متمم = محل توسعه مهارتهای فردی من

در اینجا می‌خواهم برای شما ریشه‌ی شکل‌گیری طرح متمم را بگویم.

برای اینکه علت شکل‌گیری متمم را – از نگاه من – بهتر درک کنید، مجبورم کمی حرف‌های شخصی بزنم.

برای کسانی که از گذشته‌ی من کمتر اطلاع دارند، باید بگویم که از حدود ۱۴ سالگی مطالعه بسیار جدی و منظم را شروع کردم (نخستین کتاب جدی که در دوم راهنمایی خواندم برنامه ریزی اسمبلی برای ریزپردازنده ۶۵۱۰ بود که برای من اولین کتاب علمی انگلیسی هم محسوب میشد).

در دوران دبیرستان و دانشگاه، به حوزه‌های مختلف سر می‌زدم و پراکنده مطالعه می‌کردم.

یادگیری چند زبان برنامه‌نویسی، مطالعه در زمینه هوش مصنوعی و الگوریتم ژنتیک، مطالعه تاریخ و فلسفه، خواندن تاریخ تمدن ویل دورانت، کار در حوزه هایی مثل اتوماسیون صنعتی، مطالعه در زمینه مدیریت صنعتی (برای اینکه در کمک به راه اندازی کارخانجات که شغل اصلی من بود توانمندتر شوم)، پیگیری مباحث مدیریت و مذاکره، همه و همه، مطالبی بود که به صورت کتاب و جزوه و پرس‌و‌جو از دیگران انجام شد.

این برنامه را می‌توانم چنین خلاصه کنم که طی حدود پانزده سال، کار می‌کردم و کم می‌خوابیدم و وقتم به مطالعه‌ی روزانه ده‌ها صفحه کتاب و مقاله می‌گذشت.

آنها که من را بهتر می‌شناسند میدانند که به علت وضعیت خانوادگی و نیز نوع صنایعی که در آنها کار کردم، و همین‌طور کار در ضمن تحصیل که فرصت حضور منظم در دانشگاه را از من گرفت، عملاً ناگزیر بوده‌ام که بسیاری از چیزها را به صورت خودآموز یاد بگیرم و امکان استفاده از «آموزش و یادگیری ساختاریافته» تا حد زیادی برایم فراهم نبوده است.

امروز وقتی به گذشته بر میگردم و به آن حجم از مطالعه و تلاش و کم‌خوابی و بی‌خوابی و آوارگی در این‌سو و آن‌سو فکر می‌کنم، می‌بینم که برای قرار گرفتن در این‌جایی که امروز هستم – مستقل از این‌که وضعیت فعلی را چقدر مطلوب بدانیم – می‌شد کمتر از این هم کار کرد.

می‌شد به جای هر ده کتابی که خواندم، تنها یکی را خواند؛ به شرطی که کسی بود که راهنمایی‌ام کند.

می‌شد بسیاری از تجربه‌ها را بدون «تلخی تجربه کردن» از «مدیران مجرب» شنید و به‌کار گرفت.

و خلاصه اینکه این مسیر پانزده تا بیست ساله را شاید می‌شد در چهار یا پنج سال طی کرد.

اخیراً که تصمیم گرفتم فعالیتهای آموزشی در فضای «حقیقی» را محدودتر کنم و به کارهای شخصی بپردازم، فرصتی دست داد تا آموزش در فضای مجازی را پر رنگ تر از قبل پیگیری کنم.

این بود که تصمیم گرفتم متمم را راه بیندازم. متمم به دو معنا:

 • متمم به معنای تمام کننده‌ی آموزش‌های دانشگاهی، برای ما که می‌دانیم آموزش‌های تخصصی دانشگاهی به تنهایی برای رشد و پیشرفت کافی نیست (به فرض که بپذیریم که در حوزه‌ی تخصصی، مفید است)
 • متمم به عنوان مخفف عبارت «محلی برای توسعه مهارتهای من».

امیدم این است که متمم به دیگران کمک کند تا بر خلاف آن‌چه بر من گذشت، مسیر رشد و یادگیری را با راندمان بیشتر و اثربخشی بالاتر طی کنند و با صرف منابع کمتر، به دستاوردهای بیشتری دست پیدا کنند.

من و همکارانم در متمم، ادعا نداریم که آنچه می‌گوییم و آن‌چه انجام می‌دهیم، بهترین روش یا تنها روش توسعه‌ی مهارتها است. اما به هر حال، گامی کوچک است که در حد درک و توان خود، برداشته‌ایم و تا جایی که بتوانیم، ادامه می‌دهیم.

پی نوشت اول: اگر می‌خواهید معرفی مختصری از متمم را بخوانید، فایل PDF زیر را دانلود کنید و بخوانید:

دانلود فایل PDF معرفی متمم

پی نوشت دوم: یک بار نوشته‌ام که چرا دوست ندارم اصطلاح سایت متمم و وب سایت متمم را به‌کار ببرم و متمم را ترجیح می‌دهم. اگر وقت و حوصله داشتید آن را بخوانید: این یک پست نیست؛ شما هم بازدیدکننده نیستید

پی‌نوشت سوم: برخی از درس‌های مطرح شده در متمم را در ادامه آورده‌ام.

آموزش زبان انگلیسی

آموزش ارتباطات و مذاکره

خودشناسی

دوره MBA

کارآفرینی

کسب و کار دیجیتال

فایل‌های صوتی آموزش مذاکره

 

فایلهای صوتی مذاکره آموزش زبان انگلیسی آموزش ارتباطات و مذاکره خودشناسی

آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) کارآفرینی کسب و کار دیجیتال

ویژگی‌های انسان تحصیل‌کرده آموزش حرفه‌ای‌گری در محیط کار91 نظر بر روی پست “متمم = محل توسعه مهارتهای فردی من

 • mina گفت:

  ممنونم استاد
  لطفا مهارت های زندگی را به ما آموزش بدین من که خودم هیج راهنمایی نداشتم و بابت اشتباهام تاوان سنگینی دادم .

 • azimeh گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی.
  از نظر من نیز “کلیات طرح متمم” بسیار خوبه و حتی عالیه؛ درباره این روش آموزش نیز، من بیش از دو ساله فکر کردم؛ و اثرات و نتایج کار کاملاً برام روشنه.
  پیشنهادی که در بهبود روش انجام این طرح دارم: اینکه در این مورد نیز “روش انجام” خیلی مهم هست.
  – “تصویرسازی ذهنی” که تاکنون در روزنوشته ها دارید بسیار در افزایش حافظه موثر هست که میتونم بگم حدالمقدور باز هم این روش در آموزش ها ادامه داشته باشه
  – بحث درباره موضوعات و روش های تمرینی برای افزایش مهارت ها بسیار عالی هست
  – همچنین در حین اجرای طرح بهتر میشود متوجه اشکالات در فرایند انجام طرح شد. بنابراین اجازه میخوام که نظرات دقیقتری را در فرایند اجرای طرح متمم ارائه کنیم.
  در پایان، همانطور که در طول تجربیات پیشین نیز به تدریج با افزایش حجم کار، محدودیت زمان، هماهنگی امکانات وب سایت با نیازهای طرح و… مواجه شده اید؛ حتماً برای “هر کمک مستمر از جانب ما کاربران در پیشبرد این هدف بزرگ ” حساب کنید.
  با تشکر و احترام

 • امیر گفت:

  محمدرضای عزیز
  صمیمانه از محبتت و این که برای آدامای دور و برت (و گاهی فرسنگها دورتر) اهمیت قائلی سپاسگزارم. بی صبرانه منتظر میمونم تا بیشتر و بیشتر ازت یاد بگیرم.

 • کوروش گفت:

  سلام
  این کار شما جای تحسین فراوان و تشکر بسیار دارد مخصوصن تو این اوضاع و احوال و با این شرایط
  امیدوارم خداوند بهترین ها را نصیب شما کند و ب تمام خواسته ها و آرزوهای خوبی که دارید برسید برسید
  شاید خیلی بی ربط باشه اما من ی سوال دارم که اگر جواب بدید خیلی ممنون میشم
  میخواسم بدونم که IQ را چطور میشه اندازه گیری کرد اما مرکزی درایران وجود دارد که بتواند سنجش دقیقی از آی کی یو فرد ارائه بده؟ میشه کلا در مورد ایم مبحث توضیحاتی را بفرمایید؟ استادی داشتیم که میگفت آی کیو پروفسور حسابی ۱۶۰ بوده آیا درسته؟ شما اطلاع دارید؟ و گه فضولی نباشه آی کی یو خود شما چند هست؟
  ممنون 🙂

  • shabanali گفت:

   مراکز متعددی در ایران IQ رو محاسبه میکنند. مدلهای مختلفی مثل استنفورد بینه و … هم وجود داره. اما چند نکته مهم وجود داره:
   ۱) هر چه سن بالاتر برود دقت در تخمین IQ کاهش پیدا میکند. به همین دلیل آزمونهایی که در سنین پایین تر برگزار میشوند از روایی بیشتری برخوردار هستند.
   ۲) اساساً امروزه IQ به دلیل اینکه صرفاً توانایی تحلیلی و محاسباتی رو می سنجد، معیار خوبی برای ارزیابی توانمندی انسانها نیست. حتی EQ هم که هوش هیجانی است، به عنوان تنها معیار نمیتواند تعیین کننده باشد. در کنار هوش ریاضی، هوش اجتماعی، هوش احساسی و هیجانی، هوش سیاسی، هوش سازمانی و هوش سیستمی و ده ها نوع دیگر از هوش هستند که میتوانند موفقیت یا شکست یک فرد در زندگی را تعیین کنند.
   ۳) اکثر اطلاعاتی که در مورد هوش بزرگان ارائه میشود، تخمین و برآورد است و سندیت ندارد.
   ۴) شاید مطالعه «هوش های چندگانه» کار «هوارد گاردنر» برای شما جذاب باشد.

   • کوروش گفت:

    سلام مجدد

    از اینکه وقت گذاشتید و به سوالم پاسخ دادید خیلی خیلی ممنونم.
    من مشتاق ارائه هر زودتر طرح جذاب شما هستم و کلی هم سوال و پیشنهاد و طرح دارم!
    راستی یک عذر خواهی هم بابت اشتباهات تایپی کامنت قبلی ام به شما بدهکارم چون خیلی عجله ای نوشتم . امیدوارم به حساب بی سوادیم نگذارید
    بازم ممنون

 • عاطفه گفت:

  سلام منم زمان سوخته تو زندگیم زیاد دارم وهنوز که هنوزه بعد۵سال داغدارشونم !!!!!!!!! فقط یه چیزی اگه به جای دیر رسیدن بعد۵سال و اون همه تلاش به این نتیجه میرسیدی که همیشه به چیزی پایینتر از اونی که میخوای میرسی چیکارمیکردی بازم ادامه میدادی یابی خیال میشدی ؟یه آدم به کجامیرسه که زمانای سوخته زندگیشو فرصت رشد دیگران میکنه نمیدونم انشاالله اول آخرتت وبعدم دنیات بهشت بشه

 • shirin گفت:

  ممنون استاد خیلی خوب میشه اگر این بخش فعالیتش زیاد باشه 🙂

 • M.H.B گفت:

  من با این کارتون به مصداق دقیق “زکات علم یاد دادن آن است” پی بردم!
  ممنون از لطفتون

 • حسین گفت:

  سلام جناب شعبانعلی
  پروژه خوبی در پیش گرفتید.
  ولی اینکه با این کار می تونید در بهبود روش زندگی و بهره وری دیگران تاثیر بگذارید منم باهاش مخالفم.اگه میگید میتونستید در گذشته با بهره وری بهره زندگی کنید مختص خود شماست.انسان ها شبیه هم افریده نشدند.درست مثل اثر انگشت انسان ها که با هم فرق داره.انسان ها در مختصات نسبیت زندگی می کنند.
  شخصا معتقدم این کارتون بار اموزشی داره صرفا.

 • مهناز گفت:

  سلام.
  محمدرضای عزیز اول: لازم میدونم این شروع تازه رو به شما و دیگر خوانندگان تبریک بگم
  دوم: “تقویت مهارت های تندخوانی من” شاید بتونه موضوعی برای شروع این بحث باشه

 • علیرضا گفت:

  پیشنهادتون فوق العاده خوبه . ممنونیم بابت انجام این کار

  محمدرضا میخواستم بدونم میشه با توجه به پربیننده بودن سایت شما و همچنین کیفیت بالای این بینندگان موضوعات تحقیقاتی از جانب دیگران هم ارائه بشه؟

 • ابوالفضل سردهنه گفت:

  سلام محمد رضا جان
  امیدوارم همیشه درسلامت کامل و توام با موفقیت روز افزور باشی
  این رو به تمامی دوستانی که از سایت شعبانعلی دیدن می کنند و یا آشنایی کمی با اقای شعبانعلی دارند عرض می کنم من در طول بیست و اندی سال که از خداوند توفیق زندگی رو داشتم و در کلاس ها و سمینارها و افراد مختلفی در حوزه های مختلف ارتباط داشتم محمد رضا شعبانعلی اولین کسی بود که تاثیر به سزایی در من گذاشت

  باعث شد دیدم نسبت به زندگی و کسب و کار وسیع تر و انسانی تر بشه از حرف زدن محمد رضا تا شیوه تدریس تا ارائه مطالب وووو و و های دیگر که نمی تونم در قالب کلمات بیاورم و این روحیه واقعا پیامبر گونه محمد رضا در سهیم کردن دیگران در اطلاعات و تجربیات خود بدون هیچ چشم داشت مادی از نظر من در حد ستایش پیامبر و معصومین ارزشش رو دارد از این جا از تبریز از پشت میز کارم که دارم این متن رو می نویسم از محمدرضا تشکر می کنم و امیدوارم که این راه رو ادامه بدن و از خداوند متعال سلامتی و موفقیت روز افزون در درجات بالاتر را خواستارم و از خدا هم می خوام که توفیقی عطا کنه که من هم بتونم ادامه دهنده را محمد رضا و شعبانعلی های دیگر باشم .

 • مجتبی گفت:

  درود بر محمدرضای عزیز
  یکی از مواردی که در مصاحبه های شغلی مهم است اینست که مصاحبه شونده آیا یک کار را تا آخر ادامه می دهد یا مرد کارهای نیمه تمام است. مواظب باش فعالیتهای که در وضعیت باز است مانند رادیو مذاکره- درباره Mba – و … و حالا یک مورد جدید نیمه کاره نماند تا استخدام بشی!!!

 • علیرضا گفت:

  سلام
  فکر می کنم این راهنما هیچوقت پیدا نمیشه ،خودم اسمبلی رو ترم ۴ خوندم چون جز سیلابس کامپیوتر بود و الان ۴ ترم باقی مونده در دانشگاه دارم که هر چقدر تلاش میکنم مهارتی مرتبط با رشته ام رو یاد بگیرم نمیشه ، مثلا از اساتیدم می پرسم برم چی یاد بگیرم میگن برو برنامه نویسی یا شبکه یاد بگیر ، بهشون میگم کجا این آموزشها رو میدن ؟ سکوت میکنند یا اسم جای رو میگن که اصلا اون دوره ایی رو که میخوای اونجا آموزش نمیدن . این تابستون گفتم برم طراحی صفحات وب یاد بگیرم این بار خودم سرچ کردم چند تا آموزشگاه پیدا کردم اما موندم کدومشون خوبه ، حالا خود خوان دارم میرم جلو اما مطالب خیلی گسترده است و راهنما وجود نداره . به نظرم چون این درد رو کشیدم راه طو لانی شما رو عبث نمیدونم بلکه بهش حسرت هم میخورم چون لااقل به جایگاه خوبی رسیده اید

 • le petit prince گفت:

  من دوست دارم راهكارها و كتابهايي رو معرفي كنين كه بتونيم با خودمون و توانايي هامون درست كنار بيايم.
  بتونيم تصميم درستي براي زندگيمون بگيريم.
  و بتونيم مسيرهاي درستي انتخاب كنيم.

 • پیام گفت:

  استاد عزیز ، از آن سرود بی ساز ای خاک مهر آیین بگیر تا همین مطلب جدیدتون در مورد هافتسد ، تماما چیزهایی بود که باید به گوشمان می رسید و به ذهن مان راه می یافت ، اما کم گشتن و مشغله های دیگر ما را از آنها محروم کرده بود ، مدتها بود که دنبال چنین حرکتی از انسانی نازنین مثل خودتون بودم . بازم این جمله تکراری اما دلنشین دوستان شما را تکرار می کنم : محمد رضا جان ، ممنون که هستی !

 • محمد جواد مقومی گفت:

  بی صبرانه منتظریم استاد عزیز ما

 • hedieh گفت:

  شما واقعا مطمئنید مسیر ۲۰ ساله را میشه در سه یا چهار سال هم طی کرد!!! اگه خود شما با اطلاعات امروزتون برگردین عقب توی مدت کمتری به اینجایی که الان هستید میرسید اما کسی که ی راهی رو نرفته توی ۳-۴ سال واقعا چیکار میخواد بکنه !!!!!!اخرش اینه که دانشگاشو تموم کنه و با مطالعه بیشتر از همکلاسیهاش بلد باشه

 • محبوبه گفت:

  در واقع نمی دونم چطور تشکر کنم. خیلی ممنون

 • ناشناس گفت:

  شما و تواضع و روح بلندتون واقعا قابل ستایشه.براتون بهترین ها رو از خدا براتون آرزو میکنم
  من خودم به شخصه پول و امکان رفتن به کلاس های مختلف رو ندارم ولی به لطف خدا و شما انگار قراره دریچه بزرگی به روم باز بشه برای یادگیری و اوج گرفتن….
  من عاشق یادگیریم!خیلی خیلی ازتون ممنونم استاد
  خدا هرچی میخوای بهت بده و تنت همیشه از گزند زمونه دور باشه

 • مینا گفت:

  من هر روز نوشته های شما رو دنبال می کنم و منتظر بقیشیم:)

 • mana گفت:

  بسیار کار بجا ونیکویی است اتفاقا یک دلیل عمده بازدید روزانه من از سایت شما همین کسب اگاهی در اموری است که من هیچ زمینه اشنایی ندارم یقین دارم که سایت پربار تر خواهد شد

 • علی گفت:

  این یعنی فراشناخت. یعنی مدیریت اجرایی. چیزی که من خیلی جای کمبودش را احساس میکنم تو زندگی شخصی و به جز یک دوست کسی دیگر درکم نمی کند. خبر این اتفاق را به دوستم میدهم. بی صبرانه منتظرم.

 • شاهان گفت:

  استاد اينقدر مى گى ميل بزنيد ، جواب بده ، من منتظرتم

 • میثم گفت:

  سلام
  من سپاس گذار معلمی هستم که اندیشیدن را به من بیاموزد نه اندیشه ها را (دکتر شریعتی)

  الان که که این پیام دارم بهتون میدم حدود ۵ ساعت چشم از روی سایتتون بر نداشتم.فکر میکنم معدود کسانی هستید که عاشقانه می اموزید.بدون اینکه مثل اکثر سایت ها که تا یه مطلب بدرد بخوری دیدی باید به درگاه بانک بری.واقعا نوشته هاتون یه حالو هوای دیگه به خواننده میده.لازم دیدم تشکر کنم و آرزوی سلامثی دارم واستون و همیشه پایدار باشید.
  و روز به روز بهتر و قویتر شید.

 • سپید گفت:

  سلام
  این روندی که دارین شروع می کنید عالیه و این که با روش های مطالعه و یادداشت برداری باشه عالی تر،اینکه چیکار کنیم که کتابهایی که الان میخونیم و شاید ۳ سال بعد به ندرت چیزی ازش به یادمون باشه رو بشه به این روش باز خوانی کرد،من خودم با مقوله خلاصه برداری مشکل دارم چون با توجه به اسمش که باید حجمش از مطلب اصلی کمتر باشه ولی خیلی تغییری نمیکنه! اگرراهنماییمون کنید که چطور عمقی تر میشه خوند و رو مطالعه تمرکز بیشتری داشت ممنون میشم.
  خسته نباشید واقعا.

 • حمیده گفت:

  محمدرضا دوستت داریم!
  خیلی ازت ممنونم به خاطر این کاربزرگ
  تازه خواننده هاهم میتونن هرچی که در زمینه ای که شما معرفی میکنی از کتاب و سایت تو کامنت بگن و شما مهرتایید یا تکذیب بهش بزنی(درجهت افزایش بهره وری)

 • میترا گفت:

  ایده خیلی خوبیه. چند وقت پیش داشتم با خودم میگفتم عمر من تا حالا همش به تجربه کردن گذشت، در مورد همه چیز! اگه راهنمایی داشتم خیلی مسیرها رو کوتاهتر، تو زمان کمتر، با هزینه کمتر طی میکردم. الان دیگه این سیستم راهنما رو کاملتر از قبل روی کامپیوتر ذهن خودم نصب کردم. یکی از شکایتهام همیشه این بود که الگو درست حسابی ندارم . . .

 • هیوا گفت:

  “..خلاصه اینکه این مسیر ۲۰ ساله را میشد در سه یا چهار سال هم طی کرد…”
  اینو جدی گفتید ؟؟ باورش یه کم سخته .
  اگه اینطوری باشه خیلی آزمون و خطا کردید .
  البته در بقیه زمینه ها کاملاً برعکسه . در این سن کم ، دهها هزار دانشجو ، صدها میلیون دلار قرارداد..
  آدم افسرده و دلسرد میشه وقتی میزان فاصله ش رو با آدمی مثل شما اندازه میگیره .
  در این جور مواقع والدم به کودکم میگه :”جمع کن بساط بلندپروازی و فکرهای بزرگ رو با این کارنامه ت، خاک بر سرت …بییپ” ، بالغم کمی مودب تره .
  به هرحال
  برنامه فوق العاده ایه. امیدوارم (لطفاً)فرصت کافی برای این متمم داشته باشید .
  یه نکته بی ربط: کاش چندتا عکس از کتابخونه تون میذاشتید تو سایت . طوریکه عنوان کتابها قابل خوندن باشه.

 • Neda.sh گفت:

  هر چی خوبی تو دنیاست مال تو ….
  بهترینی به خدا 🙂
  محمد رضا یه چیزی میگم نگو نه که دلخور میشم 🙂
  ((موفقیتهای شما به خاطر همین متفاوت بودنتونه))

 • نوید گفت:

  اهل کام و ناز را در کوی رندی راه نیست ////رهروی باید جهان سوزی نه خامی بیغمی

  پیر……مرشد…راهنما ……چیزایی هستن که گاه فراموش و گاهی زیادی بزرگ میشن.
  شما هم پیر راه ما باش 🙂

 • سمانه گفت:

  ?How can I ever repay you

  Iَve said it , and so have you

  How can I ever in all this world

  ?Repay the things you do

  Perhaps I never can repay

  ,To you….or you to me

  But we can pass that kindness on

  .To others we may see

  …And though you never need my help

  I pray you never do

  By helping other, Iَ ll repay

  .My heartfell dept to you

 • مهدی رجبی گفت:

  درود

 • مرتضی گفت:

  کمی هم در مورد Information Overload و مصیبتی که واسه فرد درست میکنه بنویسی خوبه ها.

 • پیام گفت:

  درود بر شما، درود…

 • رادین گفت:

  با سلام و احترام
  تمام ایده های شما احساس شعف در مخاطبین را بر می انگیزاند، امیدوارم زمینه های ذیل نیز در برنامه تان باشد:
  ۱- بهبود وضعیت تندخوانی با توجه به اینکه بطور متوسط تعداد کلمات در دقیقه در کشور ۱۵۰ الی ۲۰۰ کلمه است ولی در کشورهای اروپایی و ژاپن بین ۹۰۰ الی ۱۲۰۰ کلمه است .(اگر میانگین زمان مطالعه را نیز محاسبه کنیم تفاوت فاحشی وجود خواهد داشت )
  ۲- معرفی کتاب توسط جنابعالی و مطالعه همزمان مخاطبین و ارائه نظر توسط آنها .
  ۳- درصورت امکان رسالت تراست زون ( حداقل نیمه دوم کتاب رقابت ارائه گردد) نیز دنبال گردد.
  ۴- رادیو مذاکره که از بهترین های سایت جنابعالی می باشد فراموش نگردد .
  به هر حال تمام مطالب فوق خواسته زیاد ما مخاطبین می باشد که به دلیل وابستگی به جنابعالی و مطالب سایت می باشد زیرا اثر بخشی آنها در زندگی کاری و اجتماعی به وضوخ لمس می گردد.

 • vahidarj گفت:

  خيلي خيلي خوبه . من كه به شدت موافقم . . .

 • Setareh گفت:

  یاد هدیه شب یلداتون افتادم
  تو اون مصاحبه ازتون پرسیدن: افضل اعمال چیه؟
  و شما گفتید:خوشحال کردن دیگران
  این حس چیزی فراتر از خوشحال کردنه
  خیلیییییییییییییییییییییییییییییییی ممنون

 • مرتضی گفت:

  منم میتونم نظر بدم؟ 😀

 • رها(اسفند) گفت:

  درودی بر شما ….

 • مسعود گفت:

  با سپاس قراوان
  محمد رضای عزیز ،کار گرانقدرت رو اگر امکان داشته باشه که با یکی از نوشته های تحلیلی ات در زمینه “مهارت های مطالعه” و یادداشت بردای شروع کنی ، عالی میشه
  ممنون که هستی و مینویسی …

  • shabanali گفت:

   مسعود جان.
   پیشنهادت خیلی منطقیه و به نظرم میتونه بهترین شروع باشه.
   چشم.
   این کار رو انجام میدم و با توجه به اینکه این نوع کار رو فرد دیگری هم تا حالا به این شکل انجام نداده، از تو، و از بقیه دوستانی که این کامنت رو میخونند، خواهش میکنم راجع به بقیه مسیر هم، هر جا نظری به ذهنشون رسید حتماً بنویسند.
   اولین نوشته در مورد مطالعه خواهد بود…

   • حميد گفت:

    سلام محمدرضای عزیز.
    خیلی ممنون از این کارِت. واقعاً عالیه.
    من همونطور که قبلاً هم گفته بودم تو بحث “رویدادهای جدید برای روزنوشته ها” به نظرم این کار باید تو یه طبقه بندی خیلی خیلی خوب صورت بگیره (مثلاً زمینه های اصلی و زیر شاخه ها، مدیریت > مدیریت استراتژيک > [کتاب ها و سایت ها و مقالات بنیادین]) که مطمئناً شما بهتر از ما میدونی این موضوع رو و سازماندهیش رو و واقعاً این خدمتت روزها و کاهش هزینه ها و آرامش زیادی به ماها می بخشه. ممنوم ازت

   • مسعود گفت:

    آقا محمد رضا
    با توجه به فرهنگ “شفاهی” غلیظ ما در اقشار مختلف جامعه و در سنین متفاوت ،خوب میشه برای متمم توصیه های “مطالعه بهتر و بیشتر” که مرقوم میکنی ، راهکارهایت را در زمینه رقیق سازی این رویه و تقویت فرهنگ” مکتوب و الکترونیک” در مطالعات و گزارشات شخصی و شغلی خود ، ارائه دهی.

    از مکمل ” رادیو مذاکره + آرشیو مقاله” هایت به توصیه هایت اعتقاد دارم و اعتماد…
    چونکه میدانم قلمت هم جزئی از بدنت شده ، خوشحال میشم که در به کار گیری هر چه “موثرتر” آن پیشنهادهایت را بنویسی ، کاری که برای خانم/ آقا رها می کنی…

    ممنون که هستی و ممنون که مینویسی .

 • نیلماه گفت:

  منم ممنونم از این همه وقت و انرژی که بی چشمداشت میذاری برای دیگران
  اما موضوعاتشو نگفتین که تو چه حوزه های قراره این مسائل رو مطرح کنین. یعنی برای کسایی هست که تو رشته و تخصص شما فعالیت میکنن یا نه همه میتونن استفاده کنن ؟

 • امین گفت:

  سلام استاد
  حدود دو هفته پیش میلی داده بودم که متاسفانه به دلیل مشغله فراوان شما پاسخی دریافت نکردم…ولی همچنان بسیار مشتاقم در دریافت راهنمایی های شما…
  الان نزدیک به ۴ ساعته که مطالبی زیادی در سایت شما دارم میخونم و با خوندن این مطلب(طرح متمم) خیلی خوشحال شدم که میتونم از تجربییات کسی که سالها در مجامع علمی و عملی فعالییت مستمر داشته٬ بهره مند بشم
  یکی از دلنوشته های من در این طرح شما محقق شده٬ البته به صورت عمومی که این خیلی بهتره
  خواستم تشکر کنم بابت این لطف…
  بی صبرانه منتظر ادامه این راه زیبا هستم
  موفق باشید

 • rezaA گفت:

  ازونجایی که حرفات همش به حقیقت میپیونده بیصبرانه منتظریم..فقط ی جیزی ما اون سری سایتتونو ب یکی معرفی کردیم و طرف وقتی چندتا مطلبتونو خوند گفت خوشم نیومد..گفتم چرا؟.گفت مطالبش خوبه ولی با یکی از کسایی که کامنت گداشته بود بد رفتار کرده..منم چون همه کامنتایی که به اسم خودتون رو هم حتی میخونم دیدم این قضیه رو..نمیشه بعضی وقتا اینطوری فک طرفو نیاری پایین..؟.

 • شیوا گفت:

  سلام محمدرضا جان! من فکر می کنم همان طور که هزینه های مسیر ۲۰ ساله و مسیر ۳یا ۴ساله با هم اختلاف زیادی دارند،ثمره و ماحصل هر دو راه هم می تونه خیلی متفاوت باشه… اما می دونم من به عنوان یه مخاطب کم تجربه در این مورد بیشتر از این نباید قضاوت کنم 🙂
  چیزی که برای من قابل ستایش هست پویایی ذهن تو ست و در آخر محمدرضا ازت ممنونم به خاطر همه برنامه ها و ایده های خوبت…

 • سعیده ( ) گفت:

  سلام و خسته نباشید….

  وافعا طرح بی نظیریه برای ما خواننده های سایت، عالی و باور نکردنی…به هر حال یه طرف این جریان که ما هستیم خیـــــلی سود می بریم ولی نمی دونم چه جوری میتونیم به شما هم سود برسونیم، جز تشکر و سپاس و طلب بهترین و کامل ترین خیرها برای شما کاری از دستمون بر نمیاد….من این رو از صمیم قلبم می گم که براتون همین الان دعا کردم و همیشه دعا می کنم که شاد و سلامت و رضایتمند باشید که تا این اندازه خیرخواه دیگران هستید، شما مصداق واقعی مفهوم معلم بودن، هستید.

  انشاءالله از افراد ثابت طرح متمم باشم.

  **پی نوشت: طرح متمم؛ یاد طرح آقای ولایتی افتادم، تشابه اسمی 🙂

 • سارا گفت:

  واااااااااااااای استاد لطف بزرگی می کنید …. من یکی که بسیاااااااار سپاس گذار میشم … همینجوری کلی چیز ازین جا یاد میگرفتیم

  شما واقعا اینجایی فکر نمیکنید
  گاهی ادم دلش از بعضی ها میگیره حاضرن دانششون گوشه قفسه های کتاباشون خاک بخوره ولی به من دانشجو ندن
  من واسه پایان نامه ارشدم به چند تا پایان نامه احتیاج داشتم که مجبور نشم برم تهران اما متاسفانه دریغ کردند
  یا حتی بعضی جاها رفتم که من حتی حاضر بودم هزینه کنم واسه یادگیری یه نرم افزار خاص فقط بخاطر اینکه دست زیاد نشه براش تو بازار کار کمکم نکرد
  البته شاید اینها حق دارند و من هیچ حرفی نمی تونم بزنم
  اما میتونم که از کار شما یه عالمه تشکر کنم

 • حسن گفت:

  میخامت بدجور D: (خیلی عامیانه شد)

 • ش گفت:

  حقایق شگفت انگیزهستی:
  آیا میدانستید خیلیها هستند که در این کره خاکی دوستتان میدارند؟! 🙂 😉 😉

 • زهرا گفت:

  کارتون خیلی قابل تقدیره.. ممنون از وقت و انرژی ای که میذارید.. امیدوارم لیاقت حداکثر بهره وری رو داشته باشیم:)

 • معین گفت:

  ارزشمند است.

  اینم یه ایده است:

  “کتابهایی برای خواندن، سایتهایی برای دیدن، تحقیقاتی برای انجام دادن” و امثال این ها رو اگر بشه یه کم اختصاصی تر کرد بهتره، مثلا جداسازی کتابها سایتها و مخصوصا “تحقیقات” برای علوم فنی مهندسی، علوم انسانی و …

  اینجوری برنامه برای افراد مختلف نتیجه بهتری داره. البته این ایده رو شاید به دلیل مشغله فراوونتون به تنهایی نشه انجامش داد و نیاز به چند نفر دیگه هم باشه…

 • دیدگاهتان را بنویسید (مختص دوستان متممی با بیش از ۱۵۰ امتیاز)


  لینک دریافت کد فعال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  yeni bahis siteleri 2022 bahis siteleri betebet
  What Does Booter & Stresser Mean What is an IP booter and stresser