امسال ۵۵ میلیون نفر رأی میدهند…

دوست دارم در مورد «انتخابات» ننویسم. آنها که مرا می شناسند نظراتم را میدانند و آنها که نمی شناسند، ممکن است هر حرفی را به شکلی نادرست، تعبیر و تفسیر کنند.

اما وقتی می بینم در هر هفته ده ها هزار نفر نوشته های من را می خوانند و این روزها، هر روز صدها ایمیل دریافت میکنم که دوستانم در آن در مورد انتخابات پرسیده اند، گاه احساس میکنم، سکوت کردن یک رفتار خودخواهانه است و در مدلی که بر ذهن من حاکم است، شاید: خیانت!

اجازه بدهید قبل از آنکه اصل حرفم را بگویم، «سه خطای رایج» در مورد «انتخابات در ایران» را توضیح دهم.

معمولاً میگویند هر تصمیمی، یک «وسیله» است برای رسیدن به یک «نتیجه». بسیار مهم است که این دو را از یکدیگر تفکیک کنیم. گاه به نظرم میرسد که ما، تفاوت این دو را فراموش میکنیم و بیشتر «وسیله محور» فکر میکنیم تا «نتیجه محور»

مردم ما، در طول سالیان گذشته، عموماً کوشیده اند به «وسیله»ی انتخابات، پیامهای مختلفی را برای «گیرنده» های مختلف، ارسال کنند.

گاهی با رأی دادن به «آقای خ»، تلاش کرده ایم به «آقای ن» نشان دهیم که دوستش نداریم.

گاهی با رأی دادن به «آقای الف» تلاش کرده ایم به «آقای ر» نشان دهیم که از او نفرت داریم.

گاهی با رأی ندادن به هیچیک از آقایان، سعی کرده ایم به دولت مستقر، اعتراض کنیم.

گاهی با رأی دادن چشم بسته به هر یک از آقایان، تلاش کرده ایم مشت محکمی به دهان برخی دولتها بزنیم.

ظاهراً همچنانکه اقوام اولیه از «دود» برای ارسال پیام استفاده میکردند، ما نیز به وسیله «دود» انتخابات، به دیگران، به دولت و به سایر کشورها پیام میدهیم.

فکر میکنم چند دوره اخیر هم نشان داده است که دود این نوع ارسال پیام، قبل از آنکه به مخاطب ما برساند، در چشم ما فرو رفته و اشک ما را در آورده است.

فراموش کرده ایم که در انتخابات «نتیجه» مهم تر است. با رأی دادن قرار است سرنوشت خود را «تا حد امکان و در چارچوب محدودیتها و شرایط موجود» تغییر دهیم و بهبود بخشیم.

خطای دومی که در انتخابات مشاهده میشود این است که «هر کس به نامزدی که نظرش را قبول دارد رأی میدهد».

میدانم که میگویید: «اساساً این تعریف انتخابات است که هر کس، به هر کسی که قبولش دارد، رأی میدهد». اگر انتخابات برای شما یک «وسیله ی اعلام نظر» باشد، این روش صحیح است اما نباید فراموش کنیم که اهمیت انتخابات به «نتیجه»ی آن است.

سالها پیش، شبکه ORF یک مسابقه جذاب داشت. تصویر ۸ نفر را نشان میدادند و از مردم میخواستند که با تماس تلفنی، بگویند کدام یک از اینها زیباترند.

سپس بر اساس آرای مردم، زیباترین فرد مشخص میشد و از میان کسانی که گزینه درست را انتخاب کرده بودند، به قید قرعه به چند نفر، جایزه ای داده میشد.

نکته مهم این مسابقه، در آن بود که اگر شما «زیباترین فرد» را انتخاب کنید، ممکن است بازنده باشید! شما باید فردی را انتخاب کنید که فکر میکنید مردم فکر میکنند زیباترین است!

انتخابات هم از همین جنس است. ممکن است من حرفهای آقای X را قبول داشته باشم، اما اگر فکر میکنم ایشان به اندازه کافی رأی ندارد، اشتباه است به ایشان رأی بدهم. شاید بهتر باشد به آقای Y رأی بدهم که حرفهایش را کمی کمتر قبول دارم، اما میدانم پایگاه رأی بیشتری دارد. اگر به این مسئله فکر نکنم، آقای X و Y هر دو رأی کمی خواهند داشت و آقای Z که حرفها و عقایدش اساساً مورد قبول من نیست، بر مسند ریاست قرار خواهد گرفت.

و آخرین نکته اینکه: برخی میگویند ما رأی نمیدهیم تا با دولت مخالفت کرده باشیم. واقعیت این است که رأی ندادن به آقای X یا Y، به معنای مخالفت با نظام نیست بلکه به معنای حمایت از آقای Z است که رأی های ثابتی دارد و شیوه برنده شدنش، نه با ترغیب مردم و جذب رأی، که با مأیوس کردن مردم و «دفع رأی» است.

تمام کسانی که در این انتخابات به بهانه لج کردن و تحریم کردن دولت و نظام و … رأی نمیدهند، در واقع رأی داده اند و در تعیین سرنوشت خود مشارکت کرده اند. پس ژست های روشنفکرانه نگیرید و نگویید: من به هیچکس رأی نمیدهم. شما از هم اکنون رأی خود را به نفع آقای Z به صندوق انداخته اید. حتی قبل از اینکه ساعات رسمی انتخابات آغاز شود!

همیشه گفته ام و این بار دلم میخواهد با صدای بلند فریاد بزنم که: «تصمیم نگرفتن، خود یک تصمیم است». شما نمیتوانید از زیر بار انتخابات، شانه خالی کنید…

واقعیت این است که تمام ۵۵ میلیون نفری که حق رأی دارند، امسال در انتخابات شرکت خواهند کرد. برخی با «ریختن رأی به صندوق»، رئیس جمهور آینده را تعیین میکنند و برخی با «نریختن رأی به صندوق!».

نگویید که تعداد رأی دهندگان مجاز ۵۰ میلیون است و تو هم مثل یکی از دوستان، تعداد را اشتباه گرفته ای.

حتی آن ۵ میلیونی که حق رأی ندارند هم مسئولند. مسئول آنکه در خانه پدر و مادر و برادر و خواهر خود را قانع کنند که در انتخابات شرکت کنند. آنها هم با سکوت کردن، رأی میدهند و انتخاب میکنند که برای ۸ سال آینده، در چه شرایطی به دانشگاه بروند و در چه محیطی شغل خود را جستجو کنند…

من رأی میدهم اما نه با سکوت. من برگ رأی خود را داخل صندوق خواهم انداخت…

———————————————————————————-

پی نوشت: شواهد و قرائنی که اینجا جای گفتن آنها نیست، نشان میدهد که این انتخابات، از جمله سالم ترین و دقیق ترین انتخابات چند دهه اخیر خواهد بود. امیدوارم فرصت را جدی بگیریم و مانند اصل «کایزن» ژاپنی ها، به خاطر داشته باشیم که تغییر جزئی مستمر، همیشه سریعتر و کم هزینه تر به نتیجه میرسد…

لینک مرتبط: چهار سال آینده منرادیو مذاکره مذاکره تجاری یادگیری زبان انگلیسی
افزایش عزت نفس دوره MBA پاراگراف انگلیسی
افعال پرکابرد انگلیسی مدیریت زمان رادیو متمم
استراتژی محتوا زبان بدن صفات پرکاربرد انگلیسی
+260
  


109 نظر بر روی پست “امسال ۵۵ میلیون نفر رأی میدهند…

 • محسن می‌گه:

  درود.
  نتیجه ی این انتخابات کلاهی بود که بر سر مردم رفت! تعدد کاندیداهای اصولگرا عملاً زمینه ی باخت این تیم رو رقم زد. و اون جمله ی معروفِ قبل از انتخاباتِ “صالح مقبول به از اصلح”!! کاش با این جمله که: برای جلوگیری از رای آوردن آقای “ر”، به آقای “ق” رای بدهید، مردم گول نمی خوردند و هرکس رای های واقعیش رو می آورد. کاش کسایی که قرار گذاشته بودن کنار بکشند، کنار می کشیدند.
  درباره رای دادن روی برگه و رای دادن با سکوت، حرف خاصی ندارم، و راستش زیاد هم قبول ندارم این نظریه رو.
  ولی ثابت شد که این انتخابات هم مثل دوره های قبل در سلامت کامل برگزار شد…
  و نشون داد بازنده بودن، به معنای تقلب شدن و ریختن تو خیابون و اعتراض و فحاشی نیست… هرچیزی جنبه میخواد، و الحمدلله که ما با چشمی باز انتخاب کردیم، و حالا هم که موفق نشدیم، تا مایوس هستیم و نه ناراحت، که دعا میکنیم برای رئیس جمهور منتخب، که گاف نده و خودش و نظام رو خراب نکنه، و خالصانه خدمت کنه…خالصانه…
  بدرود

  Thumb up 10

  • امید می‌گه:

   سلام
   رای مثبت به نظر شما به این معنی نیست که همه آنچه نوشتید رو قبول دارم
   اما به چیزی باور دارم که اسمش رو میذارم وظیفه و رضایت بعد از انجامش رو به شیرینی موفقیت میدونم

   Thumb up 0

 • mina می‌گه:

  استاد من دیروز خطای دوم را مرتکب شدم وبه محسن رضایی رای دادم با وجودی که میدونستم روحانی بیشتر رای میاره کاش زودتر مطلبتون را خونده بودم .باز خدا رو شکر میکنم که بدون رای من هم دکتر روحانی رای آورد.تو انتخابات بعدی یادم میمونه .
  مهرت را سپاس استاد.

  Thumb up 1

 • سمیه می‌گه:

  عالی بود استاد، این بهترین و منطقی ترین دیدگاهی بود که این روزا شنیدم.

  Thumb up 4

 • مينا می‌گه:

  ای کسایی که تحریم کردید ! اکر میومدید همون دور اول روحانی برنده میشد ، با این کار شماها توی دور دوم که اصول کراها متحد میشن خیلی خطرناک میشه…

  Thumb up 0

 • رها می‌گه:

  سلام. امروز با افتخار رفتم و رای خود را به صندوق انداختم.من از طریق سایت دکتر شیری با شما آشنا شدم و البته خوشحالم.چون اگر بعد از انتخابات این مطالب را می خواندم تاسف میخوردم که چرا من رای ندادم. به امید ایرانی آباد و آزاد

  Thumb up 0

 • به امید روزهاى بهتر براى ایران
  و
  پیروزى اصلاحات
  دکتر روحانى

  Thumb up 3

 • azam می‌گه:

  سلام.از اینکه با سایت شما آشنا شدم و نظرتون را خوندم خوشحالم ( بهتون همیشه ارادت داشتم و دارم )
  من خودم به دکتر روحانی رای میدم با اینکه دکتر عارف را ترجیح میدادم.مسئله ای که میخواستم مطرح کنم به دوستان اینکه کاش یاد میگرفتیم انتقاد کنیم ولی توهین نکنیم .شاید نظراتمون با دکتر جلیلی خیلی فرق داره ولی بهتره با احترام با هم برخورد کنیم همونطور که من انتظار دارم در مورد دکتر عارف و روحانی اینطور باشه.
  ممنونم.در پناه پروردگار موفق باشید.

  Thumb up 1

 • تینا می‌گه:

  سلام مرسی بخاطر تحلیلی منطقی من فقط میخوام به اون دوستانی که میگن اگر ما بریم رای بدیم این حکومت جلوی دنیا سر بلند میشه و میگه درصد بالایی از ایرانیان موافق این سیستم هستن بگم واقعا فکر میکنین نظر کشورهای دیگه برای این حکومت ارزشی داره اصلا براش مهمه که اونا چی میگن ؟ برای اون کشورها هم ما مهم نیستیم گول شعارهای حقوق بشریشون رو نخورین اونا هم به فکر منافع خودشون هستن . پس بیاین رای بدیم حتی اگر یک درصد هم به تغییرات جزئی امیدواریم بزارین سرمون رو حتی برای یک لحظه که رایمون رو میندازیم توی صندوق از زیر فشار حکومت بیاریم بیرون و توی هوای دمکراسی نفس بکشیم حتی به اندازه یک دم و بازدم

  Thumb up 1

 • ناشناس می‌گه:

  من رای نمیدهم،چون فکر میکنم بازم این درسترین تصمیمه،به نظرم حضورآقای x,y,z فقط یه بازی برای جضور مردم پای صندوق، به جای اینکه انتخابات بین خوب و بهنر باشه،باید ببینی کی کمتر بده به اون رای بدی و این در شان ایران و ایرانی نیست،

  Thumb up 1

 • میترا آبیار می‌گه:

  نوشته خیلی خیلی تاثیرگذار و امیدوار کننده ای بود. متشکرم که دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. و ممنون از آقای دکتر شیری برای معرفی سایت شما.

  Thumb up 0

 • فاطمه سعیدی می‌گه:

  سلام جناب مهندسی
  شعبانعلی خدارو شکر میکنم که ب واسطه دکتر شیری با شما اشنا شدم…یلی خیلی نوشته شما روی من اثر گذاشت منی که به هر طریقی رای میدادام امسال انقد دچار شک و ترس بودم که نه قدرت انتخاب داشتم و نه اینکه جرائت رای دادان از طرفی با این برنامه ریزی ناخردانه دانشگاه همهی مناظره ها رو به خاطر امتحان از دست میدادام. و متاسفانه با این برنامه ریزی فرصت کمی رو به دانشجوها داداند برای شناخت و برنامه ریزی و واکاوی کاندید ها… خود من که امسال مثلا به واسطه علم روانشناسیم حس میکردم اگاه ترم و میخواهم بی تاثیر از دیگران رای دهم فرصتشو نداشتم پای حرفاشون بنشینم. حالا البته به نتایجی رسیدم که انشاالله خیر باشد با اینکه نه قدرت تحلیل سیاسی دارم و نه سواد سیاسی….فقط خودمو مسئول میدانم…خداوند ناصرتون باشه استاد …

  Thumb up 0

 • اسی می‌گه:

  دوست عزیز من از طریق سایت دکتر شیری با سایت شما اشنا شدم وتصمیم نداشتم رای بدم ولی الان نظرم عوض شد ولی واقعا نمی دونم به کی رای بدم میدونم به جلیلی و رضایی نباید رای بدم ممنون میشم کاندیدای منتخبتون رو بگید که ما بدونیم به کی رای بدیم درست تر هست داداشم میگه قالیباف ولی اکثر افراد چپی و مخالفین میگن روحانی ….

  Thumb up 0

 • joseph می‌گه:

  رای نمی دهم چون کل سیستم رو قبول ندارم و انتخابات تا زمان دموکراسی واقعی در این کشور فایده نداره …!

  Thumb up 2

 • mehdii davariifar می‌گه:

  سلام
  امروز برای اولین بار با سایت شما آشنا شدم.خوشحالم که می نویسید و تحلیل می کنید.
  انتخاب یکی ازمهمترین ویژگیهای انسانه. هر لحظه انتخاب می کنیم و با این انتخاب هزینه می دهیم و منفعت کسب می کنیم . اینکه تراز ما مثبت باشد یامنفی بحث دیگری است اما به هر حال هزینه دادن و کسب کردن جز لاینفک هر انتخابیه پس رای ندادن هم یک انتخابه و حامل پیام. لذا با حرف شما مخالفم که رای ندادن به معنی کناره گیری به سمت کاندیدایی که رای ثابت خودش رو داره .
  همیشه به صورت واضح و به کرات توسط آقایون تکرار می شه که رای دادن به معنی موافقت با اصل نظامه و این در واقع یک ایهام سازی است که انتخاب شما رو هر چه که باشه با یک الصاقیه به کلیت چیزی که شاید مورد تائید شما نیست ربط میده لذا باحذف چند عبارت به قرینه معنوی به این نتیجه می رسیم که رای دادن هم می تونه به معنی تائید کاندید z باشه در حالیکه شما به نتیجه ائتلاف که در حال حاضر آقای y شده رای میدید.(هر چند من معتقدم که آقای zفقط نقش یک لولو به عنوان کاتالیزور رو بازی می کنه تا واکنش رای دادن از ترس بدترین چیزی که می تونه سرمون بیاد فعال بشه)
  تنها نکته که می شه روش تکیه کرد حرف دیروز رهبر نظامه که هر چد بسیار تلویحی اما گفت که مخالفان نیز به خاطر کشور پای صندوقها حاضر شوند.این جمله همون چیزی بود که منو به شدت تحریک می کنه رای بدم چون دیگه رفراندومی در کار نخواهد بود هر چند که به هر حال نتیجه گیرهاشون رو خواهند کرد.
  من شخص y و سابقه اش رو خیلی نمی پسندم (هر چند که معتقدم آدما می تونند تغییر رویه بدن همونطوری که هاشمی تا حدودی این کاررو کرد و جالبه که تونسته خودش رو به جایگاه امید و مستعان بسیاری از معترضان برسونه) اما بعضی از آدمایی که دور و برش جمع شدن آدمای کاربلدیند و من این رو در تجارب اندک دوران عمرم دیدم همچنین به هرحال حمایت خاتمی هم از اون یه امتیاز بزرگه چون از دیدگاه من اون شاید اهل تفکر ترین رئیس جمهور این نظام بوده و هر چند که ضعف زیادی درمیدان عمل داره اما دوران ۸ ساله اون برای شخص من یادآور دوران روشنتری از بقیه مواقع هست.
  در پایان باید بگم که نوشته شما جز تحلیلهایی بود که در جنگ رفتن و نرفتن در ذهن من ، کفه رای دادن رو کمی سنگین تر کرد شاید نه به خاطر نظراتتون بلکه بیشتر به خاطرحس عجیب وعزم راسخی که در اون دیدم . این عزم همون چیزی بود که در جریان سال ۸۸ هم علیرغم همه نتایج مکسوبه طی این ۴ سال باعث شد که تا ابد از حضورم و رایی که دادم خوشحال باشم هر چند که هنوزم دارم دنبالش می گردم البته خوب می دونم که سرش چی اومد.

  Thumb up 0

 • مشاور می‌گه:

  سلام.برای خواندن هر مطلب و یا شنیدن هر موضوعی بهتر است کمی از ذهنیت های خود فاصله بگیریم و بیطرفانه بخوانیم،بشنویم ویا ببینیم.لطفا نگویید که نمی شود.باید تمرین کرد ومهارت ها را ارتقا بخشید.به نظر من متن مهندس جزو متقاعدکننده ترین نوشته هایی است که در چند وقت احیر شنیده ام وامیدوارم دوستان فقط قدری ذهن خود را خلوت نموده و یک بار نوشته را بخوانند.شاید تغییراتی را در دیدگاه های خود احساس نمایند.

  Thumb up 0

 • هستی می‌گه:

  سلام. ممنون که در مورد انتخابات نوشتین. با نظر شما موافقم. من هم وبلاگی با هدف ترغیب کسانی که به رای ندادن اصرار ندارند ولی ممکنه رای ندن می نویسم:

  http://electiran92.blogfa.com/

  Thumb up 0

 • ماسك می‌گه:

  خب خدا رو شکر شما الفاظ ناشایستی که ۲حرفیه و به رییس جمهور مملکت میگن و از قضا به کساییکه به او هم رای دادن همون ۲حرف الف و نون رو + ها میگویند بکار نمیبرید
  خب پس من هم به جمعتون خوش آمدم

  نظرات این پست رو که میخوندم در جواب شخصی گفتید:
  “تحقیقات نشون داده کسانی که دامنه لغات وسیع تری دارند و از کلمات بیشتری در گفتگوها استفاده میکنند، مذاکره کنندگان موفق تر و انسانهایی دارای هوش کلامی بالا هستند و در زندگی مسیر رشد و موفقیت رو بیشتر و زودتر طی میکنند.
  آقای جلیلی ظاهراً چند کلمه بیشتر بلد نیستند و یک کلمه رو بیشتر از بقیه می شناسند: ظرفیت!

  با توجه به مناظره هایی که از سال ۸۸ به یاد دارم آقای موسوی هم خیلی از کلمه “چیز” استفاده میکرد و البته آقای احمدی نژاد خیلی دامنه لغات وسیعتری داشت میشه اینطور نتیجه گرفت که احمدی نژاد باهوشتر از موسوی بوده و…!

  Thumb up 1

  • shabanali می‌گه:

   ماسک عزیز. دامنه لغات آقای احمدی نژاد خوبه.
   البته دامنه لغات یکی از پارامترهای مطرح در بررسی هوش کلامیه نه تنها پارامتر.
   ضمناً مثالی که از موسوی زدی، مثال «دامنه لغات» نبود. مثال «تکیه کلام» بود.
   مثلاً من هم با وجودی که دامنه کلماتم – به واسطه نوشتن و معلمی کردن و … – بد نیست، هنوز «تکیه کلام» دارم و کلمه «خوب» رو در یک کلاس ۳ ساعته بیش از ۲۰۰ بار تکرار میکنم! (بچه ها می شمرن و میگن بعضی وقتها!)
   من به شخصه انتقادم از احمدی نژاد (در حوزه کلامی) استفاده از کلمات «بی کیفیت» و «حساسیت برانگیزه».
   مثالهاش رو خودت بهتر میدونی.
   «ممه» و «لولو» و «قطعنامه دون» کلماتی نبودند که رئیس یک دولت در مصاحبه ها، سخنرانی ها و خصوصاً یکی از مطرح ترین دانشگاه های نیویورک به زبان بیاره.
   همینطور همیشه باور دارم که به کار بردن کلمه «خس و خاشاک»، باعث شد سرنوشت اعتراضات ۸۸ تغییر کنه چون نقطه جوش مخاطب رو تحریک میکرد.
   ما معمولاً در ارتباطات و مذاکره، یک بحثی داریم به نام «واژه های حساسیت برانگیز». راجع بهش قبلاً نوشتم یک جاهایی. حتی واژه هایی مثل «مذاکره»، «امتیاز»، «پیشنهاد سخاوتمندانه» با وجودی که بار معنایی مثبت دارند، اما در مذاکره، میتونن احساس منفی ایجاد کنند و باید کمتر به کار بروند…

   Thumb up 19

 • ماسك می‌گه:

  “شواهد و قرائنی که اینجا جای گفتن آنها نیست، نشان میدهد که این انتخابات، از جمله سالم ترین و دقیق ترین انتخابات چند دهه اخیر خواهد بود.”
  و البته با توجه به این حرفتون

  Thumb up 0

 • ماسك می‌گه:

  ضمن اینکه امسال، کسانی بالای سر صندوقها هستند که الزاماً خواسته های یکسان ندارند و این در یک رویداد دموکراتیک میتونه به معنای امنیت باشه (واااای. که چقدر باید خودسانسوری کنم!)
  سوال دیگه با توجه به حرف بالاتون
  اگر به فرض سال ۸۸ تقلبی شده باشد آیا کسانیکه اون سال پای صندوق بودن و آرا رو شمردن امسال عوض شدن و افراد مدنظر شما پای صندوق می ایستن که قراره دموکراتیک باشه؟

  Thumb up 0

 • ماسك می‌گه:

  شما چقدر سری و رمزی حرف میزنید؟! همش میگید اطلاعاتی دارید …منابع موثقو… حس کنجکاوی آدم رو به شدت قلقلک میدین امیدوارم بعدا با جزیییات منتشر کنید همونطور که پایین گفتید
  تا اینجا که ائتلاف x y رو درست گفتید در اخبار ساعت ۸ شنیدم البته خودم هم مطمئن بودم عارف به نفع روحانی کنار خواد رفت اما زمان دقیقش رو شما گفتید
  در مورد انتخابات سال ۸۸ نمیدونم تقلب شده یانه چون من توی دانشگاهمون اکثریت قریب به اتفاق به احمدی نژاد رای دادن و خب توی فامیل هم همینطور به نظرم طرفدارای موسوی بیشتر توی دنیای مجازی بودن و فعالیت میکردن در حالیکه احمدی نژادی ها زیادی اینترنتی نبودن
  با شجاعت میگم هر ۲ دوره به احمدی نژاد رای دادم البته نه بسیجی بودم و نخواهم بود نه خانواده شهید واثارگر فقط نظر شخصیم بود و بس و البته نه جان بر کف و…
  امیدوارم برای کسایی که با اسم مستعار توی سایتتون نظر میذارن ارزش قایل باشین و نگید بی شناسنامه و نظر بی پدر و مادر و ترسو و…

  Thumb up 3

  • shabanali می‌گه:

   دوست عزیزم ماسک!
   تا وقتی فحش ندی (که تو اینقدر دوستانه و مودبانه مینویسی که پیداست فحش دادن رو اساساً بلد نیستی) برای من اسم واقعی و مستعار مهم نیست. برای من تو «ماسک» هستی و همیشه به همین اسم میشناسمت و بقیه هم به همین اسم تو رو خواهند شناخت و کم کم بیشتر و بهتر هم دوست میشیم.
   البته انتظار اینکه که همیشه با همین اسم مستعار بیای که کم کم، یک هویت مجازی مشخص داشته باشی.
   من اطلاعات خاص سیاسی ندارم.
   اما به دلیل اینکه شغلم مذاکره است و بد و یا خوب، به هر حال هر کسی کار مذاکره ای داره، دیر یا زود سری به من میزنه، «اطلاعات بسیار کم» اما «چندجانبه» دارم.
   من از کسی که برای یک ستاد پوستر میچسبونه هم، کمتر در مورد اون ستاد اطلاعات دارم. اما چون از طرف اکثر آقایون مراجعه میشه و بحث میشه، پازل کمی زودتر جلوی چشمم چیده میشه.
   رأی دادن به احمدی نژاد کار اشتباهی نیست. اشتباه پنهان کردن رأیی هست که دادیم. چنانکه بسیاری از کسانی که اون زمان حمایت کردند، الان انتقاد میکنند و به روی خودشون نمیارند.
   امیدوارم همیشه هممون، حرفهایی بزنیم و کارهایی بکنیم که در آخرین لحظات زندگی، مرورش باعث رنجش خاطرمان نشود…
   شاد باشی ماسک!

   Thumb up 7

   • ساره می‌گه:

    سلام آقای مهندس!

    چند وقتی هست که سایتتونو پیدا کردم و مطالبتونو میخونم و باید بگم از اکثر مطالبتون استفاده کردم و برام جای تامل داشتن . برای همین تصور ذهنی م از شما تا الان یه ادم منطقی با اطلاعات نسبتا زیاد که برای نظراتی که داره دلیل منطقی و قانع کننده داره هست که میشه رو حرفش و تصمیمش فکر کرد . ولی وقتی نوشته های مربوط به انتخابات قبل در وبلاگ قبلیتون رو میخوندم دچار یه تناقض شدم و این تناقض اینجا بود که با چه توجیهی اینبار این انتخابات از نظر شما ” از جمله سالم ترین و دقیق ترین انتخابات چند دهه اخیر” بود ؟؟؟ چون صرفا اخباری داشتید که کاندیدی که خط فکری نزدیکتری به شما داره احتمال بردش زیاده؟؟ درحالیکه هنوز پای حرفای قبلیتون هستید؟؟

    خوشحال میشم جوابمو بدید. همیشه از نظرات سازندتون بهره بردم

    Thumb up 0

  • ناشناس می‌گه:

   pashimppn nisti ke behesh ray dadi???

   Thumb up 0

 • مرتضی می‌گه:

  http://www.webgozar.com/poll/results.aspx?Code=1068927

  چرا اینقدر اختلاف داره یا نظر سنجی های رسمی؟

  Thumb up 0

 • محسن می‌گه:

  متاسفانه اینبار بدجوری باهاتون مخالفم استاد عزیز و دوست داشتنی ، کسی که مردم او را ارجع میدانند انتخاب نمی شود و فقط رای افراد مشخصی شمرده میشود، در ایران از ما رای می گیرند تا فقط و فقط حقانیت این نظام رو به اثبات برسونند ، نظامی که هزاران جوون از ابتدای آن تا امروز کشته شدند ، شکنجه شدند ، بهشون تجاوز شده ، جلوی آزادی و پیشرفتشون گرفته شده ، نون از سفره شون برداشته شده و . . .
  در این نظام فقط و فقط هدف از رای گیری این است که پایان رای گیری بگویند : ۳۰۰۰۰۰۰۰ رای و باز هم حماسه سیاسی مردم همیشه در صحنه و نخایش صف های طولانی جمعیت . . .

  Thumb up 1

 • مرتضی می‌گه:

  سلام؛
  شدیداً مشتاق ائتلافم.
  خیلی دوس دارم حکم رو بکوبن کف زمین.
  هیییییی روزگار :(

  Thumb up 0

 • vahidarj می‌گه:

  بسپاریم بر سنگ مزارمان تاریخ نزنند؛ تا آیندگان ندانند بی عرضگانِ این برهه از تاریخ ما بوده ایم.

  Thumb up 2

 • صفورا شویکلو می‌گه:

  با سلام

  این متن رو ۲ -۳ بار خوندم و مرور کردم.
  “نکته مهم این مسابقه، در آن بود که اگر شما «زیباترین فرد» را انتخاب کنید، ممکن است بازنده باشید! شما باید فردی را انتخاب کنید که فکر میکنید مردم فکر میکنند زیباترین است!”
  راستش من این جا را درک نکردم محمدرضای عزیز. یعنی وقتی در جامعه میبینیم اقای زد حرفش بالاتر است ان را انتخاب کنیم که احتمال می رود انتخاب شود؟ پس کلا انتخاب زیر سوال می رود. نوشته ای اخیر شما مرا حسابی گیج کرده. شاید از کمبود اطلاعات خودم باشد.

  Thumb up 0

  • shabanali می‌گه:

   نه صفورا. من بد نوشتم احتمالاً.
   من میگم اگر دو سه تا گزینه به نظرت مطلوب هستند (یا لااقل کمتر بد هستند) اگر اونی رو انتخاب کنیم که شانس بیشتر و اقبال بیشتری داره، بهتره. تا اینکه تقسیم رأی بشه…

   Thumb up 2

 • علی می‌گه:

  محمد رضا جان من همه حرفاتو قبول دارم تا اول پراگراف آخر !
  می دونم که میتونن ده میلیون اضافه تر هم در بیارن (البته این اضافه تر هم حد داره)
  ولی وقتی می بینم تو اخبار میگن ما نظر سنجی پیش از انتخابات انجام دادیم از سه گروه مختلف و در هر سه نظر سنجی ترتیب و درصد نظر سنجی با تلورانس خطایی ۲%
  نفر اول ۲۲ یا ۲۳ درصد
  نفر دوم ۱۱ یا ۱۲ درصد
  نفر سوم ۱۰ یا ۱۱ درصد
  ..
  (تا نفر آخر به همین سبک در صد ها در هر سه آمار گیری یکسان)
  آخه هرکی یکم آمار بدونه میفهمه زمانی درصد ها تا این اندازه هم گرا می شود
  که اولا جامعه یک دست باشد
  دوما جامعه بی اندازه بزرگ باشد
  سوما تعداد حالات ۳ یا ۴ تا باشه نه ۸ تا !
  کاملا معلومه دارند می گن که نفر اول با برتری قطعی انتخاب شده (من نمیگم آمار میگه! )

  Thumb up 0

  • shabanali می‌گه:

   علی جان. متأسفم از حرفات.
   خیلی متأسفم.
   خیلی متأسفم.
   نه به خاطر اینکه غلط گفتی. به خاطر اینکه منطقی گفتی. :)
   تنها راجع به جمله آخرت یک کامنت دارم. کشور الان به این قطعیت رسیده که انتخابات کم تنش لازم داره. ضمن اینکه رفتارها هم هوشمندانه تر شده. رد صلاحیت آقای هاشمی – با وجود اینکه امثال من رو خیلی ناامید کرد – نشان داد که ظاهراً این نگرش به وجود اومده که هر چه در مراحل ابتدایی مقاومت بشه، هزینه های جنبی کمتره. ضمن اینکه امسال، کسانی بالای سر صندوقها هستند که الزاماً خواسته های یکسان ندارند و این در یک رویداد دموکراتیک میتونه به معنای امنیت باشه (واااای. که چقدر باید خودسانسوری کنم!)
   به همین دلیل، امیدوارم (و صرفاً امیدوارم و نه بیشتر) که نظرسنجی های اعلام شده توسط برخی دوستان، بیشتر «آرزوهای قبل از انتخاباتشون» باشه تا «نتیجه انتخابات»

   Thumb up 5

 • le petit prince می‌گه:

  تو انتهابات سال ۸۸ من دانشجوی ترم ۲ بودم.هیچ وقت اوم شور و هیجانی که تو خوابگاه بود و امیدهایی که داشتم رو فراموش نمیکنم.و البته عمق بهت و حیرتم بعد از اعلام نتایج.
  دوست ندارم بازم نا امید شم.چرا برم رای بدم؟

  Thumb up 1

 • مرتضی می‌گه:

  سلام؛
  نمیدونم نظر سنجی ها نتیجه قطعیش چی میشه.
  ولی تا اینجای کار ثابت بودم به رای دادن به روحانی.

  Thumb up 0

 • مینا می‌گه:

  در ضمن با تحلیل شما بسیار موافق بودم.
  این ها با رای ندادن ما کم نمیارن. عکس و فیلم رو جور میکنن حتی اگر ۱۰میلیون بیشتر رای ندن . پس فکر نکنید از رایتون توی فیلم های روز جمعه سواستفاده میشه.

  Thumb up 0

 • مینا می‌گه:

  من ۸۴ حق رای نداشتم اما تمام خانواده ام به معین رای دادند تا حداقل رای بشکند. دور دوم با این که به شدت از هاشمی بدشان می امد رفتند و به او رای دادند چون میدانستند وضع این گونه میشود. نتیجه ی شعارهای پوپولیستی جز این چیزی نمیتوانست باشد و این را پدر من که استاد تاریخ در دانشگاه است خوب میدانست.
  ۸۸ متاسفانه باید بگویم تقلبی درکار نبود و ا.ن رای اورد. مقدارش را نمیدانم اما خوب میدانم که رایش در روستاها و حتی شهری مثل اصفهان که من درآن زندگی میکنم چقدر بود. این واقعیت را نپذیرفتند . در خیابان ها ریختند و کاری را شروع کردند که نتیجه اش از قبل معلوم بود. جوانانمان قاطی و همراه عده ای شدند که مجاهدین و غیره بودند. چرا ما اعتراضات کوچک اجتماعی مثل اعتراض به پایین امدن سطح دانشگاه های کشور و حقوق سنف های مختلف را رها کردیم و آمدیم به کل نظام اعتراض کردیم ؟ مگر این کشور ۳۵ سال پیش انقلاب را نچشیده بود؟ مگر نه اینکه انقلاب درهمه ی جوامع جوگیریست؟ مگرنه اینکه اول باید جامعه به یک پختگی برسد ؟ چندسال چندسال انقلاب کنیم ؟ مگر الکی است ؟
  و من معتقدم به حرف دکتر عارف ، این انسان نجیب و مرد واقعی: ۸۸ ظلم شد. ۸۸ ظلم بزرگی بود به همه ی مردم ایران.
  خلاصه اینکه : عده ای با تحریم انتخابات ۸۴ به مملکت خیانت بزرگی کردند. این جمعه هم با نیامدنتان هیچ چیز را عوض نمیکنید. جز اینکه ۸سال دیگر بدبختی بکشیم.

  Thumb up 1

 • ناشناس می‌گه:

  حکومت میخواد با تعداد آرا توی دنیا پز بده و بگه که این تعداد با حکومت من موافق میباشند
  آخرش هم اونی رو اعلام میکنه که از قبل انتخاب کرده
  مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود

  Thumb up 0

 • پاسخ دهید (مختص دوستان متممی با بیش از 150 امتیاز)

  لینک دریافت کد فعال

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *