دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)

درباره تعادل…

یکی از بحثهای رایج روشنفکرانه این روزها، «تعادل» در «زندگی» است. هر جا مینشینی و با هر که حرف میزنی، از «تعادل» حرف میزند. وقتی میخواهند به تو حمله کنند و نمیتوانند، میگویند: چه فایده! یک ساعت برای استراحت خودت نداری! زندگیت تعادل ندارد!

داشتم با دوستم راجع به تعادل حرف میزدم. گفتم:

به نظر من مردمان دنیا به دو دسته تقسیم میشوند. اقلیتی که تعادل را کنار گذاشته اند تا دنیا را بسازند و اکثریتی که به لطف آن اقلیت، «تعادل» را در «زندگی» تجربه میکنند.

بله. تعادل در زندگی یعتی اینکه بعد از کار روزانه، بیایی خانه و در کنار اعضای خانواده ات در تلویزیون LED خود، یک فیلم زیبا را تماشا کنی. اما باید به خاطر داشته باشی که این تلویزیون را احتمالاً یک «خوره تکنولوژی یا Nerd» طی کار سنگین روزانه و شب بیداریهای مداوم، طراحی کرده و آنقدر زندگیش را پای این محصول گذاشته که احتمالاً کمتر شبی فرصت کرده باشد در پای محصول خویش، در کنار خانواده به تماشای یک فیلم زیبا بنشیند.

من مطمئن هستم این ادعای من صحت دارد و حتی صحت تاریخی دارد. اگر نبود ماجرای «کوزه گر و کوزه شکسته» ضرب المثل نمیشد.

حالا این شما هستید که انتخاب میکنید: «کوزه گری که به تمام شهر لذت نوشیدن آب در کوزه سالم را هدیه میکند و خود از کوزه شکسته آب مینوشد» یا «کوزه به دستی که کوزه گر را به دلیل عدم تعادل در زندگی ملامت میکند». من انتخاب کرده ام که کوزه گر باشم نه کوزه به دست.

شما چطور؟

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار43 نظر بر روی پست “درباره تعادل…

 • Setareh گفت:

  قطعا” خیلیا دوست دارن کوزه گر باشن
  چون از خصوصیات ما انسان ها تنوع طلبیه.

  پس برای رسیدن به این خواسته قطعا” باید کوزه گر هایی باشن
  اما مهم اینه که برای رسیدن به این خواسته تلاشی هم انجام دادیم یا نه.
  با اینکه کوزه گر بودن برامون یه آرزو هست ، اما متاسفانه بیشترمون کوزه به دستیم.
  کوزه به دستایی که کوزه گر بودن آرزوشونه
  فقط آرزو ، بدون هیچ حرکتی حتی برای نرم کردن گلی که میتونست یه روز بهترین کوزه ی دنیا بشه

 • پگاه گفت:

  البته من در مورد تعادل اینطور فکر نمیکنم…….درسته زندگی زوایای مختلفی داره کار…خدمت…لذت…عشق…خانواده…مسافرت…ثروت…موسیقی خوب فیلم خوب کتاب خوب ووووووووووهزارتا زاویه دیگه ولی بعضی از این زوایا برای بعضی از آدما در اولویت و بعضی نه….مثلا برای یکی خانواده و عشق در اولویت نسبت به کار و همون کوزه گر بودن و برای بعضی نه خانواده کار خدمت و ثروت هر سه تاشون مهمه….خب زمانی آدم احساس عدم تعادل میکنه که میبینه یکی از اون زاویه هایی که برای اون آدم منحصر بفرد (جدا از نظر جامعه و عرف و این چیزا) مهمه همینطور دس نخورده مونده….قرار نیست ابعاد لذت بخش زندگی آدما مثل هم باشه….تعادل زمانی ایجاد میشه که ابعاد مهم زندگی ما میزون باشه …د رمورد شما فکر میکنم کوزه گر بودن جز لذتها , اولویتهاتون هست و چون احساس عدم تعادل نمیکنید حرف بقیه براتون عجیبه….درمورد خودم خب اگر قرار باشه بعداز کار بیام و کنار خانوادم لذت ببرم مطمینا جلوی تلویزیون ال ای دی نخواهد بود :)…ولی جدا از شوخی من سعی کردم زوایای مهم زندگیم که کار…ثروت…مطالعه….ورزش….رشد شخصی…مسافرت و طبیعت گردی و لذت و خوشگذرونی و ارتباطاتم هست و بشناسم و اونجور که برام لذت بخش بین همشون تعادل ایجاد کنم… یعنی برای همشون یه وقتی بزارم حالا کم یا زیاد…..و هیچکدوم و فدای اون یکی نکنم…البته سعی کردم به نظر خیلیها موفق نبودم و تعادل ندارم کلا که
  we do not see things as they are, we see them as we are..

 • مسعود نصیری گفت:

  سلام جناب شعبانعلی…
  با شما موافقم،به عبارت دیگه میشه ملت رو به دو قسمت تولید کننده و مصرف کننده تقسیم کرد.که هر کدوم از این دسته ها هم خودشون،هم مصرف کننده اند و هم تولید کننده.
  یا به بیان صحیح تر،میشه همون تنازع برای بقا،که باعث متعادل شدن کل جامعه میشه.
  مثال:شرکت سازنده موبایل،با شب بیخوابی ها و خرکاریها،باعث آسایش و تعادل مردم میشن.و شرکت مواد غذایی و پوشاک و … هم باعث آسایش و تعادل کارمندان شرکت موبایل میشن.و همین دور تسلسل تا آخر ادامه پیدا میکنه.
  تعادل و تساوی در زندگی،در نتیجه خیلی از عدم تعادل ها است.و من و هر کس دیگه ای مثل من،مجبوره تو هر دو گروه باشه،یعنی هم کوزه گر و هم کوزه به دست.

  • shabanali گفت:

   مسعود جان. منم دقیقاً مثل تو فکر میکنم. تو که سبک نوشتن من رو میشناسی حتماً دقت کردی که من برای اینکه مطلب جای بحث داشته باشه کمی کنتراست بحث رو زیادتر میکنم اما خود من هم مثل تو معتقدم که نمیتوان به صورت مطلق در یکی از دو گروه قرار گرفت.

 • صفورا گفت:

  سلام
  توی مبحث قبلی گفتید : “ما از لایه ها و بخش های مختلفی ساخته شده ایم و در هر لحظه، یکی از این بخشها بر ما حکومت میکند…”
  پس نمیتونیم بگیم ما ۱۰۰% متعادل هستیم یا غیر متعادل
  مثلا شما برای یه سخنرانی یا یه فایل صوتی که در اختیار دیگران قرار میدی کلی کتاب میخونی فکر میکنی زحمت میکشی اونوقت من خیلی راحت دانلودش میکنم و گوش میدم حالا اگه خیلی قدر شناس باشم میام اینجا می نویسم ” وااااااااااااای محمدرضا خیلی عالی بود ” اینجا شما شدی کوزه گر اما همون روز بعد سخنرانی میری با اتومبیلی که خیلی هاشب و روز کار کردن اونو ساختن سوار میشی حالا کارخانه اتومبیل سازی شد کوزه فروش

  به هرحال این عدم تعادل هاست که تعادل جهان را میسازه

  من هم کوزه گرم هم کوزه بدست هم تشنه آب خنک کوزه آن کوزه بدست آب فروش

 • ندا گفت:

  سلام
  کاش این متنو میذاشتین تو قسمت دل نوشته ها چون حرف دل خیلی هاست. علاقه مردم ما(همه) به اظهار نظر ونقد خودسرانه (که اغلب حتی اصول اولیه نقد رو هم نمیدونیم)هیچ حدو مرزی نداره شاید نتایج مثبتی هم داشته باشه ولی به نظرم اظهار نظر بدون اطلاعات کافی نتیجه جالبی نداره گاهی وقتا فقط نباید به کارهای آدما نگاه کنیم و سریعا و با سطحی نگری حرف بزنیم گاهی شاید پرسیدن اهداف آنها به ما درک بهتری از رفتارهای آنها بدهد که در اون صورت اگه دیدیم هدف بالایی داره و این هدف در جهت بالا بردن رفاه یا فرهنگ فکری هست انسانیت حکم بر کمک به اون ادم داره .
  اگه یه ادم این همه وقت میذاره برای کاربر های یه سایت که شاید خیلی هاشونو ندیده اگه با کلی تجربه قبلی بازم برای همایشی که نمیدونه چه تیپ مخاطبی داره روزی چندساعت مطالعه میکنه در صورتی که میتونه همون وقتو صرف استراحت کنه بدونه پرسیدنه هدفش نباید در موردش قضاوت کنیم. چون به هر حال شما با یه آدم طرف هستی (نه یه فرشته)ممکنه این قضاوت های خود سرانه و سطحی باعث سلب انگیزه بشه
  که از روی این روزنوشته ها که شاهد هستیم داره تاثیر منفی خودشو روی ایشون میذاره .اولین باری که از این سایت بازدید کردم فایل صوتی اول و دوم روی سایت بود بعد از گوش دادن فکر کردم شاید شاید شاید یکی از تاثیر اینا میتونه این باشه که انتخابات ریاست جمهوری بعدی شاهد مناظره و مذاکره دو تا سیاستمدار واقعی باشیم نه دوتا پسر بچه .البته منظورم هر ۴ کاندیدا هست که جالب بود برام هیچ کدوم نمیدونستن راه درست مذاکره اونی نیست که در پیش گرفتن یا به صورت افراطی ساکت یا به صورت افراطی حمله میکردن یا بدون هیچ سیاست خاصی تمام اطلاعات خودشونو رو میکردن. من اصلا به نتیجه کاری ندارم ولی اون یه مذاکره دو تا به اصطلاح سیاستمدار نبود. البته شاید انتظارم زیاده ولی واقعا استراتزی درست در مذاکره اونم بین دو تا به اصطلاح سیاستمدار داخلی آرزوی قلبیه منه.
  به هر حال امیدوارم شما در این راه بزرگی که قدم گذاشتین با این اظهار نظر ها که بیشتر اظهار وجوده تا اظهار نظر اونقدری که به نظر میاد سلب انگیزه نشده باشین و خوشحال میشم اگه ذره ای در دستیابی به این هدف بزرگ موثر باشم.

 • فایزه گفت:

  بنظرم خیلی با قضاوت کردن دیگران درگیرشده ای محمدرضای عزیز!درسالهای دور زیاد مرا به قضاوت مینشستند گویی دلشان برایم میسوخت و باتمام وجود سعی در اصلاح من داشتند من انگونه که انها میخواستند نشدم اما روزی عنان از کفم رفت!تصمیم گرفتم انگونه که ارمشم واستقلالم حفظ میشود باشم و همینی که هستم بمانم به خاطرخودخودم ودیگرهیچ!گاهی نشنیدن هم هنرمیخواهد!دردورانی که برای کنکورم درس میخواندم مدام سرزنش میشنیدم که تعادل را حفظ کن اما معتقدم تعادل هرکشوروجودهم بادیگری متفاوت است همانطورکه تو گفتی ممکن است کسی ازکارش لذت ببردواین که اوتعادل نداردیادارد برای من که نگاهش میکنم بیمعنی است.کوزه گر بودن ارزویم بوده اما نمیدانم ازکجا باید شروع کنم.راستی برای یادگیری وتسلط به زبان انگلیسی بدون کلاس رفتن راهی یافتی؟خودت چه کردی؟

  • shabanali گفت:

   من به قضاوت دیگران خیلی فکر نمیکنم فائزه. چون در تمامی این سالها مسیری رو رفته ام که از نظر اطرافیانم اشتباه بوده. هنوز هم اکثر اطرافیانم معتقدند که من مسیرهای اشتباه رو انتخاب میکنم.
   اما بعضی وقتها بعضی از این قضاوتها و حرفها رو بهانه ای میکنم برای مطرح کردن و بحث کردن رو ایده ها و نظرات.
   در مورد زبان یک بار جداگانه مینویسم برات

 • gharibe گفت:

  salam
  mohamad reza jan
  man ba nazar shoma mokhalef nistam
  har chand movafegh ham nistam
  be nazar man baraie asayesh va refahe mardom hamishe lazem nist kasi az asaieshe khodesh maie bezare
  va be nazare man tozihate shoma tojih khubi baraie takbodi shodan nist
  shaiad agar afrad dar zamine haie mokhtalef faaliat karde va serfan be yek kar napardazand in tecnolozhy dirtar bevojud ayad vali haddeaghal hame ba ham zendegi karde va hame ba ham tolid va hame ba ham masraf mikonnad va hame mitavanand tame tamame muhebathai khoda ra becheshand.
  mamnun ke be harfam gush dadid.

 • حمیده گفت:

  سلام
  اما به نظر نمیاد کوزه به دستها هم،تعادل درست حسابی تو زندگیشون داشته باشن!
  و اگر ملامت موثر بود قطعا کوزه ای هم نبود!!!

 • ocean گفت:

  سلام ” مردمان دنیا به دو دسته تقسیم میشوند. اقلیتی که تعادل را کنار گذاشته اند تا دنیا را بسازند و اکثریتی که به لطف آن اقلیت، «تعادل» را در «زندگی» تجربه میکنند.”
  در اصل این جمله شکی نیست به نظر من بجای تعادل آرامش گفته شود بهتر است چرا که گاهی فردی سخت کار میکند ولی تعادل در همه زوایای زندگیش وجود دارد .

  مهم این است که اکثریت ما حاضر به از خود گذشتن برای دیگران نیستیم تلاش شبانه روزی، احساس مسئولیت ، نوعی از خود گذشتگی برای دیگران است که اکثریت آرامش را فدای آن نمیکنند.

  ولی با مثال کوزه گر و کوزه شکسته موافق نیستم چرا که به عقیده من کوزه گر باید در بهترین کوزه آب بخورد تا دیگران ارزش کوزه اش را بدانند و یا کسی که در حوزه فن آوری یا علم اخلاق و … برای دیگران دستاوردی میاورد بایدنمونه آن راخودش به کار برد تا دیگران آن را بپذیرند (البته این برداشت خودم بود و مخالف هدف اصلی متن شما نیستم)
  برقرار باشید

 • محمود گفت:

  من انتخاب کرده ام کوزه به دستی باشم قدر شناس کوزه گری که تعادل زندگیش را در تعادل زندگی کوزه به دستان می یافت

  • رضا گفت:

   آقای محمود.
   جمله زیبایی نوشتین.
   منم یه جورایی همچین نظری دارم. به نظرم لزومی نداره همه کوزه گر باشن . استفاده و بکار بستن درست کوزه هم خودش هنره و مطمئنن رضایت کوزه گر رو هم فراهم میکنه.

 • پیمان مهدی زاده گفت:

  محمدرضای عزیز
  امشب اولین شبیه که با شما و سایت خوبتون آشنا شدم. سه ساعته که دارم میخونم و سیر نمیشم. به درخواست خودتون شما رو با اسم کوچیکتون خطاب کردم و اینقدر بهتون احساس نزدیکی می کنم که دوست داشتم طوری واستون بنویسم که انگار دارم واسه نزدیک ترین دوستم مینویسم. ممنونم از نوشته های زیبا و دلنشینتون.

 • مممرضيه گفت:

  سوال خيلى سختيه، حداقل براى من. چون هر وقت زندگيه من نامتعادل ميشه باعث عصبى شدن و دپرس شدنم ميشه.
  حالا نميدونم كوزه گر بگم هستم يا كوزه گير؟!
  اما واضحه كه تمام مخترعين يا دانشمندان كه به جامعه بشرى هديه اى براى متعادل تر شدن اوضاع زندگى دادن كلى خون دل خوردن و حرف مفت شنيدن.
  درست مثل تو محمدرضا كه به نظرم اينروزها خيلى از طرف دوست و دشمن بررسى و نتيجه گيرى ميشى.
  تحمل شنيدن بعضى حرفا به آدم فشار مياره و حتى باعث غمگين شدن ميشه.
  اينكه چرا بعضى ها اينقدر بى انصافن.
  شما كوزه گر دلسوز و صبورى هستى، موفق باشيد

 • Neda.sh گفت:

  سلام استاد شبتون به خیر 🙂
  نوشته قابل فهمی بود
  من دوست دارم کوزه گر باشم ولی هنوز موفق نشدم ;( فعلا کوزه به دستم

 • سارا.ر گفت:

  سلام مثل همیشه موضوع خوبی و واسه بحث انتخاب کردی، ترجیح میدم کوزه گر باشم تا کوزه بدست اما طبیعتا کوزه گری فوت و فن و هنر خاص خودشو میطلبه که امیدوارم در زمینه ای که علاقه دارم بهش دست پیدا کنم.
  اینکه واسه یه هدفی با جون و دل تلاش کنی به نظرم انقدر لذت بخش هست که گاهی به هم خوردن تعادل زندگی خدشه ای به اصلش وارد نکنه. بازم ممنون از انتخابت. شبت قشنگ

 • ااااااااااااااااااا
  چه جالب رسیدین به اینجا ….
  کوزه گر و کوزه شکسته
  بازم غبطه خوردن به تفکر ونگاه قشنگتون موند برام
  به خدا اگه حرفام از سر تملق باشه
  عین عین حقیقته
  منم آرزومه کوزه گر باشم…. 🙂

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser