دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

عزت نفس و تفاوت آن با اعتماد به نفس و استرس اجتماعی

از همه چیز می‌نویسید. اما برخی از سوالات ما همیشه بی جواب مانده. بارها در مورد اعتماد به نفس پرسیده‌ام و دیده‌ام که در کامنت‌ها دیگران هم دراین باره می‌پرسند. اما نه در رادیو مذاکره و نه در روزنوشته ها، مطلبی در این باره، ننوشته‌اید.

این درحالی است که چه به عنوان دانشجویی که قرار است مطلبی را در کلاس ارائه کند و چه به عنوان مدیری که قرار است جلسه کاری خود را مدیریت کرده یا برای کارکنان خود سخنرانی کند، اعتماد به نفس مهم است.

عزت نفس چیست و کمبود عزت نفس چه اثراتی دارد؟ برای افزایش عزت نفس چه میتوان کرد؟واقعیت این است که تعداد ایمیل‌ها و کامنت‌هایی که در مورد اعتماد به نفس هستند کم نیست.

خصوصاً در زمینه اعتماد به نفس در حوزه سخنرانی و ارائه مطلب.

حضور در مقابل دیگران و حرف زدن، همیشه تا حدی همراه نگرانی است و طبیعی است که کمبود اعتماد به نفس می‌تواند این نوع از استرس را – که اگر بخواهیم نام‌گذاری دقیق‌تری انجام دهیم از مصادیق استرس اجتماعی محسوب می‌شود – افزایش دهد.

اما – این را به عنوان یک اعتقاد شخصی می‌گویم و حاصل مطالعه‌های موردی و تجربه‌های شخصی من و اطرافیانم است- اگر بخواهم با ادبیات استراتژی فردی صحبت کنم، اعتماد به نفس یک شاخص تاخیری است و نه یک شاخص پیشرو.

به عبارت دیگر، بعد از انواع رویدادها و مشکلات و رفتارها و تصمیمها، ما در نهایت کمبود اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس بالا را مشاهده می‌کنیم.

اما برای تغییر رفتار و نگرش، بهتر است به شاخص‌های پیشرو فکر کنیم.

چیزهایی که اگر امروز در آنها تغییر ایجاد کردیم، نویدبخش این مسئله باشند که در آینده، تغییرات بزرگ و مثبتی در راستای هدف‌مان ایجاد خواهند کرد.

تا آنجا که من می‌فهمم عزت نفس یک شاخص پیشرو محسوب می‌شود.

به علت همین اهمیت بود که من یک فایل صوتی رایگان در مورد عزت نفس ضبط کردم و و اسم آن را هم عمداً به جای عزت نفس، مسیر اصلی انتخاب کردم.

دانلود فایل صوتی سه ساعته در مورد افزایش عزت نفس

من تلاش برای افزایش اعتماد به نفس را هم – از طریق کلاسها و دوره ها و کتابها و … – مسیر فرعی می‌دانم!

درست مانند اینکه کسی بدون جستجوی علت سردرد، درمان سردرد خود را در قرصهای آرامبخش جستجو کند.

در تعریف عزت نفس افراد مختلف حرفهای متفاوتی مطرح کرده‌اند. اما به نظرم می‌رسد تعریف ساده‌ای که  ناتانیل براندن در کتاب روانشناسی عزت نفس مورد اشاره قرار میدهد می‌تواند درک این مفهوم را ساده کند.

فرض کنیم که هر انسانی در جامعه دارای یک برچسب ارزش است: مانند هر کالایی که در فروشگاه برچسب قیمت دارد.

طبیعی است که هر انسانی دوست دارد ارزش این برچسب را افزایش دهد و از کالاهای گرانقیمت بازار جامعه باشد.

اما چند خطای ذهنی وجود دارد. یکی اینکه انسانها خود را کالا در نظر بگیرند و دیگری اینکه ارزش را با قیمت یکسان بدانند و سوم اینکه «تعیین ارزش» خود را مانند یک کالا، به دست مکانیزم عرضه و تقاضای جامعه بسپارند.

واقعیت این است که ارزشی که من برای خودم قائل هستم روی رفتار من و برخورد من با دیگران و متعاقب آن برخورد دیگران با من تاثیر می‌گذارد و من باید یاد بگیرم که این ارزش را دیگران به من نمی‌دهند بلکه من با رفتار و گفتار و ذهنیت و نگرش خود، در ذهن دیگران ایجاد می‌کنم. امروزه برای اعتماد به نفس راهکارهای تجاری عجیب و شگفت انگیزی پیشنهاد می‌شود (مثل راه رفتن روی آتش که در برنامه های آنتونی رابینز مد شد و یا بانجی جامپینگ) و البته این راهکارها مانند مستی شراب، مدتی ذهن را درگیر خود می‌کنند و فراموش می‌شوند. اما عزت نفس، راهکارهای شناختی و علمی و کاربردی مشخص دارد و طبیعی  است که تلاش برای اصلاح ریشه، میوه‌ی بهتری را نیز به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل است که من ترجیح دادم در عین توجه به دستور شما و سایر دوستان، بیشتر از اعتماد به نفس به عزت نفس به عنوان یک شاخص پیشرو و عامل بسیاری از ویژگیها و رفتارهای انسانی توجه کنم.

جدا از فایل‌های صوتی رایگان در مورد آموزش عزت نفس، اگر علاقمند به مطالعه و یادگیری بیشتر در زمینه عزت نفس باشید، می‌توانید به مجموعه درس‌های آنلاین کارگاه آموزشی عزت نفس در متمم هم سر بزنید.

مجموعه درس‌های شناخت و بهبود عزت نفس در متمم

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


43 نظر بر روی پست “عزت نفس و تفاوت آن با اعتماد به نفس و استرس اجتماعی

 • […] برای بیشتر دانستن از عزت نفس پیشنهاد می کنم فایل های محمدرضا شعبانعلی را در این باره گوش […]

 • لیلا گفت:

  سلام
  من فایل “مسیر اصلی” رو گوش دادم، دارم کتاب “روانشناسی عزت نفس” از براندن رو میخونم
  رسیدم به فصل ۶، اینجا باید دو هفته وقت بگذارم و یه سری جمله ها رو کامل کنم، میخواستم بدونم که باید صبر کنم تمرین این دو هفته کامل شه و بعد برم سراغ فصل بعد یا اینکه میتونم همزمان بخونمش؟
  کسی رو پیدا نکردم که کتاب رو خونده باشه و بهم راهنمایی بده
  ممنونم

 • میسا گفت:

  سلام
  وقتی رسیدم به قسمتی از این نوشته که میگه ارزشی که من برای خودم قائلم رفتار منو ایجاد میکنه و دلیل نوع رفتار طرف مقابل هم هست یاد این افتادم که همیشه وقتی یه مشکلی پیش میاد، تو رفتار و کارهای خودم دنبال منشا اون میگردم ،شاید این کار یکم افراطی باشه ولی اغلب ازش درس میگیرم،نمیدونم واقعا کارم درسته یا نه یا حتی اگر درست باشه تا چه حدیش قابل قبوله!
  پی نوشت۱:حرفام خیلی مرتبط نبود به نظرم ولی همین توجه به اشتباهات گاها میتونه روی اعتماد به نفس تاثیر بزاره!!
  پی نوشت ۲:یعنی اینجا احتمالا کم بودن عزت نفس باعث حساسیت روی رفتارها یا … میشه یا این حساسیت نرماله؟!؟!

 • چمنی گفت:

  سلام.
  شریکم بش می گه منزلت اجتماعی… یه پروژه با کیفیت برای کارفرمای دولتی انجام دادیم ولی اون ها هی کار ما و ما را کوچیک و کوچیک تر کردن و ما تصمیم گرفتیم تا اطلاع ثانوی با این مدیرکل دیگه کار نکنیم و به سمت بخش خصوصی بریم.
  و منزلت اجتماعی تبدیل شده به یکی از ارزش های اساسی شرکتون…

 • بهاره محمدی گفت:

  روزهای بدی را می گذرانم، کسی چه می داند شاید روزهای بعدی زندگی ام از این حرفم پشیمان شوم و بگویم روزهای خوبم را بد گذراندم! حال این روزهایم حال دگردیسی است…
  حال نوجوان دچار بحران هویت شده ای که به دنبال هویت خودش میان “اکتساب” یا “ضبط” هویت مانده است
  البته با ۱۰- ۱۲ سال تاخیر…!!
  شاید این پرسه زدن هایم میان این دست نوشته ها گواه حرفم باشد
  شاید هم اصلا همین دست نوشته ها ذلیل حال بد این روزهایم باشد
  نوشته هایی که به شکل “ترس” سال ها در زهن خودم خاک خورده اند و حالا شخصی را می یابی که دانه به دانه آن خاک ها را کنار می زند و آنها را ترسیم می کند…
  گاهی اینقدر خیره و در فکر لا به لای این نوشته ها و کتابهای محبوبم می مانم، که شب از خستگی و درد تنها به خواب متوصل می شوم…
  حال این روز های من جدال با همین ترس ها است
  بر سر درسی که شاید بارها شنیده یا خود داده ام “عزت نفس”
  اینقدر حال گنگی است که “تا” ندارد
  آدم در زندگی اش با کتابهایی مواجه می شود که از او آدم دیگری می سازد
  یکی از آنها همین محمدرضا شعبانعلی است…
  اصلا چرا این حرف ها را زدم و خودم را به صحرای کربلا، خودش دلیل دیگری بر حال خرابم است
  مثلا آمده بودم که یک خط درباره “استرس اجتماعی” بنویسم که(البته جسارت نباشه) در روانشناسی مشکل استرس گرفتن بهنگام سخنرانی یا مواجهه با منابع قدرت زندگی مان یا حتی مواجهه دیگران دقیقا معادل با “اضطراب اجتماعی” (social anxiety) است همین… اصلا اضطراب اجتماعی خودش شدید که می شود یک اختلال از حوزه اضطرابی ها است نه فوبیا ها و طبقه بندی اونها، (باز هم جسارتا) این یه اشتباه رایجه

 • akram nejati گفت:

  خییییلللی مسیراصلی عالی وفوق العاده اموزنده است خوشحالم افرادی قوی وباهوشی همانندشماراخداوندخلق کردسپاس فراوان اقای شعبانعلی شادسلامت وثروتمندباشید

 • alireza nazeshti گفت:

  سلام
  نمی دونم کسی به این پست سر می زنه یا نه. ولی می فهمم از مباحث اصلی مشکلات ام همین کمبود که چه عرض کنم نبود عزت نفس هست …با این وجود امروز یه فیلمی دیدم که مباحث ارزشمندی انسان ها رو در موقعیت ها شرایط و دیالوگ های فیلم نمایش می داد . و واقعا هم موثر بود به خصوص که در انتهای فیلم بازیگر نقش اصلی به اون خود باوری لازم می رسه ..خود باوری و ارزشمندی .. اسم فیلم TWO DAYS ONE NIGHT هست . آخرین اثر برادران داردن که نقدهای بسیار مثبتی هم گرفته.

 • الناز گفت:

  ممنون از شما استاد عزیز بابت این نوشته جامع و کامل با توجه به تعریفی که شما از عزت نفس داشتید به نظر جنابعالی شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ( البته توییتر طرفدار زیادی در ایران ندارد) با فضایی که ایجاد میکنند کمکی به عزت نفس میکنند؟؟ افزایش میدهند یا کاهش؟

 • طهمورث گفت:

  باسلام مطالب اموزنده اند. چطورمیشودمجمعوعه کلیپ های صوتی وتصویری اعتمادبه نفس …. وفن مذاکره آقای شعبانعلی راخریداری کرد؟

  • شادی قلی پور گفت:

   با سلام
   دوست عزیز
   فایل صوتی عزت نفس در سایت تراست زون قابل دانلود میباشد. علاوه بر آن میتوانید در حوزه توسعه مهارتهای فردی به سایت متمم نیز با مدیریت آقای شعبانعلی مراجعه نمایید.

 • *مهسا* گفت:

  سلام محمدرضای گرامی
  فایل صوتی را گوش کردم.واقعأ سپاسگذارم که وقت گذاشتی و تصمیم گرفتی که تنهایی مسیربه این دشواری را طی نکنی بلکه دانسته هات را با دیگران هم شریک بشی و اجازه همسفری را به خیلی ها دادی.
  وقتی فایل را گوش کردم طنین صدایتان گاهی دکترشیری بزرگوار را به خاطرم می آورد،با یک نیمکره شما وبا یک نیمکره آقای دکتر را تصور می کردم….امروز قسمت هایی از ذهنم که منجر به رفتاری می شود شخم زده شد ، قسمت هایی که شاید به اونها واقف بودم ولی احتیاج بود کسی به صورت یکجا بهم یادآوری کنه و برایش عنوانی برگزیند”عزت نفس پایین”. هرزمان که فردی بذر تعادل زیستی درجانم میکارد گیج می شوم مثل الآن. از این به بعد نمی دونم وقتی رفتاری انجام میدم ناشی از عزت نفس بالاست یا دارم ادای افراد با عزت نفس رادر میارم یا ناشی از مسائلی مثل مهرطلبی است…اگرآدم در مجاورت با یکسری افراد خاص حس ارزشمندی بگیره و به واسطه ی همون افراد اون حس رو ازدست بده باید چیکارکرد که عزت نفست خدشه دار نشه؟ چطورمیشه بتونی به همه اعتمادکنی در حالی که نمیتونی وعزت نفست را هم حفظ کنی؟
  این کامنت را فردی نوشته که تازه اول راه است همون جایی که خودتون گفتید کاش زودتر ازاینها با مفهوم عزت نفس آشنا شده بودم.
  این دو خط رااز باب دردودل میگویم نه نق زدن…..خیلی سخت است وقتی می خواهی زود بزرگ بشی ،زود خودت رو جمع وجور کنی ،زود خودت رو روی پایه های قدرتمند خودت بسازی،زود با افراد صاحب نظر بپری، ولی زود پس زده می شوی ومیری جزء صف نظاره گرها میشینی تا حداقل زیر دست وپای دیگران که فکرمی کنند بزرگ شدن له نشوی.برای یک دهه ی هفتادی خیلی سخت است.
  ببخشید اگر طولانی شد خودتون گفتید اگرسؤالی بود بپرسم.

  • akram nejati گفت:

   تجربه ی زندگی شخصیم میگه دنبال یه فرمول کلی برای بی نقص زندگی کردن مارو از شگفتی کشف عوالم درونی دور میکنه من بارهاوبارها متدهاوفایل مسیراصلی روگوش دادم خودم رو درمعرض ازمون وتجربه گذاشتم وادامه میدم برای من انگار یه سیرتکاملیه هربارقویتر وواضحترمیشه هربارگوش دادن چنددریچه ذهنوباز میکنه ومهم رفتارنکردن به روش دیروزه ورداشتن رفتاروتفکرجدیدبدونه بدونه بدونه سرزنش خودمون تاکیدمیکنم خودمونوسرزنش نکیم فقط تغییرومشاهده بازتابشه که ماروبه مسیراصلی میرسونه نه داشتن فرمول ساده وراحتی که هلوبروتوگلوباشه شاد وقدرتمندباشییییی

 • رامين نعمتي گفت:

  با عرض سلام و احترام
  جناب آقاي شعبانعلي بنده فايل هاي صوتي شما را با موضوع عزت نفس گوش كردم بسيار عالي بود. اتفاقا حضرت امير المؤمنين علي عليه السلام در نامه ۳۱ نهج البلاغه كه وصيت آن حضرت به فرزندشان حضرت امام حسن عليه السلام مي باشد ، در اين خصوص وصيتي بسيار گرانقيمت فرمودند كه چنين است :

  (( كرامت نفس خود را از هرگونه پستي ها بالاتر بدار اگرچه تو را به آنچه ميل داري برساند ، زيرا تو در برابر آنچه از شرف نفس خود از دست مي دهي عوض نخواهي گرفت ))

  اميدوارم الطاف حضرت حق شامل جنابعالي گردد و با دلي شاد و پشتي سبكبار رهسپار بارگاه الهي گرديد.
  والسلام

 • محبوبه گفت:

  با سلام
  گوته می گوید: «اگر ثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند»،

  «اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری زندگی می کنند»،

  «اگر زیبا نیستی برخورد درست با زشتی هم وجود دارد»،

  «اگر جوان نیستی، همه با چهره پیری مواجه می شوند»،

  «اگر تحصیلات عالی نداری با کمی سواد هم می توان زندگی کرد»،

  «اگر قدرت سیاسی و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به معدودی انسان‌هاست»،

  «اما، اگر «عزت نفس نداری»، هیچ نداری

 • پوریا گفت:

  سلام
  من اخیرا به فایل صوتی ” مسیر اصلی ” گوش داده ام که در آن به این مورد اشاره کردید که یک والد می تواند در از بین بردن عزت نفس کودک نقش ایفا کند. متاسفانه من این تاثیر را به صورتی باورنکردنی در ناخودآگاه ذهنم در مورد رفتار پدرم حس کردم و از آن بدتر هنوز هم گویا! از خودم می پرسم چرا باید یک پدر این قدر اصرار داشته باشد که به پسر خود بفهماند که تو ضعیفی, هر چقدر هم تلاش کنی فایده ای ندارد و نمی توانی مثل من باشی؟

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser