چرا هوش مذاکره؟

در آخرین باری که در تالار معلم، برای چهارصد نفر از دوستان و دانشجویانم با موضوع مذاکره صحبت میکردم، گفتم که فکر میکنم باید مسیری را که من و همکارانم سالهاست در حوزه آموزش مذاکره طی کرده ایم، اصلاح کنیم. آموزش مذاکره در بسیاری از نقاط جهان و به طور خیلی خاص در کشور ما، بیشتر از نوع «ترفند محور» است. آموزش و عرضه ی ده‌ها ابزار که همگی میتوانند من را در کوتاه مدت یا میان مدت در ارتباط با دیگران موفق کنند.

همایش هوش مذاکره محمدرضا شعبانعلی

همایش هوش مذاکره

اما واقعیت این است که ارتباط و مذاکره با هدف ایجاد و کسب منافع بلندمدت، صرفاْ محدود به ترفندهای مختلف نیست. بلکه به مجموعه ای از نگرشها و ابزارها نیاز دارد. آن زمان مدلی را هم برای یادگیری در حوزه مذاکره ارایه دادم که در اینجا می آورم (تصویر در اینجا کوچک است اما اگر آن را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید میتوانید در ابعاد بزرگ ببینید)

نقشه راه در یادگیری مذاکره

نقشه راه در یادگیری مذاکره

تصمیم گرفته ام که جدا از آموزش مذاکره تجاری و حرفه ای، هر از چندگاهی سایر بحثهایی را هم که فرصتی برای آموزش آنها نبوده در قالب سمینارها و محصولات تراست زون و … عرضه کنم. هوش مذاکره را در قالب سمینار ارایه میکنم تا فرصتی باشد برای دید و بازدید با دوستان و مخاطبان عزیزم.

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار54 نظر بر روی پست “چرا هوش مذاکره؟

 • شاهین سلیمانی گفت:

  راستش من از مذاکره هیچ چیز نمی دونم و از فروش اونقدری که می دونم که وقتی ۱۹ سالم پسرک جوانی بودم که کل راستهء وی سی دی فروش های بازار رضا و خ ولی عصر را گرفتار اولین سری فیلم های کلاسیک به نام داستان زندگی پیامبران کردم ( آخه اینطوری می شد واسه اون فیلم ها مجوز پخش گرفت 😉 )
  اما شناخت بیشترم در حوزهء روانشناسی تحلیلی است ( که اونم توش شاگردی خرده پا و دربه دری در مکتب خانه های اساتید هستم ) . با خوندن و دیدن تکنیک های رفتاری در مذاکره ، فروش و ارتباطات ، همیشه این زوال برام بود ، که اگر این رفتار به صورت یک نقاب زودگذر بازی بشن و به صورتی نقابی حرفه ای در نیان ( نقاب : بازی کردن نقش توسط شخص )،اون موقع هر لحظه احتمال خراب شدن اوضاع میره …
  حالا اگر اون نقاب بتونه به صورت حرفه ای استفاده بشه ، بازم می تونه فقط یک قدرت در حوزهء خودآگاه ( ایگو – تعریف بر اساس روانشناسی تحلیلی ) باشه ، …
  حالا سوال :
  – آیا میشه با تمرین هایی مثل تجسم خلاق یونگ ، یا تداعی آزاد به محتویات ناخودآگاه در حوزهء مذاکره دست یافت ، سایه های مخرب را یافت و به Golden Shadow ناخودآگاه برای مذاکره موفق رسید ؟
  یعنی میشه کاری کرد که رفتارها برای مذاکره از یک شرطی شدگی محظ خارج بشه ، در واقع بصورت یک پرسونای خام ( مثل نقش بازی کردن یک بازیگر آماتور ) بازی نشه و بشه حتی به جای استفاده از نقاب ( ماسک ) واکنش های رفتاری در حین مذارکره را مثل واکنش های یک شمشیر زن سامورایی ، از حوزهء ناخودآگاه به کار گرفت ؟
  چون برای یاد گرفتن هنر شمشیر زنی ، یک رزمی کار تکینیک هایی را به صورت فرمیک ( کاتاهای کاراته ) قبل از مبارزه ، با ذن کامل انجام میدهد که به حرکات ناخودآگاه در زمان مبارزه می انجامد ، چون فقط اینطوری میشه جان یک جنگجو را حفظ کرد ( هماهنگ سازی ذهن ، جسم ، روح ( روان ) )
  سوال :
  آیا میشه با تمرین ، تکنیک های رفتاری را در مذاکره به جایی رسوند که کاملا ناخودآگاه بازی بشه ؟ طوری که دیگه بهش فکر نشه ؟

 • فرنوش گفت:

  تا هميشه براتون آرزوي بركت دارم

 • رسول گفت:

  سلام آقای مهندس
  من چند باری برای شما کامنت گذاشتم اما متاسفانه شما جواب ندادین الانم یه سوال دارم امیدوارم که پاسخشو بدین.
  آقای مهندس من به دلیل دوره راه از شما,فاصله تقریبا ۱۵۰۰ کیلومتری!
  متاسفانه نتونستم در این دوره مذاکره با شیطان شرکت کنم اما واقعا مشتاقم از ته دل که بتونم هم شما رو از نزدیک ببینم هم در دوره های آموزشیتون شرکت کنم.ممنون میشم اگه بگین زمان بعدی دوره های مذاکره با شیطان کی هست تا من از همین الان برنامه ریزی کنم برای شرکت در دوره های مذاکره با شیطان.
  با تشکر.

 • سپهر گفت:

  سلام بر شما
  من چند وقت کوتاهه که با سایت شما از طریق لینک مطلب ” چرا دکترا نمی گیرم ” در فیس بوک آشنا شدم و بعد سایتتون رو دیدم. تو همین یه هفته تقریبا تمام آرشیوتون رو گوش دادم و در طرح متمم هم فرم رو پر کردم…. وقتی سمینار هوش مذاکره رو دیدم خیلی بیشتر مشتاق شدم تا حضوری ببینمتون. چون در زمینه مذاکره مطالبی از این ور اون ور داشتم ولی دیدم کاری که شما می کنید یه چیز دیگه اس. منتها می خواستم بگم در زمینه اطلاع رسانی سمینار دچار کج فهمی شدم.من فکر می کردم که سمینار رایگان هست و چون با تراست زون هم آشنایی نداشتم با همین ذهنیت می خواستم ۵شنبه به همراه خانومم در سمینار شرکت کنم.با وجود اینکه هر دو دانشجو هستیم برای سمینار شما چنین بودجه ای در نظر نگرفتم… با همه این اوصاف چون این ارتباط رو ناگسستنی می دانم اگر فرصت مهیا نشه منتظر سمینار آیندتون خواهم بود و اگر سعادت حضور رو داشته باشیم بسیار خوشحال خواهم شد.

 • مهدی رضا گفت:

  محمد رضا جان سلام سمینارو ثبت نام کردم البته دانشجویی عذر خواهی میکنم وقتی دیدم گفتی حق ندارین به این دلائل شرکت نکنین حس خیلی خیلی خوبی پیدا کردم اومدم ولی میخوام کمک کنم برای دوستام پیام این سمینارو فرستادم . به همه میگم بیاین دور هم باشیم تو اون هوا نفس بکشیم ولی …. چه کار دیگه ای میتونم انجام بدم؟ قول میدی اگه کاری از دستمون بر میاد بگی ؟ حلالمومن کن همونطور که هر روز به یادتیم پنجشنبه در کنارتیم . امیدوارم روز خوب و خاطره انگیزی همه در کنار هم داشته باشیم

  • مهدی رضا.
   دیدن تو و بقیه‌ی دوستانم اونجا، به من برای یک سال کار کردن انرژی میده.

   بهت قول میدم. صادقانه قول می‌دم. که بودن تو و بچه‌ها اونجا، کسانی که همیشه در فضای مجازی دیده‌ام، آنقدر برای من لذتبخش است که یک سال همه‌ی زندگیم را برای شما بگذارم.
   بیا.
   زود بیا.
   دیر هم برو.
   نه برای اینکه حرف‌های من را بشنوی و چیزی یاد بگیری (که البته تمام تلاش من آموختن مهم‌ترین آموخته‌های یک سال اخیرم و خلق ۵ ساعت به یاد‌ماندنی است)
   بیا که من شاد شوم و آرامش را کنار تو و بقیه‌ی بچه‌ها تجربه کنم.

 • علی... گفت:

  سلام محمد رضا ؛ استاد گرامی
  من حدودا ۲ سالی میشه که از محضرت به صورت ۲۴ ساعته استفاده می کنم.ذهن پویایی داری بهت تبریک میگم.
  من خیلی دوست دارم در این همایش هفته آینده شرکت کنم اما می ترسم…
  من پارسال در همایش انتخاب (مهر ۹۱) شرکت کردم ، مجلس به نحو احسن برگزار شد اما گفته هات در حد اسمت و شانت نبود… چیزهایی گفتی که تکراری بودن و ده بار در روزنوشته هایت خوانده بودم و این من رو میترسونه که نکنه دوباره تکرار؟
  بهم قول میدی که حرفات جدید و زیبا و کاربردیه؟ بهم قول بده خواهشا چون اگه اینطور باشه حاضرم میلیون ها تومن هم هزینه کنم تا از محضرت استفاده ببرم.
  مرسی

  • نه قول نمیدم.

   ویژگی من در روزنوشته ها و کلاس و سمینار اینه که به حال اون روزهایم فکر میکنم نه ترجیح مخاطب

   معیارم نه زیبایی است نه جدید بودن نه کاربردی بودن

   آن روز ممکن است حرفهایی بشنوی که هرگز نخواهی شنید و ممکن است یک واژه جدید هم نشنوی

   با پیشرفت تکنولوژی هدف سمینارها نمیتواند انتقال دانش باشد. بلکه ایجاد فضایی برای تنفس است. فضایی که دیگرانی در آن دم میزنند که مانند من و تو به دنیای بهتری برای زنگی فکر میکنند.

   اگر ثبت نام کنی پول تنفس در آن هوا را میدهی…

 • مهران گفت:

  سلام استاد…
  ثبت نام کردم ، استاد من خیییلی دوست دارم روز سمینار یه جوری به شما و اجرای برنامه کمک کنم…چه کاری میتونم انجام بدم ؟

 • فرزاد گفت:

  استاد سلام!
  مدتی ست با شما از طریق سایت آشنا شده و از کلام شیواتون اذت میبرم. واقعا دوست دارم در سمینارتون شرکت کنم. منتهای مراطب به دلیل مشکلات شدید مالی واقعا توانایی شرکت در سمینار رو ندارم. ممنونم از تمامی زحماتتون و از صمیم قلب براتون ارزوی موفقیت میکنم
  مهر افزون

 • سیناکوچولو گفت:

  منم دوسدارم بیااام.. میشه با خواهرم بیام؟ چون دانشگاهه باید خواهرم با حجاب بیاد؟؟؟ منظورم مقنعه ست.. آخه شنیدم دانشگاه اگه بی حجاب باشی راه نمیدن

 • فرشته گفت:

  سلام
  بیصبرانه منتظرم تا روزسمینار و دیدار با استاد عزیزم.

 • محمد زارعی گفت:

  من از طریق مدیران ایران با سمینار شما اشنا شدم دانشجوی دکتری هستم می توانم از تخفیف دانشجویی شما استفاده کنم ؟

 • گیتی گفت:

  مهندس من از سریع حرف زدنه شما خوشم میاد! ریتم تند انرژی خاصی داره و به چشمای آدم برق خاصی میده! و جدابه! من هم همین طوری حرف میزنم! امروز سز دفاع هم همین کارو کردم اما بهم گفتن هول شدییییییییی…چه خبره…. آروم بگوووو…..

  آخه من این مدلی دوست دارم!

  بهمون یاد بدید…لطفاً بهمون یاد بدید!

 • گیتی گفت:

  سلام مهندس! انقدر از مذاکره سر جلسه دفاع برامون نگفتید که با وضعیت جالبی دفاع کردیم رفت! 😉

  البته وظیفتون نیستااااا! کمی باطنز گفتم 😉

  اما انصافاً جلسه دفاع واقعاً تکنیک می خواد! مهندس یادمون بدید برا دفاع بعدی استفاده کنیم!

 • farzaneh.p گفت:

  فکر میکنی برای کسی که هیچ کدوم از کلاس های مذاکره رو شرکت نکرده، این سمینار میتونه مفید باشه؟

 • ثمانه گفت:

  سلام استاد بزرگوار
  مدتی هست که با جنابعالی و سایت شما آشنا شدم٬ از قلمتون لذت می برم و از دانشتون بهره.
  در زمینه ی ورود به بازار کار شدیدا به راهنمایی نیاز دارم٬ میتونم بهتون ایمیل بزنم تا در صورت امکان کمکم کنید؟

 • حمیده گفت:

  سلام محمدرضا
  تورم گریبان هزینه های سمینار توروهم گرفت:((

  • آره حمیده جان. بر اساس محاسبات من در خوشبینانه ترین حالت میتونم این سمینار رو سر به سر اجرا کنم.

   اما تا جایی که من تحقیق کردم سمینارهای ۵ ساعته با قیمت ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اجرا میشن (غیر از سمینارهای موفقیت و انگیزشی و … که جنس محتوای اونها متفاوته)

   • حمیده گفت:

    از پاسخت ممنونم محمدرضا
    قیمت شما که الان عالیه،متاسفانه برای درامد ما اتفاق خاصی نیفتاده
    من همایش انتخاب رو با ۱۵۰۰۰ تومن اومدم و خیلی راضی بودم
    لطفا بعدا گزارششو بنویس

 • خط سوم گفت:

  با سلام و تشکر بابت سمینار هوش مذاکره، به نظرم بسیار جالب و لذت بخش خواهد بود
  ولی حیف به علت ماموریت کاری این فرصت رو از دست دادم، ای کاش زودتر اطلاع رسانی می شد شاید ما هم می تونستیم شرکت کنیم.خوش به حال دوستانی که شانس شرکت در این سمینار رو داردند…

  • ممنونم از لطف شما. راستش ما تلاش کردیم. اما دو مسپله جدی (مساپلی مثل مجوز و …) و مسپله هزینه بسیار بالای سالن باعث شد که تا آخرین لحظات نتونیم مطمپن باشیم که آیا این سمینار قابل اجرا هست یا نه.

 • مهسا گفت:

  سلام استاد
  وای اگه بدونید چقدر دلم برای اینجا تنگ شده بود.نوشته هاتون یه حال خوبی داره که به ادم انگیزه زندگی میده.این چند ماهه به خاطر حجم درس و حساسیت شرایطم توی تحریم بودم نه برای سایت شما کلا اینترنتو از خونم حذف کردم (در مواقع ضروری میرفتم کافی نت)ولی برگشتم تا بازم مخاطب همیشگی اما کم حرف خونتون باشم.

 • محمد علی گفت:

  متشکریم استاد
  اره تو رو خدا زود زود
  منتظر تراست زون پر بار تر هستیم

 • نسرین... گفت:

  کمیت یا کیفیت؟
  در نوشته های شما مرتب صحبت اعداد است. ۴۰۰نفر ،۶۵۰ نفر، ۵۰ کشور، میلیون ها فرد، دهها کتاب، هزاران ساعت آموزشی، هزاران مدیر، ۲۷ فایل رادیو مذاکره ……آقای مهندس کمیت گرا هستید؟ چرا اینقدر تعداد برای شما مهم است؟

  ممنون.

  • مگر کسی میتونه حرف بزنه بدون اینکه از اعداد استفاده کنه؟ احساس کردم دارید شوخی میکنید!

   شماره گذاری فایلهای رادیو مذاکره نمیتواند معیار تفکر کمی باشد.
   البته به عنوان یک شوخی سطحی لحظات مفرحی را برای من و سایر خوانندگان فراهم کردید.
   ممنونم

   • هر جا عددی دیدید، بحث کمی نیست و هر جا عدد نبود بحث کیفی نمیشود.

    من از هزار و یک خیانت حرف میزنم برای تاکید بر «کیفیت» عشق.
    و شما بدون عدد حرف میزنید به خاطر اینکه «کمیت» فعالیت من حسادت شما را برانگیخته. چنانکه بغض شما هنگام نوشتن، کاملا دیده و شنیده میشود.
    من از عدد میگویم و کیفی میشود. تو بی عدد میگویی اما کمی میشود!

    تو استدلالی کرده ای که بر اساسش فردوسی و هفت خان رستم، عطار و هفت شهر عشق، داستانهای هزار و یک شب و … همه و همه متهم میشوند و تنها تو پاک میمانی.
    «بسی رنج بردم در این سال سی» هم که نشان میدهد فردوسی هم مثل شعبانعلی هیچ چیز نمیفهمیده و کمی بوده!
    یک سمت این بحث، تمام فرهنگ و تمدن کشور ایستاده و در سوی دیگر تو تنها ایستاده ای!

    ضمن اینکه در مورد هزار و یک رابطه ی ج.ن.س.ی، نوشته های من، متون ادبی هستند نه خاطرات روزمره دوست عزیز.

    • نسرین جان. خوشحالم که فعالیتهای امثال من، بغض و نفرت کسانی مثل تو را بر می انگیزد.
     این هم یک شاخص عددی دیگر است که اهمیت کار من را نشان میدهد.
     اگر نبود هر روز به اینجا سر نمیزدی تا راجع به من حرف بزنی!

  • شیوا مژدهی گفت:

   سلام نسرین خانم عزیز، نظر شما خیلی برای من جالب بود.به نظر می رسه از میان انبوهی از واژه ها و جملات نوشته ها تنها اعداد و ارقام رو خیلی خوب شناسایی می کنید.در صورتی که من فکر می کنم در کنار تمام اعدادی که شما بهشون اشاره کردید مفاهیم عمیقی هم دیده می شد و تا جایی که من می دونم نگاه کیفیت گرا پیش از جست و جوی اعداد، در پی یافتن نکته های آموزنده ی نوشته ها و نظرات است،نه چیز دیگر…موفق و موید باشید.

 • محمد گفت:

  آقای شعبانعلی…
  من که سمینار تالار معلمو اومدم….
  شرکت تو این سمینار واسم مطالب جدیدی داره؟؟؟

  • اون سمینار معرفی مدل بود. اینجا قاعدتاْ سمینار آموزشیه و محتوای آموزشی داره
   (اگر یادت باشه اون سمینار اساساْ‌برای معرفی دوره ها و ثبت نام بود که ما با صحبت با مخاطبان عزیز تصمیم گرفتیم کمی طعم آموزشی اون رو افزایش بدیم)

 • محمد علی گفت:

  بدون شرح
  میخوواهم خواهش کنم این سایتو ببینی!!
  http://zolalnews.ir/contents/view/four-eight-one-two-one.aspx
  محمد رضا ما داریم ازت مذاکره یاد میگیریم اما بعضی ها بدون اینکه چیز زیادی از مذاکره بدونن …
  ببین چه جور خیانت میکنن
  من هم فریب خوردم
  اما کاش برات میسر بود بدون اینکه کارگاه مذاکره با شیطان رو بدون سانسور توی تراست زون می گذاشتی
  تا یاد میگرفتیم این قدر ساده فریب نخوریم.
  خدا همه رو از شر این شیاطین در امان نگه داره

 • عطیه گفت:

  استاد عزیز.
  ممنونم بابت فرصت هایی که در اختیار ما میذارید.
  از خداوند براتون بهترین هارو آرزو میکنم.

 • محمد گفت:

  با سلام
  محمد رضای عزیزما که در شهرستان هستیم نه امکان شرکت در سیمنارها داریم ونه شرکت در کلاسهای تحلیل رفتار متقابل دکتر بهرامی را ایا برای شما این امکان وجود داردعده ای که می خواهند با برداخت های از قبیل حق عضویت یا سایر راهکارها به این قبیل کلاسها در قالب CD “DVD دسترسی بیدا کنند

  • محمد جان. تا حالا این امکان نبوده ولی از این همایش شروع میکنیم.
   برای کسانی مثل تو به نظر میرسه من باید تراست زون رو جدی تر پیگیری کنم

   • مریم .ر گفت:

    آره محمد رضا، منم میخوام ازت خواهش کنم که این سمینارها رو تو سایت تراست زون قرار بدین تا افرادی مثل ما که شهرستان هستیم بتونیم از مطالب مفیدتون استفاده کنیم.

    • مریم جان. ما بعد از این سمینار احتمالاْ همین کار رو انجام بدیم. امیدوارم اینطوری برای دوستان شهرهای دیگه هم فرصت ارتباط بیشتر ایجاد بشه

     • ستاره گفت:

      وای محمد رضای عزیزم سپاس بابت این همه لطفت واقعا ممنون میشم اگه اون تو تراست زون بذاری یا دی وی دی اش کنی.
      من تو تهرانم ولی اگه امکان مالیشو داشتم مطمئن باش که نفر اول خودم ثبت نام میکردم مذاکره بهانه است من فقط ارزو دارم تو رو از نزدیک ببینم .
      به امید روزی که از شاگرد مجازی بودن به شاگردی واقعی شما برسم…….
      موفق باشید همیشه…

     • سعیده (آذر) گفت:

      باورنکردنی میشه اگه این کار رو انجام بدید…

      البته ما اقدامات باورنکردنیِ زیادی از شما دیدیم و با سخاوت شما در اشتراک دانسته هاتون برای همگان آشنا هستیم…

      از صمیم قلب براتون آرزوی سلامتی و توفیقات بیشتر دارم…

     • مجتبی گفت:

      محمدرضا جان من مدتی دانشجوی شما بودم میدونم چه فرصتی رو دارم از دست میدم ولی چون شهرستانیم و در حال حاضر نمی تونم به این همایش بیام امیدوام امکان برگزاری همایشها بصورت مجازی فراهم بشه
      موفق باشی

 • سارا م گفت:

  سلام استاد
  این سمینار برای چه کسانی مفیده؟؟ برای کسانیکه در کلاس های مذاکره تون هم شرکت نکردند میتونه مفید باشه؟؟؟

  • سارا جان.
   اساساْ این سمینار و همه سمینارهای من، محتوایی مستقل از کلاسها و دوره های من داره و برای کسانی که شرکت کرده اند و نکرده اند مفیده.
   اما ای کاش. کسانی که می آن تا حد امکان فایلهای رادیو مذاکره رو گوش داده باشند. اطمینان دارم که با این کار استفاده بهتری میکنند.

   • سارا م گفت:

    مرسی استاد عزیز از پاسختون، حتما سعی میکنم فایل ها رو تو این هفته باقیمونده گوش بدم تا بهترین استفاده رو داشته باشم 🙂

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *