دوره‌های صوتی آموزشی مدیریت و توسعه فردی متمم (کلیک کنید)

خلیج فارس را سالهاست عربی کرده‌ایم

خلیج فارس، را سالهاست «عربی» کرده‌ایم و نفهمیده‌ایم…

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد، که بازار کار در ایران را چنان به فضاحت کشیدیم که «ایرانیان»ها برای کار به کشورهای «عربی» رفتند.

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد، که آنقدر در گردشگری تنگ نظر شدیم که در «دوبی» راحت‌تر از «کیش» می‌شد تنفس کرد.

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد که «سهم واژه‌های فارسی» در زبانمان کمتر از واژه‌های عربی شد.

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد که «سهم ما از اقتصاد خلیج فارس» کمتر از سهم کشورهای عربی شد.

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد که «امنیت سرمایه‌گذاری» که شکل نوین «امنیت» در دنیای «متمدن» است، در تک تک کشورهای جنوبی بیشتر از ایران شد.

خلیج فارس از آن زمان خلیج عربی شد که ایرانیان، جوانانشان را با «افتخار» و «لبخند» در فرودگاه‌ها به سمت کشورهای دیگر بدرقه کردند.

خلیج فارس از آن زمان عربی شد که ما در مسافرت به کشورهای عربی، به صاحبان تورها گفتیم: «می‌خواهیم هتلی برویم که در آن ایرانی نباشد».

خلیج فارس از آن زمان عربی شد که ما فکر کردیم «فارسی» و «عربی» بودن خلیج ما را «گوگل» تعیین می‌کند و تغییر عکس پروفایلمان در فیس بوک.

خلیج فارس از آن زمان عربی شد که ما فکر کردیم همه‌ چیز در یک «نام» خلاصه می‌شود. چنین شد که از تمدنمان نیز جز یک «نام» باقی نماند.
نامی که اگر برایش جسم و جانمان را نگذاریم، چند قرن دیگر روی هیچ نقشه‌ای باقی نخواهد ماند و فرزندانمان باید امضای الکترونیک جمع کنند که ثابت کنند کشوری به نام ایران وجود داشته است.
بیایید بیشتر تلاش کنیم…

خلیج فارس

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) دوره های توسعه فردی ۶۰ نکته در مذاکره (صوتی) برندسازی شخصی (صوتی) تفکر سیستمی (صوتی) آشنایی با پیتر دراکر (صوتی) مدیریت توجه (صوتی) حرفه‌ای‌گری در کار (صوتی) کتاب های مدیریت راهنمای کتابخوانی (صوتی) آداب معاشرت (صوتی) کتاب های روانشناسی کتاب های مدیریت  


61 نظر بر روی پست “خلیج فارس را سالهاست عربی کرده‌ایم

 • عباد کیانفر گفت:

  واقعیت این است که بیشتر جوانان ما فقط میخاهند با با دست یازی به غلو ، خود را بازی دهند و گاهی در این بازی چنان از خود بیخود میشوند که اندوخته ناچیز خود را نیز میبازند و آسیب پذیر میشوند و بعد ، از شدت تعصب باد آورده چاره ای جز دست بردن به دشنام نمی یابند و واقعیت این است که بیشتر وقت ما با بالیدن و ستیزه به هدر میرود در نتیجه دستهایمان خالی میمانند و آماده میشوند برای گره خوردن و فرود آمدن بربه پوزه ی خودی و بیگانه.

 • رضا منتظریانی گفت:

  بسیار عالی هر دو مطلب در مورد خلیج فارس لطیف و ملایم ولی تکاندهنده بود . همانند زلزله ای با قدرت بالا http://rezamontazer.blogfa.com/

 • مشتاق گفت:

  باسمه تعالی
  این بحث از خیلی وقت پیش (قبل از انقلاب) بوده و تنورش هم چند وقت به چند وقت داغ میشه. باید دید پشت این مسئله کیه و چه هدفی رو دنبال میکنه!

 • سین گفت:

  شما وظایف و کارهای خودتونو درست انجام بدین ، خود به خود اوضاع درست میشه
  وقتتونو با این حرفا و داستانا و اینکه عربا پ رو کردن ف تلف نکنید
  به جاش خودتون رو بسازین ، این حداقل کاریه که میتونید برای وطنتون بکنین

 • sayeh گفت:

  سلام
  آزادی بیان و عقیده بزرگترین نعمتی است که هر انسانی می تواند داشته باشد. آزادی که از انسان ها حتی در مدعی ترین کشورهایی که آزادی بیان را جز لاینفعک حکومت های خود می دانند سلب شده است و تیغ سانسور و قیچی و ترور شخصیتی و فیزیکی متاسفانه در همه جا بیداد می کند.
  متاسفانه در دنیایی که ادعای علمی می کند قوانین کاملا غیر علمی در جریان است. چرا؟ به دلیل اینکه علم را بتوانند کنترل کنند و هر آنچه را که می خواهند به دنیا بدهند و علومی که حتی اگر ذره ای از قدرت سیری ناپذیر عده ای بکاهد بلوکه می کنند.
  صحبت در مورد خلیج فارس یا پارس است و دشمنی های بعدی آن!
  اما اگر بدانیم هر آنچه را که به عنوان تاریخ و فرهنگ عمومی جهان داده و می دهند از بنیان های دروغ تبیعت می کند دیگر خلیج فارس یا پارس بازی بیش نخواهد بود!
  اگر تیغ سانسور در این جا جریان ندارد خوانندگان را به مباحث تاملی در بنیان تارخ ایران رجوع می دهم تا بدانند تمام دانسته ها از زاویه ای دیگر و با نگاهی بنیانی می تواند دروغ کثیفی باشد!

  • دوست من. سایه.
   من لینکی رو که در نوشته‌ات گذاشته بودی رو بدون اینکه بخونم حذف کردم چون به نظرم زبان حرف زدن تو متعلق به دوران متعصب انقلاب فرانسه یا اکتبر ۱۹۱۷ هست!
   تو می‌خواهی به دیگران «علم واقعی» رو یادآوری کنی و «علم» یعنی «تردید» همچنانکه «قطعیت = جهل».

   «قوانین کاملاً غیرعلمی در جریان است» یعنی اینکه «همه‌ی همه‌ی همه‌ي قوانین» «کاملاً کاملاً کاملاً» غیر علمی هستند؟

   کاش می‌نوشتی: «قوانین زیادی را می‌توان یافت که به رغم ظاهر علمی، الزاماً علمی نیستند».

   «بتوانند علم را کنترل کنند؟» چه کسانی؟ «آنها؟». هنوز نمی‌خواهیم بپذیریم که دنیا محل «ما» و «آنها» نیست. محل «من» و «تو» نیست. محل «ماست»؟

   «علم را بلوکه مي‌کنند اگر ذره‌ای از قدرت آنها بکاهد؟». با همین قدرت؟
   پس شما چگونه وبلاگ درست کرده‌ای و حرفت را می‌نویسی؟ چرا بلوکه نشدی؟

   فرض ۱: علمی نمی‌نویسی.
   فرض ۲: نوشته‌هایت بی‌خاصیت است و از قدرت سیری ناپذیر کسی نمی‌کاهد.

   من با توجه به اینکه شما گفته‌ بودید اگر حرف علمی زده بشود بلوکه می‌شود و اینکه شما زیر نوشته خود آدرس سایت دادید و بلوکه هم نشده، احساس کردم انتشار آدرس سایت کار اشتباهی است.

   امید که روزی صحبت‌های «شورانگیز ما» به صحبت‌های «شعور انگیز» تبدیل شود…

 • امیر علی گفت:

  ای کاش به جای اینکه اززبان عربی در حرف هایمان استفاده کنیم از زبان پارسی استفاده می کردیم ،ای کاش به جای استفاده ازکلمه ی خلیج فارس از خلیج پارس استفاده می کردیم و به جای اینکه از گفتن کلماتی چون مثل از متل استفاده کنیم ازگفتن کلمات غیر پارسی بپرهیزیم.به امیدروزی که زبان پارسی پارسی شود

 • اردلان گفت:

  آفرین آفرین آفرین به شرفت
  راستش عنوان مقاله رو خوندم فکر کردم از این مطالبیه که جز به جوش آوردن خواننده چیزی نداره و میخواد یه سری مهملات بگه که خواننده به جوش بیاد
  بعد دیدم نه قصدت اینه که کنایه بزنی که بعد نظرم عوض شد
  همه اینهایی که میگی به راستی توضیح خوبیه برای این موضوع و هم کاملا باهات موافقم
  خلیج فارس وقتی عربی شد که عریها که حرف “پ” رو ندارن برای اینکه بتونن زبان “پارسی” مارو تلفظ کنن اون رو به “فارسی تغییر دادن و همینطور نام کشومونو که سرزمین “پارس” بود رو به سرزمین “فارس”
  خلیج فارس وقتی عربی شد که بیش (یا بیش از ۸۰ درصد) کلمات زبانمون رد کلمات عربی تشکلیل میدن حتی تو مکالمات روزمره مون هم کلی کلمه عربی داریم مثل همین سلام و تازه افتخارم میکنیم که اینجوری بعضیا هم که همون صباح الخیر و فی امان ا… رو به جای خداحافظی میگن
  مثلا اگه جای کلمه سلام بگیم “درود” زشت و مسخره به نظر میاد یا “بدرود” رو به جای خداحافظی یا فی امان ا…
  خلاصه ما بیشتر از اینکه ایرانی باشیم عربیم

  • hamid گفت:

   تمام مطالب بالا صحیح هست به غیر از این مطلب که کلمات عربی در داخل کلمات ماست. ما متاسفانه همه چیز را از جهت سیاسی در امروز میبینیم. چرا نمیخوایم قبول کنیم که این نزدیک بودن زبان ما با ملل دیگر، خودش یک پتانسیل بالاست. عزیز من در این متن لینک نوشته شده بود که اکثر ایرانیان چقدر به کشورهای عربی و حاشیه خلیج سفر میکنند. اگر ما هم به اندازه آنها تفکر و تعقل داشتیم، میتوانستیم این پتانسیل بالا را به نفع خودمان رقم بزنیم که نشد و نکردند. مثلا جناب آقای ظریف رو که وزیر امور خارجه ست اگر دقت کرده باشد، چون مسلط به بیش از ۴ زبان زنده دنیاست، وقتی با روسای کشورهای دیگه ملاقات میکنه و بدون مترجم با اونها ارتباط برقرار میکنه، چقدر تاثیر بالا و بسزایی داره. این یک اصل اثبات شده ست که در جایی که همزبان با تو هستن چه احساس آرامشی داری. دوست عزیز به نظر من تمام این مسایل فقط برای این است که ما رو از مسیر شخصی و نوعی و وظابف مربوطه که باعث رشد و آبادانی ایران عزیزمان می شود منحرف کنند و ما رو فقط دنبال مسایل سیاسی بفرستن. البته در این مساله موفق هم شدند.چند روز پیش دیدم یه بچه دوم دبستانی داشت در مورد مسایل سیاسی حرف میزد، این به خدا فاجعه ست.من با افرادی از بستگانم که در خارج هستند وقتی صحبت میکردم، همه میگفتند پس معلوم شد چرا ایران اینقدر عقب افتاده و از مسیر پیشرفت دور شده، چون تمام دانشجویان و افرادی که دنبال مسایل علمی باید باشند دنبال مسایل سیاسی هستند و البته من افتخار میکنم که یک مسلمان ایرانی هستم همانطور که رسول خدا به ما افتخار کرد.
   یاعلی

   • دوست من.
    کم بودن سهم کلمات در یک زبان معنای مشخص داره:
    اینکه در اون زبان کمتر «فکر» و «تولید» وجود داشته.
    من روی عربی حساسیت خاص ندارم.
    مشکل من با زبان های دیگر هم هست.

    وقتی می‌گیم: «اینترنت» یعنی اینکه «ما بی عرضه بوده‌ایم و دیگران برای ما شبکه جهانی ارتباطی ساخته‌اند».
    وقتی می‌گیم: «رادیو» یعنی ما ناتوان بوده‌ایم و دیگران ساخته‌اند و حق داشته‌اند که واژه‌ی آنها هم همراه محصول آنها وارد زبان ما شود.
    وقتی می‌گیم: «تاکسی». یعنی قبل از ما کشورهای دیگر به «حمل و نقل شهری» فکر کرده‌اند.
    من از اینها هم ناراحت نیستم. می‌گویم: ما به دنیا چه اضافه کرده‌ایم که کلماتمان را به زبان‌های دیگر صادر کنیم؟ سهم ما از زبان های عربی و انگلیسی و آلمانی به اندازه‌ی سهمی است که آنها از زبان ما دارند؟
    یا ما تمام این مدت «لب جو» و «گذر عمر» را فهمیده‌ایم و نقل کرده‌ایم؟
    من خوشحال می‌شوم واژه‌های عربی را داخل زبانم می‌بینم همچنانکه انگلیسی را. این به معنای ورود محصولات و فکر و ایده‌ی دیگران در فرهنگ ما و زنده بودن ماست.
    ما چقدر به زبانهای دیگر صادرات داشته‌ایم؟

    • هیوا گفت:

     من در اين حيرانم

     كه چرا قافله علم از اين جا نگذشت

     يا اگر آمد و رفت

     پدرانم سرگرم چه كاري بودند؟

     بر سر قافله سالار چه رفت


     و اگر همراه اين قافله گشتند گهي

     برنگشتند چرا؟

     ما چه كرديم براي دگران

     و چرا از خم اين چنبره بيرون شديم

 • REza گفت:

  خب از بس کوتاهی کم توجهی بی میلی نشون دادیم این طوری شده
  الان بیان یه کاری کنیم حداقل یه همچین بحثیو میبینیم سرمونو پایین نندازیم بگیم از ماست که بر ماست
  کسی میتونه بگه چیکار باید کرد

 • فرشيد گفت:

  زماني شيل كه يكي از مستشاران انگليسي بود و از امير كبير تقاضاهاي پي در پي داشت و اميركبير مخالفت مي كرد اين طور در مورد مملكت صحبت كرده : چيزي كه در اين مملكت وجود ندارد حيثيت و ايمان و حق شناسي است . سود پرستي و طمع ورزي حاكم بر همه چيز است و در جاي ديگر امير كبير در نامه اي اورده است : در ملت ايران نشانه اي از وطن پرستي يا مليت به جاي نمانده و قدرت دين هم كه تا امروز جاي مليت را گرفته بود رو به سستي نهاده است.

 • hamzehb گفت:

  خلیج فارس از روزی عربی شد که پادشاهان ۲۰۰ سال گذشته ما هیچ جنگی را شروع نکردند ولی همواره سرزمین دادند و مهلت دیکتاتوری خریدند.
  وقتی عربی شد که محمد رضا شاه با قلدری تمام در ۲۴ اسفند ۱۳۴۹ بحرین که کلید در اختیار گرفتن تنگه هرمز و شریان نفت و انرژی جهان بود را مفت و بدون یک ریال مستقل اعلام کرد (تقدیم امپراطوری انگلستان نمود).
  وقتی عربی شد که با ۱۰ میلیون دلار پول سازمان سیا و MI6 کودتا بر علیه مصدق انجام شد.
  بعله خلیج فارس همیشه فارس میماند اگر ما در دل بگذاریمش ولی اگر روزی هم عربی شد از آن روزها شروع شده است …

 • دادا گفت:

  راحت ميشه اين مشكلو حل كرد نه خليج فارس باشه نه خليج عربي .به قول آن رئيس سفر كرده اسمشو ميگذاريم خليج دوستي تمام شد رفت.

  • امیر علی گفت:

   درود:چرا باید بگذاریم خلیج دوستی نکنه یادت رفته که ما ایرانی ها روزی برده عرب ها بودیم وماراتحقیر میکردند ویا یادت رفته که چه کسانی هشت سال بر ما جنگ نا برابری تحمیل کردند به خدا قسم این حرف را از ته دل نگفتی که اسم خلیج پارس باید خلیج دوستی باشد. بدرود.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser