دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

رادیو مذاکره: شخصیت شناسی و آزمون MBTI

در فایل جدید رادیو مذاکره با دکتر علیرضا شیری گفتگو کرده‌ایم. دکتر شیری سالهاست در حوزه‌ی شخصیت شناسی فعالیت دارند. عمده‌ی فعالیتها و آموزش‌های ایشان با تاکید و نگاه ویژه به کارهای کارل گوستاو یونگ روانکاو شهیر سوییسی انجام شده است. دکتر شیری در این گفتگو ضمن اشاره به تلاش‌هایی که برای استاندارد کردن این آزمون در ایران انجام داده و میدهند، نکات آموزنده‌ای را در مورد پیچیدگی‌های استفاده از یک مدل شخصیت شناسی به شکل دقیق و علمی مطرح می‌کنند.

لینک دانلود قسمت اول این برنامه رادیو مذاکره – گفتگو در مورد آزمون MBTI

لینک دانلود قسمت دوم این برنامه از رادیو مذاکره – گفتگو در مورد آزمون MBTI

پی نوشت: در تمام مدت ضبط این برنامه از رادیو مذاکره، از دکتر شیری با آب میوه پذیرایی شد. اما در مقطعی از برنامه که آب میوه ها به پایان رسید، ایشان – به شوخی – اعلام کردند که از آن لحظه به بعد، تعهدی نسبت به برنامه ندارند! تصویر زیر، دکتر شیری را در حال اعتراض به پذیرایی ناقص تیم رادیو مذاکره نشان می‌دهد.

رادیو مذاکره: گفتگو با دکتر علیرضا شیری در باره آزمون MBTI و شخصیت شناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


73 نظر بر روی پست “رادیو مذاکره: شخصیت شناسی و آزمون MBTI

 • محمد خرمی گفت:

  واقعا خدا خیرتون بده…شما دارین مسیر زندگی منو عوض میکنید…

 • آیدا نظامی گفت:

  دو اسطوره زندگیم در کنار هم…
  بهتر از این نمیشه…
  اقای شعبانعلی از این هم تلاشتون ممنونم…دکتر شیری عزیز عالی بود…

 • رامین گفت:

  اول اینکه به خاطر این فایل سپاسگزارم.
  دوم اینکه معمولا در نوشته های شما به مطالب قدیمی تر رفرنس داده می شود که اگر احیانا خواننده یا شنونده در مورد موضوعی اطلاعات کمتری داشت یا موضوعی را فراموش کرده باشد بتواند به این مطالب قدیمی تر یا پایه مراجعه کند و پس از آن، با خواندن مطلب جدید درک بهتری از آن داشته باشد. اما در مورد این فایل حداقل برای من که اطلاعات بسیار بسیار کمی در مورد mbti دارم اصطلاحاتی که بکار برده می شد قابل درک نبود.
  مجددا سپاسگزارم

  • علیرضا شیری گفت:

   رامین عزیز
   mbti ابزاری قدرتمند است و هر قدرتی محصول فرایندهای پیچیده آن است. کسانی که من را میشناسند میدانند که سخت ترین مفاهیم علمی را به زبان ساده مطرح میکنم منتها اگر هنوز توضیحات این فایل باری تو سخت است شاید معنیش اینه باید خودت را کمی بالا بکشی و این یک توصیه حرفه ای است. من مفاهیم MBA برایم سخت بود و فهمیدم زبان بیزینس دنیا در حال تغییر یافتن است. من میبایست تغییر میافتم زیرا دنیا داره با سرعت جلو میره
   تمام اصطلاحات تخصصی این فایل من و آقای شعبانعلی ۸ تا کلمه انگلیسی عادی است که تک تکشون را تعمدا توضیح داده ام. پس میتونم حدس بزنم زحمت کمی کشیده ای برای گوش کردن این فایل.
   دوست خوبم
   چیزی که بین تو و خیلی از رقبایت تفاوت ایجاد خواهد کرد، پنچه در پنچه انداختن و جنگاوری علمی و تخصصی توست وگرنه فایلها و سخنرانیهای قابل فهم توسط همه ف به همه تفاوت میدهد
   من خودم به این رسیده ام که وقتی باید شیب صعود بگیری، اوضاع سخت میشود
   البته باز من در زمینه رفع اشکال از تو سایر بچه ها مثل همه این ۱۲ سال گذشته کاریم ، دربست در خدمتم به این شرط که سوال آدرس دار ازم پرسیده بشه و نه کلی گویی

   • رامین گفت:

    جناب دکتر شیری عزیز از راهنمایی های شما بی نهایت سپاسگزارم. دارم تلاش می کنم که خودم رو بالا بکشم و امیدوارم در این راه بتونم از اطلاعات علمی و راهنمای های بزرگوارانی چون شما استفاده کنم.

 • haji گفت:

  خیلی خوب و مفید بودولی صدای اقای دکتر شیری باچهره شون اصلاتطابق نداره یا صدا شون رو عملکردن یا چهره شون

 • رضا بهادری نژاد گفت:

  با سلام خدمت استادان گرامی
  جناب آقای مهندس شبانعلی
  جناب آقای دکتر شیری
  من وچند تن از دوستانم در یک شرکت الکترونیکی مشغول به کار هستیم و با توجه به مشغله کاری فرصت شرکت در کلاسهای شما را نداشته ایم و از همین طریق به شما عرض ارادت میکنیم. ما از طریق همین فایلها با مباحث شما آشنا و پیگیر آنها هستیم و همواره از آنها لذت میریم و از این بابت از شما کمال تشکر را داریم. این بار هم با ذوق و شوق تمام فایلهای مربوط این مبحث کاربردی را از رادیو مذاکره دوست داشتنی دانلود کردیم و مشغول گوش دادن به آنها شدیم، فایلها بسیار زیبا و کنجکاو کننده ای بود و خیلی میشود گفت تخصصی. با توجه به آگاهی از سیاست های سایت شما که دارای مخاطبین بسیار در هر رشته و زمینه ای هستید این چند مخاطب حقیر از شما خواهشمندیم در فایل های بعدی کمی ساده تر و توضیحات بیشتر در رابطه با این اصطلاحات و یا هر روشی که خود صلاح میدانید ما را در فهم و درک این مباحث مهم یاری بفرمایید. در آخر باز هم از شما وهمکارانتان بسیار تشکر میکنیم به امید اینکه روزی شما را از نزدیک ملاقات کنیم
  در پناه حق سربلند و با عزت باشید

 • سیمین-الف گفت:

  سلام دکتر شیری عزیز
  به علت اینکه هنوز احساس مسئولیت می کنید و به اینجا سر می زنید، دوست داشتم از شما به خاطر وجود ارزشمندتان در اعتلا و بهبود روحیه و زندگی جوانان این سرزمین تشکر کنم.

  من حدود یکسال و نیم پیش در یکی از کلاسهای ارتباط موثر شما شرکت کردم. خودمانی بودنتان و صمیمیتی که در کلام و رفتارتان بود و همچنین مهارتتان در بیان مطالب فراموش نشدنی است.
  پس از آن به سایتتان هر از گاهی مراجعه می کنم. قسمت معرفی کتاب سایت شما فوق العاده است. اینکه کتابی را با اسم کسی که آن را معرفی کرده است همراه چکیده ایی از مطالب آن کتاب می نویسید، خیلی خوب است و سایت شما یکی از سه جایی است که من با فراغ بال، کتابهای مورد علاقه ام را انتخاب می کنم. موسسه فرهنگ زندگی و متمم آن دو جای دیگر هستند.
  برای همگی شما عزیزان سلامتی و عمری با عزت آرزو دارم.

 • علیرضا داداشی گفت:

  سلام استاد شعبانعلی
  سلام استاد شیری
  من – که استاد شعبانعلی بهتر می شناسندم- در جایگاهی نیستم که احساسی و هیجانی با مسائل برخورد کنم.
  از صحبتهای شما دو بزرگوار، بسیار آموختم.
  در بخش پایانی صحبت ها، جایی که از تاریخچه ی MBTI گفتید بسیار به شما رشک بردم. وقتی می بینم دکتر شیری عزیز در جایگاهی هستند که ادامه ی مسیر عده ای افراد را در راه گسترش دانشی چنین تاثیر گذار در جهان می پیمایند، از خودم شرمم می آید و به شما غبطه می خورم که بار مسئولیتی چنین بزرگ را – به انتخاب خودتان- بر دوش می کشید. اینکه در این بحث چنین تاثیر گذار حرکت می کنید مایه ی مباهات است.
  راستش خسته ام از این که در کلاس های مدیریت هر چه اسم گفته ام، ایرانی نبوده. در کلاس تبلیغات و درس های دیگر مدیریتی نیز – حداقل در رشته هایی که مشغولم- همه می دانیم که وضع چنین است.
  حالا خوشحالم که وقتی از حرکت بزرگ برای بشر حرف می زنم می توانم با قامت افراشته و صدایی صاف از محمد رضا شعبانعلی بگویم، از سهیل رضایی، از علیرضا شیری و چند دوست دیگری که اینجا با آنها آشنا شده ام.
  من، توان کمی برای تاثیر گذار بودن دارم که آن را با دشواری فراوان به کار می گیرم تا اثر بخش باشم. خوشحالم انسانهای توانمندی چون شما را می شناسم. از آشنایی با شما بر خود می بالم و غبطه می خورم که مانند شما نیستم.
  خوشحالم دوستانی دارم که به فکر تبدیل این کشور نازنین به جایی بهتر برای زندگی هستند.
  خدا پشت و پناه شما در این راه دشوار باشد.

  • آزاده م گفت:

   آقای داداشی عزیز
   و همپنین خدا پشت و پناه شما هم باشد.

  • سیمین-الف گفت:

   سلام آقای داداشی
   قطعا شما هم همانند این دوستان با ارزشی که نام بردید قابلیتهایی دارید که ستودنی است و من با شناختی که از شما در این مدت پیدا کرده ام، می دانم در حال رشد و بهبود زندگی خود و مخاطبینتون هستید.
   خدا قوت.
   به نظرم اساتیدی هستند که می توانید از آنان نام ببرید، شاید کمی مهجور مانده اند.

  • علیرضا شیری گفت:

   علیرضای عزیزم
   ما تن داده ایم به فضای حرفه ای گری و دانش را عینا از صاحبان آن فرا گرفته ایم و متواضعانه ازشون اجازه گرفته ایم که برای فرهنگ خودمون ، CUSTOMIZE کنیم و قطعا دست مدرسین برتر کشورمان چون تو را میبوسیم و به گرمی میفشاریم

 • دوست گفت:

  سلام آقای دکترشیری عزیز ۱ماهه که دارم لحظه شماری میکنم تا دوره بیست وهفتمmbtiشروع بشه و بادوستامون ثبت نام کنیم.اما یه مشکلی، دیروز که زمان کلاسو روی سایت دیدم وارفتم.ما ازشهرستان می خواهیم بیایم و واقعآ برامون سخته این فاصله ( پنجشنبه تا یکشنبه.) خواهشأ اگر امکان داره تاریخ رو کمی تغییربدید مثلأ ۵شنبه یا جمعه یا شنبه.
  مطئنم مثل همیشه برای این مشکل هم یک تدبیری می اندیشید.
  بسیار علاقه مندم در این کلاس شرکت کنم.
  ممنون

 • سید حامد موسوی گفت:

  سلام دکتر من سال ۸۴ شاگرد شما در دانشگاه تهران بودم همون سالی که جنجال شد و … و البته در دوره دوم MEC 🙂 یادش بخیر . چند سالیه در زمینه استعداد یابی تحصیلی و شغلی کار میکنم ( بیشتر در حوزه دانش آموزی ). الان به یه مدل ترکیبی رسیدم که فکر کنم بد نباشه چون ۲ ساله با بچه های کنکوری خوب جواب داده ، MBTI هم حدود ۲۵٪ این مدل رو به خودش اختصاص داده و به نظر من این آزمون یکی از روان ترین و ساده ترین آزمون های روانشناختیه اما نه بصورت تنها .
  موفق باشید

 • آزاده ام گفت:

  آقای دکتر شیری و محمد رضای عزیز
  خیلی ممنونم. این فایل صوتی تاثیر زیادی روی من گذاشت از این جهت که بهتر بتوانم اطرافیانم را درک کنم. من در یک تست mbti آنلاین شرکت کردم و نتیجه اش بنظرم درست آمد. با این وجود بی صبرانه منتظر دوره جدید در موسسه شما و کمک گرفتن از شما برای شناخت بهتر خودم هستم.

 • حمیده گفت:

  سلام
  به نظر من
  سهیل رضایی با حرفهاش آدمو تکون میده سخت!
  دکترشیری ساختار میده و مسیر نشون میده
  محمدرضا هم که ثابت کرده آدم چقد ظرفیت زیادی داره برای تغییر و یادگیری:)
  خداروشکر که شما سه نفر به هم رسیدین و ماهم به دنبالش به شما رسیدیم:)

 • حسن گفت:

  سلام ممنون از شما دو بزرگوار
  اگر امکان داره در مورد کمال گراییو توصیه هاتون راهنمایی بفرمایید
  ممنون

 • رضا گفت:

  دکتر جان من چند بار خاستم تست را بزنم نتوسنتم!!حتی چند تست متفاوت رو نتونتسم بزنم!!!!
  مثلا میگه شما تلفن رو چقدر طول می دهید؟
  منهم میگم بستگی داره دختر باشه یا پسر….موضوع مورد علاقه ام باشه یا موضوع غیر علاقه برای من..
  بعد توی تست زده :زیاد-کم
  مثلا میگه شما عاطفی هستی؟
  من هم میگم بستگی داره دوست دخترم مقابلم باشه یا باباش!
  واقعا اگر کسی بتونه این تست ها رو بزنه معلومه فکر دقیقی نداره و صرفا تصویری که اون لحظه از خودش داره رو داره برجسته نمایی میکنه..به همین خاطر این تست ها خیلی خطرناک هستند .
  مواظب بر چسب ها باید بود

  • علیرضا شیری گفت:

   امیدوارم بتونیم این جلسات را مبدل به یک اتفاق بزرگ در زندگی خود و مردم کنیم

  • علیرضا شیری گفت:

   رضای عزیز
   به نظرم تستها یا INSTRUMENT های غیر استاندارد که VALIDITY و روایی نامشخصی دارند ، باعث همین حس سردرگمی شما میشوند ول ازمونهای جهانی دقیقی مثل MBTI یا MMPI واقعا به تشخیص درمانگران کمک میکنند

 • الهه گفت:

  سلام استاد گرامی ،مطالب بسیارمفید و آموزنده ای بود ،با تشکر از شما و دکتر شیری عزیز.

 • شهرزاد گفت:

  سلام. آقای دکتر شیری عزیز، ما عذرخواهی می کنیم که آبمیوه به میزان کافی تعبیه نشده بوده…;) (شوخی)
  خیلی دلم میخواد هر چه زودتر این فایل صوتی رو که مطمئنم از شنیدنش لذت خواهم برد گوش بدم، حتما بزودی گوش میدم و البته با دقت…:)
  و خیلی از شما و محمدرضای عزیز ممنونم که این مباحث جدید رو با ما درمیون میگذارید.
  فقط یه چیزی فکرم رو مشغول کرده و اون اینکه: ای کاش زندگی اینقدر پیچیده نبووود …:)

  • ضیاء گفت:

   کیفش به همین پیچیدگیشه دیگه!

   • شهرزاد گفت:

    همینطوره آقا ضیاء عزیز. باهاتون موافقم.
    همین پیچیدگیها به نوعی، زندگی رو چالش برانگیز و جذاب تر میکنه و ما رو بر این میداره که خودمون رو به انواع مهارت ها تجهیز کنیم تا بتونیم بر اون غلبه کنیم.
    همین پیچیدگیها باعث میشن بپرسیم: “چه کسی پنیر مرا جابجا کرد” ، به خودمون بگیم: “قورباغه ات را قورت بده”، بخواهیم “هفت عادت مردمان موثر” را یاد بگیریم، به این نکته توجه کنیم که “لطفا گوسفند نباشید”، “حکایت دولت و فرزانگی” رو متوجه بشیم، سعی کنیم “فنون مذاکره (محمدرضا شعبانعلی)” رو یاد بگیریم و در انواع مذاکرات زندگیمون ازش استفاده کنیم، از “مدل شخصیت شناسی MBTI (دکتر علیرضا شیری)” در بهبود زندگی و روابطمون استفاده کنیم، “ماندن در وضعیت آخر” رو در زندگیمون همیشه مدنظر داشته باشیم … و یک عالمه چیز دیگه…. 🙂

    • علیرضا شیری گفت:

     چه مرور جالبی کردید شهرزاد از همه مباحث و کتب
     MBTI متعلق به دانشمندان بزرگیست…من در انتهای این مسیر علمی دارم به مردم دنش را بومی میکنم

     • شهرزاد گفت:

      سلام. ممنون آقای دکتر شیری عزیز. و خوشحالم که باهاتون صحبت میکنم.
      بله متوجهم، ولی همین بومی سازی این دانش بنظر من خودش واقعا جای تقدیر داره و از اونجایی هم که من اولین بار از طریق شما با این مبحث آشنا شدم، دیگه توی ذهنم با اسم شما گره خورده. MBTI دکتر شیری ( اونم با طعم آبمیوه.:) )
      بازم بخاطر کامنت و توضیحات خوبتون ممنونم.

 • سیمین-الف گفت:

  سلام دوستان پشت صحنه
  این پیام مختص شماست.
  دوست داشتم سلامی عرض کنم و بگوییم قدردان زحمات شما عزیزان هستم.
  خدا قوت. ممنونم از همه ی صبوری و تلاشتان.
  شبتان خوش، سلامت و پر امید باشید.

 • سیمین-الف گفت:

  سلام دکتر شیری عزیز و استاد گرامی ممنون که وقت گذاشتید تا مخاطبینتون بیشتر بدانند و قدری بیندیشند.

  در بین صحبتهایتان دیدم که منی که درون گرا هستم و تلاش کرده ام که کمی برون گرا شوم، ابتدا باید خودم را به تمامی بپذیرم و بعد از خودم توقع و انتظار برون گرایی داشته باشم.
  احساس من این است، متاسفانه جامعه ما، برون گرایی را بیشتر بها می دهد. برون گرایی که به مقداری چاپلوسی و بزرگ نمایی آغشته باشد.
  چه خوب گفتید که بهتر است “مادر، فرزندش را با همان خصوصیت درون گرایی بپذیرد” و به این صورت انرژی کمتری هم از کودک و هم از والدینش هدر می رود و چه بسا رشد بیشتری با پذیرش این موضوع داشته باشند.
  امیدوارم شاد و سلامت باشید.

 • احسان گفت:

  سلام معرفی حوزه ی mbti برام جالب بود.چند انتقاد ۱: شما تعریف mbti را آخر گفتگو بیان کردید و اول گفتگو بحث بسیار تخصصی بود، در صورتی که ابتدا مذاکره باید تعریف ساده ی mbti بیان میشد.
  ۲:ما نفهمیدیم آقای شیری برای مخاطب فارسی زبان صحبت میکرد یا انگلیسی زبان.؟؟؟؟؟؟؟

  • سارا نعمتی گفت:

   باید نگران بود , من به عنوان یکی از کوچکترین افراد این خانه شخصا نگران ,این طرز فکر شما هستم. با توجه به همت و پشتکار زیاد شما در یادگیری زبان انگلیسی , امیداریم یک روزی زبان فارسی هم در سایر فرهنگ ها و زبان ها راهی باز کند . تا اون روز باید به برای تولید« علم »و« فکر »و «محتوا» , تلاش کرد . تعصب بر روی زبان فارسی را لطفا امروز کناربگذارید , چون به نفع فردای ایران واینده ی فارسی زبانان خواهد بود.

   • مرضیه7 گفت:

    سلام دکتر
    حق با شماست اما دوتا استاد دارن گفتگو میکنن برای چند هزار دانشجو …

   • احسان گفت:

    سارا نعمتی : منظور من استفاده از لغات انگلیسی بود در قسمت های صمیمی گفتگو مثلا:” نگهش دارن I hop “.و …
    وگرنه ما از گفتگو لذت بردیم و بسیار استفاده کردیم.و من به هیچ عنوان مخالف کلمات تخصصی گفتگو نبودم.

  • علیرضا شیری گفت:

   احسان گرامی
   گفتگوهایی از این دست خیلی از پیش تعیین شده نیست که من بخواهم یک اسلوب دقیقی داشته باشم. میری نزد اقای شعبانعلی و او با سوالات فضای سحرآمیزش ازت استخراج میکند
   اما درباره کاربرد کلمات انگلیسی در گفتگو،
   MBTI ابزاریست مبتنی بر دانش تخصصی که زبانش بومی نشده است یعنی مردم ایران DEPRESSION را خیلی بهتر ادراک میکند تا روان نژند.مطلب بعد اعمد من است بر استفاده دانشجویان ایرانی از ابزار اصلی و استفاده از متون تخصصی در نت و کتابخانه ها. به همین علت است که بلافاصله اکثر کلمات ترجمه اش نیز می آید…این یعنی آموزش. یادت باشه دو تا معلم دارن با هم گفتگو میکنن

 • احمد گفت:

  با سلام و ممنون از صحبت های جالب و بیان گرمتان
  یه سوال داشتم اینکه آدم هر چه نسبت به روش های شخصیت شناسی و خودشناسی آگاه تر بشه آیا منجر به این نمیشه که شرایطی که داره رو قبول کنه و فرصت تجربه کردن و سعی و خطا کردن و حتی خلاقیت رو از دست بده
  و یه سوال دیگه اینکه MBTI با آناگرام و شخصیت شناسی که تو NLP صحبت میشه و یا مباحثی که در کلاس های ببنان تدریس میشد؟

  • علیرضا شیری گفت:

   احمد عزیز
   آگاهی به تیپ شخصیتی دست کی بیفته؟
   دست یه آدم بازنده بیفته ، همه این دانش زیبا را در ذیل بدبختیهای خودش می آورد و میگه من تیپ ۸ انیاگرامم پس….
   دست یه آدم مسوول بیفته؛ نه واقعا معجزه رخ میده

 • مرجان گفت:

  هر دو شما سهم بسزایی در رشد و اعتلای مخا طبین تون دارید.خدا یار و یاورتون باشه.

 • مرجان گفت:

  بسیار گفتگو کاربردی بود.سخن که از دل بر اید لا جرم بر دل نشیند. ممنوم

 • نرگس آزادی گفت:

  محمدرضا دیدن خنده ات بعد از مدتها حالمو خوب کرد
  شاد باشی استاد

 • احسان گفت:

  آقای دکتر شیری
  سلام
  چند تا سئوال و ابهام درباره MBTI داشتم

  از بین کتابهای داخلی چاپ شده درباره MBTI کدامیک را پیشنهاد میکنید

  من چند کتاب درباره MBTI مطالعه کرده‌ام که شغل مناسب و انتخاب همسر را بر اساس این تیپهای شخصیتی توصیه میکرد
  اما شما در این گفتگو با اینگونه کتابها موافق نبودید
  من بالاخره متوجه نشدم که MBTI توصیه‌ایی برای شغل و ازدواج و ارتباط ما انسانها و حتی نحوه تدریس و یادگیری دارد یا نه؟
  یا توصیه دارد ولی توصیه‌اش به این معنی نیست که اگر عکس آن توصیه عمل کردیم موفق نخواهم بود؟ و اگر اینطور باشه پس این توصیه‌اش چه فایده‌ایی دارد؟!
  یا چون شخص در طی زمان در تیپ متضاد خودش رشد میکند ممکن است در شغل و ازدواج خودش بهتر یا بدتر بشه؟ و معلوم نیست در زمان آزمون‌گیری در حال رشد تیپ خودشه یا تیپ متضاد خودش!
  یا فرد ممکن است جوری زندگی کند و شاغل باشه که اصلاً ربطی به تیپش نداشته باشه! و متضاد آن تیپ زندگی کنه و اگر اینجور باشه چجوری با آزمون میتونه تیپ واقعی خودش را بشناسه؟

  • علیرضا شیری گفت:

   احسان عزیز
   تمام این کتابها خوب هستند به این شرط که قبلش چند نکته را مراقب باشیم:
   MBTI DOES NOT PUT YOU IN A BOX این جمله درسنامه MBTI برای همه مدرسین دنیا میباشد. درسته این ابزار به ما میگوید چه پتانسیلهایی داریم ( یا میتونیم راحت تر داشته باشیم) ولی عملا ممکن است به خاطر نوع زندگی مون خیلی قابلیت های دیگه را توسعه DEVELOPE داده باشیم. میخوام بگم وقتی به ما ابزار میگه شهودی هستیم معنیش این نیست نتونیم بریم حسابدار بشیم !
   حالا درباره ازدواج هم همینطوره، ما وقتی بفهمیم طرفمون چه تیپیه ، خیلی بهتر مراقب هستیم چطوری ممکنه بریم رو هوا، نه؟ غلط این نتیجه گیریه که ابزار MBTI در حد طالع بینی کمک میکنه کدام تیپ با کدام تیپ دیگر خوشبخت یا بدبخت میشه
   واقعش اینه که تیپها با هم ازدواج نمیکنند ، ” آدمها “ازدواج میکنند. تیپ در ذیل آدم تعریف میشه.
   مقالات خوبی همکارانمون در سایت IRANMBTI.IR فراهم کرده اند که شاید راهگشا باشه

   • احسان گفت:

    سلام

    ممنونم برای اینکه وقت گذاشتید و پاسخ دادید
    امیدوارم دوره‌ایی هم در اصفهان داشته باشید تا بتوانم با شرکت در این دوره خودم را بهتر بشناسم

    کاش یک forum هم در سایت‌ IRANMBTI.IR داشته باشید تا کاربرها بتونند سئوالات خودشان را درباره MBTI بپرسند و مربی‌ها هم آنها را راهنمایی کنند

    با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • علیرضا شیری گفت:

  واسه صدای خوب پنجره ها را بسته بودیم و هم بحث گرم بود هم هوا. آب میوه میپسبید و زود تموم شد

  • سپید گفت:

   سلام دکتر شیری عزیز
   عالی بود دکتر جان،متشکرم از شما و محمدرضای عزیز،حقیقتا هر جایی که شما دوتا بزرگوار با هم برامون صحبت می کنید ما متوجه نمیشیم زمان چه جوری میگذره،اینجا بحث گرم بود ما هم گرم شنیدن و هی با خودم گفتم گرماگرم این دوره رو باید رفت،به امید اون روز،مرسی بخاطر ادامه مصاحبه بدون آبمیوه 🙂 هر چند آب هلو رسید 🙂

  • ریحان گفت:

   نفستون گرم استاد شیری عزیزم بسیار عالی بود و مرسی از شما جناب مهندس شعبانعلی که این مصاحبه رو ترتیب دادین.

 • احسان گفت:

  سلام

  بهتر است لینک ” انواع تیپ های MBTI ” را در این پست قرار بدهید تا کاربرها با این مفاهیم آشنا شوند و بعد این فایل رادیو سخنرانی را بشنوند :

  http://doctorshiri.com/fa/content/11571

  چون با اطلاعات اولیه، بهره بیشتری از گفتگو خواهیم برد

  • سیمین-الف گفت:

   سلام همسایه
   نمی خواستم به یک لایک اکتفا کنم، چون کار ارزشمندی انجام دادید که این لینک رو برای دوستانتون گذاشتید.
   ممنونم. کمک بسیاری به فهم بیشتر موضوع داشتید.

 • میلاد گفت:

  خیلی شخص جالبیه این دکتر شیری!!!محمد رضا جان شما قرار بودد یبار برای ا بنویسی از سیستم اموزشی کشور و مشکلاتش از نظر خودت. به نظرت دانش اموز دبیرستانی چیکار باید بکنه که بهتر باشه و به زشد لازم رسیده باشه؟سیستم اموزشی که صرفا حفظ مطلق و کلا کنار گذاشتن ادم بودن برای یکی دو سال برای موفقیت تو کنکور رو میرسونه.

 • کیان گفت:

  آقای دکتر شیری عزیز
  در مورد هر موضوعی که صحبت کنید با گوش جان میشنوم
  متشکرم که علاوه بر تمام درسهای زندگی که با عشق به اعتلا جامعه به ما آموختید
  موجبات آشنایی با آقای مهندس شعبانعلی گرامی را برای من فراهم کردید.
  که شاگردی هر دو بزرگوار برای من بسیار مغتنم است.
  بهترین ها شما را سزاست که با قلبتان آموزش می دهید
  و نه با کتاب.
  بینهایت سپاسگزارم .

 • ل.س گفت:

  دکتر جان اگر بگم “مراعات کنید” بهم می گید کامنت سنگین بارتون کردم؟

  • علیرضا شیری گفت:

   واقعا متوجه نشدم باید مراعات چی کنم؟ به نظرم کامنتی ندادید اساسا

   • ل.س گفت:

    جسته گریخته در نوشته هاتون خونده بودم که دیابت دارین .از اوجهت گفتم مراعات کنید .منظوری نداشتم. 🙁

    فایل رو هم گوش دادم خیلی خوب بود.

  • دوست عزیز من.

   اساساً «آجر» را بار می کنند و «توصیه» را مطرح می‌کنند.
   برای نظام آموزشی مان متاسفم که سواد نوشتن را می‌آموزند اما رابطه‌ی بین فعل و فاعل را یادمان نمی‌دهند.
   از این به بعد آجرهایتان را در جای دیگری جا به جا کنید و توصیه‌هایتان را اینجا «مطرح» کنید.

   من به سهم خودم از این سبک نگارش شما خجالت کشیدم. خداوند ما را به خاطر اینکه با هر سطحی از دانستن، به خودمان اجازه‌ی حرف زدن می‌دهیم ببخشاید.

   • ل.س گفت:

    دوست خوبم آقای مهندس شعبانعلی

    متاسفم که با شیوه نگارشم در حیطه شما باعث شرمندگیتان شده ام.

    من در انتخاب کلماتم همیشه دقت می کنم.حتی کلمه ای را نیاندیشده به زبان نمی اورم.

    به شما قول می دهم هرگز وارد حیطه های شخصیتان نشوم .

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser