ir/

 • امیر جواهری گفت:

  سلام آقای شعبانعلی.
  من اولین نوشته ام رو توی این این وبلاگم نوشتم. ممنون میشم منم به لیست وبلاگ های دوستان اضافه کنید چون باعث میشه با دقت و جدیت بیشتری بنویسم.
  قبلا توی یه وبلاگ دیگه زیاد نوشتم ولی اونجا بیشتر به حفظ زنجیره نوشتن اهمیت میدادم تا کیفیت نوشته ها.
  http://www.javaheriamir.com

 • پریسا حسینی گفت:

  محمدرضای عزیز
  تقریباً یک سال و چندماه از وبلاگ نویسی‌ام می‌گذرد. در این مدت نوشتن را جدی‌تر گرفته و درمورد دغدغه‌هایم مطالبی را منتشر کردم. اگرچه که خط مشی اصلی وبگاهم عکاسی و نوشتن دربارهٔ عکس‌هاست و به نوعی دغدغه‌ام این است که دربارهٔ هنر و عکاسی بنویسم و زبان تصویر را بفهمم و فراتر از جنبهٔ زیبایی‌شناسانه بروم، با این حال خوشحال می‌شوم که نوشته هایم در کنار نوشته‌های دیگر دوستان هم قرار بگیرد.
  آدرس وب‌سایت من: firstrole.ir

 • محسن زنگویی گفت:

  محمدرضا جان، معلم بزرگوارم!
  تاکنون که آدرس وبلاگم را به صورت رسمی به تو معرفی نکرده بودم، به این دلیل بوده که می‌خواستم مطالبی که می‌نویسم اندکی منسجم شده و از پراکنده‌گویی‌های این دوران خارج شده باشم.
  اما پس از تذکرت در مطلب “چگونه کتاب بنویسیم؟ (از وبلاگ‌ نویسی تا کتاب‌ نویسی)”، نوشتن بدون معرفی رسمی آدرس وبلاگم به تو را جایز ندیدم.
  بسیار باعث خوشحالی من خواهد بود که آدرس وبلاگم در این لیست باشد.
  mohsenzangooei.mihanblog.com

 • بهروز مطیع گفت:

  سلام
  معلم عزیزم ، مدتی هست که آدرس وبلاگمون عوض شده و وبلاگ قدیمی را آپدیت نمی‌کنیم .
  آدرس جدید ما : http://www.dodota4ta.ir
  ممنون میشم آدرس جدید ما رو جایگزین آدرس قبلی بفرمائید .

 • غلامرضا افضلی گفت:

  سلام مدتیست که به علت مشغله از نوشته های خوب شما دور شده ام ولی برنامه ریزی کرده ام که سال جدید را با نشستن در کلاس های خوب شما شروع کنم در ضمن من اینجا می نویسم اگه شایسته دید مرا هم جزو دوستانتان بپذیریدhttp://www.shabgardi.blogfa.com/

 • کمال گفت:

  سلام محمدرضا
  من هم اینجا می نویسم:
  http://www.taryad.com

 • لیلا گفت:

  سلام آقا معلم : )
  این مدت خیلی سعی کردم به توصیه‌هایی که برای وبلاگ نویسی کردید عمل کنم، سعی کردم به استاندارهاتون نزدیک بشم، نشد(میان ماه شما و ماه من، تفاوت از توهم فهم تا آگاهی واقعی هست). اما تلاشم رو کردم و باز هم ادامه میدم.
  خیلی برام سخت هست که بخوام اسمم تو این لیست باشه، چون می‌دونم هر کلیکی که بشه به اعتبار نام شماست.
  تصمیم داشتم امروز ازتون بخوام که وبلاگ من رو هم اضافه کنید و هر چی نزدیکتر می‌شدم به امروز تردیدم بیشتر می‌شد.
  راستش دوست دارم تو نوشته‌هام خودم باشم و به این فکر می‌کنم که شاید با اضافه شدن وبلاگم به این لیست خیلی باید جلوی نوشته هام رو بگیرم و اگر گامی در جهت کیفیت برنمی‌دارم، کمیت رو هم از دست بدم.
  و کلی فکر دیگه که تصمیم گیری رو برام سخت می‌کرد، اما می‌دونم که اگر امروز این تصمیم رو عملی نکنم دیگه بازگو نخواهم کرد، ترجیح میدم سختی رو الان بپذیرم و امیدوارم بعدها از این تصمیم خرسند باشم.
  لطفا وبلاگ من رو هم به این لیست اضافه کنید. ممنونم.
  leilaa.ir

 • سار حق بین گفت:

  سلام معلم عزیزم ؛
  راستش چند وقته خیلی با خودم کلنجار می رم که آیا وبسایت من هم می تونه جایی در این خونه داشته باشه یا نه؟ خیلی سخته که بخوام گوشه ای از فضای ارزشمند اینجا رو اشغال کنم و در مقابل نوشته های شما و سایر دوستانم شاید کار کوچکی را دارم انجام می دم هر چند که انگیزه و حمایت شخص شما و مهر و محبت دوستانم موجب این حرکت بوده و هست.
  به هر حال به این نتیجه رسیدم که من از ابتدا بذر تغییرم رو به پشتوانه باغبان مهربان این خونه توی خاک این خونه کاشتم و دوست دارم که در همین جا شاهد شکوفایی و ثمردهیش باشم. با سپاس / سارا
  آدرس وبسایت من: sarahhaghbin.com

 • محمد قربانیان (نارنجیمن) گفت:

  درود بر معلم دوست داشتنی!
  وبلاگ من هم کم کم داره دو ساله میشه. یه جورایی حکم بچه امو داره. خیلی دوستش دارم.
  ممنون می‎شم که اگر وبلاگ من رو هم به این لیست اضافه کنی.
  http://www.narenjiman.ir
  از آنجایی که من به رنگ نارنجی خیلی علاقه دارم و نارنجیمن هستم، اسم وبلاگم هم به همین اسمه.

 • زهرا شریفی گفت:

  سلام به محمدرضای عزیز
  من هم چند ماهی میشه که وبلاگ می‌نویسم.
  خوشحال می‌شم در جمع دوستان باشم.
  http://zahrasharifi.com/

 • محسن صالحی کمرودی گفت:

  سلام استاد جان. من هم دوباره وبلاگ نویسی رو شروع کردم در آدرس زیر:
  http://salehik.ir/
  هم مطالب خودم را میذارم و هم چکید مطالب سایر دوستان وبلاگ نویس.
  همچنین دوس دارم اگه وقتم اجازه بده برای انعکاس مطلب خوب وبلاگ نویس ها در فضای تلگرام، فعالیت کانال را زیر ادامه بدم:
  https://t.me/Persianweblogs
  با تشکر فراوان.

 • امیرمحمد قربانی گفت:

  محمدرضا سلام.

  دوست داشتم که اگه خودت صلاح میدونی، وبلاگ من هم به اینجا اضافه بشه.
  http://www.amirmghorbani.com

  تا الان تو اینجا کامنت نذاشتم چون میخواستم وبلاگم به یه حد قابل قبولی از نظر خودم برسه. دیگه کم کم داره به صد تا نوشته نزدیک میشه. از طرفی وقتی اینجا بذارمش، انگیزه‌ی بیشتر برای نوشتن خواهم داشت. قالبش و مشکلات قالبش و صفحه‌بندیش رو هم کم کم دارم درست می‌کنم.

  فقط یه موضوعی هست. من، گاهی اوقات، پست‌هایی مینویسم که مخصوص دانشجوهای پزشکی هست و در مورد منابع و نحوه‌ی خوندن خواهد بود. تمام تلاشم رو می‌کنم که عنوان مطلب جوری باشه که نتیکت رعایت بشه و فردی نیاد روی لینک کلیک کنه و مطلبی ببینه که مناسبش نیست. نمیخوام بیهوده وقتشون رو بگیرم.

  تا به‌زودی.

 • سینا گفت:

  سلام.
  من هم دوست دارم تو لیست وبلاگ دوستان باشم.
  ممنون.
  http://www.aghaahmadi.ir

 • سینا گفت:

  سلام.
  من هم دوست دارم تو لیست وبلاگ دوستان باشم.
  ممنون.
  http://www.aghaahmadi,ir

 • پوریا صفرپور گفت:

  معلم جان
  لینک نوشته های وبلاگ من “قبلا” در ستون کناری (RSS) به نمایش گذاشته می‌شد و مدتیه نمایش داده نمیشه.
  البته حدس زدم شاید شما طبق استانداردی تصمیم گرفتید که کدام وبلاگ ها مطالبش در اون بخش لینک داده بشه و و لینک RSS من حذف شده که در این صورت این حقیر اعتراضی ندارم?
  اما اگر اشکال از RSS وبلاگ من هست ممنون میشم همینجا بهم بگید.

 • […] من متممی ها هستند به لطف معلم عزیزمان محمدرضا شعبانعلی کنار هم جمع شده ایم و گاهی در فضای مجازی همدیگر را می بینیم و از هم یاد […]

 • هاشم گفت:

  پیشنهاد وبلاگ نویسی توسط متممی ها پیشنهاد فوق العاده ای بود و بسیار لذت بخش من هم تصمیم گرفتم وبلاگ بنویسم:)
  http://www.zarrinkia.blog.ir خوش حال میشم یه سری به وبلاگ من بزنید.

 • علی رسولی گفت:

  سلام محمدرضا.
  من اخیرا با کمک دوستان متممی، امین آرامش، علی کریمی و حمید طهماسبی به وردپرس مهاجرت کردم.
  ممنون میشم اگه آدرس جدیدم رو جایگزین قبلی کنی:
  http://www.alirasooli.com

 • متین خسروی گفت:

  سلام محمدرضا جان
  امروز که بعد مدتی مستقیم داشتم روزنوشته‌ها رو می‌خوندم (و نه از پنجره‌ی inoreader) چشمم به نوار سمت چپ و عنوان نوشته‌های دوستان افتاد.
  دیدم عنوان نوشته‌های اکثر دوستان (که البته پیگیر نوشته‌هاشون از همون inoreader هستم، بیشتر تو فضای مدیریت، مهارت‌های فردی، محتوا و وب هستش و عنوان‌های عموماً مربوط به سلامتِ من یه مقدار با اون‌ها همخونی نداره.
  یه مقدار کار پایان‌نامه‌م رو جلو ببرم (که موضوعش مرتبط به فناوری هستش) بیشتر می‌تونم مباحث مربوط به سلامتی و فناوری بنویسم؛ و می‌تونم به پاسخی که به یکی از کامنت‌هام دادی و در مورد آینده‌ی مفاهیم پزشکی گفته‌بودی پاسخ پخته‌تری بدم.
  اما به هر حال احساس کردم “سرماخوردگی و آنفلوآنزا”، با “انتقاد به موتورهای جستجو”، “درباره‌ی کارآفرینی”، “همزیستی در فضای آنلاین” و…. به ظاهر متناسب نیست.

  گفتم این کامنت رو بذارم که بگم اگر هماهنگی و یکدستیِ عناوین sidebar روزنوشته‌ها برات اهمیت داره، خوشحال می‌شم اگه با حذف‌شدن وبلاگم از RSS Aggregator هماهنگی‌ای که دوست داری بیشتر دیده بشه (هرچند مثل خیلی از دوستانم، بخش زیادی از ترافیک محفل هم از روزنوشته‌ها میاد)
  به هر حال گفتم heterogeneity ای که دیدم رو برات بنویسم 🙂

 • امین کاکاوند گفت:

  سلام محمدرضا جان،
  تصمیم گرفتم که از این به بعد روی وردپرس بنویسم و بعد از پیشنهادهای دوستان، دیگه گفتم سریعتر این انتقال رو انجام بدم و به خونه جدیدی نقل مکان کردم 🙂 .
  آدرس وبلاگ جدیدم : kakavand.me
  هروقت فرصت کردی و صلاح دیدی آدرس جدید رو جایگزین کنی ممنون می‌شم.

 • سینا شهبازی گفت:

  سلام محمدرضا.
  راستش قصد نداشتم حالا حالاها توی روزنوشته‌هات حرفی بزنم. احساس کردم هنوز باید خیلی بگذره تا بتونم یه حرفی بزنم. اما از امین آرامش شنیدم که احتمالآً خوشحال بشی وقتی بفهمی یکی دیگه از بچه‌هات هم وبلاگ داره. خواستم این احساس خوب رو باهات شریک بشم.
  http://Delhood.com
  تا یه مدت فکر می‌کردم اگه امتیازم برسه به ۱۵۰، دیگه خدا رو بنده نیستم و مدام کامنت می‌ذارم ولی دیدم بهتره یه خرده خویشتن‌داری کنم.
  (پی‌نوشت: راستی اوایل امسال که یه خرده جدی‌تر شروع کردم به خوندن درس‌های متمم، یک ایمیلی زدم به همکاران پشتیبانی و یک تقاضای نامربوطی کردم ازشون. امیدوارم اگه اون ایمیل و اون نوشته به دستت رسیده، من رو ببخشی. جوان بودم و جویای نام!)
  به هرجهت، باعث افتخار منه که اسم یکی از تازه پا به عرصۀ وجودِ متمم گذاشته‌ها رو در خونۀ خودت ثبت کنی.
  نمی‌دونی چقدر خوشحالم که بعد از مدت‌ها می‌تونم اینجا حرفم رو بزنم.
  به قول خودت، شاد باشی 🙂

 • طاهره خباری گفت:

  محمدرضای عزیز.
  من از این به بعد نوشته‌هام رو با آدرس جدیدی منتشر می‌کنم. خیلی ممنون می‌شم که لطف کنید و آدرس وبلاگ منو تغییر بدید:
  khabbari.com

 • ناهید عبدی گفت:

  سلام معلم خوبم
  محمدرضای عزیز
  من هم وبلاگ خودم رو با الهام از نوشته‌های شما و دوستان عزیز متممی راه‌اندازی کردم:
  http://nahidabdi.com/
  خوشحال میشم که در جمع دوستان باشم.

 • سامان گفت:

  محمد رضا، منم بالاخره یه گوشه پیدا کردم و مدت کوتاهیه که دارم اونجا تمرین نوشتن می کنم. مدت کوتاه تریه که دارم منظم تر می نویسم.امیدوارم که بتونم ادامه بدم و منظم تر تر! و بهتر بنویسم طوری که معلمم از پیشنهادی به شاگردش داده پشیمون نشه. راستش همون موقع که پیشنهاد دادی شروع کردم ولی به دلایل و بهانه های مختلف ادامه ندادم و نتونستم (یا نخواستم) مرتب بنویسم.
  به هر حال این آدرسمه: http://lifeinwords.blog.ir/
  احتمالاً خودت بتونی حدس بزنی که چرا دیر اومدم که اینجا گزارش بدم.
  راستشو بخوای تصمیم داشتم تا دویست تا پست ننویسم،نیام ادعا کنم که وبلاگ می نویسم(الان وسطای این تصمیمم!)، ولی به دلایلی،خجالت کشیدم ،هم از تو و هم از دوستای دیگه م.این بود که گفتم به مناسبت شروع مهر 🙂 بیام و بگم که دارم تمرین نوشتن در وبلاگ می کنم.

 • رحيمه گفت:

  محمد رضاى عزيز ، آدرس وبلاگم عوض شده و خواستم اطلاع بدم . البته بيشتر به اين خاطر كه بعد از حذف وبلاگ اول ، ديدم كه با همون آى دى قبلى ام ، شخص ديگه اى مطالب مربوط به خودش رو منتشر مى كنه و خواستم به اين طريق سلب مسئوليت كرده باشم .
  آدرس جديد rsoodmand.com

 • […] ام و انتظار دوستان متممی ام را می کشم تا بیایند و در وبلاگ هایشان و از گردهمایی ۲۶ مرداد متمم جان بگویند تا دلم هم آب […]

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  Hi
  I created my English website too.
  I write there about learning a foreign language especially English.
  It is a space to practice writing in English.
  I have created my Persian personal website too about 2 or 3 weeks ago.
  I hope you update my weblog adress in this post to my new address. Because I moved to my new home
  this is my Persian site :
  http://alitaati.ir/
  And this is my English site:
  http://alitm.ir/
  Thanks a lot in advance
  🙂

  • وحیدمحمدزاده تجرق گفت:

   سلام؛علی من این کامنت رو خوندم خیلی ذوق زده شدم.تقریبا سه ما پیش از طریق وبلاگ امین آرامش با سایت آموزش زبان هیوا آشنا شدم.الان تو مرحله سوم آموزش زبانم،هیوا بهم گفته بود که اگر ۶۲۵ کلمه پرکاربرد زبان انگلیسی رو یاد بگیری میتونی سه چهارم متون انگلیسی رو بفهمی.الان این کامنت شما رو که خوندم بدون اینکه سراغ دیکشنری برم تقریبا فهمیدم چی گفتی.نوشتی که:
   سلام،من یک وب سایت انگلیسی دارم.
   و در مورد یادگیری زبان انگلیسی مینویسم.
   این سایت فضایی برای تمرین نوشتن در زبان انگلیسی است.
   من یک وب سایت شخصی فارسی هم از دو الی سه هفته ی پیش دارم.
   خوشحال میشم که شما آدرس وبلاگ من در این پست رو به آدرس جدید تغییر بدهید.
   چرا که من به خانه ی جدیدی منتقل شده ام.
   ودر پایان از آقای شعبانعلی تشکر کردی.و منم در پایان از آقای شعبانعلی عذر خواهی میکنم به نظرم اینجا جاش نبود که اینا رو بنویسم.فقط خواستم خوشحالی مو با شما تقسیم کنم.

   • هیوا گفت:

    سلام وحید جان،
    دوست داشتم نکته‌ای رو در تکمیل صحبتت توضیح بدم: با دونستن تعدادی کلمه ( مثلا همین ۶۲۵ کلمه) نمی‌توانیم متن رو بفهمیم. دقیقترش این هست که با دانستن تقریباً این تعداد کلمه، حدود ۷۰-۷۵ درصد کلمات یک متن عمومی برای ما آشنا خواهند بود (چیزی شبیه به اصل ۲۰-۸۰).
    نکته اصلی این هست که کلمات رو جدا جدا می فهمیم اما لزوماً اون متن یا جملاتش رو نمی‌فهمیم. برای فهم متن چیزی بیشتر از دانستن کلمات لازمه.
    پ.ن: اصرار دارم در متمم و روزنوشته ها به موضوع زبان و سایتی که وحید گفت اشاره نکنم اما در این مورد لازم بود این توضیح رو بدم که سوتفاهم پیش نیاد.

    • رسول فتح پور گفت:

     هيوا جان سلام
     قبلا خدمت شما ايميلي زدم و شما با محبت پاسخ دادي . امكان داره سايت زبان خود را به همان آدرس ايميل كني؟
     البته خواهش بالا در اولين فرصت و با ايميل مجدد ارسال خواهد شد . ممنونم

   • علی طاعتی مرفه گفت:

    سلام
    خیلی خوشحالم که در مسیر یادگیری زبان هستی 🙂
    کلا از کسانی که برای یادگیری وقت میذارن خیلی خوشم میاد و حاضرم از وقتم رو به اونها اختصاص بدم و یا زمانی رو با اونها بگذرونم. چون مطمئنم چیزهای زیادی میشه از کسانی که مشتاق یادگیری هستند یاد گرفت.
    یادگیری زبان انگلیسی خیلی ساده هست اگر مشتاق یادگیری این زبان باشیم و اون رو به زندگی روزمره مون بیاریم. اگه اینطوری باشیم و از نتیجه شگفت زده خواهیم شد.
    🙂

 • بهداد گفت:

  سلام
  خوشحال میشم که در صورت تایید، وبلاگ من هم به لیست اضافه بشه.
  http://behdadmobini.com

 • بابک یزدی گفت:

  سلام محمدرضاجان.
  چند وقتی هست که شروع کردم توی وبلاگ شخصی نوشتن.
  الان هم که برات این پیام رو می‌گذارم مطمئن نبودم که هنوز آماده در معرض قرار دادن نوشته‌ها هستم یا نه. چون واقعا سخت و ترسناکه که شاگرد، معلمش رو ناامید کنه. از طرفی هم می‌دونم شروع هر کاری ضعف‌های مخصوص به خودش رو داره و شاید دقیق نمی‌دونی روند کار چطور پیش خواهد رفت.
  اما احساس می‌کنم اعلامش توی اینجا و لذت این که شاید زمان‌هایی تو و خواننده‌های روزنوشته‌ها، خواننده اون‌ها باشید چیزی نیست که من قادر به صرف نظر کردن از اون باشم.
  همیشه مدیون آموزش، دانش و طرز نگاهت به زندگی هستم. ولی امروز فهمیدم باید قدردان «جرئت»بخشیت هم باشم. جرئتی که سقف آرزوهامون رو خیلی بلندتر از قبل کرده. خیلی.
  آدرس وبلاگ هم اینه:
  http://www.Byazdi.com

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  سلام و خدا قوت
  لطفا در قسمت وبلاگ دوستان، لینک سایتم رو بجای لینک وبلاگ قدیمی قرار بدهید.
  http://alitaati.ir/
  ارادتمند شما
  علی طاعتی مرفه

 • یاور مشیرفر گفت:

  محمد رضا جان. «الهام فیض الهی» (از بچه های متمم) هم قرار شده «صد روز بی وقفه» وبلاگ بنویسد. راستش را بخواهی پس از خواندن داستانم از من سؤالی پرسیده بود و قرار شد صد روز بنویسد تا روز صد و یکم جواب سؤالش را بدهم.

  آدرسش را میگذارم که تعهد بیشتری برای نوشتن برایش ایجاد شود و البته خود ما هم از مطالب و شعرهایی که نقل میکند بهره مند شویم.

  با مهر و سپاس
  یاور

  http://ellykiddy.ir/

 • علی اختری گفت:

  سلام محمدرضا. من هم مدتی ـه که وبلاگ ـم رو راه اندازی کردم و بسیار خوشحال می شم اگه بهش سر بزنی.
  http://aliakhtari.blog.ir/
  ممنون.

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام.
  آمده ام اینجا که یک خبر درباره وبلاگ خودم بدهم، یک عذرخواهی کنم و کمکی هم بخواهم.
  متاسفانه سایت میزبان وبلاگ شخصی من، از اواسط خرداد دچار ایراد شده.
  چندین روز امکان دسترسی نبود.
  حالا چند روزی است که اعلام کرده اند رفع نقص شده. راستش نشده. در مورد من که این طور است.
  یعنی امکان لاگین ندارم، کامنتهای دوستانم پاک شده، نام کاربری ام را نمی شناسد و حتی ایمیل مرا ثبت نشده معرفی می کند.
  با عرض پوزش فراوان از جناب شعبانعلی، از امکان حضورم در اینجا سوء استفاده کردم که اولا از همه ی دوستان عزیزم که فعلا راه دیگری برای عذرخواهی از آنها ندارم، عذرخواهی کنم.
  بعد اگر دوستان پیشنهاد و راه حلی دارند، راهنمایی کنند. راستش می خواهم وبلاگ جدیدم را با میزبان دیگری راه اندازی کنم و ضمنا پست های آن وبلاگ را هم از دست ندهم.
  اگر راه حلی دارید ممنون و شرمنده تان خواهم شد که نه در اینجا که اسباب مزاحمت خواهد شد، بلکه از طریق ایمیلardadashi51@yahoo.com راهنمایی ام کنید. من خیلی این کاره نیستم.
  با عرض پوزش از جناب شعبانعلی عزیز.
  ممنون.

  • علیرضا داداشی گفت:

   سلام مکرر.
   آ»ده ام عرض کنم مشکلاتی که نوشته بودم بر طرف نشد گرچه دوستان راهنمایی های خوبی داشتند.
   در صورت امکان آدرس وبلاگ بنده را به این آدرس تغییر بدهید:
   http://ardadashi.blog.ir/
   خیلی ممنون.

 • سعید فعله گری گفت:

  با سلام خدمت آقای شعبانعلی عزیز .
  من وبلاگم رو خیلی وقت پیش حذف کردم اما نمی دونم که چه کسی تونسته دوباره با همون آدرس ثبت کنه .
  من که خودم ثبت نکردم . خواهشم اینه که آدرس وبلاگ من رو از لیست حذف کنید تا دیگه کسی نتونه سواستفاده کنه . ممنون
  سعید فعله گری

 • زینب دست آویز گفت:

  محمدرضا جان یه سوال دارم که البته خیلی مهم نیست. خیلی لطف می کنی اگه کار دیگه ای در اولویت نداری بهش جواب بدی.
  میگم نوشته های دوستامون تو وبلاگشون چه جوری سمت چپ این صفحه قرار می گیرند؟
  برای نوشته من تو وبلاگم، این اتفاق نیفتاد.
  ممنون میشم اگر این امکان و فرصت رو داری راهنماییم کنی.

  • هیوا گفت:

   زینب چیزی که دنبالش هستی RSS Aggregator نام داره و کارش اینه که فید سایتها و وبلاگهای دیگه رو جمع آوری میکنه و در بخشی از سایت مثلاً در سایدبار نشون میده. اگر مثلا روزنوشته ها از وردپرس استفاده کنی، فکر کنم بهترین گزینه افزونه WP RSS Aggregator هست(+). اگر هم از بلاگفا و سرویسهای مشابه استفاده کنی، باید اسکریپتش رو در محل مناسب از کد وبلاگت وارد کنی (+)

   • شهرزاد گفت:

    سلام دوستان.
    هیوا جان. من فکر میکنم زینب عزیز منظورش از مطرح کردن این کامنت اینه که فید پست جدیدی که در وبلاگش میذاره، مثل بقیه ی بچه ها، توی ستون سمت چپ، (و البته در خود صفحه “وبلاگ های دوستان من” در سایت محمدرضای عزیز نمایش داده نمیشه.
    برای زینب عزیز در وبلاگش کامنت گذاشتم که بهش بگم لطفا توضیحی که محمدرضا برای دوستمون آقای دانا مردوخی در همین صفحه نوشتن رو یه نگاهی بندازه، شاید جواب سوالش رو در همین توضیح بگیره، ولی مثل اینکه متاسفانه کامنت من توی وبلاگش دوباره ارسال نشد، و مجبور شدم الان اینجا بنویسمش و بگم:
    زینب جان. همونطور که محمدرضا توی کامنتش خطاب به دانای عزیز، اشاره کرده احتمال داره RSS وبلاگت فعال نباشه.

 • محسن سعیدی پور گفت:

  محمدرضا سلام
  منم اومدم اینجا
  http://mosaeidipour.com/

 • دانا مردوخی گفت:

  محمد رضای عزیز،
  من هم سایت جدیدم رو تازه شروع کردم و در مورد آینده می نویسم و ترجمه می کنم. خوشحال میشم اینجا در جمع دوستان متممی باشم. امیدوارم برای دوستان هم جالب باشه.

  http://www.imFuturist.com

  • دانا. اگر وقت کردی یه نگاه به سایتت بنداز.
   فکر می‌کنم که RSS سایت رو غیرفعال کردی (البته ممکنه عمداً این کار رو کرده باشی و احتمال هم داره صرفاً تصادفی این اتفاق افتاده باشه).

   جدا از اینکه در بالای سایت، علامت RSS به خود صفحه لینک شده (و به آدرس فید RSS نرفته) داخل سورس صفحه هم نگاه کردم، تعریف RSS رو ندیدم (شاید هم من بی‌دقت و سریع نگاه کردم).
   به هر حال ممنون می‌شم بعداً مستقیماً لینک RSS رو اینجا بذاری که من بتونم به RSS Aggregator در کنار روزنوشته‌ها اضافه‌اش کنم.

 • شیرین گفت:

  سلام معلم جانم. این هم از من:
  http://shirinruzino.ir/
  خوشحال می شم به وبلاگم سر بزنید و توقف شما باعث کسب است 🙂

 • […] تعداد زیادی از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها به ویژه وبلاگ‌های دوستانم ، متوجه شدم که بسیاری از نوشته‌ها اگرچه بسیار […]

 • معصومه کاپله گفت:

  http://paragone.blogfa.com/
  وبلاگ من. خوشحال میشم سر بزنید.

 • […] اما دنبال فرصت مناسب بودم تا مطرحش کنم که با مطلب « وبلاگ های دوستان من » استاد عزیز محمدرضا شعبانعلی وقت مطرح کردنش رسید. […]

 • […] تعداد زیادی از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها به ویژه وبلاگ دوستانم طی چند ماه اخیر، متوجه شدم که بسیاری از نوشته‌ها گرچه […]

 • جواد زاهدی گفت:

  سلام
  با اینکه خیلی وقت نیست شروع کردم ولی دوست دارم اسم من هم بین دوستان متممی باشد.
  javadzahedi.blog.ir

  ممنون

 • سعید فعله گری گفت:

  http://sjy13.blog.ir/
  وبلاگ آقای سعید یگانه .

 • سعید رنجبر گفت:

  منم خیلی دوست دارم جزو وبلاگ هایی باشم که در اینجا معرفی میشه.
  البته قطعا نوشته های من برای به خاطر سپاری در همان لحظه است. ضعف های زیادی دارد، اما در میان نوشته هایم نکات خوبی هم پیدا می شود.
  استاد شعبانعلی عزیز ممنونم که این فرضت را در اختیار ما قرار دادید. سعی میکنم با حساسیت و تامل بیشتری و البته مطالعه دقیق تر نوشته هایم را منتشر کنم. زنده باشید
  http://4study.ir/

 • منصور سجاد گفت:

  من هم یک کانال تلگرامی دارم که روزانه تجربیاتم از بیست سال فعالیت حرفه ای در بازار نشر ایران را در ان مینویسم.
  انشااله به زودی به یک وبلاگ تبدیلش میکنم
  http://www.telegram.me/ketabpro

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام.
  اولاً، روز معلم مبارک.
  ثانیاً، با یاد خاطره ی مربوط به آن عکسی که در آخرین پست وبلاگم گذاشته ام هنوز هم خیلی سرخوشم. در خود عکس هم معلوم است که وقتی کنار شما می نشینم سرخوشانه ترین حال را تجربه می کنم.
  بعد، عادت دارم به این که مرتب غافلگیرم کنید. نو به نو طرح های تازه ای اجرا می کنید که نشان می دهد نمی توانید به توسعه و تعالی فکر نکنید و چه خوب که توجه به ما شاگردان تان را هم مشمول توسعه می کنید؛ مثل همین که دسترسی های مان به همدیگر را هم راحت تر می کنید.
  اقا معلم، آرزو می کنم که سالهای سال سایه ی پر مهر شما معلم عزیز بر سر ما و بر سر کسانی که کم و بیش با شما آشنایشان می کنیم مستدام باشد.
  هنوز یک عالم آموزه ی تازه – از گفتار و کردار – هست که باید از شما بیاموزیم.

  می دانید، آن قدر مراقبم رفتارم مناسب چیزی باشد که می پسندید که وقتی می خواهم چیزی بیشتر از « معلم» برای تان بنویسم دچار خود سانسوری می شوم که مبادا حرف دلم را بزنم و ناراحت شوید.
  ولی این را می نویسم:
  این شمایید که واژه ی معلم را به جایگاه اصلی خودش ارتقاء داده اید، شاید به همین دلیل است که به کار بردن این واژه برای شما، همه ی حرفهایی که می خواهم بنویسم را با خودش انتقال می دهد.
  من و دوستانم با پیروی ازشما، در تلاشیم که دنیا و به طور خاص ایران جایی بهتر برای زیستن بشود.
  سایه تان مستدام.

 • علی رسولی گفت:

  با اینکه هنوز در حال آشنایی با اصول اولیه ی مطالعه کردن، فکر کردن، نوشتن و وبلاگ نویسی هستم، وسوسه ی بودن در جمع دوستان متممی و خوانده شدن توسط آن ها وادارم کرد که آدرس وبلاگم رو اینجا بگذارم:
  http://alirasooli.blog.ir

 • ایمان میرزائی گفت:

  https://iiman.blog.ir/
  اینهایی که نوشتم رو با دقت بخونین، خیلی ارزش داره.

  :))))

 • معصومه شیخ مرادی گفت:

  از امروز من هم اومدم وردپرس که جدی تر بنویسم. sheikhmoradi.com

 • […] من هر روز به آدرس وبلاگ دوستان متممی ،تقریبا معتاد شده ام و مثل انگلیسی ها که صبحانه را با […]

 • بهروز مطیع گفت:

  سلام
  ۲۲ta4ta.blogfa.com
  این یه وبلاگ کاملا مبتدیه . تقریبا فقط از نگاه مالی و حسابداری به کسب و کار می پردازه و محیط خشکی هم داره .
  اما خوب ، بهترین تلاش من و دوستم پوریا رسولی هست .

 • مرتضی گفت:

  یه سری دلنوشته است با قلم ناقص وعقل ناقص تر خودم نوشتم. اگه دوست داشتین یه نگاهی بندازید:
  sokhanedel.blog.ir

 • یاور مشیرفر گفت:

  از امروز من هم به آدرس Moshirfar.com مهاجرت کرده ام. البته پیشنهادش متعلق به «امین آرامش» بود و تا هفته های آینده در حال آموختن وردپرس هستم. تلاش می کنم هم چنان به سنت نوشتن وفادار بمانم، اما بیشتر وقتم را با وردپرس سر میکنم تا بیاموزم.

  از توجه شما به این پیغام متشکرم.

 • علی کریمی گفت:

  محمدرضا آدرس وبلاگ من به cylog.ir تغییر کرد.

 • سعید فعله گری گفت:

  سلام .
  یه مدتی هست که وبلاگم رو درست کردم . خواستم اطلاع بدم که اگه برای دفعه بعدی که معرفی وبلاگ های دوستانتون رو انجام میدید اگر صلاح دونستید و تشخیص دادید که به درد می خوره بذارید تو لیست .
  این هم آدرس وبلاگ من :
  saeedfelegari.blog.ir

 • […] متن در ذهنت عبور می کند بر روی صفحه بیاوری (به احترام خوانندگان وبلاگ محمد رضا ) کمی تامل بهتر است چند روزی به خودم فرصت فکر […]

 • پوریا صفرپور گفت:

  اول اینو بگم که یک ماهی هست inoreader رو نصب کردم به توصیه شما و باید بگم واقعا بدرد بخور و عالیه. خیلی خوشحالم و اولین نرم افزاریه تو گوشیم که نوتیفیکیش هاش رو دوست دارم!
  کلی وبلاگ بچه ها رو اد کردم توش و لذتی داره برام هرروز خوندنشون.
  بالاخره من هم جسارت کردم ومیخوام آدرس وبلاگ تازه تاسیس م رو بذارم برای دوستان و معلمم.
  سعی ام بر اینه روزنوشته و سفرنامه نویسی رو توش تمرین کنم. ممنون که این موقعیت رو به ما دادید که وبلاگهامون رو اینجا معرفی کنیم.
  این هم آدرس وبلاگ من.☺
  Psafarpour.ir

 • هایده باقری گفت:

  سلام به همه دوستان عزیز مدتها بود دوست داشتم دوستانی رو که در متمم مرتب مطلب می زارن رو بهتر و بیشتر بشناسم هم با دیدگاه های اونها بیشتر اشنا بشم و هم از تجربه هایی که دارند بیشتر استفاده بکنم حتی گاهی به اسم اونها رو تو گوگل سرچ می کردم تا وبلاگ یا سایتی اگر دارند مورد استفاده قرار بدهم تا امروز که این اسامی رو دیدم واقعا ممنون از مهندس شعبانعلی بالاخره هر روز یه سورپرایزی برامون داره و ممنون دوستان متممی وبلاگ نویس

 • حسن کشاورز گفت:

  سلام به محمد رضا و تمامی دوستان خوب متممی ام که افتخار همراهی شان برایم ارزشمند ترین چیز است ،وبلاگ من هم چند ماهی است که دوباره افتتاح شده ام و سعی بر این است که فقط بنویسم از علایق ام و کسب و کارم ،در اکثر روزها یک سری به وبلاگ سایر دوستانم می زنم و واقعیتش مطالب خوبی را مطرح می کنند که هم باعث تفکر می شود و هم تمرینی برای نوشتن درست برایم می شود مسلما در سایه حمایت های محمد رضا این مسئله شکل گرفت و تمام هم و غم من ایجاد تمایزی است که هم برای خودم مطلوب باشد و هم بتوانم به عنوان عضو کوچک متممی از فرصت ها بتوانم استفاده بهبنه بکنم تا منابع ساز باشم نه منابع سوز . در ضمن از تمامی دوستان متممی بابت مرحمتشان به بنده ،سپاس گذار هستم

 • رحيمه گفت:

  محمد رضاى عزيز مى دونم كه دو ماه سن كمى براى يك وبلاگ محسوب مى شه خصوصا براى كسى مثل من كه براى پيش بردن اين كار بايد در دو جبهه بجنگه چون به دو مدل بى سوادى دچارم : يكى نوشتارى و ديگرى كم سوادى ديجيتالى . ولى خب اگه دوست داشته باشين ماحصل جنگاورى منو ببينين مى تونين از اين آدرس استفاده كنين
  Rahimehsoodmand.com

  • رحیمه از زمانی که یه بار که اشاره کردی وبلاگ داری، منظم می‌خوندم.
   اما علت اینکه نذاشتمش توی لیست این بود که حدس زدم احتمالاً می‌خوای یه کوچولو ازش بگذره و هر زمان فکر کنی مناسبه اینجا می‌گی.
   خوشحالم که داره منظم جلو می‌ره.

 • متین خسروی گفت:

  سلام
  راستش هم سری قبل که گفته‌بودین وبلاگامونو بگیم (البته نه اوایلش که امتیاز آموزشیم کم بود…) هم این سری، هر دفعه لیست وبلاگا رو دیدم و کامنتای دوستامو خوندم، کلی فکر کردم که منم اظهار وجود کنم و بنویسم آدرس وبلاگمو یا نه. راستش این که وبلاگم (که نسبتاً هم دیر به دیر توش می‌نویسم) چقدر ارزش معرفی‌شدن تو اینجا و دیده‌شدن توسط شما و بقیه‌ی دوستامو داره هی جلومو می‌گرفت که بشین بچه سر جات!
  این که فضای وبلاگم بیشتر یا جملات کوتاه و شعر اند یا نوشته‌های تحلیلی در مورد اتفاقات روزمره‌م باعث می‌شد فکر کنم بچه‌های اینجا چقدر ممکنه براشون مفید باشه خوندنشون.
  یا این که چقدر نق‌زدن‌های پراکنده‌ای که اگر نکته‌ی آموزشی‌ای هم توشون باشه غالباً حاصل آموزش‌های همینجاست ممکنه جالب باشه. و «مسیر علم» که توش می‌خواستم کم‌کم راجع به روش تحقیق و فلسفه‌ی علم بنویسم رو فرصت می‌کنم ادامه بدم که اسمشو بذارم مطلب مفید وبلاگ؟
  یا سؤال‌های دیگه….
  اما به هر حال با وجود نوپایی وبلاگ، پراکندگی مطالبش، خامی من، ندونستن‌هام و چیزای دیگه، بالاخره منم شاگرد شمام دیگه. حالا شاگرد تنبلِ کلاس! به همون ترتیبی که من از خوندن وبلاگ دوستای متممی‌م استفاده می‌کنم، خدا رو چه دیدین شاید نوشته‌های منم مفید بودن. اینم وبلاگم اگه کسی مایل بود:
  matinkh.blog.ir
  مطالبش به علاوه‌ی یک سری چیزای دیگه توی کانالش هم می‌ره که با لمس لینک بالای صفحه‌ی وبلاگ می‌تونید واردش بشید (@mahfel_blog)
  امیدوارم مفید باشه 🙂

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  با خواندن این مطلب که شما به وبلاگ های دوستانتان هم مرتب سر می زنید، نسبت به خواننده های وبلاگم احساس تعهد بیشتری پیدا کردم. حداقل اینکه مطلبی بنویسم که کسی از کلیک کردن وبلاگم پشیمان نشود و چیز براش مفید باشد.

  • فواد انصاری گفت:

   من هم همین حس رو پیدا کردم علی.
   دیروز وقتی با فیدلی چک کردم و دیدم ۲۷۰ نفر فالور دارم و الان محمدرضا گفت بلاگ همه رو میخونم انگار یکی از پشت سر به هم پس گردنی زد و گفت یه کم جم و جور کن خودته 🙂

 • معصومه خزاعی گفت:

  سلام
  وبلاگ تازه متولد شده و مبتدی من که برای رشد مسیری بس طولانی در پیش رو داره.
  mskhazaee.ir

 • محمدرضا زمانی گفت:

  سلام محمدرضا جان
  من هم چندین وبلاگ در زمینه های مختلف داشته‌ام که برای به خاطر آوردن اسم برخی از آنها باید کلی فکر کنم. اما از آنجا که تو بارها و در جاهای مختلف داشتن وبلاگ را برای رشد مفید می‌دانستی، از مدت‌ها پیش تصمیم داشتم وبلاگی برای خودم راه بیاندازم. اما همیشه این تصمیم را پشت گوش می‌انداختم. تا اینکه با نوشتن این مطلبت، مجاب شدم که تاخیر بیش از این جایز نیست و از همان روز دنبال وبلاگی برای خودم رفتم.
  وبلاگم چند روز بعد متولد شد، ولی چون معمولا وبلاگ رو با محتوای اون می‌شناسند، صبر کردم تا چند مطلب در وبلاگ منتشر کنم و بعد اینجا خدمت شما و دوستانم معرفی‌اش کنم.
  mrzamani.com
  راستش خیلی تازه کار هستم و حرف حساب نوشتن هم بسی سخت. نوشتن الانم که چنگی به دل نمی‌زند، اما امیدوارم کم کم بتونم بهتر بنویسم.
  پی‌نوشت. پست امروزت (چقدر تغییر می‌کنیم) را خیلی دوست داشتم. حس کردم به ما هم جرات می‌دهد که بنویسیم، اشتباه کنیم و هر روز بهتر از دیروز شویم.
  مرسی که هستی:)

 • سعید رمضانی گفت:

  وبلاگ من:
  oorah.ir
  اگه بخوام مطلبی از وبلاگم رو معرفی کنم که دوستان بخونن، مطلب «هوش ایرانیان» رو معرفی می‌کنم که بررسی یه مقاله‌ی کار شده تو این زمینه‌س. مقاله‌ای که باعث شده اغلب بگن که عدد اندازه‌گیری شده برای IQ ایرانی‌ها ۸۴ئه:
  http://oorah.ir/هوش-ایرانیان/

 • سجاد پورحسین گفت:

  بعد از گذراندن درست تسلط کلامی در متمم دیدم برای استمرار نوشتن باید وبلاگ راه اندازی کنم و نوشتن را بیشتر تمرین کنم
  چند روزی هست SmartStream.ir را راه اندازی کردم و میبینم نوشتن چقد لذت دارد و تا چه اندازه در یادگیری خودمان تاثیر دارد. تازه فهمیدم وقتی شما گفتید بین وبلاگ نویسی و دانشگاه، وبلاگ نویسی را انتخاب میکردید برای چه بوده است.
  یکی از چیزایی که در این مدت کوتاه یاد گرفتم این است با وبلاگ نویسی و مرتبط با علاقه و حوزه کاریمون میتونیم یک رزومه خوب درست کنیم که هر روز پربارتر میشود.
  از راه اندازی وبلاگ به شدت راضی هستم و تصمیم گرفتم در اون از علاقه خودم که در حوزه دیجیتال مارکتینگ و استارپ ها هست بنویسم.

 • امین کاکاوند گفت:

  امروز وقتی سایت رو باز کردم و لیست وبلاگ‌ها رو دیدم خیلی خوشحال شدم. خیلی برام ارزشمند هست که با تفکرات دوستان متممی هم در قالب نوشته‌های جذابشون آشنا بشیم. وبلاگ آقای فواد انصاری و یاور مشیرفر و شهرزاد خانم رو از قبل میشناختم و وقتی فرصتی دست میداد دنبال می‌کردم و وقتی اسم خودم رو در میون این دوستان بزرگوار دیدم خجالت کشیدم که وبلاگ کم محتوای من که این روزها کمتر فرصت میکنم بهش سر بزنم در کنار وبلاگ‌های زیبای این دوستان قرار گرفته.
  تا الان به صورت جدی وبلاگ صدرا رو باز کردم و به قدری نوشته‌هاش جذاب بود که به زور صفحه رو بستم تا یه وقت دیگه سر فرصت مطالب صفحات بعدی رو بخونم چون واقعن فرصت نداشتم.
  می‌خوام برنامه ریزی کنم که کم کم وبلاگ‌های همه دوستان رو مطالعه کنم. ممنون.

 • محمد حسن بهرامی گفت:

  با سلام،
  خیلی مردد بودم که وبلاگم رو معرفی کنم اما بعد از یک فکری تصمیم گرفتم و گفتم شاید نقطۀ عطفی باشد که با جدیت بیشتری کارم را ادامه دهم و آن فکر هم جملۀ محمدرضای عزیز بود.
  امیدوارم بازدید و نظرات دوستان مرا به کار بیشتر و نوشتن بیشتر و بهتر ترغیب کند
  این نوشتن را از ایده محمدرضا در مورد Writing استفاده کردم.
  امیدوارم با حمایت دوستان متممی در آینده بهتر و بیشتر انگلیسی بنویسم و امیدوارم اگر شخصی مشکلی را در نوشته های انگلیسی من می گوید با جدیت تمام در مورد آن فکر کنم و سعی کنم آن را تصحیح کنم. ( که امیدوارم دوستان نظر بدهند چون به طور کل نوشتن و بالاخص نوشتن انگلیسی بدون ناظر و منتقد بیرونی خیلی آهسته تصحیح می شود اما با ناظر بیرونی سرعت بهبود، سینرژی می گیرد.
  http://www.englishuse.com

 • علی کریمی گفت:

  آدرس وبلاگ من: cylog.persianblog.ir

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام.
  من معمولا جمعه ها و تعطیلات کمتر به فضای اینترنت وصل می شوم.
  امروز صبح که وصل شدم، وبلاگم را چک کردم و دیدم تعداد افرادی که از آن دیدن کرده اند خیلی خیلی بیشتر از هر روز دیگه است.
  فکر کردم که یک چیزی خراب شده و لابد به همین دلیل آمار مشاهده کنندگان اشتباه است. آخر من تازه از اول مهر امسال وبلاگم را افتتاح کرده ام ؛ آن هم با توصیه و دستور چند وقت پیش شما.
  بعد که جزئیات مشاهده کنندگانم را بررسی کردم دیدم که عمدتاً از آدرس این خانه وصل شده اند. فهمیدم که چیزی خراب نشده، لطف شما شامل حالم شده.
  اول اینکه ، خیلی خیلی خوشحالم.
  دوم، خیلی از شما ممنونم که آدرس وبلاگ نوپای من را اینجا گذاشتید.
  سوم اینکه خبردار شدن از آدرس وبلاگ دوستان هم باعث خوشحالی افزونم شد.
  از همه مهمتر اینکه از همین اول کاری، وبلاگ داری خیلی برایم سخت شد. باید خیلی بیشتر از گذشته مراقب نوشتنم باشم. الان دیگر دوستان این خانه هم نوشته هایم را خواهند خواند.
  سایه تان مستدام.
  خیلی ممنون.

 • پیمان اکبرنیا گفت:

  سلام به محمدرضای عزیز و همه دوستان

  من هم وبلاگی دارم که گاهگاهی توش می نویسم. البته دوست دارم و باید تلاشم رو کمی بیشتر کنم و بیشتر بنویسم! امیدوارم الان که اینجا معرفیش می کنم انگیزه‌ای بشه برای بیشتر نوشتن.
  این آدرسشه:

  peymanakbarnia.com

 • حسن کشاورز گفت:

  سلام
  آدرس سایت دوست خوب متممی سجاد سلیمانی http://www.sajadsoleimani.ir/

  • سجاد سلیمانی گفت:

   حسن جان سلام و سپاس فراوان، واقعا خیلی لطف داری بهم.
   از محمدرضا عزیز هم ممنونم که اینکار رو انجام داده و من هم به تبعیت از ایشون، همینکار رو در سایتم انجام دادم لینک دوستان رو اضافه کردم و تلاش میکنم لینک همه دوستان متممی رو در سایتم قرار بدم.
   .
   بحث دوم که چند وقتی هست میخواهم مطرحش کنم و مترصد مطلب مرتبط بودم، این هست که آیا امکانش هست در کنارِ گفتگو با دوستان، سلسه نوشته هایی هم با عنوان «پاسخ به دوستان وبلاگدار» داشته باشیم،
   با این شیوه که بعد از مطرح شدن و قبول شدن سوال ما برای پاسخگویی، ما سوال خودمون رو به طور کامل در سایتمون مطرح کنیم و اینجا پاسخ به اون رو داشته باشیم.
   در ذهنم دلایل متعددی برای توجیهش دارم که البته امیدوارم محمدرضا نظرش رو در اینباره بنویسه و بعد بتونیم در موردش صحبت کنیم.

 • ایمان نظری گفت:

  چه خوب. اینجوری انگیزه‌ی بیشتری هم واسه تقویت مهارت نوشتن داریم. اتفاقا هفته‌ی پیش یه لیست از وبلاگ‌های دوستای متمم رو به فیدلیم اضافه کردم تا نوشته‌هاشونو از دست ندم. مثل وبلاگ شهلا و هومن، طاهره، فواد و…
  راستی یه نکته نامربوط.
  احیانا اگر (اگر و اگر) قصد داشته باشی سری «با متمم در عید نوروز» رو امسال، با همون سرعت ادامه بدی و حدود نوروز تموم کنی، احتمالا باید از اواخر آذر نوشتنشو شروع کنی.
  امیدوارم عهده‌دار نقش ژاور در روزنوشته‌ها نشده باشم :))

  • ایمان نظری گفت:

   خوب بنده دیگه نمی‌تونم طاقت بیارم. این آدرس وبلاگم :
   http://ishto.ir
   راستی دو تا وبلاگ دیگه از دوستای متممی رو هم می‌تونی از سایدبار وبلاگم پیدا کنی 😉

 • فواد انصاری گفت:

  سلام به همه دوستان
  خوشحالم که اسم بلاگم رو بین دوستان متممی میبینم و از معلم عزیز هم قدردانی میکنم.
  راستی آقای شعبانعلی وبلاگ صدرا هم هست :
  http://sadraa.me

  • فواد انصاری گفت:

   وبلاگ یاور مشیرفر:
   moshirfar.blogsky.com

  • صدرا گفت:

   ممنونم فواد جان. از معلممون هم تشکر میکنم، بابت این ساماندهی. به نظرم اگر همه ما هم یک لینک ثابت به شعبانعلی دات کام بدیم (که خیلی ها دادن البته) در بلند مدت اثرات مثبتی داشته باشه. ممنون

 • معصومه شیخ مرادی گفت:

  آدرس وبلاگ من asrin136.blogfa.com

 • پوریا صفرپور گفت:

  الحق که این دله که به دل راه داره!
  دیروز داشتم به این فک میکردم وبلاگ دوستان رو از کجا پیدا کنم.
  چون میدونستم چندتایی از بچه ها وبلاگ دارن.
  چقدر خوشحال تر شدم وقتی دیدم با هم درارتباطند، کامنت میذارن واسه هم و همدیگه رو معرفی کردن تو وبسایتشون.
  چقدر مطالب خوب بود.واقعا کیف کردم از فعالیتشون.
  از شما چه پنهون بنده هم از این ماه میخوام روزنوشته ای راه بندازم.
  فعلا دارم کلاس وردپرس و زبان HTML رو میگذرونم.?

 • طاهره گفت:

  محمدرضای عزیز
  وقتی دیدم اسم من هم جزء این لیست هست، نمی‌دونید تا چه اندازه خوشحال شدم.
  دیروز که آدرس وبلاگم رو براتون تو روزنوشته‌ها گذاشتم، به هیچ عنوان فکر نمی‌کردم، امروز بیام و چنین لیستی رو ببینم که اسم من هم توش باشه.
  کلا غافلگیر شدم و از اون موقع تا الان سرشار از شادی و خوشحالی زایدالوصفی هستم 🙂
  آدرس وبلاگ برخی از دوستان متممی‌ام رو داشتم و برخی دیگه رو هم از اینجا برداشتم.
  راستش من ساعت‌هایی رو که اصلا دست و دلم به هیچ کاری نمی‌ره، یکی از اولین گزینه‌هام رفتن و خوندن وبلاگ دوستان متممیم هست. همیشه هم لابه‌لای این خوندن‌ها به نکاتی برخوردم که دیدن و خوندش و یا حتی یادآوری اون، از زبان یکی از این دوستان برام جالب و جذاب و آموزنده بوده.
  به هر حال امیدوارم این لیست طولانی‌تر بشه تا بیشتر و بهتر از گذشته با دوستان خوب متممیم آشنا بشم.

 • میلاد کا گفت:

  سلام

  خیلی خیلی خوشحال شدم از دیدن این پست. چقدر دوست داشتم و دارم که مطالب دوستان رو در وبلاگ های شخضی اون ها دنبال کنم.
  مخصوصا خانم خباری ، آقای داداشی ، آقای انصاری و همچنین خانم شهرزاد.
  یه درخواست کوچیک دارم ، لطفا اگه دوست خوبمون هیوا هم وبلاگ شخصی داره آدرسش رو بذارید.

  راستی از امروز به خواننده ی همیشگی همه ی وبلاگ های بالا اضافه میشم و بعدا در مطلب دیگه ای اگه فرصت شد حسم رو از دنبال کردن این عزیزان می نویسم.
  بازم خیلی خیلی ممنونم

 • شهرزاد گفت:

  محمدرضا ممنون. 🙂
  حس خیلی قشنگی بود وقتی لینک وبلاگم رو نوشته شده توی روزنوشته ها و اونهم به دست خودت دیدم.
  و همینطور وبلاگ های دیگر دوستای خوب متممی مون.
  امیدوارم این لیست به مرور، طولانی تر و طولانی تر بشه.
  یه چیزی رو میدونستی؟
  خیلی خوبه که هستی.
  به همین سادگی…:)

  • الهه غیثی گفت:

   بابت این پست خیلی باید تشکر کنم و خیلی خوشحال شدم ، من مدت ها بود دلم میخواست وبلاگ شهرزاد رو بدونم، دنبالشم گشتم ولی پیدا نکردم . الان با دیدن این پست هیجان زده شدم و با عرض معذرت کامنت گذاشتم.

 • حسن کشاورز گفت:

  سلام محمد رضا
  دست میرزاد . از دیدن اسم سایت خودم هم خجالت کشیدم و هم خوشحال چون ابتدای راه وبلاگ نویسی به صورت منظم هستم و مسلما اشتباههای زیادی هم دارم از طراحی سایت تا تهیه محتوای مفید ،از دوستان خوب انتظار دارم اگر به سایت من سر زدن حتما مواردی که به نظرشان نیاز به بازنگری مجدد و طراحی مجدد دارد را بیان کنند بخصوص (محمد رضای عزیز) من در حال توسعه سایت خود هستم که شامل دو بخش است یکی روز نوشت ها و یکی بخش آموزش (برای سرپرستان فروش در سازمان های فروش ) که سایت دوم شامل آموزش در زمینه مهارت ها ی فروش و نحوه انتقال برنامه های سازمانی به زبان ساده و عملی در فروش و آموزش های مذاکره سرپرستان فروش با ویزیتورها در پیگیری اهداف فروش می باشد،البته فعلا در مرحله طراحی استراتژی سایت و تدوین نقشه سفر مشتری هستم، امیدوارم بتوانم این مهم را به سرانجام برسانم و باز هم ممنون محمد رضابه خاطر قرار دادن لینک سایت دوستان خوبم در سایت خودت .

 • معصومه گفت:

  چقدر عالیه که بجای نمایش تصویری بتونیم با کلمات خودمون، افکارمون، نگاهمون و تجربه مون رو در مواجهه با دنیای اطرافمون نشون بدیم، سعی می کنم برای انجام این کار در آینده نزدیک تلاش کنم.

 • علی طاعتی مرفه گفت:

  من تازه وبلاگ نویسی رو شروع کرده ام. البته ایده اون رو از مطلب تجربیات شما در مورد یادگیری زبان انگلیسی گرفتم.
  alitaati.mihanblog.com
  نکته ای رو هم می خواستم از شما بپرسم.
  آیا اشاره به مطالب متمم یا روز نوشته ها و گذاشتن لینک آن مطلب در وبلاگم اشکالی ندارد؟

 • جواد زاهدي گفت:

  دوست دارم به زودي منم بتونم بنويسم و اسمم به اسم دوستان اضافه بشه 🙂

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *