دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

درباره انتقاد کردن

سه فایل صوتی درباره انتقاد کردن، در رادیو عصر ایران منتشر کردیم که اینجا می‌توانید لینک‌های آنها را ببینید. طبق دستور دوستان در اینجا، از سایت عصر ایران درخواست کردیم که فایل‌ها را با فرمت mp3 منتشر کنند که دوستان ما در عصر ایران هم لطف کردند و این کار را انجام دادند.

درباره انتقاد کردن – محمدرضا شعبانعلی – قسمت اول

درباره انتقاد کردن – محمدرضا شعبانعلی – قسمت دوم

درباره انتقاد کردن – محمدرضا شعبانعلی – قسمت سوم

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


14 نظر بر روی پست “درباره انتقاد کردن

 • حمید گفت:

  سلام.
  من نظری دارم در مورد فایل اول:
  اینکه بیان شده هر نقدی به نحوی نشت شخصیتی ما را به دنبال خواهد داشت و باید حواسمان به آن باشد، کمی چالش برانگیز است.
  از مثال خود فایل استفاده میکنم، مثلا انتقاد از یک فرد بابت اینکه از موضع بالا برخورد میکند یا حقیقت دارد یا خیر؟ اگر حقیقت دارد، در برابر آن یا میتوان خیرخواهانه انتقاد کرد که آقا یا خانم محترم، دوست گرامی و … این نوع رفتار از موضع بالا درست نیست و بی احترامی به دیگران است و دیگر آن را انجام نده، و یا به دلیل اینکه این نشت شخصیتی بروز ندهد در همان زمان اعمال موضع از بالا به پایین محکم در برابر او بایستیم و به او ثابت کنیم در برابر من اصلا برتری ای نداری و به قول معروف او را سرجایش بنشانیم.

  من فکر میکنم بعضا گریزی از این نیست که بخشی از شخصیتمان نشت پیدا کند، اگر از اینکه این بخش از شخصیتمان که قرار است عیان شود مطمئن بوده و خجل نباشیم، نباید باکی از بروز آن داشته باشیم.

 • علی.ج گفت:

  با عرض سلام و درود خدمت استاد عزیز و گرانقدر
  مطالب خوب و مفیدی در مورد انتقاد بیان فرمودین که رعایت آنها در هر انتقادی لازم است.
  از تمام زحمات ارزشمندتون متشکرم.

 • علی یگانه گفت:

  سلام/ مهندس جان اول ممکنه مثل بقیه نظرات قبلی من این را هم سانسور کنید! نقد معیار دارد اینکه مسئله زن وشوهری و خانواده با مسئله اداری وحکومتی قاطی بشن باز هم یک سفسطه است ! درخانواده معیار عاطفه و پایبندی به قلب و ماندگاری رابطه هست اما معیار در اداره و بانک و حکومت ؛قانون است! در برقراری قانون هیچ عقداخوتی نیست! باید بی رحمانه نقد کنی/ البته فکر میکنم این فایل سفارشی انجام شده! این دیگه مسئله شخصی خودتون هست! اما به عنوان مهارت به خورد من ندهید!

 • محمدی گفت:

  با سلام
  بسیار جالب بود تشکر می کنم واقعا از فایل ها استفاده کردم خسته نباشید

 • سید امین گفت:

  سلام
  فقط خواستم بابت زحماتتان تشکری داشته باشم
  ممنونم
  خدا قوت

 • الی... گفت:

  استاد ی تشکر دیگه از شما دارم بابت این که فایل های صوتی در مقایسه با گذشته،خیلی بهتر ضبط شده و شما با طمئنینه و شمرده سخن گفتید.

 • الی... گفت:

  استاد عزیز،من ی پیشنهاد براتون دارم ،لطفا اگه براتون امکان داره بهتره فایل هایی که می گذارید تصویری باشن ،چون مخاطب با دقت و تمرکز بیشتری می تونه مطالب رو فهم کنه و موندگار تره،با تشکر از زحمات شما و مطالب آموزنده تون.

 • محسن گفت:

  با سلام
  از خوانندگان قدیمی مطالب استاد هستم.
  دارم سعی می کنم فایلهای کوتاه صوتی استاد را به صورت نوشتاری تهیه و دراختیار دیگران بگذارم…امیدوارم در این راه موفق باشم.
  برای شروع از همین فایل آغاز کردم و اون را تقدیم می کنم: انشاا… سعی می کنم هر مبحث را بصورت کامل در قالب یک فایل پی دی اف تهیه و منتشر کنم و می دونم که استاد ازین کار راضی خواهند بود.

  =============
  درباره انتقاد کردن – محمدرضا شعبانعلی – قسمت اول:
  سلام
  با فایل دیگری از سلسه فایل های مدیریت و زندگی در خدمت شما هستیم.در فایلهای قبل در مورد نقد و انتقاد صحبت کردیم.و درمورد اینکه اگر کمی دقت کنیم نقدهای ما می تونه گزندگیش کمتر و اثر بخشیش بیشتر باشه .معمولا اضهار نظرا رو ونقدها رو به سه بخش تقسیم می کنند : لایه نگرش- لایه توانایی و لایه رفتار/
  اجازه بدید که من یه مثال براتون بزنم : فرض کنید من بلند میشم میرم داخل یه بانکی و با من برخوردی بدی میشه! برخورد مثلا اینطوری که من توی صف وایستادم ونوبت گرفتم منتظرم که برم کارم انجام بشه و می بینم که یه آشنایی یا چندتا آشنا اومدند و بدون اینکه این فرایند نوبت گرفتن را طی کنند رفتند وایستاند مستقیم پشت گیشه و طرف مقابل داره باهاشون احوال پرسی می کنه وپیداست که آشناست و کارشونو راه میاندازه ! حالا میخوام برم انتقاد کنم احتمالا پیش رئیس شعبه برم یا پیش همون فرد .درلایه نگرش من عملا دیدگاه طرف مقابل را مورد سئوال قرار میدم و برمی گردم واحتمالا یه چنین جمله ای میگم:-بله دیگه برای شما که دیگه فرقی نمی کنه که این آقا حالا چونکه رفیقتونه یا دوستتونه ویا شاید عددش خیلیبزرگه عددی که باهاش کار میکنه ماها را دیگه نمی بینید دیگه ..اصلا ماها را به عنوان مشتری نمی بینید!ماها یه مشت گوسفندیم اینجا! ممکنه ایقدر تند باشه ممکنه خیلی نرم تر باشه شبیه اینکه برگردم بگم که من فکر می کنم که بانک شما بین مشتری های خردومشتری های کلان فرق قائل میشه و ماها را جدی نمی گیره .از گوسفند تا مشتری خرد وکلان ، یه مفهوم وجود داره من دارم نگرش بانک نگرش رئیس شعبه ونگرش اون کارمندپشت گیشه را زیر سئوال می برم. لایه دیگه لایه توانایه،برمی گردم میگم که. فرض کن به رئیس شعبه دارم میگم: بله آقای فلانی بله خانم فلانی معلومه نه شما برخردتون ماشاا.. معلومه شما دوست دارید واقعا مشتری مداری داشته باشید با مشتری خوب برخورد بکنید نمی تونید! اینا فقط بحث شعار نیست اینا آموزش میخواد نیروی انسانی خوب می خواد کارمند دلخوش میخواد کارمند تربیت شده میخواد نتوستید وگرنه خودتون که ماشاا…برخوردتون متین و موقر. به نظرخودم دارم نرم حرف می زنم به نظر خودم درباره نگرش حرفی خاصی نزدم دارم لایه توانمندی را مطرح می کنم شما می دانید مشتری مداری خوب هست دیدگاهتون به مشتری مداری مثبت هست ولی، توانایی اجرای کارها را بصورت مشتری مدارانه ندارید.
  لایه سوم هم وجود داره : لایه رفتار- من برمی گردم میگم: میگم خب برای من عجیبه بالاخره ببینید شما خودتون که براتون خودتون مشخصه شعارهای بانک که مشخصه . که مشتری مداری ، نظم ، ترتیب براش مهمه . آدمهایی که اینجا هستند پشت گیشه ، آدم های عادی نیستند تحصیلاتشون معلومه برا خودشون ، نمی دونند چی میشه که نهایتا منی که میام می بینم رفتاری که میشه بین دوتاش تبعیض وجود داره .می بینم که آدمها دیگه واقعا میان وبدون اینکه نوبت خاصی داشته باشند در اولویت قرار می گیرند.
  من الان نگرش طرف مقابل را تایید کردم توانمندیهاشونو تایید کردم ولی از رفتارشون ایراد گرفتم. ما حتی در نقدهای کلانمون که هم نسبت به نظام حاکم مستقر هم در کشورهای مختلف داریم اینو می بنیم بعضی ها میان مستقیما نگرشهای دولتها را زیر سئوال میبرند بعضیها میان توانمندیها را زیر سئوال می برند.بعضیها میان رفتارها زیر سئوال می برند ونقد می کنند. همه انسانها تحملشون در شنیدن نقدهای نگرش سخته و کمه . وقتی که من نگرش شما را زیر سئوال می برم خود شما را هویت شما را زندگی شما را زیر سئوال می برم.خب طرف دردش میاد بهش فشار میاد واحتمالا موضع خیلی تهاجی می گیره. وقتی توانمدیها را زیر سئوال می بریم یک لایه پایین تره کمی دردش کمتره ، وقتی رفتار را زیر سئوال می بریم احتمالا طرف مقابل می تونه راحت تر اونو بپذیره بیاییم تمرین کنیم تا هنگام نقد کردن تا حد امکان به نگرش از توانمندی و به جای توانمندی از رفتار بگیم.
  اینکه من برگردم به همسرم بگم که تو منو کلفت این خونه می بینی ؟ویا مرد به همرش بگه که تو منو ATM این این خونه می بینی ؟ این لایه نگرشه.اینکه من برگردم به همسرم بگم تو دوست داری محیط خونه آروم باشه ولی بلد نیستی برو کتاب بخون برو نمی دونم مردان نپتونی ومثلا زنان پلوتونی بخون. دارم سعی می کنم بگم نگرشت خوبه توانمندی نداری و بهتر ازاین، اینه که برگردم بگم که: تو دوست داری محیط خونه آروم باشه من دیدم بالاخره یه چیزایی هم بلدی خوندی بلدی و به فامیل هم بعضی وقتا می گی ولی یه رفتاری که انجام میدی من احساس می کنم اون چیزا را کمتر دقت می کنی تو رفتار های خودت .
  نمی گم این خیلی شیرینه اینم به هر حال تلخه.ولی دردو رنجی که آدمها از انتقاد رفتاری می شنوند خیلی کمتر از انتقاد در حوزه توانمندی و حوزه نگرشه.
  طی روزهای آینده سعی کنیم در دیدن برنامه های تلویزیون و رادیو خوندن رسانه ها و در مکالماتی که خودمون در برخورد با دیگران داریم ببینیم چند درصد وچه سهمی از گفتگوها ونقدهای ما در حوزه تواندیست چند درصدو چه حجمی در حوزه نگرش و چه مقدار در حوزه رفتار؟…با ما همراه بمونید.

 • مرضیه گفت:

  سلام
  من یکی از خوانندگان چند ساله ی ساکن کانادا ام که مدتی هم هست نظر ندادم! (پیش درآمد)
  برام جالبه که خیلی وقتها به طرز عجیبی همزمانی می بینم بین مطالب به روز شده ی اینجا و موضوعی که خود با هاش روبرو هستم یا فکرم درگیرشه. از جمله این موضوع.
  به عنوان یکی از اعضای فعال سازمانهای مردم نهاد از همان تشکلهای مدرسه ای تا دانشجویی تا الان، زبان نقد و صریحی داشته ا و برخوردهای بسیار متفاوتی در مقابل نقدهایم را از اعضایی که بالاتر یا پایین تر از نظر جایگاه سازمانی ام بوده اند دیده ام. مشکلی که من دارم شخصاٌ بیشتر عدم نقد افراد یک گروه است که در گروه های ایرانی می بینم. اعضا با لبخند قربانت می شوند، ارادت می ورزند و بر هر کار تو ممکن است سری به نشانه ی تایید تکان دهند چون می ترسند با نقد خودشان دشمنی ایجاد کنند. در چنین فضایی من هر چه قدر هم که نقد رفتاری داشته باشم آیا محکوم به «خود-بزرگ-پنداری» نیستم اگر در مقام نقد کار با مدیریت سازمان برآیم؟
  امیدوارم باز هم به این بحث برسیم. خیلی خیلی نیازمندش هستیم.

 • الیاس میرزائیان گفت:

  سلام محمد رضای عزیز
  فکر می کنم رادیو عصر ایران جای تراست زون رو گرفته
  و من این رو دوست ندارم
  به نظر من هر کدوم جایگاه خودشو دارند و با توجه به شناخت من از شما فکر کنم آموزش های تراست زون بیشتر مورد علاقه ی شما باشه به دلیل کامل تر بودنشون- این که بیشتر وارد جزییات می شوند و طبیعتا کاربردی تر بودنشون
  خیلی دوست دارم دوباره متولد بشه تراست زون

  • محمد علي هشيار گفت:

   محمد رضا يه انسان ديناميك فعال اصلا نميشه هيچ وقت محدودش كرد
   به نظرم گاهي وقت ها محمد رضا با تمام ۹۹% مديريت گاهي هم دچار بي برنامه گي ميشه
   البته بار ها شنيدم كه پشت اين تغيير فرايند ها سياست خاصي هست
   پس بهتره صبور باشيم اقاي ميرزاييان
   قطعا بعد از عصر ايران هم بايد جاي ديگه اي منتظر محمد رضا بود
   فرض كن محمد رضا مثل استيو جابز يه هو وارد فضاي پويا نمايي بشه و يه والت ديزني ايراني راه بندازه
   البته خيلي دوست دارم درباره ي سبك مديريت خودش بنويسه
   و اينكه چه مكانيسم رهبري پشت افكارش هست
   اين جنبه از زندگي حرفه اي محمد رضا برام خيلي خيلي جذابه
   محمد رضا هميشه متفاوت ترين حرف ها رو ميزنه البته اين چيز هايي كه تو روز نوشته ها و متمم بيان ميشه چند درصدي با اون چيزي كه محمد رضا تو كلاس ها و ويدو هاش ديدم متفاوته
   و اين هم جذابه محمد رضا هميشه در حال ياد گيري…
   به قول خودش هميشه بايد چند درصد مطالبش نو باشه
   ولي اين نو بودن صرفا تو محتوا نيست بلكه پوسته هاي جديد رو هم دوست داره
   بايد از اين حركتش حمايت بشه تا توي سبك و سياق هم بتونه تمايزات جدي تري ايجاد كنه
   اين نظر من بود

   • الیاس میرزائیان گفت:

    آقای هوشیار عزیز از این که کامنت من رو خوندین و لطف کردین پاسخ هم دادین ممنونم
    واقعا نصیحت به جایی بود صبر
    قطعا هر محتوایی که از طرف ایشون خلق بشه تا جایی که در توانم باشه حمایت می کنم
    رادیو عصر ایران هم از دست ندین ، منتظر نباشین محمد رضا لینکاشو اینجا بذاره
    شغل اول فوق العاده است ، به درد من که خیلی خورد

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser