دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)

گزارش چهار سالگی متمم

امروز، دوم بهمن ماه ۹۶، متمم چهارمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت.

رابطه‌ی دوستان متممی با متمم چنان نزدیک و پیوسته است که جزئیات فعالیت‌ها، چالش‌ها، ضعف‌ها و بهبودها را بهتر از هر کس دیگری می‌دانند و روند رشد و توسعه متمم را نیز کاملاً زیر نظر داشته‌اند.

با این حال، صرفاً به عنوان حفظ سنت سالیانه، بر برخی از تغییرات و بهبودهایی که در سال گذشته در متمم به وجود آمد اشاره می‌کنم.

لازم به تکرار و تأکید است که رشد متمم، کاملاً ارگانیک است و مانند هر رشد طبیعی دیگری، همزمان با گذر زمان، در کنار طراحی و توسعه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جدید، گهگاه مسیرهای اشتباه یا نادرستی هم رفته و می‌رود که معمولاً می‌کوشیم با توجه به بازخورد دوستان متممی، آنها را اصلاح کنیم.

برخی از مهم‌ترین تغییرات و بهبودهای سال گذشته به شرح زیر هستند:

توزیع امتیازات

ما در سال گذشته نیز مانند قبل، تلاش کردیم تا توزیع امتیازها بین تمرین‌ها و دیدگاه‌ها منصفانه‌تر شده و نظرات همه‌ی عزیزان، از فرصت بیشتری برای دیده شدن برخوردار باشند. قطعاً هنوز تا شرایط ایده‌آل (اگر فرض کنیم می‌توان چنین شرایطی را تعریف کرد یا به آن رسید) فاصله داریم. اما بررسی توزیع امتیازها نشان می‌دهد که هم‌اکنون نسبت به سال‌های گذشته، قطعاً در نقطه‌ی بهتری قرار داریم. برخی از تغییرات انجام شده در راستای این هدف، به شرح زیر هستند:

 • نمایش دیدگاه و تمرینی که بیشترین امتیاز را کسب کرده در زیر هر درس
 • انتشار گزارش هفتگی فعالیت دوستان متممی
 • معرفی فعال‌ترین دوستان متممی – بر اساس تعداد دیدگاه‌ها – در ستون جانبی متمم
 • تفکیک برترین دوستان متممی در درس‌های اختصاصی و عمومی (قبلاً‌ یک فهرست واحد وجود داشت)
 • محاسبه متممی‌های برتر بر اساس فعالیت در شش ماه گذشته (نه از زمان تأسیس متمم)

تلاش برای تقویت روابط در جامعه متممی‌ها

امسال، برخی فرایندها و قابلیت‌ها با هدف رشد و تعمیق رابطه میان دوستان متممی طراحی و اجرا شد که اثر آن در کیفیت یادگیری و افزایش شوق یادگیری و پیگیری درس‌ها و تمرین‌ها، هم به صورت شهودی و هم در قالب شاخص‌های عملیاتی متمم، کاملاً محسوس و ملموس بوده است.

از جمله‌ی این فرایندها و قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعلام کسانی که برای نخستین بار در متمم تمرین حل کرده‌اند یا اظهار نظر کرده‌اند تا دیگر دوستان متممی زودتر آنها را در جمع خود بپذیرند و جذب کنند.
 • اعلام کسانی که به دیدگاه هر از یک دوستان متممی پاسخ داده‌اند یا درباره‌ی آن اظهار نظر کرده‌اند.
 • اعلام آخرین کسانی که به دیدگهای هر یک از دوستان امتیاز داده‌اند.
 • در زیر هر درس، تعدادی از علاقه‌مندان دیگر هر درس به دوستان معرفی می‌شوند.

سفارشی‌سازی و افزایش پویایی در فضای متمم

ما در گذشته نیز با قابلیت‌هایی نظیر تولید محتوای داینامیک (پویا) سعی کرده‌ایم که سطح سفارشی‌سازی یا Customization در فرایند آموزشی را متمم را افزایش دهیم.

در سال گذشته، در همین راستا فعالیت‌های جدیدی هم انجام شد. موارد زیر از جمله فعالیت‌هایی هستند که در این حوزه انجام شده‌اند:

 • طراحی صفحه‌ی تنظیمات تا هر یک از دوستان بتوانند ترجیحات و سلیقه‌ی خود را در آن صفحه تعیین کنند. ظرفیت این صفحه و قابلیت‌هایی که در اختیار ما قرار میدهد، بسیار فراتر از وضعیت امروز آن است و در آینده، فرصت‌ها و قابلیت‌ها و امکانات بسیار بیشتری در این صفحه قرار خواهد گرفت.
 • دریافت ایمیل هفتگی از جمله مواردی است که انتخاب آن به صورت کاملاً مشخص و دقیق در اختیار دوستان است و از مکانیزم سنتی Subscribe و Unsubscribe که در خبرنامه‌ی بسیاری از سایت‌های قدیمی وجود دارد فاصله گرفته‌ایم. اکنون هر یک از دوستان دقیقاً‌ در هر هفته می‌تواند مستقلاً در مورد اینکه آیا می‌خواهد ایمیل آن هفته را دریافت کند یا نه؛ تصمیم بگیرد.
 • زیر هر یک از درس‌ها، به دوستان عزیز اعلام می‌شود که آیا در بحث مربوط به آن درس مشارکت داشته‌اند یا نه. کم نبودند کسانی که به ما می‌گفتند بعد از یک یا دو سال، به درسی سر زده‌اند و بعد از صرف زمان و انرژی فراوان و حل تمرین، متوجه شده‌اند که قبلاً هم در آنجا تمرین داشته‌اند.
 • دوستان متممی صفحه‌ای در اختیار دارند که می‌توانند در آن آخرین تمرین‌ها و دیدگاه‌ها را به تفکیک موضوع مورد علاقه‌ی خود پیگیری کنند. این کار هم به نفع کسانی است که می‌خواهند دیدگاه دیگران را پیگیری کنند و هم برای کسانی که تمرین حل می‌کنند مفید است. چون فرصت دیده شدن تمرین‌ها و کامنت‌ها دیگر به ستون کنار متمم محدود نیست.
 • دوستان متممی می‌توانند فهرستی از درس‌هایی که مورد علاقه‌‌شان بوده و آنها را علامت‌گذاری کرده‌اند در یک صفحه‌ی مستقل مشاهده کنند و به عبارتی، مجموعه درس‌های مورد علاقه‌ی خود را از کل متمم جدا کرده و آرشیو کنند.
 • با توجه به اینکه برخی دوستان حوصله‌ی جزئیات دقیق علمی را نداشتند و برخی دیگر اصرار داشتند که هر درس را با جزئیات فراوان بخوانند، امکان انتخاب فرمت درس برای دوستان فراهم شده است (با جزئیات بیشتر؛ بدون جزئیات بیشتر)

اقدام‌های مربوط به بهبود کیفیت محتوا

در زمینه‌ی بهبود کیفیت محتوا هم برخی فعالیت‌ها انجام شده که قاعدتاً آنها را مشاهده و تجربه کرده‌اید:

 • بخش اهداف آموزشی به تدریج جای خود را در ساختار درس‌های ما باز کرده است. ضمن اینکه امسال در درس مهارت یادگیری، مدل بلوم را هم آموزش دادیم تا اهداف آموزشی به شکل بهتری قابل درک و بررسی باشند.
 • بخش مهم دیگری که در کادر اهداف آموزشی وجود دارد، فشار ذهنی مربوط به هر درس است تا اگر دوستان خسته هستند، از همان ابتدا بتوانند در مورد مطالعه کردن یا نکردن هر درس، بسته به انرژی و سطح تمرکز خود تصمیم بگیرند.
 • میزان جهت‌گیری درس‌ها به سمت کسب و کار یا به سمت زندگی و نیز نیاز به مشارکت در هر درس، اکنون در بالای بسیاری از درس‌ها نمایش داده می‌شود.
 • بخش پیام اختصاصی فعال‌تر و غنی‌تر از گذشته شده و علاوه بر ایده متمم که بیشتر و منظم‌تر از قبل منتشر می‌شود، اخبار پراکنده هم اعلام می‌شود که بسیار مورد استقبال دوستان متممی قرار گرفته است.
 • یکی از گلایه‌های دوستان متممی، ناپیوستگی بین برخی از درس‌ها بود که حتماً این تجربه را داشته‌اید که اخیراً این پیوستگی به شکلی بسیار بهتر از گذشته رعایت می‌شود.
 • ضمناً به شدت مشغول بازسازی و بازآفرینی محتواهای گذشته بوده‌ایم که این کار دو کارکرد ارزشمند داشته است: نخست اینکه درس‌هایی که در گذشته تولید شده‌اند، از نظر استاندارد به درس‌های جدید نزدیک می‌شوند و مطالعات و تحقیقات روز هم به آنها اضافه می‌شود. کارکرد دوم هم این است که درس‌ها دوباره به صفحه اصلی متمم باز می‌گردند و دوستانی که در گذشته در درسی اظهار نظر کرده یا تمرین حل کرده‌اند، دوباره دیدگاه‌شان در معرض نمایش قرار می‌گیرد و این کار خود به توزیع منصفانه‌تر امتیازها کمک کرده است.

با وجود همه‌ی نکاتی که گفته شد، متمم هنوز در هر سه حوزه‌ی فرایند آموزشی، کیفیت محتوا و ساختار تا نقطه‌ای که حداقل رضایت ما را تأمین کند، فاصله‌ی قابل توجهی دارد و امیدواریم که مانند گذشته،‌ با حمایت و همراهی دوستان متممی بتوانیم آهسته ولی پیوسته در این مسیر گام برداریم.

در پایان، اجازه بدهید مانند هر سال تعدادی تشکر و قدردانی از طرف من و همکارانم داشته باشیم.

به طور خاص، می‌خواهم از آفاق رحمانی و معصومه خزاعی عزیز تشکر کنم.

آفاق رحمانی عزیز که در یک سال گذشته آن‌قدر اشتراک ویژه خریده است که تا ۲۰۲۸ کاربر متمم محسوب می‌شود‌ (آفاق جان. سپتامبر آن سال باید تمدید کنی).

بنابراین همه شاهد باشید که اگر من زودتر از این تاریخ مُردم، آفاق یکی از وراث محسوب می‌شود و بخشی از دارایی من (که عمدتاً از جنس قسط و بدهی است) به او تعلق دارد.

معصومه هم بعد از آفاق، دومین حامی مالی بزرگ متمم در سال گذشته محسوب میشه.

در کنار آفاق و معصومه، باید از سیما سلیم زاده و شهرزاد و طاهره خباری و سامان عزیزی نیز تشکر کنم که از نظر مجموع پرداخت‌ها به متمم در سال گذشته با سایر دوستان متممی فاصله‌ی چشم‌گیری داشتند.

در کل اگر هیچ کس اعتبار خود را در متمم تمدید نکند و به تدریج همه‌ی ما Expire شویم، با توجه به گزارش سیستم ما، در آن آخرالزمان همچنان آفاق رحمانی، سامان عزیزی، شهرزاد، سکینه شفیعی نژاد، معصومه خزاعی، سیما سلیم‌زاده، نیکی و طاهره خباری یک جایی در متمم باقی می‌مانند و با هم محشور می‌شوند 😉

اما در کنار این فهرست، همواره لیستی از دوستان فعال متممی در یک سال گذشته را منتشر می‌کنیم که امسال بازه‌ی زمانی  دوم بهمن ۹۵ تا همین لحظه را پوشش می‌دهد.

ما فهرست زیر را بر اساس شاخص فعالیت (که خودمان معمولاً مرده و زنده بودن متممی‌ها را به کمک آن پیگیری می‌کنیم 😉 ) مرتب کرده‌ایم که مواردی مانند زمانی که صرف مطالعه‌ی درس‌ها می‌شود، تعداد دفعات سر زدن به متمم، مطالعه دیدگاه‌های دیگران، حل تمرین درسها، امتیازهای کسب شده در درس‌ها و امتیاز دادن منصفانه به سایر دوستان در آن لحاظ شده است.

۱- احمد عباسی

۲- شهرزاد

۳- طاهره خباری

۴- مهدی بابایی

۵- جواد عزیزان

۶- نادر زند رحیمی

۷- مریم رئیسی

۸- محمد حسن مازار اتابکی

۹- مختار راد

۱۰- سارا حق بین

۱۱- مریم آزاد

۱۲- ناهید عبدی

۱۳- نیلوفر شیری پور

۱۴- داود کیخسرو کیانی

۱۵- آفاق رحمانی

۱۶- آمنه آخوندزاده

۱۷- مهشید محمدی

۱۸- سامان عزیزی

۱۹- محسن سعیدی پور

۲۰- حمید طهماسبی

۲۱- علیرضا داداشی

۲۲- بهمن محمدی

۲۳- احمد

۲۴- مهدی کیانی

۲۵- زهره

۲۶- پریسا حسینی

۲۷- شبنم

۲۸- شیروانی

۲۹- غلامرضا افضلی

۳۰- حسن کشاورز

۳۱- مژگان پیوندی

۳۲- علی اختری

۳۳- معصومه شیخ مرادی

۳۴- کبری حسینی

۳۵- پوپک جهانشاهی

۳۶- محمد مقیمی

۳۷- یاسمن احمدیان

۳۸- علی کریمی

۳۹- معصومه خزاعی

۴۰- امین جباری اصل

۴۱- ساجده ممتازیان

۴۲- کیوان بشاش

۴۳- احسان کارگزارفرد

۴۴- محمدرضا پارسایی

۴۵- محمد رمضانی

۴۶- علیرضا

۴۷- محمدرضا شعیبی

۴۸- علی آزاده

۴۹- حسن یاقوتی

۵۰- محمد صالح کمرودی

۵۱- علی فکور

۵۲- سمانه سجادی

۵۳- یاور مشیرفر

۵۴- ماجد قاضی

۵۵- فرید آقاجانی

۵۶- هیوا

۵۷- محمد مهدی ترحمی

۵۸- سینا شهبازی

۵۹- آذین شريفي

۶۰- حجت زندی

۶۱- هما

۶۲- نیلوفر کشاورز

۶۳- مهشید افشایی

۶۴- علیرضا محمدی

۶۵- علی رسولی

۶۶- احسان بیرانوند

۶۷- شهرام مرادپور

۶۸- سعید محمدی

۶۹- عزیزه تیموری

۷۰- سکینه شفیعی نژاد

۷۱- امیرقربانیان

۷۲- مرضیه مصلی نژاد

۷۳- امین محمدی

۷۴- وحید قاسمی

۷۵- داود شاکری

۷۶- علی طاعتی مرفه

۷۷- منصور سجاد

۷۸- رحیمه سودمند

۷۹- ریگار تارگرین

۸۰- سید کمال آزادمنش

۸۱- میلاد حسین زاده

۸۲- نرگس ارسطویی

۸۳- لیلا

۸۴- مهدی پورعلیا

۸۵- سوسن نظری

۸۶- آرزو

۸۷- زینب دستاویز

۸۸- هایده باقری

۸۹- متین

۹۰- رضاشاد امروز

 

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار91 نظر بر روی پست “گزارش چهار سالگی متمم

 • احسان بیرانوند گفت:

  این حجم از ژرف نگری و خرد در شخصیت متمم(متمم برای من یک موجود زنده و صاحب هویته) اونم در سن چهارسالگی برای من هیجان انگیزه
  در تماشای این تکامل لذت می بریم:)
  از صمیم قلب سپاسگزارم متمم

 • متین خسروی گفت:

  سلام
  از این که جایی مثل متمم وارد پنجمین سال فعالیتش شده خیلی خوشحال شدم 🙂
  برای من متمم جاییه که مدل ذهنی، دانش، دغدغه، و علاقمندی‌هام رو بهش مدیونم و همیشه از این که نمی‌تونم زیاد توش فعالیت داشته‌باشم ناراحت بودم…
  معلم‌جان خواستم بگم اگه متمم‌شناسی رو برگزار کردین، منم با تمام وجود استقبال می‌کنم. مدتیه با دوستان مشغول انجام پروژه و کسب تجربه در برگزاری کمپین‌های آگاهی‌بخشی و تبلیغاتی در حوزه‌های مرتبط با سلامت هستیم. (بعد از اتمام پروژه‌ای که در دست داریم، احتمالاً شرکتی با این هدف رو تأسیس کنیم)
  متمم‌شناسی برای این شرکت چیزی به اهمیت خودشناسی باشه 😉

 • حسن کشاورز گفت:

  سلام و دورود فراوان بر تیم متمم و همچنین تبریک به محمد رضای عزیز

  ابتدا تشکر و قدردانی می کنم، از تمام تلاش های شبانه روزی تیم متمم و محمد رضا که با استاندارد بالا و کیفیت عالی در خصوص محتوای عالی تلاش می کنند، بخصوص با استاندارد های رفتاری و عملکردی محمد رضای عزیز که واقعا هم سخت و هم لذت بخش است.
  در طی این سال ها تنها تر شده ام، هر سال به عمیق این مسئله افزوده میشود، البته هیچوقت در طی سالها احساس تنهایی نکردم، چرا که متمم و دوستان متممی و کتابخانه ام همیشه ۳۶۰ درجه در کنار ام بوده اند.
  از خودم خجالت میکشم، از اینکه اسم خود را در لیست افراد بالا میبینم، میدانم از نظر محمد رضا هنوز نمره قابل قبولی را نگرفته ام و راه بسیار طولانی را در پیش دارم ، آن میزان فهم و درک و شعور است.

  اگر بخواهم مثالی بزنم متمم شبیه دریا است، ابتدا کمی ترس دارد، اما بعد از آنکه وارد شدی، آرام آرام تو را با خودش می برد، وقتی نگاه می کنی فقط دریا و وسعت او را می بینی، کرانه تا کرانه آبی و زلال.
  تا جایی که دوست داری همه چشم و گوش شوی، فقط نگاه کنی، حسی که من در خواندن دروس متمم دارم، آری مرا را با خودش می برد.

  اما برخی از آثار متمم بر (خودم) طی ۴ سال گذشته:
  ۱- کم حرف تر شده ام.
  ۲- افزایش دامنه تردید نسبت به مسائل پیرامونم.
  ۳- لذت خواندن کتاب برایم چندین برابر شده.
  ۴- لذت نوشتن ام بیشتر شده.
  ۵- لذت فکر کردن برایم تفریح شده.
  ۶- تنهاتر شده ام، قیبله ام را ترک کرده ام.
  ۷- بی تاب تر شده ام، برا ی خواندن مطالب مورد علاقه ام در متمم.
  ۸- حریص تر شده ام نسبت به زمان، (یقه گیر های با خودم در خصوص مدیریت زمان سخت تر شده).
  ۹- نسبت به خودم مازوخیسم تر شده ام.
  ۱۰ – بر خی مواقع از این که محمد رضا و تیم متمم استاندارد فکر ی و روحی ام را بالا برده (سخت به درگاه خدا از محمد رضا شکایت می کنم).

 • زهرا ایزدی گفت:

  داشتم یه متن می‌نوشتم که اینجا بگذارم که یخورده محاصبه ریاضی با خودم کردم ،دیدم وقتی من وارد ۲۱ سالگی شدم متمم وارد یک سالگی شد و الان که اون وارد ۴ سالگی می‌شه منم ۲ روز دیگه وارد ۲۴ سالگی می‌شم.با شروع دهه سوم زندگی من زندگی متمم هم شروع شد و تولد تازه من در اندیشیدن و نگاه مسائل .هرچند بچه بازیگوشی بودم و گاهی توی باغ متمم نمی‌چرخیدم اما هیچ وقت دل از این باغ برین نکندم .این روزها بیشتر دارم تلاش می کنم امیدوارم اهالی متمم(اقتباس از حرف لیلا) بیشتر من را بشناسن .
  از اهالی متمم و مدیر مهربان اون برای تلاش‌های بی‌وقفشون سپاس‌گزارم . تولدت متممون مبارکمون باشه.
  راستی منم شیطنت‌های لیلا واسه بازدید از متمم و کلا مکانیزم کاری اون را دارم . بعضی وقت‌ها فک می‌کنم تهران را قسمت بندی کنم هر ماه یه قسمتش را بگردم بلکه جاتون را پیدا کنم:)تو نقشه گوگل هم سرچ کردم ولی پیداتون نکردم:( .تو این تور متمم من را هم جا بدین باورکنین فضایی اشغال نمی‌کنم:)

 • احسان کارگزارفرد گفت:

  راستشو بخواید امروز به این فکر می کردم که اینقدر ارزش متمم زیاده که ما توی ارزش گذاری برای متمم دچار اشکال می شیم. مثل این می مونه که یه تیکه الماس رو بدن به یک کودک. هر چند از زیباییش لذت می بره اما درک درستی از ارزش اون نمی تونه داشته باشه. حکایت ما با متمم هم همینطوره.
  بارها شده بعد از مطالعه وبلاگ ها و کتابها یا تماشای ویدئو های آموزشی به این فکر می کنم که متمم چقدر شاخصه بین همه این منابع. ناخودآگاه احساس خضوع می کنم در مقابل این کار بزرگی که شما و مجموعه ای که مدیریت می کنید انجام داده اید.
  متمم مثل اون عطری هست که بوی خوشش، اونو از هرگونه تعریف و تمجید بی نیاز می کنه.
  از تیم متمم هم بسیار سپاسگذارم که اینقدر با حوصله و محترمانه و حرفه ای برخورد می کنن. ای کاش اسم اونها رو می دونستم تا یکی یکی ازشون تشکر می کردم. از صمیم قلب ازشون سپاس گزار هستم.
  محمد رضا شعبانعلی عزیز:
  به واسطه آشنایی با شما وب گردی های بی هدف من بیش از ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده. به لطف آشنایی با شما با ۶ وبلاگ بسیار خوب و ارزشمند آشنا شدم. به برکت نوشته های شما با چشم هایی باز تر دنیا رو می بینم .
  ارادت و احترام قلبی من رو نسبت به خودتون بپذیرید.

  • احسان جان. از لطف و محبتت به متمم واقعاً ممنونم.
   البته نه آن‌قدر تازه‌کارم و نه آن‌چنان خوش‌بین و ساده‌اندیش که با لطف تو و بقیه‌ی دوستان‌مان، بیش از حد خوشحال شوم و ضعف‌ها را نبینم.
   چنانکه خود تو جزو کسانی هستی که منظم خطاهای نگارشی و مشکلات درس‌های مختلف متمم برای همکاران من می‌فرستی و این نشان می‌دهد که در عین آگاهی به مشکلات و ضعف‌ها، به متمم لطف داری و البته تلاش همکاران عزیزم را برای بهبود گام به گام می‌بینی.
   شاید برای تو جالب باشد که یکی از معیارهایی که ما به عنوان گزارش رفتاری ثبت می‌کنیم، پیوستگی مطالعه‌ی درس‌ها توسط متممی‌هاست.
   البته این الزاماً نمی‌تواند نقطه‌ی قوت یا ضعف دوستان‌مان باشد. چون هم نیازها متفاوت است و هم گاهی پرش بین درس‌ها، ناشی از ضعف ما در مدیریت فرایند یادگیری است. ضمن اینکه دوستان قدیمی‌تر بسیاری از مطالب را خوانده‌اند و عملاً هر کاری بکنند، جزو پریشان‌خوا‌ن‌ها طبقه‌بندی خواهند شد.
   اما به هر حال، ما این شاخص را اندازه می‌گیریم و می‌دانیم که اگر درست کار کنیم باید روند آن افزایشی باشد.
   در فهرست کسانی که هر مجموعه درس را پیوسته می‌خوانند و چندان در قید و بند فهرست درس‌های صفحه‌ی اصلی نیستند، تو یکی از بالاترین‌ رتبه‌ها را در اختیار داری که حداقل می‌تواند شاخصی از قدرت اراده‌ی بالا و نظم شخصی عالی باشد (احساس می‌کنم شبیه این فال‌گیرها حرف می‌زنم. اگر دو ماه اکانتت را تمدید کردی بیا تا بقیه‌ی فالت را هم بگویم 😉 )
   اما جدا از شوخی‌ها، امیدوارم به سهم خودمان در افزایش انتظار از کیفیت محتوای فارسی موفق بوده باشیم و بتوانیم در این مسیر باقی بمانیم.
   ضمناً امیدوارم طی سال آتی، بتوانیم آن‌قدر فرایندهای آموزشی را تقویت کنیم که نه تنها کسانی مثل تو، بلکه کسانی که انتظار دارند متمم یار آنها در افزایش نظم شخصی باشد، رضایت بیشتری از ما داشته باشند و در کنار «عرضه‌ی کننده‌ی محتوا» متمم را به عنوان «همراه یادگیری و توسعه‌ی مهارت خود» هم ببینند.
   این ویژگی در حال حاضر به نظرم در مقایسه با سایر ویژگی‌های متمم، جای بهبود بسیاری دارد.

 • سعید محمدی گفت:

  برای اینکه کمی حرص محمدرضا دربیاد کمی درباره ی شخصیت متمم براساس ماه تولد صحبت کنیم!
  “بهمنی ها حساس و نکته سنج هستند ؛ متولدین بهمن ماه برای ارضای خواسته‌های خود، نیاز به شریکی ماجراجو دارند.آنها برای پیشرفت و موفقیت به فضای عمل گسترده‌ای نیاز دارند وگرنه غمگین و افسرده میشوند.آنها از درگیر شدن در علت‌ها و معلول‌ها لذت میبرند پس، طوری عمل کنید که نشان دهید که به این علاقه‌شان اهمیت میگذارید.آنها از چیزهای پیش‌بینی نشده و غیرمترقبه لذت میبرند و دوست دارند که گاه و بیگاه غافلگیر شوند ؛ آنها در کل از هر چیز نامتعارف و منحصر به فردی به وجد می‌آیند .آنها از صحبت و گفت و گو لذت میبرند، پس در هنگام صحبت‌شان، آنها را تشویق به ادامه دادن کنید.نسبت به آنها خیلی سخت‌گیر و موشکافانه عمل نکنید وگرنه دست و پای خود را گم میکنند ؛ در عین حال تمایل به پرحرفی و به اصطلاح روده‌درازی کردن در آنها وجود دارد .در هنگام صحبت از آنها حسابی مراقب سخنانی باشید که به زبان می‌آورید، چون بیش از حد حساس و نکته‌سنج هستند و هرگز و تحت هیچ شرایطی در پی عوض کردن عقیده آنها بر نیایید، چون آنها میتوانند بسیار سرسخت و یکدنده شوند.”

  پی نوشت: منم متمم رو خیلی دوست دارم و دلم میخواد بدونم توو این ۴سال مراحل طراحی هویت این موجود دوست داشتنی چطور بوده.

 • رسول فتح پور گفت:

  راستش خيلي وقته به دليل شلوغي كارم كمتر در روزنوشته ها مطلبي رو به عنوان كامنت مينويسم ، اما براي اين پست ويژه واقعا نتونستم تجربه شيريني رو كه به خاطر متممي بودنم دو هفته قبل تجربه كردم با شما بهترين دوستانم به اشتراك نگذرام .
  در كنار سفري خانوادگي به شمال ايران و به علت دغدغه هميشگي ام در ارتباط با گردشگري ، با هماهنگي قبلي به ديدن سعيد عزيز رفتم ، دوستي كه يك جوان علاقمند و پرانرژيه و داره اقامتگاههاي روستايي شهرستان و استان زادگاه پدري خودش رو شناسايي و معرفي مي كنه و وبسايت نسبتا خوبي هم راه اندازي كرده .
  قبلا در اون شهرستان موارد مشابه رو كه به صورت غيرحرفه اي بهره برداري شده بود تجربه كرده بودم و قبل از ملاقات حضوري حس خوبي به اين مورد هم نداشتم ولي هر چي از روزنوشته ها و متمم و محمدرضاي نازنين يادگرفته بودم مرور كردم و سعي كردم ارتباط و مذاكره موثرتر و مفيدتري داشته باشم .
  اول اينكه در روز مقرر ، قبل از رسيدن من به اون روستا دائما بوسيله سعيد در مسير هدايت مي شدم. دوم ايشون كاملا حرفه اي به استقبالم اومد و حس مثبتي رو به من منتقل كرد . از همه مهمتر وقتي احوال پرسي اوليه تموم شد و از من پرسيد شما هم متممي هستي؟ ديگه خيالم راحت شد كه با يك جوان معمولي طرف نيستم و يك تجربه شيرين و مفيد رو در اون روز پشت سر گذاشتم و كلي قرار خوب بين ما رد وبدل شد .
  افتخار مي كنم كه متممي ام و از همه مخصوصا محمدرضاي عزيز صميمانه ممنونم .

 • فواد انصاری گفت:

  چهار سالگی متمم رو تبریک میگم و امیدوارم این کار بزرگ همچنان ادامه داشته باشه. اگر چه علایم حیاتیم قابل رویت نیست و نتونستم در این لیست باشم ولی دلیلی نداره که معلم عزیز و دوستان متممی و آقای شعبانعلی را دوست نداشته باشم و اظهار محبت نکنم. امروز با یکی از رفقای متممی تلفنی صحبت میکردم و هر دو به این نکته اشاره کردیم که بیش از هر چیزی عشق بی پایان آقای شعبانعلی متمم رو نگه داشته و امیدوارم همچنان عاشقانه زندگی کنه.

  • سلام فواد جان.
   البته تو – و خیلی از بچه‌های قدیمی – می‌دونید که تعداد دوستان فعال متممی بیشتر از این حرف‌هاست و عملاً کسانی که در چنین فهرست‌هایی اعلام می‌شن رو میشه «بیش‌فعال» دونست. البته این واژه رو با بار معنایی خنثی به کار می‌برم؛ نه مثبت و نه منفی.
   انگیزه‌ی ما از اعلام این فهرست یا فهرست‌های مشابه بیشتر اینه که اسم دوستان جدید هم در کنار اسم دوستان قدیمی شنیده و دیده بشه و جمع متممی‌ها به متممی‌های قدیمی محدود باقی نمونه.
   وگرنه اصل دستاورد متمم چیزهایی هست که هر کدوم از ما در زندگی شخصی‌ و شغلی‌مون می‌بینیم.
   خود من هم اگر شبی به نتیجه برسم که متمم در زمینه‌ی یادگیری برای من دستاوردی نداره، قطعاً فردا صبح متمم رو متوقف می‌کنم و دنبال روش دیگه‌ای می‌رم که یادگیری بیشتری برام ایجاد کنه.
   اگر تا امروز متمم باقی مونده؛ صرفاً به این علت هست که در مقایسه با فضاهای دیگه، به من دوستان بهتری هدیه کرده و فرصت و بستر اثربخش‌تری برای یادگیری فراهم کرده.
   حالا اسم این رو می‌شه به تعبیر تو گذاشت عشق یا هر تعبیرِ مثبت دیگه.
   ضمناً من بی‌صبرانه منتظر هستم که نوشته‌ها و حرف‌هات در زمینه‌ی Data Science رو بخونم. خیلی خوشحالم که تصمیم داری به صورت مستقل در موردش کار کنی و بگی و بنویسی.

 • محمدصادق اسلمی گفت:

  من هم دوست داشتم از تو محمدرضای عزیز و تمام کسانی که به نحوی در متمم فعالیت ‌میکنند تشکر کنم. به خصوص تیم پشتیبانی که توی این مدت هر بار که سوالی داشتم خیلی حرفه‌ای برخورد کردند و من از همینجا از همشون قدردانی می‌کنم. به نظرم رفتار اونها نمونه‌ی عملی درسهای متممه
  از تمام دوستانی هم که اسم اونها رو اوردی ممنونم که باعث شدن متمم سرحالتر و پویاتر باشه، خیلی از این اسم‌ها همون افرادی هستند که لطف می‌کنند و کامنت‌های من رو می‌خونن و بهش امتیاز می‌دن.
  اگر چه من اصلا در حد و اندازه‌ی این دوستان نیستم ولی امیدوارم که سال پیش رو بتونم بیشتر در متمم فعالیت کنم. تا الان بیشتر به فکر رشد خودم بودم و بهترین ساعات روزم رو توی متمم بودم. اما فکر میکنم در زمینه خوندن کامنت‌های بچه‌ها خیلی کم‌کاری میکنم. این ماه سعی کردم کمی بیشتر کامنت‌ بچه‌ها رو بخونم و انصافا هم نکات خیلی آموزنده‌ای یادگرفتم. اما همچنان سفت و سخت رای میدم ?
  در کل خوشحالم که در بازه‌ی زمانی زندگی میکنم که تو، متمم و دوستان متممی هستید و افتخار می‌کنم که به عنوان یک عضو (هرچند کمرنگ) در کنار شما هستم
  تولد چهار سالگی متمم مبارک باشه
  پی نوشت: مثل همیشه یه دونه سوال ناقابل هم داشتم که گفتم بذارم چند وقت دیگه زیر همین پست بپرسم و فعلا فضای دوستانه‌ی اینجا رو خراب نکنم

 • شهرزاد گفت:

  تولد متمم چه خوبه، نه؟ 🙂
  توی این دو سه سال، هر سال ابتدای بهمن ماه، دیگه برام همیشه با یه حس خوب و دلنشین همراهه. چون میدونم یکسال به عمر متمم مون اضافه شد.
  وقتی فهرست دوستان متممی بر اساس شاخص فعالیت رو دیدم، با دیدن اسمِ یکی از دوستان جدیدترمون (آقای احمد عباسی) که جایگاه نخست رو به خودشون اختصاص دادن خیلی خوشحال شدم. چون هر روز به نوعی از این طرف، شاهد نحوه ی مطالعه ی درسها، مطالعه ی کامنتها در درسهای مورد مطالعه شون، حل تمرینها و کلاً فعالیتهاشون در متمم هستم.
  و همچنین از دیدن اسم برخی دوستان جدیدتر، یا دوستان قدیمی تری که اخیراً فعال تر شدند در رتبه های بالای این فهرست – که شاهد کامنتهای آموزنده ی بسیاری هم از طرف شون هستیم – باز بسیار خوشحال شدم.
  برای همه ی این عزیزان و کلاً برای همه ی دوستان خوب متممی مون – چه قدیمی و چه جدید – آرزوی سلامتی و موفقیت های بیشتر دارم.
  از اینها که بگذریم؛
  تولد چهارسالگی متمم رو به خودم، به مدیر متمم و به گروه متمم و به همه ی دوستان خوب متممی ام تبریک میگم و میخوام به همه کسانی که متمم رو توی این چند سال و انشاله در آینده، سرِ پا و باهوش و شاداب و پرانرژی و همیشه-سبز نگه داشتن و نگه میدارن، بگم که ما قدرتون رو میدونیم و دوستتون داریم و ازتون ممنونیم.
  و … محمدرضا، لطفا بذار این جمله ی تکراری ام رو اینجا هم دوباره تکرار کنم:
  ممنون که هستی.
  «بودنِ تو» – به هر شکل ای که باشه – دلگرمیه بزرگی هست.

  • احمد عباسی گفت:

   سلام بر دوست متممی عزیز .
   خیلی خوشحالم از اینکه ابتدا با محمد رضا شعبانلی ، در گام بعد با متمم و در اخر با دوستان متممی عزیز آشنا شده ام که توانسته مدل ذهنی ام را نسبت به حواشی و مسائل دنیای اطرافم تغییر دهد و بتوانم ارزش های درست زندگی را بشناسم و راه درست یادگیری و نگاه های چند بعدی به مسائل و هم چنین سیستمی فکرکردن را بیاموزد . سواد دیجیتال را تازه فهمیده ام که چه است و چه روندی طی کرده است و خوشحالم از اینکه توانسته ام راه و روش فکر نقاد را هر چند که در اول راه هستم بیاموزم و خود را برای یادگیری این روش فکری ملزم کنم . مهم تر از همه این موارد که گفتم نظرات دوستان متممی در درس های مختلف است که خود کلاس دیگری از این یادگیری است . ( سعی کرده ام چند تا درس کلیدی و پایه متمم را نام ببرم . )
   عطش یادگیری مسائل در من باعث شده که هر روز به متمم سر بزنم . بعضی از درس ها را برای بار چندم بخوانم ، مدل ذهنی درس ها را با خودم داشته باشم و مرور کنم و گاهی اوقات دوباره به درس ها سر میزنم تا اگر تغییراتی در درس ها حاصل شده است از روند یادگیری عقب نمانم .
   قطعا رقابتی برای دوستان متممی نیست . هر چه هست از جنس رفاقت است . امیدوارم بتوانم آموخته های خود از متمم را در زندگی به کار بگیرم و سبب زندگی خود را به مرور بهتر کنم .

 • لیلا گفت:

  سلام.
  تولد مخلوقتون مبارک، امیدوارم روز به روز بیشتر شاهد رشد رویاتون باشید.
  من همیشه کنجکاوم بدونم دفتر متمم کجاست، چه شکلیه، چه کسانی اونجا کار می‌کنند، اصلا چطوری کار می‌کنند.
  روابطشون با هم چه شکلی هست، وقتی مطلب یک درس رو می‌نویسن برای نوشتنش چه مراحلی طی می‌شه.
  کامنت‌هامون رو چه کسانی می‌خونند و تائید یا رد می‌کنند. اهالی متمم چقدر ما رو می‌شناسن.
  وقتی ایمیل می‌دم به پشتیبانی متمم چه کسی ایمیل من رو می‌خونه، فکر کنم انقدر بی‌جنبه ام می‌خوام بدونم چه کسی ایمیلم رو می‌خونه و شوخی و شیطنت بکنم. : P
  تیم آموزشی متمم چه کسانی هستند. چی می‌شه یه درس به مجموعه درس‌ها اضافه می‌شه. بچه‌های برنامه‌نویسی چندنفرند و چه کسانی هستند و چی بلدند(احتمالا بخاطر ارتباطش با رشته‌ی خودم).
  وقتی من اینهمه رفرش می‌کنم صفحه‌ی متمم رو چه کسی اون پشت متوجه می‌شه و احیانا بهم می‌خنده یا فحشم می‌ده و می‌گه وای باز لیلا اومد. جدی دیگه خودم به خودم می‌گم خجالت بکش دختر، کم رفرش کن، گاهی یواشکی رفرش می‌کنم که مثلا متمم متوجه نشه. : D
  نمی‌شه متمم ما رو هم استخدام کنه. (خب مگه چیه، آرزو بر جوانان عیب نیست، حداقل می‌تونم مچ اینایی که یواشکی رفرش می‌کنن رو بگیرم . : P)
  من اگر مردم، برام چی می‌خواین بنویسید تو وبلاگتون، اینو دلم می‌خواد قبل از مردنم بخونم. و کلی کنجکاوی‌های دیگر.
  آقا معلم، اردوی متمم بینی نمی‌گذارید برامون؟
  اگر یه روزی اردو گذاشتید، یادتون نره من صاحب این ایده بودم و اجازه بدید که من هم باشم. : )
  ممنون از همه‌ی دوستانی که در پشت صحنه‌ی متمم فعالیت می‌کنند.

 • فرید آقاجانی گفت:

  لحظه شماری می کردم برای ۲ بهمن امسال
  که این گزارش رو بخونم
  محمدرضای عزیز، سلامت باشی و خوش و خرم
  من حقیر هم افتخار داشته باشم در محضرت درس پس بدم
  پا به پای تو و متمم، من هم به عنوان یک متممی سعی کرده ام ملایم تر، حساب شده تر و منطقی تر وارد فضای مجازی بشم در مقایسه با گذشته ی خودم

  متمم هم ماشاالله با یک سرعت معقول، منطقی و روالی پایدار و
  به دور از هر گونه جوّگیری داره میره به جلو مثل گذشته
  و به نظرم سال بسیار خوبی رو گذروند که حرفه ای تر، عمیق تر و پرطرفدارتر هم مشخصه شده
  مطئنم گزارش سال بعد پربار تر هم خواهد بود
  خواهیم، خواهی و خواهند دید

  • فرید جان.
   مهم‌ترین نکته‌ای که تأکید کردی – به نظر من – همین بحثِ دوری از «جوّ گیری» هست.
   چون امسال موقعیت‌های متعددی پیش اومد که بالقوه می‌تونستند واقعاً باعث شن که ما در برخی از روندهای متمم تجدید نظر کنیم یا لااقل سرعت حرکت متمم رو تُند و کُند کنیم.
   جدا از رویدادهای بیرونی – که همه‌ی ما درگیرش بودیم – یکی دیگه از زمینه‌های جو‌ّگیر شدن در جایی مثل متمم، مقایسه و بررسی رفتار سایت‌ها یا مجموعه‌های مشابه هست.
   چون خودت تخصص بازاریابی داری؛ احتمالاً می‌تونی حدس بزنی که چه رفتارهای دیگری در حوزه‌ی آموزش (از جمله قیمت‌گذاری دیگران یا نحوه‌ی ارائه‌ی خدماتشون) می‌تونه باعث بشه (یا ما رو وسوسه کنه) که از مسیر آرام و پیوسته‌ی خودمون فاصله بگیریم. ولی خوش‌حالم که تا حالا چنین نشده و تو و دیگرانی که از بیرون این روند رو می‌بینید، این مسئله رو تأیید می‌کنید.

   • فرید آقاجانی گفت:

    برای ما عزیز و بزرگید همیشه

    واقعیتش دقیقا هم همینطوره، متمم بسیار روند مناسبی رو طی می کنه
    به زور و ناگهانی و یک شبه جا باز نکرد، اصلا
    خودش با شخصیت خاص خودش آروم آروم به همه معرفی شد

    روز نوشته های شما هم همین طوره، کم کم فدایی های خودش رو پیدا کرده مشخصه
    ذره ذره خواننده های وفادار پیدا کرده که دوسش دارن و سر می زنن

   • فرید آقاجانی گفت:

    یه مثال جالب هم به ذهنم رسید

    تقریبا به نظرم، متمم و سایت شما، مثل همون شاگرد باصداقت و راست گوی مثبت کلاس درس می مونه که بچه های شرّ کلاس در طول سال تحصیلی کتکش می زدن ولی در دراز مدت و پایان ترم همه فقط و فقط رو حرفهای اون حساب باز می کردن و به پاش می افتادن

    رفرنس های صحیح، معتبر و هزار بار چک شده
    مطالب عمیق، آکادمیک و کارشده
    پرهیز از دروغ گویی، کلک و ریاکاری برای جذب نظر جهت دار دیگران

    و …

 • آرام گفت:

  تولد متمم مبارک.?
  امیدوارم که صدسال به از این سالها بر متمم بگذره.

  • آرام جان.
   البته تبریک تولدِ متمم به من ربط نداره که بخوام جواب بدم. حداکثر می‌تونم منم تأیید کنم که موافقم و تولدش مبارک.
   منم آرزو دارم که عمرِ متمم کوتاه نباشه و بتونه بیشتر از قبل در مسیر هدف‌ها و ارزش‌هاش حرکت کنه.
   قبلاً هم بهت گفتم و دلم می‌خواد اینجا هم تکرار کنم که عمیق‌تر شدنِ روز به روزِ تو و پخته‌تر شدنِ تو رو به طرز بسیار محسوسی می‌بینم و لذت می‌برم.
   البته اشاره به پخته‌تر شدن به معنای ناپخته بودن در گذشته نیست. بلکه به معنای تأکید بر اون روندی هست که همه‌مون دوست داریم در مورد خودمون وجود داشته باشه و دیگران تأیید و تأکید کنند که امروزمون بهتر از دیروزمون بوده.
   چون در اطراف‌مون – و در کل در جامعه و دنیا – کم نیستند افرادی که وقتی رفتار و گفتار و تصمیم‌هاشون رو می‌بینیم، نمی‌تونیم سیرِ زمانی مشخصی رو در اونها تشخیص بدیم و انگار همیشه یک‌شکل بوده‌اند و یک اندازه‌ می‌فهمیدند و به یک شیوه به دنیای اطراف‌شون نگاه می‌کردند.
   راستی بعد از همایش چند نفر از بچه‌ها بهم گفتن که چقدر اون‌جا حواست بهشون بوده و کلاً به عنوان یکی از قدیمی‌ها مواظب جدید‌ترها و بقیه بودی.
   اون موقع خیلی خوشحال شدم. اما فضایی پیش نیومده بود که بهت بگم و تشکر کنم.

   • آرام آخوندی گفت:

    سلام محمدرضا جان.
    آرزوی تن سالم و دل خوش و تصاعدی شدن تاثیرات تلاشهات رو دارم.
    سپاسگزارم و خوشحال که وضعیت من رو خوب و امیدوار کننده میبینی. چون همیشه حرفات برام سنده این رو هم میپذیرم.?
    اگه قرار بود یک نماد تغییرات مثبت پیوسته با شیب تند مثال زده بشه قطعا خودت بهترین نمونه خواهی بود. هم تنوع جنبه هایی که در اونها بهبود مستمر داری زیاده هم فاصله های معنادار و اساسی رو هربار از نقطه قبلی خودت که بالاتر از بقیه هم هست طی میکنی.
    در همایش مردادماه هم فضای ذاتی متمم صمیمیت و دوستی بین بچه ها رو کاتالیز میکرد. خب البته که شوق امثال من زیاد بود. تکه ای از وجود روانی خودمون بود. جمعی از خودها در اون سالن باهم بودند. حیف که نمیتونستم بعد از همایش کمی بیشتر بمونم. میدونی که زمان بعد از جلسات چقدر برام سخت بوده و هست.?

 • سامان گفت:

  امیدوارم ما هم این اجازه رو داشته باشیم که بدون اینکه کسی یقه مونو بگیره، تعدادی تشکر و قدر دانی انجام دهیم 😉
  محمد رضا، تو که جای خود داری و زبان من یکی از تشکر کردن از تو قاصر.
  از سمیه تاجدینی عزیز(معمار متمم) ، شادی قلی پور(که خیلی وقته ازشون بی خبریم) و همه ی متممی هایی که پشت صفحات سبز متمم زحمت می کشند و تلاش می کنند، خیلی ممنونم. خیلی زیاد.

  • سامان جان. ممنون از لطفت. هم در اینجا هم در وبلاگ خودت.
   این چیزی که می‌گم رو به عنوان شوخی بخون و البته امیدوارم بقیه هم به همین لحن بخونن.
   سال گذشته با جعفر محمدی، دوست عزیزم (سردبیر عصر ایران) رفتیم در یکی از رستوران‌های بیرون تهران غذا بخوریم.
   جای پارک آنقدر زیاد بود که حداقل ۱۰ عدد ماشین مشابه ماشینِ من به راحتی آنجا پارک می‌کرد.
   نگهبان، مدام دستور می‌داد که عقب و جلو کنم. جعفرِ عزیز اگر چه چیزی نمی‌گفت؛ اما چهره‌اش نشان می‌داد که حوصله‌اش سر رفته است.
   در آخرین لحظه من از نگهبان پرسیدم که الان جای ماشین خوب است قربان؟
   گفت نه. پنج سانتی‌متر بیا عقب‌تر (باور کن گفت: پنج سانتی‌متر). من باز هم پنج سانتی‌متر عقب رفتم.
   جعفر – که دیگر مشخصاً حوصله‌اش سر رفته بود – گفت: چقدر حوصله داری.
   گفتم: جعفر جان. برای عزت نفسش خوب است. مهم است که احساس کند اگر نبود ما نمی‌توانستیم پارک کنیم. ما چه کار داریم که دور تا دور ماشین سنسور است و دوربین ۳۶۰ هم داریم که از چشم این آقا هم تیزبین‌تر است.
   جعفر که هنوز هم کاملاً با جواب من راضی نشده بود؛ با شوخ‌طبعی همیشگی‌اش گفت: پس لطفاً وقتی پیاده شدی، به نگهبان بگو که این کار که انجام دادی برای کجایش خوب است؛ چون خودش مطمئناً اسم عزت نفس را نشنیده است :))
   چند ماه پیش یکی از دوستان قدیمی متممی به من حرف مشابهی در مورد گیمیفیکیشن زد و گفت دوست ندارم حس کنم اسیر گیمیفیکیشن متمم شوم (ایشان روزی ۱۰ ساعت در اینستاگرام است و از مراحل مختلف دستشویی رفتنش هم، استوری‌های مختلف می‌گذارد).
   من هم به شوخی گفتم: خوشحالم که متمم بود و تو مفهوم گیمیفیکیشن را در متمم یاد گرفتی که حداقل بدانی می‌خواهی اسیر چه چیزی نشوی 😉

   • سامان گفت:

    چقدر جالب محمد رضا، قسمتی از اون جواب طولانی تری که گفتم به دوستم دادم، همین جواب تو بود 🙂

    • اینکه می‌نویسم واقعاً دیگه ربط مستقیم به بحث‌مون نداره.
     اما چون نکته‌ی آموزشی داره حیفم میاد نگم.
     توی گیمیفیکیشن هم مثل سئو یه اصطلاحی هست به اسم White hat و Black hat
     یوکای، توی وبلاگش خیلی خوب این بحث رو توضیح داده (اینجا)
     سری جدید گیمفیکیشن متمم هم که هفته‌ی ۴۵ (هفته‌ی آتی) هست اتفاقاً بیشتر به کارهای یوکای می‌پردازه.
     به خاطر همین، کلاً الان دیگه مثل قدیم (چهار پنج سال قبل) کسی نمی‌گه گیمیفیکیشن بده یا خوبه. چنانکه امروز کسی با لحن تحقیرآمیز نمی‌گه که: فلان سایت که با تکنیک‌های سئو اومده بالا (قدیم دقیقاً به عنوان یک نکته‌ی منفی می‌گفتن).
     الان بحث اینه که سئوی بلک هت هست یا وایت هت.
     اما در مورد اینکه تکنیک‌های وایت‌هت و بلک‌هت در گیمیفیکیشن چجوری تقسیم بندی می‌شن هنوز کمی اختلاف نظر وجود داره.
     من خودم یه معیاری در مهندسی رفتار اجتماعی هست که اون رو خیلی دوست دارم و همیشه توی کارهایی که انجام می‌دیم بهش فکر می‌کنم.
     بهش می‌گن Regret check یا معیارِ پشیمانی.
     به این معنا که اگر تمام کسانی که از بیرون با مجموعه‌ی شما درگیر هستند، دقیقاً تمام تکنیک‌هایی که شما برای تغییر رفتار اونها به کار بردید رو بدونن، آیا به خاطر استفاده از اون تکنیک‌ها احساس پشیمانی می‌کنید و می‌گید: کاش این کارها رو نکرده بودیم؟
     در مورد متمم؛ همه‌ی فرایندها همین الان شفاف و Exposed هستن و خود به خود پاسخ این مسئله شفافه.
     اما در خیلی از حوزه‌های اخلاق در شبکه های اجتماعی، الان این بحث مطرحه. مثلاً این سوال هست که اگر مردم یه روز بفهمن که فیس بوک (و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش) اطلاعات رفتاری مشتریانش رو به دولت‌ها می‌فروشه (که این خبر درسته کاملاً) آیا فیس بوک از اینکه این کار رو کرده پشیمون میشه؟
     این معیار، از معیار‌های قدیمی‌تر اخلاق (مثل قانون طلایی و موارد مشابه) خیلی شفاف‌تره؛ حداقل در حوزه‌ی مهندسی رفتار انسانی.

 • معصومه شیخ مرادی گفت:

  متمم جزو معدود موجودات زنده است که خبر تولد آن همیشه خوشحالم کرده و برایم تازگی داشته.

  • معصومه جان. برای من هم هر سال که به عمر متمم اضافه می‌شه حس بسیار خوبیه.
   اما حسی که بسیار شیرین‌تر هست، دیدن رشد دائمی و پیشرفتِ تک تک بچه‌های متممی هست.
   منظورم این نیست که این رشد و پیشرفت‌ها به متمم ربط داره؛ بلکه منظورم اینه که تونستیم یه گروه دوستی بزرگ تشکیل بدیم از آدم‌هایی که به رشد خودشون فکر می‌کنن و برای این رشد تلاش می‌کنن.
   همین باعث می‌شه که به جای احساس غرور از وضعیت فعلی‌مون، همیشه احساس کنیم که اگر جلوتر نریم و بیشتر و بهتر نفهمیم و عمیق‌تر فکر نکنیم، ممکنه عقب بمونیم.
   حسی که حداقل خود من همیشه دارم و عمیقاً تجربه می‌کنم.
   گاهی سعی می‌کنم به روند نوشتن‌های تو رو در این چند سال فکر کنم. واقعاً بهبودش چنان چشم‌گیر هست که نمیشه اون رو ندید و نفهمید.
   راستی من تیترِ سه‌شنبه‌ها با شعرِ تو رو خیلی دوست دارم. مالِ خودته کاملاً.

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser